8800,- Kapitein Holswilder: vliegen op regeringsdakota niets bijzonders polAk ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER VERSAILLES RADIO- EN T. V.-RUBRIEK crew, yew ew.... scnrijven Voor IJZERWAREN EATERDAG 11 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEETJWBE COURANT 13 VLIEGEN OP DE MINUUT.... Wel gelegenheid tot het leggen van menselijke contacten „Het vliegen zelf? Ach, daar is niet veel over te vertellen. Dat is niets bijzonders," zegt kapitein W. J. Holswilder, de gezagvoerder van een machine, die in onze luchtvloot toch wel een beetje bijzonder is. de PH-PBA, in de wandeling de „regeringsdakota" genoemd. En in feite de machine, welke onze regering ter beschikking stelt voor de koninklijke familie en een enkele keer ook wel voor ministers die snel ergens heen moeten, 't Vliegen met die machine vindt kapitein-vlieger Holswilder niets byzonders wel het feit, dat hij er gezagvoerder op mag zijn. Kapitein Holswilder is een van die weinigen, die het van onderofficier bracht tot officier. Hij was infante rist in het voormalige Nederlands- Indische leger. Tijdens de oorlog kwam hij als infanterie-sergeant te recht in Australië, op de luchtbasis Bachelor, zo'n! veertig nautische mij len ten zuiden van Port Darwin. Hij werd er bombardementsvlieger en hi. werd op zijn 25ste jaar, in 1944, bij ,,i_s_kfcjk Bes'""'*" Hij vlc ementssqu oorlog, behaalde hij ook het B-brevet Koninklijk Besluit bevorderd tot ad judant. Hij vloog toen in het -18dt bombardementssquadron. Later, na de van de Rijksluchtvaartdienst en dat gaf hem de bevoegdheid, verkeers vliegtuigen te besturen. Hij deed dat ook: in de tijd, dat de K.L.M. als N.G.A.T. op Indonesië vloog, was hij vlieger op de Skymasters van deze dienst. Op 1 augustus 1954 werd hij alweer bij koninklijk besluit, want dit was niet zó maar een bevorde ring benoemd tot officier: le lui tenant-vlieger bij het transport squadron van de Koninklijke Lucht macht. Hij is hierbij nog ingedeeld en als hij niet op 'de regerings- Dakota vliegt, is hij instructeur van dit squadron. Dat betekent, dat hij eens per jaar een theoretische en een vliegtest moet afleggen voor een speciaal testsquadron van de NAVO, waarin elk land vertegen woordigd is. Maar vóór alles is hij steeds ter beschikking van het Ko ninklijk Huis. Hij is militair vlieger én verkeers vlieger En daarom valt hij óók onder de Rijksluchtvaartdienst en komt hij geregeld, zoals dat door de R.L.D. is voorgeschreven, op Schiphol de link training volgen. Zoals prins Bernhard dat óók doet. Kapitein Holswilder is de gezagvoerder, prins Bernhard de tweede vlieger en in de cockpit blijft de prins weliswaar koninklijke hoog heid, maar vliegtechnisch zijn de prins en de gezagvoerder collega's, samen met de adjudant-telegrafist van de marine B. Oort en de burger boordwerktuigkundige C. Roes, die al dertien jaar vliegt voor de prins. ..Die machine is als iedere machine in ons land: in prima staat", zegt ka pitein Holswilder. „En de vliegproce dure is altijd gelijk, dat heeft niets te maken met wie er in zit. We vliegen, zoals er gevlogen behoort te worden. Er is geen verschil met andere vluchten." Zo heeft ook wijlen overste Sonderman voor de koningin en de prins gevlogen. Na diens tragische dood nam kapitein Holswilder het commando over de regerings-Dakota op zich. Dat was op 7 november 1955. Maar wel is het doel van vele vluchten anders. Zo was er 't staatsie- bezoek aan Zweden, vorig jaar. Een plakboek met herinneringen heeft kapitein Holswilder ervan: uitnodi gingen, krantenknipsels, een menu, een tafelschikking. En er waren de vluchten met de prins naar Tangan yika. „Daar denk ik met veel plezier aan terug. Dat zijn de leuke dingen, waarover ik graag vertel. Ik kwam er terecht bij een missie van de Witte Paters uit Weert, waar ik zelf op school ben geweest. Drie dagen zijn we te gast geweest daar in de bergen. Op een avond waren we op een missiepost op 6000 voet hoogte. Er kwam bericht, dat ergens in een kraal in de omgeving een oude man sterven de was. De laatste sacramenten moes ten worden toegediend. Met een van de paters en een gids voorop zijn we toen in het donker naar die kraal ge gaan. In