Abend PREDIKBEURTEN GEDEGEN LANDBOUWVERSLAG VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN WALCHEREN EERSTE JAARVERSLAG VAN „WERKPLAATSEN WALCHEREN" ZEEUWSE FRUITPRODUKTIE 20 MILJOEN KG MEER ZATERDAG 11 JANUARI 1958 PRO V INC lALbi ZUUUW6 B OOU RAN'l' STUDIECLUBS WAREN ACTIEF Vele onderzoekingen in het afgelopen jaar De Stichting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek ia Zeeinvsch-Vlaanderen en het Rijks- landbouwconsulentschap voor Z. Vlaanderen hebben het Landbouwver- slag van Zeeuwsch-Vlaanderen 1957 fepubliceerd. Dit gedegen werk van 26 bladzijden geeft niet zo zeer een overzicht van de resultaten van de Zeeuws-Vlaamse landbouw, als wel van de resultaten van vele onderzoe kingen in 1957 en het werk van de studieclubs. Er worden dan ook tal rijke raadgevingen en wenken gege ven, die dit „jaarverslag" voor boer en tuinder bijzonder waardevol en in structief maken. Vele vragen zijn ook aanleiding geweest voor enkele bij dragen van dit jaarverslag. In een inleiding wordt een uitgebreid overzicht gegeven van de werkzaam heden van de studieclubs, die zeer ac tief waren. Het blijkt, dat er momen teel twaalf van dergelijke clubs zijn met een ledenaantal van 549, tegen 523 in 1956. Ook zijn er nog een vier tal studieclubs op de gemengde -be drijven met overwegend zandgrond, die tezamen 170 leden tellen. Onder de leden van de studieclubs hield de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in de afgelopen zomer enquetes over „le vensduur landbouwwerktuigen" en „plantenziekten- en onkruidbestrij- ding". De resultaten van dit laatste onderzoek kan men in dit verslag vinden. De „kapitaalbehoefte en financie ring van een gemengd akkerbouw bedrijf" wordt uitvoerig behan deld. De schrijver stelt in zijn slot beschouwing vast, dat de kosten in de laatste tien jaren „praktisch verdubbeld" zijn. Sterk wordt er oj» aangedrongen, dat op ieder be drijf een „afschrijvingsfonds" aan wezig is. Dit is noodzakelijk door investeringen in dure machines. Interessant zijn de artikelen over de ontwikkeling van de tuinbouw en de fruitteelt in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vooral in de fruitteelt ziet men goede toekomstmogelijkheden. Wel eist het stichten van zo'n bedrijf aanzienlijke investeringen. De groenteteelt is de laatste jaren in Zeeuwsch-Vlaanderen sterk teruggelopen en in de plaatse lijke behoefte kon dan ook niet wor den voorzien. Er is zeker behoefte aan een aantal goede groentetelers, maar het blijft een vrij riskant vak... Na een uitvoerige behandeling over „bewaring en behandeling van poot- goed" en „graszaadteelt", wordt een beschouwende terugblik geworpen op de „gewassenwedstrijd", die vorig jaar door de studieclub St. Jansteen werd georganiseerd. Uit de resulta ten van deze gewassenwedstrijd kon den belangrijke gegevens geput wor den. Hoogovenschaaktoernooi Vrijdag zijn in verschillende groe pen van het hoogovenschaaktoernooi de afgebroken partijen uit de eerste ronde uitgespeed. De uitslagen wa ren: Eregroep Stahlberg (Zweden) Pilnik (Arg.) 10; Invitatiegroep 3 Jongsma (Ned.)Poulsen (Den.) bhbh; Soutanbejeff (Belg.)Pe rez (Spanje) bhbh. Hoofdgroep 1 Djaja (Z. SI.)Dries (Ned.) 10. Hoofdgroep 2 Sllsser (Ned.)Arons (Ned.) 01. Damesgroep Langos (Hong.)