PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT WELKOM VOOR EVACUE'S IN BUDEL Massale ontscheping zeer vlot vei :rlop en Zeeland maakt zich gereed voor ontvangst van repatriërenden VERVANGING AMERIKAANSE AMBASSADEUR TE DJAKARTA? 201e jaargang - no. 17 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Fagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 21 jan. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 3 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau y. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel, 2355 4 lijnen (b gg. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094. Achterdocht maakte plaats voor lof De ene bus na de andere bracht gisteren in de legerplaats Budel een groot aantal evacués, die direct warm eten kregen. Daarna zijn de honderden gezinnen ondergebracht in de fraai ingerichte logiesgebou wen, waar hun eindelijk, na wekenlange spanning en moeilijke reis rust werd gegund. De 700 repatrianten zullen een week in de leger plaats verblijven en daarna in contractpensions wórden ondergebracht. Het kamp zal dan opnieuw een welkom roepen aan andere landgeno ten, die in grote stromen deze weken zullen blijven komen. Het woord „Welkom" prijkte op een enorm bord aan de ingang van het gloednieuwe kamp. Even nadat de laatste der 25 auto bussen om 4 uur gistermiddag repa trianten in de legerplaats had afge zet, verscheen de minister van maat schappelijk werk, mej. dr. M. A. IVf Klompé. Zij liet zich over het uitge strekte kampterrein rondleiden door de kampcommandant, luitenant-kolo nel J. L. Maris, en door het hoofd van het bureau bijzondere maat schappelijke zorg van het ministerie van maatschappelijk werk, de heer J. C. van Oeveren. Na afloop van haar bezoek gaf de n>inister als haar algemene indruk te kennen, dat deze eerste massale ontscheping zeer vlot is verlopen, mede dank zij de goede outillage van het kamp en bovenal dank zij de onschatbare hulp van talrijke vrijwillige krachten. De minister vroeg mevrouw H. SmitPasschier, die met drie kinderen uit Djakarta was gekomen, naar haar indruk over „een zekere achterdocht bij de Ongelijk Mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, minister van maatschappelijk werk, heeft lichte teleurstelling geuit over de betrekkelijke kalmte, waarmee het Nederlandse volk de ver drijving van tienduizenden Nederlan ders uit Indonesië heeft opgenomen. Die kalmte verschilde wel heel sterk van de diepe verontwaardiging, welke het Nederlandse volk bezielde na het Hongaarse drama. Nu staat dan het ministerie van maatschappelijk werk voor de moeiza me taak om de duizenden evacués uit Indonesië onderdak te verschaffen in Nederland en deze mensen op weg te helpen naar een nieuw bestaan. Het moet die taak verrichten, terwijl een deel van het Nederlandse volk nog te weinig weet welk drama zich aan de evacués heeft voltrokken. Te weinig weet, dat het grootste deel van deze mensen de jongste we reldoorlog in diepe ellende doorbracht. Velen vertoefden toen in gevange nissen of interneringskampen. Daar na maakten ze de ellende mee van de opstand in Indonesië. Na soevereini teitsoverdracht geraakten de meesten van hen opnieuw in bittere armoede. Zo werden ze driemaal achtereen zwaar getroffen! By sommigen in Nederland bestaat het waandenkbeeld, dat de Ne derlanders in de tropen altyd een leven in overvloed geleid hebben. Dat ze omringd waren met bedienden en dat ze altijd wel iets met rijkdom te maken hadden. Ook in de laatste ja ren! Niets is minder waar. De duizenden, die thans naar Ne derland komen zijn verdrevenen, die hot daarginds reeds moeilijk hadden en die thans vrijwel zonder enig bezit In Nederland aankomen. Wanneer men dat beseft kan het niet anders of het ministerie van maatschappelijk werk zal de nodige medewerking krij gen by de huisvesting en verzorging van deze evacués. Reeds heeft het Koninklijk Huis het voorbeeld gegeven door het be schikbaar stellen van woonruimte en vandaag werd bekend, dat enkele fa brikanten te Hengelo (O.) een hotel van 25 kamers aankochten om daar gerepatrieerden te huisvesten. Zij wilden op die manier hun bydra- gen leveren in het onderbrengen van de evacués. Dat zijn voorbeelden ter navolging. Ook in Zeeland zullen circa 700 ge- repatrieerden worden onderge- brachi en men heeft goede hoop, dat dit op korte termijn zal gelukken. De eerste toezeggingen voor wonin gen en voor huisvesting