,Klub' van Lange Mensen (K.L.M.) te Amsterdam opgericht Het schip is „een groot compromis" GEEN GODSDIENSTONDERWIJS VOOR TSJECHISCHE KINDEREN hit de ETHER DINSDAG 14 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 HET DOEL: FINANCIËLE FACILITEITEN Duitser kwam een lesje geven; langste werd steeds stiller (Van een speciale verslaggever) Ons land heeft sinds zondagmiddag een Klub van Lange Mensen. Ten minste als het allemaal loopt, zoals de initiatiefnemer van die „klub", de Amsterdamse caféhouder A. J. Kramer het zich heeft voorgesteld. En daar zag het er nu weer niet helemaal naar uit. De heer Kramer is zelf met zijn 2.42 meter de langste man ter wereld. Althans, dat meent hy zelf. En misschien heeft liy wel gelyk. Want hy is wel heel langHy zegt óók, dat hy by zyn geboorte zeventien pond woog en al twee meter was op zyn zevende jaar. „Ik ben wel naAr school geweest, maar er moest altfjd een aparte bank voor me komen. Die 42 centimeter zyn er by gegroeid tussen zyn twintigste en dertigste jaar". Hij vertelt verder dat hy met zyn zestig jaren een unicum is. Want een Duitse professor heeft hem eens verteld, dat de meeste heel lange mensen niet veel ouder worden dan 85. En die professor heeft hem onderzocht en gezegd, dat hy helemaal normaal is, alleen maar flink boven de maat. Die zestig tot zeventig centimeter méér dan de meeste mensen bezitten, hebben de heer Kramer altijd dwars gezeten. Want een extra groot bed kost geld en de maat schoenen, die hij draagt ook. Alle pakken moet hij zich laten aanmeten en er gaat een grote hoeveelheid stof in zitten. En toen hij dan ook hoorde, dat er in Duitsland een „Klub Langer Men- schen" bestond, die 1150 leden telt, dacht hy: zoiets moet er hier ook komen. En daarom had hij dan, zoals wij reeds schreven, alle mannen boven de 1.90 meter en vrouwen boven de 1.80 meter gevraagd, zondagmiddag naar zijn café te komen. Zo'n veertig heb ben daaraan gehoor gegeven. En bovendien had hy de heer Werner Schneider, de voorzitter van de Duit se club van lange mensen, gevraagd bij de oprichting aanwezig te zijn. Hoewel de heer Schneider met zijn één meter zesennegentig maar een ukkie is vergeleken by de heer Kra mer, had hij toch met Duitse gron digheid de leiding van dit festijn op zich genomen. Zó goed heeft hy dat gedaan, dat al diegenen die daar op gepropt byeen waren in het rokerige café zich ongetwijfeld hebben afge vraagd, of die Hollandse club mis schien een onderafdeling zou wórden vftn de Duitse. En vermoedelyk dacht de heer Kramer daar net zo over, want hoe verder de middag vorderde en hoe warmer en rokeriger het werd, des te stiller werd hij. Maar we moesten toch wel heel goed begrypen, dat Herr Werner Schnei der toch alléén hierheen was geko men, om ons nu eens haarfijn te ver tellen, hoe je zoiets moet inrichten. En ook, dat in Duitsland door al die bovenmaatse mannen en vrouwen ho ge kosten worden gemaakt, waar de fiscus zich niets van aantrekt. Maar uit het midden van zyn club is nu een commissie van juristen en economen gevormd, die zal trachten aftrek voor deze extra kosten erdoor te krygen. En als dht lukt, desnoods met een Olifanten gingen in hongerstaking Drie jonge olifanten van een circus in Genua hebben door p middel van een hongerstaking weten te bereiken dat hun ver- li zorgers door de politie weer op H vrije voeten werden, gesteld. De verzorgers, een Deen en een Oostenrijker, hadden aan het eind van een „vrolyke avond" een katentas en een paar handschoene van een ad vocaat meegepikt uit een bar „Het was maar een grap ge weest", vertelden zy de politie, toen deze hen kwam arreste ren, maar zy kwamen in de gevangenis- De olifanten toonden nu een trouw die gewoonlijk slechts aan honden wordt toegeschre ven. Zij weigerden van iemand anders voedsel aan te nemen, werden zenuwachtig en begon nen