PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RAKETBASES IN ALBANIË EN BULGARIJE Denemarkens ligging gedoogt geen lanceerinrichtingen In 1964 kan de Grevelingendam gereed zijn DACHJAR BESCHIKT OVER NEDERLANDSE BANKSALDI MINISTER HOFSTRA BEPLEIT BESTEDINGSVERSCHUIVING DE A.B.C.-SCHOOLIN PUTTEN 201e jaargang - no. 18 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 jan. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brou werijslraat 2: Zicnkzce, red, tel 2125. adm. tel. 2094. Russische deskundigen bouwen op de Balkan In Londen wordt vernomen, dat de Sowjet-Unie op het ogenblik in Bulgarije en Albanië zeven bases voor geleide, respectievelijk ballistische projectielen aan het bouwen is. Vyf daarvan, aldus ver neemt United Press in diplomatieke kringen, worden alleen al in Bulgarije aangelegd. In deskundige kringen uit men de overtuiging, dat van deze bases uit de gehele kwetsbare zuidoostelijke flank van de Navo, het gehele Middellandse Zeegebied en een gedeelte van Noord-Afrika onder vuur genomen zou kunnen worden. weigering om atoomraketten op Een gedeelte van de inlichtingen, waaruit men tot dit alles geconclu deerd heeft, is afkomstig uit Grie kenland, van waar men de gebeurte nissen in Bulgarije en Albanië tame lijk nauwkeurig volgt. Doch andere diplomatieke berichten hebben Lon den langs directe weg bereikt en be vestigen dit alles. Naar verluidt hebben de Russen grote groepen deskundigen naar de twee genoemde landen gezonden, die de leiding van het aanleggen der ba ses hebben en zorgen voor de oplei ding van het personeel, dat de wape nen zal moeten bedienen. Voor zover men in Londen kan na gaan, zijn de bases een zuiver Rus sische aangelegenheid, al zullen zij vermoedelijk „gedekt" worden door een beroep op de verplichting tot we derzijdse bijstand waartoe het Pact van Warschau de ondertekenaars verbindt. Deense premier De Deense premier, Hansen, die tevens minister van buitenlandse zaken is, heeft dinsdag bij de ope ning van een debat over de bui tenlandse politiek in het Deense parlement gezegd dat de Deense Typistes wonnen 55 mille in voetbalpool. Twee jonge Weense typistes hebben de grootste prijs gewonnen, die ooit door de Oostenrijkse voetbalpool is uitbetaald. De twee typistes, die bij dezelfde firma werken, deden al zes jaar lang samen bij het invullen van voetbal poolformulieren. Deze keer waren zij de enigen, die 12 juiste uitslagen had den geraden. Zij wonnen 365.000 shillings (meer dan 55.000 gulden). I)cze tekening geeft een duidelijk beeld van de toekomstige situatie bij Bruinisse. Het grootste deel van de bestaande haven wordt gedempt, zo dat alleen maar het stukje overblijft, woorden „Best. haven." Thans loopt dat rechts is aangegeven met de deze haven bijna tweemaal zo ver. Er komt een nieuwe gemeentehaven aan de oostelijke kant van de bouw put. In deze bouwput zal een schut sluis worden gebouwd om le zijner tijd als de Grevelingendam gereed is het aannemersmateriaal door te la ten naar het Brouwershavens Gat. Westelijk van het plateau met bouw ter de bedoeling, dat de scheepvaart als de schutsluis geheel ge reed is en dus de bouwput verdwe nen via de noordzijde van de nieu we gemeentelijke haven doorgaat naar de schutsluis en vandaar naar de noordelijke kant van de werkha- ven. De plaats, waar de weg zal ko men naar de Grevelingendam, is aangegeven met het woord „aarde- haan." In het ve-'.cngde daarvan, dus vrijwel loodrecht bouwput (later sluis) komt de dam, die over de zandplaten naar Overflakkee zal voe ren. De situatie zoals die op deze te kening is aangegeven kan eind 1959 een feit zijn. De Deense weigering moest men tegen de achtergrond