Ahvend PREDIKBEURTEN BEROEP OP LOONWERKERS OM LOONAFSPRAKEN NA TE KOMEN WALCHEREN BIGGEKERKE WENST BOVENAL ZELFSTANDIG TE BLIJVEN ZATERDAG 18 JANUARI 1958 PBOIltJGlALiB ZEEUWSE G0UBAN2 7 JAARVERGADERING „BOVAL" Nieuwe tarieven worden vastgesteld De afdeling; Zeeland van de Bond van Agrarische Loonbedrijven hield vrij dag haar jaarvergadering in „de Prins van Oranje" te Goea, welke werd bezocht door tal van loondor- sers, -maaiers, -ploegers en -sproeiers. Do voorzitter van de Zeeuwse afdeling, de heer G. P. Leen- dertse te Kamperland, merkte in zijn openingswoord op dat 1957 een om mekeer te weeg heeft gebracht in de conjunctuur in de landbouw* Hij her innerde er aan, dat de loonwerkers de weersomstandigheden niet hebben meegehad, terwijl voorts in verschil lende streken van Zeeland spannin gen optraden met betrekking tot loonafspraken. Ook voor 1958 voor zag spreker moeilijkheden. Hij deed een beroep op de aanwezigen om eensgezind de belangeu van de afde ling te behartigen. Uit het verslag van de secretaris, de heer W. v. d. Linde te Goes, bleek, dat het ledental van 151 tot 147 is gedaald. Spreker drukte er zijn te leurstelling over uit, dat vele loon werkers de C.A.O. negeren en onder linge afspraken maken met het per soneel. Dit heeft veel ongenoegen ge wekt. De exploitatierekening over Y57 sloot met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 25.128.00. Over '57 was een netto-winst gemaakt van 309.61. De begroting voor 1958 werd vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 15.750 en een post onvoorzien van 750. Eveneens werd een nieuwe contribu tieregeling vastgesteld. De basiscon tributie blijft gehandhaafd op 25 per lid. De contributieregeling geeft voorts het volgende beeld te zien: Contributie dorsers: grote machines 27.50, middel grote machines 22.50 combines 20 (verhoging van 2.50) en pick-up personeel 15 (verhoging van 5). ZUID-BEVELAND Goes moet gronden aankopen B. en W. van Goes delen aan de raad mede, dat het noodzakelijk is, dat de gemeente met spoed de eigendom ver krijgt van de grond bestemd voor de bouw van de r.-k. h.b.s. en van de terreinen voor uitbreiding van de vei linggebouwen. Hot besluit van de raad van 30 mei 1956 om over te gaan tot onteigening van deze gronden is goedgekeurd bij een tweetal konink lijke besluiten. Thans moet alsnog getracht worden met de eigenaren een minnelijke regeling te treffen. Mocht dit niet gelukken dan zullen de eigenaren voor de arrondisse mentsrechtbank moeten worden ge dagvaard. teneinde de onteigening te horen uitspreken en het bedrag dei- schadeloosstelling te horen bepalen, aldus B. en W. Zij stellen de raad voor te dien aanzien de nodige be sluiten te nemen. Het betreft hier de aankoop van in totaal 2.266 ha grond van mei. C. van Weele te Goes voor 39.468 en 6.9142 ha grond van de heren J. Q. C. en E. R. de Koning, resp. te Enschede en Aardenhout voor 93.927.50. RILLAND-BATH C.H.