Voor Rode Kruis en C.C.K.P. een miljoen nodig Subsidie van de overheid bij de bouw van kerken SIGARETTEN TOT 95 CENT VIJF CENT PER PAKJE DUURDER KLAMBORD ZATERDAG 11 JANUARI 195S PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S REPATRIËRENDEN: KIN DEREN VAN ONS VOLK.., Kerkelijk en particulier initiatief waar regeringshulp ophoudt (Van een speciale verslaggever) Voorlopig zal het Centraal Comité voor Kerkelijk en Particulier Initia tief zeven ton nodig hebben voor de hulp aan onze gerepatrieerde land genoten uit Indonesië. En het Nederlandse Rode Kruis schat, dat de me dische- en sociale hulp aan boord van de repatriantenschepen, bij aan komst en straks in het kamp Budel ongeveer drie ton zal kosten. Samen voorlopig één miljoen gulden, waarvan de drie ton van het Rode Kruis de directe nood lenigt, de zeven ton van het C.C.K.P. de basis moet leg gen voor een sfeer, waarin de naar het moederland teruggekeerde Neder lander het gevoel heeft, zijn verdere leven te kunnen opbouwen. Één miljoen gulden, die zullen moeten binnenvloeien op giro 777. Van dat miljoen is iets meer dan een tiende binnen. Waarom moeten we geven? Doet de overheid dan niets? De hee/ J. Moora, de directeur van het C.C.K.P., de man die nu al zeven jaar dag in-dag uit werkt voor de repatriërenden en die nu pas een beroep op ons doet, nu het niet meer anders kan zegt het zö: „Je kunt iemand geen geestelijk voedsel geven, zolang "hij niet te eten heeft en een dak boven zijn hoofd. Voor dat voedsei, voor het huis en de inrichting, voor de betaling van de contractpensions, voor al die tast bare dingen, die geld kosten, zorgt de overheid, 't ministerie van maat schappelijk werk. Voor alles, wat in het geestelijk vlak ligt zorgen wij". „Wij" betekent: CCKP deze Centrale Commissie voor Kerkelijk en Parti culier Initiatief, waarin een groot aantal verenigingen samenwerken. „Een overheid, die met een sociaal apparaat financieel helpt en verzor ging geeft, doet altijd alleen het ob jectief, strikt noodzakelijke. Die overheid werkt volgens regels en glementen en kan zich niet te veel in individuele gevallen begeven. Maar er is altijd weer, telkens op nieuw iets aanvullends nodig. Mate rieel en op sociaal gebied. Daar zor gen wij voor". „Die aanvulling kan bestaan uit noodzak. Ujke dekens. Uit hulp met kleding. Het kan nodig zijn, dat groepswerk wordt gedaan en voor lichtingsbijeenkomsten worden ge houden en aanraking met een ge lijkgericht sociaal milieu. Het minis terie ziet dit niet als een overheids taak. Wij menen dat dit alles nood zakelijk is en wij zorgen voor het geld. Zoals wij ook voor geld zorgen om in noodgevallen een gezin uit de schulden te helpen", zegt de heer Moora. Er was een aantal verenigingen, die de zakelijke belangen behartigen van gerepatrieerden. Waar ze te recht konden voor belasting en sala riskwesties. Vroeger kregen die vere nigingen een kleine subsidie voor ap paraatskosten. Nu niet meer. En ze vallen terug op het C.C.K.P.. dat echter ook alleen gesubsidieerd wordt voor de apparaatskosten, een subsidie, die eens per jaar wordt vastgesteld. Op onze tenen Maar hoe ging dat vroeger dan Waar kwam tot dusverre het geld De Brig-Bazel-Bern express in Zwit serland is tijdens dichte sneeuwval tegen een aantal rotsblokken, die de spoorbaan versperden, gereden en ge deeltelijk ontspoord. De locomotief en het daarachter rijdende postrij- tuig vielen van de baan; de locomo tief kwam eerst meters lager in het dal terecht. vandaan voor het geestelijk en