van Dene markens aardrijkskundige ligging zien. Het was een historisch feit dat defensiemaatregelen in Dene marken en aangrenzend gebied altijd bijzondere aandacht in de oostelijke landen hebben genoten en meermalen sterke reacties hebben uitgelokt. Voorts zei Hansen, dat de Scan dinavische ministers van defensie zich op 29 januari a.s. zullen bera den over het verzoek van Ham- niarskjöld, de contingentering van hun troepen in het Middenoosten lan ger voort te zetten dan oorspronke lijk was overeengekomen. Sprekend over Boelganins brieven Deens grondgebied op te slaan of zei Hansen voor een oost-west ont- Denemarken te lanceren gebrek aan vertrouwen jegens de grote Navo-bondgenoten betekent. moeting op hoog niveau te zijn, maar niet dan na grondige voorbe reiding. SITUATIE IN INDONESIË NOG MOEILIJKER Scandinavische landen vragen consideratie. De plaatselijk militair commandant van Djakarta, luitenant-kolonel En- dang Dachjar, heeft dinsdag bekend gemaakt, dat Nederlandse onderda nen alleen gelden of bezittingen van waarde bij de banken mogen opne men na voorafgaande toestemming van de militairo gezaghebber van de hoofdstad. Zulk een toestemming zal slechts eens per maand worden ver leend, en het bedrag dat zij mogen opnemen, zal door de financiële en economische coördinator van zijn dagelijkse staf worden vastgesteld. Aau de banken Is thans verboden, gelden van Nederlandse onderdanen uit te betalen. In de bekendmaking werd gezegd, dat „opnemen" ook betekent het „overschrijven" van rekeningen naar andere banken, die buiten de juris dictie van het militaire district Dja karta liggen. De Indonesische minister van scheepvaart, commodore Nazir, heeft dinsdag medegedeeld, dat de regering vijftig miljoen roepiah heeft uitge trokken voor de uitbetaling van de lonen en salarissen van de arbeiders der Koninklijke Paketvaart Maat schappij. Aan de K.P.M. is een be drag van vijftien miljoen overge maakt om de lonen van de 12.000 K.P.M.-arbeiders over januari te be talen. De voorzitter van de commissie voor algemene zaken van de thans onder regeringstoezicht staande maatschappij, J. Mancsah, zeide, dat het personeel van de maatschappij werkloos is geworden, omdat de K. P. M.-schepen in verschillende Indo nesische havens worden vastgehou den. De Deense premier Hansen gaf gisteren in het parlement te Kopen hagen uitdrukking aan de be zorgdheid van zijn regering dat de Indonesische regering dwang maatregelen tegenover Neder- Dikke sneeuwlagen in Europa en Ver. Staten. In vele delen van Europa ligt een dikke laag sneeuw. Ii» Lotharingen (Oost-Frankrijk) is een aantal dorpen van de buitenwereld afge sneden. Eveneens zijn alle berg wegen tussen Joego-Slavië en Oos tenrijk door sneeuw versperd. Ir Karinthië zijn verscheidene plaat sen geïsoleerd en het gevaar van lawines neemt toe. Elders in Oosten rijk heerst echter een voorjaarsach tige temperatuur. Voorts zijn uit Scandinavië. Duits land, Zwitserland en Noord-Italië be richten over zware sneeuwval en strenge vorst ontvangen. In Londen viel de eerste sneeuw van deze win ter. In andere delen van Engeland ligt al veel sneeuw, waardoor het verkeer in sterke mate wordt be lemmerd. In de Verenigde Staten zijn Kansas City en grote gebieden van Missouri door sneeuwstormen getroffen. In New York was het, na enkele zeer koude dagen, on gewoon warm voor de tijd van het jaar. landse burgers had getroffen lichtte het parlement in dat zijn regering in overleg met Zweden en Noorwegen hulp tracht te bie den door vriendelijk maar drin gend de Indonesische regering om consideratie te vragen en de be scherming van de Nederlandse burgers. Dr. S. Soemitro, de voormalige