— Roodzant (Ned.) 10; Sinka (Hong.)Basic (Z. SI.) 01. De eerste uitslagen van de par tijen uit de tweede ronde luiden: ere groep (invitatie-groep 1) Pric (Z. SI) Bouwmeester (Ned.) bhbh; Euwe (Ncd.)Stahlberg (Zweden) bh O'Kelly (België)—Matanovic (Z.S1.) Ook werd in 1957 onder 26 leden van de studieclubs Clinge en Koewacht een weidewedstrijd gehouden. De re sultaten van deze wedstrijd waren aanleiding om aan het gebruik van grasland op gemengde zandbedrijven in dit verslag aandacht te besteden. De resultaten van een onderzoek 1-aar de afzet van de produkten op het ge mengde zandbedrijf werden gepubli ceerd. De financiële resultaten van het oogstjaar 1956 gaven op de Zeeuws- Vlaamse akkerbouwbedrijven onder- ig weer grote verschillen te zien. ït netto-overschot varieerde van 449 winst tot f 322 verlies per hec tare cultuurgrond. Deze grote variatie is overigens niet nieuw maar doet zich ieder jaar voor en is voornamelijk een gevolg van 't verschil in kwaliteit van de gronden, het tijdstip van verkoop van de pro dukten, een verkeerde gewassenfteu- ze of een misoogst van één of meer gewassen. Breuk tussen trainer Vriens en Maria Meesters Dezer dagen is het tot een conflict gekomen tussen Ad. Vriens uit Ber gen op Zoom, de badmeester van de Bergen op Zoomse bad- en zwemin richting, en het bekende Kahaal- zwemstertje, de 18-jarige Maria Meesters uit Bergen op Zoom. Het ging de laatste tijd niet zo goed meer tussen de trainer Vriens en haar, omdat zij niet wilde luisteren naar zijn raadgevingen bij de trai ning. Speciaal voor Maria Meesters werd iedere vrijdag naar het over dekte zwembad te Antwerpen ge gaan om daar de wintertraining te volgen. De laatste keren had Maria geen tijd of verzon een ander uit vlucht. Toen dit de laatste weken weer het feval was en zij zonder bepaalde re en niet mee ging naar Antwerpen heeft Vriens zich van verdere lei dinggeving teruggetrokken. Bij Vlissingen-Breskens viel eerste dienst uit De eerste dienst van het veer Vlis- singenBreskens de boot van vijf uur tien uit Vlissingen is vrijdag morgen tengevolge van de hoge wa terstand, waardoor de boot niet onder de loopbrug kon komen, niet uitge voerd. MIDDELBURG Herexamen Bij de herexamens aan de Rijks kweekschool te Middelburg voor on derwijzers (essen) slaagden voor de akte van volledig bevoegd onderwij zer (es): de heren L. Cyvat te Kou- dekerke; M. de Pree te Vlissingen; J. J. Wisse te Koudekerke; N. Zan- dee te Vlissingen en mej. M. J. C. Murre te Gouda. Afgewezen geen. Jaarwisselingsbijeenkomst P. v. d. A. De afdeling Middelburg van de Partij van de Arbeid heeft in de grote zaal van de Gouden Poorte, de traditionele jaarwisselingsbijeen komst gehouden, die druk bezocht was. In zijn openingswoord liet de voorzitter van de afdeling, de heer A. J. Berenpas, de belangrijkste ge beurtenissen op politiek terrein bestedingsbeperking. Indonesië, voor bereiding Staten- en raadsverkiezing enz. de revue passeren. Het lid van de Tweede Kamer. drs. Th. J. Westerhout, hield vervolgens een jaarrede. Drs. Westerhout wees er op, dat 1957 in de herinnering zal bljjven voortleven als „het bestedingsbeper kingjaar". Anders dan de vooroorlog se politiek moet de bestedingsbeper king z.i. als een positieve maatregel worden gezien, als een integrerend onderdeel van een nieuwe conjunc- tuurpolitiek, welke beoogt ons land voor verder afglijden te behoeden. De politieke constellatie onderging in 1957 wijziging, doordat de aanvan kelijke hechte vriendschap tussen de A.R.-partij en de K.V.P. verflauwde, terwjjl de samenwerking in het alge meen verbeterde. De totstandkoming van de Euromarkt en Euratom wa ren, evenals de recente benoeming van minister Mansholt tot vice-presi dent van de Europese Commissie, be langrijke winstpunten in '57. De aan vaarding van een groots project als het Deltaplan was mede van grote betekenis. Na de pauze trad een ca baretgroepje op. Er werd quiz ge speeld, waaraan teams, samengesteld uit aanwezigen, deelnamen. Mevrouw Hubregtse-van Rijssel zong liedjes Gerard Bayens declameerde, terwijl de heer Groenewoud het orgel be speelde. Het geheel stond onder lei ding van de heer A. J. Schuitema, terwijl de Ricardo's muzikale mede werking verleenden. Tenslotte beantwoordden verschil lende aanwezigen, op verzoek, de vraag ..hoe zij '57 hadden gevonden". De heer Berenpas sloot^ de geani meerde jaarwisselingsbijeenkomst. Vergadering c.h.