Oókal aan de sigaar? Vlissingen wil een nieuw strand en het totale Zuid Sloe-gebied WYBERT Zeeland won weer het „campagnebord" Zeeuwse Almanak TWEEDE BOOT IN GEBRUIK TUSSEN DE BEVELANDEN ïwin BOTSENDE MENINGEN OVER AANVARING TE HANSWEERT Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COULANT DONDERDAG 9 JANUARI 1958 TOELICHTING OP DE PLANNEN Ontwikkeling industrieterrein zaak van „stedelijke gemeente" De gemeenteraad van Vlissingen zal maandagavond a.s. om acht uur bijeenkomen ter behandeling van het (door ons reeds uitvoerig gepubliceer de) structuurplan en van de gemeentelijke herindeling van Walcheren. B. en w. zetten In een toelichting hun standpunt uiteen, waar o.m. nog eens uit bljjkt dat het stichten van een nieuw, tweede hadcentrum van grote beteke nis is bjj het vaststellen van de grenswijziging met Koudekerke. Het college acht de omshrjjving „met toevoeging van een beperkt gebied van Koude kerke in de richting Lammeren burg, Paauwenburg, Zwanenburg en van Der Boede en directe omgeving" niet geheel en al duidelijk. Bij het trekken van de nieuwe grenslijn wil men met name letten op het nieuw te stichten badcentrum. Het badstrand aan de Boulevard Evertsen voldoet reeds thans niet meer aan de te stellen eisen, voorna melijk tengevolge van de toenemende belangstelling van het publiek, zo wordt opgemerkt. Plannen voor een tweede badcentrum bestaan dan ook reeds geruime tijd en dat zou gesticht moeten worden op het huidige grond gebied van Koudekerke. Het zou het vreemdelingenverkeer moeten bevor deren, maar ook ten dienste moeten staan van de Vlissingse bevolking. B. eii w. geven duidelijk aan. waar dit nieuwe strand zou moeten komen, pa- melijk bij de strandpalen 20 en 22, waar het strand voldoende breed is. Volgens het structuurplan wordt de bebouwing begrensd door een groen strook. In het algemeen achten b. en w. het nodig teneinde aan het plan- Paauwenburg een logische en stede bouwkundig verantwoorde uitvoering te kunnen geven dat de toekomsti ge grens met Koudekerke langs de noordelijke rand van deze groenstrook loopt, met dien verstande dat Der Boede ten noorden van deze grens komt te liggen. Over de samenvoeging met Oost- en West-Souburg wordt nog gezegd, dat hiermee een reeds jarenlang bepleite noodzaak erkend wordt. Zuid-Sloe Ten aanzien van de plannen voor in poldering en Industrialisatie van het Zuld-Sloe komen b. en w. van Vlissin gen tot de conclusie, dat dit gebied niet over verschillende gemeenten verdeeld kan blijven. Het. ligt volgens het college voor de hand het gehele buitendijks gele gen gebied met de aangrenzende wa teren (deel uitmakend van de ge meenten Nieuw, en St.-Joosland en 's- Heer Arendskerke) by de gemeente Vlissingen te voegen. Temeer om dat een reeds in Vlissin gen gevestigde industrie ernstige plannen heeft in het Zuld-Sloe een be drijf te stichten. Bij de ontwikkeling van het nieuwe industrieterrein zullen zich allerlei vraagstukken voordoen, onder meer die der verbindingswegen Advertentie 1 OVERAL DREIGT BESMETTING Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerl» met de Vlissingse woonwijken, welke beter kunnen worden opgelost door een stedelijke gemeente, die een daar voor geschikt apparaat heeft cn die op dit gebied ervaring heeft opge daan, dan door besturen van gemeen ten met een uitgesproken agrarisch karakter, zo wordt opgemerkt'. Ditzelfde geldt wellicht voor het ten westen van het dorp Borssele ge legen buitendijkse gedeelte van deze gemeente. Dit hangt af van de uitein delijke vorm van het plan van Rijks waterstaat, zo merken b. en w. op. Ook zal het volgens b. en w. van Vlissingen nodig zijn een gedeelte van het binnendijks gelegen grondgebied van Nieuw- en St.