Dr. ir. Vondeling benoemd tot minister van landbouw Twee straaljagers na botsing onder Rilland neergestort VAKCENTRALEN WENDEN ZICH TOT MINISTERRAAD DINSDAG 14 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE POURANT NA KORT FINANCIEEL INTERMEZZO Volhardend en zakelijk socialistisch deskundige Dr. ir. A. Vondeling:, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is bij koninklijk besluit van 11 januari 1958 benoemd tot minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening-. De heer Vondeling is gister morgen door H.M. de Koningin op Soestdijk beëdigd. In de Tweede Kamer, waarvan bij sinds 25 juli 1946 lid is, fungeerde bij lange tijd als de agrarische deskundige van zijn fractie, die der I'.v.d.A. In de loop der laatste jaren kreeg liij echter een aantal land bouwkundige experts in zijn fractie naast zich, waardoor hij bij de be handeling van agrarische kwesties wat minder aan het woord kwam dan vroeger. Hij geraakte geheel op ander spoor, toen zijn partijgenoot de heer Hofstra, financiële- en belastingdeskundige van zijn fractie, op 13 oktober 1956 tot minister van financiën benoemd werd. Dr. ir. Vondeling nam de taak van de heer Hofstra in de Kamer over en ging als woord voerder voor de P.v.d.A. in financiële zaken optreden. Aanvankelijk scheen het, dat hij hierdoor eer verder van het minister schap verwijderd raakte dan dat hij dit verwerven zou. De bcuoeming echter van de minister van landbouw, dr. Mansholt, in de commissie voor de Europese Gemeenschappelijke Markt en zijn aftreden als bewindsman, opende plotseling de neg voor een jong en energiek, op landbouwgebied deskundig socialist naar een ministcrsplaats. Bezwaren legen kerkelijk Hond verzorgt drie Het lag voor dc band. dat in de eerste plaats aan de heer Vondeling gedacht werd. Temeer daar hij zich in de kamer niet alleen met succes op agrarisch terrein had bewogen, maar ook, zij het korte tijd, op fi nancieel gebied. Vreemd waren de heer Vondeling trouwens de financiën niet, want hij is directeur van de .Coöperatieve Centrale Landbouw-boekhouding" in Leeuwarden. Ofschoon een enkele keer duidelijk werd, dat hem de behandeling van de financiële problemen in de Kamer meer moeite kostte dan de agrari sche, heeft hij zich toch moedig en met veel wilskracht door de moei lijkheden heengeslagen. Wat zijn le vensgeschiedenis tot dusver betreft kan nog het volgende worden ver meld. Van de h.b.s. ging dc jonge Anne Vondeling, die op 2 maart a.s. 42 jaar wordt, naar de landbouwhoge school in Wageningen. In 1940 -be haalde hij het diploma landbouw kundig ingenieur (economische rich ting). Politiek koos hij al vroeg par tij, lid van de Vrijzinnig Democra tische Jongeren Organisatie. Toen hij in aanmerking kwam met jonge socialisten en hun denkbeelden leerde kennen, vond hij. politiek gezien, in het socia lisme een nieuwe bestemming. Hij werd er een warm en over tuigd voorstander van. We helt ben zelfs wel de Indruk gehad, dat hij zich er zo sterk mee ver eenzelvigt, dat hij de juiste ver houdingen wel eens uit het oog verliest. Tact in de politieke strijd is niet zijn allersterkste zijde. We zijn er echter van overtuigd, dat zijn intelligentie en ervaring hem in zijn ministerschap spoe dig onnodige botsingen zullen doen vermijden. Want dr. Vondeling heeft een sterk ontwikkeld gevoel voor verantwoor- delijheid. Dat bleek al, toen hij hoewel van huis uit volkomen ver trouwd gemaakt met de idee van een nationale ontwapening een officiersopleiding wenste, zelfs toen het ministerie van oorlog hem daar voor te oud achtte. Hij riep de me dewerking van een kamerlid in om zijn