in pensions zijn al binnen! Het gaat er nu maar om aan mejuf frouw Klompé te bewijzen, dat zij on gelijk heeft, gehad, toen ze aan ons volk lauwheid verweet. Dan beleven we het ongewone schouwspel, dat een minister ongelijk moet bekennen en daaraan bevendien nog voldoening beleeft! passagier* over het onderbrengen in een militair kamp." Mevrouw Smit verklaarde, vol lof te zijn over de zeer prettige ontvangst. Ze prees de keuze, die de aangekomenen werd geboden wat het eten betreft: rijst tafel of Nederlands voedsel. >ver de maaltijden liet de minis ter zich uitvoerig voorlichten bij liet team, dat de registratie verzorgde. Zij vernam dat de meeste mensen de rijsttafel kozen. De eerste kennis making met het Europese eten aan boord van het Engelse schip de „Captain Cook" was velen namelijk erg tegengevallen. ALLERLEI VOORZIENINGEN. Zondagavond waren aan boord van dat schip functionarissen van de verschillende diensten al direct be gonnen met de controle, indeling en andere administratieve bezigheden voor de evacués. Dekens van het Rode Kruis werden uitgereikt en voor de mannen waren er lange broe ken, die vakkundig op maat aan de gegadigden werden uitgedeeld. In Budel kregen de mensen een wollen vest dat zij mochten houden en voorts, ter leen, regenkleding. Van daag geschiedt de medische keuring en woensdag zullen de repatrianten in het kamp volledig van kleding worden voorzien. Slechts een 20-tal van de bijna 1000 evacués, die met de „Captain Cook" naar ons land waren geko men, sprak geen Nederlands. Meer dan de helft van deze gerepatrieer den was in Nederland geboren. Een apart probleem vormen de door hun huwelijk Nederlandse geworden Indonesische vrouwen, wier man is overleden. Zij worden in Indonesië niet aanvaard door de sociale diensten en komen naar Nederland. Ook zijn erbij, wier mannen naar Nederland gingen en wier adres zij niet weten. Aan boord was een geval van een zestigjarig vrouwtje, wier man al 15 jaar zoek is en die nu, zoals zij vertelde, „haar man gaat ver rassen." „NOG SLECHTS KWESTIE VAN DAGEN" Hij voelde niet voor Dulles' onzijdigheid. Volgens welingelichte kringen in Djakarta, zal de Amerikaanse ambas sadeur in Indonesië, .Tohn M, Allison, wellicht binnenkort worden terugge roepen. Zij lieten doorschemeren te verwachten, dat een bekendmaking van Washington over vervanging van Allison nog slechts een kwestie van dagen is. Allison word In maart vorig jaar tot ambassadeur in Djakarta be noemd. Kortgeleden beweerden enke le linkse dagbladen in de hoofdstad, dat Allison tot persona non grata zou kunnen worden verklaard, na de be weringen van het Chinese persbureau in Peking, dat hij betrokken zou zijn bij een poging tot omverwerping van de regering. Genoemde kringen zeiden, dat de hangende vervanging van Allison met deze beweringen geen enkel ver band houdt, doch zij wezen erop, dat de ambassadeur overhoop ligt met het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken over de tegenwoor dige Amerikaanse politiek ten aan- Dit is de Sagittahet eerste West- duitse vissersvaartuig met gasturbi ne-aandrijving. Het schip is een trei ter van 7ZO ton, die door de machine van 1800 plc een snelheid kan beha len van 15 zeemijlen pju. De netten met vis worden door het gat in de achterzijde, net als bij een walvis- raarder naar hinnenaehaald.. zien van Indonesië, in het bijzon der in verband met de Indonesische aanspraken op westelijk Nieuw-Gui- nea, de onmiddellijke oorzaak van de huidige anti-Nederlandse campag ne in Indonesië. In bevoegde Amerikaanse kringen te Washington weigert men beslist, zich uit te laten over dit bericht. Naar het schijnt is, volgens aanwijzingen verkregen uit een geloofwaardige bron, het uit wel ingelichte kringen te Djakarta af komstige bericht niet zonder grond. De bevoegde woordvoer ders te Washington weigeren eveneens zich uit te laten over het bericht uit Indonesische bron, volgens hetwelk de heer Allison zich niet zou kunnen verenigen met de politiek van Dulles jegens Indonesië, met name diens ge dragslijn in het conflict over Ne derlands Nieuw Guinea. De Ame rikaanse regering heeft getracht, in dit conflict tussen Den Haag en Djakarta een politiek te vol gen, die zij aanduidt als onzijdig Vorstelijke woorden op „Captain Cook". Ook tot de evacués die met de „Captain Cook" naar ons land waren gekomen, heeft koningin Juliana gisteren har- telijke woorden gesproken. „Het