PHOVIHCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT WELLICHT WESTDUITSE BEMIDDELING tussen Nederland en Indonesië Djakarta: granaat ontploft bij bioscoop Zeedijk nabij Ellewoutsdijk op „Delta-hoogte" opgeleverd ALLEEN BRITSE BRIEF VOOR B0ELGANIN IN NAV0-RAAD 201e jaargang - no. 7 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 9 jan. '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g g.*3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. WACHT SOEKARNO MACMILLAN OP? Dr. Drees: Ver. Naties hebben plicht, thans te handelen De Indonesische ambassadeur te Bonn, Zairin Zain zal vandaag een onderhoud hebben met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano De minister en de ambassadeur zouden volgens gewoon lijk goed ingelichte kringen te Bonn de mogelijkheid bespreken van een bemiddeling door West-Duitsland om te komen tot een heropening van de besprekingen tussen Nederland en Indonesië. De zegsman meende te weten, dat West-Duitsland daartoe zijn goede diensten had aangeboden en dat de ontmoeting tussen Von Brentano en Zain zou zijn tot stand gekomen op initiatief van West-Duitsland. In een telegrafische beantwoording van een aantal vragen over de Ne derlands-Indonesische kwestie, die de vice-president van het Ameri kaanse persbureau United Press, Thomas R. Curran, werden ge steld, heeft de Nederlandse minis ter-president, dr. W. Drees onder meer gezegd: „Het is thans de plicht van de Verenigde Naties om te handelen". De premier gaf dit antwoord op de vraag of Nederland stappen heeft ge nomen om compensatie te verkrijgen voor de Nederlandse bedrijven die door Indonesië zijn overgenomen. „Niettegenstaande alle Indonesische betuigingen van het tegendeel resul teert de inbeslagneming van deze be- Een dode en vijf gewonden bij autobotsing Bij het inhalen op de rijksweg Den Bosch-Utrecht onder Waardenburg is woensdagmorgen een vrachtauto van de firma Jamin, die uit de rich ting Utrecht kwam, op een tegenlig ger gebotst. In deze auto zaten zes personen: de bestuurder, de 37-jari- ge gehuwde metselaar-aannemer P. J. Ruijters uit Den Bosch en zes ar beiders, die op weg waren naar werk in Utrecht. De naast de be stuurder zittende 49-jarige gehuwde A. Beks uit Vught werd op slag ge dood en voor het leven van be stuurder Ruijters wordt gevreesd. De vier andere inzittenden werden even eens zwaar gewond in het zieken huis te Zaltbommel opgenomen. Het zijn de 44-jarige L. van Bal voort en diens 15-jarige zoon J. A. M. van Balvoort, beiden uit Vught, en de 53-jarige J. C. L. Spijker en P. M. Coert (leeftijd onbekend) bei den uit Den Bosch. De personen auto werd totaal vernield, de vracht auto zwaar beschadigd. In Zutphen explodeerden enige gascilinders Op het terrein van het hoofdkan toor van de Calpam vloeibaar gas N.V. te Zutphen heeft zich gisteren een hevige explosie voorgedaan, ge volgd door een brand, waardoor on der meer het houten kantoor in de as werd gelegd. Uit een met propaang-as gevulde spoorwagon spoort een grote steek vlam en gevulde gascilinders explo deerden met luide knallen. De brandweer van Zutphen, die met groot materieel was uitgerukt, kon aanvankelijk niets uitrichten. Het doven van de steekvlam zou na melijk het explosiegevaar hebben vergroot, en tevens was explosiege vaar door" oververhitting van in de nabijheid staande grote tanks, waar van er één was gevuld met 34 ton butaangas, niet denkbeeldig. Zodra het mogelijk was. werd de steekvlam gedoofd met droogpoeder en kon de brandweer zich gaan be zighouden met het doven van de smeulende rest.en van het kantoor. Op de foto ziet men het toneel van de brand. drijven vaak met de wapens in de hand afgedwongen in een nauwe lijks verhulde onteigening," aldus dr. Drees. Hij herinnerde eraan, dat in een van de resoluties van 1949, die niet slechts door de delegaties van Indonesië en Nederland maar ook door de V.N.