het Swahili legde de pater aan de dorpsbewoners uit, dat ik in een grote vogel naar hier was geko men om die oude man in zijn laatste uur bij te staan. En dat ik die grote vogel bestuurde voor de koning van mijn land. De mensen waren werke lijk ontroerd. Dat zo'n belangrijke blanke man hier helemaal naar toe kwam om die oude man in zijn stervensuur bij te staan, daar waren ze helemaal van in de warDe gastvrijheid, het ent housiasme. Z,o is er de emigranten familie Peters. Toen ze hoorden, dat we aangekomen waren, kwamen ze van honderden kilometers naar ons toe. We moesten hun gast zijn in de periode dat we vrij waren. Daar is meer over te" vertellen, dan over het vliegen." Het protocol Is bij een staatsiebezoek van het grootste belang. „Je moet heel Dezer dagen werd bij koninklijk besluit tijdelijk aangesteld en be noemd tot kapitein voor speciale diensten de eerste luitenant W. J. Holswilder. Kapitein Holswilder is sedert de dood van overste Son- derman de gezagvoerder van de regerings-Dakota, de machine, welke voornamelijk ter beschik king staat van de koninklijke fa milie. We hebben hem gevraagd iets te vertellen over deze heel speciale taak, die hij vliegtechnisch als doodgewoon beschouwt, maar waarvan hij wel zegt: ben dankbaar, voor het koninklijk ge zin te mogen vliegen". missen, dat op een bepaald punt en i bepaalde tijd op je wacht. Het is precies op tijd'vliegen. Niet een mi nuut te vroeg of te laat landen. En evenmin bijvoorbeeld het jagerescorte .aid heel precies navigatièwerk en vooral bij het maken van een vluchtplan moet je mpt deze factoren rekening houden. Dat betekent altijd een zekere tijdsreserve nemen, want de meteo geeft wel een weersverwachting, maar de wind kan, tegen alle bere keningen in, sterker worden of van richting veranderen. Daar moet je vluchtplan op berekend zijn. Als in het protocol staat: 10.15 uur deur van de machine open, dan mag daar geen halve minuut aan mankeren. Het is een kwestie van plussen en minnen onderweg." Hij vindt ook dit eigenlijk gewoon. Want het een kwestie van goed en precies navigeren. En deze kapitein tij delijk als zodanig benoemd, omdat hij nog te jong is voor deze rang is in de eerste plaats vlieger. Drieduizend Venezolaanse burgers in hechtenis Naar in de Columbiaanse hoofd stad Bogota bekend werd zijn na de jongste mislukte opstand in Vene zuela bijna drieduizend burgers, of ficieren en soldaten in hechtenis ge nomen. Onder hen bevond zich ook de directeur var het dagblad La Religion, pater Capellin. De positie van de pers in Venezuela werd zeer hachelijk genoemd. De heer Sybr. Zacharlassen heeft na mens de Deense firma Marcussen uit Aabenraa het contract getekend voor de restauratie van het orgel van Christiaan tytüller in de Grote Kerk te Haarlem. De Haarlemse gemeenteraad heeft v< deze restauratie een krediet van f 160.000 beschikbaar gesteld, waarvan het rijk een deel zal vergoeden. (Advertentie) te kopenr Een combinatie van amerikaans-technische perfectie en verfijnd-europese afwerking. Go nü met de dealer praten (over inruil b.v.) De Official Ford Dealers lirin A De zondag ls het goed was moest het radio programma op de zondagen het bes te van de week zijn. Dan immers wordt er het meest geluisterd, men heeft de tijd voor zichzelf en zoekt wat verstrooiing. Het tegendeel is echter waar. Vooral de programma's van de zondagmiddag zijn hier in Nederland slecht. Aan de zondag avond besteden Avro en K.R.O. meer zorg. Bij de eerste ls er dan altijd een aardig muziekprogramma en een hoorspel, bij de K.R.O. de musical „Bonjour Caroline" en het actuele vervolghoorspel „Sprong in het heel al". In de zondagmiddag zit geen en kele lijn. Soms is er een goed con cert, men kan er echter niet van op- aan. Er is in ieder geval veel te veel gesproken woord. De zaak gaat ac tueel worden nu de Radiowet in be handeling komt. Na aanneming daar van zal er wel een nieuwe verdeling van de zendtijd komen. Bij de vorige verdeling van de zendtijd, in 1932, had de N.C.R.V. weinig behoefte aan veel zendtijd op zondag. Men wilde ^alleen wat tijd voor kerkelijke uit zendingen en die kreeg men. Deze omroepvereniging denkt daar thans echter geheel anders over. Al