PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ob BILT Besprekingen tussen Indonesië en Japan op moeilijk heden gestuit Zeelands inwonertal passeert de 280.000 EUROPA'S HOOGSTE HOOGOVEN WERD IN GEBRUIK GENOMEN TWEEHONDERD MANNEN GEÏSOLEERD DOOR SNEEUW 201e jaargang - no. 12 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 jan. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met e^n minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. NAZIR WIJ MAKEN ONS GEEN ZORGEN Nog geen onderhandelingen met K.P.M. over interinsulaire diensten De Indonesische minister van scheepvaart, Nazir, heeft gisteren het bericht bevestigd, dat de Koninklijke Paketvaartmaatschap- pij in Amsterdam heeft voorgesteld met de Indonesische rege ring te onderhandelen over een hervatting van de K.P.M.-dien- sten in Indonesië. De regering is echter van oordeel, aldus Nazir, dat de tijd voor dergelijke onderhandelingen nog niet gekomen is. De minister deelde mee, dat de havenarbeiders van de K.P.M. die zonder werk zijn sinds het beslag op de K.P.M.-schepen, de Indonesische regering hebben voorgesteld, dat de K.P.M. haar diensten onder regèringstoezicht hervat en dat het bedrijf een nieuwe status en naam krijgt. De K.P.M. had ongeveer 12000 Indonesische havenarbeiders en ander personeel in dienst. Nazir zei, dat het orgaan voor mari tieme samenwerking, waarin ook afgevaardigden van de arbei ders vertegenwoordigd zijn, in deze een beslissing zal nemen. Vol gens de minister waren alle regeringsmaatregelen tegen de K. P.M. verantwoord. Van de 43 schepen, welke Japanse scheepvaartmaatschappijen op grond van een met ccn Indonesi sche regeringsmissie gesloten overeenkomst voor het onderhou den der interinsulaire diensten aan Indonesië zou verhuren, heeft Indonesië er slechts drie aan vaard. De meeste van de door de Japanse reders te leveren schepen, werden door Indonesië van de hand gewezen, omdat zij niet aan de behoeften van Indonesië vol doen. Indonesië heeft alleen dub beldeksschepen nodig, aldus de laatste in Hongkong ontvangen berichten. Minister Nazir bevestigde, dat de be sprekingen in Tokio over het huren van schepen op moeilijkheden zijn gestuit. „Wij behoeven ons niet al te veel zorgen te maken over het al of niet slagen van deze besprekingen, daar vele andere landen ons schepen van de gewenste tonnage hebben aangeboden", aldus de minister. West-Duitsland, Polen, Zuid-Slavië, Denemarken en de Sowjet-Unie had- Segregatie te Virginia ongrondwettelijk. Rechter Walter F. McCarthy in de staat Virginia, heeft bepaald dat een wet van Virginia welke segregatie in openbare gelegenheden voor schrijft, ongrondwettelijk is. De aan klager z.eide dat de staat geen beroep zal aantekenen. McCarthy deed deze uitspraak toen hij de veroordeling ongedaan maakte van mevrouw Marjorio Y. Taylor, een negerin die een boete van 20*dol- lar had gekregen, omdat zij was gaan zitten in het zaalgedeelte dat op 28 oktober van het vorig jaar op een politieke bijeenkomst voor blanken gereserveerd was. De uit spraak van rechter McCarthy tast een van de sterkste rassenwetten van Virginia aan. Kroesjlsjew vertoeft voor rust buiten Moskou Partijleider Kroestjtsjew vertoeft bui ten Moskou voor oen paar dagen rust zo wordt van het Russische ministe rie van buitenlandse zaken verno men. Zeer binnenkort zal hij zijn werk weer hervatten. Simon W. Gerson, hoofdredacteur van «Je New Yorkse editie van het com munistische blad „Daily Worker", bekakt: hier een exemplaar van de laatste uitgave van zijn blad, vlak na dat deze op zondag 12 januari van de pers w'as gekomen. Op de 34ste verjaardag van de eerste verschijning van de „Daily Worker" heeft het blad In New York opgehouden te verschy- nen. gedwongen door een geringe op laag en gebrek aan gelden. De aller laatste grote kop op de voorpagina schreeuwt echter: „We komen te rug den schepen in huur aangeboden. Eén