PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZORGVULDIGE VOORBEREIDING NODIG voor overleg met de Sowjet-Unie Razzia's in Djakarta: vijftien arrestaties Schoonmaken van tankschepen in haven van Vlissingen 201e jaargang - no. 9 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hooldred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.oo p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 11 januari '58 ADVERTENTIEPRIJS 2S cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mak. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 358300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. NAVO-landen over Boelganins eerste brief: Lloyd pleit voor conferentie ministers van buitenlandse zaken De permanente NAVO-raad is vrijdag gereedgekomen met de bespre king van de antwoorden op Boelganins brief van december. De weste lijke landen zullen zich bereid tonen, alle „vruchtbare denkbeelden" met de Russen te bespreken, als de besprekingen goed en zorgvuldig voor bereid zijn, zo is vrijdag in NAVO-kringen te Parijs vernomen. Er is ech ter geen datum voor een conferentie genoemd. De raad zal later de nieuwe voorstellen van Boelganin behandelen. Boelganins brieven van donderdag j.l. beogen een topconferentie van landen van de NAVO en het Pact van Warschau, waar ook India, Afgha nistan, Egypte, Joego-Slavië, Zweden en Oostenrijk vertegenwoordigd zouden moeten zijn. Boelganins laatste brief wordt later behandeld Overeenstemming tussen oost en west over een bepaald punt zou vol gens Selwyn Lloyd van grotere psy chologische waarde zijn en de weg banen voor verdere toenadering. Een topconferentie van regeringslei ders zou daarentegen, als zij geheel mislukte, meer kwaad dan goed doen. Minister Lloyd gaf als zijn oor deel te kennen, dat men tot een be tere verstandhouding tussen oost en west kan komen, als men contacten met de Russen door middel van toe- Atlas afgeschoten Van hot proefterrein te Cape Ca naveral in Florida is vrijdag weer een ballistische raket van het type Atlas afgeschoten, de vierde in de lopende reeks. Het is de tweede keer dat het lanceren van een Atlas met succes is geschied. De twee andere malen mislukte de poging. De draagwijdte van deze raketten is 8.000 km. Het ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat de raket? zijn doel heeft bereikt. Het betrof een proef voor een beperkte afstand. Een paar uur na de Atlas werd een tweede grote raket afgeschoten. „Miss Naarden" komt terug De Naardense mannequin Willy van Eyk zal naar Nederland terugkeren, in' gezelschap van de 3l-jarige Jan Bode uit Huizen. Haar vader heeft haar vrijdag in een klein hotel te Prestwick overgehaald om terug te komen naar Nederland, en toege stemd in Willy's voornemen om met Jan Bode te trouwen. Willy van Eyk, 17 jaar oud en „schoonheidskoningin" van Naarden, was zondag j.l. in gezelschap van de heer Bode naar Schotland gevlucht. Het lag in beider voornemen om op 24 januari in Prestwick te trouwen. „Miss Naarden" was ziek geweest vanaf zondag, en bezocht, voordat zij zich voor de vlucht terug gereed maakte, een arts in Prestwick. Toen de heer M. van Eyk, Willy's vader, zich meldde hij het hotel waar Willy en Jan verblijf hielden, dacht het paar dat hij hun huwelijk wilde beletten. Het onderhoud dat volgde maakte echter duidelijk dat de heer Van Eyk niet van plan is zich tegen het huwelijk van zijn dochter te verzetten. Hij vroeg zelfs vergiffenis, omdat hij de oorzaak was geweest van hun vlucht. risme en het uitwisselen van studen ten, geleerden en kunstenaars uit breidt en