„Captain Cook" in IJmuiden aangekomen Aspirin DE VIJF RIETVINKEN Bedwing griep met FRANSEN ONDERSCHEPTEN SCHIP MET JOEGO-SLAVISCHE WAPENS SUURHOFF VOOR INCIDENTELE ACTIES TEGEN WERKLOOSHEID P.Z.C. MAANDAG 20 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Twee bejaarde passagiers overleden - een baby geboren Zondagavond even na acht uur meerde de „Captain Cook", het wit geschilderde emigrantenschip van de Engelse regering, in de Noorder- sluis te IJmuiden. Op de dekken verdrongen zich de passagiers achter de railing en overal uit de patrijspoorten staken hoofden. Met een hartelijk gejuich van tientallen familieleden van opvarenden, belangstellenden en functionarissen van diverse diensten, die op de wal voor het schip sa mendromden, werden zU begroet. Namen werden over en weer ge schreeuwd en intussen was een ziekenauto van het marinehospitaal te Overveen bij de loopplank voorgereden om mevrouw J. C. HeylVan Motman van boord te halen, die voor een spoedoperatie moest worden opgenomen. Rode Kruis-mensen brachten in grote pakken 500 dekens aan boord om de evacués uit Indonesië en vooral de kinderen bij aankomst in Amsterdam tegen de koude te schutten. Tijdens de reis de „Captain Cook" vertrok 21 december van Tandjong Priok zijn twee bejaar de dames overleden: de 77-jarige mevr. de wed. E. C. van DijkStru- ben (overleden op 27 december) en de 69-jarige mevr. de wed. M. Y. C. I. PrinsChatelain (overleden op nieuwjaarsdag Beiden zijn op zee begraven. Op 13 januari werd gebo ren Angenissa Gerdïna Hendrika van Everdlngen. De geboorte kwam en kele weken te vroeg, zodat de baby in een ijlings geïmproviseerde cou- veuze moest worden opgenomen. Aan boord zijn 527 volwassenen, 328 kinderen van 3 tot 12 jaar, 71 kinderen van 1 tot 2 jaar en 28 ba by's. In Amsterdam staan op de ka de reiswiegen met warme kruikjes en babyvoeding klaar. Van de 15 ouden van dagen (70 tot en met 91 jaar) gaan er twee naar bijzondere inrichtingen, zeven Woning te Putten werd radioactief (Slot van oas II •Utrecht moest komen. Na het bra ken van het kind had zioh niets bijzonders meer voorgedaan. Joke was 's morgens naar de kleuter school gegaan en had gewoon me*, de andere kinderen gespeeld. (De kleuterschool is nu voorlopig ge sloten). Mevrouw Haanschoten en haar dochtertje hebben toen de eerste trein naar Utrecht genomen. Nog diezelfde dag kwam mevrouw Haanschoten met haar kind terug in Putten. In de nacht van vrijdag op zaterdag haalde de politie het gehele gezin uit bed. Deskundigen begon nen onmiddellijk met een diepgaand onderzoek. In het wijkgebouw kre gen de familieleden een grote was beurt en schone kleren De nacht werd doorgebracht op het politiebu reau. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is het gezin per ziekenhuisauto naar Utrecht vervoerd, waar het werd geïsoleerd. Onderzoek De gehele zaterdag zijn leden van de geneeskundige en pharmaceutische inspecties van het staatstoezicht op de volksgezondheid, van dc KEMA uit Arnhem en het rijksinstituut voor de Volksgezondheid in beschermende pakken met geigertellers in het be smette huis in actie geweest. Me tingen aan de binnenmuur van de aangrenzende woning toonden' geen radio-activiteit aan. As, tuinaarde en zand, die radio-actief zijn, heeft men in zes afgesloten emmers in een schuur geplaatst. De besmetting met radio-activiteit is voornamelijk ver oorzaakt door de radio-activiteit van de kachel. Dc directeur-generaal van dc volks- Sezondheid, prof dr. P. Muntendam, ie liet onderzoek naar dit vreemde ongeval heeft gelast, heeft zaterdag middag een onderhoud gehad met de geneeskundige- hoofdinspecteur, dr. C. Banning. Vandaag zal hij zich in een bijeenkomst met alien die bij het onderzoek