PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT o, BILT EISENHOWER VERKLAARDE ZICH BEREID Sowjetleiders te ontmoeten Zeesleper Ebro - op weg om hulp te bieden - bij Schouwen vergaan af DUITSERS BIEDEN INDONESIË SCHEPEN OP CHARTERBASIS AAN 201e jaargang - no. 10 J. Dagblad, uitgave van de firma 1 'rovinclale Zeeuwse Courant. 1 directie: F. v. d. Velde en F. B. tf 'en Boer, Adjunct: W. de Pagter. H ;oofdredacteur: w. Leertouwer. A*djunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ■MbONNEMENTSPRIJS 56 cent per wjeek WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN B-J Maandag 13 januari '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een raWmum van 1.—- „Brieven oJS adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. ireaus: Vlissmgen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Geen topconferentie zoals Boelganin wenst Bijeenkomst moet echter worden voorbereid door ministers President Eisenhower is bereid de Russische leiders te ontmoeten. Dit heeft de Amerikaanse president geantwoord op de brief van de Russische premier Boelganin, waarin deze een topconferentie van oost en west voorstelde. Eisenhower verklaarde daarbij echter, dat de moeilijke ma terie eerst moet worden behandeld langs diplomatieke weg en door de ministers van buitenlandse zaken. Boelganin had voorgesteld de topconferentie te houden binnen twee of drie maanden. Volgens Eisenhower kan een dergelijke conferentie meer kwaad dan goed doen. Een topconferentie heeft pas zin als met betrekking tot de ontwapening, de Duitse hereniging en soortgelijke problemen tekenen aanwezig zijn dat een topconferentie werkelijke resultaten kan brengen. Boelganin zegt tenslotte nog, dat de Amerikaanse militaire en politieke leiders, die kernwapens en raketten in Europese landen willen opslaan blijkbaar uitgaan van de gedachte, dat in geval van het uitbreken van een oorlog de voornaamste vergel dingsslag met toepassing van kern wapens in de eerste plaats gericht zal zijn tegen de Westeuropese landen, waar atoomwapens zijn opgeslagen. Deze veronderstelling, waar hij thans niet op ingaat, mist volgens Boelganin elke grond. Hij legt er evenwel de nadruk op, dat degene die zijn toestemming geeft tot het aanleggen van raketbases een gro te verantwoordelijkheid op zich laadt voor het lot van zijn volk. Aan de brief van Boelganin is een bijlage toegevoegd met de reeds bekende „voorstellen van de Sow- jet-regering inzake de verminde ring van ae Ring' Eisenhowers brief is het antwoord op de brieven, die Boelganin aan Eisen hower heeft gericht. De president stelt voor: dat de ruimte alleen voor vreedza me doeleinden wordt gebruikt; dat plechtig beloofd wordt dat het vetorecnt nier zal worden gebruikt om te verhinderen dat de veiligheids raad methoden voorstelt voor een vreedzame oplossing van geschillen; dat Duitsland door middel van vrije verkiezingen herenigt wordt. De Amerikaanse president stelt ver der voor, dat de positie van de Oost- europese landen wordt besproken; dat er een verbod komt op „de thans onbeperkte produktie van kernwa pens en dat de proeven met kernwa pens niet voor twee of drie jaar, maar voor onbepaalde tijd worden ge staakt; dat er stappen worden gedaan om te beginnen met de gecontroleerde en progressieve vermindering van con ventionele bewapening en troepen sterkten dat er begonnen wordt met luchtin- spectie als waarborg tegen de moge lijkheid van een plotselinge aanval. De president zegt dat de verificatie de hoofdzaak is bij al deze voorstel len. De Britse premier Mcmillan heeft za terdag tegenover verslaggevers te Nieuw-Dehli ook als zijn mening te kennen gegeven dat een topcenferen- tie met de communisten voorafge gaan moet worden door een vergade ring vah de ministers van buitenland se zaken, welke duchtig moet worden voorbereid. Hij achtte dat een kleine topconferentie waarschijnlijk beter tot zaken zou kunnen komen dan een grote waarop vele redevoeringen wor den gehouden. Ook premier dr. Drees heeft een schrijven van Boelganin ontvangen. Boelganin zegt o.a. dat de Sowjet- Unie het vruchteloos vjndt, deel te nemen aan het werk van de ontwa peningscommissie zoals die in de laatste zitting van de algemene