-Joosland by Vlis singen te voegen. Ten eerste omdat de verbindingswegen met Vlissingen over dat gebied lopen, en ten tweede omdat dit gebied als' het ware het „voorportaal" zal moeten vormen van de in het Zuld-Sloe tot ontwikkeling te brengen Industrie. Het college Is van oordeel, dat de omvang van het van Nieuw- en St.-Joosland te ver krijgen gebied beperkt zal kunnen worden tot de Scnorerpoldcr en tot het zuid-oostelijk gedeelte van de Nieuw- en St.-Jooslandpolder. B. en w. spreken tenslotte als hun oordeel uit. dat het gewenst zal zijn om bij de minister met klem aan te dringen op een, spoedige behande ling van de plannen, daar een ver dere vertraging noodlottige gevol gen zou kunnen hebben voor de ont wikkeling van Vlissingen. Zierikzee was stroomloos Tijdens werkzaamheden aan di Ryksweg ter hoogte van de nieuwe toegangsweg naar „De Val", even bulten Zierikzee, heeft woensdagmor gen een dragline van de firma Van den Heuvel te Zierikzee twee kabels van de P.Z.E.M. kapotgetrokken, waardoor Zierikzee gedurende onge veer een half uur van elektriciteit was verstoken. De storing deed zich voor omstreeks tien uur en wag om half elf weer verholpen. CAPACITEIT: IS AUTO't Besprekingen over een tariefsverhoging Op de provinciale veerdienst Kort- geneWolfaartsdijk is een tweede veerboot, de „Zeeland" in gebruik genomen. Woensdag heeft deze boot, een grote motordekschuit met een dekoppervlakte van 180 vierkante meter, samen met de „Noord-Beve- boot betekent een belangrijke ont- VAN TOT NAAR BETERE TIJDEN Nu de winterfeesten Sinter klaas, kerstmis, oud en nieuw voorbijzijn, begint welhaast een iege lijk, nog hartstochtelijker dan tevo ren, naar de zomer te verlangen. Naar betere tijden met zon en blau we luchtenVandaag in de buur ten van het Zwin blijvend, krijgt men al spoedig aankondigingen van het strandleven in het vizier. In C ad zand zal men in de zomer van dit jaar nog beter kunnen bruin CITAATJE In het dezer dagen verschenen num mer van het „Zeeuws Tijdschrift" is een beschouwing te lezen van dr. D. A. de Graaf uit Goes' over de cultu rele betekenis van de Goessche Cou rant in de negentiende eeuw. Het ar tikel bevat enkele anekdotische fei- ten, waarvan wij er gaarne één voor U citeren. Zo schrijft dr. De Graaf o.m. Wat de Hollandse literatuur aangaat., krijgen wij vaak typische bijzonderheden te horen. Zo is het voor de Bilderdijkkenners b.v. wel licht van belang te vernemen tot welk peil van dichten hun held het al tijd, volgens de Goessche Courant op zijn tiende jaar gebracht had. In het nummer van 10 december 1S57 wordt daarvan een staaltje ge geven ..Bijzonderheden betreffende Neerlands grooten dichter BILDER- DIJK. De moeder van Bilderdijk be val hem eens toen hij pas tien jaren oud was, een adres te voegen bij de wuschmand, die ter verzending naar den linnenbleekerbuiten Haarlem, gereed stond. Hij deed het, en schreef er binnen in Hier is de wasch; Leg hem in 't gras, Zend hem ons wéér: 'lc Zeg U niets meer Dr. De Graaf voegt hier nog aan toe: Dit berichtje, overgenomen uit „De Eemlragt" van zondag 8 novem ber 1857 kan natuurlijk ook op een mystificatie berusten, dienend om aan Bilderdijks dichterloopbaan een onnozel en nuchter begin te laten