Regeringindien nodig raketbases op Nederlands grondgebied Watervloed teisterde Zeeland Ebro graaft zich graf bij Banjaard JANUS RADDER, 00STKAPELLE, WON OPSTELLENWEDSTRIJD DINSDAG 14 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ANTWOORD OP VRAGEN VAN KAMERLEDEN Indien de plaatsing van afoomwapendepots en van raketten voor middelgrote afstanden op Nederlands grondgebied noodzakelijk is, dan zal de regering aan die plaatsing haar medewerking verlenen. Dit heb ben de ministers Luns en Staf geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Calmeyer (c.h.u.), Patijn Lp. v. d. a.), Korthals {v. v.d.), Duynstee (k.v.p.) en Roosjen (a.r.) betreffende de in december gehouden conferentie van regeringsleiders der Navo-landen. Gevraagd werd, of de Nederlandse regering zich bereid heeft ver klaard, depots en raketten op Ne derlands gebied te plaatsen ter wijl andere landen zoals Noorwe gen en Denemarken dat zouden nebben geweigerd. De ministers herinneren er aan, dat de Noordatlantische raad heeft beslo ten, dat: a. atoomwapendepots zullen worden gevormd, die, indien noodzakelijk, on middellijk voor de verdediging der bondgenoten beschikbaar zullen zijn; b. gezien de huidige Sowjet politiek inzake nucleaire astand (I.R.B.M.'s) voor middelbarè afstand (I.R.B.M.'s) ter beschikking zullen worden ge steld aan de commandant van de Navo-strijdkrachten S.A.C.E.U.R.) c. omtrent de opstelling en de re geling inzake het gebruik van deze depots en raketten beslissingen zul len worden genomen gebaseerd op de Atlantische verdedigingsplannen en in overeenstemming met de direct betrokken staten. Aan de Atlantische militaire autori teiten is gevraagd om op korte ter mijn aan de raad aanbevelingen te doen omtrent de invoeging van deze wapens in het bondgenootschappelijk verdedigingsstelsel. De raad in per manente zitting zal de problemen, die met deze aangelegenheid samen hangen, in beschouwing nemen. Centrale opiumraad wenst krachtige maatregelen De permanente centrale opium- raad heeft in zijn jaarlijks verslag aan de economische en sociale raad van de Verenigde Naties aangedron gen op krachtige maatregelen ter bestrijding van het gebruik van can nabis (marihuana of Indische hen nep). In 1955 en 1956 zijn grote hoeveel heden Indische hennep, die voor de sluikhandel bestemd waren, in be slag gekomen in Basoctoland, Egyp te, Marokko, Israël, Jordanië, Liba-- non, Syrië, Pakistan, Malakka, Sin- gaporé, Frankrijk en de Verenigde Staten, aldus het verslag. Het bevat voorts kritiek op Syrië, omdat de regering in Damascus geen antwoord heeft gegeven op verzoe ken van de raad om inlichtingen over inbeslagneming van 233 kilo gram clandestien ingevoerde morfine Hierdoor is niet bekend geworden waar deze grote hoeveelheid vandaan kwam, zodat geen maatregelen geno men konden worden. Het communistische „Volksdagblad" uit Peking meldt dat douanefunctionaris sen uit Kanton 17 smokkelaars hebben gearresteerd, die antiquiteiten naar Hongkong smokkelden ondanks het ver bod van de communistische autoriteiten om kunstwerken, die meer dan 50 jaar oud zijn, uit te Het bovenstaande geeft naar de me ning der regering de toestand, zoals hij thans is, volledig en juist weer. Het is derhalve zo, dat alle leden- staten van de Navo (derhalve ook Noorwegen en Denemarken) de nood zaak van de onverwijlde vorming van atoomwapendepots en van de be schikbaarstelling van raketten van SACEUR hebben onderschreven. Om trent de feitelijke plaatsing van deze depots en IRBM's zal eerst worden beslist, wanneer