Arbeid buiten Tholen niet zonder problemen voor de forensen Zeeuwse Almanak GEEN VERSNELLING VOOR DE ONRENDABELE VOORZIENINGEN VAN 3.win Z.C.F. BEHAALDE IN 1957 BEVREDIGENDE RESULTATEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COULANT ZATERDAG 18 JANUARI 1958 STICHTING ZEELAND RAPPORTEERT Slechts gedeeltelijke oplossing van werkloosheidsvraagstuk De mogelijkheid van het forensisme heeft het aantal werklozen op Tholen kleiner doen worden. Men kan zeggen, dat het ene kwaad opgelost is met een ander kwaad. Want dat het forensisme nadelen meebrengt, is door ge sprekken wel duidelijk geworden. Wanneer het mogelijk zou zijn, de werk loosheid op te lossen door werkgelegenheid dj) het eiland zelf te scheppen, zouden vele problemen verdwijnen. Tot deze conclusie komt de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk in een rapport, dat zy sa menstelde over het forensisme op Tholen, als onderdeel van een onderzoek naar de sociale problematiek van dit eiland en van St.-Philipsland. Onder leiding van de socioloog van de stichting, drs. L. Turksma, ver richtte mej. E. F, Bosch, sociaal-psy chologisch studente te Amsterdam, van 15 juli tot 15 augustus j.l. ter plaatse een onderzoek naar de moti vering en de geestelijke weerslag van het forensisme op de arbeider zelf en zijn gezin. Hiertoe werden op basis van een aantal vragen 121 forensen of hun familieleden geïnterviewd over het werken buiten net woongebied. Per 5 juli 1957 waren er op Tholen en St.-Philipsland totaal 234 forensen, of wel 2.6 van de mannelijke bevol king. In de tijd van de uiencampagne waren er van het aantal van 234 in middels weer reeds 75 op het land werkzaam. Uit de gesprekken bleek, dat men vaak aanvankelijk van plan was om alleen de maanden dat er op het eigen werk niets te doen was,bui- ten het eiland te gaan werken. Door alerlei oorzaken beviel de nieuwe ar beid soms echter beter dan het oor- spronkeiyke vak en bleef men elders werken. Ongeveer de helft van de geïn terviewden wilden liever op het eiland in een fabriek werken dart op het bedryf, waar men nu werkt. De andere helft zou eventueel wel op het eiland zelf gaan werken, maar dan moest aan verschillende voorwaarden worden voldaan, als evenveel loon, soortgeiyk werk enz. In het rapport wordt de nadruk erop gelegd, dat de problemen van het fo rensisme alleen voor die mensen gel den. die langer dan 2 uur per dag on derweg zyn. Voor de bedrijven, die niet op zo'n grote afstand van het eiland liggen, geldt alleen het be zwaar. dat de man niet tussen de mid dag thuis kan komen en dat hy afhan kelijk is van het vervoer. Aanpassing Uit de gesprekken is o.a. gebleken, dat de mentaliteit van de forens t.o.v. het werk nog niet is aangepast aan het huidige werk. Het merendeel van de forensen heeft vroeger nooit vast werk gehad en was gewend steeds van werkgever te wisselen. Nu heeft hij werk waar wel het hele jaar iets te doen is. De mentaliteit tegenover het werk moet dus veranderen. De huidi ge situatie werkt echter niet mee om deze verandering te versnellen, aldus (Advertentie) De hevigste ASTHMA-AANVAL ln 30 seconden bedwongen. Zelfs de hevigste asthma-aanval kan ogenbllkkelyk bedwongen worden door het gebruik van één enkel Adozo-tablet. De wonderbaarlijke sa menstelling 'van de Adozo-tabletten maakt, dat één tablet onmiddellijk verlichting brengt Adozo is van on schatbare waarde tegen dag- of nacht-asthma en slaagt, waar andere middelen faalden. Neem de proef! Bij apothekers en drogisten. het rapport. Eerder wordt de „zwer versmentaliteit" in de hand gewerkt. De werkgevers hebben arbeiders no dig, de werknemers beslissen dus waar ze willen werken en kunnen ge- makkelyk van bedrijf veranderen. Ook de vrye tydsbesteding behoort vaak nog by de oude leefwijze en is nog niet aangepast aan het nieuwe werk. 