toeschrijven bakken en baden dan voorheen: de rijkswaterstaat heeft aan het ge meentebestuur medegedeeld, dat men van plan is, de resterende obstakels op het brede strand op te rui men. Dit zal, bij gunstig tij, dan in de lente geschieden. Men verwacht weer een groot aantaj gasten in Cadzand-Bad en men hoopt op erg warm weer. Het bestuur van de Diepvriesin- .richtlng te Cadzand heeft althans besloten om in Cadzand-Bad een tweede diepvriesinstallatie in te richten !Men is inmiddels met de werkzaamheden begonnenIn de hoop op betere tijden. STORM EN REGEN. Meteorologisch somberder klinkt dit bericht: in Sluis is één der ver- lichtingsbomen aan de kade omver- gewaaid. De boom bleef, gevuld met elektrische lampen, precies aan de rand van de vaart liggen en verkoos niet in het water te vallen. HISTORISCH OGENBLIK Voor de- eerste maal in de geschie- nls van Breskens is ook de (tame lijk) grote zeevaart naar dit Zeeuw se vissersdorp gekomen en wel voor revisie en reparatie van motoren. De machinefabriek van de gebroeders V. d. Sande is thans bezig de motor van de coaster „Nautilus" van de re derij „Nautilus" in Delfzijl te revide ren. derhouden tussen Noord- en Zuid- Beveland. Het invoegen van deze bout betekent een belangrijke ont lasting op deze veerdienst, die voor heen door het laatstgenoemde schip werd onderhouden. Wel assisteerde op topdagen de „Zandkreek", die echter een minder grote dekoppervlakte heeft dan de „Zeeland". Hoewel nog geen vaste dienstregeling is ingesteld, zal de „Zeeland" tussen half acht 's mor gens en half zeven 's avonds varen, wanneer de „Noord-Beveland" bij de bestaande uurdienst het verkeer niet kan verwerken, hetgeen veelvuldig voorkomt. Vrachtauto's, geladen met landbouwprodukten die een groot deel van het vervoer uitmaken worden met de „Noord-Beveland" overgezet. Reeds op deze eerste dag is ge bleken, dat het in-de-vaart-bren- gen van de „Zeeland" voor het Verkeer van-en-naar Noord-Beve land een grote verbetering bete kent. Wachtende auto's werden aan beide oevers niet gesigna leerd. Het dek van de „Zeeland" meet negen bij twintig meter; er is plaats voor vijftien personenauto's. Wagens tot een maximum gewicht van zes ton kunnen met deze boot worden "overgezet. De „Zeeland" is door de onderne mer, de heer W. Kesteloo te Middel burg, zelf omgebouwd. Aan de Los- kade te Middelburg heeft de onder nemer in tijd van veertien dagen het dek aan "beide kanten één meter vér- breed. Over. een tariefsverhoging voor deze veerdienst worden thans bespre kingen gevoerd. Het ligt in de bedoe ling, dat a.s. maandagmiddag de gedeputeerde, de heer M. J. van Poelje, de. directeur van dc Provin ciale .Stoombootdiensten, mr. J. L. Nieuwenhuis, dc burgemeester van Kortgeno, de lieer A, A. Schuit er 'n vertegenwoordiger van de scheep vaartinspectie een overtocht met de „Zeeland" zullen meemaken. Oorlogsbodem bracht een bezoek aan Veere De. te Vlissingen gestationeerde kustmijnenveger Hr. Ms. Veere heeft woensdag een onofficieel bezoek ge bracht aan het stadje, waarnaar de ze oorlogsbodem is genoemd. Burge meester jhr. I. F. den Beer Poortu- gael ontving de commandant, offi cieren en bemanning in de raadszaal van het -stadhuis, waar hij voorspel de, dat het wel de' laatste maal zal zijn geweest, dat de mijnenveger Veere heeft bezocht zonder de boeg tegen belemmerende dammen te stoten. Nadat de commandant deze woorden had beantwoord, bezichtig de het gezelschap het stadhuis en maakte men