-Kiesverenigingen vergaderden te Rilland. De chr. historische kiesvereniging van Waarde, Krabbendijke en Rilland- Bath hielden in het hervormd jeugd- gebouw te Rilland-Bath een gecom bineerde vergadering. Nadat de voorzitter, de heer T. Walraven, een inleidend woord had gesproken, hield mr. H. K. J. Beer- nink, lid van de Tweede Kamer een causerie over „De algemene politieke toestand". Spreker behandelde in hoofdlijnen de internationale verhoudingen, waar bij hij speciaal wees op het gevaar van communistisch Rusland. Vervol gens ging mr. Beernink nader in op het doel van de NAVO Ook behandelde hij de Indone sische kwestie. Hij was van me ning, dat de Indonesische regering, die niet in staat is m eigen huis orde op zaken te stellen, zeker niet rijp is het bestuur over Nieu\V- Guinea over te nemen en niet bi] machte is jaarlijks grote bedragen in dit gebiedsdeel te investeren. Nadat spreker ook nog het wo ningprobleem had aangesneden, ging spreker nader in op de a.s. verkie zingen voor de leden van Provin ciale Staten. Na de pauze beantwoordde mr. Beernink nog verschillende vragen. KAPEUE Om de damtitel Dc leden van de damclub „Kapellc" hebben dezo week weer een aantal partijen gespeeld voor het persoon lijk clubkampioenschap, waarvan de uitslagen als volgt zijn: J. Koster G. J. Lepoetcr 0—2; C. SulstersJ. de Neef 2—0: P. WestvcerJ. Kos ter 20; L. Schipper—G. J. Lepoc- ter 1—1; j Koster—L. Schipper 2—0. BORSSELE Schietvereniging vergaderde In do. onder voorzitterschap van de heer J. Rottier, gehouden jaarverga dering van de schietvereniging „Frans van Borssele" te Borssele zijn de be stuursleden, de heren P. Karelse en P. Dekker, herkozen. Medegedeeld werd. dat het aantal leden thans 31 bedraagt. Financieel staat de vereni ging er goed voor, iCr werden in het afgelopen jaar 45 schietoefeningen gehouden. In de vier wedstrijden waaraan werd deelgenomen, weiden negen korpspryzen behaald, waaron der een medaille, beschikbaar gesteld door prins Bernhard. De contributie voor ploegers en maaiers werd op het zelfde niveau gehandhaafd. De regeling voor aard appelrooiers zal nog nader bezien worden. De contributie van sproeiers werd over de gehele linie met 5 per machine verhoogd. Als afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde voor het bondsbestuur te Utrecht wer den herbenoemd de heren G. P. Leen- dertse en J. Weststrate. Tot lid van de kascontrolecommissie werd be noemd de heer A. Fassaert te Bosch- kapelle. Vervolgens deed de voorzitter en kele mededelingen over de tariefs vaststelling voor 1958. Er is reeds overleg gepleegd met het Land bouwschap. Spreker drong er daarbij op aan, dat men een zo groot mogelijke eensgezindheid zal betrachten. Er zullen in de verschillende districten vergade ringen worden belegd, waarin de- zo tariefvaststelling nader bespro ken zal worden. Ook de bondsvoorzitter, de heer T. Nieuwe Burg 31 - Middelburg - tel. 4351 Alle merken kantoormachines; reparatie en service. Aantrekkelijke aanbiedingen, ook in „rebuilt" machines. verwachting tot een uniforme regeling zal komen, met misschien enkele kleine onder linge verschillen. Hij vestigde er met nadruk de aandacht op, dat de leden van de Zeeuwse afdeling met een onkosten-prijsberekening bij het Landbouwschap zullen moeten ko men. „Pas dan staan wij sterk en kan een aanvaardbare tariefvaststel ling uit de bus komen", aldus spreker. Na de koffiemaaltijd volgde in de middaguren een lezing over het on derwerp: „Aanschaf, keuze en ver zorging van tractorbanden". Tevens werd daarbij de bedrijfsfilm „Merck toch hoe sterek" vertoond. „Schelde" hield enquête voor avond-u.t.s. in Vlissingen. Do N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" heeft onder haar per soneelsleden een onderzoek ingesteld naar de belangstelling voor een even tuele avond-u.t.s. te