Nieuwe pachtwet zal vandaag ongetwijfeld worden aangenomen Gemeentebestuurders CHU vragen faciliteiten voor particuliere bouw KLAmoRD OPPOSITIE IN BELGISCHE SENAAT VERLIET VERGADERING WOENSDAG 22 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU RANT 9 ONDANKS LIBERALE OPPOSITIE Bezwaren tegen de uitholling van het eigendomsrecht (Van onze parlementaire redacteur) Binnenkort zal ons land een nieuwe pachtwet, tor vervanging van het van 1941 daterende pachtbesluit rijk zijn- De Eerste Kamer is dinsdagmiddag met de behandeling Aan het desbetreffende wetsontwerp begonnen en het zal vandaag ongetwijfeld worden aangenomen. Overigens blijkt het wets ontwerp een vrij aardig gemiddelde te zijn van de verlangens, die te dien aanzien onder de verschillende partijen leven. doeleinden in worden nagestreefd. Het andere uiterste in de beschou wingen over het ontwerp kwam van de heer Hoogland van de P.v.d.A., die het ingrijpen van de overheid, voor zo ver de wel haar daartoe de gelegenheid biedt, verdedigde, de tegenwoordige regeling een zegen voor de boeren stand noemde en het betreurde, dat de landbouwkundige toetsing niet gehan teerd kan worden voor sanering, maar alleen voor het voorkomen van ver slechteringen. Tussen deze twee beoordelingen van het wetsontwerp varieerden de opvat tingen, die de overige sprekers lieten horen. Dat waren de heren Roebroek (k.v.p.), Zegers (k.v.p.), prof. Rip (a.r.Geuze (cJi.) en Van Meeuwen (k.v.p.). Het verst in de bestrijding gingen de liberalen en van hen baron De Vos van Steenwjjk, die bezwaren had te gen de bepalingen betreffende de land bouwkundige toetsing en tegen de uit holling van het eigendomsrecht. Hij noemde liet ontwerp een belangrijke stap in de richting van de socialisatie en hij wilde daarom wel eens precies weten, hoe de nieuwe minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, dr. ir. Vondeling, denkt over het standpunt van dr. Mansholt. die hoe meer uitholling des te beter vond. om dat hij de particuliere grondeigendom geheel opgeheven wenste te zien. De heer De V os van Steenwijk moest er niets van hebben, dat de pachter een soort surrogaat-eigenaar is en de eigenaar een soort rentetrekker. Ook de kritiek, die een ander lid van de V.V.D.-fractie, prof. De Grooth, oefende, deed aanvankelijk niet veel goeds voor het wetsontwerp verwachten. Zijn principiële bezwaar was, dat de overheid te veel invloed opeist op de inhoud van de pachtcon- tracten. Hij sprak van pachtdwang en van dwangpacht en vreesde, dat be paalde eigenaren, die zich niet aan de stringente bepalingen van de pacht wet willen binden, hun grond niet zul len verhuren. Aan de andere kant was hjj in genomen met de goede dingen, die de wet ook brengt, hij voorbeeld, dat hjj verpachting rekening ge houden moet worden met het rede lijk belang van de verpachter. Daarom sloeg voor prof. De Grooth de balans ten gunste van het wets ontwerp door, als tenminste van regeringswege wordt erkend, dat de verpachter vrij blijft om zelf grond te exploiteren door middel van een bedryfsleider. Structuurbeleid De derde liberale woordvoerder, de heer Louwes operde eveneens bezwa ren doch staande voor de keus: geen pachtwet, of deze pachtwet, gaf hij de voorkeur aan deze pachtwet. Zij kan namelijk gehanteerd worden voor een goede verkaveling en voor de instand houding van rendabele bedrijven. Ge lukkig is er daarnaast op het gebied van het structuurbeleid langs parti culiere weg al zeer veel op gang. In het algemeen vond de heer Lou wes de pachtwet een manusje van al les, omdat er zoveel verschillende In Duitsland worden weer zeppelins gebouwd. De „Metallwerk Friedrichshafen", die de „Luftschifbair Zeppelin GBM H" vervangt, is begonnen met de bouw van nieuwe zeppelins. De eer ste modellen die op stapel staan zijn kleiner dan de vooroorlogse zeppe lins. Zij hebben geen metalen om hulsel. De starheid van deze model len wordt verzekerd dooi' een even wichtige verdeling van de gasdruk. De nieuwe zeppelins worden 48 me ter lang en krijgen een doorsnede van 13 meter. Zij" bevatten 1400 ku