land had vier schepen van 16.000 ton aangeboden op gunstiger voorwaar den dan Japan. Nazir zei dat de re gering vijf schepen heeft gehuurd te gen het internationale tarief. Twee van deze schepen varen al in de In donesische wateren. De andere drie worden spoedig verwacht. Volgens de „Soeloeh Indonesia" (van de nationalistische partij) heeft in Padang, (Midden-Sumatra), onlangs een bijeenkomst plaats gehad van prominente Indonesische politici, die tegen de regering gekant zijn. Het blad bracht deze bijeenkomst in ver band met de wijd verspreide geruch ten dat op Sumatra een afzonderlij ke staat, los van Java, zal worden geproclameerd. Huisvesting in paleis het Loo voor gerepatrieerden. De Koningin heeft een gedeelte van het paleis Het Loo ter beschikking gesteld van de minister van maat schappelijk werk om het aan te wen den tot huisvesting van repatriëren de landgenoten uit Indonesië. Het afgestane gedeelte biedt woon ruimte voor ongeveer 40 personen. Mr. Schouwenaar opvolger van dr. ir. Vondeling (Van onze parlementaire redacteur) Als opvolger van dr. ir. A. Vondeling, die daar hij minister van landbouw visserij en voedselvoorziening is ge worden, zal bedanken als lia van de Tweede Kamer, komt in aanmerking mr. A. J. Schouwenaar, te Bilthoven, die van 1933 tot 1954 als beroepsof ficier bij de marine gediend heeft. De echtgenote van mr. Schouwe naar, mevrouw J. F. Schouwenaar- Franssen heeft het al eerder tot Kamerlid gebracht. Zij is namelijk lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D. Volgens het blad namen aan de bij eenkomst o.a. deel kolonel Zofkli Loe- bis, de officier die volgens het Indo nesische leger „het brein" was ach ter de mislukte aanslag op president Soekarno, verder Sjafroeddin Pra- wiranegara. een leider van de Masjoe- mi en gouverneur van de bank van Indonesië, prof. Soemitro Djojohadi- koesomo, socialistisch partij-leider en voormalig minister van financiën, luitenant-kolonel Achmad Hoesein, leider van de revolutionaire Banteng- raad op midden-Sumatra, en kolonel Maloedin Simbolon. een Sumatraanse officier. De geruchten over een „Sumatraanse staat" in oprichting heeft inmiddels aanzienlijke beroering veroorzaakt in regerings- en politieke kringen, aldus schrijft Soeloeh Indonesia. De commandant van het garnizoen van Djakarta heeft intussen bekend gemaakt, dat sinds vrijdag tientallen personen zijn gearresteerd bij raz zia's in bioscopen en andere openba re gelegenheden. De razzia's werden uitgevoerd door soldaten en was bedoeld om terroris tische en subversieve elementen te arresteren. Zij werden gehouden kort nadat in een der bioscooptheaters in de buurt van het drukke Passar Se- nen een handgranaat tot ontploffing werd gebracht. Er werden hierbij 13 personen gewond. De ruilhandel tussen Singapore en de Indonesische buitengewesten blijft levendig, ondanks het ver bod van de regering in Djakarta. Dit heeft de „Straits Times" ver nomen uit zakenkringen in Singa pore. Djakarta kan het verbod on mogelijk doen eerbiedigen, meent men in deze kringen. Brits oorlogsschip Barcombe gestrand Het 750-ton metende Britse oorlogs schip Barcombe is met 30 man aan boord gestrand op het eiland Gar- velloch aan de Schotse westkust. Aanvankelijk had het schip geseind, dat het bij Oronsay aan de grond zat met het gevolg dat hefschroefvlieg- tulgen en schepen die werden uitge zonden, het niet konden vinden. De Schotse westkust is door vele rot sen en eilandjes met inhammen zeer onoverzichtelijk en bovendien was 't zicht dinsdag zeer slecht. Een sleep boot heeft dinsdagavond echter ra diocontact met de Barcombe gehad. De sleepboot meldde, dat het oor logsschip bij de stranding verschei dene gaten in de romp heeft opgelo pen. Enige bemanningsleden die de Barcombe hadden verlaten, zijn er als gevolg van het koude weer slecht aan toe. De gehele bemanning is ech ter gered, er zijn geen