doeleinden te verwezenlijken. In 1941 huwde de heer Vondeling met mr. Antonia Agncs van 't Hof. De heer en mevrouw Vondeling heb ben drie kinderen. Promotie Van 19401945 was dr. Vonde ling landbouwkundige bij de pro vinciale dienst van Friesland (toe gevoegd aan de commissie noord oostpolder). In de oorlogstijd en vlak daarna was hij als journalist werkzaam in de groep „Je Main- tiendrai". Hij was mede-oprichter en hoofdbestuurslid van de Nederlandse Volksbeweging. In 1948 promoveerde hij aan de Landbouwhogeschool op een proef schrift „De bedrijfsvergelijking in de landbouw" (een cconomisch-sta- tistische studie). SLEE. Tijdens het grote en feeste lijke „Imperial Rail" in New York was er een verloting, georganiseerd door de autofabriek Chrysler. De hoofdprijs was een Chrysler Imperial- Prinses Georgina van Liechtenstein verrichtte de trekking. Winnaar van de „slee" bleek te zijn: Jack Chrys ler.... DURE SERENADES. De romance zal in de Spaamse stad Santa Cruz del Retamar, waar voor elke huwbare vrouw drie mannen beschikbaar zijn, een kostbare affaire worden. Om niet-stadgenoten u:t de con treien le weren, opdat de spoeling niet nog dunner wordt, hebben de vrijgezellen te Santa Cruz besloten, scxe-genoten uit de provincie die ge acht kunnen worden mededingers te zij®, eerst dan tot hun serenades van zaterdagavond toe te laten als ze 500 pesetas hebben neergeteld. PROTEST. De inwoners van Boding Valley (Engeland) protesteren tegen de invoering van een busdienst, de eerste in de geschiedenis va® het dorp, omdat zij dit een inbreuk noe men op hun rust en intimiteit. Hij is lid van het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid, voorzitter van de stichting „Friese Pers" voorzitter van de Vereniging van (Leeuwarder Courant en Friese Koerier), lid van de Zuiderzeeraad, Landbouwboekhoudbureaus en be stuurslid van de Nederlandse Ver bruikscoöperaties. Dr. Vondeling is een enigszins tengere figuur. Hij heeft een me- Mmister ir. C. Staf heeft gisteren in zijn hoedanigheid van minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening ad interim de -portefeuille van het ministerie overgedragen ir. Vondeling. In een interview deelde de nieuwe beicindsman mee, dat het landbouwbeleid voor een groot deel een continuatie zal zijn van het be leid van dr. Mansholt. Foto: ir. Vondeling. taaiachtige stem, die zijn politie ke tegenstanders een enkele keer irriteert. Hij is vriendelijk en be hulpzaam en gaat kameraad schappelijk om met allen, die met hem in aanraking komen en hem hebben leren kennen. Hij wordt voorts gekenmerkt door volhar ding, zakelijkheid, discipline en trouw aan zijn levenstijl. ONGERUST OVER WERKLOOSHEID Pleidooi voor uitvoering van meer openbare werken De besturen van de samenwerkende vakcentralen (NW, KAB en CNV) hebben per telegram aan de minis terraad kennis gegeven, dat ze zich in hun gehouden bestuursvergaderin gen hebben bezig gehouden met de toenemende werkloosheid. Iu afwachting van nader overleg over de te voeren werkgelegenheids- politiek in het algemeen, dringen zij er bij de raad van ministers op aan. op korte termijn over te gaan tot liet uitvoeren van meer openbare wer ken in de gebieden waar de stijging van de werkloosheid het grootst is. Het dagelijks bestuur van het NVV heeft zo deelt het mede zich in zijn vergadering van gisteren bezig gehouden met de verontrustende ont wikkeling van de werkloosheid, zoals deze in de cijfers van 31 december tot uiting is gekomen, waarbij In het bijzonder de stijging in de ontwikke lingsgebieden. de bouwnijverheid en de metaalindustrie de aandacht trok. Het NW-bestuur is