's Zomers wordt vaak alle vrye tijd op het land doorgebracht. Door de afhankelijkheid van het vervoer valt de forens zowel buiten het gemeenschapsleven van de eigen woonplaats als van de plaats van net werk. Hoe het forcnslsme zich zal ontwik kelen, wordt in het rapport niet voor speld. Wel is het waarschijniyk, dat dit jaar het aantal forensen zal toene men, omdat ln de herverkaveling min der mensen werkzaam zullen z\jn als gevolg van de bestedingsbeperking. Ook voor de fabrieken brengt de be stedingsbeperking echter gevolgen met zich. De Thoolse arbeiders die relatief het duurst zyn kunnen daar dus wel eens het eerst zonder werk komen. Van deze situatie Is men zich op het eiland ook terdege bewust. Zolang er buiten het eiland een te kort aan arbeiders heerst, kan het werkloosheidsvraagstuk op Tholen nog op deze manier opgelost worden. Maar laat men er goed van doordrong gen zyn, dat dit een noodoplossing, die uit, sociaal en economisch oogpunt bezien zeker niet aan te bevelen is, zo besluit het rapport. Diepgaande studie. ln het vijfenveertig pagina's tel lende rapport komt wel zeer duide lijk tot uiting dat de onderzoekers diep, ja zeer diep op de materie zijn ingegaan. Een bloemlezing over de hierin opgenomen antwoorden t.a.v. de vrije tijdsbestedi7ig moge dit be wijzen: „In gevallen, waar de zoon nog ongehuwd was, vertelde de moe der soms wel, dat de betrokkene 's avonds naar'zijn meisje ging. Wanneer het meisje in hetzelfde dorp icoonde dan bracht dit geen moeilijkheden mee, Wanneer het meisje wel verder woonde, dan werd wel gezegd, dat de jongen te laat 's avonds thuis kwam om nog geregeld naar het andere dorp te kunnen gaan. In Poortvliet, St. Maartensdijk en Scherpenisse waren enkele men- sett, die 's nachts of in het week einde wel eens gingen vissen, In Poortvliet was één persoondie postduiven hield en wel eens deel nam aan de wedstrijden. In St. Maartensdijk hield iemand dieren voor zijn plezier, in een oud ver vallen huis (kanaries, muizen enz.). Er tvaren wel meer men sen die dieren hadden, maar dan was dit nooit uit liefhebberij. Verder stond bij drie geïnterview den een orgel in de kamer, bij doorvragen bleek, dat hierop ook door de forens wel eens gespeeld werd. Spontaan werd in vier ge vallen verteld, dat men veel las. Wanneer men hiernaar vroeg, dan werd in bijna alle gevallen ge zegd: „Wel even krantje lezen, maar verder toch ook niet". In Oud-Vossetneer kon èen mee spelend lid door ploegendienst maar eenmaal in de 14 dagen op de repetities van de muziekvere niging aanwezig zijn. ,J>e vaan deldrager kan ook door ploegen dienst de repetities niet bijwonen doch voor hem maakt dit niets uit, omdat hij toch alleen bij bijzon dere gelegenheden aanwezig hoeft te zijn". ANTWOORD G.S. BIJ BEGROTING P.Z.E.M. Aantal overblijvende percelen is thans 1750 In antwoord op de opmerkingen der Provinciale Staten bij de behan deling in de afdelingen van de begro ting van de N.V. P.Z.E.M. voor 1958, delen Ged. Staten onder meer mee, dat de beslissing over de aansluiting van percelen in de onrendabele ge bieden op Walcheren in het kader van de herverkaveling uitsluitend in handen ligt van de herverkavelings instanties. Op basis van het prijspeil in februari 1956 was het door de P.Z.E.M. begrote .bedrag 1.610.000 voor 260 aansluitingen. Voorts wordt opgemerkt, dat ook in het voorzie- ningsgebied van Middelburg nog niet aangesloten landbouwbedrijven voor komen. In het kader van de herverkaveling Zeeland zijn öf zullen 700 percelen worden aangesloten, aldus G.S. Het aantal