de adviezen der At lantische militaire autoriteiten zullen zijn ontvangen. In de principiële instemming met de te treffen maatregelen ligt, naar de mening der regering, tevens de be reidheid besloten om de conclusie te aanvaarden, waartoe het gemeen schappelijk overleg op grond van de militaire adviezen zal leiden. Indien deze conclusie zou luiden, dat plaat sing van deze depots en IRBM's op Nederlands grondgebied noodzakelijk is, dan is de regering voornemens daaraan haar medewerking te verle nen. Negers verzoeken scholen in Atlanta te integreren Het bestuur van de Amerikaanse staat Georgia (Amerika) heeft met een serie dreigementen gereageerd op de aanklacht die 28 negerleerlin gen hebben ingediend. Deze leerlingen hebben bij de federale districtsrecht bank een proces aanhangig gemaakt, waarin wordt verzocht maatregelen te treffen opdat in Atlanta de lagere en middelbare scholen overeenkom stig de uitspraak van het hoogge rechtshof, worden geïntegreerd. Niet één school in de. gehele staat Georgia is geïntegreerd en de wetge vende vergadering heeft talrijke wet ten aangenomen, die beogen integra tie onmogelijk te maken. Zo kan een geïntegreerde school subsidie worden geweigerd. De procureur-generaal van Georgia, Eugéne Cook, heeft ,,in 't belang van allen die bij deze kwestie zijn betrok ken" een beroep op „de twee New- Yorkse neger-advocaten van de N.A. A.C.P." gedaan de aanklacht in te trekken. Zoals bekend is de N.A.A.C.P. de „National Association for the advan cement of coloured people", een ver eniging die voor de rechten en belan gen van niet-blanken in de Verenigde Staten opkomt. Zender voor Arabische wereld in Israël. Het nieuwe Israëlische radiostation voor uitzendingen in het Arabisch is zondag „ergens in Israël" met deze uitzendingen begonnen. Het personeel van het station be staat uitsluitend uit Arabieren. Het kan gehoord worden in het grootste deel van het Midden-Oosten en Noord- Afrika. In de eerste uitzending werd ge zegd, dat het station zich zal wijden aan het bevorderen van de vriend schap tussen de volkeren van het Mid den-Oosten. Het station verklaarde dat Israël voorstander is van de een heid van alle Arabische volkeren en tegenstander is van alle buitenlandse inmenging in dit gebied. In de loop van de laatste tien jaar zijn 911.000 immigranten Israël bin nengekomen, aldus heeft de Israëli sche radio in Jeruzalem zondagavond meegedeeld. Dit betekent dat meer dan de helft van de bevolking van het land zich na de stichting van de staat Israël in Israël heeft gevestigd- Vólgens het raddo-station zijn er in Afrika, Oost-Europa en Azië nog één miljoen Joden die in principe kandi daat zijn voor emigratie naar Israël. In Londen werden twee dubbeldeksbussen gestolen Zondagochtend zgn in Londen twee dubbeldeksbussen gestolen. Een ervan wer(l twintig minuten later dwars staande in de voortuintjes van drie huizen, gevonden. De bestuurder was tegen een laag muurtje aangereden, na eerst in botsing te zijn geweest met een geparkeerde personenauto en twee andere bussen. De bestuurder van de andere gesto len bus kwam, nauwelijks nadat hg de garage had verlaten, in botsing met een taxi. Hg reed door, maar kon betrekkelijk korte tijd later wor den gearresteerd. 