naar een uitbreiding van de handelsbetrekkingen streeft. Minister Selwyn Lloyd zal op 17 ja nuari in Londen de Franse minister van buitenlandse zaken Plneau ont vangen voor „een persoonlek bezoek". Volgens een mededeling van het Fran se ministerie van buitenlandse zaken heeft Lloyd tijdens de in december ge houden topconferentie van de NAVO in Parijs Pineau voor het bezoek uit genodigd. Een woordvoerder van de Franse regering heeft in commentaar op het voorstel van Boelganin tot het houden van een topconferentie tussen oost en west verklaard dat een mislukking van een dergelijke conferentie de we reldvrede in gevaar zal brengen. In kringen die nauwe betrekkingen met de Westduitse regering onder houden, is donderdagavond te ver staan gegeven dat Boelganins voor stel tot een bijeenkomst van de lei ders van dë NAVO-landen en de lahden van het Pact van Warschau waarschijnlijk te Bonn geen instem ming zal vinden. Instemming met besprekingen tussen de twee ver dragsorganisaties zou betekenen, dat de NAVO een onvrije organisa tie is onder voogdij van één mo gendheid of dat het Pact van War schau een bondgenootschap van vrije landen is. zo zei men te Bonn. By de bespreking van Boelganins. decemberbrlef heeft de NAVO-raad gisteren ook aandacht besteed aan het oorspronkelijke Poolse voorstel voor een atoomvrije zone in Midden- Europa. Men was algemeen van me ning dat dit een „gevaarlijk voorstel" is, dat een val voor het westen zou kunnen zyn. Soekarno zal Joego-Slavië bezoeken Volgens het, dagblad „Sin Pon" zijn tijdens uitgebreide, razzia's, die gis teren in verschillende delen van Dja karta werden gehouden, vijftien men sen aangehouden. Voorts werd een grote hoeveelheid munitie, die in huiswas verborgen, en een aantal wapens in beslag genomen. De woordvoerder van het plaatselijk militair commando deelde mede, dat deze razzia's een voortzetting waren van de maatregelen, welke reeds vo rig jaar in het kader van handhaving van orde en rust in de hoofdstad wer den genomen. Verschillende wijken van de stad werden door militairen afgezet en niemand mocht deze wij ken betreden. De woordvoerder zeide dat de razzia's behalve voor het zoeken naar illegale wapens, ook wérden gehouden om de elementen op te sporen, die verant woordelijk zijn voor de wanordelijk heden van de laatste tijd in de hoofd stad, zoals de aanslagen met hand granaten Een missie van het Indonesische le ger, die op het ogenblik in Joegosla vië verblijft voor de- aankoop van wapens is gisteren een reis door. dit land begonnen langs verschillende wapenfabrieken, voor een inspectie van de uitrusting welke door de Joe goslavische regering werd aangebo- Kijkje op het terrein van de P.A.M. Tanker Cleaning aan de Vlissingse haven. Op de voorgrond in het mid den de grote separator, waarin wa ter en olie gescheiden worden. Aan de steiger ligt een tanker. Aangeno men wordt dat het schoonmaakbe drijf tot 80 d 90 tankschepen per jaar kan schoonmaken. den. Venvacht wordt, dat de missie onderhandelingen zal voeren over een ruilovereenkomst voor de lever ing van een beperkte hoeveelheid Joegoslavische kleine wapens. Een woordvoerder der Joegosla vische regering heeft gisteren meegedeeld, dat naar verwachting president Soekarno in het kader van zijn huidige reis ook een be zoek aan Joegoslavië zal brengen. De chef-staf van de Indonesische landmacht, generaal majoor Nasoe- tion, heeft in zijn functie van mili tair gezaghebber de Nederlandse, ban ken in Indonesië opgedragen door te gaan met het verstrekken van kre dieten aan hun cliënten, zulks in het