In donesische minister van financiën, heeft dinsdag in Singapore ver klaard, dat de Indonesische regering wapens koopt om de oproerige bui tengewesten weer onder haar gezag te kunnen brengen. Soemitro, die door de Indonesische autoriteiten gezocht wordt om niet nader genoemde beschuldigingen, verklaarde, dat het onlangs gevorm de „nationale front" nimmer met ge weld onderworpen zal kunnen wor den. Ofschoon de laatste maahden onmiskenbaar een ontspanning in de econo mische situatie optreedt, is het totale beeld naar de mening van minister Hofstra nog niet van dien aard dat een bestedlngsverruimende Impuls of een verzwakking van het algemene restrictieve beleid op dit moment op haar plaats zou zjjn. Dc minister deelt dit mee In zijn antwoord op het voor lopig verslag der Eerste Kamer over ztfn begroting voor 1958. Het komt de minister het meest aanbevelenswaardig voor de werkloos heid te beperken door zonder het restrictieve beleid wezenlijk aan te tas ten fo.v. een verschuiving van bestedingen te bewerkstelligen naar die gebieden c.q. bedrijfstakken waar de vermindering van de werkgelegenheid zich het sterkst doet gevoelen. Dinsdag heeft een keurploeg van de A.B.C. (Atomalrp, Bac teriologische en Chemische Oorlogvoering)-school van de Ko ninklijke Marine in Amsterdam bezit genomen van het radio actief besmette huis te Putten. Op de foto ziet men luitenant ter zee 2de klasse A. Govers, die de schoenen van luitenant ter zee 3de klasse Evers doormeet met een geigerteller, nadat deze lil het huis en de tuin was geweest. In het besmette huis werden verscheidene metingen gedaan. De resultaten van het onderzoek werden bevredigend geacht. Men is nog niet overgegaan tót het betreden van dc huiskamer, waarin de radio actief besmette kachel staat. Het ligt wel in de bedoeling de kachel binnenkort te verwijderen. Dinsdagmiddag zijn de vijf emmers met grondmonsters naar de K.E.M.A. in Arnhem overgebracht. Voor het vervoer ge bruikte men een vrachtauto. De achterzijde van de cabine was beschermd door een betonnen muurtje, om de chauffeur tegen eventuele uitstralingen te beschermen. O De atoom reactor voor onderzoekingen van het Instituut voor Kernfysica van de Johann-Wolfgang-Goethe-universitelt te Frankfurt a.d. Main is thans in gebruik genomen. aldus Is van de zijde der Westduitse regering meegedeeld. BINNENKORT BEGINNEN DELTAWERKEN IN BRUINISSE Werkschema thans vastgesteld BINNENKORT begint in Bruinisse het Delta-tijdperk', want nog dit jaar wordt hier begonnen met de aanleg van de Greve lingendam. De Deltadienst heeft thans het tracé van deze dam in grote trekken vastgelegd, waarbij reeds definitief werd be sloten waar en hóe het aansluitingspunt van de dam aan de Zeeuwse kant zal worden uitgevoerd. In het tijdschema van het Deltaplan onlangs gepubliceerd in het driemaandelijks be richt van de Deltadienst is er voor de totale aanleg van deze dijk door de Grevelingen zes jaar uitgetrokken. Als dus alles meeloopt, dan zal men in 1964 over de dam van „Bru" naar Flakkee kunnen rijden Men begint reeds nu aan dit pro ject, omdat deze dam de Grevelingen dient af te sluiten van de Ooster- schelde. Want pas als de verbinding tussen deze beide wateren is ver broken, kunnen na elkaar de afslui- tingsdammen in het Brouwershaven- se Gat en de Oosterschelde worden gelegd, zonder dat er in het Zijpe on toelaatbare stroomsnelheden optre den. Het aansluitingspunt op de Zeeuw se kust van deze nieuwe dam staat dus vast. De Deltadienst heeft hier over uitvoerig overleg gepleegd met het provinciaal bestuur, het water schapsbestuur, de gemeente, de land bouw en ook met de „zusterdienst", de directie Zeeland