-kiesvereniging. RUIMTE STEEDS NIJPENDER Acht personen werden in vrije bedrijf geplaatst Uit het eerste jaarverslag van de stichting „Werkplaatsen Walcheren" te .Middelburg over het jaar 1956, alsmede de laatste 1 maanden van 1955 blijkt, dat het probleem der ruimte voor de werkplaatsen steeds nijpender werd. Momenteel is dit overigens nog het geval. Zoals be kend besloot het bestuur tot de bouw van een nieuwe werkplaats op een terrein aan het Oud Arnemuids Voetpad ter grootte van ca 3000 vierkante meter. De totale bouwkos ten zijn begroot op f 270.000. Eind december was de rijks goedkeuring evenwél nog niet verleend. In dit verslag wordt allereerst ,'n overzicht gegeven van hetgeen aan de totstandkoming voorafging, als mede een korte uiteenzetting van de doelstelling der stichting. Hierin wordt onder meer opgemerkt, dat het rcedp een aantal malen gelukt is om dc geplaatste door de gevolgde opleiding weer een plaats te geven in de maatschappij. Niettegenstaande vele moeilijkhe den overwonnen moesten worden, heeft het de werkplaatsen nog niet aan orders ontbroken en konden vrij wel allen, die voor plaatsing in aan merking kwamen, aan werk gehol pen worden. Hierbij wordt ten nauw ste samengewerkt met de geineente- besturen op Walcheren en de plaat selijke commissie van advies. De werkplaatsen zijn thans ge vestigd in de panden Wagenaar- straat 2, dat wel groot is, maar niet doelmatig ingedeeld, en Herenstraat 12 en 25. Op 1 januari 1956 waren er op de werkplaats 38 personen te werkgesteld. terwijl In de loop van het jaar 27 personen werden ge plaatst en 20 afgevoerd. Hiervan werden geplaatst in het vrije bedrijf 8 personen. Op 31 december waren cr 45 personen geplaatst, waarvan 25 lichamelijk minder validen, 7 debie len en 13 om andere redenen moei lijk plaatsbaren. In het algemeen werkten op de meterafdeling 10 personen. Aan 6600 kwh meters en klokken werden verschillende handelingen verricht zoals spuiten, ombouwen, ijken enz. Bijna 9000 kwh meters werden gesloopt. De afdeling vei ligheidsapparaten kon nog wor den uitgebreid. In totaal worden 24 handelingen aan de diverse half-fabrikaten verricht. In de de- ?endance Herenstraat zijn ruim 9.000 kg poetslappen gesneden en werd ruim 41.000 kg grond- kabel gesplitst, terwijl 197 kg ko per werd gesorteerd. In de rotanmeubelenafdeling wer den 690 stoelen bewerkt. Door be middeling van de werkplaats te Bergen op Zoom werden 19.000 plas tic rozetten afgebraamd, hetgeen voor „stopwerk" een geschikt project is. In september werd begonnen met inpakwerkzaamheden.' waarbij ruim 5.1 miljoen lampvoeten ingepakt de werkplaats verlieten. De afdeling boekbinden verzorgde opdrachten voor diverse instanties in verschil lende plaatsen. In totaal werden 1062 boeken gebonden of Ingenaaid en 10.079 blocnotes van ruggen voor zien. Van een efficiënte bedrijfsvoering kon door gebrek aan behoorlijke werkruimte nog geen sprake zijn. Desondanks was er een opbrengst van 27.213,66, terwijl de onkos ten 9.614,67 bedroegen. Ondanks al deze cijfers is de waarde, die gele gen is in regelmatige arbeid voor de tewerkgestelden, niet in cijfers uit te drukken, aldus besluit het ver slag zeer terecht. t Advertentie) Voor f 4.90 p. week Uw eigen portable schrijfmachine Nituwe Burg 31, Middelburg - tel. 4351 De c.h.