Vlissingen. De uitslag van deze enquête is bekend gemaakt in het personeelsorgaan van „De Schelde". Hieruit blijkt, dat er onder de personeelsleden van de maatschappij 51 gegadigden zijn voor het volgen van het onderwijs aan een avond-u.t.s. in Vlissingen. Er gaven zich 29 kandidaten op voor een cursus werktuigbouw, 15 voor scheepsbouw, 3 voor bouwkun- den en 4 voor elektrotechniek. De uit' de enquête verkregen gegevens zijn doorgezonden naar de desbetreffende instantie. Enschede schenkt monument aan Ouwerkerk-Nieuwerkerk. Een deputatie van de gemeente raad van Enschede zal binnenkort een bezoek brengen aan Ouwerkerk en Nieuwerkerk, welke gemeenten na de februari-ramp van 1953 door deze Twentse industriestad werden geadop teerd. De gasten uit Enschede zullen te genwoordig zijn bij de onthulling van een door de beeldhouwer Marix An- driessen vervaardigd monument voor de begraafplaats, met de aanbieding waarvan de gemeente Enschede de adoptie afsluit. Lezing over onze voeding Voor dc Plaatselijke Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting te Middelburg, sprak in de Bogardzaal mevrouw Schurer-Lugt- meyer van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te *s-Gravenhage over „onze voeding als wij ouder worden". Er was een groot aantal bejaarden aanwezig en ook van de zijde van de leiding der Middelburgse rusthuizen was er belangstelling voor deze le zing. Spreekster wees er o.m. op, dat bij het ouder «worden de levenspro cessen langzamer verlopen. Er wordt minder arbeid verricht en het li chaam heeft daardoor minder „brandstoffen" nodig. Voor de ouder wordende mens gelden de regels:- be perk de opname van voedingsmid delen rijk aan brandstoffen, dus ge bruik minder vet, minder suiker en zoetigheid; eet voedsel dat rijk is aan beschermende stoffen: een ruime portie melk 1. melk), kaas, groenten, fruit, vlees, vis of eieren. Spreekster behandelde verder: ge brek aan eetlust, moeilijkheden met het gebit, het sukkelen met gevoelige spijsverteringsorganen. De aanwezigen stelden vele vragen. Tot slot werd een aardige film „de goede vijf" vertoond, waarin tal van goede raadgevingen voor een goede voeding werden gegeven. Mevrouw Strubbe, de voorzitster van de Plaatselijke Commissie, open de en besloot de bijeenkomst. Voorlichting is belangrijk voor huishouden en gezin In het huidige en somstijds inge wikkelde leven wordt er op alle mo gelijke manleren en over velerlei onderwerpen een uitgebreide voor lichting gegeven. In Middelburg be staat zoals bekend een plaat selijke commissie voor huishoudelij ke- en gezlnsvoorlichting, die voor iedere huisvrouw, die raad nodig heeft, klaar staat, of het nu is bij *t kiezen van een nieuwe vloerbedek king, het behandelen van nieuwe textiel, het in elkaar zetten van een huiselijk feestje of bij het beant woorden van moeilijke kindervra gen. In de koffiekamer van de P.Z.E.M. te Middelburg hield deze commissie donderdagavond een propaganda- en voorlichtingsavond, waarop mej. T. Duyvendak, directrice van de stich ting commissie voor h'uishoudelijke- en gezinsvoorlichting te Den Haag gewezen heeft op de noodzaak van voorlichting. Mej. Duyvendak maak te duidelijk, dat de vormen, waarin deze voorlichting gegeven wordt, zo aantrekkelijk en verschillend moge lijk gemaakt kan worden. Zij ging hierbij uitgebreid in op de vraag waarom het geven van voor lichting