14-15 JANUARI 1808 Vooral Vlissingen werd getroffen Totaal 63 doden Ons land heeft veel watervloeden ge had. De laatste in 1953, een der erg ste, ligt nog vers in het geheugen. De schooljaren herinneren ons aan de St. Elizabethsvloed in 1530. De watervloed van 1808, dus 150 jaar geleden, bracht op vele plaatsen in ons land ellende, in het bijzonder in Zeeland. In de nacht van 14 op 15 januari 1808 was het springvloed. Een hevige storm uit het noordwesten dreef het zeewater r.o hoog op, dat overal in Zeeland dyken doorbraken en polders volliepen. Op Walcheren by Nieuw en Sint Joosland 1400 gemeten, op Zuid-Beveland 12.500, op Noord-Beve land 400, op Schouwen Duiveland 2100 op Tholen 1600 en in 't tegenwoordige Zeeuwse-Vlaanderen 19.820 gemeten. Dat in Zuid-Beveland zoveel land overstroomde, kwam omdat ook de grote polder Kruiningen geheel on derliep. Daar hier in de zeedijk een gat werd geslagen van ruim 600 roe den lang en ook de inlaagdyk door brak. was de ellende groot. Veertig hofsteden met grotendeels gevulde schuren werden overstroomd en moesten verlaten worden. Het gezin van de arbeider Dingenus Geluk, wiens woning instortte, kwam in de golven om. Dat in Zeeuwsch-Vlaanderen zoveel polders onderliepen kwam vooral om dat het water in de vele ver in het land liggende zeearmen werd opge zweept. In de Westkappelse dijk werd een groot gat geslagen, doch met man en macht wist men de dijk te behou den. De duinen namen op sommige plaatsen 3 voet af. MIDDELBURG Daar Middelburg door zijn haven kanaal nog in open verbinding met de zee stond, werd de waterstand by- zonder hoog n.l. 4.38 m. -f A.P. De kaden stonden blank. Het zee water liep over de vloedbalken in de lager liggende straten. In de nabe staande Vismarktkerlc aan de Zus terstraat stond het water enige voe ten hoog. Ook stroomde op de kade het water in de meeste huizen, zodat de lager liggende kelders en keukens onderliepen. VEERE Ook hier stroomde het water de stad in. Er verdronken vier personen in hun ondergelopen woningen, daar zy in de nacht het vege lijf niet konden redden. De andere morgen voer men met schuiten door de straten om de op hun zolders of bovenkamers ge vluchte bewoners met hooivorken brood en verversingen toe te reiken. EEN TRIEST BEELD geeft de „Ebro" thans te zien. Uit het onstuimige water van de Noord zee ten westen van Schouwen- Duiveland verheffen zich twee masten, daar tussenin een pi.jp en af toe komt het dak van de radiohut hoven water. Het is ge daan met de zeesleper, die zater dagavond vastliep en in de nacht daarop ten onder ging. De beniannig werd gered, maar de „Ebro" zelf ploegt zich vast in het zand, wordt onder dat zand bedolven en zal allengs door de branding in stukken worden gescheurd. Men kan niet verder dan tot onge veer vierhonderd meter bij het schip nomen. Zondagmiddag hebben ber gingsschepen nog getracht het ge strande schip te naderen, maar de zee was te woest. De vaartuigen, waaronder de „Dolfijn", keerden on- verrichterzake terug naar Veere. In de omgeving, waar ae „Ebro" rust, is de zee altijd wild, zij speelt er met de minder-grote schepen. In de verte kan men, zoals maandagochtend, te gen de grauwe hemel het droeve sil houet van de sleper zien. Het schip ligt muurvast op een kleine zand bank bij de Banjaard. Rond de „Ebro" spoken de golven, zij over spoelen de hutten en bonken tegen de schoorsteen. Een mysterieus, maar bovenal triest beeld, vooral als men bedenkt dat deze stranding het einde betekent van een bijkans glorieuze carrière, want de „Ebro" heeft menig goed werk verricht. En het schip had naar verluidt, nog een filmrol voor de boeg: in de rolprent naar Jan den Hartog's roman „Hollands Glorie"... „Wij moeten de „Ebro" maar zo spoe dig mogelijk vergeten", zo merkte een ingewijde in het bergingsvak ons op. „Het schip graaft