zijn betrokken uitvoerig laten voorlichten. Tijdens het congres van de Partij van de Arbeid te Utrecht, dat zater dagmiddag gehouden werd, heeft prof. Muntendam minister Suurhoff van het gebeurde op de hoogte ge steld. Krijgt Zweden concurrentie? Het In Barcelona verschijnende dagblad „El Noticiero Univer sal heeft het denkbeeld ge opperd dit jaar een tweede toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal te houden. Spanje zou dit toernooi moe ten organiseren en het blad stelt voor landen als Uruguay, Italië, Polen, Roemenië, Bulga rije, België en Portugal uit te nodigen. De wedstrijden zouden kunnen worden gespeeld In het stadion te Barcelona en in dat van Real Madrid, „Indien deze landen onze uitnodiging aan nemen zal dit tweede toernooi zeker nog interessanter wor den dan de strijd om de offici ële titel in Zweden," aldus ein digde bet artikel in „El Noti- ciero Universal". moeten in een ziekenhuis worden opgenomen en zes gaan naar het protestants bejaardentehuis te Alm- kerk (N.B.) Er gaan circa 80 eva- cué's naar Budel en 195 hebben bij familie onderdak kunnen vinden. De laatsten hebben wel moeten beloven, dat zij zich zullen laten doorlichten en verder medische „screenen". I Advertentie; Let bij aankoop beslist op het Bayer-kruis Week gevangenis geëist tegen gestichtswachters Voor de arrondissementsrechtbank te Assen stonden sinds vorige week twee gestichtswachters van Veen- huizen terecht omdat zij twee gevan genen hadden laten ontsnappen. Vijf tien gevangenen waren onder toe zicht van de beide bewakers, J. P. te Veenhuizen en A. J. van den B„ thans wonende te Enschede, aan het werk. Hoewel zij de tip hadden ge kregen dat de beide gedetineerden een poging zouden doen om tc ont snappen, hebben zij toch niet vol doende opgelet. De gedetineerden gingen er inderdaad vandoor en de poging tot ontvluchting gelukte, hoe wel een der bewakers hun nog een 'kogel nazond. Dezelfde avond werden de vluchte lingen echter reeds weer ingerekend. De eis tegen beide gestichtswachters (van den B. is niet meer als zodanig werkzaam) luidde een week gevan genisstraf. Het schilderij van prinses Margaret van Engeland, dat Annigoni van haar maakte, is nu voor het publiek tentoongesteld in Londen. Een van de eersten die kwam kijken was het revuemeisje Georgina Moore, dat als stand-invoor de prinses heeft gestaan, en al spoedig liet weten dat alleen het hoofd op het schilderij van de prinses was. Paulette Goddard zal met Remarque trouwen. De actrice Paulette Goddard heeft zaterdag haar toneelrol In Detroit, waar zij een afscheidsvoorstelling gaf van „The Waltz of the Torea dors", vaarwel gezegd en het toneel verlaten. Zij verklaarde naar New York te vertrekken om daar in het huwelijk te treden met de schrijver Erich Maria Remarque („Van het westelijk front geen nieuws") met wie zij reeds enkele jaren verloofd is. Het was een moeilijke opgave een vervangster voor Paulette Goddard te vinden, omdat zij volkomen onver wacht vertrok. Spiegelgladde wegen - veel ongelukken De plotselinge gladheid door opvrie zing, vooral op de grote wegen in ons land, heeft zondagavond veel ongeluk ken veroorzaakt. Op de rijksweg Den HaagAmster dam kwamen bij het viaduct bij de Vijfhuizerweg acht personenauto's met elkaar in botsing, waarbij twee personen gewond werden. In de buurtschap De Waver (ge meente Ouder Amstel) slipte een per sonenauto, waarin zich drie personen bevonden, en kwam tegen een boom terecht. Een 72-jarige veehouder uit De Wa ver moest met wonden aan het hoofd naar het gasthuis worden overge bracht. Zijn schoondochter liep een gebroken pols op, terwijl haar man, die de wagen bestuurde, ongedeerd bleef. De auto werd ernstig bescha digd. Op de rijksweg Amsterdam Utrecht slipte een personenauto, die bezig was een andere wagen in te ha len en kwam in de middenberm tot stilstand. Een derde auto, die even eens uit de richting Amsterdam na derde botste op de gestrande wagen. Met acht pond brood het ziekenhuis in. (Van onze correspondent.) s s Met acht pond brood, niet m onder zijn arm, maar in zijn i§ maag is een inwoner van Apel- H doorn in het Julianaziekenhuis M opgenomen. Met kameraden, die evenals hij bezig waren met werkzaamheden in de buurt van het A.G.O.V.V.