zoveel noodzakelijker is dan vroeger. Zij nam onder meer als voorbeeld de op kantoor of in fa briek werkende meisjes en vrouwen hetgeen vroeger niet in zo sterke mate het geval was die zonder overgang van een „voorbereidende" tijd zelf een gezin gaan vormen. Vooral op de grote taak van de huisvrouw legde mej. Duyvendak de nadruk. Verder kwam onder meer de inde ling van dc woonruimte ter sprake. Het lijkt misschien van onderge schikt belang, maar vele huismoe ders vinden, dat er te weinig plun- ken in dc kasten gemaakt worden. Zij willen daarom de architecten overtuigen, dat er meer in de kast kan en moet. Tot slot vertoonde mej. Duyvendak een aardige filmstrip over „Anny en Jan en de voorlich ting", waarin de theorie in de prak-- tijk gebracht werd. WESTKAPELLE Uitvoering zangvereniging ZutordagavoiuJ zal de chr. gemengde zangvereniging „Looft den Here" te Westkapelle o.l.v. van de heer J. Hek huls een uitvoering geven in het her vormd jeugdgebouw. VLISSINGEN Drs. Roemers sprak voor besturenbond N.V.V. In het Concertgebouw tc Vlissingen heeft vrijdagavond de tweede voorzit ter van het N.V.V., drs. D. Roemers, voor de Vlissingse Besturenbond (N. V.V.) gesproken over de bestedings beperking. In grote lijnen schetste drs. Roemers het „hoe en waarom" van de bestedingsbeperking, waarbij hij het beleid van het N.V.V. uiteenzet te, zoals dat in de afgelopen jaren is gevoerd en voor 1958 is uitgestip peld. Spreker zei er zich van bewust te zyn, dat het een beleid is. dat zich voor velen moeilijk laat verstaan. In zijn causerie ging drs. Roemers sum mier in op de oorzaak van de beste dingsbeperking. het feit, dat meer werd uitgegeven, dan men aan mid delen men samen heeft te zorgen, dat er weer evenwicht komt in de staats huishouding. Hy verwachtte, dat in 1958 wel van een teruggang -van de investeringen sprake zal zijn. Niet zo gelukkig vond drs. Roemers, dat van net belastingprogramma 1958 nogal wat „afgepeuzeld" is. In dit verband wees hij op de terugkeer van de Ne derlanders uit Indonesië waarvoor grote uitgaven nodig zullen zijn. De tweede N.V.V.-voorzitter was veront rust over de werkloosheid; niet over het aantal werkelozen van thans, dat nog aanmerkelijk kleiner is dan dat van de winter 1952-'53, maar over het sterke stijgingstempo. Drs. Roemers was van mening, dat gebleken is, dat de overheid in staat is, de werkloos heid het effectiefste te bestrijden door het laten uitvoeren van openbare wer ken. Nadat de spreker nog had gewezen op het doel van de bestedingsbeper kingen. vermindering van de afzet van de Nederlandse produktie op de binnenlandse markt verschuiving naar de export riep hij allen op tij dig dc bakens te verzetten. Na de pauze beantwoordde de spre ker nog een aantal vragen. Meliskerke besprak grenswijzigingsvoorstellen In besloten zitting De' gemeenteraad van Meliskerke heeft vrijdagavond in een besloten zitting zijn standpunt bepaald ten aanzien van de voorstellen tot ge meentelijke herindeling van Walche ren. De raad heeft een en ander uit voerig besproken, doch besloten werd hierover geen verklaring in het open baar af te leggen. KOUDEKERKE B. en W. vragen krediet voor toegangsweg „Ter Poorte" Maandag 20 januari a.s. vergadert de gemeenteraad van Koudekerke. De vergadering begint 's middags om half vijf. Op de agenda staat o.m. een voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een