Mr. De Graaff: ontspanning op arbeidsmarkt heeft gunstige kant DE VIJF RIETVINKEN 5 BANKROOF De vreemde PR0V1N0TALB ZBBÜWSB COURANT ZATERDAG 18 JANUARI 1958 _r NOG GEEN VERONTRUSTENDE ONTWIKKELING Repatriëring zal werkloosheid niet ernstig vergroten „Is de werkloosheid verontrustend?" Deze vraag: stelden wy aan mr, F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. Zyn antwoord luidde: ,Jk geloof niet dat wy de huidige omvang van de werkloosheid verontrustend mogen noemen. Om een afdoend antwoord te kunnen geven zouden wy eerst moeten kijken in hoeverre er sprake Is van een conjunctuurwerkloosheid, terwyi wy ook moeten nagaan hoe het beeld in de omringende landen is. Voorts moeten wy er rekening mee houden dat de seizoenwerkloosheid in december altyd toeneemt. Als wij naar de oorzaak van de werkloosheid kijken, zo vervolgde mr. De Graaff, zijn wij zo licht geneigd de bestedingsbeperking alleen als de schuldige te zien. Dit is maar ten ó-»!c juist. De bedoe ling van de bestedingsbeperking was om een evenwicht te scheppen tussen inkomsten en uitgaven maar ook. aanvullend, om tot een ontspanning op de arbeidsmarkt te komen. Er is echter door de regelmatige berichtgeving in de kranten over de stijging van de werkloosheid en de kortere werkweek een psy chologisch effect ontstaan, waar door er onrust is verwekt. Opval lend is, dat door de ontspanning op de arbeidsmarkt de arbeids prestatie aan het stijgen is, ter wijl ook het ziekencijfer lager wordt. Kortom, er zijn verschil lende symptomen, die erop wijzen, dat de ontspanning op de arbeids- Mr. F. H. A. DE GRAAFF markt gunstig is. Er is dus ge lukkig nog geen reden tot veront rusting. al gaat inderdaad de toe neming snel. Vraag: Welke mogeiykheden ziet U tot een vermindering? Antwoord: Er moet onderzocht wor den of er werken zijn die uitge voerd kunnen worden en wel door de centrale overheid. In de eersle plaats is dan een betere coördina tie mogelijk en in de tweede plaats hebben de gemeenten al een veel te grote vlottende schuld. Deze Werken moeten dan vooral uitge voerd worden in de gebieden met de grootste werkloosheid. Lester Pearson leider van Canadese liberalen. De Canadese liberale partij heeft Les ter Pearson, winnaar van de Nobel- prys voor de vrede en voormalig mi nister van buitenlandse zaken van Canada, donderdagavond gekozen tot leider van de party. Hij volgt als zo danig Louis St. Laurent op. die ook premier van Canada is geweest. Lester Pearson kreeg 1.074 stemmen, zijn voornaamste tegenkandidaat Paul Martin, die minister van ge zondheid is geweest, 305. De 60-jarige Pearson werd in 1928 beroepsdiplomaat. Na zijn intrede in het Canadese lagerhuis (1948) werd hij dadelijk benoemd tot minister van buitenlandse zaken. wij hiermee vol- Antwoord: Dat hangt geheel af van de groei van de werkloosheid. Wij moeten echter wel steeds aan de mogelijkheid denken, dat de con junctuur naar beneden kan door schieten. Op grond van de con crete gegevens ben ik wel niet fessimistisch. Maar wij doen er och goed aan met de mogelijk heid rekening te houden. Het weder invoeren van de Inves teringsaftrek en het niet door voeren van de belastingverhogin gen zouden voor de ondernemin gen wel enig soulaas brengen maar ik geloof nog niet direct, dat zij een merkbare invloed op de werkloosheid zouden uitoefenen. Vraag: Wat