PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Omwenteling op het gebied van kernenergie Aanpassing N.-Revelandse waterhuishouding kost bijna 4 miljoen BILT NOORSE TANKER NABIJ ALGIERS DOORMIDDEN GEBROKEN KINDEREN VAN EEN BOER VONDEN SMARAGDENVELD 201e jaargang - no. 13 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 16 jan. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. NEDERLANDSE PRIMEUR In Amsterdam zal nieuu) laboratorium worden gebouwd Het wetenschappelijk onderzoek, dat prof. dr. J. Kistemaker in het laboratorium voor Massaspectrografie te Amsterdam ver richt met het doel het winnen van energie uit de in ons land veel voorkomende grondstoffen, nl. waterstof en lithium, kan een wereldprimeur voor Nederland worden en een omwenteling be tekenen op het gebied van de kernenergie. Dit researchonderzoek in Am-1een nieuw laboratorium voor massa- sterdam heeft er onder meer toe ^ctoerafie. Enkele raadsleden maah geleid, dat Euratom heeft zien van een groots project voor dit onderzoek in Frankrijk, dat twintig maal zo duur zou zijn. Men is met dit onderzoek op de goede weg en er zijn aanwijzin gen, dat het research-werk tot goede resultaten zal leiden. In het Amsterdams laboratorium wordt gebruik gemaakt van de groot ste istopen-separator van Europa. De directeur van de kernenergie heeft grote verwachtingen van deze ont wikkeling voor de gehele wereld. Deze mededeling deed de wethouder •voor het onderwijs, mr. A. de Roos gisteren in een vergadering^an de Amsterdamse gemeenteraad tijdens de behandeling van een voorstel tot aankoop van grond voor de bouw van Woningbouw Het ziet er voor de bouwnijver heid in Zeeland vrij slecht uit nu er voor 1958 niet meer dan 500 gesubsidieerde woningwetwonin gen gebouwd mogen worden. Deze vijfhonderd vormen zo ongeveer het vijfde deel van de bouwcapaciteit der Zeeuwse aannemers en men ver wacht in die kringen thans het ont staan van omvangrijke werkloos heid. Dat laatste zou bijzonder te be treuren zijn, omdat er nog altijd wo ningnood isook in Zeeland. Zij het dat die nood in deze provincie met zijn langzaam groeiende bevol kingsaantal iets minder schrijnend is dan in het centrum van Neder land. De kans dat Zeeland er overigens in slaagt nog iets extra's te krijgen boven de toewijzing van 500 woningen moet uitgesloten worden geacht. Wel zijn er mogelijkheden op het stuk van premiebouw. Zeeland mag in 1958 circa 1800 premiewoningen bouwen als het daarvoor financie ring weet te vinden. Die financiering zal moeilijk zijn, maar toch moet men deze premie- bouw niet bij voorbaat onmogelijk achten. Het departement van volkshuisves ting en de regering zullen namelijk er niet aan ontkomen om voor de premiebouw iets te doen. Doet de re gering niets dan blijft het bouwpro- gram 1958 voor geheel Nederland op ontoelaatbare wijze achter. De werk loosheid in de bouwvakken zou dan een zware last worden en de strijd tegen de woningnood zou in een sfeer van hopeloze tegenstrijdigheid geraken. De overheid zal dus iets extra's moeten doen voor de premiebouw. Daarop heeft enkele dagen geleden de heer J. Dura Dzn., voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf gewezen. Er moet, zo zei de hij, voor de premiebouw een beter klimaat ge schapen worden. De regering zal zich moeten bezinnen op maatrege-, len voor de vorming van een zodani ge marge tussen lasten en baten, dat bij een voor de huidige omstan digheden aanvaardbare huur óók de exploitatie van de in de particu liere sector te bouwen woningen mo gelijk is bijvoorbeeld door een sub sidie, welke afgestemd is op de hoogte van de huur en van de,ren tevoet. Dat zeide dan de heer Dura. Nu is het opmerkelijk, dat er in die (hoge) rentevoet enige be weging wordt verwacht. Tijdens het grote