is", zo sprak zij onder meer, „een mooie ochtend, waarop U deze nieuwe blad- zijde in uw leven met uw aan- |f komst in Nederland opent. Ik p hoop van harte, dat het voor |1 U allen een goed begin zal y zijn, ondanks de moeilijkhe- i den, die ge misschien vreest. Iedereen hier zal U behulp- H zaam zijn om het U hier zo y gemakkelijk mogelijk te ma- m ken en U zoveel mogelijk bij- stand te verlenen opdat uw verblijf hier een succes za! M zijn". Na haar toespraak voor de scheepsradio bezocht de ko- M ningin het hospitaal van het schip. In een der salons onder- hield zij zich met diverse fami- M lies, alleenstaande passagiers ff en ook met enkele kinderen, M die de reis zonder hun ouders y hadden gemaakt. Tenslotte nam zij in de loods M Holland een kijkje bij de de- barkatie. 1 Rumoer rond Hongaarse vluchtelingen in Engeland. Drie gezinnen van Hongaarse vluchtelingen, in totaal elf personen, die twee weken geleden als verste kelingen uit Brazilië in Engeland ar riveerden, hebben geweigerd zich op nieuw naar Brazilië in te laten sche- pen. De Hongaren, die naar hun zeg gen zonder te weten waarheen uit Italië naar Brazilië verscheept ren, zouden zaterdag in Londen weer ingescheept zijn als niet de drie va ders enkele uren waren ondergedo ken. Later wist de politic ben op te sporen en gevangen te zetten. Inmiddels heeft het ministerie van binr -nlandse zaken vier van de Hon- ganA:, een zwangere vrouw met. drie kinderen, toestemming gegeven tot de bevalling in Engeland te blijven. De vier overigen zullen met de eerst volgende gelegenheid naar Brazilië moeten vertrekken. Ook de drie ge vangen vaders zal men dan uitwij zen. Minister Butler van binnenlandse zaken zal deze week een verklaring over het geval in het parlement af leggen. Het Labour-parlementslid Green wood, die de drie gevangenen in hun cellen bezocht, stelde Butler telegra fisch voor om niet tot daden over te gaan voor een onderzoek is inge steld. en is hiervan alleen afgeweken door haar protest tegen de Indo nesische maatregel ten aanzien van de begrenzing der territoriale wateren in Indonesië. Waf de kwestie Ned. Nieuw-Gui- nea betreft, hebben waarnemers bij meer dan één gelegenheid een dui delijk gebrek aan samenwerking op gemerkt tussen de te Washington verkregen aanwijzingen met betrek king tot de gedragslijn van de Ame rikaanse regering enerzijds, en be paalde stappen, gedaan door de am bassadeur der Verenigde Staten te Djakarta, anderzijds. Maandagochtend is men begon- y |e nen met de ontscheping van de uit Indonesië repatriërende Ne- derlanders van het Britse schip y „Captain Cook" in de haven ff s van Amsterdam. Een oude da- |f me wordt op de loopplank ge- y holpen. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI Duitsers willen Elten en Tubbergen terughebben Minister Luns zegt in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van buitenlandse zaken te verwachten, dat de onderhandelin gen met de Duitse Bondsrepubliek nu de verkiezingen in West-Duitsland achter de rug zy'n. een sneller verloop zullen hebben dan tot dusverre. De voornaamste door Nederland naar vo ren gebrachte problemen zijn: a. het Eems-Dollard vraagstuk; b. een bevredigende regeling voor de nazi-slachtoffers c. de afwikkeling van een groot aan tal financiële kwesties, waarvan die der auslandsbonds'; d. de regering van allerlei water staatkundige problemen langs de ge hele Nederlands-Duitse grens; e. de Rijnvaartkwestie. Aan Duitse zijde gaan de verlangen onder meer uit naar een terugkeer va Elten en Tudderen en naar een defini tieve regeling van het vraagstuk der grenslanderyen. Britse natuurkundigen van de univer siteit van Manchester hebben met behulp van radar ontdekt, dat het noorder- en zuiderllcht tegelijkertijd optreden. BEREIDHEID TOT MEDEWERKING Huisvesting voor nog 700 mensen nodig OVER ENKELE WEKEN zullen ook in Zeeland de eerste groepen van by de jongste ontwikkelingen uit Indonesië verdreven landgenoten arrive ren. Van de stroom van meer dan 45.000 repatriërenden zal 't betrekke lijk slechts een fractie zyn dat in onze provincie moet worden gehuisvest, doch buiten het aantal dat in de grote Zeeuwse contracthotels en -pensions een plaats zal vinden, gaat het toch nog om zevenhonderd mensen. Voor zevenhonderd mannen en vrouwen, meisjes en jongens zal de Zeeuwse be volking de woorden van de Koningin waar moeten maken, dat deze vluch telingen in hun eigen