denkt U van een verrui ming van de kredietmogelijkheden en een verlaging van het discon to? Antwoord: Op deze vraag is moeilijk een antwoord te geven. In elk ge val is het onjuist, de rente kunst matig laag te houden. Vraag: Zal de repatriëring van Ne derlanders uit Indonesië de werk loosheid vergroten? Antwoord: Wij moeten in de eerste plaats nagaan, wie er terugko men. In het algemeen zijn dit geen ongeschoolden, hoogstens onder de Indische Nederlanders. Er zullen onder de terugkomenden velen zitten die weten wat wer ken en het nemen van beslissin gen is en zij zullen in het bedrijfs leven wel een plaats vinden. Wei wordt het werkloosheidscijfer beïnvloed door de Indonesische ondernemingen die hier een kan toor hebben en die genoopt zouden zijn, dit kantoor te sluiten of in te krimpen. Al wordt dan de werkloosheid niet ernstig vergroot door de ge beurtenissen in Indonesië, de te rugslag op ons economische leven, zal echter groot genoeg zijn. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK orew, 31CU cu.... scurijvcu Fotografische zetapparatuur voor telefoongidsen enz. Het staatsdrukkery- en uitgeverijbedryf te Den Haag heeft in de Ver enigde Staten fotogra fische zetapparatuur besteld, waarmee tele foon- en bibliotheek gidsen en andere aan wyzigingen onderhevi ge utiliteitsuitgaven, de helft goedkoper en aanmerkelijk vlugger en efficiënter kunnen worden gezet. Het oog is gevallen op de door de Kodak ontwikkelde „Listomatic" - camera, een door elektronen buizen gestuurde ma chine, met de daarby behorende hulpappara- ten. Het voordeel ervan is, dat van elke vermel ding in de telefoongids een kaart kan worden gemaakt. De originele gegevens worden voor administratieve doel einden getikt op een apparaat dat te verge lijken is met een schrijfmachine, zy het dat de mogelijkheden groter zyn. Als bijpro- dukt vervaardigt deze schryf machine een pons band, die vervolgens door een „reproducer" wordt gevoerd, welke in een snelheid van 34.000 lettertekens per uur de vermeldingen reproduceert op pons kaartenkarton. Nadat de kaarten zyn losgestanst passeren ze in snelheden van 15.000 kaarten per uur de camera, die elke kaart fotografeert. Wanneer de kaarten 2 of 3 regels bevatten be draagt de snelheid 30, respectieveiyk 45.000 regels per uur. Met het filmen van één gids kan men in één dag klaar zön. Daarna kan meteen de montage voor de offsetplaat worden gemaakt en kunnen de persen draai en. De voordelen van deze nieuwe methode zijn groot. Door de aanwe zigheid van het kaart systeem kan men de mutaties van dag tot dag byhouden. (Tot nu toe le\ert elke telefoon gids ruim twintig pro cent correctie op). De kaarten zün geschikt voor drie- of vierko- loms reproduktie, al naar gelang de behoef te (voor plaatselyke of interlokale telefoon gids). Een nadeel voor sommigen is, naar men meent, wellicht, dat het uitgangspunt voor het nieuwe systeem een an dere letter is dan tot dusver hier toegepast. De gidsen zullen ver schijnen in de telefoon- gidsenletter. die voor alle Amerikaanse gid sen wordt gebruikt. De apparatuur komt in juni in ons land aan en zal de eerste in Eu ropa zyn. Naar de West Radio en televisie zullen ons door eigen berichtgeving en reportage op de hoogte hou den van het bezoek van prinses Beatrix aan de Nederlandse An tillen en Suriname. Een reporter, een