een rondwandeling door het stadje. Burgerij en schoolgaan de jeugd kreeg 's middags gelegen heid om het schip eens van nader bij te bekijken, 's Avonds werd het stadsbestuur aan boord ontvangen. Vandaag zal de „Veere" weer koers zetten naar Vlissingen. Koil onderscheiding voor inwoner van Rilland Bij Koninklijk Besluit werd de thans 72-jarige heer J. van Driessen te Rilland-Ba,th begiftigd met de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Van Driessen is een zeer ge ziene figuur in de Rillandse gemeen schap, mede door de grote activiteit die hij ontplooide op kerkelijk gebied. Gedurende bijna 50 jaar heeft hij zijn beste krachten gegeven in de diverse functies, welke hij in de Ne derlands hervormde kerk te Rilland- Bath bekleedde. Zo was hij geduren de 45 jaar, van 1909 tot 1954, leider va het zondagsschoolwerk en tien jaar leider van de knapenvereniglng ter plaatse. Niet alleen op het gebied van het hervormde Jeugdwerk ver diende hij zijn sporen, want meer dan 27 jaar, van 1919 tot 1946, was hij koster. Sedert 1 januari 1918 heeft hij vrijwel onafgebroken deel uitgemaakt van de kerkeraad: van 1918 tot 1947 was hij diaken en van 1948 tot 1958 ouderling. Op 1 januari j.l. de dag waarop de heer Van Driessen 72 jaar werd trad hij af als ouderling. De heer Van Driessen heeft voorts geijverd voor het werk van de zending. KANTONRECHTER MIDDELBURG Was invarend, of uitvarend schip oorzaak van de botsing? Voor de Middelburgse kantonrechter, mr. T. W. Attema, speelde zich woensdagmiddag de gerechteiyke nasleep af van een aanvaring, die zon dagmorgen tussen half negen en negen uur gebeurde In de havenmond van Hansweert tussen de motorschepen „Monique" en „Magiane", waarbij de „Monique" zonk. AJs verdachte in deze zaak stond terecht de kapitein van de „Monique", L. M. J. van A. uit Antwerpen, die met zyn schip uit Antwer pen kwam en de haven van Hansweert wilde invaren. Bij het naderen van de buitenhaven had de kapitein, die gisteren niet aanwezig was, ten eerste op de Wester schelde of In de havenmond niet voldoende stuurboord gehouden, ten tweede was hy in de monding van de buitenhaven overgestoken vóór de „Magiane", terwyi hy ten derde geen vaart geminderd heeft toen de „Magiane" de haven uitvoer. Er werden in deze aanvaringszaak twee deskundigen gehoord, namelijk de seinhuiswachter J. van der Vlies, werkzaam bij Rijkswaterstaat te Hansweert en de opperwachtmeester van de rijkspolitie te water, L. de Best uit Wemeldinge. De verklaringen van deze beide deskundigen hielpen er niet INZAMELING 1957 RODE KRUIS De inzameling van heti Nederlandse Rode Kruis is voor de kring Zeeland weer een bijzonder groot succes geworden. Aldus blijkt uit het verslag over het vierde kwartaal van de kringsecretaris, de heer A. D. Constandse. Stelde de secretaris in het vorige verslag de vraag of de 90 procent van het streefbedrag gehaald zou worden, thans blijkt uit zijn verslag, dat de 90 procent gepasseerd is! In totaal is er in Zeeland 61.150,ingezameld terwijl het streefbedrag 67.810,bedraagt. Van de zijde van het hoofd bestuur is meegedeeld, dat Zeeland weer nummer één staat, zodat voor de vijfde maal beslag gelegd ls op het campagnebord, waarvan 4 maal in successie. Ook St. Pliilipsland won, eveneens voor de vierde maal in successie, de erewimpel voor het landelijk hoogste percentage. Dit alles betekent een buitengewone prestatie in de annalen van het Nederlandse Rode Kruis. Erewimpel voor St.