ver gadering der Verenigde Naties is ge vormd. Dc Sowjet-Unie stelt voor een ontwapeningscommissie te vormen waartoe alle lcdcn-statcn van de Ver enigde Naties behoren, omdat zij van mening is. dat geen enkele staat af zijdig mag blijven bij de oplossing van een zo belangrijk vraagstuk als de ontwapening. Verkorte werkweek bij N.V. Scholten Zoon Bij de textielfabrieken te Goor van J. F. Scholten en Zn N.V. te Ensche de en Goor is voor een deel van het personeel een verkorte werkweek in gesteld in verband met slapte in het bedrijf. Met ingang van maandag zal gedurende vijf weken door 450 ar beiders van de voorbereiding en de afdeling weverij op maandag niet worden gewerkt. Het bedrijf telt in totaal 2000 werknemers. de internationale span- Bekendmaking van geheime gegevens zeta-project Engeland zal binnen twee weken ge heime gegevens omtrent het „Zeta" project, het aanwenden van H-bom energie voor vreedzame doeleinden, bekendmaken, aldus is officieel in Londen medegedeeld. Publikatie van het „Zeta"-project (Zero energy thermonuclear appara tus) zal geschieden in de aflevering van 25 januari van „Nature" een Engels wetenschappelijk tijdschrift. Een aantal journalisten zal de „Ze- ta"-installaties te Harwell, het En gelse atoomcentrum, mogen bezichti gen. Zij zullen de installaties echter niet in bedrijf zien vanwege het ge vaar dat hieraan verbonden is. Onder temperaturen tot vijf miljoen graden wordt waterstof omgezet in helium, waarbij warmte en energie vrijkomt. Met de uitvoering van het „Zeta"- project werd in augustus begonnen. Directie Philipsradio in Calcutta werd opgesloten Het Indiase personeel van de firma Philips-radio heeft hier de directie van ae zaak verhinderd haar kantoor te verlaten. De personeels-bond, pro testerend tegen zogenaamde „onbe vredigende arbeids-voorwaarden" hield een betoging in de bureau's en hurkte toen neer buiten de vertrek ken van de leiding. Het weigerde ie mand in of uit te laten. De directie mocht het gebouw verla ten, nadat een arbeids-vertegenwoor- diger van de regering beloofd had, de grieven van de arbeiders te zullen onderzoeken. Japanse overeenkomst nog niet zeker De Westduitse scheepvaartmaat schappijen hebben Indonesië onge veer 130.000 ton scheepsruimte voor het interinsulair verkeer op charter basis aangeboden. Het aanbod werd gedaan door een aantal kleine scheep vaartmaatschappijen. In deze tijd van het jaar werd in de ze kringen gezegd, is er zeer veel scheepsruimte beschikbaar en indien het aanbod, waarover onderhandeld wordt tussen de Indonesische ambas sade te Bonn en de vertegenwoordi gers van de rederijen, wordt aan vaard zou dit de seizoensmoeilijkhe den kunnen doen overwinnen. De overeenkomst over het huren van Japanse schepen zal misschien geen doorgang kunnen vinden, daar de Ja panse rederijen niet aan de Indonesi sche verlangens kunnen voldoen. De secretaris van de Nederlandse Kamer van Koophandel te Djakarta heeft zondag naar aanleiding van de vorde ring van Nederlandse instantiehuizen verklaard, dat de militaire autoritei- ton in de Indonesische hoofdstad hon derden huizen ter waarde van vele miljoenen roepiahs hebben gevorderd. De maatregel zal opnieuw de repa triëring van buitenlandse employes stimuleren met allte nadelige gevol- Voor twee opvarenden liep het avon tuur van de .Ebro" minder goed af. Bij hun sprong van de gestrande zeesleper naar de reddingsboot kwa men zij verkeerd terecht. Maarten Slijp, de kok, op de voorgrond, brak zelfs zijn beide enkels en tweede machinist Dirk Vroombout (63 jaar) brak één enkel. Nu liggen zij in het Sint Joseph-ziekenhuis. (Foto P.Z.C.). gen op de Indonesische produktie Aan de Amerikaanse employé's is in-' middels aangeraden uitreis-visum aan te vragen. De oprichting van „divisies" en an dere gewapende eenheden voor de „bevrijding van West-Irian" buiten de officiële strijdkrachten om is af gekeurd door de chef-staf van het le ger, generaal-majoor Nasoetion, al dus heeft een woordvoerder van het leger, majoor Harsono, zondag mee gedeeld. Generaal Nasoetion heeft op dracht gegeven, dat dergelijke activi teit wordt gestaakt. Hij zei, dat de strijd om West-Irian onder leiding van slechts één instantie de