Ged. Staten beginnen niet zelf aan plan vaste oeververbinding Oók al aan de MET VEILIGHEID IN BEDRIJF IS 00K EFFICIENCY GEBAAT VERHOOGDE SUBSIDIE VOOR VREEMDELINGENVERKEER itvin Zeeuwse Almanak Agenda a PROVJNOIALB ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 JANUARI 1958 NU ZAAK IN NIEUW STADIUM lu Over bouw tweede boot Vlissingen- Breskens thans geen gegevens De Provinciale Statenleden hebben bij de behandeling van de provincia le begroting in de afdelingen uitvoerig gesproken over Zeelands verkeer en vervoer, waarbij de nota van het college over de deltazaken, die de unanieme waardering van de Statenleden wegdroeg, nauw betrokken werd. Ged. Staten zijn op diverse opmerkingen van de Staten over deze nota breedvoerig ingegaan. Een groot aantal leden heeft ondermeer de vaste oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen ter sprake gebracht. Men was er van overtuigd, dat de verbinding noodzakelijk is voor de in dustrie en do economische integratie (vervoersader „Randstad Holland- N.W. Frankrijk). Het college, eveneens van oordeel, dat er voortdurend de aandacht op ge vestigd moet worden, wijst er in zijn antwoord echter op, dat men zich de grootte en de omvang van een dergelijk plan duidelijk moet realiseren. Voorts wordt er op gewezen, dat de minister van Verkeer en Waterstaat zich bereid verklaarde tezynertyd overleg met 't provinciaal bestuur te ple gen over dit project, zodat deze zaak nu in een nieuw stadium gekomen Is. G.S. betogen, dat zij zelf niet aan de uitwerking van een plan begin nen, omdat daarvbor geen perso- neelsstaf aanwezig is. Wel hebben zij zich reeds bij voorbaat bereid verklaard daarin naar vermogen bij te dragen, omdat op een vaste oeververbinding aangestuurd moet worden. Na een sensationeel krantenver slag waarin de kamer van koop handel te Terneuzen G.S. beschul digt van een vermeende achter uitzetting van Zeeuwsch-Vlaande ren met betrekking tot het pro bleem Zuid-Sloc-kanaalzone en tunnel, heeft 't college nader con tact gehad met de kamer van koophandel te Terneuzen, waarbij uiteengezet is, dat het ingenomen standpunt niet berust op feiten. Ged. Staten zien Zeeuwsch-Vlaan- deren even goed als een deel van Zeeland als de andere eilanden, zo wordt opgemerkt. De verbindin gen over de Schelde worden waar mogelijk ter sprake gebracht. Vele misverstanden in het overleg met de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel zijn nu evenwel weggenomen en het pad voor ver dere samenwerking is nu geëffend. Diverse leden betreurden, dat de mi nister niet bereid is een schutssluis in het Veerse Gat aan te brengen. Een der leden achtte dit een typisch voorbeeld van de starre houding van Rijkswaterstaat. Nu dus de schuts sluis verloren is gegaan, merken G. S. over de verplaatsing van de vis sers van Veere op, dat zij, die dat willen, naar Colijnsplaat kunnen gaan, al zal men de moeilijkheden niet moeten onderschatten. De haven Burghsluis, die door de Staten-leden eveneens genoemd werd. achten G.S. voor de visserij minder aan te bevelen, omdat de afstand naar het afzetgebied (België en Frankrijk) dan wel erg groot wordt, waardoor verlies van afzetgebied dreigt. Tenslotte zullen de betrokken vissers zelf hebben te kiezen. Deze keuze is niet gemakkelijk, zolang de te verlenen faciliteiten nog niet be kend zijn. De boulevard-kwestie te Breskens noemen G.S. enigszins teleurstellend. Weliswaar is er nog niet definitief be slist, doch de minister wenst de finan ciële consequenties niet te aanvaar den. In ieder geval moet gezorgd worden voor een dusdanige uitvoering van werken, dat latere aanleg nog mogelijk blijft. De minister heeft ge zegd zijn best te doen voor compen