-kiesvereniging te Middel burg hield woensdagavond een druk bezochte ledenvergadering. Na de ge bruikelijke opening door de voorzit ter werd een tweetal nieuwgekozen bestuursleden begroet. Na afhande> ling van enkele huishoudelijke zaken werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over de kandidaatsstelling van leden van de Prov. Staten. Uiteraard ging het hierbij voorname lijk over de vraag welke kandidaten door de kring Middelburg naar vo ren zullen worden gebracht. Besloten werd een viertal leden af te vaardi gen naar de vergadering te Goes, waar de kandidaatsstelling in pro vinciaal verband besproken zal wor den. De financiële positie van de kies vereniging laat toe. dat aan ieder lid het contactblad „Binding" kan wor den verstrekt. Het bestuur is thans samengesteld uit de heren J. P. E tiaanse, voorzitter; J. G. Broekhuv- zen, vice-voorzitter; C. M. van Luijk, secretaris; mr. VV. H. Ver maas, penningmeester, mevrouw M. A. Strubbe-van Veen, mr. P. van Empel en de heren L. Everaerts en A. J. Kaland, leden. Voorts werd meegedeeld, dat za terdag a.s. in het C.J.M.V.-gebouw de Statenkring Middelbui'g een ver gadering zal houden, waarop mr. Vermaas een inleiding zal houden over „Welke schadevergoedingen kunnen de gedupeerden door het Deltaplan verwachten". „St. Caecilia" zorgt voor Middelburgse bejaarden. Het r.-k. dameskoor „St. Caecilia" uit Vlissingen gaf onder leiding van de heer D. Burm een uitvoering in het bejaardenhuis aan de Bachten Steene te Middelburg. De dames en de dirigent toonden grote toewijding; samenklank en uitspraak vielen zeer te prijzen. Het koor was zo vriende lijk twee nummers te zingen, ge maakt door een inwoner van het huis, de heer M. A. Romijn, n.l. „Het Sprookje van alle tijden" en „Aan Vlissingen". De aanwezigen waren dankbaar voor het concert, dat een traditie belooft te worden. Gevonden voorwerpen De commissaris van politie te Mid delburg maakt bekend dat aan zijn bureau inlichtingen zijn te bekomen omtrent in het tijdvak van 1 tot en met 8 januari 19-58 als gevonden aangegeven voorwerpen. Indien voor werpen bij particulieren worden afgehaald, gelieve dan hiervan ken nis te geven ten burele van politie. Gevonden zijn: zakagenda 1958: oorbel, diverse soorten handschoe nen, diverse soorten wanten, sjaals, bruine lederen riem, polshorloge, zwarte handbeschermer, lipssleutel no. 3966, beige weekendtas inh. fles sen en klapstoeltje, br. vulpen, dub bele zeildoeken rijwieltas inh. staal- borstcl en bougies, sleutelbos, jon genspet met bont, bondsgedenkboek, doublé armbandje, muntbiljet, zwar te portemonnee, wit gebloemd zak doekje. polshorloge waaraan lederen bandje, sigaretteaansteker, kalen der, sponsrubber zadelovertrek, bruin lederen portemonnee, knip- beurs. muntbiljet, zwart lederen por temonnee. karton met nieuwe scha ren. beige das. gereedschapsleutels, bruine portemonnee met inh., beige knipportemonnee, enig 'geld. twee stofdoeken. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Bevestiging ambtsdragers. Zondag j.l. werden in de morgen dienst in de Ned. Herv. Kerk te Nw. en St. Joosland tot ouderling beves tigd de heren M. Kakebeke en P. W. de Lange, tot ouderling-kerkvoogd, de heren W. J. Dingemanse en A de Jager en tot diaken de here»1 R Joosse en L. Wijkhuis. RAAD ZOUTELANDE Burgemeester Kodde was niet optimistisch Vrijdagavond vergaderde de gemeen teraad van Zoutelande, onder voor zitterschap van burgemeester D. Kod de. In zijn nieuwjaarsrede moest de voorzitter tot zijn spijt constateren, dat het inwonertal in 1957 terugge lopen Is van 977 tot 968 Inwoners. Er viel een achteruitgang waar te nemen in de