PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT I de BILT SIBAJAK (met evacuees) in sneeuwstorm te Rotterdam aangekomen Woning te Putten werd radio-actief Op korte termijn verbetering van Vlissingse boulevard L s f 201e jaargang - no. 16 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. lew.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 jan. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b g g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, te). 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Nederland: anders dan de tropen.. Koningin Juliana sprak bemoedigende woorden (Van een speciale verslagggever) Met bijna achthonderdvijftig passagiers aan boord is zondagmiddag in een striemende sneeuwstorm de Sibajak gemeerd aan de kade van de Rotterdamse Lloyd te Rotterdam. Onmiddellijk daarna op de verjaardag van haar dochter prinses Margriet heeft koningin Juliana zich aan boord begeven en via de scheepsomroep de passagiers toegesproken. In enkele sobere, bewogen woorden heette zij de gerepatrieerden welkom in dit land. „Het is ten slotte uw eigen land, waar U terecht komt, bij uw eigen mensenal dus de koningin. Onmiddellijk daarna heeft de koningin in strikte afzon dering gesproken met een tiental gezinnen en zich vervolgens naar het speciale hospitaal op de Sibajak begeven. Ik wil, zo zei de koningin in haar Aan hun afkomst laat het uiterlijk en de spraak van vele hunner geen mo- welkomstwoord onder meer, U graag ment twijfel. Een enkele spreekt in allemaal van harte welkam heten bij ^t„tSae1h^|tE«neNe<ier,andS' d0Ch hUn uw aankomst in Nederland. U zult allen heel blij zijn, dat de reis is af gelopen en dat U behouden bent aangekomen. Ik hoop dat JU weet hoezeer er met U is meegeleefd de laatste tijd, die moeilijke tijd die achter U ligt na het afscheid van hef land, dat U lief was, en dat men thans, na de lange reis meeleeft, met uw zorgen voor de toekomst. Wij weten ook dat alle mogelijke maat regelen werden genomen om U hier behulpzaam te zijn. De Noordwester storm, die zater dagnacht opstak heeft de aankomst van de Sibajak aanzienlijk vertraagd. Doordat de loodsdtenst te Hoek van Holland gestaakt was, kon de Sibajak dte reeds om 12.00 uur voor de Water weg lag, pas om 14.45 uur beloodsd worden, hetgeen met voorrang ge schiedde. Toen was echter reeds dui delijk dat de 650 passagiers, die in Ne derland een eigen adres hebben, niet meer dezelfde avond naar de contract- pensions zouden kunnen worden ver voerd. Slechts de passagiersuitNieuw- Zeeland en Australië en de zogenaam de „vrije passagiers", tezamen bijna tweehonderd, konden zondagavond nog het schip verlaten. Voor de hoofdverpleegster van het speciale scheepshospitaal, mejuffrouw Rijmers, was dit de vijfde reis met re patrianten. „Veel mensen, ook patiën ten, zijn halsoverkop uit Indonesië vertrokken", zo vertelde zij. In Dja karta kregen wij 46 zieken aan boord. Dat getal is opgelopen tot 80 maar nu zijn het er 59. Twee oude dames zijn onderweg gestorven. Zij waren al ziek, toen zij aan boord kwamen. Maar ver der is dit een normale repatrinnten- reis geweest, zoals ik er al meer Jieb gehaa". Zonderlinge kleding Dit waren nu toch wel „echte" eva cués, die omstreeks 650 Nederlan ders, die zondag na een incidentlozc reis met wat slecht weer in de Middel landse Zee en voor de Hoek, voor de eerste maal de kust van het verre, vreemde stamland aanschouwden en daar zondagmiddag kennismaakten met het land, waarvan de meesten op hun best van horen zeggen iets weten. Zij waren gekleed in de zonder lingste combinatie van kleding stukken die ze in Singapore had den ontvangen