satie voor het wegvallen van de ha ven, zodat Ged. Staten hiervoor op de bres blijven staan. Stijgende kosten Verschillende leden spraken hun on gerustheid uit over de stijgende kos ten van de veren, terwijl hiertegen over de bijdrage van het rijk blijk baar verminderd zal worden, naar uit de rijksbegroting was ge bleken tot 2 miljoen, terwijl het te kort van de provinciale stoomboot diensten 5 miljoen bedraagt. Ged. Staten delen hierop mee, dat de on derhandelingen met de minister van Verkeer eri-Waterstaat nog steeds in een vertrouwelijke sfeer worden ge voerd, zodat zij daarover thans geen mededelingen kunnen doen. Wel is het steeds hun voornemen geweest vóór het invoeren van de uit die on derhandelingen voortkomende beslui ten de Provinciale Staten te raadple gen. Vóór het indienen van de rijksbegro ting heeft de minister Ged. Staten vertrouwelijk ingelicht over het daar op uitgetrokken bedrag voor het te kort op de veren over de Wester- schelde voor 1958. Inderdaad is 2 miljoen geraamd, aldus G.S. In Hoe verre hier reden is voor ongerustheid kunnen G.S. thans niet overzien; zij hebben geen reden de verdere bespre kingen met de minister niet met ver trouwen tegemoet te zien. In verband hiermee kan over de bouw van een tweede schip voor het veer Vlissin- gen-Breskens thans niets worden meegedeeld. Veer Kruiningen Evenals de Staten-leden achten Ged. Staten ccn verbetering voor het veer Kruiningen-Perkpolder noodzakelijk. Zodra het in aanbouw zijnde schip in de vaart komt is het voornemen om de ferryboot „Prins Bernhard" in dienst tussen Kruiningen en Perkpol- der te stellen. Naar het zich laat aan zien zal de veerhaven „de Val" te Zierikzee omstreeks half februari '58 in gebruik worden genomen. Tegen de wens van een lid, dat de te korten van de veerdiensten wil ge dekt zien door een uitkering uit de opbrengst der motorrijtuigenbelas ting, hebben Ged. Staten geen enkel bezwaar. Zij vrezen evenwel dat dit een „vrome" wens zal blijven. Bij de behandeling van de exploitatie begroting van de Provinciale Stoom bootdiensten merkten G. S. op, dat de kans op een tweede fuik (kosten ver moedelijk te schatten op rond 4.000.000.thans gering is. Het varen op twee havens schept inder daad moeilijkheden, ook voor de per soneelsbezetting en de passagiers. Het „grote" schip wordt dienstdoend vaartuig, het „kleine" zal zo nodig aanvullend varen. Bij de rijkswa terstaat neemt men de moeilijkheden niet zo ernstig, aldus G.S. met name niet ten aanzien van de automobilis ten. In de praktijk zullen de moeilijk heden moeten worden bekeken. Wachtlokalen In hun antwoord deelt het college verder mee, dat plannen voor de in richting van dienstgebouwen met wachtlokaliteit in Vlissingen en Bres kens in voorbereiding zijn. Ged. Sta ten hebben de sollicitanten onder de gedupeerde caféhouders te Breskens medegedeeld, dat een eventueel door hen te bouwen en te exploiteren wachtlokaliteit toegankelijk moet zijn zonder verplichte consumptie, terwijl in de lokaliteit geen alcoholhoudende dranken mogen worden verkocht. Zo dra blijkt dat er niettemin interes se bestaat voor het bouwen en exploi teren is er de mogelijkheid, dat pro vincie en exploitant in gezamenlijk overleg een dienstgebouw met wacht lokaliteit stichten. Ook bij „de Val" zal een dienstgebouw opgetrokken worden. Bij de besprekingen over de nieuwe dienstregelingen voor Krui ningen en Hoedekenskerke zullen G. S. proberen een goede aansluiting te verkrijgen op de sneltreinen. Raad Goes vergadert De gemeenteraad van Goes is tegen woensdagavond 22 jan. om 8 uur in vergadering bijeengeroepen, ter af werking van een 14 punten tellende agenda.'