-Philipsland Elf van de 25 afdelingen hebben het streefbedrag overschreden, terwijl er twee zijn, die bijna dit bedrag heb ben behaald. Ook 'dit is nimmer in Zeeland voorgekomen. Dat de 90 pro cent overschreden is, dankt men on der meer aan de inzameling-annex- oliebollenactie van de afdeling Ka- pelle-Biezelinge, die in totaal ƒ1729,73 opleverde, en een gift van 200, van de veiling Krabbendljke, een ac tie van telers en kopers om elk een cent van de collo tijdens de Sint Nl- colaasveiling ter beschikking te stel len. Ter completering van de opgaven van de Zeeuwse afdelingen in het laatste kwartaalverslag zamelde Dui- veland 2141,- (vorig jaar f 2363.-) in. Kapeile-Biezelinge 1730,(vo rig jaar inclusief Hongarije 1870,-), St. Philipsland 2403,(vorig jaar 2303,West Zeeuws-Vlaanderen 5100,(vorig jaar f 4018) en Zierikzee 1272,—. Ook de bijdragen van de Zeeuwse afdelingen aan het nieuwe Rode Kruisschip stemmen, voor wat reeds aan het hoofdbestuur is overgemaakt, boot- Zee tot grote voldoening. Wat de b tocht 1958 betreft, is de kring land aangewezen voor een tocht vari 14 tot en met 19 april, dc eerste waarmee de „Kasteel Stavcrden" de chronisch invalide patiënten over de Nederlandse binnenwateren zal voe ren. Belangrijk lager De passageprijs is voor 1958 2,50 hoger gesteld dan het vorige jaar. Dank zij een gift van <le directie der P.Z.C., de opbrengst van de dubbeltjes-actie van de kin dervoorstellingen over „De bende van Jan Ketoen". zijnde 1250 gul den, die bestemd werd voor de Zeeuwse boottocht, zal de passa geprijs voor de Zeeuwse deelne mers, 71 in totaal, belangrijk la ger liggen, namelijk 17,50. Voorts heeft het commando R.K.K, te Den Haag meegedeeld, dat zo als bekend de nationale wedstrijd op zaterdag 27 september a.s. in de „Prins van Oranje" te Goes gehou den zal worden. Tijdens een gecombineerde vergade ring van de afdelingen Duiveland, Schouwen Westhoek en Zierikzee, die onder presidium stond van burge meester F. Th. Dijkmeester van zie rikzee, is mej. A. C. Houtman, se cretaresse van de afdeling Schouwen Westhoek, benoemd tot kringbe stuurslid in de vacature van de heer Vriesendorp uit Renesse, die destijds Zeeland verliet. Honderdjarige in Scherpenisse (Advertentie/ IN DE Gasthuishock te Scherpenisse heers te woensdagmorgen vroeg al een ongewone drukte. Want In deze buurtschap van een paar huizen en boer derijen woont een zéér oude, vrouw, dc oudste van Tholen. Haar naam is Berbera Quaak-de Graaf, maar zij wordt alom „de we duwe Eindrik-Quaeke" genoemd. Woensdag werd zij honderd jaar. Toen de wethouders van Scherpenisse, de heren J. van der Jagt en D. Kleppe én de ge- meente-secretaris, de heer A. L. G. van Doorn 's ochtends om streeks elf uur mc. een fruitmand aan het huls van de weduwe in de Gasthuishoiek arriveer den, zat de kamer al vol gaston. Familiele den kennissen en huur lieden. Dc weduwe Quaak-de Graaf, die samenwoont met baar dochter en haar klein dochter plus gezin, zat, omringd van bloem stukken, fruitmanden en andere geschenken, temidden van haar le vensgezellen cn ze. be greep nog héél best wat er alzo gaande was. Want mevrouw Quaak is nog „goed bij de pinken", zoals dat heet. Toen zij één der fruitmanden In ont vangst nam, plukte zij een druif af en paf die aan baar achtorklein- zoontje. 's Middags rond vier uur kwamen dc com missaris der koningin in de provincie Zeeland jhr. A. F. C. de Casem- broot en zijn echtgeno te haar gelukwensen, tezamen met burge- -'""Rtcr D. C. Bouwcn- se van Scherpenisse en diens echtgenote. 