cameraman en een technicus zullen de gehele reis meemaken en zorgdragen voor een regelma tig reisverslag in woord en beeld. Voor de radio wordt dat verslag verzorgd door Gerard Hoek van de N.C.R.V., voor het televisie journaal van de N.T.S. gaat mee de cameraman Piet Kaart en de radiotechnicus Fred Bosman zorgt voor de geluidsapparatuur. De heren Hoek en Kaart maakten ook de lange reis van koningin Juliana en prins Bernhard in 1955 mee. Men was toen met een ploeg van acht man. Van deze reis zal veel soberder verslag gegeven worden, daar het immers een stu diereis betreft. Men stelt zich voor steeds beschouwingen van onge veer vyf minuten voor de radio te maken. Deze zullen via de zenders van Willemstad en Paramaribo naar Nederland worden gezonden. Grotere reportages gaan op de band en worden, evenals de film opnamen, door de K.L.M. naar hier gebracht. De Wereldomroep zal van alle uitzendingen zoveel mogelyk overnemen. Een aardige bijzonderheid is nog dat de heer Hoek juist twintig jaar geleden zyn eerste radioreportage maakte ter gelegenheid van de geboorte van prinses Beatrix. T.V.-concurrentie De zondagavond is tegenwoordig in Kopenhage een vreemde avond. Vroeger was het er altyd een drukte van belang op straat. Nu brandt de straatverlichting en ook uit de etalages stroomt het licht, maar de straten zijn verlaten. De oorzaak Een quizprogramma voor de televisie. Wat zich enige jaren geleden in Amerika afspeel de rond de 64 dollar vraag, her haalt zich nu in Denemarken met de T.V.-quiz „Dubbel of niets". De prijzen zijn behoorlijk, maar men kan geen vermogen winnen. De hoofdprijs is tienduizend kronen; per wedstryd wordt niet meer dan 15 duizend kronen uitbetaald. De wedstryden begonnen in no vember van het vorig jaar. De kranten besteedden er niet veel aandacht aan, maar de verhalen deden als een lopend vuurtje de ronde. Na drie wedstryden kon men al spreken van een rage. De verkoop van T.V.-toestellen vloog omhoog. En op zondagavond ble ven restaurants, schouwburgen en bioscopen leeg, Al spoedig gingen ook de kerken klagen. Zy verzoch ten het uur van ae uitzending te willen wijzigen, maar de T.V.- leiding ging daar niet op in. The aters en bioscopen verzochten het staatsradiobedrijf de uitzending naar een weekdag te verplaatsen, maar ook dat werd geweigerd. Een theater-magnaat, Aage Sten- tof t, nam tegenmaatregelen. Hij heeft de acteurs die in zyn twee schouwburgen werken laten weten, dat zij ontslagen zullen worden als zy voor de T.V. optreden. An dere theaters verplaatsten hun avondvoorstelling naar de middag maar dat werd een mislukking. Het best af zijn de bioscopen, die zich een grootbeeld-installatie heb ben aangeschaft. Zy geven in de hal gelegenheid de quiz te volgen en eerst daarna begint de voor stelling in de zaal. Waartoe dit alles zal leiden is niet te zeggen. De belangstelling van het publiek groeit nog steeds, al mag men aannemen dat dit op de duur wel zal tanen. In ieder geval worden er nu wekelijks meer dan 4 duizend T.V.