^' Voorlopig geen beslissingen inzake polderconcentratie Koninklijke goedkeuring laat op zich wachten Bij de behandeling der provinciale begroting 1958 in de afdelingen der Provinciale Staten is uitvoerig ge sproken over de polderconcentratie. Tot dusver is de Koninklijke goed keuring niet verkregen op de beslui ten der Staten tot samenvoeging van polders op Schouwen-Duiveland, Tho- len en Noord-Beveland. Zolang de Kroon zich hierover nog niet heeft uitgesproken, heeft het naar het oor deel van Ged. Staten weinig zin verdere besluiten uit te lokken. Moei lijk toch kan na zo lange tijd van beoordeling worden verwacht, dat nieuwe besluiten zonder meer zullen worden goedgekeurd. Het nemen van verdere beslissingen over con centratie van polders kan daarom beter blijven rusten tot het stand punt van de Kroon bekend is gewor den. Overigens is de voorbereiding van de concentratie op Zuid-Beveland in een vergevorderd stadium. Op Wal cheren is de situatie zo, dat deze maand met de betrokken commissie de laatste vergadering zal worden gehouden. In het voorjaar 1958 kan deze commissie dan met haar arbeid gereed zijn. In Oost-Zeeuwsch Vlaanderen zijn 4 vertrouwensmannen aangezocht in zake de samenstelling van een com missie. De situatie ligt hier echter moeilijk. Voor West-Zeeuwsch-Vlaan- deren wordt gestreefd naar indeling bij het Vrije van SluiB. Voor Schouwen-Duiveland en voor Tholen en Noord-Beveland wensen Gedeputeerde Staten de verkiezing van hoofdingelanden zo democratisch mogelijk te doen plaats vinden. Voor Schouwen-Duiveland b.v. is een lijst samengesteld van 108 namen. Iedere polder is hierin vertegenwoordigd, alsmede per aantal ha I man. Benoe ming kan nog niet geschieden, alvo rens beschikt kan worden over een goedgekeurd reglement. Daarna kan er pas een vergadering met de streek worden gehouden, voor keuzo dijkgraaf, gezworenen enz. Bij de concentratie besteden Gede puteerde Staten aandacht aan het Instellen van het georganiseerd over leg. N.l.V.E.-V ERG ADERING TE TERNEUZEN Druk lezingen-programma De afdeling Zeeland van het Neder lands Instituut voor Efficiency hield in Grandhotel „Rotterdam" te Ter neuzen onder voorzitterschap van de heer G. N. van Ginkel een bijeen komst, welke in het bijzonder was gewijd aan de veiligheid en de effi ciency. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een overzicht van het pro gramma van de afdeling Zeeland voor dit seizoen, dat op 19 februari a.s. een bijeenkomst te Goes ver meldt, waar ir. Eijshout over „Kern energie" zal spreken. In maart is er een bijeenkomst te Hulst met als spreker de heer Enters, over het on derwerp „Kwaliteitszorg en kwali teitsverbetering". In maart is er even eens een bijeenkomst te Middelburg, waar de heer Bij de Vaate jr. over „De aangelegenheden der bazen in het bedrijf" zal spreken, toegelicht met een film. In mei is er een lezing GEDELEGEERDE IN V.V.V. Contributies vertonen opgaande lijn In de afdelingen van de Provinciale Staten van Zeeland is by de begro tingsbehandeling ook gesproken over het voorstel van Gedeputeerde Sta ten inzake de subsidiëring van de Pro vinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Over net al gemeen werd Instemming betuigd met de subsidieverhoging. Wel werd er op gewezen, dat belanghebbende particulieren vaak met geringe bij dragen volstaan. Eén lid zou zelfs willen, dat een redelijke bijdrage van belanghebbende particulieren dwin gend werd voorgeschreven. Ook kwam VAN TOT HET LAATSTE PAND In Oosterland, dat, getroffen door oorlog of water vloed, wordt herbouwd het is het woon- en winkelhuis in het Groenen- daai is een dezer dagen door zijn bewoners in gebruik genomen. Hier mede ls. voorlopig althans, een einde gekomen aan