ma terieel steunen, soms maandenlang, van de gerepatrieerden? „Op onze tenen hebben we het tot nu toe voor elkaar kunnen boksen", zegt de heer Moora. „Maar vraagt U niet hoe. We hebben de gekste stunts uitgehaald, omdat ik ervan overtuigd was, dat voor december een grote actie een fiasco zou zijn geworden. We moesten wel stunten achter de schermen. Maar we zijn nu moe van stunten. En uitgeput. Het, moet nu beter voor elkaar worden gebracht". Van de noodzakelijke één miljoen voor Rode Kruis en C.C.K.P. is, nu echter pas 120.000 gulden bin nen. „Wilt U nog meer voorbeelden Allemaal kleinigheden die samen toch geld kosten In een jeugd-1 pension te Scheveningen was wel vitrage, maar er waren geen j overgordijnen. En geen tafel- kleedjes. Mogen deze jonge men sen misschien ook wat gezellig- j heid? Ik heb voor die gordijnen en die kleedjes gezorgd: maar het valt buiten de richtlijnen van de overheid. Als de repatrianten van de „Captain Cook" in Budel aan komen, zal in iedere kamer een waterglas met een bloemetje staan. Daar hebben ze recht op. Maar de overheid zal zoiets niet betalen. Wel zijn er jeugdleiders in Budel. Daar zorgt Maatschap pelijk Werk voor. Maar speelgoed voor de kinderen is er niet. Wij..." en zo kan de heer Moora doorgaan „De uit Indonesië terugkerenden zijn kinderen van ons volk. Zij heb ben recht op een gulle ontvangst en wij hebben de plicht, die te geven. Zoals wij gul waren na de waters nood en na Hongarije. Maar nu, na de eerste december is ons volk niet gul. Het is allemaal niet spectacu lair genoeg. Maar intussen: een zeer reële zorg, die gemeenschappelijk moet worden gedragen. NOG GEEN DATUM BEPAALD Nieuw type banderolle voor „Amerikaanse" pakjes. (Van onze Haagse redactie) De prijs van de sigaretten, die nu 85, 90 en 95 cent kosten per pakje van 20, zal vermoedelijk met vijf cent per pakje verhoogd worden, zo dra de belastingvoorstellen van mi nister Hofstra na behandeling in de Eerste Kamer van kracht worden. De sigaretten, die thans een gulden of méér per pakje kosten, zullen niet duurder worden. De sigarettenindus trie en de importeurs zullen, naar wij vernemen een desbetreffend voorstel doen aan de minister. Aangenomen mag worden, dat het ministerie van economische zaken met deze prijs verhoging akkoord zal gaan. Door dat de minister één procent heeft la ten vallen op de verhoging van de omzetbelasting op sigaretten, die nu van 5 tot 7 procent wordt gebracht, zal men met een prijsverhoging van vijf cent kunnen volstaan. De datum van ingang is nog on bekend. Deze hangt af van de be krachtiging van de voorstellen door de Eerste Kamer. Daar deze thans nog in de afdelingen moe ten worden behandeld zal men de streefdatum van de minister, 1 fe bruari, vermoedelijk niet kunnen aanhouden. De sigarettenindustrie houdt rekening met het ingaan van de nieuwe omzetbelasting op 15 februari. Ten aanzien van een nieuwe prijs voor de goedkope merken is nog geen besluit geno men. Van de prijsverhoging van sigaretten zal waarschijnlijk gebruik gemaakt worden om tevens een nieuwe bande rolle te introduceren. Deze is reeds lang voorbereid. De fabrikanten van de zogenaamde „Amerikaanse" pak jes zullen namelijk een belastingze gel als sluitzegel kunnen gebruiken. Aan hen wordt echter, haar ons door een sigarettenimporteur werd mede gedeeld, de vrije keuze gelaten. Voor de normale doosverpakkingen blijft uiteraard de rondlopende banderolle gehandhaafd, daar de fiscus als eis stelt, dat de pakjes niet geopend mo gen kunnen worden zonder de band- rolle te verbreken. P.T.T. knapte het op.