overblijvende niet aangesloten percelen in de onrendabele gebieden TOT LUCHTVAARTKENNIS. Twee Goese jongens, K. Zachariasse en J. Kloosterman dragen het hoofd letterlijk in de nek. Zij hebben die gewoonte aangewend, toen zij als hobby het herkennen van vliegtui gen kozen. Dit betekent, dat zodra zich in de verte het gebrom van éen vliegtuigmotor laat horen, de ogen van deze beide jeugdige Goesenaren de horizon afspeuren, om wanneer zij het vliegtuig hebben ontdekt, te trach ten het type te bepalen. Zij hebben met deze bezigheid in Nederland reeds succes geboekt. Hun team werd GRENZEN Op Walcheren bestaat op het ogen blik blijkens de vele ruadsverslugen over deze materie een grenzeloze be hoefte aan grenswijzigingen. Naar 't schijnt is de overheid er op uit otn hutje bij mudje te doen en dat lijkt ons een verstandig streven. Een klein begin van een groot werk, maar klem beginnen zo zegt men is altijd het beste. Nu is het tiog een hutje hier en een mudje daar. maar straks de hele hut bij het'hele mud. Rang. Ineens. Alle grenzen weg. Geen gepriegel meer met een stukje Nietncland bij Arnrmuiden en een brokje Koudekerke bij Vïissin- gen. Dat mag nu nog wel, maar al leen bi) wijze van aanloop tot een Historisch Karwei, waar nog eeuwen later in de geschiedenisboekjes met bewondering over gesproken lean worden, 'i Zal wel even op enige weerstand stuiten, maar het moet maar gebeuren. Alle gremUjntjes van de kaart, en dun feestelijk de Grootstad Walcheren proclameren. Kijken of ze daar van terug hebben in Rotterdam.... nationaal kampioen en behaalde de „Generaal Aler-bokaal". Als beloning zullen zij deel uitmaken van een team van drie leden, behorend tot de afde ling luchtvaartkennis van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, dat in Londen deel zal nemen aan een internationale vliegtuigherkennings wedstrijd. De „Morton Air Service" zal voor het ver voer heen en terug zorgen. Vanmor gen om half negen vertrekken de jon gens, vanavond om half negen zullen zij op het vliegveld van Rotterdam weer uit het vliegtuig stappen- MOSSELKOTTER De mosselvloot van Yerseke blijft maar groter worden. De firma Joh. Zuydweg heeft er dezer dagen weer eén nieuwe moderne mosselkotter bij gekregen. De proefvaart van de „Jo hannes", YE 73, is tot aller bevredi ging verlopen. De afmetingen van het schip, dat gebouwd is op een scheeps werf te Kruispolder, bedragen lengte 2,3 meter, breedte 5 meter, terwijl het laadvermogen 600 ton is. De YE 73 is uitgerust met een dieselmotor van 150 paardekrachtcn, een lier en een opdraaibare buikdenmng JUBILARIS. Tweeëntwintig januari zal de heer M. Klcinepier te Biggekerke de dag berdenken, waarop hij vijf tig jaar geleden voor het eerst op trad als bode bij publieke verko pingen. Hij vervult zijn taak nog steeds met evenveel animo als toen hij er mee begon. De twee ëntwintigste januari is blijkbaar een belangrijke dag voor de heer Kleinepier, want zes jaar geleden op die datum vierde hij zijn vijf tigjarig jubileum als secretaris van de schietvereniging „Nut en Ge noegen". 11ij was van deze vereni ging de stuwende kracht. I)aar echter de vereniging op hel punt stond geliquideerd te worden, werd jubilaris Kleinepier verge ten. kan thans op 1750 worden gesteld, waaronder begrepen de reeds gemelde 260 percelen op Walcheren. Ged. Staten zijn eveneens van me ning, dat de overheid als producent aan prijsverlaging heeft mee te wer ken. Anderzijds staan G.S. met de regering op net standpunt, dat de voorzieningsbedrijven in handen van de overheid in het algemeen niet be neden de kostprijs behoren te leveren. Voorts ligt het niet in de bedoeling van de P.Z.E.M. met voorstellen tot tariefsverhoging