gewonden. Per jaar produktie van miljoen ton ijzer. Als onderdeel van een groot com plex van uitbreidingswerken is giste ren by de Konlnkïyke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te Be verwijk de vierde hoogoven aangebla zen. Daarmede passeerde het hoog- ovenbedrijf opnieuw 'n mijlpaal, daar het een ingebruikneming betreft van Europa's hoogste hoogoven. De bouw van de vierde hoogoven waarmede een bedrag van 40 miljoen gulden was gemoeid, staat niet op zichzelf. De totstandkoming van de- TE BOLZANO IN DE ALPEN Vermissing van twee reddingsploegen Hoog in de Alpen te Bolzano zijn 200 mannen van een door sneeuw inge sloten zilvermijn van de buitenwereld afgesloten. Hun enige verbinding met de buitenwereld is een kabelbaan, waaraan echter een wagentje hangt dat te klein is om een man te vervoe ren. De kronkelweg naar de Monteneve (sneeuwberg) mijn, is onbegaanbaar door een sneeuwdek van meer dan drie meter hoog. De mijnwerkers meldden per telefoon dat er enkele zieken onder hen zijn. Een dokter gaf telefonisch aanwijzingen voor de behandeling der zieken, terwijl met de kabelwagen medicijnen werden gezonden. Volgens de autoriteiten schijnen de mannen niet in onmiddellijk gevaar te zijn, maar niettemin zijn reddings ploegen reeds bezig zich een weg te banen van het dorp Poschaus naar de mijn. Wanneer er weinig of geen sneeuw ligt heeft men vier tot vijf uur nodig om de afgelegen mijn te bereiken. De directeur van de mijn, Angelo Serafinï heeft telefonisch me degedeeld dat geen reden tot onge rustheid bestaat. In de barakken is een televisietoestel en men verkeert dank zij het feit dat men zich op 2800 meter hoogte bevindt, in de ge lukkige omstandigheid behalve Ita liaanse ook Oostenrijkse en Duitse te levisieprogramma's te kunnen opvan gen. Voorraden zijn in voldoende ma te aanwezig. De mijn is reeds drie honderd jaar in exploitatie. Vroeger werd zilver gedolven, thans zink en lood. In Oostenrijk maakt men zich on gerust over het lot van twee red dingsploegen waarvan 41 man deel uitmaken, die zondag zijn uit getrokken om te zoeken naar een hoogleraar uit Lienz, die 't slacht- offer is geworden van een sneeuw- lawine in de Dolomieten. Vandaag zal een reddingsploeg uittrek ken om de 41 man op te sporen. houdt ten nauwste ver band met de stichting van de twee de staalfabriek welke tevens een nieuw procédé voor de bereiding van staal by de koninklijke Neder landse hoogovens en staalfabrieken introduceert, het oxy-staal. Dat de keuze viel op de oxy-staalbereiding staat in verband met het wereldte kort aan schroot. De ingebruikne ming van de nieuwe staalfabriek is nog maar een kwestie van enkele weken. Bovendien is kort geleden in de oude staalfabriek de zesde Siemens Martin-oven in gebruik genomen, welke mede het zyne bijdraagt om de staalproduktie op te voeren van 700.000 ton tot 1.100.000 ton, be staande uit 800.000 ton Siemens Martinstaai en 300.000 ton oxy-staal. Om tot een groter kwantum eigen staal te komen was uiteraard een verhoogde produktie van ruwijzer no dig, vandaar de bouw van een vier de hoogoven, waardoor het van nu af mogelijk is de produktie op te voeren tot ruim een miljoen ton per jaar. De nieuwe hoogoven neemt daar van 1400 ton per dag voor zijn rekening, zijnde de dubbele hoe veelheid van elk der drie bestaan de ovens. De vierde hoogoven is bijna-100 meter hoog, waarvan 80 meter boven het maaiveld en 18 meter onder de grond. De haard- diameter is 8*2 meter tegen meter van de bestaande ovens. Zijn totale inhoud is 1413 kubieke meter en het aantal blaasmonden door middel waarvan de hete ver brandingslucht in de oven wordt geblazen 21. Tweeduizend ton vuurvaste steen en een even groot kwantum staal is in deze hoogoven verwerkt. In „gevulde" staat wordt het gewicht geschat op 80.000 ton, rustende op een fundering van 28 by 28 meter. In Padua (Italië) Js de tien-jarige Enrico Zanzi