„. (Van onze correspondent) De Almelose P.T.T.-mannen hebben een bijzondere presta- tie verricht, door een brief, welke slechts het opschrift „aan het schattige meisje op de fiets aan het kanaal tegenover H het lyceum te Almelo" droeg, H op hét juiste adres te bezorgen. H Veertien dagen geleden werd de (open) enveloppe op het postkantoor ontvangen. Er zat een foto in van een klein meis im je op de fiets, met een pop H voorop. Er was een verzoek bij- El gevoegd aan de P.T.T. om deze enveloppe met foto maar op H het juiste adres te brengen... de brief kwam uit Argentinië. 1= De P.T.T.-mannen waren aan hun eer verplicht dit geval uit te zoeken. De scholen dan maar langs om te vragen, of men het meisje daar wellicht kende. H Maar de scholen waren toen H nog gesloten. Het was immers ee kerstvacantie. Die vacantie is thans voorbij en gisteren had men meer geluk: op de r.-k. meisjesschool aan de Sluiskade H werd het kind van de foto her- li kend als zijnde een dochtertje van de familie Zandhuis. Ondervraging van vlieger in zaak-Marie Kriek De inspecteurs van Scotland Yard die een onderzoek instellen naar de moord op Marie Kriek, het Neder landse meisje dat. by Colchester om het leven is gebracht, ondervragen thans een Amerikaanse vlieger van de basis van Bentwaters. Men is hem op het spoor gekomen, omdat hij by de wasserij van de basis met bloed bevlekte kleren wilde laten reinigen. Hy heeft verklaard, dat de bloedvlekken het gevolg zyn van een vechtpartij met jonge Britten. De po litie heeft de kleren opgestuurd naar de laboratoria van Scotland Y'ard, waar men zal nagaan tot welke bloed groep het bloed behoort. De auto waarin Marie Kriek mee gereden is nadat zij bij Colchester uit de bus was gestapt, is nog niet ge vonden, evenmin als het wapen, mo gelijk een hamer. Kikvorsmannen zoe ken naar het wapen in de rivier de Stour, die langs de plaats van het misdrijf loopt. Willy Kriek, een zuster van Marie, heeft vrijdag op de lijkschouwing in West Bergholt (Essex het stoffelijk overschot van haar zuster officieel ge ïdentificeerd. Haar vader was er bij aanwezig. Gebleken is dat Marie Kriek is overleden door een hersen bloeding en een schedelbreuk Honderd politiemannen zuilen zon dag beginnen met een ondervraging van de achtduizend mensen die in omgeving van de plaats wonen. Huis aan huis zullen zy vragen, waar de bewoners zich zondagavond j.l. de avond van de moord, bevonden. Het Atheense blad „Elefthevia" zegt van Griekse militaire zijde ver nomen te hebben, dat drieduizend spe cialisten Russische raketbases in Al banië bemannen. In militaire kringen was men reeds lang op de hoogte van de aanwezigheid van dergelijke bases H Op Schiphol heeft koningin Juliana een groep uit Indone- sië repatriërende Nederlanders p H begroet, welke uit Singapore aankwam met het K.L.M.- H vliegtuig „Ion". De bovenste foto toont de koningin in ge- p sprek met een gerepatrieerde M H moeder met kind. Op de on- rr derste foto ziet men de konin- i§ 'gin in gesprek met enige ge- M repatrieerden. llllllllllllllillllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllilll^ Indonesië laat weer boeken uit Nederland toe De centrale directie der P.T.T. heeft medegedeeld dat thans in Indonesië in de Nederlandse taal gestelde boe ken voor gebruik in beroep, weten schap en opvoeding (met uitzondering van die. welke betrekking hebben op Nederland en de Nederlandse taal) weer worden toegelaten. Omtrent de invoer van wetenschap pelijke tijdschriften zullen te zijner tijd nadere mededelingen volgen. Lonen volgens C.A.O. voor Tilburgse bouwarbeiders. Door fabrikanten uit Tilburg en omgeving van beton- en systeembouw is besloten de van regeringswege vastgestelde C.A.O.