zich onder en is wellicht nu al voor een deel gevuld met zand". Men vertelde ons desgevraagd eveneens, dat aan ber ging niet eens gedacht wordt. „Het schip voelde de slopershamer nade- ,ren en vond het beter zo. Dit is een Hljllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1 Hulde voor de redders 1 H De dappere en spectaculaire ff redding van de opvarenden m van de „Ebro" door de mannen M van de „Maria Carolina Blan- p |e kenheijm" heeft op vele Ne- j= p dcrlanders diepe indruk ge- maakt. Dat bleek ook duidelijk uit een telegram, dat door de ff vereniging „Vrienden van Vee- p ff re" naar jhr. I. F. den Beer s ij Poortugael, burgemeester van m Veere, werd gezonden. In dit telegram betuigen de „Vrien- den van Veere" hun hulde aan s schipper Minneboo en de zij- jf nen. goed graf voor de „Ebro" „Er zijn reeds enkelen, die particulier wel iets van 't schip zouden willen slopen. Wij raden hen dit sterk af, want, zo als gezegd, het snookt in de omgeving van de Banjaard! (foto P.Z.C.) VLISSINGEN Zoals gewoonlijk had vooral Vlissin gen bij watersnood veel te lijden. De laagste straten geleken spoedig vij vers. In sommige huizen steeg het water tot 14 voet 4 meter). Niettegenstaande zoveel mogelijk de reddende hand werd uitgestoken, verdronken er nog 31 personen (11 mannen en 20 vrouwen). In de Grote Kerk. de Middelkerk en de Lutherse kerk had de vloed veel schade aangericht. Het water stond in de St. Jacobskerk 44 cm. hoog. De stoelen en de losse banken dreven door elkaar. Op een der kerkpilaren staat aangegeven hoé hoog het water toen "stond-. Vele graven waren inge stort. Op het kerkhof waren enkele lijkkisten door het water uit de gra ven opgelicht en dreven rond. Toen het water gezakt was, bleek dat alles in de kerk met een laag slijk was be dekt. Enige personen zyn op bijzondere wgze gered Een paar reddingen zullen wij in 't kort melden. Een vrouw, die op haar bed door de vloed tot aan de zolder werd opge tild, hoorde men in het naastgelegen huis om hulp roepen. Men brak eerst het dak en vervolgens de zolder open en redde haar zo van een wisse dood. Een 15-jarig meisje sliep in een kelderkeuken, die vol water stond. Op haar bed liggende dreef zij tot bijna aan de balken. Zij riep om hulp, doch niemand waagde zich in de diepe volle kelder. Daar net roepen ophield, meende men, dat zij reeds was om gekomen. Na een uur begon zij weer te roepen. Eén Frans soldaat kon dat niet langer aanhoren. Hij ontkleedde zich. bond om het bovenlijf een touw, dat door anderen werd vastgehouden en waadde tot de hals toe door het water. Hij smaakte de voldoening het meisje te redden. Het waren voornamelijk militairen, die met schuiten de op hun zolders gevluchte bewoners van het nodige voedsel vooorzagen. YVy schreven reeds dat te Vlissingen 31 mensen verdronken en te Veere 4. In Zeeuwsch-Vlaanderen was het aan tal 21 en in Zuid-Beveland 7. Totaal dus 63 personen. Verder zijn in geheel Zeeland meer dan dan 700 stuks vee verdronken. Vele gezinnen waren in grote armoede. Bij decreet van koning Lodewijk van 19 januari moest in het ganse land gecollecteerd worden tot leniging van de nood. Op het stadhuis te Utrecht hield hg een inzameling voor de ge troffenen in Zeeland, die bijna f 5000 opbracht. Zelf schonk hij 50.000. Na verloop van tijd werden de door gebroken dyken hersteld. Sarah Churchill was dronken De actrice Sarah Churchill, 43-ja- rige dochter van sir Winston, is maandag te Los Angeles wegens dronkenschap opgebracht. De politie arresteerde de actrice in haar huis, nadat