gejammer over de kapitaalschaarste die overi gens niet zo hevig was! trok vo rig jaar de rentevoet nog al aan. Op dit ogenblik echter zijn financiële deskundigen van mening dat de ren tevoet medio 1958 wel zal dalen bij voorbeeld van 6 op 5 De Neder landse Bank kan daarop grote in vloed uitoefenen en wanneer zij dat doet dan zal dank zij het goedkope re geld iets gemakkelijker gebouwd kunnen worden in de particuliere sector. Dan zal ook, om met de woorden van de heer Dura te spreken, de marge tussen lasten en baten meer aanvaardbaar worden. Daalt de rentevoet dus iets en doet de regering op het stuk van subsidie ook nog een kleinigheid, dan is het klimaat voor premiebouw voldoende verbeterd om bouwen zo niet volledig rendabel toch wel mogelijk te ma ken. En dan komen voor Zeeland die 1800 premiewoningen in het jaar 1958 aanmerkelijk dichter bij! De gemeentebesturen van Zeeland zullen er dus goed aan doen de mo gelijkheden voor premiebouw niet uit het oog te verliezen, maar zich daarop terdege te prepareren. spectografie. Enkele raadsleden maak ten bezwaar tegen de wijze waarop de grondeigenaren hun grondbezit daar ten verkoop hadden aangebo den, doch de wethouder wees op het uitzonderlijk belang van de aankoop voor het nieuwe laboratorium, dat noodzakelijk in de nabijheid moet komen van het reeds ter plaatse ge vestigde instituut voor kernfysisch onderzoek. Nederlanders uit Indonesië naar V.S.? Van bevoegde zijde in Washington is verzekerd, dat het Amerikaanse. ml= nisterie van buitenlandse zaken de hoop koestert, dat het mogelijk zal blijken dat enige van de Nederlan ders, die uit Indonesië zijn uitgewe zen, naar de Verenigde Staten kun nen komen krachtens een noodpro- gramma voor immigratie. (U.P.). Na de uitbreiding van dit instituut en de bouw van het nieuw laborato rium zal een belangrijk atoomre- search-centrum in de Watergraafs meer zijn gevestigd. Alhier kan de benodigde „mankracht" worden opge leid voor de toekomstige vorm van energiewinning. De raad besloot tenslotte tot de aankoop van de grond met alleen de stem van de heer J. H. Mee- wezen (prot. chr.) tegen. Dit raadslid zei bezwaar te maken, tegen de vestiging van een derge lijk research-centrum in de grote stad, vanwege de gevaren die daaraan voor de bevolking zouden zijn verbonden. De wethouder had echter meegedeeld; dat deze insti tuten geen gevaar opleveren. Ook Australië tegen territoriale wateren De Australische minister van bui tenlandse zaken heeft woensdag ver klaard, dat Australië geen enkele handeling, welke Indonesië zou ver richten om zijn soevereiniteit over een uitgestrekt zeegebied, dat de Indone sische eilanden omgeeft, en over de lucht daarboven te vestigen, zal er kennen. De minister deelde mede, dat de Australische regering Indonesië van dit besluit in kennis heeft gesteld. Tweeëntwintig mensen uit een me nigte baders en baadsters, die in de gezwollen wateren van de rivier de Matanzas doken om aan de grote hit te te ontsnappen, worden vermist en zijn, naar men aanneemt, verdronken. Amerikanen werken aan aardrerkenningssatelliet De „New York Times" meldt, dat de Verenigde Staten in het voorjaar van 1959 een kunstmatige aardsatelliet voor militaire verkenningsdoeleinden in de lucht hopen te brengen. De sa telliet zou worden uitgerust met een kop, waarin fotografische uitrusting zou worden aangebracht. Hiermede zou het mogelijk zijn foto's te maken van fabrieken of raketlanceerbases in de Sowjet-Unie. De kop zou naar de aarde teruggeschoten kunnen worden. Volgens The „New York Times" is dit project verleden week in een be sloten zitting van de senaatscommis sie voor de militaire paraatheid be sproken. IN ZUID RHODESIA Nederlands schip redt 28 mensen Het Noorse tankschip „Seirstad" is woensdagochtend