te komen, wanneer geen bijzondere omstandigheden daartoe aanwezig zijn. De toenemende vraag naar elektri citeit en de zeer snel voortschrijden de techniek vorderen steeds nieuwe investeringen. Helaas kan in de kapi taalbehoefte daarvoor niet voorzien worden door de zogenaamde zelffi nanciering. Wat de onrendabele voorzieningen en de aan de aansluiting te verbinden garanties betreft bestaat volgens G.S. de indruk, dat de regering een snel- le aansluiting in het kader der be stedingsbeperking niet gewenst acht. De voorbereiding van een wet tot re geling van deze voorziening, waarvan reeds geruime tijd sprake is, schijnt sterk te zijn vertraagd. De geraamde winst van 420.000 b/edraagt slechts een half procent van hef geïnvesteer de kapitaal. Dit bedrag zal in dt eerste plaats moeten dienen om de geactiveerde verliezen uit het verle den te dekken. Dit neemt echter niet weg, dat de onrendabele voorzienin gen voortgang zullen vinden. Onder de bestaande omstandigheden komt 't tempo, waarin dit reeds gebeurt, niet voor versnelling in aanmerking. De laagste garantie bedraagt 90 per jaar, de hoogste f 300. Tegen over de aanlegkosten kunnen deze bedragen zeker niet als hoog worden aangemerkt menen Ged. Staten. Bij een redelijke elektrificatie van huis houding en bedrijf worden de gega randeerde bedragen zonder bezwaar bereikt. Veerboot „Zandkreek" voer op havendijk te Zierikzee Geen passagiers aan boord Het motorschip „Zandkreek" van de Provinciale Stoomboot Dienst is vrijdagmorgen omstreeks half zeven in het havcnkanaal van Zierikzee omhooggevaren en vastgeraakt op de Oosthavendijk. De „Zandkreek" had op dat moment geen passagiers aan boord. Het schip dat om zes uur uit Zierikzee vertrokken was met be stemming Katsevecr, is vlak bij de uitgang van het havenkanaal als ge volg van het slechte zicht door mist op de dijk gevaren. De „Zandkre-k" heeft geen radarinstallatie. Het motorschip „Jacolga" is nog ter assistentie uitgevaren, doch be hoefje geen dienst te doen, daar de „Zandkreek" inmiddels op eigen kracht weer vlot gekomen was. De veerboot is daarop teruggekeerd naar Zierikzee. Later op de dag heeft de ..Zandkreek" weer normaal dienst gedaan. Aan de dllk werd vrijwel geen schade aangericht. Schip voer op dijk bij Baarland Tijdens dichte mist is vrijdagmorgen het Belgische binnenschip „Internos" omhoog gevaren op de zeewering van het waterschap Baarland. Het tank schip „Trio" van dezelfde maatschap pij heeft het schip in de middaguren vlotgetrokken, waarna de „Internos" het verlenen van borgstelling de i heeft voortgezet. De schade aan de dijk bedroeg ongeveer 8500. Het Nederlandse motorschip „Te legraaf 16", dat op weg was van Antwerpen naar Rotterdam, liep in de loop van donderdag vast nabij Walsoorden. Het bergingsvaartuig „Snip" voer onmiddellijk van Hans- weert uit ter assistentie. De „Snip" wist het gestrande schip in de mist te vinden, waarna het werd vlotge trokken. Omstreeks middernacht be reikten beide schepen de veilige ha ven van Hansweert. Het Belgische motorschip „Invotra", dat geladen met kali op weg was van Antwerpen naar Hansweert, voer na bij Bath omhoog. Hoewel de sleep boot „Hotjpnd" uit Terneuzen uitvoer en de „Invotra" wist te vinden in de dichte mist, weigerde de kapitein van het Belgische vaartuig iedere hulp. Gistermiddag is ljet schip op eigen kracht weer vlot gekomen. Geen kostgeld meer voor Rotterdamse havenarbeiders Pendeldiensten van Tholen en St. Philipsland gehandhaafd Havenarbeiders van bulten Rotter dam, die in de Rotterdamse haven werken, zullen in het vervolg op de normale arbeidsvoorwaarden moeten werken. Dit houdt ln, dat geen reis- en kostgeldvergoedlngen meer