en vaak ook weer onderling hadden geruild. Sommi gen op witte gymnastiekschoentjes dat zijn dan vooral de dames die geen schoenen aan de voeten ge wend zijn en hun oude bezit liever hadden dan leren schoenen die haar waren uitgereikt. De mannen vaak gehuld in zwartleren motorjasjes die blijkbaar in groten getale naar Singapore zijn getransporteerd, maar die in elk geval behoor lijke bescherming bieden tegen het Nederlandse klimaat, dat zich uit gerekend deze zondag van zijn bar ste zijde deed kennen. Het bewogen woord van de konin gin heeft velen gisteren een hart on der de riem gestoken en de drukte van de aankomst verjoeg bovendien het gepieker over de onzekerheid die de toekomst brengt. Zo gaven deze landverhuizers alles byeen toch geen 'droef beeld te zien en zelfs oudere mensen, wel wat onaangenaam ver rast door de nukken van de Neder landse winterdag leken op deze avond vol goede moed. Zij weten, na het woord van hun koningin, dat zy welkom zijn en dat er voor hen zal worden gezorgd. Kop radiumnaald raakte in kachel (Van een speciale verslaggever.) De vijfjarige Joke Haanschoten uit Putten is het slachtoffer geworden van een merkwaardige, maar gevaar lijke vergissing van het Stads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht. Het meisje is woensdag j.l. op de keel-, neus- en oorklinische afdeling van dit ziekenhuis behandeld met een radiumnaald. Bij het verwijde ren van de naald is de radiumhou- dende kop^afgebroken en ongemerkt in de neus van het kind blijven-zit ten. Bij thuiskomst in Putten heeft het kind overgegeven. Het braaksel is door de huisgenoten in een krant opgevangen en in de kachel gestopt. Hierin is de radiumhoudende kop verbrand. De as uit de kachel werd later in de tuin gedeponeerd. Toen men donderdag te Utrecht de radiumkop van de naald miste, is onmiddellijk een uitgebreid onder zoek ingesteld. Daarbij bleek dat niet alleen de kachel en de aslioop, maar het gehele huis sterk radio-actief was. In de nacht van vrijdag op zater dag is het geziin Haanschoten uit zijn woning gehaald en in de loop van zaterdag ter observatie in het zie kenhuis te Utrecht opgenomen. Rond het huis in de Schoolstraat te Putten is een prikkeldraadversperring aange bracht. Twee agenten van de rijks politie houden er dag en nacht de wacht. Er staat een bord bij met de waarschuwende woorden: „Levens gevaarlijk, verboden dit terrein te betreden". Het wordt niet uitglsloten geacht, dat de woning, eigendom van de gemeente Putten en vier jaar geleden gebouwd, zal worden afgebroken. Tijdens een persconferentie, die in het politiebureau te Pulten werd gehouden, deelde dr. J. G. G. de Wit, chef van de keel-, neus- en oorklind- sche afdeling van nei Utrechtse zie kenhuis mee, dat- bij een onderzoek van het gezin Haanschoten geen po sitieve afwijkingen aanwezig bleken Ie zijn. Wel werd een geringe afwij king geregistreerd op een schoen van een der personen, die bij het onderzoek was betrokken. Zondagmiddag zijn tien mensen die met het gezin in aanraking wa ren geweest, onder wie enkele bu ren, familieleden en leveranciers, on derzocht. Naar wij vernamen is bij dit onderzoek geen radio-activiteit ge constateerd. Eerste gelegenheid In de loop van donderdag had dc politie zich bij het huis van dc familie Haanschoten gemeld, met de mededeling, dat Joke per eerste gelegenheid naar het ziekenhuis in (Vervolg op pag 5i Drie schepen met 2000 repatrianten Behalve de Sibajak kwam gisteren de Britse mailboot Corfu met 110 repatriëren den in Rotterdam aan. Het merendeel van de passagiers wa ren vrouwen (77) en kinderen (83). De minister van maatschappelijk