Gestadige teruggang inwonertal Middelburg door woningtekort Raad Middelburg wil nogmaals over gemeentegrenzen praten... VERDEELDE MENINGEN OVER HERINDELING GEMEENTEN 8 PRO X IN OI 4LLB ZEEUWSE C OU RANI DINSDAG 14 JANUARI 1958 NIEUWJAARSREDE LOCO-BURGEMEESTER KOGELER Teleurstelling over uitblijven van benoeming nieuwe burgemeester DE VERMINDERING van het Inwonertal van Middelburg heeft zich ook In 1957 voortgezet, hoewel het beperkt Is gebleven tot 34 in tegenstelling tot 1956, toen de bevolking met 190 zielen terugliep. Ondank9 deze kleine verbetering noemde de waarnemend burgemeester van de Zeeuwse hoofd stad, de heer J. \V'. Kögeler, in zijn maandag gehouden nieuwjaarsrede dit negatieve resultaat weer zeer onbevredigend. De oorzaak van deze gesta dige achteruitgang ligt voor de'hand, aldus de burgemeester; namelyk de achterstand in woningen. Als een van de voornaamste taken in het nieuwe jaar noemde de heer Kögeler de woonruimte te vergroten door nieuwbouw, daar het aantal woningzoekenden ongeveer 680 is. Teleurgesteld toonde de heer Kögeler zich voorts over het uitbleven van de benoeming van een nieuwe burgemeester. „Is het wel verantwoord bm een burgemeesters vacature in een provinciale hoofdstad zo lang onvervuld te laten," vroeg hy zich af. „We zeggen zeker niet te veel, wanneer wy deze toestand hoogst onbevredigend noemen en de verwachting uitspreken, dat de regering thans spoedig een beslissing zal nemen," zei de heer Kögeler. Overigens noemde hij de vooruit zichten voor vergroting van de woon ruimte weinig rooskleurig. Van de 336 woningen in de „Stromenwijk" kómen er binnen drie maanden 76 ge reed, maar voor de tweede fase van 74 woningen is kapitaalsschaarste de rem.-Het aantal van 40.000 op de rijksbegroting uitgetrokken woning wetwoningen geeft geen gTOte ver wachtingen voor het aan Middelburg toe te kennen contingent en de bur gemeester vroeg zich af, of weer zal worden teruggevallen tot de gevrees de bouwvolumetoekenning. Wil het ,,Stromenwijk"-plan worden verwe zenlijkt, dan dienen in 1958 152 en in 1959 de overige 108 huizen te worden gebouwd. Het teleurstellende in de finan ciering van de woningbouw is vol gens spreker gelegen in het feit, dat de opbrengst van de nationale woningbouwlening van 394 mil joen niet rechtstreeks aan de nieuwbouw ten goede komt. Dat er 25 miljoen wordt gereserveerd voor scholenbouw misschien komt hieruit nog een school voor Middelburg noemde hijlogisch, maar dat 254 miljoen voor con solidatie wordt bestemd, achtte de heer Kögeler onredelijk. Er bestaat een geringe kans, dat uit de reste rende ƒ115.000.000 iets ten goede kan komen aan de bouw van de tweede fase in het „Stromenwijk"- plan. Voorstel van Ged. Staten Ook algemene kosten in rekening voor „gebouwd" Voorstel polder willen G.S. niet behandelen Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor om het bijzonder reglement op het be stuur van de Polder Walcheren te wijzigen in die zin, dat van 1958 af aan de gebouwde eigendommen al gemene kosten (kosten van voorbe reiding, toezicht, administratie enz) in rekening zullen mogen worden ge bracht. Tevens stellen Ged. Staten voor om een wijziging, voorgesteld door het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren, niet in behande ling te nemen. Het dagelijks bestuur van de pol der had Ged. Staten verzocht om te bevorderen dat voor Walcheren de regeling van toepassing wordt ver klaard, die reeds thans is bepaald in de nieuwe reglementen voor Schou- wen-Duiveland, Noord-Beveland er Tholen, alsmede voor de waterschap pen, die geregeerd worden door de bepalingen van het algemeen regle ment voor de polders en waterschap pen in Zeeland. Deze regelingen komen in het kort hierop neer, dat zowel de ge bouwde als de ongebouwde eigen dommen aan alle uitgaven bijdra gen. De heffing van het gebouwd wordt aan een bepaald maximum gebonden, hetgeen in de praktijk hierop neerkomt, dat bij een dijk- geschot van f 60.per ha voor de ongebouwde eigendommen ten hoogste f- 12.per f 100.be lastbare opbrengst van de ge bouwde eigendommen mag wor den geheven. Voor 1958 is blijkens de begroting van de polder bij een heffing van f 60.per ha voor het ongebouwd en f 8.50 per f 100.belastbare op brengst voor het gebouwd een ge- schot van f 1.011.212,69 ongebouwd en van f 306.000 gebouwd geraamd. De opbrengst van het geschot ge bouwd wordt dus geraamd op meer dan 30 pet van de opbrengst van hét geschot ongebouwd. 