-lonen te gaan uit betalen plus de 20 procent toeslag, welke toegestaan werd. Het basisloon bedraagt 1,33 per uur en komt dus met die 20 procent op 1,58. Voorheen ontvingen de arbeiders als basisloon 1,60 vrij geld. De so ciale lasten kwamen toen geheel voor rekening van de werkgever. De arbei ders moeten van die f 1,58 welke uit betaald wordt, zelf de sociale lasten 1 betalen, wat een vermindering van 15 gulden betekent. STEMMEN UIT DE KERKEN GRAPJE. Dertig gezinnen te Here ford (Engeland) ontdekten bij het opstaan dat tijdens de nachtelijke uren een „practical joker" de stad voor een goed deel wit had geklad derd. Op de muren vond men geïnspireer de slogans als „pas getrouwd", „hier woont meneer pasrijk", „te koop", „neem me niet kwalijk, het is maar een grapje", „gewogen en te licht be vonden", enz. TIJD. William Empson draaide het Londense telefoonnummer voor de juiste tijd, toen een stem met een Amerikaans accent aan de andere kant zei: „Laat maar. ik kan er 's morgens altijd goed uit". Nederlander repatrieert per bestelauto Twee Nederlanders, de heer W. de Niet, oud-directeur van het weeshuis in Djakarta en zijn echtgenote, die uit Indonesië zijn geëvacueerd, zijn donderdag in Moelmein aangekomen na een reis door de oerwouden met een kleine bestelauto vanaf Singa pore. Zij zijn voornemens over de weg naar Nederland terug te keren, via India, Afghanistan, Turkije, Joe goslavië. Italië, Frankrijk en België. Na stoeipartij op school overleden Het 10-jarlg dochtertje Henriëtte van de familie Vossen tc Kerkrade, dat donderdag van school naar huis teragkeerde en klaagde over pijn in haar hoofd, is vrijdagochtend overle den. Op school had het meisje ge stoeid met vriendinnetjes. Rapport-Stassen stelt voor 25 pet. subsidie te geven uit 's Rijks schatkist Er is tiet laatste jaar nog al wat te doen geweest over de subsidie, door do overheid te verstrekken, l>y <le bouw van kerken met bijbeho rende lokaliteiten. Daarin handelen de burgorlyke gemeenten niet gelyk. In de éne gemeente werd kortweg geweigerd enige subsidie te verstrek ken wanneer er een nieuwe kerk verrees,- ook al behoorde het grootste gedeelte van die gemeente tot de kerkeiyke gemeente die de kerkbouw noodzakelijk achtte. In een andere gemeente werd de zaak op de lange baan geschoven. Men wilde richtlyiien afwachten van de regering en zou daarna zien. In een derde gemeente werd subsidie grif verstrekt en wel tot een zeer hoog percentage. In de rooms-katholieke streken van ons land vindt men dit vanzelfsprekend. Nog onlangs heeft de gemeente raad van Nymegen subsidie voor de bouw van een protestantse kerk aanvaard, terwijl zich hier het gekke geval voordeed «lat alle niet r.-k.- raadsleden tegen stemden. Wanneer men in de r.