werk, mej. mr. Klompé, verwelkomde deze evacués, allen gezinsleden van employés die door grote Nederlandse bedrijven uit Indonesië werden ge- evacueerd. Het Britse schip „Captain Cook" arriveerde zondagavond omstreeks acht uur met duizend evacués voor de pieren van IJniuiden. (Voor verslag verslag zie pagina 5). Voor 60.000 aan gouden voorwerpen geroofd. Talloze gouden voorwerpen ter waarde van ongeveer 60.000 zijn gestolen uit een uurwerken-, goud en zilverwinkel in de Van Baerle- straat te Amsterdam. Tot deze ont dekking kwam het personeel, toen het zaterdagochtend de zaak betrad. De buitendeur bleek niet te zijn af gesloten en uit de vitrines waren vele gouden dames- en herenhorloges, ze gelringen, gouden manchetknopen, daspelden en andere kostbaarheden verdwenen. De recherche van het bureau Leid- scheplein vermoedt, dat de inbrekers, die in de nacht hun slag hebben ge slagen, zich met een valse sleutel toegang hebben verschaft. De winkel was niet voorzien van een alarm-im- itallatie. Joke Haanschotenhet vijfjarige Put- tense meisje, dat tijdens een behan deling in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht radio-actief besmet werd. Zondagmiddag is Z.K.H. Prins Bern- hard van hetvliegveld Soesterberg vertrokken voor een officieel tegen bezoek aan de president van Liberia en mevrouw Tubman. Z.K.H. de Prins werd uitgeleide gedaan door H.M.:de koningin en drie prinsessen. H.M. de koningin neemt afscheid van Z.K.H. Prins Bemhard. Zondagavond is Prins BernharJ, in Liberia aangekomen. Hillary aan de Zuidpool. Sir Edmund Hillary is zaterdag van McMurdo Sound weer naar de Zuid pool gevlogen, waar hrj wachten zal op de aankomst van de Britse expedi tie onder leiding van dr. Fuchs, die volgens de laatste berichten zondag avond om tien uur Nederlandse tijd daar werd verwacht. Toen het vliegtuig op nog geen der tig meter boven het bivak van Fuchs vloog, kwamen de Britten naar bui ten en wuifdefa in het heldere zonlicht van de Zuidpool-zomernacht naar de inzittenden van het vliegtuig. B. EN W. ANTWOORDEN OP VRAGEN Reeds onderhandelingen over aankoop gronden „Paauwenburg" Deze foto toont het grondonderzoek met een geigerteller in de tuin van het huis te Putten, dat radio-actief besmet is. Eind van deze maand zullen B. en W. van Vlissingen een voorstel aan de raad doen over de verbetering van de Boulevard de Ruyter. De Rijks waterstaat Is voornemens op korte termijn tot uitvoering van de bewuste plannen over te gaan. Zoals bekend, wil men vóór de bestaande muur een a.sfaltdam aanbrengen, waardoor de golfoploop zal worden afgeremd. In dc toekomst zal dan het voor de toeschouwer wèl spectaculaire, maar overigens niet zeer gewenste overslaan van de golven worden voorkomen. Ten aanzien van de beide andere boulevards, ontvingen B. en W. de toe- zegging, dat. de betreffende instanties in maart a.s. hun standpunt defini tief zullen hebben bepaald. B. en W. doen van een en ander mededeling aan de raad in de memorie van antwoord op het rapport over liet voor onderzoek van de begroting 1958. Over de eventuele demping van de Spuiboezem kan eerst een definitief standpunt worden bepaald, zodra de definitieve plannen voor de oever verdediging van de Boulevards Ban- kert en Evertsen bekend zijn. Binnenkort zullen B. en W. ook ccn plan in onderdelen voor het zgn. bouwplan „Paauwenburg" aan de raad ter beoordeling voorleggen om dit vervolgens aan de gemeenteraad van Koudckerke ter vaststelling aan te bieden. Naar het college verder verklaart, heeft het reeds voorberei dingen getroffen voor de aankoop van gronden in dit plan. De onder handelingen zijn thans in een sta dium