men een klacht van de plaatselijke telefoondienst had ontvangen dat miss Churchill dron ken was en liederlijke taal tegen de telefoniste had uitgeslagen. In het politiebureau, waar ze geboeid was heengebracht, raakte zij slaags met een der agenten en scheurde hem zijn jasje van het lijf, zo verklaarde een commissaris van politie. Haar advocaat maakte bekend dat zij tegen een borgstelling van 50 dollar op vrije voeten was gesteld. Zij moet dinsdag voorkomen, de dag waarop zij ook in een televisiestuk moet spelen. Jesse Lasky overleden Filmproduktieleider Jesse Lasky is op 77-jarige leeftijd overleden. Hij was een der pioniers van de Ameri kaanse filmindustrie. Samen met Ce cil B. de Mille en Sam Goldwyn koos hij Hollywood uit als zetel voor die industrie. SOCIOLOGISCHE PROBLEMATIEK Landelijke wedstrijd van V.N.F. voor kwekelingen NA DE LAATSTE zomervakan tie heeft de Vereniging voor Ne derlands Fabrikaat een opstellen wedstrijd uitgeschreven onder de leerlingen van de 92 kweekscho len, die Nederland telt. In deze wedstrijd is het opstel van de a.s. onderwijzer Janus Radder uit Oostkapelle, leerling van de Rijkskweekschool te Middelburg, met 85 punten (de waardering liep van nul tot honderd) als het beste uit de V.N.F.-bus gekomen. De opgave behoorde bepaald niet tot de klusjes-voor-een-regenach- tige-middag. „Beschrijf de pro blemen, die zich voordoen bij het omzetten van agrarische gemeen ten naar geïndustrialiseerde" luid de de opgave en deze problematiek was van een dergelijk kaliber, dat slechts één Middelburgse Rijks kwekeling zich aan 't schrijven zette. Of misschien bleef het bij die éne, louter omdat het juist Janus Radder was. waarvan men immers voldoende mocht ver wachten Hoe het ook zg, het opstel van Radder kreeg de meeste punt jes van de ijverige jury. het was het beste van de vier be kroonde epistels. De andere drie één -van een jongeman uit Hoofddorp en twee van meisjes uit Arnhem verwierven 82, 81 en 80 punten. In totaal waren er 116 inzendin gen. Er was bepaald, dat de autri- ccs en auteurs van die opstellen, die tachtig of meer punten zouden verwerven, op uitnodiging van de V.N.F. een tweedaags bezoek mochten brengen aan een ge meente, waarvan het agrarische karakter had moeten wijken voor dat van een gemeente- met-in dustrie. Cuyk in Noord-Brabant is een prachtige voorbeeld-gemeen te, die daarvoor is aangewezen. Woensdag en donderdag a.s. wordt Janns Radder er al ver wacht. zo deelde het hoofd van de afdeling onderwijs van de V. N.F., de heer P. K. Polderman mee, die maandagmorgen naar Middelburg was gekomen om in het muzieklokaal van de Rijks kweekschool Radders prestatie Met. Janus Radder van de Rijks- kweekschool te Middelburg, die win naar werd van de landelijke opstel lenwedstrijd van de Vereniging Ne derlands Fabrikaat, bewonderen zijn mede-leerlingen hier het certificaat, dat hij maandagmorgen, min of meer tijdens een „huldiging", ontving. (Foto P.Z.C.) enige officiële luister bij te zetten door hem het hiervoor ontworpen certificaat uit te reiken. De heer Polderman deed dat met een vlot felicitatiespeechje, dat hij in tegenwoordigheid van alle kwekelingen uitsprak, nadat de directeur van de school, de heer M. A. Hage woorden van welkom tot hem had gericht. En passant hield de heer Pol derman nog een pleidooitje voor industrievestiging. „Vooral voor Zeeland geldt het parool: Probeer industrieën te vestigen" zo zei de V.N.F.