van oordeel, dat de regering onmiddellijk enige gerichte maatregelen dient te nemen ter stimulering van de werkgelegen heid in die bedrijfstakken, waar de werkloosheid het sterkst is opgelo pen. Daarbij moet worden gedacht aan uitbreiding van overheidsop drachten. in het bijzonder voor de metaalindustrie en de bouwnijver heid, een soepeler vergunningenbe leid, uitbreiding van de uitvoering van openbare werken in het bijzon der in de ontwikkelingsgebieden en het volledig doen herleven van de premiclening ter bevordering van in dustrievestiging in een aantal kern gemeenten. Bovendien verwacht het dagelijks bestuur van het N.V.V. dat het ver richten van overwerk zoveel moge lijk zal worden beperktDe aan vaarding van dc bestedingsbeperking door de vakbeweging kan niet bete kenen de aanvaarding van ceij gefor ceerd tempo van sanering van de be talingsbalans die een ernstige aan tasting van de werkgelegenheid ten gevolge zou hebben. Kapitein-vlieger P. Krikken: ..toen trok ik mijn schietstoel los.... (Foto P.Z.C Het dagelijks bestuur van het NW zal de ontwikkeling van de werkloosheid in het overleg met de KAB en het CNV ter sprake brengen. Het is van oordeel, dat de ontwikkeling van de economi sche situatie in breder verband in de Sociaul Economische Raad ter sprake moet worden gebracht, maar dat dit het actieve optreden van de regering nu niet zal mogen, vertragen. Het convent der ehristelijk-sociale organisaties heeft in een brief aan de minister-president, dr. W. Drees, gevraagd of het geen aanbeveling huwelijk van Fr. Sagan Abbé Brau, een bejaarde priester in C'ajarc, het dorpje waar de huwe lijksafkondiging is geschied voor de 22-jarige Franeoise Sagan en de 45- jarige uitgever Guy Schoeller, heeft verklaard het huwelijk niet te zullen inzegenen wanneer de schrijfster niet eerst tot inkeer komt. Abbé Brau is de tweede priester die zich niet be reid verklaard tot het verrichten van de huwelijksinzegening. Volgens Abbé Brau is Frangoise Sa gan een malle snob en schandaaltjes- jaagster, die zich uit snobisme tot het nihilisme heeft gericht. De vorige maand had pater Pierre Corbeille in Cajarc al gezegd dat hij het huwelijk niet zou inzegenen omdat Sagan's boeken immoreel zijn. Abbé Brau zei alleen bereid te zijn tot het inzegenen van het huwelijk wanneer Frangoise een daad wil stel len, tot inkeer wil komen, en wil be wijzen dat de kerkelijke plechtigheid voor haar iets anders is dan een for maliteit. Onderzoek mogelijkheden van atoomaandrijving voor schepen Een door Noorse rederijen gevorm de vereniging „Rederatom" heeft een contract gesloten met het instituut voor atoomenergie te Kjeller voor een tweejarig programma ter onder zoeking van de mogelijkheden van voortstuwing van schepen met atoomenergie. De staf van het in stituut voor atoomenergie zal waar schijnlijk uitgebreid moeten worden. Er zijn daar nu slechts drie men sen die studie maken van de atoom voortstuwing van schepen. zou verdienen dat de Sociaal Econo mische Raad zich op korte termijn beraadt over de huidige economische situatie. Tijdens een in Den Haag gehou den persconferentie is door hoofd ambtenaren van Sociale Zaken mee gedeeld, dal de regering voldoende aanleiding aanwezig acht om voor bepaalde delen van het land maat regelen te overwegen, maar zij kan nog niet zeggen, welke deze maat regelen zijn en V/anneer zij worden bekendgemaakt. Relatief is de werkloosheid het grootst in Drente en de andere noor delijke provincies. Daar verdient de situatie dus alle aandacht. Overi gens is de werkloosheid procentueel het meest gestegen in die delen van ons land, waar de arbeidsmarkt