bieke meter waterstof en kunnen 'n nuttige lading van een halve ton meevoeren. WOEDE. Zes jaar geleden wond de 35 jaar oude Italiaanse Lucrezia Dat- tilo uit het dorpje Buringo zich zo op, toen zij ruzie had met haar zus ter', dat zij letterlijk spraakloos bleef. De dokters waren niet in staat haar de spraak terug te geven. Onlangs had zij echter opnieuw vreselijke ruzie niet haar zuster en haar woede werd zo groot, dat zij begon te spre ken... KLEUREN. Om de veelgehoorde klacht te ontzenuwen, dat men op een pasfoto in zwart-wit er niet al te charmant uitziet en deze klacht hebben vooral Amerikaanse vrouwen nogal eens geuit heeft de afdeling paspoorten van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken be sloten in het vervolg ook kleuren foto's, mits zij voldoen aan de nor maal aan pasfoto's te stellen eisen, toe te laten voor het gebruik in pas poorten. Directeur van de paspoorten- afdeling in Washington is een juf frouw... ASPIRINE. De Britse premier, Ha- rold Macmillan, is maandag, snip verkouden. voor een bezoek van acht dagen in Nieuw-Zeeland aangekomen. Tegenover verslaggevers die hem op wachtten verontschuldigde hij zich voor zyn schorre stem en waterige ogen. Hij zond ook zijn verontschul digingen aan de Australische minis ter van luchtvaart, Osborne, die met een groep functionarissen cn hoge militairen van Sydney naar het vlieg veld van Richmond was gereden om de premier daar. tijdens een tussen landing, te begroeten. Macmillan was echter tijdens de vlucht door de vele aspirine die hij geslikt had in slaap gevallen en had van de tussenlanding in Richmond niets gemerkt. Osborne en de zijnen hadden hem niet te zien gekregen... De heer Geuze Na een historisch overzicht over het pachtrecht te hebben gegeven zeide de heer Geuze, dat door de verbeteringen, in de Tweede Ka mer aangebracht. een redelijk evenwicht in het ontwerp-pacht- wet is bereikt. Er valt het nodige in te waarderen. Tegen beperking van het eigendomsrecht ontwikkelt spr. bezwaren. Niet dan na lang beraad is zijn fractie er toe gekomen haar steun te geven aan de bepalingen samen hangende met de landbouwkundige toetsing en aan het gehele wets ontwerp. Spr. besloot o.irt., dat gestreefd zal moeten worden naar het juiste evenwicht tussen pachten en ver pachters in de grondkamers. De regering heeft erkend, dat dit evenwicht niet geheel aanwezig is. De ministers van justitie, prof. Sam- kalden, en van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. ir. Vondeling, die achter de regeringstafel zaten, zulen vandaag niet veel moeite met de verdediging hebben. Laatstgenoemde was voor het eerst als minister in het f»arlement aanwezig. Enkele Kamer eden riepen hem in hun speeches een welkom toe en gaven blijk hem met welwillendheid tegemoet te treden. EUROPEAANEN MINISTER.. Uit protest tegen Rey's aanwezigheid. De r.-k. oppositie heeft dinsdag de vergadering van de Belgische senaat verlaten uit protest tegen de aanwe zigheid van de minister van econo mische zaken, Key, die onlangs be noemd is tot lid van de Europese commissie van de E.E.G. en die in de senaat een wetsontwerp betref fende de Nationale Raad voor de Steenkolenmijnen kwam toelichten. De C.V.P-er Struye diende een mo tie in, waarin hij Key weliswaar fe liciteerde met zijn benoeming, doeli waarin hij tevens wees op de onver enigbaarheid van een ministersfunc tie met het lidmaatschap van de Eu ropese Commissie, Struye achtte Rey niet bevoegd om het wetsontwerp te verdedigen en hij vroeg verdaging van het debat. Minister Rey verklaarde, dat hij overleg had gepleegd met de voorzit ter van de Europese Commissie, de Duitser Hallstein, die in net zo'n moeilijk parket verkeert als hij. Hallstein was, evenals hij van me ning, dat men zijn functie niet op stel en sprong kon neerleggen. In dit verband merkte Rey op, dat hij een jaar aan het ontwerp dat nu in de bat kwam, had gewerkt. Spoor gevonden in moordzaak Mary Kriek. De politie van Colchester heeft, naar zij vermoedt, een spoor gevon den in de moordzaak Mary Kriek. In de loop van haar onderzoek