-man en hij vroeg de a.s. onderwijzeressen en onderwijzers mee te helpen Zeeland hiervoor geestelijk „bereid te maken". Janus Radder, die uiteraard een dankwoordje sprak, onthul de, dat hij „zo-maar" achter een schrijfmachine was gaan zitten. „De opgave was meer dan moeiljjk, maar bronnen heb ik niet geraadpleegd", ver klapte hij. Eenmaal achter die schrijfma chine, dreigde het opstel een boek te worden. Maar Janus hield het op veertien kantjes, waarin hij vooral de geestelijke facetten be lichtte. Hij wees op het vergroten van de geestelijke weerbaarheid van de individuele arbeider, in het bijzonder van de uit-de-agra- rische-sector-komende arbeider opdat deze zich in de massa zou kunnen handhaven. Verderop zei de winnaar, dat aan de oprichting van industrieën niet alleen een economische, maar ook een sociale planning vooraf dient t<? gaan en zo groeide het opstel uit tot een gedegen sociologische verhandeling, rijp voor 85 punt jes. Rijp ook voor een excursie naar Cuyk in Noord-Brabant, waar men diamanten slijpt en schrijf machines vervaardigt, die na veertien kantjes nog jaren mee kunnen lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|!lllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!ll||||||||||||||||||jÜ{ Maginotlinie wordt in stand gehouden. 'Volgens militaire kringen in Parijs worden delen van de Maginot-linie, een reeks versterkingen langs de noordoostelijke grens van Frankrijk, waaraan men in 1927 begon te bouw en. zodanig onderhouden dat zij dienst kunnen doen als onderdeel van de westelijke verdediging. Dit is het exterieur van het raadhuis van Haastrecht, dat een dezer dagen door de commissaris van de konin gin in Zuid Holland heropend zal worden. Het fraaie gebouw dat uit 1618 dateert is geheel gerestaureerd. Prof. dr. Lindeboom tijdens treinreis overleden Prof. dr. J. Lindeboom, oud-hoog leraar in de theologie aan de rijks universiteit te Groningen, is giste ren, toen hij per trein onderweg was van Amsterdam naar Groningen, ten gevolge van een hartverlamming overleden. De trein was om 15.29 uit Amster dam vertrokken Omstreeks kwart voor vier merkten andere inzitten den, dat hun medereiziger onwel werd en een hunner trok aan de nbodrem. Toen een arts de hoog leraar wilde onderzoeken, bleek hg reeds te zijn overleden. Prof. Lindeboom is 75 jaar gewor den. In 1914 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. Totdat hij in 1952 de pensioengerechtigde leeftijd bereik te, doceerde hij kerkgeschiedenis. Prof. Lindeboom was lid van de koninklijke Nederlandse akademie van wetenschappen, redacteur van het Nederlands archief voor kerkge schiedenis en voorzitter van de Pro vinciale Archaelogische commissie in Groningen. Hij schreef o.m. „Het Bijbelsch hu manisme in Nederland". „Stiefkinde ren van het christendom". „Geschie denis van het vrijzinnig protestantis me" een driedelig werk. waarvan 't eerste deel in 1929. het derde in 1935 van de pers kwam. „De confessio nele ontwikkeling der reformatie in de Nederlanden", en, samen met dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, 'n tweedelig handboek der kerkgeschie denis. Professor Lindeboom was voorts van 19291936 voorzitter van de vereniging Vrijzinnig-Hervormden in Nederland. Hg is voorzitter geweest van de commissie van beheer van het Groninger universiteitsfonds en van de Nederlandse Gustaaf Adolf- vereniglng, secretaris van de com missie voor godsdienstonderwijs van de Nederlandse protestantenbond, bestuurslid van het Haags genoot schap tot verdediging van de chris telijke godsdienst cn lid van de ra- diora&d.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7