het sterkst overspannen was. pasgeboren leeuwtjes In diergaarde „Blijdorp" te Rotter dam heeft een leeuwin „Big one" ge naamd, het leven gescboukeu aan vijf welpen, van wie zij evenwel, zoals meer voorkomt, drie heeft verstoten. Direct is men op zoek gegaan naar een hondemoeder, die de taak van de leeuwin zou kunnen overnemen. Een hond. die een Rotterdammer kwam aanbieden, hééft nu de drie leeuwtjes onder haar hoede genomen. Vader van de jongeborenen is de leeuw „Gabdia", die eigendom is van Prins Bernhard. Na aankomst des tijds is ons land heeft het dier een onderkomen in de Rotterdamse Dier gaarde gekregen. Nieuwe voorzitster van Hervormde vrouwendienst In huize „Witteveen" te Utrecht heeft jkvr. C. M. van Asch van Wijck uit Zeist afscheid genomen als voorzit ster van de Hervormde vrouwen dienst. De landelijke commissie Her vormde vrouwendienst, in 1951 inge steld door de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk is voortgekomen uit de subcommissie voor de dienst van de vrouw in de kerk van de commissie gemeenteopbouw. Deze heeft in de oorlogstijd veel voorbereidend werk ge daan voor wat na de oorlog in deze kerk tot stand is gekomep. Jkvr. van Asch van Wijck is bij haar afscheid door verscheidene sprekers en spreeksters „de moeder van de H. V.D. genoemd. Zij wordt als voorzit ster van de landelijke Commissie HeiVormde vrouwendienst opgevolgd door mevrouw K. Beversluisvan der Brug uit Zeist, die al lid van de com- Enkele kilometers verwijderd van de plaats waar maandagmorgen bij Ril land twee straaljagers tegen elkaar botsten, boorde zich de staart van een der toestellen ii\ een stuk bouw land. (Foto P.Z.C.). TIJDENS OEFENVLUCHT Leerling-vlieger dodelijk verongelukt; instructeur redde zich met schietstoel Boven het uitgestrekte schorrengebied onder de gemeente Rilland-Bath nabij de Völckerpolder zijn maandagmorgen twee Gloster Meteorstraal- jagers van de vliegbasis Woensdrecht met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De 21-jarige sergeant leerling-vlieger W. van Deutekom uit Soest kwam daarbij om het leven. De bestuurder van het tweede toestel de 29-jarige kapitein vlieger-Instructeur P. Krikken uit Hoogerlieide wist met zijn schietstoel het vliegtuig te verlaten. Weliswaar viel hij aan zijn parachute ongeveer 300 meter uit de kust in dc schorren, doch hij liep bij ziju val geen verwondingen op. De beide Gloster Meteors maakten deel uit van een formatie van vier toestellen. Van dc vier toestellen werden er twee gevlogen door instructeurs en twee door leerling-vliegers. Deze laatsten kregen een opleiding voor jachtvlieger. Van Deutekom had eni ge tijd geleden in Canada zijn bre vet gehaald. De vier Meteors start ten met twee gelijk, met een ver schil van 15 seconden. Instructeur Krikken en leerling-vlieger Van V erongelukt Deutekom vormden het tweede en laatste „pair" van de formatie. Tij- 'dens het inhalen van het eerste „pair" boven de Kreekrakpolder na men beide toestellen naast elkaar vliegend een flauwe bocht. Op dat ogenblik is de leerling-vlieger met zijn Meteor tegen het toestel van zijn instructeur gevlogen. ..Plotseling voelde ik een hevige schok door mijn kist gaan en sprong de neus van mijn toestel omhoog", zo vertelde ons later kapitein-vlieger Krikken in zijn woning aan de Xieuweweg te Hoogerheide, waar hij reeds goed deels was bekomen van liet ha chelijke avontuur boven en in de slikken onder Rilland-Bnth. „Ik probeerde nog de koers herstellen, doch 't vliegtuig bleef onbestuurbaar en even later, be gon het te slingeren en te draai en". Op dat moment liet zal op ongeveer 500 meter hoogte ge