land welkom zijn. In de kleinere pensions en bij particulieren zal een plaatsje voor hen moeten worden ingeruimd. De voorbereidingen worden er reeds voor getroffen. Alles op basis van vrij willigheid. „Is er voldoende bereidheid tot medewerking?", zo hebben wij het hoofd van het Bureau Zeeland van het ministerie van Maatschap pelijk Werk, de heer S. J. G. van Leeuwen gevraagd. Tot zyn voldoening kon deze organisator verklaren, dat het tot dusver zeer bevredigend ver loopt. Maarde te verwachten zevenhonderd repatriërenden zyn nog lang niet allemaal geplaatst! Zeker, er kwam al een tiental telefoontjes binnen van particulie- ren die zich bereid verklaarden een of meer evacués in huis op te ne men, maar een stroom van aanmel- dingen is het nog niet. Zo is het ook jmet vele pensionhouders, die vaak nog een afwachtende houding aanne- I men. Totdat er iemand met hen komt praten en dan wordt inderdaad wel de wil gevonden om mee te helpen aan de oplossing van het klemmende vraagstuk, waarvoor ons land zich ziet geplaatst. „De macht van het kleine", zo noemt de heer Van Leeu wen de mogelijkheid, welke hier in Zeeland ligt. Wanneer de kleinere pensions elk bijvoorbeeld eens vijf of zes repatrianten opnemen en iedere particuier werkt mee zover dit in zijn vermogen ligt, dan komt men uiteindelijk ook aan de totaal heno- digde ruimte voor zevenhonderd mensen. En dan nog zonder dat dit voor pensions, welke in het bijzonder op het vreemdelingenverkeer zijn afge stemd. bijzonder grote moeilijkheden behoeft op te leveren. Onder het voor Zeeland gedachte aantal zullen ook die repatriërenden worden meegerekend, die hier bij fa milie of op andere wijze zelf reeds huisvesting hebben gevonden. Zij zul len bij toewijzing van eigen woon ruimte in de toekomst, gelijkelijk worden behandeld als de evacués, die thans vanwege de rijksinstanties tijdelijk in pensions of hotels worden ondergebracht. Woningen toegezegd In verschillende brieven werd de laatste weken reeds door rijks- en provinciale .instanties een be roep gedaan op de medewerking van de Zeeuwse gemeentebestu ren om woonruimte af te staan. Tot op heden zijn toezeggingen voor vijfentwintig woningen Zandschip overvaren: één man vermist. Maandagmiddag is nabij Dordrecht op de Oude Maas de zandbak „Vol harding" met twee personen aan boord overvaren door de tankboot „Antwerpen". Eén der opvarenden kon wórden gered. De ander bevindt zich vermoedelijk nog in het omge slagen vaartuig, dat afdreef in de richting van Zwijndrecht. Twee sleepboten hebben het zandschip vastgemaakt om het naar het Dui velseiland. op de splitsing van de Dordtse Kil en de Oude Maas, te slepen. Loketbeambte bij P.T.T. pleegde verduistering. Op het postkantoor te Almelo is een omvangrijke fraude ontdekt. Over de grootte valt nog niets met zekerheid te zeggen, maar er wordt gesproken van aanzienlijke verduis teringen. Van deze fraude wordt ver dacht de 18-jarige loketbeambte P. M. uit Rijssen, die een volledige be- -ntenis heeft afgelegd. ontvangen, waarmee dus minstens honderd mensen geholpen zullen kunnen worden. In goede staat verkerende nood woningen zullen vanzelfsprekend ook dankbaar worden aanvaard. De betrokken autoriteiten heb ben goede hoop dat het sal geluk ken alle in Zeeland te ontvangen repatriërenden op bovengenoem de wijze te huisvesten. In dit sta dium wordt er daarom nog niet aan gedacht om kampen voor de huisvesting in te schakelen. Daar het ook in de bedoeling ligt een aantal chronisch zieken, inva liden en bepaalden in Zeeland onder te brengen, zijn onderhandelingen gaande met een tweetal stichtingen, werkzaam op dit gebied. Zeeland wordt nog even de tijd gegund om zich klaar te maken voor de ontvangst, maar toch wordt het kort dag. Er moet vlug gehandeld worden en daarom zijn spontane, snelle reacties van hen die kunnen en willen helpen, zeer gewenst. Op de gemeentesecretarieën is men op de hoogte en voor het geval dat iemand daar nog niet volledig genoeg mocht kunnen worden ingelicht, de deuren van het bureau van de heer Van Leeuwen in de Ivoepoortstraat te Middelburg, staan voor hem open! VERWACHT. TIJDELIJK SNEEUWBUIEN. Toenemende bewolking met op de meeste plaatsen enige sneeuwbuien. Overwegend matige en veranderlijke wind. Middagtemperaturen om het vriespunt. ZON EN MAAN 22 januari Zon op 8 35 onder 17.09 Maan op 9.14 onder 20.25

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1