-k. delen van ons land subsidie l»y kerkbouw vanzelfsprekend vindt, is dit te begrypen. want daar leeft nog, wat wjj vóór de Franse revolutie in alle «leien van ons land hebben gekend, dat. de overheid zich mede verantwoordelijk gevoel de voor bet «uulerhoiid van de kerkgebouwen, «lie naast «Ie gemeente huizen hier en daar, de enige representatieve gebouwen waren van liet dorp. De goederen, die vóór de Reformatie bestemd Waren voor de fi nanciering van «ie pastoor en de koster en voor het onderhoud van de kerkeiyke gebouwen, zyn in vele gevallen door «ie toenmalige provinciale overheiil overgenomen, vvaarby zy de belofte deed veortaan te zullen zorgen voor bet predikantstractement, terwijl de burgerlijke gemeenten gewoonlijk de meezorg bleven dragen voor het nog al kostbare onder houd van de omle kerkgebouwen. Om nu eenheid te krijgen in de subsidiëring bij de bouw van nieuwe kerken, heeft onze regering een com missie van advies ingesteld onder voorzitterschap van mr. E. M. J. A naar wie deze commissie, volgens gebruik, wordt genoemd. In deze commissie zijn mensen gekozen uit de regeringskringen, maar even- ppns tilt r'A v«i-o»Vïill«»nHo bij deze zaken betrokken zijn. april '57 is het rapport van deze commissie aan de openbaarheid prij; gegeven. Bij de behandeling van de begroting voor 1958 is deze zaak door meer dan één Kamerlid sprake gebracht en is gevraagd wat de regering met dit rapport-Sassen wilde doen en of dit de richtlijnen waren voor de toekomst, zodat er een grens werd gesteld waarboven de subsidie van burgerlijke gemeen ten bij kerkbopw niet mocht gaan. Onze minister-president heeft toen verklaard, dat het kabinet zich nog een oordeel over deze zaak moest vormen. Het rapport-Sassen stelt voor bij stichting van kerkgebouwen 25 subsidie wordt gegeven uit 's Rijks schatkist. Van .k. zijde en e.h.u.- zijde zijn reeds klanken vernomen dat men het hiermee eens is. leider van de a.r.-kamerfractie heeft te kennen gegeven dat hij hierv niet bepaald een voorstander is. Ook uit de kring van de V.V.D. is een dergelijke klank geuit. Deze 25 woi'dt dan naar voorgesteld is gegeven zonder reserve, wanneer er maar ergens een kerkgebouw wordt gesticht. Hier komen toch wel be paalde vragen naar boven. Ook zij, die niets met een kerk te maken wil len hebben, moeten dus in hun be lastingaanslag bijdragen voor bouw van kérken. Bovendien zal men er toch niet onderuit kunnen ergens een grens te trekken. Waar moet die dan liggen Ook komt hier de principiële vraag om de hoek of het wel zo goed is dat kerken, bij het stichten van het gebouw voor haar eredienst, voor een kwart gaan steunen op de overheid. Zal dit niet de verantwoordelijkheid in eigen Het Wereldgebeuren Vredes-offensieven D wight D. Eisenhower, die na zijn studie aan de militaire academie van Westpoint zei te verwach ten, dat hij het nooit verder zou bren gen dan de rang van kolonel, is mo menteel te beschouwen als „de leider van «ie westelijke wereld". Hij is im mers de president van het grootste land in het Vrije Westen, de Verenig de Staten. Aan zijn bijzondere staat van dienst in de Tweede Wereldoor log én aan zijn optreden in «Ie na oorlogse jaren ontleent hij veel mo reel gezag. Men mag aannemen, dat hij ook achter het IJzeren Gordijn een groot prestige heeft. Daar heeft men hem immers ook in de oorlogs jaren afgeschilderd als de held. die eerst het bevel voerde over de geal lieerde strijdkrachten bij de invasie in Noord-Afrika en die later de lei ding had van de operaties in West- Europa en de geallieerde legers voer de tot in het hart van 't Duitse Rijk. Later is daar Russische boosheid overheen gekomen: toen Eisenhower allang boven de rang van kolonel uit opperbevelhebber van de Noordatlantische Verdragsorganisa tie werd. Die organisatie was immers in het leven geroepen door een nieuw na-oorlogs, gevaar: dat van het Rus sische revolutionaire imperialisme. Nu Eisenhower als president van de Verenigde Staten in deze organisatie van vijftien vrije landen nog steeds een