verdronken nadat hij zijn zesjarige vriendje Lorenzo Mlozzo had gered. Het vriendje was bij het spelen in het kanaal van Roncaiete gevallen. Bevolking plattelandsgemeenten neemt steeds verder af De eijl'ers over het bevolkingsverloop in alle Zeeuwse gemeenten voor het jaar 1957 zijn thans bekend. Zij zijn als geheel geno men niet ongunstig. Zeeland is thans de 280.000 gepasseerd het juiste cijfer is 280.361 en de toeneming bedroeg 1929 zie len. In 1954 bedroeg deze toeneming 1125, in 1955 1189 en in '56 1874, zodat de aanwas zich kennelijk stabiliseert in de buurt van de 2000. Het vertrekoverschot was klein, nl. 1.281, het verschil tussen de 13.327 personen, die zich vestigden en de 14.608 die vertrokken. Zonder ver trekoverschot zou dus de groei 3.210 bedragen hebben. Ook dit vertrek overschot wijzigt zich in gunstige zin. Daaruit blijkt dat het bij een re delijk vestigingsbeleid woning bouw! mogelijk is de voor ae naaste toekomst te verwachten acti viteiten ook de nodige bevolkingsim puls te geven. Wat dit inhoudt zullen wij nader bezien bij de gedetailleerde cijfers. Ver aan de top staat Walcheren met ccn groei van 1157. Het is typerend dat dit cijfer bijna identiek is met de groei van Vlissingen (1093) en Sou burg (132) samen (1225). De ver schuivingen binnen de rest van Wal cheren zijn verder geheel onbelang rijk. Ook in 1956 deed dit verschijn sel zich voor. Het wezen van deze ontwikkeling ligt in een groei van tie functies van deze plaatsen, met name van Vlissingen, maar is ook een ge volg van de door de overheid tot dusver mogelijk gemaakte wo- ningpolitiek. Dit wil overigens niet zeggen, dat men er alleen met woningbouw komt. Trouwens ook met een zeer groot tekort aan woningen, zoals Rotterdam heeft, kan een plaats nog sterk verder groeien! Het betekent echter wel nat de „kolonisatie" van een Sloe- plan gepaard dient te gaan met een op alle omringende plaatsen gerichte ruime woningpolitiek. Het is bewezen dat de ontwikke ling dan in goede banen komt. Ty perend in dit opzicht is ook de stagnatie van Middelburg (-34), waar de economische activiteit weinig toeneemt. DE BEVELANDEN Op de tweede plaats verschijnen ^ie Bevelanden met een groei van 371. (in 1956: 61). Deze belangrijke vooruitgang komt echter voor twee derde voor rekening van Rilland- Bath (237)tmet zijn grote woning bouwprogramma voor de militairen van Woensdrecht, Voor het overige is er een matige groei in Goes (89), Kloetinge (80), Kruiningen (62), 's Heer Arendskerke (41) en Borssele (35). De groei van Kloetinge is na tuurlijk door Goes geïnspireerd. Zij berust op het verdere uitbouwen van de centrum functie van deze gemeen te, aan welke uitbouw evenwel de laatste jaren de kracht schijnt te zijn ontnomen. Ook hier zijn dus nieuwe inpulsen van buiten nodig zoals in Vlissingen en Rilland! In de nieuwe ontwikkeling van Zee land liggen deze impulsen opgesloten, zoals bv. Borssele met zijn Schel- de-arbeiders bewijst. Kruiningen en 's Heer Arendskerke tenslotte ver vullen zekere secundaire centrum functies. Wi men nog een voorbeeld van de doorwerkende kracht van een impuls van buiten dan noemen wij de fruitteelt in Kapelle (+20) en Krab- bendijke (+19). Op de derde plaats en met uitslui ting van Rilland eigenlijk op de twee de staat Zeeuwsch-Vlaanderen. Het oosten groeide met 297, het wes ten met 69, totaal 366. Dit kwam ge heel voor rekening van Terneuzen 370; 1956 +242). Op iets kleine re schaal dan Vlissingen blijkt hier de zuigende kracht van deze Schel- destad, die echter bepaald niet „vet" wordt van de woningen. Dit geldt ook voor Sas-van Gent (+61). Reeds vele jaren groeit de kanaal zone vrij voorspoedig en ook dit is een teken voor de toekomst. Interes sant is ook het vestigingsoverschot voor Terneuzen (820658= 162). Ook in Terneuzen is een goed kli maat voor eeu vesligingspolitiek met woningen. Van belang is nog de groei van centra