40 PCT TE HOOG. Bij toepassing van de door de pol der voorgestelde regel, zou de op brengst van het gebouwd f 432.000 bedragen, hetgeen neerkomt óp 43 Eet van het ongebouwd. Daar dc !roon reeds een verhouding van 40 pet te hoog vond, kan volgens G. S. niet worden verwacht, dat de Kroon voor het geschot in de Polder Wal cheren een ander standpunt zal in nemen. Hoewel het wellicht niet in de bedoeling is reeds aanstonds van het gebouwd het maximum te heffen, moet met de mogelijkheid, dat dit te zijnertijd zal geschieden, wel reke ning houden. Het ligt in de bedoeling van G. 8. bij de concentratie van polders op Walcheren het vraagstuk van de las- tenheffing van het gebouwd in ver band met de Instenlieffing van het ongebouwd te bestuderen. Het thans nemen van een beslissing zou een vooruitlopen zijn op het te verwach ten voorstel. Vervolgens memoreerde de burge meester de bouw van twee kleuter scholen, de ingebruikneming van de Olmenlaanschool, de rijkswerkplaats en de overplaatsing van Alberts, zo dat door de sanering van de thans vrijgekomen taluds waaraan spoe dig zal worden begonnen, een be langrijke verfraaiing van dit stads gedeelte zal worden verkregen. Wat tengevolge van de bestedings beperking niet tot uitvoering kon worden gebracht, zijn met name de metselloods voor de rykswerkplaats, de kleedlokalen voor de sportterrei nen, het materiaal voor de brand weer, de woningen voor alleenstaan de werkende vrouwen in de Zuster straat en de vernieuwing van de Zuldsingelschool en de brandweer- en relnigingsgarage. Ook het Konlngs- brugplan moest In portefeuille biyven. Met name voor het brandweermate- rieel en zo mogelijk voor de kleed kamers zal getracht worden een lening op lange termyn te verkrijgen. EVENMIN GUNSTIG Voor de verplaatsing van het gym nasium ziet het er evenmin gunstig uit. Vóór 1961 is op geen rijksbijdrage in de restauratie van de Kloveniers doelen te rekenen en daar alleen hier mee ongeveer vijf ton zal zijn ge moeid, is het zonder meer duidelijk, dat in de eerste jaren dit werk niet ter hand kan worden genomen. Ook de daarbij nodige nieuwbouw van het gymnasium zal eveneens tot betere tijden dienen te worden verschoven. Verder merkte de burgemeester op, dat alle huizen aan Zuldsingel en Noordstraat zijn ontruimd maar dat het wachten slechts is op het pas seren van de akte. In dit verband wilde de heer Kö| Ier het aanvankeiyke plan tot 1 bouwen van een turnzaal opnieuw in overweging nemen. Daar de vereni ging van Vrijzinnig Hervormden nog steeds haar herbouwplicht voor een verenigingsgebouw niet. heeft kunnen realiseren, is een schets ontworpen, die een combinatie bevat van belde belangen, te bouwen op het open ge deelte aan de Bachtensteene. Ook de hoekoplossing Lange Delft- Nieuwst raat-Korte Delft-St. Pieter straat verkeert nog steeds In een stadium van studie en overleg. Ten aanzien van het uitbreidingsplan deelde de burgemeester nog mee, dat in de omgeving van de Koninginne- laan. het resterende gedeelte van Park de Griffioen en een gedeelte van het klein-industrieterrein be bouwingsplannen in behandeling zijn. Ten aanzien van het financiële aspect memoreerde de heer Kögeler het sluitend krijgen van de begroting 1957, waarbij door het brengen van vele offers (reserveringen) het tekort van 394.000 kon worden wegge werkt, hetgeen de burgemeester toch voldoening schonk. Temeer nog daar voor 3 miljoen werd geïnvesteerd, waarvan