in de Middellandse zee ter hoogte van Majorca doormid den gebroken. Het is nog niet bekend wat de oorzaak van het ongeluk is geweest. Het 9974 ton metende schip voer bij kalm weer in een weinig on rustige zee. Het schip was met ruwe olie van de Perzische Golf onderweg naar Barcelona. Het Nederlandse schip de Bintang. dat van Amsterdam onderweg is naar Indonesië heeft 28 overlevenden van het Noorse schip opgepikt. Dezen bevonden zich op het achterschip. De Spaanse marine-sleepboot „Tri ton", de Franse torpeaobootjagers ..Berbere" en „Arabe" en het Franse patrouillevaartuig „Cuoletas" zijn on derweg om de mannen op het voor schip te redden. Het voorschip was gisteren drijvend gesignaleerd op 180 mijl noordelijk van Algiers en 90 mijl oostelijk van Majorca. Een vliegtuig van de Fran- luchtmacht, opererend vanaf een basis bij Algiers, heeft het voorschip fisteren nog verkend. De comman- ant berichtte naar zijn basis dat zich nog twaalf mensen op het wrak bevonden, zo werd door de Franse luchtmacht gisteravond medegedeeld. De Rubicone heeft inmiddels nog ze-' ven man aan boord genomen. Er worden thans nog drie man vermist. Het voorstuk van de tankboot is bij na onder de waterspiegel verdwenen. Handvol stenen 10.000 In Zuid Rhodesia hebben kinderen van een boer een smaragdenveld ge vonden, waar vermoedelijk voor et telijke tientallen miljoenen guldens smaragden voor het oprapen liggen. Het terrein ligt ruim 300 kilometer ten zuiden van Salisbury. Een des kundige op dit gebied, Lewis Jason, beschreef- de stenen, die men tot nu toe gevonden heeft, als „van fantas tisch goede kwaliteit". Het veld is ontdekt door de kinde ren van Jasper Mizengeli, die een boerderij heeft in het Belinge-reser- vaat. Hij zag dat zijn kinderen aan Op het Damrak te Amsterdam ope reert op het ogenblik een oud-ijzer- visser, die per uur 12 tot 15 fietsen van bijna nieuw tot volkomen ver gaan - ophaalt uit de wateren rond om het Centraal Station. Vorige week viste hij zelfs een complete en be rijdbare scooter uit het niet zo frisse nat op. De foto toont de man aan het werk, naast een klein deel van zijn vangst aan het Damrak. Gift van koningin voor hulp aan gerepatrieerden De koningin heeft op giro 777 een belangrijk bedrag doen storten als bijdrage voor de hulp, die door het Centraal comité voor kerkelijk en particulier initiatief en het Neder- landsche Roode Kruis geboden wordt aan de Nederlanders die uit Indonesië moesten vertrekken. het spelen waren met „leuke ste nen", die helder glansden en nog mooier werden naarmate ze meer door dé'handen gingen. Nieuwsgierig verzamelde Mizen geli een handvol van de stenen, reed 80 km naar Belingwe en toonde de stenen aan de commissaris voor het mijnwezen. Deze taxeerde het hoop je stenen ongeslepen en vuil op cir ca. 10.000 gulden. De politie had twee dagen nodig om naar het gebied te reizen, waar de stenen gevonden waren. Het is zeer moeilijk bereikbaar, en de rivie ren die men onderweg moest over steken staan zeer hoog. In het ge bied waar de stenen liggen heerst droogte en is er nauwelijks water voor mens en hond. Politie te Colchester zoekt naar neger De .politie te Colchester doet op het ogenblik moeite om een rijzige ne ger, die een smal snorretje heeft, te vinden, omdat de politie gelooft dat deze man haar kan helpen bij het zoeken naar de moordenaar van het 19-jarige Nederlandse meisje Marle Kriek. Het is hekend dat deze neger, die omstreeks 27 jaar is, de laatste tijd verscheidene malen gezien is in de omgeving van de plek waar Marie voor het laatst in leven gezien is. De neger bevond zich in een twee-kleu rige auto. Het is een zelfde auto, als die welke op de avond van de moord gezien is. Als een leg-puzzel probeert de politie zich geleidelijk een beeld te