belang van de binnenlandse produk- tie, het transport, de distributie en de in- en uitvoer. Nederlandse bijval voor Eisenhowers rede Met bijzondere belangstelling en instemming heeft de Nederandse re- Eisenhower op 9 januari van de krachtige verklaringen van president EiEsenhower op 9 januari voor het Amerikaans congres, aldus wordt vernomen van officiële zijde in Den Haag. Hoewel de tekst van de bood schap nog niet uitvoerig in Den Haag bestudeerd kon worden, kan toch reeds worden gesteld, dat de grondtoon van de verklaring is: het behouden van de vrede door sterkte, voegde men hier aan toe. Vijftien doden bij trein ongeluk in Argentinië. In de nacht van donderdag op vrij dag zijn twee treinen in de voorstad Palmerno in Argentinië op elkaar ge reden, waardoor 15 mensen weraen gedood en 60 personen werden ge wond. De botsing had plaats toen een trein uit Buenos Aires uit de rails liep en op de lijn kwam te liggen vaq een trein, die op weg was naar de hoofd stad van Argentinië. Een wagon vat te vlam. Winderig weekend ff (Van onze weerkundige medewerker) H De derde stormdepressie van deze week passeert thans in s zuidoostelijke richting de Noordzee, De storm breidde zich voornamelijk naar het H Engelse kanaal en de Golf van Biscaye uit, maar ook langs onze kust wakkerde de wind s opnieuw tot hard of stormach- T- tig aan. De regenzone van deze depressie bereikte reeds gistermiddag ons land. De kern van deze stormdepressie zal vandaag bij N.W.-Duitsland aankomen, waardoor de wind, die naar zuid tot zuidoost was gedraaid, weer naar westelijke richting ruimt. Daarmee wordt iets koudere lucht aangevoerd, waarin flinke opklaringen voor komen. Buven Scandinavië treffen wij nog steeds zeer koude lucht aan, met in Finland en Zwe den temperaturen tot 35 gra den onder het vriespunt. Een deel van deze koude lucht zal tijdens het weekeinde kans krijgen weer tot boven Dene marken en N.W.-Duitsland door te dringen. Het blijft de komende dagen nog zeer onbestendig, maai de aangevoerde lucht van de Noordzee staat nog temperatu ren van 5 tot 7 graden Celsius jg toe, zodat wij over kou nog niet H te klagen zullen hebben. llllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het heeft de laatste dagen rond de kust van Engeland ook hard „gespookt"Deze 1§ kustvaarder, de .JBallyhalbert" M (743 ton) werd door de wind- s stoten van meer dan 100 km per uur hoog op de rotsen bij Adrossan in Schotland gewor- pen en ligt nu als een muur M zo vast. IllUlllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllW Ontploffing in Madrid: 2 doden, 9 gewonden. Twee 20-jarig© vrouwen werden ge dood en negen personen gewond, van wie zes ernstig, toen donderdag op de binnenplaats van een fabriek bij Ma drid een ontploffing plaatsvond, en kele minuten voor filmopnamen zou den worden gemaakt met Spaanse, Portugese en Argentijnse acteurs. Arbeiders van de Madrileense „Ma- nufacturas metalicas Madrilenas" hadden, in afwachting van de arties ten. een vuur geïmproviseerd om zich wat te kunnen warmen. Op het vuur werd een voorwerp gegooid dat een ontploffing veroorzaakte waarbij de vrouwen Nieves Chamorro en Joaqui- na Clavete. beiden 20 jaar. omkwamen en negen andere omstanders min of meer ernstige verwondingen opliepen. „Blauwe Engel" ontspoorde Vlak voor het station Bedum bij Groningen ts vrijdagmiddag de die sel-elektrische trein Groningen- Delfzijl, die om half vier uit Gronin gen was vertrokken, uit de rails ge lopen. Het voorste gedeelte, kwam op het ene spoor te rijden en het achterstuk op de andere rails, zodat „De Blauwe Engel" dwars over het perron tot stilstand kwam. Dit on geval beperkte zich tot materiële schade. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Htet treinverkeer tussen Groningen en Delfzijl was ernstig gestagneerd tot 's avonds acht uur. De dienst tussen Gronin gen en Bedum werd met bussen ge reden. Na acht uur kon weer over enkel spoor gereden worden. NIEUW BEDRIJF KWAM GEREED De installatie vereiste een investering van 2 miljoen Aan de oostzyde van de buitenhaven te Vlissingen is men gereed ge komen met de bouw en installatie van een nieuw bedrjjf, dat van veel betekenis kan worden voor de verdere ontwikkeling van Vlissingen als havenstad. Op een terrein van 275 m lengte ey 80 m breedte beeft zich daar gevestigd de N.V. P.A.M. Tanker Cleaning, een bedryf, dat zoals de naam reeds zegt zich zal toeleggen op het schoonmaken van tankschepen. Dat schoonmaken is noodzakelijk geworden nu er nieuwe bepalingen zyn gemaakt tegen de vervuiling van zeewater door olie houdend water. Tot voor kort was het de ge woonte. dat lege tankers door de - bemanning op zee werden schoon gemaakt. Men spoot de wanden en - J bodem van de tanks schoon met heetwaterstralen uit een zoge naamd Butterworth-apparaat en Wi vervolgens verzamelde men het mengsel van warm water en vuile olie in een „slop'tank. Die sloptank werd ergens op zee geledigd. Het gevolg daarvan was, dat er •omplete velden van vuile olie op zee drevendat daarin allerlei teevogels ten onder gingendat 1e badstranden bevuild werden ioor aanspoelende olie en dat daar tegen levendige protesten opgin gen!! Na moeizaam internationaal over- eg zyn thans langs de kust en op ',ce zone's vastgesteld, waarbinnen tankers geen „vuil" meer mogen lozen. Toch moeten ze regelmatig schoongemaakt worden en voor zo ver de eigen bemanning dat doet, moet men ergens de sloptanks kun nen ledigen. Daarvoor heeft men thans aan de wal installaties gebouwd, die gelegen heid bicden tot het schoonmaken van de tankers en de verwerking van 't Afkomende olie-vn" Vierde in Nederland Deze walinstallatie te Vlissingen is de vierde in Nederland. Zij werd opge richt door de S.H.V. in samenwerking met de Kon. Mij. „De Schelde" en Erhardt en Dekkers te Rotterdam. Er is een bedrag van circa twee mil joen gulden in geïnvesteerd, terwijl er werkgelegenheid wordt geschapen voor 15 man vast personeél en onge veer 75 man los personeel. Dit laatste wanneer een tanker volledig schoon gemaakt moet worden. Directeur van het nieuwe bedrijf is de heer K. van Everdingen, die ook de S.H.V.-directie voert te Vlis singen. De toekomst Verwacht wordt, dat in het eerste jaar ongeveer 30 a 40 schepen schoon gemaakt zullen worden en dat dit aantal geleidelijk zal stijgen tot ver moedelijk 80 per jaar. Dit zou dus betekenen, dat er om de drie dagen een schip voor het terrein van de N.V. PAM Tanker Cleaning zal arri veren. In verband met het feit, dat de tankers leeg zullen zijn, en dus geen grote diepgang zullen hebben, is er in de haven geen' bezwaar tegen het be handelen van zeer grote schepen bij voorbeeld tot 80.000 ton. Overwegingen Belangrijke overwegingen bij de oprichting van het nieuwe bedrijf zijn geweest: 1. meer service kan geboden wor den aan de olicbunker-tanksehepen; 2. tankers komende uit de richting van Scandinavië kunnen te Vlissin gen het „slop" kwijt met zo gering mogelijke deviatie van hun koers: 3. tankers, welke te Vlissingen of Antwerpen moeten repareren, kun- Vervolg op pag. 2) KORTE PREDIKATIE Hij stond op en week uit Mt 2 lh De familie Jozef en Maria, met het kind Jezus, moest