er slecht uit te zien. Zij bleven optreden in het circus, maar deden dit zo bedroefd en apatisch, dat de directie ten einde raad de overheid smeek te de mannen vrh te laten. De magistraten hadden het hart op de rechte plaats en de twee grappenmakers kwamen, voor lopig, vrij. Met feestelijk ge trompetter werden zy in de stallen verwelkomd en er volgde een schranspartij zoals men nog nooit had meege maakt. proces, dan zullen Denemarken, Oos- tenryk en nu ook Nederland van dit precedent kunnen profiteren. Herr Schneider hoopt, in Europees verband, de belangen van de extra langen te kunnen behartigen. En verder vertelde hij, dat de club in Duitsland goedkoop extra grote ma ten van bepaalde kledingfabrieken kan krygen. De club van lange men sen klub in de nieuwste spelling, omdat de afkorting dan K.L.M. is en daar misschien nog wel eens een voordeeltje uit te nalen is volgens Herr Schneider heeft echter voor al ten doel, lange mensen, vooral vrouwen, die door een extra grote lengte gehandicapt zyn, bijeen te brengen, zodat zij zich niet meer zo uitzonderlyk voelen. En dat laatste is misschien ook wel heel nuttig. In ieder geval hebben zo'n veertig mensen zich opgegeven. Niet van die héél lange als meneer Kramer, maar toch wel mensen tussen de 1.95 en 2.10 meter, zoals de Am sterdamse Fries P. de Jager, die twee meter tien is en maat 54 van schoenen draagt. Wat hy vond van die „klub"? „Ik vind het fantas tisch. Ik betaal 175 gulden voor een paar maatschoenen. Als ik zo iets kon aftrekken voor de belas ting, zou mijn leven heel wat goed koper zijn". Veertig lotgenoten dus, die best in staat zullen zyn als ze dat serieus willen die „K.L.M." als een zelf standige Nederlandse club op te rich ten. En als ze er haast mee maken, zullen de leden ook nog in mei in Keulen de „Bundestag" van de Duit se Klubs van dit soort kunnen bijwo nen. Maar misschien doen ze er dan toch wel goed aan, zich eens ernstig te bezinnen op een goed bestuur en een clublokaal waar ze ook eens kunnen dansen. Want een dansver- gunning heeft de heer Kramer niet. Zeeman te zijn in de Baltische Zee Is op het ogenblik een koude bezig heid tengevolge van de strenge kou en de harde windhet opgejaagde water bevriest prompt in het wand tot dikke ijsklompenzodat men re gelmatig met de bijl eraan te pas moet komen om de ijzige ballast weg te hakken. Spaanse vorsten zijn ook „koning van Palestina" (Van een speciale correspondent) Wanneer Juan Carlos, de twintigjarige zoon van Don Juan, of zyn zyn vader eenmaal de Spaanse troon bestygt, dan zullen zij niet al leen koning van Spanje zyn, maar zy zullen ook de titel dragen van Ko ning van Palestina. Want nog steeds zyn, naar oud recht, de Spaanse vorsten koning van het Heilige Land. In het jaar 1342 ver leende Paus Clemens VI de koningen van Sicilië deze waardigheid, te zamen met het be schermheerschap over de omstreden stad Je ruzalem. Van hen gin gen deze titel en de ver plichting over op de koningen van Aragon en daarmee later op die van het Spaanse vor stenhuis, waarvan Don Juan en Juan Carlos thans de pretendenten zijn. Andere pausen hebben sindsdien, de bul van Clemens VI ver nieuwd en bevestigd en toen in de dagen van de Napoleontische heer schappij over Spanje de broeder van de grote Corsicaan op de troon te Madrid werd go- plaatst, liet hy zich plechtig kronen als heer van Spanje en ko ning van Jeruzalem. En. ook heden nog wordt, precies als vele eeuwen geleden, in de r.k. kerken van hel Heilige Land gebeden voor de koning -van Spanje, „rege nostro" onze koning zoals de tekst van het gebed luidt. Spanje heeft zyn- erzijds nooit afstand gedaan van het be schermheerschap; het heeft zelfs nog maar vijftien jaar geleden formeel zyn aanspra ken daarop vernieuwd, zodat iedere toekomsti ge Spaanse koning staatsrechtelijk be schermheer is over het