weest zijn trok ik aan het riempje van mijn schietstoel en kort daarop landde ik met mijn parachute veilig in de schorren", zo verhaalt de vlieger op zakelijke toon over zijn redding. „Daarna heb ik rustig gewacht tot enkele arbeiders me kwamen halen, want ik begreep wel, dat het bij zonder moeilijk is om door de schorren te waden". Kapitein Krikken, die reeds meer dan 10 jaar vliegt, voegde er nog aan toe, dat liet zijn eerste ongeluk was. Zijn toestel stortte enkele honder den meters verder, onder aan de berm van de zeedijk, neer. De ma chine vloog onmiddellijk in brand en nog uren later hing er een dichte, zwarte rookwolk boven het wrak, waarin zich ongeveer 2000 liter brandstof bevond. Het vliegtuig, dat werd gevlogen door leerling-vlieger Van Deutekom, loog na de botsing nog een eind door, waarna het schuin naar bene den stortte. Het toestel kwam een heel eind uit de kust in de Wester- schelde op de rand van de z.g. Geul van Woensdrecht terecht, waar het met een hevige knal explodeerde. De vlieger werd met zijn schietstoel on geveer 50 meter ver weggeslingerd naar de andere zijde van de geul. Hij werd daarbij op slag gedood. Een ooggetuige van dit vliegdra- ma onze agent, D. H. de Bruyn uit Rilland-Bath. die de P.Z.C. in de af gelegen polder aan het bezorgen was, verklaarde, dat beide toestellen met de staart tegen elkaar sloegen. Hoe het ongeluk precies is gebeurd staat officieel nog niet vast, doch op een stuk bouwland in de polder, enige kilometers verwijderd van de plaats waar de vliegtuigen neervielen, is de staart van een der toestellen gevon den. De heer De Bruyn waarschuwde on middellijk telefonisch de vliegbasis Woensdrecht de rijkspolitie in Ril land-Bath en dokter J. A. Kamps uit die gemeente, die kort daarop arri veerden, alsmede een reddingsploeg van de vliegbasis. De brandweer te Rilland-Bath, die was uitgerukt om de brand te be strijden, liep vast in de modder onder aan de dijk, zodat zij niet in actie kon komen. Het bergen van het stoffelijk over schot van de leerling-vlieger is niet ■el moeilijkheden gepaard gegaan. Met de havenmeester J. Huijps van Woensdrecht als gids trok een red dingsploeg van de vliegbasis door de schorren. De mannen konden even wel het wrak niet bereiken, omdat zij met de draagbaar en cuige planken in de modder dreigden vast te gera ken. Onverrichterzake moesten de nnen naar de vaste wal terugke ren. Met bebulp van een roeiboot is men er daarop omstreeks half vier dus vier uur na het ongeval in geslaagd het stoffelijk overschot van sergeant leerling-vlieger van Deute kom te bergen. I»e twee verloren gegane jagers van het reeds verouderde type Gloster Meteor maakten deel uit van het laat ste squadron van deze jagers. De Meteors op Woensdrecht worden ge bruikt voor trainingsdocleindeii. Bin nenkort zouden de vliegtuigen buiten gebruik worden gesteld en naar de sloper verhuizen. Het Wereldgebeuren V oorbereidingen Kamer-diplomatie is vaak beter dan camera-diplomatie...." De ze opvatting van de Canadese oud-minister van buitenlandse zaken Lester Pearson vindt ongetwijfeld vele aanhangers in westelijke rege ringskringen. Vorige week, toen de Sermanente raad van de Noordatlan- sche Verdragsorganisatie in Parijs de antwoorden besprak, die de di verse regeringsleiders aan de Russi sche premier maarschalk Boelganin zouden richten, kwam men tot de slotsom dat er grondige voorberei ding nodig is alvorens kan worden overgegaan tot top-overleg tussen oost en west. En men heeft gelijk: een topconferentie die mislukt, kan meer kwaad dan goed doen. Tevoren moeten de ministers van buitenland se zaken in principe