ƒ1.4 miljoen voor de wo ningbouw en de rest voor de reeds -gememoreerde kapitaalswerken. als mede het ziekenhuis, het nieuwe in koop- en schakelstation van het elek trisch bedrijf aan de Poelendaele- singel en de voortgaande restauratie van stadhuistoren en -oostgevel. Hoewel over de grootte van een eventueel toe te kennen verhoging van de algemene uitkering voor 1958 niets te zeggen valt, blijft het volgens de burgemeester raadzaam de meest mogelijke zuinigheid in acht te nemen. In dit verband be treurde hij het, dat de door de re gering voorgestelde belastingver hoging, waardoor ƒ20.000.000 in het gemeente- en provinciefonds kwam, door de meerderheid der Tweede Kamer is afgewezen. ZORGENKIND De vlottende schuld der gemeente bedroeg op 31 december jl. 4.700.000, waarin begrepen is ongev. 3.500.000 voor woningbouw. Ten aanzien van de bedrijven merkte de burgemeester op, dat in het waterwingebied een duidelijke helaas nog langzame vooruitgang In het regeneratieproces viel te constateren. Voor het elektri citeitsbedrijf kwamen twee belang rijke werken tot stand: de bouw van een nieuw 10 kV inkoop- en schakel station en de ombouw van twee hoogspanningsdistricten van 3 op 10 kV. Dc dienst der Maatschappe lijke Zorg blykt in toenemende mate een zorgenkind te zUn. Voor krank zinnigenverpleging werd 20 000 meer uitgegeven, voor bejaardenzorg 32.000 meer en voor verpleging in andere inrichtingen 16,000 meer. Hiertegenover stond een direct voor deel van de AOW van 15.000. Dat het bezoek aan het zwembad niet groter is geweest dan 70.000 (vorig jaar 65.000) is het gevolg van de lage temperaturen maar ook van het troebele water. Op den duur zal toch moeten worden ge streefd naar een zuiveringsinstal latie, aldus de heer Kögeler, die voorts betoogde, dat de grote kos ten dit voorlopig nog wel niet mo gelijk zullen maken. NIEUWE KAPITAAL WERKEN Ten aanzien van de toekomst achtte de burgemeester het ten slotte nodig, dat de raad zijn medewerking verleend aan de totstandkoming van een nieuwe chr. landbouw huishoud school, een nieuwe chr. kweekschool, een nieuwe chr. landliouwwinter- school, een of meerdere lagere scho len in de Stromenu-yk, een geref. kerk op 't Zand vermoedeiyk hoek Ko- ninginnelaan-Breeweg verplaat sing van de geref. ulo-school Nieuwe Haven naar de Nadorstweg tegen het Ambonezenkamp, de nieuwe chr. hbs ter vervanging van het noodgebouw, vernieuwing van de bestaande open bare lagere scholen, waaronder ln de eerste plaats school J aan de Neder- straat en ook aan de totstandkoming van een bejaardensociëteit, zo mo gelijk tijdelyk in het gebouw, dat thans in de Schuitvlotstraat als kleu terschool dient. Voor de verwezenlijking van enkele van deze plannen zal de raad slechts moeten meewerken door aanWijzing van het benodigde terrein, maar voor een ander niet gering deel .zal de fi nanciering van gemeentewege dienen te geschieden, waardoor grote Tasten op de gemeente komen te liggen. Ge zien de slechte financiële positie zal dit volgens de heer Kögeler slechts in een zeer langzaam tempo kunnen gebeuren. Het oudste raadslid, de heer I. van Loo, beantwoordde de rede van loco- burgeméester Kögeler, Hij wees er op, dat deze in zijn nieuwjaarsrede (te recht) een somber beeld had ge schetst. Hij dankte de heer Kögeler in het bijzonder voor diens vele werk als waarnemend burgemeester voor de gemeente verricht. I At> er/entte/ Raad Domburg behandelt gemeentelijke herindeling De raad der gemeente Domburg zal a.s. donderdagavond des avonds om half acht in het gemeentehuis een openbare raadsvergadering hou den, waarin onder meer de voorstel len over de gemeentelijke herindeling van Walcheren aan de orde komen. De agenda vermeldt voorts de benoe ming van een onderwijzer aan de openbare lagere school. Minister inr. Struycken later naar Walcheren Volgens burgemeester Nieuwland na 1 februari a.s. De burgemeester van Nieuw- en