- commissie voor Indonesië was on dertekend, werd bepaald dat de V.N.- commissie of een ander orgaan van de V.N. zou toezien op de uitvoering van de overeenkomsten, die tijdens de R.T.C. waren bereikt. Vandaar zijn slotsom, dat het thans de plicht van de V.N. is, om te handelen. SOEKARNO—MACMILLAN Het wordt thans vrijwel zeker ge-- acht, dat president Soekarno vandaag te Nieuw-Delhi een onderhoudzal hebben met de Britse premier Mac- millan. De aandacht wordt erjjp ge vestigd, dat Soekarno volgens het reisplan donderdag te tien uur plaat selijke tijd uit Nieuw-Delhi zou ver trekken. Dit vertrek is later uitge steld tot de middag, hetgeen ruimte laat voor de veronderstelling dat er tevoren een belangrijke bespreking zal worden gehouden. Woensdagmid dag heeft premier Nehroe ten twee den male een onderhoud gehad met Soekarno. Dit gesprek werd na een diner ten paleize van de president der Indische republiek voortgezet. Volgens „Antara" is de Indonesische regering vastbesloten, vast te houden aan baar eis ten aanzien van de ter ritoriale wateren. I)it werd te Dja karta medegedeeld door vice-premier rar. Hardi, die thans optreedt als waarnemend minister van buiten landse zaken, naar aanleiding van het bericht, dat Engeland de eis van Ipdonesië tot uitbreiding van zijn territoriale wateren heeft afge wezen. Plaatsvervangend premier dr. Lei- mena heeft op een kahine.tszit.ting meegedeeld dat 76 miljoen roepia zijn uitgetrokken: voor een program om de produktie van rijst en andere stapelprodükten te vergroten. „Geen verband tussen Ieger- oefening en staatsgreep gevaar" In een der drukste wyken van Djakarta zijn dertien mensen ge wond door het ontploffen van een handgranaat. Dit gebeurde voor het Rivoli-bioscooptheater aan Kra- mat, enkele minuten voor afloop van een der voorstellingen. Onmid dellijk na de ontploffing werd Kra- mat onder zware militaire bewa king gesteld, terwijl alle daarheen leidende straten voor het verkeer werden afgesloten. Veiligheidstroepen, onder leiding van de chef-staf van het plaatselijk militair commando van Djakarta, majoor Marsoedi, stelden onmiddel lijk ter plaatse een onderzoek in. Majoor Marsoedi verklaarde, dat in de betrokken wijk aanslagen waren beraamd. Radio Djakarta heeft gisteren ont kend dat de legeroefeningen die van daag in Djakarta zullen beginnen, enig verband houden met de moge lijkheden van een „staatsgreep". De Indonesische radio zeide: ma joor Harsono van de lcgervoorlich- tingsdienst heeft onderstreept dat de oefeningen uitsluitend dienen om de operationele tactiek te verbeteren met het oog op versterking van de nationale verdediging. Harsono heeft overigens ook verklaard, dat het le ger „straffe maatregelen" zou ne men tegen enige poging onwettig de macht te grijpen. Het Rivoli-theatcr is gelegen in de wijk Senen, een van de grootste marktcentra van Djakarta. De der tien slachtoffers waren voorname lijk straatventers of mensen, die op de tram stonden te wachten. Allen werden naar het ziekenhuis overge bracht, doch slechts een behoefde daar te blijven. Al spoedig na het begin van het onderzoek werd de veiligheidspen van de ontplofte granaat gevonden. Desgevraagd kon majoor Marsoedi nog niet verklaren, of de aanslag verband hield met de aanslagen met handgranaten, die enkele maanden geleden in Djakarta hebben plaats gehad. Volgens onbevestigde berichten zouden laat in de avond tien men sen in arrest gesteld zijn. Intussen werd vernomen dat van ongeveer 150 mensen, die on langs bij de aanslag op president Soekarno werden gewond, er