landbouw, maar het aan tal zomergasten neemt gestadig toe. „Er ligt een jaar van grote moeilijk heden achter ons", aldus de heer Kod de, die de zaken vooral ten opzichte van de financiën soms ontmoedigend noemde. De samenvoeging van de gemeenten noemde spreker een diep ingrijpende zaak. Deze nieuwjaars rede werd door wethouder P. Leijnse beantwoord. Op verzoek van de gebroeders Janse zal de sloot naast hun pand Molenweg 19 gedempt worden. Met de heer A. Francke zal tweehonderdzesendertig vierkante meter grond geruild wor den tegen tweehonderdtweeëndertig vierkante meter, teneinde te komen tot de ontsluiting van het uitbrei dingsplan. Deze heer Francke moet de verplichting op zich nemen, dat bebouwing binnen twee laar zal ge schieden. In de rondvraag drong de heer J. Rie- mens (C.H.) aan op net bouwen van nog meer woningwetwoningen. De heer P. Kleinepier (G.B.) drong erop aan bij de komende afbraak puin te reserveren voor de verharding vr i het parkeerterrein, wegen enzovoort. Hierna werd de openbare zitting ge sloten en overgegaan in besloten zit ting om te spreken over de plannen tot samenvoeging van de gemeenten op Walcheren. Brandweercommandant nam afscheid. Maandag werd in een bijeenkomst van burgemeester en wethouders, de leden van de vrijwillige brandweer en de postcommandant der rijkspoli tie te Oostkapelle, afscheid genomen van de heer J. Jobse, aan wie op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1958 eervol ontslag als commandant van de vrijwillige brandweer was ver leend. De burgemeester van Oostka pelle dankte de scheidende comman dant voor de vele werkzaamheden welke deze aan het brandweerwerk had gegeven, in het bijzonder voor (Slot van oh2 2) Om deze arbeidstop het hoofd te kunnen bieden, was spreker van me ning, dat doelmatiger werken hier de oplossing zou kunnen brengen. „Wanneer de arbeid niet kritiekloos wordt verricht, zullen we ons afvra gen hoe we doelmatiger kuijnen wer ken en dat betekent reeds een stap in de goede richting", zo zeide hij. Als belangrijke punten noemde hij daarbij het geven van onderwijs aan de tuinbouwscholen en het geven van instructies door de kwekers, di< toch als deskundig beschouwd kun nen wotden. In dat licht gezien, acht te drs. Krijgsman de arbeidsboek- houding op een modern bedrijf on ontbeerlijk. „Op deze wijze kunnen we er achter komen, waar de ar- beidsverspilling ligt". Vervolgens liet spreker aan de hand hand van verschil- Loop der bevolking. Het zielental van de gemeente Se rooskerke (W.) nam in het afgelo pen jaar toe met 27. Op 31 decem ber 1956 bedroeg het aantal ingeze tenen 1705 (840 mannen en 865 vrouwen. Dit aantal vermeerderde door geboorte met 41 (24 mannen en 17 vrouwen) en door vestiging met 102 (39 mannen en 63 vrouwen), het verminderde door overlijden met 7 mannen en 6 vrouwen en door ver trek met 103 (49 mannen en 54 vrou wen). Er werden 8 huwelijken vol trokken, er werden geen echtschei dingen ingeschreven. Het zielental van de gemeente St.- Laurens nam in het afgelopen jaar af met 11. Op 31 december 1956 be droeg het aantal ingezetenen 1418 (718 mannen en 700 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 30 (16 mannen en 14 vrouwen) en door vestiging met 52 (24 mannen en 28 vrouwen), het verminderde door overlijden met 6 mannen en 7 vrouwen en door vertrek met 80 (42 mannen en 38 vrouwen). Er werden 5 huwelijken voltrokken, er werden geen echtscheidingen inge schreven. Scheepvaartberichl Vlissingen aangekomen op 9 .jan.. Despatch v. Gent: Kallx v. Antwerpen Hunter v. Hansweert: Seagreen ve Ant werpen; Boge v, Antwerpen. I» uin Ragnl Paulln v. Rede, Vlissingen vertrokken op 9 jan;: Kalix