zul len worden gegeven. Dit staat te le zen ln een rondschryven van de Scheepvaart Vereniging Zuid in Rot terdam. Uit Tholen en St. Philips- land werken er ongeveer 150 200 ar beiders ln de Rotterdamse havens. Naar verluidt zullen de dagelijkse pendeldiensten van Tholen en St. l'hi- Ilpsland naar Rotterdam echter ge handhaafd blijven. De Zeeuwse en Brabantse arbeiders, die alleen tydens het weekeinde naar huis komen en die reis- en kostgeld vergoedingen ontvangen, zullen deze vergoedingen in het vervolg echter moeten missen. Deze laatste catego rie betreft voomameiyk vrygezellen. zy kregen van hun werkgevers de raad zich in Rotterdam te vestigen. Het aanbod, dat aan arbeiders van bulten Rotterdam destyds gedaan is tot hulp naar het zoeken Dij woon ruimte, biyft onverminderd van kracht. Men deelde ons nog mee, dat het aantal arbeiders uit Tholen en St. Philipsland, dat in de Rotterdamse havens werkt, de laatste maanden verder is gestegen, want zy voldoen zeer goed in dit werk. Contactbijeenkomst drie provincies. Op 24 januari te Middelburg Op 24 Januari aanstaande zal er in Middelburg een byeenkomst worden gehouden van de Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland. Het betreft hier een in formeel contact, waar gesproken zal worden over de te verwachten ont wikkeling In het Deltagebied, waar-, by uiteraard de belangen van de drie provincies namv zijn betrokken. Deze werkbijeenkomst zal uitsluitend in de „beleidssfeer" worden gehouden, zodat de drie colleges niet vergezeld zullen zyn van hun adviseurs. Men komt byeen in de Statenzaal. V.g.l.o.-afdeling Boazschool Meliskerke thans erkend De minister van onderwijs, mr. Cals, heeft het bestuur van de B.O. A.Z.-school te Meliskerke bericht, dat de aan deze school verbonden v.g.l.o.-afdeling erkend is als zelf standige school. Meliskerke heeft daarmee de eerste prot. chr. v.g.l.o.- school in Zeeland. Tevens wordt voorgesteld om van de winst een bedrag van 2154 over te brengen naar de nieuwe rekening en de rest te verdelen als volgt: dividend prioriteitsaandelen 500, dividend gewone aandelen 75000, dotatie re serve 11.538.40 en tantièmes 15.384,60. Het eigen vermogen van de onderne ming bedraagt thans 766.696. De voorzieningen belopen 165.414 en de crediteuren 174.215. Aan de activa- zijde van de balans staan vaste ei gendommen te boek voor 80.000. De voorraden bedragen 374.970, debi teuren staan te boek voor 55.757, li quide middelen voor 757.804 en duurzame produktiemiddelen voor 1. Het balanstotaal daalde van 1.363.739 tot 1.268.532. De activiteiten van de onderne ming bewogen zich voortdurend op het gebied van de gespeciali seerde produktie van kinderkle- LAATSTE TWEE MAANDEN MINDER Dividend gehandhaafd op 15 pet. Blykens het verslag van de directie van de N.V. Zeeuwse Confectiefabrie ken te Middelburg is het afgelopen jaar voor deze onderneming bevredi gend geweest, hoewel de laatste twee maanden in geringere mate dan het overige deel van het jaar tot de behaalde bedrijfsresultaten hebben byge- dragen. Na de afschrijvingen, reserveringen voor belastingen en bijzondere doeleinden en nadat het onverdeeld gebleven winstsaldo van het vorige boekjaar is toegevoegd, wyst de winst- en verliesrekening een winst aan van 104.577 (vorig jaar 113.276). Voorgesteld wordt om het dividend van de gewone aandelen te handhaven op 15 procent en dat voor de priori teitsaandelen te bepalen op 5 procent. Dreischor biedt adoptie gemeenten geschenk aan. Gebrandschilderd glas-in-lood raam voor Renkum en Aalsmeer De gemeenteraad van Dreischor heeft ln spoedeisende raadsvergade ring besloten om aan de adoptie- gemeenten Renkum en Aalsmeer als dank voor de verleende