de bouwactiviteiten in dit Schouwse dorp. Er is ook min- der behoefte aan nieuwe woningen m Oosterland. Na de oorlog zijn er na melijk een groot aantal woonhuizen tegelijk verrezen en de overigens wat onprettige omstandigheid, dat BELEEFDHEID Beleefdheid is een deugd, vooral in het verkeer, maar als zij verkéérd wordt toegepast kan deze eigen schap heel gemakkelijk in een on deugd veranderen. Dat ondervond de fietser, die in Vlissingen een kruis punt wilde passeren, snelheid min derde voor een motorrijder, maar toen bijna het slachtoffer werd van de voorkomendheid, die deze gemo toriseerde weggebruiker aan de dag legde. De man wilde de fietser na melijk laten voorgaan, maar had geen erg in een achter hem rijdende automobilist, die wel degelijk en terecht - zijn recht van voorrang n:\lde toepassen. De fietser zat toen tussen twee vuren in en kon ternau wernood een aanrijding voorkomen. Dank zij de beleefdheid van de mo torrijder, die toch oprecht in de ver- onderstelling leefde zich als een heer i. het verkeer te gedragen. Beleefd heid is goed, in het verkeer zelfs prachtig, maar oplettendheid is beter vele landbouwers uit deze streken naar de Noord-Oostpolder vertrokken, maakt ook al dat de noodzakelijk heid van nieuwe of herbouwde wo ningen krachtig Is verminderd. UIT SLUIS MELDT MEN ONS:' dat de rooms-katholieke toneelvere niging „Jantje van Sluis" het toneel spel „De vleermuis" in studie heeft genomen. Dit stuk, dat werd geschre ven door Willem van Boxtel, zal, on der regie van de heer P. de Broek, nog deze maand voor een hopelijk goedgevulde zaal Sluisenaarg over het voetlicht worden gebracht. dat het jeugdgebouw van de Ne derlands hervormde kerk in de Hoog straat in deze vcclvermelde grens plaats belangrijk zal worden vergroot. Aan de achterzijde zal een toneelpo- dium w orden gebouwd. Hier mag men wel spreken van een noodzakelijk heid. Het jeugdwerk te Sluis ls erg uitgebreid en bij de jongens en meis jes bestaat er ren grote interesse voor dit werk. naar voren dat de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch-Vlaanderen n te geringe bijdrage geeft. In alle af delingen werd de wenselijkheid uit gesproken. in verband met de grootte van de subsidie het provinciale be stuur te vertegenwoordigen Jn het be stuur van de Vereniging voor Vreem delingenverkeer. De besprekingen in de afdelingen geven de Gedeputeerde Staten geen aanleiding hun voorstel te wijzigen. Zij wijzen er op, dat reeds in 1946 bij de subsidievoorwaarden, die thans nog gelden, is bepaald, dat zij een ge delegeerde in het bestuur kunnen aanwijzen. Van deze bevoegdheid hebben zjj toen gebruik gemaakt door de chef van de derde afdeling der pro vinciale griffie als gedelegeerde aan te wijzen. In verband met enkele opmerkin gen over de bijdragen van plaatselijke verenigingen aan de provinciale ver eniging voor vreemdelingenverkeer, merken G.S. op. dat de contributies van de plaatselijke verenigingen een opgaande lijn vertonen. De provincia le vereniging ontvangt tien procent van deze contributies. Zo steeg bij voorbeeld de contributie van de V.V. V. te Cadzand van 900 tot 1800 en voor 1958 is de contributie zelfs be- Êaald op 2800. De bijdragen te urgh/Haamstede zijn voor 1958 ver dubbeld. Verder wijzen G.S. er op. dat het bedrijfsleven voor het vreemdelingen verkeer verschillende kosten maakt, die moeilijk in bedragen kunnen wor den uitgedrukt. Zo heeft het Zeeuwse bedrijfsleven het bezoek van drie in- formatrices voor de wereldtentoon stelling te Brussel aan Zeeland bekos tigd. van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen mag voor 1958 een hogere bijdrage worden ver wacht. Dwingende voorschriften ter verhoging