hoofdrol speelt, heeft hij ook nog al wat aanvallen van Russische kant te verduren. Maar men mag rustig aannemen, dat er meer of minder onder de oppervlakte toch altijd ook achter het IJzeren Gordijn nog een zeker respect voor deze oorlogs held bestaat. Het jaarlijkse verslag over de toe stand van het land. de „State of the Union", dat Eisenhower donderdag zonder enige hapering in het Congres uitsprak, droeg even als zijn redevoering van vorige maand op de Parijse Navo-conferen- tie het stempel van verlangen naar onbedreigde vrede. Telkens door applaus onderbroken, wees hij erop dat de modernisering van de defen sie moet worden versneld, dat meer steun moet worden verleend aan we tenschappelijke programma's enz. Dit alles in het licht van de in deze opzichten niet rooskleurige positie van het westen. Deze positie mag evenwel niet ertoe leiden, dat men in zak en as zit. „Wij hebben de krach ten die eventueel voor een vergelding noodzakelijk zijn en deze krachten zullen de tegenstander ervan weer houden, onberaden stappen te doen", 't Grootste gevaar dat de wereld be dreigt is gelegen in het economisch offensief dat de Sowjet-Unie tegen de vrije wereld heeft ontketend. De uitbreiding van de defensie mag dan ook niet ten koste gaan van de economische hulp aan het buitenland. Daarom eiste de president van het Amerikaanse volk „opofferingen en een grote mate van begrip". Waaruit die opofferingen precies moeten be staan, werd nog niet meegedeeld. De democratische senator Allen Eilender zal misschien zijn woorden van gis teren intrekken, wanneer die oporfe- rings-noodzakelijkheden straks uit de bus komen. De senator had gisteren deze commentaar op Eisenhowers door anderen zo toegejuichte bood schap: „opgewarmde oude kost, zon der enig nieuw denkbeeld", Ook op de Russen heeft Eisenho wer een beroep gedaan en wel om met de Verenigde Staten sa men te werken „bij het opruimen van de onnatuurlijke belemmeringen die de stroom van denken en wederzijds begrip" tussen de beide volken blok keren. Intussen waren Russische am bassadeurs in diverse hoofdsteden op weg naar de ministeries van buiten landse zaken met een brief van hun premier Boelganin. Dit epistel kon nu niet bepaald „een kattebelletje" worden genoemd: met het eraan toe gevoegde memorandum besloeg het niet minder dan 42 pagina'sZon der de antwoorden op zijn brief van december af te wachten, richtte de Rus zich opnieuw tot de westerse lan den, klaarblijkelijk omdat hij het prettig vond, om tegelijk met Eisen hower in het „vredes"-zonnetje te staan. Door dit epistel zorgde het Kremlin bovendien ervoor, dat het in politieke gedachtenwisseling het ini tiatief behield. Het westen vindt, wat het overne men van dat initiatief betreft, op zijn politieke weg allerlei voetangels en klemmen, deels van principiële aard. Zo worden bijvoor beeld de marionettenregeringen in de Oosteuropese satellietstaten helemaal niet of slechts half erkend. Zij zijn immers voornamelijk tegen de wil van de volken in het zadel gezet, als vazallen der Russen. Waarschijnlijk is dit de achtergrond ervan, dat nog steeds Eisenhower niet in de pen klimt om uitgaande van de popu lariteit die hij ongetwijfeld ook in Oost-Europa nog bezit nu eens een brievenoffensief in de communis tische hoofdsteden te openen, waaruit de westelijke vredeswil blijkt. De vre deswil die donderdag het hoofdmotief van zijn „State of the Union" was. DV.'IGHT D. EISENHOWER ....oproep tot Russen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3