gerui me tijd geleden heeft zij de K.R.O. benaderd over een nieuwe verdeling van de uren van de zondag. Men kan verwachten, dat het er in de loop van dit jaar wel van zal komen. Wat de TV betreft, ook in de loop van dit jaar. maar in ieder geval per ja nuari 1959, komt de zondag onder de uitzenddagen. Ook daaraan wil de N.C.R.V. volop gaan medewerken. De Gijsbrecht Deze week was er de prachtige re portage van de „Gijsbrecht"-voor- stelling in de Stadsschouwburg in Am sterdam. Vijf jaar samenwerken hadden toneelregisseur Johan de Meester en TV-regisseur Jack Dixon een ervaring gegeven, die nu tot waarlijk sublieme resultaten leidde. Een TV-reportage is iets geheel an ders dan een studio-opvoering. In het laatste geval is alles op de camera ingestudeerd. De regisseur heeft de spelers geleerd zo weinig mogelijk te bewegen, zo zacht mogelijk te spre ken. De zaaluitvoering is op de zaal gericht, het gebaar moet ook achter in zichtbaar en overtuigend zijn, het spreken idem. Het knappe van deze reportage, was nu dat hier een synthese tot stand gebracht werd. Door zo weinig mogelijk licht te ge bruiken, ontstond een middeleeuwse sfeer, de camera's vlochten vooral de close ups aan elkaar, men zag in de huiskamers Vondels prachtige woord •welhaast opwellen uit de medespe lenden. Helaas was het de laatste Gijs- brechtuitzending. Directeur Guus Oster van de Nederlandse Comedie gaf dit jaar alleen nog toestemming omdat het de vijfde keer zou zijn. Hij is niet bang voor concurrentie van de TV, integendeel, hij meent dat men door de TV juist tot toneel- bezoek zal komen. Maar hij acht het niet juist dat een stuk, welk stuk dan ook, zo spoedig na de première al voor de TV komt. De Gijsbrecht uitzenden wanneer de zaal opvoerin gen achter de rug zijn heeft natuur lijk weinig zin. Waarom probeert men volgend jaar niet een eigen ver sie in de studio's, dat zou verrassend kunnen zijn! Franse zorgen Er is bij de R.T.F., de Franse ra dio- en televisiemaatschappij, het een en ander aan de hand. Om te begin nen is het luistergeld verhoogd van f 15.tot f 20.en het kijkgeld van f 40.tot f 60.per jaar, om dat men in ieder geval een sluitende begroting moet bereiken en de inves teringen zelf verdienen. Ook is men aan het reorganiseren, waarbij ener zijds bezuinigd wordt, terwijl men anderzijds nieuwe taken op zich neemt. De regering twijfelt of de om roep wel voldoende invloed heeft, naar binnen zowel als naar buiten. Er is, wat het binneland betreft, zware concurrentie van de drie com merciële zenders in Europa: Luxem burg, Europa I (in Saarland) en Monte Carlo, welke zenders door een financieel zeer krachtige combinatie worden. Men betwij- :'elt echter nog meer of men naar buiten wel veel invloed heeft. Het is waar, de Franse programma's zijn voortreffelijk, in het buitenland wor den ze echter niet beluisterd. De drie Franse zendergroepen, Paris Inter, Paris en het Nationale Programma, zullen voortaan heten France I, France n en France III; men kondigt nog aan met beide benamingen. Er zal vooral bezuinigd worden op de regionale programma's. Paris Inter gaat zich rechtstreeks tot de wereld richten. Het gaat nu ook 's nachts doorzenden, tot vijf uur, om om 6 uur de nieuwe dag weer te beginnen. Men moest dit wel doen met het oog op de Duitse en Italiaanse concur- Leon Povel luistert naar een nieuwe „Sprong in het heelal". (Zie: De zondag) rentie, daar zendt men ook de gehele nacht door. Ook de golflengten zijn verderd, de beste golf is nu 347 me ter, van het Nationale Programma, 280 meter. Hoteldoradio Men heeft bij de Avro nu eindelijk ingezien dat het dinsdagavondpro gramma op de helling moest. De bar vervelende strip Hi-H-Ho is hele maal geschrapt, tot grote veront waardiging van de schrijvers. De di recte oorzaak was dat de medespe lenden met staking dreigden. Men wil nu op korte termijn een andere oplossing zoeken, wat niet mee zal vallen midden in het seizoen. Deze week draaide men. n.b. voor de der de maal, de opnamen van Rosemarie Clooney, Vera Lynn en Frankie La ne. Wanneer zal men toch eens le ren zo'n hiaat met nieuwe grammo foonplaten te overbruggen. Volgende week zingen Johnnie Kraaijkamp, Rijk de Gooyer en Andrea