van de bijdragen van het bedrijfsleven achten G.S. niet moge lijk. In verband met het feit. dat de di recteur van de provinciale V.V.V. overbezet is, achten zij de aanstelling van een tweede kracht dringend no dig. Advertentie j Autobus reed bij Wemeldinge in de sloot Passagiers bleven ongedeerd Woensdagavond omstreeks kwart over vijf is op de Wemeldingseweg nabij de zogenaamde „Dikke Boom onder Wemeldinge een dienstbus van de A.M.Z.. die de lijndienst Goes-Yer- seke onderhoudt, tijdens het passeren van een uit tegenovergestelde rich ting komende autobus in de zachte wegberm terechtgekomen, met het gevolg, dat de wagen langzaam de sloot is ingegleden. Van de zien in de bus bevindende pas sagiers liep niemand letsel van enige betekenis op. Allen schrokken natuur lijk zeer, doch daar bleef het dan ook bij. De chauffeur, de heer M. B., maande met de medechauffeur, de heer S„ de inzittenden tot kalmte aan. waarna zij direct het noodluik in het dak opentrokken. Via deze opening konden de passagiers zich uit hun benarde positie bevrijden. Een bejaarde vrouw, die schijnbaar door het voorval ernstig was geschrokken is met een passerende vrachtwagen mee naar Wemeldinge genomen. De overige passagiers zijn door een an dere bus verder naar hun plaats van bestemming gebracht. Afwikkeling oorlogsschade in Zeeland bijna gereed De technische en financiële behan deling van de oorlogsschade aan ge bouwd onroerend goed in Zeeland verkeerde aan het einde van 1957 in een zodanig stadium van afwikke ling, dat alle besturen van de ge meenten, aan welke in 3949 door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid een voorbereidende taak werd gedelegeerd, hieraan aan leiding hebben gevonden genoemde bewindsman te verzoeken hen van deze taak te ontslaan. De afwikkeling van de nog reste rende herbouw- en herstelgevallen zal derhalve door de directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijver heid in Zeeland te Middelburg zon der tussenkomst van de gemeenten respectievelijk van de diensten voor bouw- en woningtoezicht en gemeen tewerken geschieden. De belanghebbenden kunnen zich in voorkomende gevallen dus recht streeks tot deze directie wenden. Tientallen jeugdige gymnasten vorm den woensdagmiddag in Vlissingen een ere-haagDat was voor de heer H. L. van Noppen (S3 jaaren mejuffrouw N. Arnoutse (£5 jaar), die in het huwelijk traden. De jeug dige gymnasten waren stuk voor stuk leden van „Oranje Nassau" en zij brachten daarmee hulde aan het. bruidspaar, want de bruid is leidster en de bruidegom leider van deze gymnastiekvereniging. (Foto P.Z.C.) Uitbreiding telefooncentrale Goes Het staatsbedrijf der P.T.T. Is voornemens de telefooncentrale te Goes zo spoedig mogelijk uit te brei den, teneinde le voorkomen, dat het telefoonverkeer stagnatie zal onder vinden. In verband hiermede dient de P.T.T. de beschikking te hebben over een gedeelte van de luin van „Schuttershof", eigendom der ge meente. B. en W. van Goes stellen de raad thans voor 430 vierkante me ter grond voor f 25.per vierkante meter aan de P.T.T. te verkopen. Twijfel over slagen van oesterproeven Tijdens een discussie naar aanlei ding van een causerie over het Del taplan. die woensdagavond voor de Ned. Chr. Vrouwenbond in het ver enigingsgebouw te Zierikzee werd gehouden, heeft het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, als zijn mening uitgesproken, dat ernstig re kening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat, de oesterproe ven in de Zandkreek niet zullen sla gen. De laatste tijd schijnt men meer en meer tot de overtuiging te komen, dat de voorwaarden voor de oesterteelt in de Zandkreek minder aantrekkelijk zijn, dan men