PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Indonesië verklaart: West-Duitsland heeft scheepsruimte aangeboden Hoge fruitprijzen beperkten gevolgen van nachtvorstschade OVERLEVENDEN VAN GEBROKEN TANKER OP MALTA AAN LAND 201e jaargang - no. 15 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 januari '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Bneven of adres Dureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, teL 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g- adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2UQ4. Ter vervanging van K.P.M.-diensten In de grote IJpolder ten westen van Amsterdam is donder dagavond de dijk rond een opgespoten stuk land door grond verschuiving over een afstand van ca 20 meter doorgebroken. Hierdoor kwam ongeveer 3 ha polderland onder water te staan. Op de foto ziet men een ondergelopen boerderij, die door een cameraman „onder schot" wordt genomen. Volgens ambassade in Den Haag: geen onderhandelingen gevoerd Westduitse rederijen zouden volgens het persbureau Antara aan Indonesië een charterovereenkomst voor 130.000 ton scheeps ruimte hebben aangeboden, te betalen met exportgoederen in ruilhandel. De reis van de Indonesische ambassadeur in West- Duitsland naar Djakarta houdt niet alleen verband met een aan bod van Westduitse rederijen, maar ook met de overeenkomst welke met betrekking tot de technische samenwerking in okto ber tussen Indonesië en West-Duitsland >verd gesloten. De Westduitse regering zou hebben toegezegd goede diensten beschikbaar te stellen om Westduitse ondernemingen en perso nen in te schakelen bij het helpen van Indonesische ondernemin gen. Verder heeft de Westduitse regering toegezegd studiebeur zen te zullen uitgeven voor Indonesische studenten. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken heeft vrijdag verklaard, dat Po len bereid is nieuwe schepen tot een hoeveelheid van 50.000 ton aan Indo nesië te verhuren. De volgende maand wordt een delegatie van Poolsê scheepvaartondernemingen in Dja karta verwacht. De woordvoerder herhaalde, dat In donesië tal van offertes van andere landen heeft ontvangen, waaronder West-Duitsland en Denemarken. Ook zou Indonesië twee schepen van een Noorse scheepvaartmaatschappij heb ben gecharterd. Rapport Duizenden Nederlanders hebben nooit van het gehucht Hasker- land gehoord, dat tot de Friese gemeente Joure behoort. Thans ech ter dreigt Haskerland algemene be kendheid te krijgen, want daar is een kunstzinnig architect opgestaan, die via een huurcontract en met medewerking van het gemeentebe stuur een soort artistieke tyran- nie wil bedrijven. Hij verbiedt aan de bewoners van de door hem ge bouwde huizen de vrije keuze van de gordijnen. Ze moeten allemaal rechte vitragegordijntjes achter de vensters hangen. De boog-gordijntjes zijn ver boden... De mensen mogen ook geen platen op schilderijen aan de ach terwand van de kamer hangen... Vanzelfsprekend is cr op dit ogen blik een levendige rel gaande tegen deze kunstzinnige architect, die de beste bedoelingen had, maar die één ding vergat en wel, dat men niet te ver moet gaan met het opdrin gen van zijn inzichten aan anderen. Wij zijn in dat opdringen nogal sterk in Nederland. Dat be- loeft dan geen uiting te zijn van bepaalde politieke of andere in zichten, want gewoonlijk is het al leen maar de zucht tot perfectionis me, welke ons parten speelt. Onder de leuze, dat wij hot allerbeste met onze medemensen voor hebben, wil len wij hun levenspad tot in de fi nesses afbakenen. Wij willen hen begeleiden met voorschriften, met bepalingen en met goede raad van de wieg tot aan het graf. Dat zal nog wel even aan houden! Daarover zullen ongetwij feld nog duizenden rapporten ge schreven worden, en honderden ad viescommissies en overheidslichamen zullen zich nog aan allerlei grote en kleine taken wijden ter afbakening van ons leven. Zo min als duizenden Nederlan ders iets wisten van het ge hucht Haskerland, zo min wis ten ze iets van het centrum voor va kantie cn vakantierecreatie in Den Haag. dat bezig is ons aller wilde vakantiedrift in geordende banen te leiden. Juist deze week liet het centrum een rapport verschijnen, dat een al leszins nette indruk maakte. Een rapport zonder een statistiek is niets ...dus bevat het vakantie- rapport een