Heilige Land en de titel koning van Palestina mag voeren. De Boeing 707, het eerste Ameri kaanse straalverkeersvliegtuig dat dit jaar reeds in dienst genomen zal worden. Op de achterzijde van motor gondels zijn geluiddempers aan gebracht om het lawaai van de stuw- stralen te verminderen. Nieuwe registratie Chinese bevolking Communistisch China heeft zaterdag aangekondigd, dat een nieuwe regi stratie van de gehele bevolking 600 miljoen zielen zal plaatsheb ben. Aldus het persbureau Nieuw China. Krachtens do nieuwe regeling zul len alle inwoners aangifte moeten doen bij de instanties van nationale veiligheid omtrent hun permanente en tijdelijke woonplaats, omtrent ge boorten, overlijden en adreswijzigin gen. Er komen eenvormige regelen voor het hele land. Enige ongerustheid wekt dit bericht in westelijke kringen, omdat men 'n aanwijzing meent te zien, dat deze registratie wel eens tot een nieuwe „zuivering" zou kunnen leiden. De nieuwe voorschriften namelijk zijn door de permanente commissie goed gekeurd nadat zij waren „verduide lijkt" door de minister van nationale veiligheid. Lo Dzjoei-Tsjing. Hij „ver duidelijkte", dat een van de bedoelin gen van de nieuwe regeling is, „des tructieve acties van contrarevolutio nairen en andere asociale elementen te voorkomen." In het bouwcentrum te Rotterdam is een „Centrum voor Licht en Kleur" geopend. Men zal hier belanghebben den voorlichten op het gebied van de toepassing van verlichting en kleur. Een van de belangrijkte toepassin gen is het belichten van uitgestalde voorwerpen in een etalage. De inge richte etalage in dit centrum is ge ïnspireerd op Moussorgsky's J3ch.il- derijententoonstélling" Praag verscherpt de kerkestrijd. (Van een speciale correspondent) In de Tsjechoslowaakse volksscho len is een actie gaande om geruisloos het godsdienstonderwijs te liquideren. Sedert jaren reeds is het godsdienst onderwijs niet meer verplicht. In de rapporten wordt er ook geen cijfer voor gegeven. Aan het einde van het schooljaar wordt de deelname aan het godsdienstonderricht door een bevoegde geestelijke door middel van een eenvoudige verklaring bevestigd. Gedurende de laatste kerstvakan tie kregen de ouders van de kinderen, die deelnamen aan het godsdienst onderwijs een vragenformulier toege zonden dat binnen twee dagen inge vuld en door .beide ouders onderte kend teruggezonden moest worden. Ondertekening door één der ouders werd als onvoldoende beschouwd. Men schat, dat ongeveer een derde der vragenlijsten niet tijdig of on voldoende ingevuld werd terugge stuurd. De onderwijsautoriteiten kun- Frankrijk stuurt dit jaar 155.000 soldaten naar huis Volgens het Parijse zondagsblad „Le Journal du Dimanche" zou Frankrijk in de loop van dit jaar zyn troepen sterkte met 15 procent 155.000 man verminderen. Het ministerie van defensie wil geen commentaar op het bericht geven. Het zei, dat de cijfers voorkomen in de ontwerpbegroting voor defensie, die nog door het parlement behandeld moet worden. nen hieruit naar goeddunken hun gevolgtrekkingen maken Reeds eerder echter werd het deel nemen aan het godsdienstonderwijs door gechicaneer en allerlei verve lende foefjes bemoeilijkt. Een der meest betreurenswaardige trucs be staat hierin, dat de tijd voor de gods dienstlessen wordt afgetrokken van de bij vrijwel alle leerlingen zeer po pulaire lessen in handenarbeid. Ook de communistische „Pioniers" houden hun bijeenkomsten bij voor keur in de voor het godsdienstonder richt gereserveerde uren. Men schat, dat binnen twee tot drie jaar in heel Tsjecho-Slowakije praktisch geen godsdienstonderricht meer gegeven zal worden. Hoogtepunt voor Duitse export is voorbij Het verbond der Duitse industrie te Keulen heeft medegedeeld, dat er veel is, waaruit blijkt, dat de export- „boom" van de laatste jaren het hoogtepunt gepasseerd is. Het sloot