-toestellen verkocht. En de openbare gelegenheden za gen hun zondagavondpubliek met 75% afnemen. Men heeft berekend dat dit de schatkist tot nog toe reeds een half miljoen aan gederf de vermakelykheidsbelasting heeft gekost. Jane Eyre Meer dan 100 jaar oud is reeds de beroemde roman Jane Eyre van Charlotte Brontë. En nog steeds is het een zeer geliefd boek, nog steeds staat het in de belangstel ling van de film, van het toneel en nu ook van de televisie. Het werk is dan ook zeer sterk ge schreven en de karakters van al de personen die deel hebben aan dit romantische verhaal, zijn bij zonder knap en helder getekend; zy „leven" volkomen. Voor de op voering is het bovendien van groot belang dat er zoveel goede dialo gen in voorkomen. In opdracht van de B.B.C. hebben Constance Cox en Ian Dallas een T.V.-bewer- king gemaakt, die woensdag door de N.C.R.V. zal worden uitgezon den. Het wordt een opvoering door het gezelschap „Theater", welk gezel schap met de Nederlandse T.V. een contract heeft voor drie voorstel lingen per jaar. De leiding van dit gezelschap was zeer verbaasd te horen, dat een voorstelling van een T.V.-spel wel door een miljoen mensen werd gevolgd. Men moest zelf meer dan een jaar werken om een dergelijk publiek te be reiken. Men bood toen aan enige malen per jaar een T.V.-stuk in te studeren en op te voeren. Daar door is een opvoering als nu van Jane Eyre, mogelyk, Dit stuk vraagt een bezetting van 25 per sonen, met de N.T.S.-spelerskern en met losse krachten had mei\ dit niet voor elkaar gekregen. De werkloosheid De V.A.R.A. heeft er goed aan gedaan een forum over de huidige toenemende werkloosheid te laten spreken. Het werd een zeer be langwekkend gesprek, wat niet te verwonderen was by een debat van prominenten als prof. Pos- thuma van de Nederlandse Bank. prof. Witteveen uit Rotterdam, dr. Tinbergen en de secretaris van het N.V.V. Er waren uiteraard nogal wat verschillen van mening, maar men was hot er over eens dat er geen werkelijke crisis op komst is. Wel sprak prof. Posthuma van een „mogelyk vervelende kwakkel periode". De grootste menings verschillen waren er over de vraag wat thans dient te geschieden. Het gesprek stond op niveau en was daardoor niet gemakkeiyk te vol gen. Wie zich de moeite genomen heeft aandachtig te luisteren, zal er echter veel van opgestoken heb ben. Het was objectieve voorlich ting van goed gehalte. Paul Vlaanderen De A.V.R.O, begint zondagavond aan een nieuwe serie avonturen van Paul Vlaanderen, van de schryver Francis Durbridge. „Paul Vlaanderen cn het Spencer- mysterie" heet dit vervolgverhaal. De hoofdrollen worden weer ge speeld door Jan van Ees als Paul en Eva Janssen als zyn vrouw Ina. Het merkwaardige is dat in het land van herkomst, Engeland, de hoofdrollen geen enkel jaar door dezelfde personen gespeeld zyn. 1 AUverlftntie/ ONDERWIJZERSEXAMEN D« Icortita an voordeligsta opleiding: RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) 219 Er gingen drie dagen voorbij zonder dat een der monsters van het Meulenweidermeer de kop boven het water uitstak, iets dat vooral een groepje buitenlandse journalisten bijzonder verdroot. Toen namelijk bekend was geworden, dat er In het meer twéé monsters zaten die zich op een bepaald ogenblik tegelijkertijd hadden vertoond, was dit nieuws als een bom ingeslagen. De verslaggevers kwamen nu van alle kanten toeee- stroomd en een groot Amerikaans persbureau stuurde liefst twee slafreporters en een befaamde fotograaf, die een telelens van zowat een halve meter lengte had meegebracht. Het ding stond ergens „schietklaar" op een terrasje langs het meer opgesteld en de fotograaf zat er als 'n soort waakhond