nog negen in het ziekenhuis worden verpleegd. Een van hen zal waar schijnlijk altijd blind blijven. Voorts werd gemeld, dat in ver band met de aanslag op de presi dent, thans in totaal 85 arresta ties zijn verricht. Op het paleis Soestdijk klonken woensdagmorgen merkwaardige klanken: de Surinaamses „Golden Rock Steelbandgaf een demon stratie van haar kunnen voor H. M. de Koningin, die zeer geïnte resseerd was in de samenstelling van de instrumenten. Doorge zaagde en van toonvlakken voorziene oude olievaten) Foto: de ko ningin probeerde één van de instrumenten. Echtelijk drama in Friese hoofdstad Man sloeg zijn vrouw met bijl op het hoofd (Van een correspondent) Woensdagmorgen omstreeks kwart' voor twaalf heeft de 38-jarige opper man C. D. uit de Fabriekssteeg te Leeuwarden, vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering, 'n moordaanslag gepleegd op zijn vrouw, waarna hij probeerde zichzelf van het leven te beroven. Man en vrouw zijn ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Het gezin telt twee kinderen. De toestand v$n de slachtoffers is vermoedelijk niet le vensgevaarlijk. OVERLEG WORDT VRIJDAG VOORTGEZET Alle vraagstukken tussen oost en west besproken De permanente NAVO-raad heeft woensdag het grootste deel van een bijeenkomst van drie uur besteed aan antwoord der NAVO-landen op de re cente brief van de Sowjet-premier, maarschalk Boelganin. Alle afge vaardigden hebben het standpunt van hun regeringen ten aanzien van het antwoord op deze brief, waarin Boel ganin kort voor de NAVO-topconfe- rentle in december voorstellen voor vermindering van de spanning deed, uiteengezet. EEN VAN DE EERSTE IN ZEELAND Proefvlak van 500 meter zonder buitenberm in de nieuwe dijk Een van de eerste in de provincie Zeeland op „Delta-hoogte* gebrachte zeeweringen, de dijk van het waterschap Ellewoutsdijk, is woensdag morgen met de nieuw gebouwde suatiesluis opgeleverd aan het bestuur van dit waterschap. De zwakke schakel, die de dijk van het waterschap Ellewoutsdijk tot voor kort in de keten van de Westerschcldezeeweringen vormde, is thans een hecht en sterk bolwerk tegen de zee geworden. De nieuwe dijk, die gedeeltelijk het oude tracee volgt en voorts over een afstand van bijna 2 km. over de schorren is gelegd, beschermt niet alleen het waterschap Ellewoutsdijk, doch ook het gehele. 3500 ha. grote her- verkavelingsgebied in de Zak van Zuid-Beveland. Over een afstand van rulin 4Zi km. is de zeedijk aanmerkelijk verhoogd en verzwaard, zodat het achterliggende land voor de zee een praktisch onneembare vesting is geworden. Op 25 juni 1956 werd de dijkverzwa ring aanbesteed aan Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk voor een bedrag van bijna 2 Vt miljoen gulden. Een maand later weerklonk reeds het gegrom van de draglines en op 6 augustus begon de stroom zand voor dit gigantische project te vloei en. Ruim 700.000 kubieke meter zand was er voor de nieuwe dijk nodig, waarna nog eens 160.000 kubieke meter klei werd gebruikt als bekle ding. De bestaande dijk van 5.50 N.A.P. was inmiddels op een hoogte van 7.50 meter gebracht, ter wijl de teen van de zeewering onge veer 25 tot 30 meter was verbreed. Ter verkrijging van een vloeiende kustlijn en ter verhoging van de vei ligheid is 1600 meter zeedijk over de schorren gelegd, waardoor de totale lengte van de zeewering met 300 meter is verkort en waarbij een „landaanwinst" werd geboekt van niet minder dan 27 ha. Onder aan de dijk is een goed be rijdbare teerweg gelegd. Een van de laatste werkzaamheden die ge reed kwam was het aanbrengen van de glooiing, waarvoor bijna 20.000 vierkante meter beton- glooiing en circa 3300 vierkante meter Vilvoordsesteen is gebruikt. Dit bleek uit het