n. Narvik; 10 jan.: Tsola n. Duin kerken: Bloemgracht n Schevenlngen Gepasseerd naar Antwerpen op 9 jan.i Franka II v. Amsterdam: Atlas v. Lis sabon: Oosterburgh v. Delfzijl: 10 jan- geen. Gepasseerd van Antwerpen op 9 Jan.. Congokust n Amsterdam; 10 Jan.: Abbe- dijk n. Rotterdam: Merak N. n. Rotter dam. zijn vele werk gedaan van né. de 2e Wereldoorlog. Door het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging was aan de heer Jobse het zilveren kruis wegens 30-jarige diensttijd toegekend, welke onderscheiding de burgemeester de heer Jobse aanbood. Namens het brandweerpersoneel sprak de heer J. A. Aalewijnse woorden van dank voor de goede leiding van de aftre dende commandant. De postcomman dant van de rijkspolitie, wachtmees ter I. J. W. Menheere, dankte de heer Jobse voor de prettige wijze waarop men steeds had samengewerkt. De heer Jobse ontving van het gemeen tebestuur van Oostkapelle en van de leden van het brandweerkorps als blijk van waardéring twee geschen ken. De aftredende commandant bracht aan de verschillende sprekers zijn dank voor hun geschenk en voor de tot hem gerichte woorden. Na het afscheid werd de nieuwe commandant, de heer J. Janse, ais zodanig geïnstalleerd. Walcheren ZATERDAG 11 JANUARI. Interkerkelijk Avondgebed. Vlissin gen (Engelse Kerk) 7.30 en 8; Mid delburg (Koorkerk) 8 en 8.30. Adventisten. Vlissingen: 9.15 dienst, 10.15 Bijbelstudie; Middelburg: 10 Bijbelstudie, 11 dienst. ZONDAG 12 JANUARI. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 en 2-30 ds. Theunissen; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. v. d. Zaal; Biggekerke 9.30 en 2 ds. Abbing (H.A.); Domburg 10 ds. Strating. 3 ds. Kalkman; Gapmge 2 ds. De Boer; Kleverskerke 10 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. Durkstra, 2.30 ds. Hoffman; Vliss.str. 7 ds. Wa- gener; 't Zandt 10 ds. Hoffman 10.15 jeugdkerk, 7 ds. Durkstra; Melisker ke 2.30 ds. Haitjema; Middelburg Nieuwe Kerk 9 ds. v, d. Linde, 10.30 ds. Aalders, 7 ds. Van Woerden (H. A.); Engelse Kerk 10 ds. Dyckmees- ter; Koorkerk 10 ds. Van Houte; Nieuw- en St.-Joosland 10 en 2.30 ds. Van Haarlem; Souburg 9.30 en 11 ds. Haitjema. 7 ds. Van Duyne (H.A.); Concordia 9.30 Jeugdkerk; Oostkapel le 10 en 2.30 ds. Richard (H.A. en dankz.); Ritthem 10 en 2.30 ds. Van 't Hof (H.A.)Serooskerke 10 en 2.30 ds. v. d. Wind (H.A.); St.-Laurens 10 ds. Kalkman. 7 ds. Kalkman (jeugd dienst); Veere 2 ds. Otte; Vlissingen St. Jacobskerk 10 ds. Kwast (H.D.), 5 ds. Kloosterman; Engelse Kerk 9.30 kerk voor jongeren: Johanneskerk 9.30 ds. v. d. Schoot (H.A.), 7 ds. Kwast; Havendorp 10 ds. Klooster- VLISSINGEN Aanwinsten openbare leeszaal. Het boekenbezit van de openbare leeszaa' te Vlissingen werd uitge breid met de volgende werken Bloom, Episode in Transvaal; Christie, De giftige pen; DijkHas, Vergeef ons onze schulden; Eerd- mans. Zeven brieven aan Alma; En- dore. Koning van Parijs: Galileo, Jennie; Gent, De laatste nacht; Gibhs Holen waar wacht ge op; Ltit- zkendort, En God zwijgt; Mens, Godt alleen d'eere; Roothaert, Vlim- -motis tweede jeugd; Sytzen, Wat het Oog niet ziet; Scott, A male child; L>en Doolaard, De toekomst in uw munion, Gast, Zo zag ik Indonesië; •Pv F C., Huisdoktersleven; Walra- vehs, Vijfde kolom. Ln de maand december werden uit geleend 3231 romans, 247 romans in vreemde talen en 1160 studieboeken. In de jeugdleeszaal werden 1590 boeken uitgeleend. (Totaal 6228). De tijdschriften- en krantenzaal werd bezocht door 415 mannen en 120 vrouwen. De jeugdleeszaal door 80 meisjes en 40 jongens. Totaal 655. man (voorb. H.A.); Vrouwenpolder 10 ds. De Boer; Westkapelle 9.30 lees- dienst, 2.30 ds. Oosthoek, 7 ds. v. d. Wiel (jeugdd.); Zoutelande 9.30 ds. Oosthoek, 2.30 ds. Wagener. Eglise Wallonne. Middelburg 10.30 Pasteur F. Ie Cornu. G.G.N. Middelburg Kantinezaal Vei ling 9.30, 2 en 6.30 leesdienst. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.3C ds. Poelman; Domburg 10 leesd.. 2 30 ds. Dondorp; Gapinge 9.30 en 2 ds. Van Heesen (bed. H.A.); Grypskerke 10 en 2.30 drs. Vlaardingerbroek; Koudekerke 9.30 én 2.30 drs. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 dienst; Mid delburg Hofpleinkerk 9.30 ds. De Boer (H.A.), 2.30 ds. Van Til (H.A.), 5 ds. Van Heesen; Noorderkerk 9.30 ds. Van Til (voorb. H.A.), 5 ds. Van Til; Lutherse Kerk 7.15 ds. Pontier; Oost en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. Bre- derveld; Oostkapelle 9.30 en 2.30 ds. De Groot (bed. H.A.)Serooskerke 10 en 2.30 ds. Van Wouwe; St.-Laurens 11 ds. Van Til, 7 ds. Dondorp; Veere 9.30 en 2.30 ds. Streefkerk (bed. H. A.)Vlissingen 9.30 en 5 ds. Homburg (voorb. H.A.); Vrouwenpodler 10 en 3.30 ds. v. d. Wal; Westkapelle 10 ds. Dondorp (voorb. H.A.), 2 ds. v. d. Wal. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30. 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30. 2 en 6.30 leesd.: Mid delburg 9.30, 2 en 6.30 leesd.; Oostka pelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30. 2 en 6 leesd.; Zoutelande 10 en 2.30 leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Middelburg en 3 ds. v. d. Molen; Vlissingen 9.30 en 5 ds. v. d., Kuqf. Ver. van Vryz. Herv. en Remonstr. Kring. VHssingen 7 ds. Van Houte. Doopsgezinde Gemeente. Vlissingen 10 ds. be Boer. Herst. Apost. Zendingsgemeente. Vlissingen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Leger des Hells. Middelburg 10 Heilssamenk., 4 openluchtsamenk., 7.30 Verlossingssamenk.; Vlissingen 10 Heilssamenk., 7 openluchtsamenk. Evangelisatie op G.G. Vlissingen (Willem III kazerne) 10 en 5 de heer Kloot; Middelburg (Engelse Kerk) 5 ds. Zaal. ZONDAGSDIENST ARTSEN Middelburg: dokter C. F, Frumau, Groenmarkt 17, tel. 2635; Vlissingen: dok ter A. J. Bouwman, Koudekerkseweg 78 A. tel. 2525; Serooskerke. Veere en Oost kapelle: dokter G. Schep, Dorpsstraat <6. tel. 01189—212; Zoutelande. Koudekerke en Westkapelle: dokter H. Frima, Duin weg 59, Zoutelande. tel 01186—282. APOTHEKEN Middelburg: Hummelen. Markt 69, tel, 2134; Vlissingen: J. H. Tan-Meijer, Sin gel 60. tel. 2025. lende kaarten het een en ander zien over de arbeidsprestatie van de pluk kers. Hij was tijdens zijn onderzoek tot de conclusie gekomen, dat er grote verschillen waren. Tenslotte gaf hij nog enkele nuttige wenken aan de telers voor wat betreft de pluk van appels, over welk sorti ment zijn onderzoek zich had uitge strekt. Uitbreiding nodig Ir. van Hennik, die als laatste spreker de middag afsloot, kwam met enkele belangwekkende cij- fers met betrekking tot de Zeeuwse fruitteelt. Hij deelde me de, dat na de ramp in 1953 tot 1959 door uitbreiding, verjonging en herinplant ongeveer 1000 ha. appel- en perenbomen zijn ge? plant en nog geplant zullen wor den. De verwachting is, dat in dc komende jaren de aanplant bij de telers nog zal toenemen. Aan de hand van een grafiek gaf ir. Van Hennik een overzicht van de aan- voerspreiding op de Zeeuwse vei lingen. „Langzamerhand gaan we ons toch afvragen in hoeverre de Inzichten in sortiment moeten worden herzien. Na de ramp is een periode van „spillen" begon nen, hetgeen nogal wat wijzigin gen heeft gebracht, ook bij het sortiment. Spreker wees er op, dat er momenteel een vrij ge ring aantal verschillende soorten appels is. Dertig procent is Golden Dele- cious en eveneens 30 procent Cox's Oranje Pippin. Dit betekent, dat