statistiek. Een rapport zonder gegevens van een enquête is vrijwel ondenkbaar, dus bevat het rapport de resultaten van een enquête. Een rapport, dat niet door een commissie op aller breedste basis is uitgewerkt, heeft weinig gezag, dus hebben tweeën twintig instanties afgevaardigden gezonden, die de vermoeide hoofden bijeen staken voor de beraadslagin gen, welke aan dit rapport ten grondslag liggen. Helaas is dit nette, keurig-bewerk- tc rapport niet veel meer dan een samenraapsel van onbenul ligheden en overbodigheden. Hoofdon derwerp was de vraag of een reis- spaarkas opgericht moest worden, opdat méér mensen dan tot nog toe hun woonplaats tijdens de vakantie konden verlaten. Vierenveertig procent van het Nederlandse volk blijft namelijk ge durende de vakantie thuis en vol staat met dag-uitstapjes, met vissen, wandelen, knutselen enz. Dat bevalt en beviel aan onze op- per-vakantieregelaars niet. In 1949 werd echter reeds een reis-spaarkas opgericht, maar die landelijke reis- Vervolg op pag. 3) Volgens de Westduitse ambassade te Den Haag wordt vernomen, dat de berichten over het leveren van schepen door Duitsland ter gedeeltelijke vervanging van de K.P.M. vloot onjuist zijn. Men deelde tevens mee, dat over dit onderwerp geen onderhandelingen zijn gevoerd. Voorts werd gezegd dat het voor de Westduitse koop vaardij onmogelijk zou zijn thans 130.000 ton scheepsruimte af te staan. Het Nationalistische partij-or gaan Soeloeh Indonesia heeft vrijdag meegedeeld dat de plan nen tot het instellen van een af zonderlijke staat Sumatra mis lukt zijn. De plannen zijn mis lukt omdat de strijdkrachten op Sumatra geen voldoende garan tie tot steun konden geven. Volgens de eerste berichten van dit blad zouden bedoelde besprekin gen in Padang zijn gevoerd door de ex-waarnemend chef-staf, Zoelkifli Loebis, de militaire commandant van midden-Sumatra, luitenant-kolonel Ahmad Hoesein, de ex-militaire com mandant van noord-Sumatra. kolonel Simbolon, de voorzitter van de Masjoemi, Mohamad Natsir, de gou verneur van de Bank Indonesia en een der prominente figuren van de Masjoemi, Sjafroeddin Prawiranegara en de oud-minister van financiën en een der leidende figuren van de so cialistische partij, professor Soemitro Djojohadikoesoemo. Intussen meldde de „Bintang Ti- moer" in Djakarta, dat verwacht wordt, dat Sjafroeddin Prawirane gara, die op het ogenblik in mid den-Sumatra verblijft, als gouver neur van de Bank Indonesia zal aftreden. Volgens het blad zou hij het niet eens zijn met het besluit van het kabinet om Nederlandse deskundigen, die nog aan de bank Indonesia verbonden waren, te ontslaan. Belangrijke gift van prins Bernhard voor evacués Prins Bernhard heeft op giro 777 een belangrijk bedrag doen storten als bijdrage voor de hulp die door het C.C.K.T. en het Nederlandse Rode Kruis geboden wordt aan de Neder landers. die uit Indonesië moesten vertrekken. Grote waardering voor Nederlandse Bintang In de haven van Vdletta op Malta is gisteren de eerste overlevende van de Noorse tanker Seirstad, die door het Nederlandse schip Bintang is opgepikt, aan land gegaan. Het is de Nederlander Arie Munnik uit Vlaardingen, die wegens acute blin- dedarmontstéking en een hersen schudding in allerijl naar het zieken huis werd gebracht. Minnik had reeds „blindedarmaanvallen" toen hij van de Seirstad op de Bintang over sprong en daardoor ook nog een her senschudding opliep. Na Munnik zijn 27 andere overle venden van de Seirstad met een sloep aan land gegaan. Zij hebben ieder vier pond sterling gekregen van scheepvaartagenten op Malta. De jongste overlevende, de 17- jaar oude Niels Antonsen, heeft ver teld, dat een van de twee verdron ken stewardessen van de Seirstad zijn moeder was. Zijn vader, ook een opvarende van de Seirstad, is met 't Italiaanse schip Rubicone op weg naar Casablanca. De Nederlandse vrouw van de Noorse timmerman Semansen, heeft verteld, dat toen de Noorse tanker in tweeën brak het merendeel van de bemanning naar de reddingboten snelde. Maar de eerste machinist An ton Ernst gelastte aan boord te blij ven. Ernst zei, dat de zee zeer on stuimig was toen dinsdagochtend vroeg de Seirstad brak en in dertig seconden in twee stukken Jag. Omringd door zijn veelal in vreem de kledij gestoken makkers, vertel de de bootsman Sellevoold: „Een ie der