als Hulst (+74), Bres- I Vervolg op pag 2) Dirigent zakte meen tijdens opera-uitvoering Pictro Cimara (68) dirigent van het orkest van de Metropolitan Opera te New York is gisteren tijdens de uit voering van Verdi's „La Forza del destino" ineengezakt. Cimara viel van het podium in de orkestbak en werd naar een zieken huis overgebracht. Zijn toestand wordt ernstig genoemd. Het uit 92 man bestaande orkest bleef door spelen terwijl Cimara door enkele musici werd weggebracht. De koor dirigent, Kurt Adler, nam later over en slechts weinigen van het publiek van 3600 mensenmerkte het inci dent op. Later nam de dirigent Fritz Stiedry de directie van Adler over tot aan het einde van de voorstelling. Nog steeds gaat de Engelse po- - litie voort met het grootscheep- se onderzoek naar de omstan- digheden, welke hebben geleid ee ee tot de moord op het 19-jarige H Nederlandse meisje Mary - Kriek, dat werkzaam was op ecu boerderij in het Engelse graafschap Essex by 't plaats- je Colchester. Artiesten, die in de omgeving p waar de moord plaats vond, in ee woonwagens wonen, worden door de politie onderv raagd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiii Schiphol krijgt een nieuwe startbaan (Van onze parlementaire redacteur) Zonder enige discussie heeft de Eer ste Kamer dinsdagmiddag in een kor te openbare vergadering een aantal wetsontwerpen aangenomen. De Ka mer verenigde zich zonder hoofdelij ke stemming met de aanleg van een nieuwe startbaan op Schiphol met het oog op de ingebruikneming in 1959 en 1960 van nieuwe type vliegtuigen. In 1960 zal een startbaan van 3300 meter beschikbaar moeten zijn. Aan gezien het niet mogelijk is een der aanwezige startbanen te verlengen, zal een geheel nieuwe worden aan gelegd. De kosten daarvan en van daarmee samenhangende werken be draagt 26.500.000. Voorts hechtte de Eerste Kamer zon der hoofdelijke stemming haar goed keuring aan de luchtvaartwet, aan een wetsontwerp tot het verlenen van een voorschot van 650.000 aan de stichting voor de ontwikkeling van de machinale landbouw in Suriname, aan een wetsontwerp tot overneming in beheer en onderhoud bij het rijk van het Noord-Willemskanaal met toebehoren, aan een wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Heerlen en Schaesberg en aan enkele wijzigingen van begro tingshoofdstukken van vroegere dienstjaren. Tarieven-oorlog tussen leraren en dokters Een groep leraren, werkzaam bij het middelbaar onderwijs te Zaandam, die zich „de kring van leraren" noemt, heeft bekend gemaakt, dat zij de tarieven voor privélessen aan kin deren van artsen in de Zaanstreek drastisch gaat verhogen. Dit geschiedt in antwoord op ccn me dedeling van de afdeling Zaanland van de maatschappij voor genees kunst, waarin de vastgestelde tarie ven voor privépatiënten werden ge publiceerd. Volgens de Ieraren reke nen de artsen thans voor patiënten met een inkomen van minder dan 6000 3 per visite, naar gelang de hoogte der inkomens kan de prijs tot 7.50 per visite stijgen. Voor bezoe ken ten huize van de arts of ten hui ze van de patiënt bij nacht kan het drievoudige worden berekend. Van hun kant zullen de leraren thans ta rieven berekenen voor privélessen aan kinderen van* artsen die variëren van 15 tot 50 per uur. Adenauer neemt drie weken rust in Vence De dokters hebben bondskanselier Adenauer een vakantie van drie we ken voorgeschreven om geheel te her stellen van de griepaanval, die hij onlangs gehad heeft. Naar verluidt is de bondskanselier van plan deze vakantie door te brengen te Vence bij Nice aan de Cote d'Azur. VERWACHT. VEEL BEWOLKING Veel bewolking met plaatselijk eni ge motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak nit zuidelijke richtingen. De zelfde middag temperaturen als gis teren of iets hogere. ZON EN MAAN 16 januari Zon op 8.41 onder 17.00 Maan op 5.27 onder 14.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1