St. Joosland, mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck, heeft tijdens de maandagavond gehouden openbare raadsvergadering, waarin de voor stellen inzake de gemeentelijke her- Indeling van Walcheren het belang rijkste agendapunt vormden, meege deeld, dat de minister van Binnen landse .Zaken, mr. A. A. M. Strijcken waarschijnlijk niet vóór 1 februari a.s. naar Walcheren komt om zich op de hoogte te stellen van het stand punt van de gemeente inzake deze herindeling. Zoals bekend zou de be windsman eerst half januari zijn be zoek aan Walcheren brengen. Geslaagde uitvoering St. Willibrord-college Het is in deze kolommen reeds meer opgemerkt, dat de Goese middelbare scholen met een kleine groep mede werkers steeds opnieuw een geslaag de vertolking weten te geven van to neelstukken met een komische of een dramatische inslag. De r.k.h.b.s., het St.-Willibrordcollege te Goes maakt op deze regel geen uitzondering. Dat bleek wel bij het zondagavond in „Het Schuttershof" voor een talrijk publiek opgevoerde toneelspel „Wie is Wie", een vlot blijspel in drie bedrij ven door Cas Baas. Slechts vijf spe lers en speelsters behoefden in dit stuk op de planken te komen, zodat regisseur Pater Gerlach Heliwig een zorgvuldige keus had kunnen doen uit het spelersmateriaal van de to neelclub der school „Nardusbloem". Het was een goede greep geweest van de regisseur, want de jongelui bleken stuk voor stuk volkomen bere kend voor hun taak. In „Wie is wie" brengt de onverwachte komst van een vlotte Amerikaanse jongeman zijn Nederlands spreekt hij met een char mant accent in een Hollands gezin heel wat complicaties met zich mede. Met name de lieftallige tweeling Ol- fa en Marja van der Hoek beleven e gebeurtenis van hun leven en het zou geen blijspel zijn als alles niet in rechte banen wordt geleid. Hans Hermsen als de Amerikaanse correspondentievriend John Potter gaf een rake typering van zijn rol: Hij speelde met veel overtuigings kracht. Annelies van Hove had be slist de zwaèrste taak, maar zij sloeg zich dapper door alle moeilijkheden heen. Dat waren er vele, want ln haar dubbele rol van de tweeling nfióest zij zowel de problemen van Ol- ga als van Marja torsen. Verdienste lijk was haar optreden als de soms wat schuchtere, hard werkende Olga, terwijl zij een goede creatie gaf van de kunstminnende Marja. Henk Schrijver gaf gestalte aan de op schepperige verloofde van Marja, Ka- rel van Klaveren. Geslaagd was ook het optreden van Corrle Kwanten in haar rol van de stadse nicht Liesbeth. Bijzonder aardig was het spel van Wim de Vries, aie schitterde in zijn rol van de jongere broer van het tweetal. Voordat het doek voor de eerste maal opging, gaf het school- koor Viva'la Musica" onder leiding van de heer E. Heijblok nog enkele nummers ten beste. Collecten De in de gemeente Kapelle ge houden collecte voor de stichting christelijke blindenhulp heeft opge bracht 162,71. RAAD ARNEMUIDEN Meerderheid voor het behoud der zelfstandigheid Burgemeester W. H. van der Heide van Arnemuiden heeft tijdens de maandagmiddag gehouden raadsvergadering het standpunt van B. en W. ten aanzien van de herindeling der gemeenten op Walcheren, voor zover daarbij Arnemuiden is betrokken, uiteengezet. De burgemeester verklaar de dat B. en W. van mening Is, dat samensmelting van Arnemuiden met Nieuw- en Sint Joostland ongewenst is en een aantasting van hetgeen historisch is gegroeid. Wanneer samenvoeging van deze twee gemeenten toch noodzakelijk zal worden gevonden, dan is het college van oordeel, dat Nieuw- en Sint Joosland bij Arnemuiden dient te worden getrokken, daar deze laatste gemeente de grootste en de oudste is en bovendien cen traal gelegen. Nadrukkelijk wees de burgemees ter er op. dat bij het opstellen van deze verklaring alleen de gemeente belangen en geen persoonlijke in het oog waren gehouden. De meningen in de raad bleken nogal verdeeld te zijn. Volgens de heer J. L. Joosse. (s.g.) kunnen