krediet van 6000 ten behoeve van voorzie ningen in verband met de bouw van de verpleeginrichting „Ter Poorte' Een gedeelte van de Molenweg zal verbreed moeten worden en de straatverlichting dient te worden uit gebreid. Het betreffende gedeelte van de Molenweg dat de toe gangsweg wordt tot de nieuwe ver pleeginrichting zal van drie tot vier mejer worden verbreed. Er zul len twee of drie lantaarns worden geplaatst. Jeugddienst „De Jonge Kerk" De eerste jeugddienst in 1958 van „Dc Jonge Kerk" van de Hervormde gemeente te Koudekerke wordt zondagavond 19 januari belegd. Deze jeugddienst, waarin ds. E. P. J. Jebbink, hervormd predikant te Ka pellc (Z.-B.) zal spreken over „Ont hulling die gelukkig maakt" begint om zeven uur. O.- EN W.-SOUBURG Uitvoering „Vlijt en Volharding" Heden, zaterdagavond geeft de Souburgse muziekvereniging „Wijt en Volharding" een muziek- en to neelavond in „De Zwaan" te Sou burg. VEERE r „Veere's Genoegen" bracht dokter v. d. Sluijs serenade Spreker gaf alg zijn mening, dat - -tVrfdagavond heeft het fanfarekorps of oy~ „Veere's Genoegen" de scheidende dokter M. van der Sluijs en zijn ge zin een serenade gebracht. De dok ter stond met zijn gezin op de stoep van zijn gewezen woning in Veere, waar hij 17 jaar heeft gewoond. Aan het slot van de serenade werd hij toegesproken door de heer H. A. van Cranenburg, voorzitter van „Veere's Genoegen". Dokter Van der Sluijs dankte het korps daarna voor de hulde en voor de goede wensen. Met hun brandende flambouwen trokken de muzikanten vervolgens naar het café van de heer Maljers, waar zij een traktatie kregen. Scheepvaartberichten Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 16-l-'58: Arn 8 naar Middelfort, Njord naar Gibraltar. Had» naar Kingslynn. Gazelle naar Londen- Citadel naar Bre men. Regulus naar Londen Op 17-1-'S8: Malta naar Odense van Gent. Liberty n, Leith. .Taba naar Goole.' Isis naar Lon den. Dinteldijk naar Rotterdam. Arak n. Zeebrugge Baroarola naar Ierland. Aal tje naar Fulham. Walcheren ZATERDAG 18 JANUARI 1958 Interk. Avondgebed: Vlissingen (Engelse kerk) 7.30 en 8; Middel burg (Koorkerk) 8 en 8.30. Adventisten: Vlissingen 9.15 dienst 10.15 Bijbelstudie; Middelburg 10 Bijbelstudie, 11 dienst. ZONDAG 19 JANUARI 1958 Ned. Herv. Kerk. Aagtekcrke 10 en 2.30 ds. Theunisse; Arncmuiden 10 en 2.30 ds. Doornebal; Biggekerke 9.30 ds. van 't Hof, 2 ds. Abbing; Domburg 10 en 7 ds. Van Vliet; Ga- pinge 10 ds. De Boer; Kleverskerke 2 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. v. d. Schoot, (H.A.), 2.30 Vliss. str. ds. Durkstra, 7 jeugdd. ds. Jebbink; 't Zandt 10 ds. Durkstra (H.D.). 10.15 jeugdd. 7 ds. v. d. Schoot (jeugdd.); Meliskerke 2.30 vic. Duvekot; Mid delburg Nieuwe Kerk 9 ds. v. Woer den, 10.30 ds. Aalders (H.A.), 7 ds. Dijckmcester; Engelse kerk 10 ds. Otte: Koorkerk 10 ds. Van Houte: Nieuw- en St. Joosland 10 ds. Kalk man (H.D.), 2.30 ds. Van Haarlem; Oost- en West-Souburg 9 en 11 ds. Haitjcma (H.A.) 7 vic. Duvekot, Concordia 9.30 jeugdkerk; Oostkapcl- le 10 ds. Richard, 2.30 ds. v d. Wind;. Rltthem 10 ds. Roscam Abbing. 