-ter- H rein schuilde hij af en toe in s een schuurtje in de omgeving m H wanneer de regen neersijpelde of wanneer het sphafttijd was en zoals meer gebeurt, werden H dan sterke verhalen verteld en sterke staaltjes vertoonde. §j Een van de mannen beweer- de wel twee pond roggebrood te kunnen verwerken in één ee keer. Het werd een wedden- schap en één van de mannen braent het tot acht pond. Maar al spoedig protesteerden zijn maag en ingewanden en nu ligt deze holle bolle Gils in een wit bed in het ziekenhuis, s wachtend tot de pijnen over ig gaan. DOOR RADAR ONTDEKT Zending bestemd voor Algerijnse rebellen Franse oorlogsschepen hebben za terdagavond voor de kust van Alge ria het Joego-Slavischc vrachtschip „Slavenija" aangehouden en het ge last, naar Oran te varen. Daar zijn 150 ton wapens uitgeladen. Hierna kreeg het schip, dat 5814 ton meet, toestemming zijn reis te vervolgen. Van Franse zijde werd zondagmid dag vernomen, dat de wapens be stemd waren voor de opstandelingen organisatie FLN en te Casablanca zou den worden uitgeladen, vanwaar zij naar Algerije zouden worden ver zonden. Het schip kwam uit zijn thuishaven Rijeka. Volgens de eerste schattingen heb ben de Fransen 6000 wapens van ver schillend type in beslag genomen. Havenautoriteiten te Rijeka deel den zondagavond mee, dat de „Slo- venija", die toebehoort aan de Ju- golinija via Casablanca op weg was naar New York. WERKGELEGENHEID BAART ZORGEN De werkgelegenheid in Nederland begint nu inderdaad zorgen te baren. Dit verklaarde de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dc heer J. G. Suurhoff op een zaterdag te Utrecht gehouden verkiezingscongres van de Party van de Arbeid. Ook ais men er rekening mee houdt, dat in het c-yfer van 104.000 werklozen een heel stuk onvermijdelijke seizoen werkloosheid zit, die ten dele door aanvullende werkgelegenheid, ten dele door werkloosheidsuitkering wordt opgev angen, ook als men ervan uitgaat, dat er in de werkloosheid, b.v. in de textiel- en confectieindustrie, een stuk schrikeffect zit, dat zichzelf wel weer zal redresseren, dan nog blijft liet feit bestaan, dat een veel groter aantal moeilijk plaatsbare krachten dan voorheen, thans weer als werkzoekend staat ingeschreven en dat ook van de tienduizenden valide werklozen, met name in de zogenaamde ontwikke lingsgebieden, er 15 A 20.000 niet kunnen hopen op korte termijn elders werk te zullen vinden als geen speciale maatregelen worden getroffen. pijn wel eens tevergeefs kunnen zijn. Daarom zal voorlopig volstaan moe ten worden met incidentele maatre gelen, die zeer in het bijzonder gericht zijn op de verruiming van de werk gelegenheid in die bedrijfstakken en streken, waar de werkloosheidscijfers duiden op een arbeidsoverschot van min of meer duurzame aard. In dit verband dacht de heer Suurhoff aan het alsnog weer plaatsen van over heidsopdrachten, aan het doen uit voeren van normale openbare werken aan maatregelen vooral ook ten be hoeve van het bouwbedrijf en aan vullende werkobjecten daar. waar de normale werkgelegenheid onvoldoen de blijft. Minister Suurhoff meent, dat ook in het bijzonder gelet dient te worden op de industriebevorderingen in de