heeft de politie met bloed bevlekte kleren gevonden, die naar zij aanneemt met de moord op het Nederlandse meisje in verband staan. Het waren burger kleren. De politie geeft geen bijzon derheden en deelt slechts mede, deze vondst gedaan te hebben „in de loop van een uitvoerig routine-onderzoek" De politie heeft de gevonden kle dingstukken naar het politielaborato- rium van Scotland Yard gezonden voor onderzoek. Overigens meent de politie, dat er waarschijnlijk verband bestaat tussen de moord op Mary Kriek en een over val, die maandagavond is gepleegd op de 23-jarige Valerie Perkins in Hadleigh, niet ver van Colchester. Zij werd aangevallen, van haar kle ren ontdaan en aan een boom gebon den in een sneeuwstorm. Zij wist zichzelf te bevrijden en in veiligheid te brengen. De politie heeft een cor don getrokken om het bos. waar mej. Perkins werd overvallen. „Wij be handelen de twee zaken als afzon derlijke onderzoeken, maar beschou wen ze niet los van elkaar", aldus een woordvoerder der politie. Particulieren kochten huizen voor gereoatrieerden. p Enkele particulieren le 's- P Hertogenbosch hebben in de nieuwe wijk ,.De Pettelaer" in j§ E plan-Zuid aldaar, zes nieuwe woningen gekocht voor de E H huisvesting van gerepatrieer- den. Deze ééngezinswoningen, zullen door de nieuwe eigena- E H ren tegen sterk gereduceerde huurprijs ter beschikking van |1 gerepatrieerden worden ge- g i steld. De woningen zullen in 1 overleg met het gemeentebe- E stuur van 's-Hertogenbosch en H het ministerie van maatschap- M pelijk werk worden verhuurd, g liiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Struyes motie werd daarop ver worpen en de r.-k. senatoren verlie ten onder hoongelach van de socialis tische meerderheid de vergaderzaal. De Belgische Kamer van volksver tegenwoordigers heeft dinsdag een stemmig een resolutie aangenomen, waarin gewezen wordt op de voor delen die Brussel bieden kan als zetel van de Europese instellingen. Adenauer tot Boelganin: stop correspondentie s.v.p. De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer heeft dinsdag op de brie ven van de Sowjet-premior, maar schalk Boelganin, geantwoord met een brief van negen kantjes, waarin hij voorbereiding van een topconfe rentie door een conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken voor stelt. De ministersconferentie zou echter moeten worden voorbereid door diplomatiek overleg. De minis ters van buitenlandse zaken zouden het werk van de regeringsleiders zo ver kunnen voorbereiden, dat deze voor duidelijke beslissingen komen te staan, meent hij. Voorts wil Adenauer beëindiging van de openbare briefwisseling tus sen oost en west, omdat dat volgens hem niet de juiste manier is voor opheldering van meningsverschillen die aan de spanning tussen oost en west ten grondslag liggen. In de af gelopen paar jaar is gebleken, aldus Adenauer, dat op die manier geen vorderingen gemaakt kunnen wor den. De bondskanselier verklaart, dat de toestand zo ernstig is dat elk pas send middel aangegrepen moet wor den om tot constructieve oplossingen te komen. Geen kledinginzameling voor repatriërenden. Van vele zijden worden zowel het Nederlandsche lloode Kruis als het Centraal Comité voor kerkelijk particulier initiatief opgebeld voor net aanbieden van gebruikte kleding voor de repatriërende Nederlanders. Waarschijnlijk is zulks een gevolg van het feit, dat men zich door de sneeuwstormen bij aankomst van de repati^ringssehepeii „Korfoe", „Si- bajak „Orontes" etc. duidelijker is gaan realiseren, hoe groot de over gang wel, is voor mensen die in Ne derland aankomen, nadat ze vele ja ren soms hun gehele leven in een tropisch klimaat hebben geleefd. Het medegevoel, dat uit deze aanbiedingen spreekt wordt door beide organisaties bijzonder op prijs gesteld, maar desondanks kunnen zij zich niet met een in zameling van gedragen kleding belasten. De ervaringen, die 't Ne derlandsche Roode Kruis met de kledinginzameling tijdens de wa tersnood heeft opgedaan, hebben aangetoond, dat het om vele rede nen onpraktisch zou zijn zulks thans