gekomen, dat op korte termijn tot aankoop op redelijke basis zóu kunnen worden overgegaan. Mits hiervoor althans vaste financie ringsmiddelen beschikbaar zouden zijn, welke eis de regering tiians stelt. Met het oog daarop hebben B. en W. van Vlissingen zich tot de mi nister van volkshuisvesting en bouw nijverheid gericht met het verzoek, in een vaste financiering te voorzien De bouw van woningen, waarvoor in november en december j.l. subsi diebeschikkingen zijn afgegeven, ge schiedt uit het zgn. grote contract of uit andere voor de woningbouw be schikbare bronnen. Voor 1958 zal de financiering weer geschieden met rijksvoorschotten. Op een vraag van een ander raads lid antwoordde het college, dat een plan tot sanering van de binnenstad in studie en bewerking is. Hoewel B. en W. het met een der raadsleden eens zijn, dat de St. Ja- cobstoren uiterlijk veel te wensen overlaat, achten zij de restauratie van de Gevangentoren, mede bezien in het kader van de verbetering van de oeververbinding, meer urgent. Overigens maakt het gebrek aan vaste financieringsmiddelen uitvoe- i ring van eventuele plannen voors- hands toch niet mogelijk. Voor de voorbereiding en uitvoe ring van nieuwe kapitaalwerken zal (Vervolg op pag. 2) Drie mannen overvielen (met pistolen) apotheker In de nacht van zaterdag op zon dag hebben drie mannen, van wie twee met pistolen waren gewapend, getracht ccn overval te plegen op de Hilversumse apotheker C. J. Ver boom. Eén van de drie mannen kwam om tien minuten over twee de apotheek, die wegens nachtdienst ge opend was, binnen en deed enige in kopen. De heer Verboom ging de man voor naar de deur om hem uit te laten toen hij hem had geholpen. Dc bezoeker bleef echter voor de toonbank staan. Bij het openen van de deur drongen plotseling twee man nen, gewapend met pistolen, die zij op de heer Verboom richtten, de winkel binnen. De apotheker trachtte één der man nen te grijpen, maar dal gelukte niet. Het drietal vluchtte. Op straat klon ken daarna schoten. Een voorbijrij dende fietser, die op het hulpgeroep van de heer Verboom aankwam, zag nog een glimp van drie mannen, d:e een paar straten verder in een auto sprongen en wegreden. Enkele minuten later was de politie ter plaatse. De toegangswegen werden af gezet en de politie in de omliggende gemeenten werd gewaarschuwd. Van de daders ontbreekt tot nu toe eik spoor. De heer Verboom k>;-am met de schrik vrij. Uit zijn apotheek wordt niets vermist. Soehandrio uit Belgrado naar Djakarta Voor ondertekening van vredesverdrag met Japan. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken. dr. Soebandrio, is zaterdag per vliegtuig uit Belgrado naar Djakarta vertrokken, in ver band met de ondertekening van het vredesverdrag met Japan, welke daar vandaag haaf beslag zal krijgen. De besprekingen tussen Sóekarno en Tito werden besloten met de uit gifte van een gemeenschappelijk com muniqué. Volgens deze verklaring steunt de Joego-Slavische regering de Indonesische eis op Nieuw-Guinea, Het vraagstuk moet „in overeenstem ming met de nationale rechten en waardigheid van het Indonesische volk" worden geregeld. In het communiqué staat voorts, dat Joego-Slavië „bepaalde mili taire uitrusting" zal leveren en dat er binnenkort een gemengde com missie ter bevordering van de eco nomische betrekkingen zal worden ingesteld. VERWACHT. BUIEN. Sneeuw- en hagelbuien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krach tige. af en toe stormachtige wind tussen west en noordwest. Aanhou dend guur weer. ZON EN MAAN 21 januari Zon op 8.36 onder 17.07 Maan op 8.50 onder 19.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1