twee gemeenten, die zo'n verschil in be volking tonen, nooit samengaan. „Ik heb er geen speciale studie van ge maakt", zo zei de heer Joosse, „maar dit zie ik als een onmogelijkheid". „Naar mijn mening moeten wij ops met hand en tand tegen deze plan nen verzetten". „Ik ben het met de heer Joosse eens", verklaarde de heer Dekker (a.r.), die zich overi gens toch gematigder toonde. „We kennen allemaal de tegenstelling die na honderd Jaar nog steeds bestaat tussen de dorpskernen van Arne muiden en Kleverskerke. Hetzelfde zie ik hier gebeuren. Ten tweede be grijp ik niet waarover we nu reeds praten vóór de minister heeft ge sproken". „Dan is het ook te laat", was het antwoord van de voorzitter. „We moeten een standpunt innemen als raad, vóór de minister met ons komt praten". De heer G. Slereveld (g.b.) wilde evenals de heer Dekker eerst wel eens de voordelen van samenvoeging weten. „Bezuiniging en een eenvoudi ger wijze van besturen", was het antwoord dat de heer J. Allaart (p.v.d.a.) hem hierop gaf. „Ik weet niet of het komt omdat ik jonger ben, of van een andere po litieke partij", verklaarde de heer Allaart, „maar ik ben er hele maal voor"! En of Nieuwland bij Arnemui den komt of Arnemuiden bij Nieuwland, weet Ik ook nog niet, want als het Slocplan doorgaat kon Nieuwland wel eens een gro tere gemeente worden". Volgens de heer Allaart was camenvoe- ging hoogst noodzakelijk. Evenals de burgemeester was hij ten stel ligste van mening, dat er toch iets gaat gebeuren, of de raden het nu goed vinden of niet. Hij zag liever Nieuw- en St. Joos land bij Arnemuiden dan bij Vlis- singen ln de toekomst. Want dat zou naar zijn mening betekenen, dat Middelburg Arnemuiden zou opslokken. Alle raadsleden moes ten bekennen, dat zij hiervoor toch ook weinig voelden. De heer Joosse hield echter voet bij stuk en op gevaar af conservatief ge noemd te zullen worden, zoals hij net zelf uitdrukte, bleef hij verklaren, dat hij in verlies van zelfstandigheid een grote ramp zag. Hij maakte bovendien bezwaar te gen de verklaring van B. en W. Hij vond de term „ongewenst" ten aan zien van de samenvoeging te zwak en zag hier liever „onmogelijk". De overige raadsleden vónden dit ech- ter te ver gaan en zij verklaarden achter B. en W. te staan, behalve de heer Allaart, die geheel andere be zwaren had. Deze voelde namelijk niets voor handhaving van de oude toestand, maar zag integendeel, slechts heil in samenvoeging der bei de gemeenten, waardoor een zuini ger beleid mogelijk zal worden ge- Met betrekking tot wat B. en W. van Nieuwland ten aanzien van de ze kwestie hebben verklaard, zei burgemeester Van der Heide het te betreuren, dat men zich in Nieuw land in het openbaar zo laatdunkend over de financiële positie van Arne muiden heeft uitgelaten. „Wanneer men daar zoveel had verricht als In Arnemuiden zou er ook niet zo veel meer in kas zijn", zo meende burge meester Van der Heide, die een op somming gaf van de kapitaalswer ken, welke in 1957 werden uitge voerd. NA EEN MATTE DISCUSSIE „Patat-debat" met nederlaag van college van B. en W. DE RAAD van Middelburg heeft zich gistermiddag evenals diverse andere raden op Walcheren bezig gehouden met de gemeentelijke her indeling op het eiland. Maar het was géén enthousiaste discussie, integen deel, het debat was bepaald mat en soms zelfs een beetje vreemd. Er lug namelijk een voorstel van B. en W., dat feitelijk alleen behelsde om, in dien Souburg zou worden opgeheven, de Grote Abele bij Middelburg te voegen. Maar enkele raadsleden verklaarden nu, dat naar hun mening ook de dorpskom van Sint-Laurens bij Middelburg behoorde te komen tenein de deze gemeente voor splitsing in twee stukken te behoeden. Hoewel over deze samenvoeging in het voorstel van B. en W. niet werd gerept, bleek de voorzitter, loco-burgemeester Kögeler, een groot voorstander van een dergelijke MiddelburgSint-Laurens-gedachtc.... Twee andere wethouders daarentegen, de heren A. J. Berenpas en jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, op perden bedenkingen tegen deze plotselinge uitbreiding van B. en W.'s voorstel. De officiële mening van St.