natio nale veiligheidsraad wordt ge voerd. Telexapparaat oorzaak van „spoetniksignalen" Te Helsinki en te Parijs heeft men zaterdag en zondag op de golflengte waarop de beide spoetniks hun sig nalen uitzonden, op verschillende tij den, maar steeds gedurende langere tijd, krachtige seinen opgevangen. Deskundigen geloven evenwel dat het een vaste zender is en niet een mobiel station. Signalen, die lijken op die van de twee Russische kunstmanen, zijn ook opgevangen in West-Duitsland (het centrale radiostation van de pos terijen te Darmstadt), Italië (het ra dio- en televisiecentrum te Moraza), Canada (het kortegolfontvangstation van de Canadese radio te Toronto), Zweden en Japan. Technici van het Franse technische radiocentrum te Parijs zeiden zater dagavond, dat uit de opgevangen sig nalen kon worden afgeleid, dat zij niet afkomstig waren van een voor werp. dat om de aarde wentelde of anders zo langzaam ging, dat het geen kunstmaan kan zijn geweest. Zij dachten eerder aan proeven van een radiozender of aan een grap. Deskundigen van een radiostation in Noorwegen zeiden te geloven, dat het signaal is veroorzaakt door een telex apparaat in Engeland. Moord op Mary Kriek nog steeds niet opgehelderd Zaterdag heeft in Colchester de be grafenis plaats gehad van het stoffe lijk overschot van het 17-jarige Ne derlandse meisje Marie Kriek, wier levenloos lichaam nabij Colchester was aangetroffen. Intussen zijn ruim 100 politiemannen aan het werk gezet om licht te bren gen in de mysterieuze moord op Ma rie Kriek. De politie wil huis aan huis over een gebied van 12 mijl in het vierkant huiszoekingen doen. Dat zal het verhoor van 8000 personen met zich meebrengen. De speurtocht naar het wapen, waarmee de moord is ge pleegd. ging ook zaterdag voort. Met magnetische apparaten zocht de po litie de bodem van twee rivieren en ettelijke meertjes in de o\ngeving af. Volgens Russeneerste kunstmaan gevallen Volgens een gezaghebbend artikel in het Russische tijdschrift „Sowjet Luchtvaart" is de eerste spoetnik uit eengevallen en een week geleden ge vallen. Hierover is nog nimmer een offi- ciëlé Russische mededeling gedaan maar over de gehele wereld zijn astro- monomen het erover eens dat de eer ste kunstsatelliet haar einde heeft ge vonden. In het desbetreffende artikel werd medegedeeld, dat de spoetnik zater dag 4 januari, precies drie maanden na de lancering, is uiteengevallen. Zij volbracht 1367 rondwentelingen om de aarde. Verklaring territoriale wateren verworpen De Nederlandse zaakgelastigde te Djakarta heeft in opdracht van de Nederlandse regering een nota" over handigd aan het Indonesische mini sterie van buitenlandse zaken betref fende de Indonesische verklaring over territoriale wateren rond de. Indone sische archipel. In deze nota wordt medegedeeld dat de Indonesische maatregel in strijd is met de regelen van het volkenrecht betreffende de vrijheid van de zee en de maximale omvang van territoriale binnenwateren. Voorts wordt medegedeeld dat de Ne derlandse regering deze eenzijdige maatregel niet kan erkennen en niet beschouwt als bindend voor Neder landse onderdanen, schepen en vlieg tuigen. De New Yorkse correspondent van de „Daily Mail" deelt mede, dat de Ame rikaanse filmster Barbara Hutton te Juarez, in Mexico, de echtscheiding heeft aangevraagd van haar zesde man. de ge wezen Duitse tenniskampioen baron Gottfried von Cramm. IN KOKENDE MASSA VAN ZAND EN WATER Grootste redding van „Blankenheim" uit Veere: negentien opvarenden... In een kolkende en kokende massa van zand en water hebben zaterdag avond negentien opvarenden van de Nederlandse zeesleper „Ebro" twee lange uren van angst en verschrikking beleefd, toen hun schip in een gierende noordwester vastliep op de Banjaard, een zandplaat ten westen van Schouwen. Twee uren, die tergend langzaam verstreken voor de man nen van de „Ebro", die van Vlissingen op weg was naar het Neder landse vrachtschip „Lindekerk", dat machineschade had. „Het was een verschrikkelyke nachtmerrie", vertelde later tweede stuurman Henri l'ost, „van alle kanten stormden zware grondzeeën op ons los en al direct werden»een sloep, een stuk van de brug en alle trossen van het schip gesleurd". BjjeengeRlit