deed zijn best gedurende de 26 uur dat we dreven. We hebben scherp opgelet of het schip niet aan het zinken was. Sellevoold, die al eens schipbreuk heeft geleden op een Noors schip in de Oostzee, vertelde ook dat behalve koffie niemand van ons iets te eten of drinken had gehad in die 26 uur. Op de Bintang hebben ze ons ko ninklijk behandeld. Ze waren erg goed voor ons, van de kapitein en de officieren, tot de matrozen. Het wa ren zulke erg goede mensen. Zij heb ben ons ook hun kleren geleend". De overlevenden kwamen per barkas aan land vanaf de Bin- Derde overvaller van tankstation aangehouden. De Haagse politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag aangehou den de 22-jarige W. J. van K., zon der vaste woon- of verblijfplaats, de derde verdachte van de onlangs ge pleegde overval óp een benzinetank station in Hoofddorp. Van K. bevond zich in gezelschap van jmeüiffrouw C. E. G., di$ gearresteerd Wfcs, verdacht van heling van geld en goederen. Zij hadden onder valse naam in logementen verblijf gehou den. tang en zij stonden op de kade te wuiven, terwijl de Bintang ten afscheid de sirene liet loeien. Onmiddellijk werden de overle venden meegenomen naar een hotel, om daar wat te drinken. Weer brand uitgebroken in Brits atoomcentrum Donderdag is voor de derde maal in bijna vier maanden brand uitge broken in een Bnts centrum voor kernonderzoek, ditmaal te Harwell, zo is vrijdag bekendgemaakt. De brand brak uit in een ventila- tiekast waarin zich natuurlijk ura nium bevond en verspreidde zich naar een houten kast er naast. De brand kon echter binnen enkele mi nuten bedwongen worden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Aangezien natuur lijk uranium niet radio-actief is, konden er ook geen radio-actieve deeltjes ontsnappen. De vorige branden in Britse atoom centra deden zich voor op 10 okto ber, toen door oververhitting van een atoomoven in de centrale van Wind- scale radio-actieve rook ontsnapte, en de vorige maand in het onder zoekcentrum te Aldermanston, waar bij een ongeluk een deskundige le vensgevaarlijk en vijf anderen licht gewond werden. TUIN BOUWCOMMISSIE Z.L.M. Hog groter export dan in voorgaande jaren In de jongste vergadering der Z.L.M. werd uitvoerig stilgestaan bij de gevolgen \an de nachtvorstschade, welke in het voorjaar van 1957 is opgetreden. Als gevolg van de hoge fruitpryzen, zyn over het algemeen de gevolgen van deze nachtvorstschade nog beperkt gebleven. Toch is een groot aantal fruittelers, die geen of praktisch geen oogst hebben gehad, de dupe geworden. Getracht is om voor deze categorie gedupeerden een kredietregeling te verkrijgen, maar de regering stelt zich op het stand punt, dat deze nachtvorstschade tot de normale bedrijfsrisico's moet wor den gerekend. Verwezen werd naar het borgstellingsfonds. De vergadering stelde vast, dat met deze nachtvorstschade weer eens opnieuw is gebleken, aan welke risico's het agrarisch bedrijf in het algemeen is blootgesteld. Het werd dan ook zeer toegejuicht, «lat het dagelijks bestuur der Z.LJM. momenteel actie voert voor een belastingheffing over een gemiddeld in komen van 5 jaren en voor een belastingvrije reservevorming. De afzet van hard en zacht fruit is het afgelopen jaar bijzonder goed ver lopen. Typisch is overigens, dat er. ondanks de geringe fruitoogst in 1957 nog meer fruit geëxporteerd is dan voorgaande jaren. Op dit moment is de vraag in het buitenland nog groot, hoewel te verwachten valt, dat deze in februari zal afnemen. De voorra den zullen dan evenwel praktisch ge ruimd zijn. In de groentescctor is er een grote oogst geweest, waarvan de afzet vrij goed is verlopen. Toch blijkt opnieuw, dat dc koudegrond-groentesector welerg kwetsbaar is. Met name in de koolstreken zit men n.l. met grote moeilijkheden. Er zijn nog grote voor raden kool, waarvoor momenteel geen afzet is. Getracht zal worden hier voor een oplossing te vinden. De voorzitter kon mededelen, dat over de tuinbouwafzetvordering nog steeds besprekingen gaande zijn. Jïij heeft echter goede hoop, dat binnen In grote tankwagens gaat dè eerste olie uit de Sahara door het woeste landschap naar PhÜippeville, de Franse havenstad aan de Middelland se Zee, vanwaar het transport ver der gaat naar de raffinaderijen. afzienbare tijd een redelyke oplossing voor deze kwestie