-Laurcns was immers niet bekend en bovendien waren de consequenties voor Middelburg met name op gemeen telijk-financieel terrein, zo maar niet één-twee-drie te overzien, meenden zij. voorstander van aansluiting bij Mid delburg van de dorpskom Sint-Lau rens, al wilde hij nog wel graag een nota van B. en W. hebben over de fi nanciële consequenties daarvan. Daarentegen was de woordvoerder van de P.v.d.A., drs. Th. J. Wester hout geheel niet te vinden voor dit St.-Laurensplan. Tenslotte is deze gemeente -sterk agrarisch ingesteld, zo meende hij. De heer A. J. Kaland (c.h.u.) was echter wél voorstander van deze samenvoeging. Daardoor zou naai' zijn mening voorkomen wo"dcn, dat Sint-Laurens in twee stukken zou worden gesplitst. Met name kerk en school zouden van splitsing ernstige nadelen ondervin den. Voorts betoogden sommige spre kers, dat naai- hun mening de bevol king liever bij Middelburg zou ko men dan bij Serooskerke. Tenslotte werd dus besloten deze aangelegenheid vóór het bezoek van de minister nogmaals te bespreken. PATAT-DEBAT. Tevoren was nog een diepgaand patat-debat gehouden, waarbij het ging over een misverstand rond een standplaatsvergunning voor een fri- teswagen. Het werd niet duidelijk, Na enig heen en weer gepraat ging de discussie als de befaamde nacht kaars uit, waarbij de voorzitter nog vaststelde, dat er in elk geval een stemmigheid bestond over aanslui ting bij Middelburg van de Grote Abele en voorts dat de meeste leden toch wel voor aansluiting bij Middel burg van uc dorpskern St.-Laurcnj* zouden zijn.... Maar of dat inderdaad zo is, zal nog blijken tijdens een ver gadering van de raad, die alsnog zal worden uitgeschreven tegen één uur voor het annexatie-bezoek van minis ter Struijcken aan Middelburg. Dan gaat de raad nóg eens praten Over het debat zelf kan hier wei nig worden gezegd, want er kwamen verder géén nieuwe gezichtspunten naar voren. De heer J. S. Hoek had staatsrechtelijke bezwaren tegen het initiatief in deze zaak van do minis ter, welke bezwaren voorzitter Kö geler evenwel wegwuifde. De voorzit ter veronderstelde, dat Ged. Staten geen oplossing voor hot vraagstuk der gemeentelijke indeling haddei. kunnen vinden, zodat nu de minister maar wat suggesties had gedaan. Overigens bleek de heer Hoek evenals zijn partijgenoot Wattel hóe precies dat misverstand in de wereld was gekomen de lezing van sommige raadsleden week duide lijk af van die van B. en W. maar ln elk geval had een eigenaar van een friteswagen gemeend standplaats te kunnen innemen in de nabijheid van de school op het Veerse Bolwerk. Maar daartegen was het onderwijs onderwijzers, ouder-commissle, ja zelfs de inspecteur in het geweer gekomen. „Frites ontnemen de jeugd alle spaarlust!" hadden de onderwijs mensen geschrokken uitgeroepen. Waarop B. en W. besloten de aardap- pelman-met-wagen naar het Marijke- plein te doen verhuizen. Op een vraag van een der raads leden verklaarde loeo-burgcmees- ter Kögeler. dat deze beslissing eensgezind door het college was genomen, althans dat hem géén minderheidsstandpunt bekend was. Maar toen enige minuten later dit patat-debat zijn climax kreeg in een stemming, bleek toch dat de frites een wig hadden gedreven in hot anders zo eenstemmige colle ge: wethouder Van 't Westende schaarde zich namelijk onder de vanen van de Veerse Bolwerk-fri tes-voorstanders. Deze stemming was gevraagd door dc heren Wattel (a.r.) en Geers (arb.)die ernstig protesteerden te gen verplaatsing. Zij wonnen de anrdappclslag met 125 stemmen. Het kraam wordt nu weliswaar enige meters verplaatst en mag op grond van pedagogische overwegingen pas na twee uur open, maar verhuizing naar hel Marijke-plein is nu niei meer nodig. Tenslotte was er nog