in de stuurhut, zich aan elkaar en aan het stuur rad vastklemmend, wachtten de opvarenden angstig op hulp. Toen even na half elf schoot de Veerse reddingsboot „M. C. Blankenheim" in de inktzwarte nacht langszij. Vier keer manoeuvreerde schipper Minne- boo zjjn vaartuig vlak langs de „Ebro" en dat was voor alle 19 opvaren den voldoende om de sprong te wagen. Allen waren gered! Nog nooit had de „M. C. Blankenheim" zo'n groot aantal schipbreukelingen de haven van Veere binnengebracht Het was een vreemde samenloop van omstandigheden, dat de „Ebro" kon uitvaren om hulp te bieden aan de „Lindekerk". Deze zeesleper (250 ton) van L. Smit en Co's internatio nale sleepdienst in Maassluis, was met een bergingsvaartuig onderweg naar Engeland, maar zocht voor de storm beschutting in Vlissingen. Daar had de „Ebro" zaterdag min of meer het rijk alleen, want de „Scaldis", die gewoonlijk in Vlissin gen paraat ligt. was op weg naar de Nederlandse tanker „Krebsia" (12.107 ton), die in het Kanaal met machine- schade worstelde. De 32-jarige kapi tein Jan Bruins uit Maassluis hield in Vlissingen zijn schip dan ook „klaar voor alle diensten". Zaterdagmiddag om kwart over vyf ving' de 29-jarige telegrafist van de „Ebro", Jan de Bes uit Noord- wijk een alarmerend radiosein op van (le „Lindekerk", een 7234 ton me tende vrachtvaarder, die dicht by de Banjaard machineschade had en nu op deze zandplaat dreigde vast te lopen. Onmiddellijk nam kapitein Bruins het besluit uit te varen om als eerste bij de „Lindekerk" te zijn; uit Maassluis was inmiddels de sleepboot „Hudson" uitgevaren. Ka pitein Bruins was overtuigd van het risico dal hy nam, maar dat waag de hij om de „Lindekerk" uit haar benarde positie te bevrijden. Helaas is het risico te groot geweest. Te laat De Banjaard werd de „Ebro" noodlottig! Want deze sleper, die kortgeleden nog een succesvolle reis met een aantal bakken om de Kaap naar Mombasa maakte, kon niet langs Schouwen komen. Het schip boorde zich vast in de punt van de zandplaat. „Aan de schokken en aan het springen van de boot voelde ik, dat we aan de grond zaten", ver telde de kapitein later, „en direct was het volle kracht achteruit..." Maar toen was het al te laat. Muurvast zat de „Ebro" vast geklemd in het zand. De zware grondzeeën, die tonnen water en zand tegen het schip gooiden, de den het. schip steeds van de ene naar de andere zij kantelen. Wel iswaar sloeg het schip niet lek, maar toch maakte de .Ebro" in korte tijd veel water, doordat de sleper steeds weer bykans bedol ven werd onder de golven. De machinekamer stond in enkele minuten tyds volkomen blank. „Toen kregen we onmiddellijk op dracht van de kapitein om de vuren onder de ketels te doven, omdat het fevaar van een explosie niet denk- eeldig was", vertelde eerste machi nist Cor Snoei, die lange tijd een herinnering aan deze schipbreuk zal behouden, want zijn gezicht was op verschillende plaatsen gewond door wegspringende glasscherven van rui ten, die het begaven onder de druk van zand en water. Samen met de oudste opvarende, de 63-jarige twee de machinist Dirk Vroombout uit Maasland en de olieman Alfons de Waal voerde Cor Snoei de opdracht uit, terwyl ze steeds verder in het (Vervolg op pag. 10) s Koningin Elizabeth van België is voor een verblijf van drie weken per vliegtuig uit Brus- sel naar Belgisch Congo ver- jj§ trokken. In de Congo zal de H koningin o.m. aanwezig zijn bij de onthn 7 van een ge- denkteke-' koning Albert ff in Albertstad. De foto laat zien hoe koning ij Leopold op Meisbroek zijn moeder naar het vliegtuig se -bracht. IlllllUllllllllllllllllilllllllllllillllllllilllllllllllllllllllllllllllll Voor kapitein J. Bruins van de ,yEbro" zijn alle verschrikkingen achter de rug. Hier stapt hij over de kade van Veere, nog doorweekt, maar op weg naar een hete kop kof fie in café de „Vriendschap". (Foto P.Z.C.). VERWACHT. OPKLARINGEN. Opklaringen en nog slechts enkele verspreide regen- of natte sneeuw buien. Matige tot zwakke wind uit noor delijke richtingen, dezelfde middag- temperaturen of iets lagere. ZON EN MAAN 14 januari Zon op 8.42 onder 16.57 Maan op 3.13 onder 12.41

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1