gevonden zal wor den. ONDERWIJS Over het tuinbouwonderwijs kon wor den medegedeeld, dat er zowel voor het cursorisch ondewijs op tuinbouw gebied als voor de fruitteeltvakscho len een zeer levendige belangstelling bestaat. Er worden in 13 plaatsen in Zeeland cursussen gegeven variërend van algemene tuinbouwcursus, tuin bouwtechniek, groenteteelt, ziektebe strijding tot klein fruit enz. Boven dien wordt er een groot aantal kor te cursussen gehouden voor motorken nis en gebruik van de tractor. Besloten werd om begin februari een tuinbouwmiödag van de Z.L. M. te organiseren. Het ligt in de bedoeling op deze bijeenkomst een zeer actueel onderwerp te laten behandelen n.l. „de betekenis van de Euromarkt voor de tuinbouw". Uitvoerig werd nog van gedachten gewisseld over de in te voeren werk- klasaificatie in land- en tuinbouw Uit de beschikbare gegevens blijkt, dat het onderzoek zich nog niet uit strekte tot het fruitteeltbedrijf. De vergadering meende dan ook, han gende dit onderzoek, haar uiteinde lijke conclusie te moeten opschorten. Wel zal er bij het dagelijks bestuur der Z.L.M. op worden aangedrongen, met kracht te blijven streven naar vereenvoudiging van de loonadmini stratie. Daar de heer J. L. J. v.d. Berge af tredend en niet herkiesbaar is als lid van het hoofdbestuur der Z.L.M., werd besloten namens dc Tuinbouw- commissie als nieuw lid van het hoofd bestuur voor te dragen de heer L. M. de Zwart te Philippine. Panama door grote brand geteisterd Een brand heeft donderdag in de stad Panama drie blokken van kurk droge, oude, houten huurhuizen ver woest, waardoor naar schatting 3000 mensen dakloos zijn geworden. KORTE PREDIKATIE JEEN ONBEGRIJPELIJKE ZAAK" Welgelukzalig is hij, die den God van Jacob tot zijn hulpe heeft. Ps. 146 5a. Vindt U het geen onbegrijpelijke zaak, dat de naam van God in de tekst die boven deze overdenking staat zo sterk gebonden is aan Ja cob Vreemd, want deze God is tochde God en Vader van onzen Here Jezus Christus; God zoals Hij ons in bijbel verkondigd wordt. Kent U deze Godf Er zijn inderdaad heel veel men sen die zeggen: natuurlijk God die kennen we. Men spreekt vaak over God als over een goede kennis of als over een behulpzame buurman. Is God niet vaak een resultante van onze eigen gedachten een „iets" dat zich gevormd heeft naar onze teen- sen en inzichten. Dat bedoel ik met wanneer ik i raag: kent gij GodT Neen: kent gij de God van de bijbel f Het gaat om Hem die de mensen vervult met de hoogste jubel, maar die tegelijk aanleiding kan zijn tot de diepste smart. Waar wordt zo uit- bundig gejubeld en waar wordt zo diep geweend als in de bijbel. Het gaat om God die de doden het leven geeft, maar die tevens tegen mensen die zeggen het leven gevonden te hebben buiten Hem, zegt, dat ze steendood zijn. Het gaat om God die de stormen stilt, maar die bij hen die leven in een valse rust de hevig ste stormen kan doen losbreken. Kent U deze God, die ons de diepste nood en verlorenheid wil laten zien en ons door deze diepte toil opvoe ren tot dc hoogste hoogte, die ons leven wil vernieuwen en herschep pen tot zijn kindschap, door Jezus Christus zijn Zoon. God die steeds weer de totaal andere blijkt te zijn dan wij denken. En Jacob1 Ach Jacob kennen we wel. De sjacheraar, de man van toien we het soms onbegrijpelijk vinden dat zijn naam in de bijbel staat. De bedrieger eerste klas: de man die ons al het metiselijke zo duidelijk laat zien. In alle eerbied mogen we ons af vragen of wij in de plaats van God zijnde onze naam wel verbonden zouden hebben aan die van Jacob. We zouden het begrijpelijk gevonden hebben, wanneer God gezegd zou hebben: Jacob laat nu eerst eens zien dat je het anders kan en dandan wil ik misschien uw God zijn. Maar we zeiden het toch: God is anders dan wij denken. Deze God u il ook uw God zijn, daarom: Welgeluk zalig als ook Gij de God van Jacob U tot uw hulpe weet. Haamstede. L. Boer. IETS KOUDER Opklaringen cn enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krach tige en aan d>- kust tot hard of stormachtige toenemende wind tussen noordwest en west. Iets lagere tem peraturen dan vrijdag. ZON EN MAAN 19 januari Zon op 8.38 onder 17.04 Maan op 7.50 onder 17.08 20 januari Zon op 8.37 onder 17.05 Maan op 8.22 onder 18.14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1