van de rijkswater staat. Onder deze instantie ressor teert namelijk het oppertoezicht op de verbeteringen van de zwakke plaatsen in Zeeland. En bij Bruinisse bevindt zich zo'n zwakke, nog niet verbeterde, plaats: de gemeentehaven die reeds jaren lang ontsierd wordt door een lelijke kistdam. Het ver beteren van dit punt is nu mede op genomen in de plannen voor de Gre velingendam. Het hierboven genoemde over leg leidde inmiddels tot volledige overeenstemming, zodat onder directie van de Deltadienst de komende jaren te Bruinisse de volgende werken zullen worden u" (gevoerd: Demping van een deel der be staande haven. 6' Het maken van de kruising tussen de bestaande zeewe ring en de Grevelingendam, waarbij het „hart" van de dam de zeedijk zal kruisen op ongeveer 500 meter ten wes ten van de (nu nog bestaan de) haven. Aanleg van een nieuwe ge meentehaven, onmiddellijk ten oosten van de plaats, waar de dam de zeedijk kruist. Aanleg van een werkhaven ten westen van deze kruising. Bouw van een schutsluis in de nieuwe dam tussen ge meentehaven en werkhaven. De afmetingen van deze sluis zijn nog in studie. Zij worden bepaald door de grootte van het aannemersmateriaal, dat nodig zal zijn t.z.t. bij de afsluiting van het Brouwershavense Gat. Om die reden zal de sluis ver moedelijk groter zijn dan wan neer zij alleen voor de binnen scheepvaart zou worden ge bouwd. Over het buiteuhoofd van de sluis komt de verkeers weg. Deze vijf punten zullen overi gens niet in deze volgorde wor den uitgevoerd. Vermoedelijk is het schema aldus: A. Gemeentehaven (gereed begin 1959). B. Bouwput schutsluis (gereed 1959). C. Werkhaven (gereed 1959). D. Schutsluis (gereed 1962). Aan de Flakkeese kant is dan on dertussen een werkhaventje klaar gekomen en voorts is dan ook be gonnen met de aanleg van het ver dere deel van de dam over de zand platen in de „Bocht van ft. Jacob". Voor dit stuk evenwel is nog geen definitief tracé vastgesteld. Daartoe zal eerst in de afdeling De Voorst van het waterloopkundig laborato- Vervolg op pag. 2) Hammarskjöld: Nederland kan zich tot V.N. wenden. Op de persconferenties, die de se cretaris-generaal der Verenigde Na ties, Dag Hammarskjöld, dinsdag te New-York heeft gehouden, werd hem door een verslaggever een vraag ge steld over het vraaggesprek van de Nederlandse eerste minister dr. W. Drees, met de vertegenwoordiger van het Amerikaanse persbureau, United Press, waarin dr. Drees on dermeer stelde dat het thans aan de Verenigde Naties was om zich in te laten met de anti-Nederlandse cam pagne, die in Indonesië is ingezet. Hammarskjöld antwoordde, dat een loutere persverklaring geen aan leiding voor dc Verenigde Naties kon zijn zich met het Indonesisch-Neder- lands geschil te gaan bezig houden, „Indien de Nederlandse regering dit wil, moet zij ons daartoe recht streeks de wens te kennen geven", verklaarde hij. Weer 625 repatriërenden te Rotterdam aangekomen. Gistermorgen Is het 20.186 brt. me tende Britse s.s. „Orontes" van de Oriënt Steam Nav Co. te Londen in de Schiehaven te Rotte-dam aan gekomen. Het had behalve zijn pas sagiers voor Engelana meestal verlofgangers 62o uit 'ndonesie repatriërende Nederlanders aan boord, die zich in Singapore hadden ingescheept. Al deze Nederlandse passagiers werden gisteren met au tobussen naar verschillende bestem mingen vervoerd. WEINIG v ItJNG. Veranderlijke bcv. niet plaat selijk sneeuwbuien. Zwakke tot ma tige, af en toe vrij krachtige wind, in hoofdzaak uit zuidelijke richtin gen. Temperaturen oplopend tot om het vriespunt. ZON EN MAAN 23 januari Zon op 8.34 onder 17.11 Maan op 9.35 onder 21.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1