Domburg wat liedjes uit het televisieprogram ma. Een merkwaardige zaak, want ook in het TV-progranmia van de Avro voor zaterdagavond zijn grote wijzi gingen aangebracht. Daarin zullen Rijk de Gooyer en Andrea -Domburg niet meer optreden, tot hun veront waardiging en onder protest. De Avro is wat hard van stapel gelopen met haar winterprogramma, men heeft teveel publiciteit gezocht en zit nu met de brokken. Men had er be ter aan gedaan in stilte wat te expe rimenteren. Iets goeds is er nooit zo maar. er móet hard aan gewerkt en geschaafd worden. Hopelijk is het een les. Want luisteraars en kijkers zijn het slachtoffer van verkeerd ge richte voortvarendheid.... Haagse politie greep dader van roofoverval. De Haagse politie heeft de 21-ja- rige dienstbode E. C. S. aangehouden, van wie bekend was dat zij in con tact stond met een der overvallers op het benzinetankstation te Hoofddorp. De dienstbode werd aangehouden, verdacht van heling. Een uur later werd de gezochte overvaller A. L. de Z. gearresteerd op de hoek van de Fred. Hendriklaan en de Willem de Zwijgerlaan. De po litie was té weten gekomen, dat de man een kamer had gehuurd in de Van Slingelandtstraat en zij had het desbetreffende huizenblok afgezet om een eventuele ontvluchting te voorko men. Geposteerde, rechercheurs za gen op een goed ogenblik de gezochte lopen en zij sommeerden hem te blij ven staan. De Z. probeerde nog de benen te nemen, maar na een waar schuwingsschot liet hij zich arreste ren. De Z. is een goede bekende van de politie. Indertijd heeft hij bij Ant werpen een ongeluk veroorzaakt met een gestolen auto, waarbij een mede- inzittende werd gedood. Op 17 de cember j.l. uit de gevangenis ontsla gen. pleegde hij tien dagen daarna alweer een inbraak in Wassenaar en stal verder bromfietsen. Ook is hij debet aan diefstal van sigaretten uit een automaat aan de Weis-sen- bruchstraat. De gestolen auto waar mee de overval op het benzinetank station té Hoofddorp werd gepleegd is teruggevonden in de Antonie Duyckstraat. Bij onderzoek bleken de remmen van de wagen niet te func tioneren. (Advertentie) fj.v. VA ge bp. Vlmingen Ernstig In Cairo Is oen conferentie gehouden tus sen afgevaardigden van landen uit Afrika en Azië. Het Amerikaanse blad „The Wash ington Post" is van mening, dat het Wes ten tevreden kan zijn met het resultaat, dat op deze conferentie is bereikt. Dank zij af gevaardigden uit Etiophië en India, die vastbesloten waren de zittingen niet hele maal door communistische bannelingen en andere groepen te laten overheersen, zijn vele der minder gematigde resoluties ver worpen of verzwakt. Wat overbleef was, misschien, een verwron gen en overdreven uiting van de bezorgd heid van de Afrikaans-Aziatische volken en in bepaalde opzichten, niet geheel en al ongelijk aan de gevoelens welke sommige van de beste vrienden van het westen in die landen soms verplicht zijn tot uitdruk king te brengen. Het onafhankelijk dagblad „Indonesia Raya" in Djakarta heeft maandag in een hoofdartikel opgemerkt, dat de invloed van de communistische partij in Indonesië voortdurend toeneemt. Het blad voegde daaraan toe: „Wees op je hoede voor de valsheid en gemeenheid van de communis tische partij". Het blad merkt op dat als de pers in het buitenland melding maakt van de toenemende communistische invloed in het land, vele Indonesiërs van streek ra ken en die berichten vals noemen. Paard De „Indonesia Raya" besluit dat moet wor den toegegeven, dat onze ambassadeurs en persattaché's in het buitenland niet veel kunnen doen om de indruk weg te nemen van toenemende communistische invloed in het centrum en in de gebeurtenissen in ons land. President Soekarno heeft gezegd een paard met vier benen te willen berijden, met de communistische partij als het vierde been. Het blad doelt hier op Soekarno's moti vering waarom hij de communisten in het kabinet wil opnemen, tezamen met de drie andere grote partijen. „Dus wat kunnen onze ambassadeurs en persattaché's doen"? Het Australische blad „Morning Herald" wijdde dinsdag aandacht aan dc zes be vrijdingsdivisies van Indonesië en sprak in het hoofdartikel als zijn oordeel uit, dat de Indonesische regering erop attent ge