2.30 ds. Van 't Hof; Serooskerke 10 ds, v. d, Wind, 2.30 ds. Richard; St. Lau rens 10 ds. Oostenrijk (voorb. H.A.) 2.30 ds. Kalkman; Veere 10 ds. Van Empel; Vlissingen, St. Jacobskerk 10 ds. Kloosterman (HA.) 5 ds. De Groot; Engelse Kerk 9 3(1 Kerk voor jongeren; JohanneskerU 9.30 da. Kwast, 7 ds. Kloosterman. Haven dorp 10 ds. De Groot (H.A..); Vrou wenpolder 2 ds. Wagener; Westka pelle 9.30 en 2.30 ds. Oosthoek;. Zou- telande 9.30 ds. M. Don, 2.30 ds. Oos tenrijk. G.G.N. Middelburg (Vejling kantine-_ zaal) 9.30, 2 en 6.30 leesd. Engelse Kerk. Middelburg 5 ds. Lïn- denburg. Geref. KerkArnemuiden 10 en 2.30 ds. Poelman; Domburg 10 ds. v. d. Wal, 2.30 ds. Van Til; Gapinge 9.15 ds. Streefkerk, 7 ds. Dondorp; Grijpskerke 10 en 2.30 drs. Vlaardin- gerbroek; Koudekerke 9.30 en 2.30 ar. Knoppers; Meliskerke 9.30 ?.30 ds. Van Heesen; Middelburg Hofpleinkerk 9.30, 2.30 en 5 dr. Gil huis; Noorderkerk 9.30 ds. Van Til (H.A.), 5 ds. Van Til; Lutherse kerk 7.15 dhr. Wester; Oost- en West-Sou burg 9.30 en 2.30 dienst; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. De Groot; Serooskerke 10 en 2.30 ds. Van Wouwe; St.-Lau- rens 10 ds. De Boer, 2.30 ds. v. d. Wal; Veere 10.30 en 2.30 ds. Streef kerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Hom burg (bed. H.A.); Vrouwenpolder 10 èn 3.30 kand. Van Ulden; Westkapel le 10 en 2.30 ds. Dondorp (bed. H.A.). Gere!, Gem.: Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.: Meliskerke 9.30, 2en 6.30 lccs- dienst; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 leesd.; Oostkapelle 10, 2.30 en 7 ds. Molenaar. Vlissingen 9.30. 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 pn 6 leesd.; Zou- .telande 10 en 2.30 leesd. Chr. Geref. Iierk: Middelburg 9.30 cri 3 ds. v. tl. Molen: Vlissingen 9.30 en 5 ds. Kleisen. Ver. urm Vrijs. Herv. en Remonatr. kringVlissingen 10.45 ds. v. d. Wal. Doopsges. Gem.: Middelburg 10.30 mej. dr. Bakker; Vlissingen 10 da. De Boer. Herat. Apostol. Zendingsgemeente: Vlissingen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Leger des HeilsMiddelburg 10 Heilsk., 7.30 verl. sk. o.l.v. Sr.-ma- jopr v. d. Vosse; Vlissingen 10 Heil- Samenkómst. Evangelisatie op G.G.: Vlissingen (Willem III kazerne) 10 en 5 dhr. Nélfsse. CONCLUSIE NA BESLOTEN ZITTING Secundair: samenvoeging met Koudekerke én Zoutelande. Vrijdagmorgen heeft de gemeente raad van Biggekerke in besloten zit ting het punt „herindeling gemeenten op Walcheren" behandeld. Na afloop van deze besloten zitting maakte bur gemeester J. L. Dregmans bekend, dat als resultaat van de besprekingen de volgende conclusies kunnen wor den getrokken: Primair dient te worden gesteld, dat de gemeente zelf standig moet blijven en niet tot op heffing moet worden overgegaan. Mocht deze primaire conclusie niet worden aanvaard, dan zal secundair gesteld worden, dat samenvoeging moet plaats vinden met Koudekerke én Zoutelande, dus niet met Koude kerke alleen. In dezo vergadering werd afscheid ge nomen van het raadslid, de heer P. Polderman (af) in verband met diens vertrek naar de N.O.-Polder. De plaats van de heer Polderman zal worden ingenomen door de heer P. Lampert Jzn. Het scheidende raadslid werd al lereerst toegesproken door burge meester Dregmans, die constateer de, dat de heer Polderman in de twaalf jaar, dat hij deel uitmaak te van de raad waarvan één jaar van de tijdelijke raad heeft mogen bijdragen aan de herbouw van de gemeente. Het was een pe riode, waarin menig belangrijk besluit moest worden genomen. De voorzitter dankte dc heer Polder man, die zich een raadslid heeft ge toond, waarmee het aangenaam en prettig samenwerken was. Namens de A.R.