's Ochtends reeds pronkte er een prach tig bloemstuk van jhr. De Casembroot in het huis van de jarige. Haar man overleed in 1933. Hij was land arbeider. Samen bracht het echtpaar Quaak ze ven kinderen groot, waarvan er echter drie reeds overleden zijn. Er zijn zeventien klein kinderen en vieren twintig achterkleinkin deren. Begrijpelijk dus. dat er voor dit feest grote belangstelling was! dat er een ander schip de haven wilde tad er geen erg aan mee om dc zaak voor de kanton rechter eenvoudiger te maken, want zij stonden bijna lijnrecht tegenover elkaar. De heer Van der Vlies meen de de schuld van de aanvaring bij de kapitein van de „Magiane" te moeten zoeken, terwijl opper De Best meende, dat de kapitein van de „Monique" de schuldige was. Beiden waren het er over eens, dat de aanvaring gebeurde bij stormach tig weer en bij helder zicht. De „Mo nique" kwam van Antwerpen en voer met een grote boog aan de Vlissingse zijde de naven in. De „Magiane" kwam uit de Oostsluis. Van der V. zat in het seinhuisje, terwijl hij het waar- sehuwingslicht aangestoken had (be doeld voor invarende schepen). Vol gens deze deskundige voer de „Ma giane" met te grote snelheid de haven uit. Ongeveer met een snelheid van 10 km. „Ik heb staan roepen en zwaaien om de „Magiane" te waarschuwen, dat er een ander schip c invaren, maar men nai in", vertelde hy. „Toen do „Monique" achter de ha- vendijk tevoorschgn kwam, sloeg de „Magiane" achteruit, waardoor hij naar bakboordzijde geduwd werd. De kapitein van de „Monique" haalde toen alle snelheid, die in zyn schuit /.at, er uit om nog te trachten vóór- langs het andere schip te komen. Dit gelukte echter niet. waarna de „Ma giane" tegen de „Monique" aanvoer." Aldus het relaas van de seihuiswach- ter. Uit koers geraakt Als de „Magiane" niet achteruit ge slagen had, aldus meende Van der V„ zou de aanvaring niet gebeurd zyn. Het schip raakte er juist door uit de koers. „Het. schip had gewoon door kunnen varen of de motor kunnen af zetten. Er zou dan niets gebeurd zijn", aldus Van der V. Opperwachtmeester De Best was het hier niet Mee eens. HU meende de schipper va» de „Monique" als de schuldige te moeten zien. „Hy had veel meer stuurboord aan moe ten houden", aldus de opper, „dan had hy de haven „open" kunnen va ren". Voorts was Do B. van mening, dat, wanneer de „Magiane" doorge varen was, de botsing eveneens ge beurd zou zyn. De officier wilde de verklaringen van de getuigen, waarop de opperwacht meester zijn mening heeft gebaseerd, ook horen, waarna de kantonrechter besloot om de zaak voor onbepaalde tyd aan te houden. f Advert en tit I Angst voor ledero hap oton met dat zuurhranden in 't verschiet. Ronnies blussen 't vuur in 'n ommezien. Menigeen kan geen eten meer zien, alleen om de angst in 't vooruitzicht van die zuurbrand op de maag. Ken nies nemen zo nodig bij voorbaat. De hevigste zuurbrand stilt al, op 't moment dat 'n Rennies begint te smel ten op de tong. Druppel voor druppel met Uw eigen speeksel komen de zuurbrand dovende ingrediënten in de maag en brengen 't maagzuurgehalte weer in balans. Wèg pyn Mlddelburg-Electro: .Animal farm", 7 en 9.15 uur, 14 J. Vlslslngcn-Alhombra: „De misstap van een moeder", 7 en 9 uur, 18 J. Luxor: „Dc schat der vuuraanbid ders", 8 uur, 14 J. Goes-Grand: „Een vrouw achter tralies", 8 uur, 18 Prins van Oranje: Rotterdams Toneel, 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2