wederom te doen. Het sor teren, reinigen, bewaren en distri bueren van kleding brengt zeer voel werk mee; de kosten die aan opslag, vervoer en deskundige behandeling verbonden zijn, over treffen de waarde van de ingeza melde hoeveelheden vele malen. Bovendien zullen degenen, die met extra warme kleding geholpen zouden moeten worden boven de redelijke voorzieningen die de regering daarvoor heeft getrof fen deze veel liever aanvaar den van een vriendschappelijke particulier dan van een algemene inzameling, hoe goed deze overi gens ook is bedoeld. Voor 109 miljoen rente- spaarbrieven geplaatst. De N.V. bank voor Nederl. ge meenten deelt mede, dat de verkoop van rente-spaarbrieven 1957 tot en met 15 januari reeds ca. 109 miljoen gulden beeft opgeleverd. Als gevolg van de bepaling in het prospectus dat vanaf 16 januari jl. rente inoet worden bijbetaald is de verkoop ge durende de dagen aan die datum voorafgaand zeer groot geweest. In totaal zijn thans ongeveer 381.000 rente-spaarbrieven verkocht. Van het recht om voorkeur voor bepaalde ge meenten te kunnen uitspreken is zeer druk gebruik gemaakt. De hoeveel heid ingekomen kaarten is zo enorm groot, dat het nog ongeveer een week zal duren voordat aan de gemeenten het bedrag van de tot 15 januari uit gesproken voorkeur kan worden op- -egevcn. De 15-jarige Cees Roskes uit |L Nijmegen overhandigt H.K.H. P prinses Margriet een grammo- foonplaut ter gelegenheid van g H haar verjaardag. H De aanbieding vond plaats tijdens een korte ontvangst op f? het paleis te Soestdijk, maan- P E dagmiddag. llllllllllllllllllllllllllllllllllllilillll Verstrekking voorschotten voor woningwetwoningen. Rentevoet vier procent. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft richtlijnen doen toekomen aan de gemeentebe sturen over de voorgenomen ver strekking van bouw- en grondvoor- schotten voor woningwetwoningen. Onder voorbehoud van goedkeuring door de Staten-Generaal zullen de voorschotten, waarvoor op de ont- werp-begi'oting voor 1958 van het departement van volkshuisvesting en bouwnijverheid een bedrag van 540 miljoen is uitgetrokken, tegen een rentevoet van 4 ter beschik king van gemeenten en woningbouw corporaties worden gesteld. Met deze rente, welke niet onaan zienlijk onder de huidige markt ren te ligt, beoogt de regering de te bouwen woningwetwoningen binnen het bereik, te houden van diegenen, waarvoor zij in beginsel zijn be stemd. In verband hiermede zal wor den bepaald, dat tenminste 80 van die woningen betrokken moet wor den door gezinnen met een inkomen, dat niet groter is dan dat van een geschoolde arbeider. De voorschotten zullen bij voor rang beschikbaar worden gesteld voor de bouw van normale en een voudige arbeiderswoningen. De grondvoorscbotten zullen in 75 en de bouwvoorschotten in 50 jaar moeten worden afgelost. De grond- en bouwvoorschotten zullen de totale stichtingskosten der woningen omvatten, voorzover deze althans door de minister worden aan vaard. Vragen van prof. Oud over mishandeling van verdachte Het Tweede Kamerlid de heer Oud heeft aan de minister van justitie de volgende schriftelijke vragen gesteld. Is de minister bereid te onderzoe ken. of het waar is, dat een arres tant in de wachtpost der politie te Briellc in de oudejaarsnacht is mis handeld Zo dit inderdaad het geval blijkt, wil de minister dan mededelen, wel ke maatregelen hij denkt te nemen ten opzichte van de ambtenaren der politie, die deze mishandeling hebben gepleegd of toegelaten, dat zij ge pleegd werd? Tilanus: Verschil met A.R. is groot (Van een onzer redacteuren.) Talrijke leden van de Vereniging van Christelijk Historische leden van de gemeentebesturen in Nederland hebben gisteren in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht gesproken over het probleem van de woningnood, de kwestie der gerepatrieerden en de samenwerking met de Anti-Revolutionaire Partij. De vergadering besloot het bestuur op dracht te geven een schrijven te richten aan de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid, waarin men stelt, dat er meer faciliteiten