hulp bij de watersnoodramp 1953 een blijvende herinnering aan te bieden in de vorm van een gebrandschilderd glas-ln-lood raam. Tevens werd ln deze vergadering, die onder voorzitterschap stond van burgemeester A. H. Vermeulen be sloten een dubbelwandige houten keet over te nemen. Deze zal als kleed lokaal op het sportterrein worden geplaatst. De keet wordt zodanig Ingericht, dat zy twee kleedkamers zal bevat ten. een scheidsrechterskamertje en een zaaltje met een oppervlakte van circa dertig vierkante meter met een halletje met toiletten en .was bakken. Heffing consumptieoesters teruggebracht van 25 op 5% Op advies van de Oesteradvies- commlssie heeft het produktschap de heffing op consumptieoesters van 25% teruggebracht op 5%, zulks 'met terugwerkende kracht. Zij, die de hogere heffing reeds hebben gestort, zullen het teveel betaalde terugont vangen. Tweede theologische studiedag te Goes Maandag 20 januari 1958 a.s. zal de tweede Theologische Studiedag in dit seizoen te Goes worden gehou den, des v.m. 10.30 uur in de con sistorie van de Gereformeerde Kerk aan de Westwal. De wika's Hlensch uit Goes en Wasterval uit Hedenesse zullen spreken over de waarde van het rollenspel voor de praktijk van het kerkewerk, aan de hand van ter vergadering uitgevoerde oefeningen. De studiedag gaat uit van de daar toe door de Provinciale Kerkverga dering der Ned. Herv. Kerk ln Zee land cn de Zeeuwse Gereformeerde Predikantenconferentie ingestelde commissies, en staat open voor pre dikanten en geïnteresseerden van al le kerken. Uitbreiding rijkskweekschool wordt op 4 februari aanbesteed Op 4 februari a.s. zal worden aan besteed de uitbreiding van de Rijks kweekschool te Middelburg, n.l. vijf lokalen (drie leslokalen, een handen- at'bcldlokaal en een overblijflokaal). Reeds jaren worstelt men met een groot gebrek aan ruimte: de school heeft thans niet minder dan 13 op leidingen met ruim 200 leerlingen. Daarvan behoren 173 tot de „gewo ne" studenten, terwijl de rest diver se opleidingen voor akten enz. volgt. Daardoor komt het voor, dat zelfs op zaterdagmiddagen als de school officieel is gesloten er een groot gebrek aan ruimte is. Enige jaren geleden werd de noodsituatie enigszins verbeterd door het optrek ken ln t'e tuin van een houten ge bouwtje, maar dit kon slechts een voorlopige en onvoldoende oplossing betekenen. Inmiddels werd een groot deel van een tuin aangekocht, die naast de, huidige schooltuin is gelegen, barak zal verdwijnen en op nieuw verworven stuk zal nieuw gebouw worden opgetrokken. Dat betekent, dat er een fraaie gevel aan do nog „kale" Penntnghocksin- gel zal verrijzen. Bovenstaande tekening geeft een beeld van het gebouw zoals bet er zal uitzien vanaf de brug bij de Penninghoekslngel naar de nieuwe uitvalsweg naar Domburg. De plan nen voor deze fraaie vleugel werden nog ontworpen tijdens 't directeurs- schap van de heer A. de Jonge, die voor het totstandkomen van dit pro ject bijzonder veel werk heeft ver richt. Uiteraard is de huidige direc teur van de school, de heer M. A. Hage, zeer verheugd, dat deze zo dringend noodzakelijke uitbreiding van zijn instituut niet ten offer is gevallen aan de alom heersende be stedingsbeperking. ding, waarbij het streven van de directie om het mode-accent in de collectie te leggen, met waarde volle opdrachten zowel uit binnen- als buitenland werd beloond. Ver dere specialisatie en rationalisatie droegen er in belangrijke mate toe bij een hogere graad van produk- tiviteit te bereiken, waardoor de gestegen kosten konden worden opgevangen. Nieuwe mogelijkheden De resultaten van het verslagjaar werden niet beinvloed door de in de tweede helft van 1957 opgetreden da lende