zich daarby aan bij de mening van het Westduitse ministerie van eco nomische zaken, dat de export in de komende tyd als conjunctuur bepa lende factor wat op de achtergrond zal geraken. Het verbond, met name de takken van industrie, welke in sterke mate voor do export produceren, betwij felt echter of de aldus ontstane hia ten in de export, zoals dit ministerie meent, in vrij grote omvang opgevuld kunnen worden door een opleving van de binnenlandse vraag. Het verbond constateert verder, dat achteraf gezien de weigering om de mark in opwaartse richting te herwaarderen juist is gebleken. Het waarschuwt ook voor de toekomst voor experimenten op het gebied van de valuta- en de prijspolitiek. Het Westduitse ministerie van eco nomische zaken maakte vrydag be kend dat de waarde van de export orders, die door de Westduitse in dustrie in november werden ontvan gen, 1 procent gróter was dan die van oktober. De waarde van alle or ders die in november werden ontvan gen was 4 procent groter dan die van oktober, maar 9 procent kleiner dan die van november 1956. Een nieuive gast heeft voor een nacht in het politiebureau van Istan- boel de cel betrokken, welke speciaal bestemd is voor de ontnuchtering van zeelieden, die na dagen of weken van zilt vat een kleine verandering in hun dieet hebben gebracht. De wanden van de cel dienen als... gas tenboek. Duurste van alle wedstrijden: die om de Blauwe Wimpel. „Het grote compromis", zo luidde de titel van de rede, welke de conrector prof. ir. H. E. Jaeger zaterdagmiddag heeft uitgesproken in de buitenge wone senaatszitting welke, tot be sluit van de Hogeschooldag\ in de Westerkerk te Delft werd gehouden ter gelegenheid van de 116e diesv ie ring der Teelmische Hogesehool. Het woord „grote" in dit onderwerp sloeg zowel op de omvang van dit begrip als op die van het voorwerp dat als compromis werd beschouwd: het schip Prof. Jaeger is hoogleraar in de scheepsbouwkunde en liet is tra ditie, dat In de diesrede de conrector over zyn eigen vak spreekt. De hoogleraar wees erop, dat het in- haerente van het compromis, de nim mer volledige tevredenheid over het I bereikte, typerend is juist voor hét schip, dat in zyn enorme veelzydig- I heid de kiem heeft van het nimmer j volmaakt zijn. Steeds zal men iets moeten opofferen om een ander as pect van het ontwerp beter tot zijn j recht te laten komen. „Vandaar myn ervaring als scheeps bouwkundig ingenieur." aldus spr., „dat in ons vak altijd weer „geschip- perd" moet worden, ook een term, 1 die duidt op het compromisachtige j van het schip". Steeds weer zit de I scheepsbouwer af te wegen hoe voor- en nadelen van bepaalde oplossingen zich tot elkaar verhouden: steeds weer aarzelt hij of hy met een be paalde opzet kan doorgaan: steeds weer moet hij twijfel uiten over de mogelijkheid de door hem gedachte constructies te realiseren, aangezien daardoor andere moeilykheden op doemen die sluimerend of niet ver moed toch latent als tegenstelling tot de zelf gekozen oplossing aanwezig zyn. Achtereenvolgens besprak prof. Jaeger verschillende compromis sen waarvan hy de meest specta culaire die noemde, waartoe de scheepssnelheid aanleiding heeft gegeven. Daarby sprak hij over de „Blauwe Wimpel". Deze wimpel bestaat niet (wel is er een „Blue riband trophee") en het feit, dat miljoenen, ja zelfs tientallen mil joenen guldens zyn uitgegeven 'voor deze „fictie beschouwde spr. als een bewijs van dfe volko men sportieve geest, welke reders en scheepsbouwers bezielt bij „de ze duurste van alle wedstrijden om het snelheidsrecord te water". Om de fictieve inzèt, de „blauwe wim pel", te veroveren, moesten de transatlantische passagierssche pen steeds sneller en dientengevol ge steeds groter worden. Immers, net vermogen om een schip voort te stuwen stijgt met de derde macht van de snelheid. Bij snelheden