-fractie sprak de heer Joh. Kodde het vertrekkende raadslid toe; namens do S.G.P. de heer J. Meijers cn namens de C.H.-fractie de heer P. Lampert. De heer Polderman sprak daarop een dankwoord, waarin hij zich zowel tot de voorzitter en secre taris als tot de raadsleden richtte. Schaduw..,, „Over deze dag hangt de schaduw van de grenswijzigingen" zo sprak de heer Polderman, „maar ik hoop, dat zo de gemeente moet verdwijnen, Biggekerke als gemeenschap zal blij ven bestaan". Tevorey had burgemeester Dregmans in een nieuwjaarsrede een terug blik geworpen op het afgelopen jaar. OOMBURG Burgemeester Crommelin hield nieuwjaarsrede In zijn donderdagavond in de ver gadering van de gemeenteraad uitge sproken nieuwjaarsrede heeft de burgemeester van Domburg, mr. J. \V. E. Crommelin een terugblik gegeven op het afgelopen jaar. Hij wees daar bij op de bestedingsbeperking, die tot gevolg had, dat vele wensen van de gemeenten voorlopig onvervuld zullen blijven. Verheugd toonde de burgemeester zich over de voltooiing van de toren restauratie en de realisering van vijf tien woningen van particulieren. In dezelfde geest sprak mr. Crommelin over de tot stand gekomen onteige ning van het z.g.n. „poldertje" en de overeenstemming, die werd bereikt met de eigenaar van de grond ten zui den van de villa „Duinenburg". Hier door heeft de gemeente de beschik king gekregen over bouwgrond voor de bouw van villa's en arbeiderswo ningen. Namens de raad werd de nieuwjaarsrede beantwoord door de heer L. Dourleijn. Verzoeken van de zangvereniging „Volharding leidt tot het doel" en de muziekvereniging „Apollo" om belas tingvrije uitvoeringen werden afge wezen. De voorzitter deelde hierbij mee, dat B. en W. zullen overwe gen de subsidieregeling voor ver schillende verenigingen gunstiger te maken. De heren L. Dourleyn en W. Bos pleitten hiervoor even eens. Nu door de bestedingsbeperking voorlopig geen nieuwe scholen kun nen worden gebouwd, werd het her haald verzoek van de vereniging voor Chr. Schoolonderwijs voor de inrich ting van haar school gelden beschik baar te stellen Ingewilligd. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school werd de heer O, J. Jan sen te Arnemuiden benoemd. Tijdens de rondvraag wees de heer Dourleijn op de bouwvallige schuur aan de Herenstraat; de heren J. de Visser en W, Bos waren van mening dat de openbare straatverlichting te zwak is. In alle zaken werd een on derzoek toegezegd. Hij sprak zijn vreugde uit over de voltooiing van de restauratie van kerk en toren. Anderzijds geeft de financiering van deze objecten ook moeilijkheden: de liquiditeitspositie van de gemeente is door de uitvoering van deze restau ratie volkomen lam gelegd. Het feit, dat niet kan worden overgegaan tot consolidatie van vlottende schuld, heeft mede tot gevolg dat geen kapi- taalswerken kunnen worden uitge voerd. Zo kan er van woningbouw geen sprake zijn. De bouw van een verenigingsgebouw en de aanleg van een straat zullen moeten wachten. Het uitblijven van de na-schaderege ling vervult het college van B. en W. met zorg, zo vervolgde de heer Dreg mans; een zorg, die in de eerste plaats geldt voor het gebouw van de vereniging voor Gerei. Schoolonder wijs, dat in deplorabele toestand ver keert. De heer Joh. Kodde beantwoordde de nieuwjaarsrede van de voorzitter. Bij de rondvraag deelde de heer Dreg mans nog mee, dat dit jaar