z.g. ontwikkelingsgebieden, waar de structuurwerkloosheid door de super hoogconjuctuur niet verdwenen was, maar wel tijdelijk aan het oog ont trokken. Dit vereist echter, volgens hem, een omschakeling, die meestal niet op korte termijn tot stand komt. Zo mogelyk moet dit worden gesti muleerd, zo zei minister Suurhoff, die voorts deduidelijke toeneming van onze uitvoer een moedgevend ver schijnsel noemde. Minister Suurhoff meent, dat wjj beslist niet terug moeten naar s- de overspanning op de arbeids markt, die er een jaar geleden nog was. Deze overspanning rem de op verschillende manieren de produktiviteit, doordat voor uit breiding van de bestaande en de aanpak van nieuwe industriële en andere projekten te moeilijk ar beidskrachten konden worden aan getrokken. Voorts doordat som mige werknemers het wel geloven, wanneer zjj aan elke vinger van hun hand toch een andere baa3 kunnen krijgen en omdat een ze ker gehamster van arbeidskrach ten ontstaat, terwijl In de over spannen arbeidsmarkt een besten dige druk tegen het loonpeil de zwarte lonen veroorzaakt. Bestedingsbeperking niet „terugdraaien." Minister Suurhoff acht toch de tijd nog niet gekomen om het programma van bestedingsbeperking over de ge hele lijn een of meer slagen terug te draaien. Wel tekenen zich met name op de betalingsbalans de eerste ver schijnselen af, die wijzen op een zich herstellend evenwicht, wel schijnt er, althans op de geldmarkt, enige ver ruiming op te treden en is de schat kist op het ogenblik uit de ergste "lijk! - P mer, zo zei minister Suurhoff. Wordt moeilijkheden. Maar een twee zwaluwen maken nog zelfs een zo de bestedingsbeperking te vroeg, te snel of te rigoreus teruggedraaid, dan zou, volgens hem, alle moeite en Russisch geleerden willen sneeuwman vangen. I)e Russische bioloog Oeroedson heeft in een vraaggesprek voor ra dio-Moskou verklaard dat Russische geleerden binnenkort zullen probe ren een „verschrikkelijke sneeuw man" te vangen. Hij was van oor deel, dat het mysterie van de Yeti nu in het kader van het internatio nale geofysische jaar tot oplossing kan worden gebracht. Speciale expedities van antropolo gen en zoölogen zullen in het hoog land van Pamir in centraal .Azië naar de sneeuwman gaan zoeken, die in de afgelopen zomer door de Russische hoogleraar Pronln is ge zien. Een andere Russische geleerde, de hoogleraar in de geografie, Koro- lew, verklaarde, dat het ooggetuige- verslag van professor Pronin een „onweerlegbaar bewijs vormt voor het bestaan van de Yeti, een antropo- ide tussenvorm van mens en aap met een hoog ontwikkeld zenuwstelsel". Amerikaanse radarstations in noordpoolgebied. Uit getuigenverklaringen, afge legd voor de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Is geble ken dat de Amerikaanse luchtmacht over enige maanden zal beginnen met de bouw van drie radarstations in het Noordpoolgebied. llllilllllllllllllllllllllllllllllllll De directie van de chemische fabriek J. Dekker N.V. te Wormerveer heeft zaterdag meegedeeld, dat zij de jong ste van de twee wegens „gebrek aan representatie" (in een optreden voor het gebouw van het ministerie van sociale zaken) ontslagen chauffeurs. weer In dienst heeft genomen, nadat hti zijn verontschuldigingen had aan- f;eboden. De oudste chauffeur heeft nmlddels elders werk gevonden. 