tendens van de wolmarkt, aldus merkt de directie voorts op. De ka toenmarkt was vrij stabiel. De Euro- markt kan volgens de directie het bedrijf nieuwe mogelijkheden bieden door verruiming van het afzetgebied van de kwaliteitsprodukten, aangeno men dat het kostenpeil geen verder® stijging ondergaat. De orderpositie voor het nieuwe jaar is niet onbevredigend; zij ondervond evenwel nadelige invloed van het'stre ven naar bestedingsbeheersing. De onderneming is tot 15 april van vol doende orders voorzien. In de loop van het jaar werd het fa briekscomplex uitgebreid met de aan koop van een aangrenzend pand te Middelburg. De bedrijfsoutillage werd ook in het verslagjaar aangepast aan snel voortschrijdende ontwikkeling in de kledingindustrie. In dit verband komt het de directie dan ook ge wenst voor de in vroeger jaren onder crediteuren opgenomen reserve van 94.278 mede te gebruiken om de machines, installaties en vervoer middelen tot op 1 af te schrijven. Wat de financiële gang van zaken betreft, behoefde van het bank-kre- diet geen gebruik te worden gemaakt. De liquiditeit op de balans-datum wordt beinvloed door de relatief ge ringe voorraad grondstoffen en ge reed fabrikaat. Ook dit jaar toonde de kosten-ontwlkkeling neiging tot stijgen. Deze ontwikkeling neeft de voortdurende aandacht en zorg van de directie. Tot slot wordt over de gang van zaken op personeelsgebied opge merkt, dat ook ln deze verslagpe riode het annhod van vrouwelijke arbeidskrachten beperkt ls ge weest. De laatste maanden van '57 was een kentering ten goede te constateren, waardoor een meer doelmatige selectie kon wor den toegepast. De jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders wordt te Amster dam gehouden op 31 januari a.s. De agenda vermeldt onder meer de be noeming van een commissaris in de plaats van de heer W. C. A. M. van Spaendonck, die aan de beurt van af treden, maar herkiesbaar is. De vol gende voordracht is hiervoor opge steld: 1 W. C. A. M. van Spaen donck te Tilburg; 2 mr. J. C. W. M. Huysmans te Schiedam. Groentetelers in Zeeland vergaderen De Zeeuwse Groentetelersvereni ging houdt op woensdag 29 januari a.s. haar jaarvergadering in de nf- mijnzaal van de Coöperatieve Vei lingsvereniging „Walcheren" te Mid delburg. In de morgenvergadering zullen de huishoudelijke zaken wor den afgehandeld, waarna een forum bijeenkomst wordt gehouden. Ir. W. van Soest te Naaldwijk houdt in de middagbijeenkomst een inleiding over het onderwerp: „Vijf jaar ervaringen in het Westland Ir. J. J. van Hennik, de rijkstuln- bouwconsulont te Goes zal een na beschouwing geven. Aantal arbeiders op A.W.-objecten in Zeeland Op maandag 13 januari j.l. waren 685 arbeiders in Zeeland tewerkge steld bij aanvullende werkgelegen heids-objecten in Zeeland. Van dit aantal waren er 211 werkzaam bij werken gelegen in het gewest Goes, 43 in het gewest Middelburg, 431 in het gewest Terneuzen en geen in het gewest Zierikzee. VANDAAG Middelburg Electro: ..The Spirit of St. Louis". 7 ea 9.15 uur, 14 jaar; Schouw burg: „Voorbij Mombasa dreigt de dood", 8 uur, 14 jaar. Vlissingcn Alhambra: „Are de triom- phe", 7 en uur, 18 Jear; Luxor: „Bandido". 7 en t uur, 14 jaar; Con certgebouw: Kleuteruitvoering. I u. Goes Grand: „Mijn hart zingt voor Jou", 7 en 9 uur. alle leeftijden: Za len Krijger: Vogeltentoonstelling, 10— 23 uur. Middelburg Electro: Als zaterdag, 3,30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Als za terdag, 3.30 en 8 uur. Vllsslngen Alhambra: Als zaterdag, 3, 7 en 9 uur; Luxor: Als zaterdag, 3, 7 en 9 uur. Goes Grand: Als zaterdag, 7 en 9 uur; „Duivels van de weg", 3 uur, 14 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2