ervan overtuigd zijn. dat er resultaten zullen worden behaald, wanneer de leiders aan de top. waar (weer volgens Pearson) „het terrein slecht begaanbaar is en de wind hard blaast" bijeenkomen. Aan de man die bij de verkiezin gen van vorig jaar op Canada's „top" terechtkwam, John Die- fenbaker, heeft de Russische premier in zijn nieuwe brief van vorige week gevraagd, of die de nodige stappen wilde doen om een topconferentie tussen oost en west mogelijk te ma ken. Waarschijnlijk is Boelganin, toen hij dit schreef, uitgegaan van de wetenschap dat de Canadezen evenals vele Westeuropese staats lieden eerder dan.de Amerikanen de nèiging vertonen, om eens te onder zoeken of overleg tussen oost en wést resultaat kan hebben. Boven dien zal het ook hém wel bekend zijn, dat de Canadese premier, die ja renlang tot de oppositie in het par lement heeft behoord, bekend staat om de bloemrijke en tegelijk treffen de en overtuigende stijl van zijn plei dooien. In deze man, die ook als ad vocaat faam heeft verworven, ziet Boelganin dus klaarblijkelijk een ge schikt .raadsman" in de conflictsitu atie tussen oost en west. Dat Diefen- baker aan de vorige Canadese rege ring weieens heeft verweten, de bui tenlandse politiek teveel door de Amerikanen te latenbeïnvloeden, is bij dit alles misschien ook een factor van betekenis geweest. Wellicht is men in het Kremlin uitgegaan van de veronderstelling, dat Diefenbaker nu in de brieven-affaire ook eens „anders dan de Amerikanen" wil doen. Het is best mogelijk, dat Diefen baker zich in zijn antwoord brief bereid verklaart, om te helpen de grondslag te leggen voor besprekingen aan de top. Het staat daarbij echter wel vast dat hij daar aan zal toevoegen, niet in zijn eentje tot dit belangrijke werk in staat te zijn. En het ligt voor de hand, dat hij dan in overeenstemming met de Navo-conclusies te Parijs -erop zal wijzen dat behalve zijn eigen even tuele voorbereidende werk een be handeling van de te bespreken mate rie langs diplomatieke weg en door de ministers van buitenlandse zaken noodzakelijk is. Misschien dat hij daarbij, zoals ook Eisenhower deed in diens zojuist gepubliceerde epistel voor het Kremlin, zal herin neren aan de tweede Geneefse top conferentie, waar de Russen instem den met hereniging van Duitsland door middel van vrije verkiezingen. Een belofte, die nog steeds niet is vervuld. Rusland zou, zoals Eisenho wer zegt, het vertrouwen in zijn ge geven woord kunnen herstellen, door die belofte nu na te komen. En ook Oost-Europa (dat zich anders im mers door het Westen verraden zou fcvoelen) moet op zo'n topconferen- ie aan de orde worden gesteld. De ontwapeningsproblemen, die het eigenlijke onderwerp moe ten vormen van de door Boelga nin voorgestelde conferentie, zijn daarenboven zo ingewikkeld, dat de Amerikaanse. Engelse, Franse, Rus sische en Canadese deskundigen geen overeenstemming konden bereiken in jarenlang „basis"-overleg. Men kan niet verwachten, dat de grote man nen aan de „top" nu zomaar, oninge- leid. dc sleutel tot de oplossingen kunnen vinden. Het zou dan ook juist zijn. wanneer in Diefenbaker» ant woord iets doorklonk van Pearsons plomatie. JOHN DIEFENBAKER kundig advocaat Drie mannen pleegden overval op bank te Keulen Drie met pistolen en een machi negeweer bewapende mannen hebben maandagmiddag uit het bijkantoor van een bank in Keulen 50.000 tot 60.000 mark ontvreemd. Beide aanwezige kassiers boden geen tegenstand. De overvallers ver dwenen in een volkswagen, die door verschillende getuigen werd beschre ven als grijs, bruin en rood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5