twee van de vijf A zes soorten bijna 2/3 van het Zeeuwse sortiment vormen. Wanneer er onverwacht we gens bepaalde omstandigheden een appelras zou uitvallen, kan dit fu neste gevolgen hebben. Hij pleitte voor uitbreiding van het aantal ras sen. Er zijn thans ook te weinig gekleurde appels. Gezien het feit, dat bij een marktonderzoek is gebleken, dat roodgekleurde apels voor de ex port erg gewild zijn de prijzen voor deze soorten liggen vrijwel steeds hoger zag spreker een re den te meer om het Zeeuwse sorti ment met enkele rassen uit te brei den. Zo noemde hij o.m. de Close, Stark Earl, Alton, Taunton Cross, Lobo en Ingrïd Marie. Hierdoor zou men over appels beschikken, die de „gaten' in het huidige plan-sorti ment kunnen opvullen. „Op 't ogen blik hebben we stellig interessante rassen, waaruit we op korte termijn een keuze kunnen maken", zo zeide spreker. Zo is het bijvoorbeeld te overwe gen om naast de herfstappel Cox's Oranje Pippin een andere appel te hebben in een andere prijsklasse, die wellicht meer kilo's geeft dan de Cox's en gemakkelijker te telen is op minder goede gronden. Dit zou niet alleen gunstig zijn voor verde ling van de aanvoer, 'doch ook voor de arbeidsindeling. Ir. Van Hennik deelde voorts me de, dat de Golden Delicious gedu rende de laatste drie jaren de duur ste appel was in Zeeland, met een gemiddelde prijs van 49 cent per ki lo. .Miu of meer tegen de verwach ting in komt Cox's Oranje Pippin op de tweede plaats met 48 cent. Win ston is derde met 45 cent per kilö. Zigeunerin sluit de rij met 23 cent per kilo. Op goede bedrijven heeft Golden Delicious de laatste jaren on geveer 12.5(1» tot 13.000 per ha. opgebracht. Ook het perensbrtiment is voor uitbreiding vatbaar, maar hier doet zich de moeilijkheid voor, dat er nergens ter wereld nieuwe rassen zijn. Conference met 25% i Doyenné du Comice 18%, Beurré Hardy met 16% en Triomphe de Vienne met 14% maken het groot ste deel van het sortiment uit. Officiële publikaties VLISSINGEN*. INDIENING SCHULDVORDERINGEN. B. en w. van Vlissingen maken Be kend, dat vorderingen wegens gedane le veranties of werkzaamheden ten behoe ve van de gemeente over het jaar 1957 zo spoedig mogelijk, doch In elk geval vóór 1 februari a.s., moeten worden, in gediend ten stadhuize. Vlissingen, 3 januari 1958 VLISSINGEN. Verlenging verleende vergunning vervoer personen met huurauto's. B. en w. van Vllsslnger* gelet op artikel 46, 2e lid van de wet autovervoer per sonen. brengen ter openbaie kennis: dat hun college de aan J. W. Hofman ver leende vergunning voor het vervoer van personen met huurauto'? binnen de ge meente Vlissingen. heef* verlengd tot en met 31 december 1959. Vlissingen. 31 december 1957. Marktberichten VEILING MIDDELBURG 10 Jan. Aardappelen: Meerlanders gro te 5,70. Köopmans Blauwe grote 11.50. Fruit- Aupels- Golden uelicious H 75 en op 122: 65-70 101—119: 60-70 119: 60-65 lil: K 101-104: Jonathan H 70 en op 118, 65-70 109-114. 60-65 96: Goudreinette H 65 en op 102—106. K 91; Peren Laxton Su perbe H 65 en op 108; Giesej wildeman H 55-60 105. 50-55 98—99 F T7—83: St. Remv H 65-75 89 65 en op 92—94. H II 88. K 88. F 80—81. Groenten Giasandijvie 67—94: Natuur- andljvie 16—36; Savooiekool 7—14: Rode kool 6—15; Wittekool 9. Pre- 10-18: Uien 10—19: Boerenkool 4—9. Witlof 53—82: Glassla 8—16; Natuurveiosla 3—36; Sprui ten schoon 68—69. ongeschnond 1581; Waspeen 6—22; Breekpeen 4—20; Glas veldsla 108—169: Kroten 6—14. Herfstra- pen 2—12. VISMIJN VEERE 10 Jan. Aanvoer sardijn 210 kg 42—50. Zondagsdienst taxi's Middelburg; VAN DOESEUAAR, tel. 2153 TRIO TAX. tel. 2600.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 15