enige.discus sie over de vraag of de gemeente hy potheken dient te garanderen aan anderen dan aan deelnemers aan het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Deze vraag moest beantwoord wor den ln verband met een garantlever- zoek voor een hypotheek, te ver strekken door een levensverzekering- bank. „Alleen garantie aan deelne mers van het Bouwfonds" zeiden wethouder Berenpas en de heer Wes terhout. Maar de raad besliste uitein delijk met 125 stemmen dat ook anderen deza garantie krijgen. Teraardebestelling C. J. van Liere Onder grote belangstelling is maan dagmiddag op de algemene begraaf plaats te Goes ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer C. J. van Liere, in leven industrieel en bioscoopexploitant. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de voor zitter van de afdeling West der Ne derlandse Bioscoopbond, die er op wees, dat met het overlijden van de heer Van Liere een zeer geziene fi guur was heengegaan. Spreker roem de de overledene om zijn voortva rendheid en zijn gedegen werkwijze. Als een der pioniers, die verschillende bioscopen in Zeeland heeft gesticht, had hij grote waardering voor de heer Van Liere. De oudste zoon van de overledene, de heer M. A. van Lie re te Vlissingen, dankte voor de be langstelling. Dr. Gosses sprak voor het Zeeuws Genootschap Voor het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen sprak maandag avond dr. mr. F. Gosses, lector aan de rijksuniversiteit van Leiden, over de neutraliteit in de internationale politiek. Dr. Gosses onderscheidde twee vormen van neutraliteit, name lijk de feitelijke en de volkenrechte lijke neutraliteit. Met name deze laatste vorm onderwierp hij aan een belangwekkende beschouwing, daar bij uitgaande van het eerste „geval" in de historie, van dit verschijnsel, namelijk Zwitserland. Tijdens het congres 'van Wenen in 1815 immers werd de Zwitserse neutraliteit op verzoek van het land zelve erkend cn permanent gegarandeerd. Vervol gens was het België, dat door de grote mogendheden werd geneutrali seerd, namelijk in 1839, evenwel niet op verzoek van het land, doch zelfs tegen de zin van-de Belgische Staat. In 1867 werd opnieuw een land neu traal verklaard, namelijk het groot hertogdom Luxemburg," waarbij er evenwel dit verschil met België en Zwitserland was, namelijk dat h'ier een gedemilitariseerde neutraliteit ontstond. In alle gevallen echter hadden de grote mogendheden belang bij deze onzijdigheid. Er werd aldus een soort „neutrale zone" tussen de groten gecreëerd. In 1907 kwam men op de vredes conferentie van Den Haag tot rege ling van de „feitelijke neutraliteit". Vastgesteld werd toen een verdrag, waarbij 't aan oorlogvoerenden ver boden werd eén onzijdig gebied te betreden of te bezetten. Hier was dus geen sprake van het aanwijzen van een bepaald land, waarvan de neu traliteit door de grote mogendheden werd erkend of werd gegarandeerd. Hier werd in het algemeen vastge steld, hoe de belligerenten zich had den te gedragen tegenover een land, dat zich onzijdig hield in hun con flict. Dr. Gosses ging ln zijn causerie vervolgens na, hoe dc situatie was in 1914-1918, waarbij noch van de garantie aan België noch van die aan Luxemburg ook maar iets is waar gemaakt. Vervolgens schetste hij in het kort de rol van dc Volken bond en de ook na 1918 weer opge treden blokvorming, om tenslotte de huidige situatie te hespreken. Met name behandelde hij hier het ont staan van de neutraliteit van Oos tenrijk en de houding van Rusland ten aanzien van dit land. Hij conclu deerde, dat in de huidige wereld voor neutraliteit geen plaats meer is. Zij is een gevaarlijk anarchronlsme ge worden, meende spreker, een aiiar- chronisme waarmee Rusland in de kaart wordt gespeeld. Na deze boeiende causerie werden nog enige vragen gesteld, waarna de voorzitter van het genootschap, mr. J, A. E. Rink, een dankwoord sprak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8