maakt dient te worden, dat haar interna tionale betrekkingen ernstig schade lijden, als zij deze bevrijdingsdïvisies laat voort bestaan. Het dient gezegd, aldus het blad, dat de Indonesische regering absoluut niet de be doeling heeft deze halfbewapende en half geoefende troepen in te zetten tegen de Ne derlanders of tegen iemand anders en hen slechts beschouwt als een propagandawa- pen in de tegenwoordige zenuwoorlog te gen Nederland. Maar het feit blijft bestaan, dat deze troepen werden gerekruteerd onder het moto van verovering van Nieuw-Guinea. Dit is een ernstige zaak, te meer omdat de Indonesische regering ondanks alle ont kenningen vasthoudt aan de opvatting, dat er Australische troepen in Nederlands Nieuw-Guinea zijn gelegerd, klaar om de Nederlanders te helpen. Het is een lelijk iets, dat er in Indone sië kan worden gesproken over een aan-1 val op een gebied, waarin de Indone siërs denken te zullen botsen op Aus tralische troepen. Kritiek Het te Rome verschijnende blad „II Tem po" heeft felle kriflek geleverd op sir Ed mund Hillary, die met zijn krankzinnige reis naar de Zuidpool in plaats v^n op zijn basis te wachten om de expeditie van Fuchs te helpen, het gehele Engelse pro ject saboteerde. In het artikel wordt er op gewezen dat de Engelse organisatoren geleerden van het gemenebest in de expeditie wilden be trekken. Het feitelijke wetenschappelijke werk wordt gedaaïi door Fuchs, die boven dien een bekendq is aan de Zuidpool, ter wijl Edmund dit absoluut niet is. Fuchs behoorde de leider van de expedi tie te zijn. de man aan wie de eer toekomt, aldus II Tempo. Geen verandering Al zijn de jongste veranderingen bij het ministerie van financiën in Engeland sen sationeel en al is iets dergelijks nog nooit voorgekomen, het is niet waarschijnlijk, dat het aftreden van minister Thorneycroft en van de beide „Junior"-ministers een noemenswaardige verandering in de eco nomische politiek van de Engelse rege ring zal betekenen, zo sóhrijft de financië le redacteur van Reuter, Sydney Gamp- bell. De invloed, die dze gebeurtenissen op het pond sterling zullen hebben, zal naar zjjn mening gering en van voorbijgaande aard te zijn. Men zal namelijk in het bui tenland niet geneigd zijn te geloven, dat er inflatie is „uitgebroken" als gevolg van een doctrinair geschil, dat betrekking heeft op een uitgavenpost, die nog geen één procent van de totale staatsuitgaven en minder dan eenderde procent van het na tionale inkomen uitmaakt. Het pond sterling zou alleen dan ernstig te lijden hebben, indien de veranderingen bij het ministerie van financiën zouden worden opgevat als een voorbode van een kabinetscrisis en van spoedige algemene verkiezingen, die het einde van dit kabinet zouden betekenen, maar, zo schrijft Reu- ter's financiële redacteur, er schijnt niets van dien aard te verwachten te zijn. Vele buitenlandse en Engelse waarne mers zullen waarschijnlijk van oordeel zijn, dat Thorneycroft en zijn beide se cretarissen een te enge kijk op het vraagstuk der inflatie hadden. Premier Macmillan stelt zich kennelijk op het standpunt, dat een besnoeiing van de uitgaven voor sociale voorzieningen met 50 miljoen pond sterling niet bijzonder - deflatoir is, wanneer dit alleen maar tot resultaat heeft, dat hierdoor de vakbe weging gep kkelcj wordt tot looneisen, die veel meer dan 50 miljoen pond ster ling belopen. Keuze De afgetreden leden van het kabinet heb ben nogal duidelijk laten uitkomen, dat En geland, indien het zich voor de keus ge steld zou zien. liever werkloosheid dan de valuatie zou kiezen. Vermoedelijk was de minister-president, evenals sommige waar nemers, van mening, dat dit een onjuiste antithese was. Macmillan heeft in ieder ge val een ingewortelde afkeer van werkloos heid, aldus Reuter's financiële redacteur. „The Manchester Guardian" merkt op, dat het verlies van Thorneycroft als minis ter van financiën er minder toe doet dan het mogelijke verlies aan vertrouwen in het pond sterling. Op het eerste gezicht heeft men niet de indruk, dat de kwestie waarover hgt geschil gaat, een dermate in grijpende daad als het aftreden van Thor neycroft rechtvaardigt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9