ver leend dienen te worden aan particuliere bouwers en waarin men verder het gehele vraagstuk van de woningnood ter sprake brengt. Uit de vergadering kwamen stem men, die fel protesteerden tegen de snel toenemende socialisatie van de woningbouw. Men meende, dat men er zo langzamerhand ook zelf wat mee behept was. De ambtelijke weg om tot particuliere bouw te komen is veel te lang, zei men. „Zelfs de ï'ooms-katholieken zijn rood en ook minister Zijlstva", aldus een woord voerders. „heeft een rood jasje aan". Voorzitter H. M Marlens, burge meester van Ermelo. verklaarde na drukkelijk dat het niet zo is, dat de christelijk-historischen uitsluitend voor particuliere bouw zouden zijn. Zowel voor als na de oorlog', zo ver klaarde bij, heeft het gemeentebe stuur de sociale taak woningwetwo ningen te bouwen en deze taak is vooral na de oorlog sterk tot uit drukking gekomen. Over het samengaan van c.h. en a.r. bij de gemeenteraadsver kiezingen, legde de voorzitter van de C.H.U., de heer Tilanus, die de vergadering bijwoonde, op ver zoek een verklaring af. Hij was van mening, dat men als belijden de protestanten, zo dicht mogelijk ïaast elkaar moest staan. Er kon •chter geen sprake van zijn, dat iun van bovenaf in deze moei- jke kwestie leiding kon ver- •aehten. Men dient dit plaatselijk bestrijken. Zo verklaarde hij, ut hij zelf de samenwerking in >en Haag zo lang mogelijk heeft egengegaan. Men moet goed oor ogen houden, dat er diep- ^uantle verschillen zijn, al ont kende hij niet, dat de ontwikke ling in maatschappelijk en poli tiek opzicht wel eens zo kon zijn, ■Jat men heel dicht naas*; elkaar moest gaan staan. De heer Tila nus gaf er de voorkeur aan op eigen benen te blijven staan. Hot vraagstuk van de gerepatri- eerden werd uitvoerig besproken, j waarbij men ernstig protest aante- j kende tegen wat men noemde, hetj onvoldoende besef bij Maatschappe lijk Werk van de woningnood. Het is voor de minister ge makkelijk praten voor de radio, om op te roepen gerepatrieerden in huis tc nemen, maar men geeft daarbij tevens blijk van een gebrek aan besef van de toestand in de ge meenten. Voorzitter Martens achtte de re actie van het hele Nederlandse volk toch wel teleurstellend. De vergadering herkoos als be stuurslid de heer H. M. Martens, burgemeester van Ermelo, de heer J. W. Vogelaar te Nieuwérkerk aan de IJscl, de heer S. Benus te Stads kanaal en de heer J. Hoekstra, bur gemeester van Nijkerk. Mr. Ph. Loggers, griffier van de staten der provincie Utrecht, hield een inleiding over de verhouding tus sen rijk, provincies en de gemeenten in deze tijd. Hij zei. dat het zoeken van de vorm tol het bepalen van de juiste verhouding tussen deze over heidsorganen wordt bemoeilijkt door pen aan de orde komen, die alleen dat er in deze tijd vele onderwer- dat niet altijd de erkenning bestaat. I centraal Le regelen zijn, zoals bet afstandsgas. de koppeling van elek triciteitsbedrijven en dergelijke za ken. Machtsbereidheid en realiteitsziu achtte mr. Loggers een belangrij ke voorwaarde voor het vinden van de juiste verhouding en voorts samenwerking waarbij elk zijn eigen bevoegdheden behoudt. Het niet erkennen van deze voor waarde zal, naar zijn mening, het uitwerken van de decentralisatie- gedachte geen goed doen. 1 Het Wereldgebeuren Op jacht Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan wor den aangenomen, dat de ont- moeting die do Poolse communisti sche partijleider Wladislaw Gomoel- I ka en zijn Russische collega Nikita Kroesjtsjew dezer dagen hadden, niet zo spelenderwijs tot stand kwam als men het van Russische zijde liet voorkomen. j Gomoelka heeft niet toevalliger- wijs vernomen, dat Kroesjtsjew in de i buurt van de Poolse grens met va kantie was. Hij zal hem geen be- richtje hebben gestuurd: „Hebt U geen zin in een praatje aan onze kant van de scheidslijn?" Integen- deel: de bijeenkomst was vorgvuldig voorbereid. Ln het jachthuis in de bossen van Bialowieza. 