aanvan kelijk dacht. In dit licht moet ook de plotselinge ommezwaai van de Commissie van Dertien worden ge zien, meende spreker. De heer Schout was er van over tuigd, dat de proeven met het ver wateren van mosselen in de Zand kreek wel een succes zullen worden. Zeeland zal er op moeten rekenen dat de oesterteelt verloren gaat. Naast de causerie van de heer Schout, werd deze Jaarvergadering o.m. gevuld met een tableau en ver schillende attracties. De vergadering stond onder leiding van mevrouw Baas. van de heer Ort van de houthandel Alberts te Middelburg over „De lay out, verandering en verbetering in het bedrijf" welke spreekbeurt zal worden gevolgd door een excursie naar het bedrijf van de firma Alberts. De heer J. J. Desta, medewerker van het Veiligheidsinstituut te Amster dam, hield hierna een inleiding over „Veiligheid en efficiency". Spreker wees daarbij eerst op de statistiek, welke aantoont dat bijvoorbeeld in 1953 het grootste aantal bedrijfson- fevallen bij de arbeiders geschiedde, n dat jaar bedroeg het aantal werk nemers inftëe industrie circa 2.400.000. taf 1 offers gemiddeld nog 25 jaar in het arbeidsproces werkzaam hadden kun nen zijn. Het aantal verzuimdagen bedroeg circa 11 \<2 miljoen, waarvan de reële omstreeks 5% miljoen in nam. De uitkeringsbedragen tenge volge van deze ongevallen, die moes ten worden uitgekeerd, bedroegen in het jaar 1953 circa 60 miljoen, zón der de administratiekosten. Behalve de directe kosten van het ongeval zijn er ook nog indirecte kosten, als verlies van grondstoffen, machinever nietiging enz. Nadat eerst een film over de kansen berekeningen van de ongevallen was vertoond, gaf de heer Desta vervol gens een uiteenzetting van wat voor ae bestrijding van de onveiligheid in de bedrijven KarJJ toezichthoudend personeel heeft daar bij een belangrijke rol en een grote verantwoordelijkheid. Belangrijk noemde spreker de scholing en in- struëring van het personeel, de pe riodieke controle van machines en installaties, het onderhoud van ge bouwen, vloeren en terreinen, het geen alles een gunstige invloed heeft op de efficiency van de bedrijven. Verder noemde de heer Desta het noodzakelijk dat de bedrijven de juis te veiligheidsmiddelen verstrekken en dat het personeel op de hoogte wordt febracht met het gebruik daarvan, preker besloot met een beroep te doen op de aanwezigen om door het goede voorbeeld propaganda te ma ken voor de veiligheid in het bedrijf, waarmede uiteindelijk ook de efficien cy van dit bedrijf slechts gebaat kan zijn. Op de inleiding volgde nog een geanimeerde discussie. Begrafenis slachtoffer straaljagerbotsing Het stoffelijk overschot van de 21- jarige leerling-vlieger sergeant W. van Deutekom uit Soest, die maan dagochtend bij een botsing van twee straaljagers boven Rilland-Bath om het leven kwam, zal vrijdagmiddag op de algemene begraafplaats te Zaandam geboorteplaats van de overledene met militaire eer ter aarde worden besteld. Een detachement en een drumband van de vliegbasis Soesterbcrg zullen de stoet begeleiden. Advertentie) met OSRAM BESTRALINGSLAMPEN ULTRA-VITALUX OF THERATHERM (raadpleeg Uw arts) VANDAAG. Middelburg Electro: „Richard" III", 8 uur, 14 j. Vlissingen Alhambra: ,,De dochter van de ambassadeur", 7 en 9 uur, 14 J.: Luxor: „My gun Is quick", 8 uur, 18 Britannia: Simon Carmiggelt voor „Het Nut", 8 uur. Goes Grand: „Een kus voor Je sterft". 8 uur, 18 J.; Zaal Krijger: Vogelten- toonstelllng. Znlen Krijger: Open«ng nationale vo- geltentoonstelling, B.00 uur; Prins van Oranje: Gemeunte-avond „In Dienst der Kerk", 8.00 uur; Schuttershol: Lezing Wetenschappelijke Belangen, 8.00 uur(

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2