wel niets zal komen van de bouw van woning wetwoningen, gezien het geringe aan tal, dat aan de provincie Zeeland is toegewezen. Op een vraag van de heer Wijkhuis deelde de voorzitter mee, dat dezer dagen het plantmateriaal voor het kerkhof zal worden besteld. Tenslotte wees de heer Polderman op de on overzichtelijke bocht in de provinciale weg bij de begraafplaats. Het ver keer uit de richting Zoutelande, dat rechtdoor wil rijden, in de richting Krommcnhoeke, kan onmogelijk zien of er verkeer uit de richting Big gekerke nadert. Dit is, zo zei de voor zitter, alleen op te lossen door het kappen van een gedeelte van het be graafplaats-plantsoen, waartoe B. en W. liever niet overgaan. De kwestie zal echter bekeken worden. Tijdens deze raadsvergadering wer den de heren P. C. Bothoff, J. Goed- bloed, M Prins, P. Lampert en J. Meijers herbenoemd als leden van de commissie tot wering van schoolver zuim. Aan de heer M. Moens werd een aan het Schuitvlot gelegen per ceeltje tuingrond verpacht. Marktberichten VEILING GOES 17 Januari. Groenten. 8prulten A n 34 -49. B I 27—28, afwijkend 27—33. Rode- kool 7—13. Groene savootekool 13. Pret 20—24. Peen 8—9. Waspeen 10—11. Andij vie 58—85. Kroten 10. Knolselderij 4*-21. BosselderiJ 18—20. VEILING BERGEN OP ZOOM 17 januari. Andijvie 51—65. Rodekool T —9. Wittekool 2—8. Savooietool 7—13. Kroten 6 Waspeen 10—17 Pret 10—20. Sla 1017. Spruiten 15—93. Boerenkool 12— 10. Witlof 25—57. Appelen. Goudreinette 91—1.04. Peren. Saint Remy 65—97. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 17 januari. Fruit. Jonathan H 70-op 1.12, H 6q5-70 1.07—1.13, H 60-65 97—1.08, H XI 83—94, keuken 96—97 Goudreinette 65-op 1-10—1.15. keuken 1.02. Golden Delicious 65-70 1.08—1.10, 60-65 1.07, keuken 85—98, H II 91. Gieser Wildeman H II 93ï.oj. Saint Remy 75-op 96, keuken 88—93. Lax- ton 60-65 1.06. Winston 55-op 1.06—1.12. Groenten. Andijvie 60—82. Rodekool 6 —13. Savooiekool 7—16. Boerenkool 6—12. Prei 10—23. Uien 6—16. Sla C 8—10. Sprui ten, schoon 5274. Spruiten, ongesch. 15—56. Waspeen 10—29. Breekpeen 320. Kroten kg. 5—14. Glasveldsla 74—1.49. Wit lof 49—61. VEILING STAVENISSE 17 januari. Uien. middel 14.80, bonken 13.40, drielingen 19.40, picklers 22.70, Aan voer 32 ton. ZONDAGSDIENST ARTSEN Middelburg: dokter A. W. Boerwinkel, Noordweg 43. telefoon 3460. Vlissingen: dokter J. W. F. Ciercx, P. Krugerstraat 240, telefoon 3933. Westkapelle, Koudekerke en Zoute lande: dokter L. Sloos, Middelburgse- straal 1, telefoon 231, Koudekerke. Veere, Serooskerke en Oostkapelle: dokter P. J. Bom. Dorpsstraat 2. Oost kapelle, telefoon 01188-276. Nonhebol, Lange Apotheek Vlissingen: J. M. H. van de Sande, Badhuisstraat 22-34, telefoon 2066. (Nagekomen ail\erlcntie). Heden is van ons heengegaan onze lieve en zorgzame moeder, behuwd- en grootmoe der, mevrouw MARINA MARLA TEN HAAF, geboren VAN DEN BOUT. in de ouderdom van bij na 80 jaar. Beekbergen J. K. BOUMAN— TEN HAAF C. J. M BOUMAN en kinderen. Zierikzee C. H. VAN DER VLIET TEN HAAF C. VAN DER VLIET A. C.zn. Noordgouwe, 17 januari'1958. De begrafenis zal plaatsvinden op dins dag 21 januari a.s. des namiddags 3 uur te Noordgouwe. Vertrek vanaf het sterfhuis des namiddags 2.30 uur. Liever geen 'bezoek. I Ahertmtwi Zondagsdienst taxi's Middelburg TRIO TAX. tel. 2600. BLANKER, tel. 2865

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 15