75 kilometer ten noorwesten van Brest-Litowsk, waar vroeger Poolse koningen op bun verhaal kwamen en waar in de Duitse bezettingstijd Goring en Von Ribbentrop hun nazi-geesten ont spanden. waren tien dagen vóór Krocsjtsjews aankomst verhuiswa- jgens vol stijlvol meubilair en talrij ke tapijten aangevoerd: mannen van de Poolse politieke politie en van de Russische geheime dienst waren al lang present en de maaltijden wa ren zodanig voorbereid, dat ze nu eens door de Polen, dan weer door de Russen werden aangeboden. Een dokter, die speciaal uit Moskou was ontboden, zag in de keuken erop toe, dat zich bij de voorbereiding van de dis geen onregelmatigheden voorde- den. Kroesjtsjew werd vergezeld door niet minder dan acht generaals vol ornaat. Ook Gomoelka iiad militaire raadslieden meege bracht. Deze militairen hebben onge- twijfeld tijdens de jachtpartijen kun nen tonen of zij, zo hoog geklommen, het gewone schictwerk nog machtig zijn. Maar bovendien mag" men aan nemen, dat zij niet het zwijgen ertoe hebben gedaan bij de gesprekken, die, zoals Tass meldde, ,,in hartelijke en vriendschappelijke atmosfeer" werden gevoerd. Dat Gomoelka de moeilijke economische situatie van zijn land aan de orde heeft gesteld, is één van de veronderstellingen die men in het westen heeft geopperd. Nu zijn onderhandelaars in de Vere nigde Staten niet zoveel dollars heb ben losgekregen als hij had gehoopt, zou Gomoelka een beroep op Kroesj tsjew hebben gedaan, om de belofte waar te maken, dat Rusland de „so cialistische" landen ook als zij niet precies de Kremlinkoers volgen wil helpen. Maar voor de generaals en voor Kroesjtsjew zelf. zul len andere onderwerp, met 'n militair aspect, wel interessanter zijn geweest. Een Pools plan speelt im mers ineens een rol in de interna tionale politiek: het voorstel van de Poolse minister Rapacki om het pro duceren of stationeren van kernwa pens op het grondgebied van Duits land. Polen en Tsjecho-Slowakije te verbieden. Poolse politici bij de Vere nigde Naties hebben dit plan voor het eerst te berde gebracht op het eincl van het vorig jaar, achter de schermen der Verenigde Naties. De Russische premier Boelganin heeft het officieel overgenomen in zijn tweede „circulaire" aan collega-re geringsleiders. In het westen is zeer verschillend op deze merkwaardige voorstellen gereageerd. Sommigen wijzen op het gevaar, dat dit wei eens een val zou kunnen zijn voor het vrije westen. Anderen beweren, dat de Polen alle moeite hebben ge had om de Russen ervan te overtui gen dat dit voorstel het overwegen waard was. Laatsbedoelden wijzen daarbij op het feit, dat aan het Pool se voorstel voor de Russen het voor- ïlfvastzat, dat atoomwapens uit WestDuitsland werden verbannen. Maar daarnaast zouden, uit een wes ters oogpunt, deze voorstellen ook een gunstig aspect hebben. Werden er wel Russische atoomstrijdkrach ten xn Oost-Duitsland, Polen en Tsje cho-Slowakije gestationeerd, dan zou dit namelijk de Russische greep op deze satellieten nog versterken. Vandaar misschien, dat de Britse premier Harold Macmillan in zijn antwoord aan Boelganin over dit voorstel heeft gezegd, dat de Britse regering het nu bestudeert om te zien of het geen elementen bevat die ,de basis zouden kunnen vormen voor leen ander voorstel in dezelfde trant. Uit Albanië en Bulgarije zijn nu m Londen berichten ontvangen dat daar door de Russen zeven bases voor geleide, resp. ballistische piojectielen worden gebouwd. Heeft Kroesjtsjew aan Gomoelka voorge steld, om zulke bases ook op Pools grondgebied toe te laten, en he'eft Gomoelka om uitstel gevraagd met het oog op het plan-Rapacki Heeft Kroesjtsjew tpt zijn Poolse collega gezegd, dat hij in het plan-Rapacki geen perspectief ziet. of hebben zij en zijn generaals erover gepraat, hoe men een eventuele val voor het westen kan perfectioneren? Het zijn allemaal vragen, waarop geen ge fundeerd antwoord is tc geven zo lang om het jachtslot van Bielowie- f?- ■,^e? waas van geheimzinnigheid blijft nangen. Misschien dat de toe komstige strategische en politieke ontwikkeling het antwoord geeft... WLADISLAW GOMOELKA —gastheer in jachthuis—

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3