vluchten. Uitwij ken. Het werden ontheemden. Ken merk van die heilige familie was de- eenheid, het bij elkaar blijven. Jozef bleef verantwoordelijk In hun midden, gewonden in doeken, droe gen zij die wonderlijke glanzende pa rel van Gods Liefde; dat mysterie: het vlees-geworden Woord, geboren uit een maagd Maar ze moesten uitwijken. Herodes kon ze niet heb ben. Niet hóuden misschien De geboorte in ZIJN paleis was de de monische geboorte van de haat, het wantrouwen, de angst en straks de kindermoord te Bethlehem. DIE ge boorte moest de ruimte hebben De familie Jozef en Maria moesten de grote weg op. En, ik geloof, hoe ver der ze doortrokken naar Egypte, hoe méér zij zich afscheidden van die mens (want dat was t 'ie toch He rodes. Het ging geruisloos. Herodes had hen niet gezien; nóóit gespro ken; kénde hen niet. En tóch loerde hij precies op hén! Als de heilige dingen en de demonische dingen te genover elkaar gaan staan op deze wijze, het zó tot een enorme span ning gaat worden, dan krijg je de geruisloze afscheiding. Dan gaat de heilige familie, met het Christuskind in het midden, op reis Hoeveel families trekken vandaag en hebben getrokken vandaag, langs de wegen der aarde. Lees de krant. Indonesië; overal nog- vluchtelingen kampen; zelfs rondom en in het hei lige land Dat trekken is opge jaagd zijn. Er ontstaat door: geruis loze afscheiding van het geloof in mensengemeenschap en mensenliefde. Misschien is dat weggedreven wor den anderzijds een wegdrijven van mensen van vuur en haat. Is het ge ruisloze afscheidingin beweging ge zet door Hoger Beleid naar HET PLAN In de kerk lca-n je het hebben, dat men roemt over hóe geweldig en groots alles gaat. Instituut en actie, op actie en instituut. En tóch je bemerkt iets om je heen, èn in jezelf, van geruisloze afscheiding. Hoeveel verzet is er niet tegen vrouwen in ambten en noem maar op. En heus niet uit lastige kwaadwilligheid. Neen, omdat men het niet lust Omdat men gevoelt, dat apostolische pijlers losgewrikt worden Men kan het niet altijd onder woorden brengen, maar als een ander voor je gaat uitmaken wat God nu voor de tijd van de oergemeente heeft ge zegd en voor 1958, dan weten de eenvoudigen straks niet meer of ze- God nog wel kunnen vertrouwen. Of die Bijbel nog wel waarde heeft. Waar ze zich aan hebben te hóu den en dan krijg je de geruisloze afscheiding, die het maar onbewust misschien ónuitprekelijk, mystiek, schuchter en kinderlijk wil houden bij het apostolisch leven en denken, btj het oude Woord, bij de heilige katholieke apostolisch christelijke kerk Laten wij er toch voor waken, dat de heilige familie in de kerk niet- er tussen uit „knijpt" op de weg van de- spontane geruisloze afschieding, die gaat ontstaan, als mensen dan de monen worden als zij, hóe vroom en theologisch of wetenschappelijk ook, méér gam weten dan God Dat in de kérk dat in de we reld dat in de politiek m de techniekrace van vandaag. Ik zie heel wat families op weg En DE Familie óók al f O God, mijn hart verlangt naar Jeruzalem naar het gouden W. S. HUGO VAN DALEN, Oostburg. WISSELVALLIG Aanvankelijk hoofdzakelijk In het oosten nog zwaarbevolkt met enige regen. Van het westen uit verspreide opklaringen maar ook enkele buien. Aanvankelijk in het oosten nog krachtige zuidelijke wind, overigens matige tot krachtige wind uit weste lijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 12 januari Zon op Maan op 13 januari Zon op Maan op 8.43 onder 16.54 0.42 onder 11.37 8.43 onder 16.55 1.59 onder 12.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1