220. Toen de dagen voorbij glnigen zonder dat een der monsters zich ook maar een minuutje vertoonde, zakte niet alleen 't humeur van de binnen- en buitenlandse Journalisten tot beneden het nulpunt, maar ook In het huisje van baas Buizerd stond de barometer op slecht weer. Leen Lorema was al driemaal volledig toegerust met zijn onderwaterapparatuur naar de groene zak ge zwommen om zijn maatregelen tc nemen, zodra deze zou worden opgepompt, maar hij moest telkens onver- rlchterzake terugkeren. Er gebeurde niets. Urenlang bleef hij in de buurt van de gummizak, die onder de waterspiegel zweefde, urenlang hield hij zichzelf ook schuil onder die waterspiegel, maar het was telkens te vergeefs. Baas Buizerd stond hem op de derde morgen bijna briesend van woede op te wachtenOf Leen het helpen kon. dat er niets gebeurde. Na de derde mis lukte tocht wilde baas Buizerd 't over een andere boeg gooien. „Laten we ons meester maken van die pomp en het ding zelf opblazen", zei hij, „of laten we het ding onopgeblazen wegslepen en het ergens anders zelf opblazen". Joop en Leen zaten er met tamelijk sippe gezichten bij.... Over de aard van de lading wil den zij niets meedelen In diplomatieke kringen te Bel grado werd zondag gezegd, dat het bekend is, dat Joego-Slavië lichte wapens en bepaalde typen middel zware artillerie wil verkopen. De Joego-Slavische wapenfabrieken werken niet op volle kracht en de regering heeft meegedeeld, dat zij bereid is wapens aan het buiten land te leveren. De wapens bevonden zich in 600 kisten, die onder militaire bewaking naar het marinehoofdkwartier te Oran zijtn overgebracht. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Oran werd vernomen, dat de Fran se autoriteiten de bewegingen van de „Slovenija" verscheidene dagenlang hadden gevolgd, nadat radarposten aan dc kust het schip hadden ontdekt. Het schip werd zaterdag ter hoogte van Oran in de territoriale wateren onderschept door de torpedobootja- gers „Cassard" en „Kabylc". Volgens berichten van andere zijde zou de „Slovenija" op weg zijn naar Casablanca. Aangezien vooral toenemende pro duktiviteit van de arbeid ons natio nale inkomen moet doen toenemen en dus weer een nieuwe mogelijkheid voor toekomstige vooruitgang kan openen, dient, zo enigszins mogelijk, het ontstaan van overspanning op de arbeidsmarkt te worden vermeden, zo zei de heer Suurhoff. Heden overleed plotse ling onze geliefde zus ter, behuwdzuster en tante CATHARINA COK, in de ouderdom van bijna 69 jaar. Namens de familie, JOHS. COK. Kruiningen, 18 januari 1958. De begrafenis zal plaatshebben dinsdag 21 januari a.s., des middags om 12 uur op de algemene begraaf plaats te Krulninfeen. Heden is van ons heen gegaan, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder JOHANNA CARNELIA JOLMERS, weduwe van ANTONIE VAN AARTSEN, in de uoderdom van 85 jaar. 's-Gravenhage G. N. VAN DER EYK VAN AARTSEN. J. A. VAN DER EYK. A. W. J. VAN AARTSEN. G. L. VAN AARTSEN— RQELOFS. Goes J. A. KLOOTÉ VAN AARTSEN. A. J. KLOOTÉ. Middelburg W. P. VAN AARTSEN. M. VAN AARTSEN— ROE^SE. Goes W. P. C. VAN AARTSEN. Klein- en achter kleinkinderen. Goes, 19 januari 1958. C. de Graaffstr. 135. De teraardebestelling zal plaatsvinden op de algemene begraaf plaats te Middelburg op donderdag 23 janu ari te 2 uur. Heden overleed, nog onverwacht, zacht en kalm, onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder MAATJE LOUWERSE, wed. van CHRISTIAAN DEKKER, in de ouderdom van bijna 88 jaar. Uit aller naam, L. JANSE— DEKKER. Vlissingen, 18 januari 1958. Verk. Quakkelaarstraat 69. De begrafenis zal plaatshebben woens dag 22 januari te 2 uur vanaf Verk. Quak kelaarstraat 69. Gemeente Serooskerke (W.) Het hoofd van het gemeente bestuur van Serooskerke (W.) brengt ter openbare kennis, dat de raad dezer gemeente in zijn vergade ring van 14 januari 1953 heeft bepaald dat de herzie ning van het plan van uit breiding van die gemeente wordt voorbereid. Serooskerke (W.), 20 januari 1958' Het hoofd van het ge meentebestuur voor noemd, ADR. GOEDBLOED. Deze 3 letters vormen een bekende klank in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7