vormen van hetgeen Marie gedaan heeft, na dat zij rs avonds uit de bus was ge stapt. na uit Londen teruggekeerd te zijn. Thans gelooft de politie dat Ma rie niet begonnen is van de bushalte naar de boerderij te lopen waar zij werkte, maar dat zij een afspraak had met een man in een auto op en kele honderden meters afstand. Nederlands schip bij aanvaring beschadigd Het 184 ton metende Nederlandse schip „Denzo" is woensdag bij een aanvaring nabij Gravesend, in de Theems, ernstig beschadigd. Het schip is met een gat in de romp, Gra vesend binnengelopen. p Ter gelegenheid van de actie ..Meer vrouwen in de B.Br', 'welke in februari, en maart a.s. p zal worden gehouden met me- dewerking van 15 Nederlandse M vrouwenorganisaties, werd woensdag të Barneveld, op de H tweede tlag van een twecdaag- H se persbijeenkomst i» de staf- school van de B.B aldaar, óp H een fabrieksterrein een de- monstratie gegeven door vrou- wen van de B.B.-blokploegen uit Hilversum en Barneveld en van de brandweer uit Den Haag. De foto toont de Haagse dames in actie. minimi iiiiimmiiiiiiiiimimimimiiiiiiii CULTUURTECHNISCHE DIENST RAPPORTEERT En verbetering bijna zes MAANDAG '20 JANUARI aanstaande zal cr op Noord-Beveland een bijeenkomst worden gehouden door de subcommissie voor de polders en waterschappen van de Noordbevelandse Commissie Drie-Eilanden plan ter bespreking van het rapport, dat thans is uitgebracht door de Cultuurtechnische Dienst over de toekomstige waterhuishouding op het eiland. Het rapport valt in twee delen uiteen het bevat A. een begroting voor een aanpassingsplan» en B. een begroting voor een ver beteringsplan. Het eerste, dat uitsluitend beoogt de afwatering op het eiland aan te passen aan de toestand, die zal ontstaan na totstandko ming \an het Drie-Eilandenplan, vergt een bedrag van niet minder dan 3,8 miljoen gulden. Het verbeteringsplan, da de nieuwe toestand te vens wil gebruiken voor het maken van een aantal verbeteringen in de waterhuishouding van Noord-Beveland, zal een bedrag vergen van 5.8 miljoen. Het rapport werd door de Cultuur technische Dienst samengesteld in nauwe samenwerking met de Ne derlandse Heide Maatschappij en het Technisch Bureau van dc Unie van Waterschapsbonden en wordt thans door rijks-, provinciale en water schapsinstanties grondig bestudeerd. Het werd uitgebracht o.a. op verzoek van rijkswaterstaat onulat na tot standkoming van het Drie-Eilanden- plan eb cn vloed in de Zandkreek plaats moeten maken voor een con stant peil, waardoor acht afwate- ringssluizen niet meer kunnen wor den gebruikt. Het aanpassingsplan dat dus geen verbetering, doch aanpas sing van de huidige waterhuis houding aan de nieuwe situatie nastreeft voorziet in de bouw van vier diesel-gemalen, name lijk één in de Onrustpolder, de Willemspolder, de Adriaanpolder en de Jacobapolder, alsmede in 't graven van een groot aantal toe- leidingskanalen naar deze nieuwe gemalen. Het gemaal in de On rustpolder zou een gebied van 330 ha moeten bemalen, dat in de .Ja cobapolder een gebied van 450 ha, dat in de Willemspolder van 3000 ha en het gemaal in de Adriaanpolder van 1180 ha. Zou evenwel in plaats van dit aan passingsplan het verbeteringsplan worden uitgevoerd, dan zouden er in plaats van vier, drie gemalen nodig zijn .namelijk één in de Onrustpolder voor een bemaling van 330 ha, één in de Willemspolder voor 3400 ha en één in de Adriaanpolder voor 1200 ha. Het verschil zit hier dus met na me in de capaciteit van het gemaal in de Willemspolder, terwijl boven dien langere leidingen gegraven moe ten worden. Het verschil in kosten is dan ook 2 miljoen gulden, maar er zijn méér voordelen 1 1 DE FINANCIERING De grote vraag, waarvoor de wa terschapsbestuurders op Noord-Beve land thans komen te staan, is van