bij, vastbesloten niets te missen, al zou een der monsters slechts het puntje van zijn neus boven de wateroppervlakte proberen uit te steken. Er waren ook Engelse en Franse verslaggevers gearriveerd en die liepen ledereen, die maar lets van het monster had ontwaard, Ijverig uit te horen, Avonds telefoneerden zij ellenlange, maar geen nieuws bevattende verhalen naar hun redacties. Waar zijn onze schepen? Aagtekerk IS ISO m. z.w. Monrovia. Aalsdijk 16 Palembang. Aardijk 16 New York. Alnati 16 Antwerpen. Aludra 15 270 m w.z.w. Lands End. Alcor 15 Montevideo n. Santos. Alphard 18 Recife verw. Alpherat 16 140 m. o. Bahia. Alamak p. 16 Fernando Noronha n. Montevideo. Andijk 16 465 m. n. Flores. Amstelstad 15 p. Madeira. Amyntas 15 IJmulden. Arendskerk 18 Sydney. Arkeldljk 18 New Orleans verw. Averdijk 15 Le Havre. Banka 16 Penang. Bali 17 Antwerpen. Bennekom 18 Port of Spain n. Antw. Boskerk 15 Bremen. Boissevaln 15 Pulupukan n. Hongkong. Blitar 16 Aden n. Belawan. Caltex „The Hague" 15 90 m, o. Socotra. Caltex „Pernis" 16 Perlm. Caltex „Rotterdam" 16 Kaap St.-Vlncent n. Pernis. Congokust 15 16 m. n.o. Casquets. Cottica 16 Guadeloupe n. Fort de France. Dongedijk 16 San Francisco. Eemdijk 16 Galveaton. Ecmland 15 190 m. z.w. St.-Vincent. Fairsea 13 Sydney n. Southampton. Gaasterland 15 Salvador n. Recife. Haulerwijk 15 500 m. o.t.n. Bermuda. Heemskerk 17 Hongkong verw. Hoogkerk 16 Aden n. Mombasa. Ivoorkust 16 Accra n. Takoradt. Joseph Frering 15 130 m. n.o. Finlsterre. Kermia 16 New York. Kertosono 15 Mombassa n. Djibouti!. Korovina 16 Rotterdam n. Fredericia. Kosicia 15 800 m. z. Bermuda. Kota Baroe 15 Soerabala n. Hongkong. Kloosterdijk p. 15 Nlton. Kryptos 15 1200 m. z.w. San Miguel. Kylix p. 16 Perim. Laurenskerk 20 Suez verw. Lekkerkerk 17 Karachi. Lieve Vrouwekerk 16 Rotterdam n. Basrah. Limburg 17 Genua n. Rotterdam. Lombok 15 230 m. n.o. Cayenne. Maaslloyd 17 Napels. Meliskerk 18 Aden verw. Mijdrecht 15 Galveston. Nestor 16 Port au Prince n. Ciudad Trujillo. Nieuw Amsterdam 16 New York. Noordzee 16 p. Kiel. Neass Commander p. 15 Str, Ormuz. Ondina 15 100 m. z.z.o. Okinawa. Ootmarsum 15 Hamburg. Oranjefontein 16 Las Palmas. Peperkust 16 Freetown. Prins Alexander 15 130 m. z w. UshantL Prins Casimir 17 Haifa. Rijndam 16 Cobh. Schledljk 16 Antw. verw. Scherpendrecht p. 15 Zuidpunt Borneo. Slledrecht 15 260 m. n.n.o. Curagao. Statendam 17 Freetown. Stad Alkmaar 16 rede Melilla. Stad Arnhem 15 Galveston Stad Lelden 15 450 m no Azoreru Stad Schiedam 17 Gibraltar. Straat Cook 18 500 m. no. Durham. Straat Soenda 12 Santos. Suneta 15 1080 m 7..0. Sir. Torres. Tara 17 Rio de Janeiro Telamon 15x 270 m. n o. San Miguel. Theobaldius 15 180 in. n.o Madeira. Thelidomus 15 Mena al Ahmadi. Vllst 15 Newportnews 11. Antwerpen. Willemstad 17 Fort de F.ance. Wonosarl 11 San Francisco. FEUILLETON door ALLAN PENNING 39 Met zijn drietjes zaten ze tegen elkaar gedrukt. Joan in het midden en plotseling voelde Pilchard haar hand. die de zijne zocht. Rustig liet hij het toe en zo zaten ze zwijgend naast elkaar, hand in hand als een paar geliefden. Na een korte rit stopte de taxi In de flauwe lichtplek, die twee lan taarns op het trottoir wierpen. Juist buiten dat lichtend meertje torende als een dreigende schaduw de vorm van een enorme politieagent op. „Ziezowe zijn er", zei Pil