boven de dertig knopen is het opvallend hoe weinig minuten men op het transatlantische traject inhaalt by een knoop snelheid meer, Mi spr. vervolgens. En die ene knoop kost tienduizenden paardekrachten meer. Sinds de strijd om de blauwe wimpel hebben de „greyhounds of the Atlantic" met enorme verliezen ge opereerd die bij de „Normandië" en de beide grote Engelse schepen „Queen Mary" en Queen Elisabeth" in de miljoenen per jaar liepen, spr. vroeg zich af: waarom deze snelheids waanzin? En hy antwoordde: Enkel om de eer, om het prestige, om het tonen van technisch kunnen, gesym boliseerd in een fictie: „de Blauwe Wimpel". Na de „Mauretania" van 32.000 brt. in 1907 is elke veroveraar van de wimpel een groter schip geweest dan het voorgaande, culminerend in de „Normandië" van 80.000 brt. en 160.000 aspaardekrachten. Totdat in 1952 de nieuwste recordhouder een schip was van 51.000 brt. met 158.000 aspaardekrachten en minstens drie knoop sneller dan al zijn voorgangers, doordat de Amerikanen kans hebben gezien e enbeter compromis te ver krijgen. Dit betere compromis is gere aliseerd door gewrichtsbesparing als gevolg van het veelvuldig gebruik van lichtmetaal in de bovenbouw, welke winst in gewicht echter met als zo danig werd gebruikt, doch waarvoor in de plaats vaste ballast in de bo dem van het schip werd gelegd om de verloren gegane stabiliteit weer te vergroten. Spr. meende, dat er zelden een beter aanvoelen van de mogelyk- heid van het „grote compromis" is geweest dan in dit willens en wetens gebruiken van gewichtswinst en ge wichtsverlies. WOENSDAG 15 JANUARI. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.M VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA. 10.39 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8 18 De ontbijtelub. 9 00 Voor de vrouw. (9,35—9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 1020 Gram. 11.oo Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instr. trio. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Ha waiian muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Pianotrio. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gr. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsultz.: Emi gratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 1840 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Hulp voor de min der ontwikkelde gebieden, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20-15 I due Foscari. opera. 22.05 Voordr 22.20 Lichte muz. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.09 Soc. nws. In Esperanto. NCRV: 7 00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Ge wijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws.- en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Pianotrio. 9.oo Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9,35 Metropole ork. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ravijn, hoorsp. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 vo caal dubbelkwart. 12.48 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interk. Thuisfront. 13.20 Blaasork. 13.50 Figaros Hochzeit, opera (le. 2e en 3e bedrijf). 16.00 Voor de Jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17,45 Pianorecital. 17.55 Gram. 18.00 Leger des Heils kwartier. 18.15 Spectrum van het chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 Muz. caus. 18.50 Gram. 19.00 Nws.- en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Buiten!, overz 19.50 Gr. 20.00 Radiokrant. 20.20 Oude muz. 20.50 Bijbel en kunst. caus. 21.35 Mannierska pel. 22.05 Filmbeschouwing. 22.15 Radio Filharm. ork. en groot koor. 22 45 Avond overdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportultsl. 23.20—24 00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. VARA: 20.30 Pol. discussie. 21.00 TV-spel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9