zelfsprekend de financiering. Men gaat er terecht van uit, dat een aan passingsplan waarmede vergele ken bij de huidige toestand geen ver betering wordt bereikt niet voor rekening van de streek dient te ko men. Deze aanpassing immers is nu eenmaal een noodzakelijk gevolg van een door het rijk aangebrachte verandering in de Zandkreek door de uitvoering van het Drie-Eilanden- plan: er treedt géén eb meer op en daardoor wordt de tot dusver norma le wijze van afwatering onmogelijk. De Deltawet biedt terecht een ruime mogelijkheid voor financiering door het rijk van dergelijke gevallen. Trouwens, het onderzoek naar de vraagstukken van deze Noordbeve landse waterhuishouding is ook door het rijk verricht. Maar hoe zal het met de finan ciering zijn .wanneer wordt besloten tot uitvoering van het verbeterings plan? Wanneer men nu rekent, dat de aanpassing (kosten 3,8 miljoen) per hectare een bedrag van f 713,56 uitmaakt, terwijl de verbetering (5,8 miljoen) per hectare niet min der dan f 1132 zal vragen, dan be tekent dit het lieve sommetje van f 408,44 per ha meer! Een bedrag (Vervolg op pag. 5j Acht doden bij instorting van hotel in Ierland Acht personen onder wie vijf vrou wen, zijn om het leven gekomen en vijftig werden gewond toen in het Ierse plaatsje Ennis de eerste verdie ping van hotel Carnody's instortte. Het hotel was onlangs ïri andere han den overgegaan en in verband hier mede werd een uitverkoop gehouden van meubilair en linnengoed. Na de verwarring van de eerste minuten keerden velen die aanvankelijk wa ren gevlucht naar de plaats van de ramp terug. Uit het ziekenhuis werden medica menten aangevoerd en in de gehele omgeving zijn doktoren en verpleeg sters opgeroepen. Op het moment van de instorting zouden zich naar schatting 200 personen in het hotel hebben bevonden. Carmody's was een der bekendste hotel van Zuid-Ierland. Het werd veel door po litici bezocht. Auto door trein vernield inzittenden gedood R, A. uit Apeldoorn en J. B. W. uit Breda zijn om het leven gekomen, na dat op een onbewaakte spoorwegover gang tussen Vorden en Zutphen een trein in botsing was gekomen met hun auto. De trein werd ernstig be schadigd. de auto werd vernield. Het baanvak tussen Vorden en Zutphen. waar enkel spoor ligt, werd gestremd. De reizigers werden met bussen vervoerd. Zending salk-vaccin op Schiphol aangekomen De eerste grote zending salk vaccin tegen kinderverlamming, die in op dracht van de Nederlandse regering door de N.V. D.igra te Diemen uit Amerika wordt geïmporteerd, is gis ter met een vraclitlijntoestel van de K.L.M. op Schiphol aangekomen. De machine, die ditmaal als „vliegende koelkast" dienst deed, was voorzien van een speciaal gebouwde container van 9 meter lengte. Daarin werd in totaal 5100 pond afwel 60.000 ampul len met dit polio-vaccin vervoerd. Het is afkomstig uit Indianapolis en het werd in New York ingeladen. In de speciale koelbox werd het op de vereiste temperatuur tussen 2 en 9 graden Celsius gehouden. In de strijd tegen de kinderverlamming zal van deze zending aan 181.000 kinderen een injectie kunnen worden gegeven. Het is de eerste grote hoeveeihéid na de procforder van september. Wild zwijn aangereden door bestelauto. Op de Hoenderloseweg te Apel doorn is dinsdagavond een wild zwijn aangereden door een bestelauto. Het zwijn sleepte zich nog voort tot het fietspad, maar kon toen niet verder. Een jachtopziener heeft het dier uit zijn lijden verlost. De bestelauto werd slechts licht beschadigd. VERWACHT. PLAATSELIJK MIST Zwaar bewolkt met plaatselijk mist en hier en daar wat lichte motregen. Weinig wind en iets hogere tempera turen dan gisteren. ZON EN MAAN 17 januari Zon op 8.40 onder 17.01 Maan op 6.23 onder 15.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1