chard. terwijl hij het portier opende. Verbaasd cn onthutst keken Joan en Sid elkaar aan. Toen vroeg Joan met een lichte beving in haar stem: „Wat bedoel jewe zijn er Dit is een politiebureau „Inderdaad", zei Pilchard kalm en beleefd. „Dit ls het politiebureau. Ik wilde jullie niet onnodig verontrus ten. maar er is hier iemand, die, pre cies als ik, je graag evei wil spreken in een meer ernstige en wat rustiger omgeving dan de „Flower Club". Wij hadden het van onze kant op wat minder kostbare wijze kunnen doen, maar wij prefereerden deze metho deMag ik U verzoeken?" Met een beledigd air stapten ze uit. Joan haalde nonchalant naar schou ders op en zei, terwijl ze de avond mantel om de blankheid van haar halsje sloot: „Het is mij een volko men raadsel, wat U van mij wenst en Sid voegde er uitdagend aan toe: „Moet ik dit beschouwen als oen soort van vrijheidsberoving Ik waarschuw U, dat ik het hierbij niet zal laten." Waarop Pilchard, met de ridderlijkheid van een Cyrano boog en antwoordde: „Ik verzeker U, dat er van vrij heidsberoving geen sprake istot dusver. Wat wij van U wensen, zult U onmiddellijk te horen krijgen. De publieke straat is evenwel niet de juiste plaats daarvoorMag ik U dus nogmaals verzoeken Assistent-rechercheur Winter ijs beerde al meer dan een half uur door zijn kamer. Het detective-verhaal was een volslagen mislukking. De sultan bleek een kaffer geweest te zijn; de dieven driedubbel overge haalde kaffers en de detectieve, die het raadsel moest ontlpopcn, ging, wat geestelijke vermogens aangaat, eenvoudig alle beschrijving te boven. Jammer van het dubbeltje, dat de uitleen-bibliotheek in de wacht had gesleept. Nu was het wachten op Pilchard, die instructie had, Mary Burten, ali as Joan, en Sid Blinks op de meest onopvallende wijze het bureau bin nen te krijgen. Dat was gelukt en zo stonden de beide feestgangers met gezichten, waar de verontwaar diging afdroop, voor hem. „Mag ik beginnen te protesteren tegen...," begon Sid Blinks, maar Winter liet hem niet uitspreken en viel hem direct in de rede. Gemoede- ïyk sprak hy: „Mijn waarde vriend, je mag beginnen te protesteren en je mag eindigen met te protesteren, maar ga nu eerst rustig op die stoel zitten... en de juffrouw ook, alsje blieft... En vertel me nu maar 's om te beginnen, wie jullie zijn... Het spijt me natuurlyk. dat we het hier niet zo gezellig kunnen maken als in de „Flower Club", maar Ik hoon en ver trouw. dat mijn jongere collega het jullie aan n-ets heeft laten ontbreken en dat we dus de eerste tMd wel op een droogje kunnen zitten. Dus. brave vrind, vertel het ma.-r eens... Naam Sidwell Blinks klonk het vijan dig. Winter keek hem scherp aan en vroeg: 1 „Weet je zeker, dat dat op je ge boorte-akte zo staat?" „Natuurlyk staat dat erop," zei Sid brutaal. „En... waar is die geboorteakte uit gegeven „Aarhus." „Dus een Deen?" „Neen... Hollander." „Oh." zei Winter kort. „Paspoort?" „Niet by me." „En. waar wonen we?" „Ik heb geen vast adres." „Geen vast adres...? Slaap je dan maar, waar het toevallig uitkomt?" „Neen, in hotels." „Met rekeningen, die betaald wor den of... zo lang als het toevallig luk ken wil?" vroeg Winter droogjes. Sid die zich totnutoe Ingehouden had kon zich niet langer bedwingen en barsttte, terwijl hij van zijn stoel sprong, driftig uit. „Ik protesteer tegen deze smerige