resumé, dat de dijkgraaf van het waterschap El lewoutsdijk, de heer D. J. Dees, ?;af, tijdens de in „Centraal" te loes gehouden bijeenkomst van het bestuur van het waterschap met de genodigden. Laatste draglines Tevoren Was het bestuur van het wa terschap in het Van Hattumhuis te Ellewoutsdijk bijeengekomen met de vertegenwoordigers van de Rijkswa terstaat, de Provinciale Waterstaat, de Cultuur Technische Dienst, de Stu diedienst van de Rijkswaterstaat, vertegenwoordigers van de gemeente en verdere genodigden. De heer Dees sprak daarbij een welkomstwoord, waarna het gezelschap de nieuwe zeedijk en de sluis bezichtigde. Voor de laatste maal bij deze dijk- verbetering bewezen de draglines hun diensten, want twee van deze enorme gevaarten met de nationale driekleur" „in top", sloten de toe gangsweg tot het voor de zeedijk ge legen haventje van Ellewoutsdijk af met een oranjekleurig lint. Nadat de heer Dees het lint, had doorgeknipt bezichtigde men de nieuwe „Delta- zeewering" en de 41 meter lange su atiesluis. Vervolgens reed het gezel schap langs de 41/» km. lange dijk, waarbij op verschillende plaatsen werd gestopt. Alvorens men zich in „Centraal" te Goes aan de lunch verenigde, gaf dijkgraaf Dees een uitvoerige uiteen zetting over de totstandkoming van de nieuwe dijk. Spreker wees er op, dut er nog een grauwe wolk over ae dijk hangt, namelijk de uiteindelijke financiering van de dijkverzwaring. Het rijk heeft een voorlopige subsi die van 80% verleend, doch dit be- fVervolsr ot> t>ag. 5) Alleen Engeland had het ontwerp voor zyn antwoord by de |>ermanente raad Ingediend. Vrijdag komt de raad weer bijeen om de kwestie verder te bespreken. Eer. NAVO-woordvoerder verklaarde naar aanleiding van vragen van jour nalisten of ook het Poolse voorstel voor een atoomvrije zone in Midden- Europa en Macmillans suggestie voor een niet-aanvalspact besproken zijn, dat in het algemeen over de betrek kingen tussen oost en west is gespro ken. waarbij alle vraagstukken van het ogenblik behandeld zijn. De NAVO-landen zullen afzonder lijk op Boelganins brief antwoorden, doch men is overeengekomen vooraf overleg over de individuele antwoor den te plegen. Zes uur nadat de zitting van de per manente Navo-raad woensdag tot vrijdagmiddag was verdaagd, heb ben vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, Frankrijk, Begië en andere landen bij het secretariaat van de permanente Navo-raad ont werpen ingediend voor een antwoord aan Boelganin. In Franse kringen bij de Navo werd vernomen, dat Frankrijk zijn ont werp pas woensdagavond heeft in- fediend, omdat het eerst wilde horen oe de andere landen over een ant woord aan Boelganin dachten. Naar verluidde, heeft de perma nente vertegenwoordiger van Ita lië bij de Navo, Alessandrini, er woensdagochtend bij de raad op aangedrongen, dat het westen eerst alle noodzakelijke veilig heidsmaatregelen neemt en daar na pas overgaat tot onderhande len met de Russen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft voor een congrescommissie met na druk verklaard, dat besprekingen op hoog niveau met de Russen op dit ogenblik geen zin hebben. Hij verklaarde dit voor de commissie van buitenlandse zaken van het Hui* van Afgevaardigden, toen hij een uiteenzetting gaf over de internatio nale toestand, zo heeft de commissie voorzitter, de democraat Oharra, woensdag bekendgemaakt. Twintig mensen gedood door sneeuwstorm in V.S. Tengevolge van een sneeuwstorm over de oostelijke staten van Noord- Amerika hebben twintig personen het leven verloren. De sneeuw ligt tot in Midden-Florida. VERWACHX. STORM Westerstorm met zware windsto ten en enkele buien. Weinig veran dering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1