behandeling. Ik protesteer tegen de verdachtmakingen en tegen het feit, dat ik tegen myn wil en zonder enige reden hierheen gebracht ben... Ik..." „Tegen je wil?" Winter draaide zich tergend langzaam in de richting van Pilchard. „Heb jij mijnheer hier tegen zyn wil naar toe gebracht...? Foei; ik heb je nog wel gezegd..." „Helemaal niet, zei Pilchard, on schuldig als een pas geboren lam. „We zijn gezellig met zijn drietjes in een taxi nier nuar toe gekomen. Die lieve Joan heeft zelfs mijn hand vastge houden: zo gezellig vond ze het Ik begon me een beetje te vervelen In de „Flower Club" en toen heb ik voorge steld om naar een ander tentje te gaan. No ja. dat ze dit tentje niet aar dig vinden, daar kan ik ten slotte niets aan doen." „Neen.... daar kun jy niets aan doen. Dus, tegen je wil, dat klopt niet, Blinks en tja... de rest. De reden, zie je. daar komen wc straks aan toe. Nog even een beetje geduld. En nu. de jonge dame... Hoe is de naam?" „Joan Andersen," zei de donker- ogige zonder Winter aan te zien. „Op het geboortepapiertje?" vroeg Winter nogmaals. Joan weifelde en speelde zenuwach tig met de klep van haar avondtasje. Eindelijk fluisterde ze: „Neen..." „En wat staat daar op?" drong Winter aan. „Rosa Jenkins," kwam er uit. Even floot Winter tussen zyn tan den. „Ik hoop dat je geen monogram men op je zakdoeken draagt?" Zij schudde het hoofd en Keek hom vragend aan. Maar Winter vervolgde: ..Het zou jc maar last bezorgen. Eerst R. J. veranderen In J. A. en dan weer... bijvoorbeeld In M. B...." ,M. B....?" vroeg Joan. ,Ja... M. B. Zeker nooit van ge hoord van een zekere Mary Burten, hè?" Onrustig schoof ze op haar stoel heen en weer; toen zei ze uitdagend: „Neen. nooit van gehoord...!" Met een ruk schoof Winter ziin stoel achteruit. Al zijn gemoedelijkheid was als door een windvlaag wegge vaagd. Zijn stom, tot dusver zacht en éemoedelijk, klonk bijtend en scherp, e woorden waren als zweepslagen „Nou heb ik er genoeg van... prote steren kun je tot Ie paars aanloopt, maar ik zal je dan eens eventjes vertellen, dat ik jullie protesten naar de prullenmand verwijs. Als jullie mis schien mochten denken, dat ik mijn tijd niet beter kan gebruiken dan om naar lariekoek te luisteren, dan heb je het glad mis... Radicaal mis! Het is me nog al een fraai stelletje... Jij, mooie mijnheer Sidwell Blinks, jou zal ik eens een portretje laten zien van een zekere mijnheer Sander Bergson, een mijnheer, die sprekend op je lijkt. Het kon wel een tweeling broer van je zijn en een collega uit Boston heett het me toegestuurd met verzoek om, wanneer ik die mijnheer Bergson misschien eens tegenkwam, hem erop te wijzen, dat ze in Boston nog een vrij zuur appeltje met hem te schillen hadden... Dat ben jij, mooie mijnheer Blinks cn misschien wil je nu de rest van Je protesten wel inslikken... En jij, juffie, jou zou ik aanraden maar heel gauw over de brug te komen, want hoe minder je draait, hoe beter het misschien voor je kan lopen. Dat jc, toen je in de soep zat, omdat je nu eenmaal naar een luxe leventje hunkert, dat fraaie knaapje naast je geholpen hebt met zijn streken, kan ik me misschien nog begrijpen. Dat wast jouw nekje wel niet schoon, maar het heeft wei nig zin om het willens en wetens ver der te besmeuren Wie was Mary Burton?" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4