PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOG GEEN „EUROPESE HOOFDSTAD" Spierenburg, Mansholt en Sassen in belangrijke functies Vaartuig met negen opvarenden vergaan Uitverkoop van de inventaris der elektrische centrale Westdorpe DRIE ONBEKENDE MANNEN OVERVIELEN POMPSTATION Noord-Molukken gesloten voor alle verkeer 201e jaargang - no. 6 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 januari '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van X.—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2035. Benoemingen in Europese commissies: een legpuzzel De ministers van buitenlandse zaken van de zes landen der Euro pese Economische Gemeenschap zijn er op hun conferentie in Pa rijs niet in geslaagd een definitieve of tijdelijke zetel voor de nieuwe Europese gemeenschappen, E.E G. en de Euratom vast te stellen. Wel Is besloten dat de Belg Paul Finet voorzitter van de Hoge Auto riteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) zal worden. Eerste vice-voorzitter wordt de Nederlander D. P. Spie renburg. Beiden zijn reeds lid van de Hoge Autoriteit. De Duitse staatssecretaris van buitenlandse zaken Walter Hallstein is aange wezen voor het presidentschap van de Europese Commissie van de E.E.G. De voorzitter van de Franse spoorwegen Louis Armand zal voorzitter van de commissie der Euratom worden. Voor het pre sidentschap van de Europese investeringsbank van de E.E.G. zal de Italiaan Pietro Campilli worden voorgedragen, terwijl voorts beslo ten is dat een Nederlander president van het gerechtshof van de E.E.G zal worden. In het communiqué dat de ministers dinsdag na hun conferentie uitgaven wordt o.m. gezegd, dat zij het be ginsel hebben aanvaard dat in de toekomst de nationaliteit van de voorzitters en vice-voorzitters der Europese Commissie, Euratomcom- missie en Hoge Autoriteit dient te rouleren. Er is besloten tot de vol gende benoemingen: Europese Com missie (van de E.E.G.). Voorzitter prof. Walter Hallstein (West-Düits- land); le vice-voorzitter P. Malves- titi (Italië); 2e vice-voorzitter oud- minister dr. S. L. Mansholt (Neder land); 3e vice-voorzitter Robert Marjolin (Frankrijk); leden: Le- maignan (Frankrijk); Petrilli (Ita lië); Rasquin (Luxemburg); Rey (België) en een nog aan te wijzen Westduitser. De Euratom-commissie is als volgt samengesteld: voorzitter Louis Ar mand (Frankrijk); vice-voorzitter E. Medi (Italië); leden: De Gvoote (Bel gië); Krekeier (West-Duitsland) en het Nederlandse Eerste Kamerlid mr. E. M. J. A. Sassen. Het ontslag van Mayer als voor zitter van de Hoge Autoriteit en Etzel als vice-voorzitter is aan vaard. Als lid van de Hoge Autori teit worden zij opgevolgd door Blücher en Raynaud. Wat de zetel der Europese instel lingen betreft zijn de ministers over eengekomen dat er een zetel voor deze instellingen zal komen zodra deze concentratie uitvoerbaar is. Voor 1 juni a.s. zullen de ministers weer bijeenkomen om te proberen een zetel te kiezen. Evenwicht gezocht Na een speciale verslaggever van het A.N.P. dinsdagavond nog van welingelichte zijde met be trekking tot de conferentie in Parijs vernam, hebben de benoe mingen voor de Europese Com missies en voor de Hoge Autori teit der Europese Gemeenschap Positie K.P.M. tegenover assuradeuren onveranderd. Naar aanleiding van berichten uit Djakarta heeft de assurantiemake laar van de It.P.M. meegedeeld, dat de K.l'.M. geen enkele polisbepaling heeft, overtreden of onjuist heeft ge ïnterpreteerd, zodat de positie van de K.P.M. ten opzichte van assuradeuren nog steeds dezelfde is. Deze mededeling van de assurantie makelaar van de K.P.M. slaat op een verklaring van de Indonesische minis ter van scheepvaart, Nazir, die ge zegd zou hebben dat Lloyd's de claim van de K.P.M. niet zal betalen, nadat zij van de Indonesische regering een toelichting over het gebeurde heeft ontvangen, inhoudende dat de K.P.M. zich niet aan haar eigen voorschriften zou hebben gehouden. voor Kolen en Staal het onder werp uitgemaakt van langduri ge en diepgaande besprekingen. Het was soms een echte legpuzzel zo werd opgemerkt, en op zeker ogenblik hebben wij zelfs over wogen of het niet goed zou zijn een puntensysteem op te stellen. Het was namelijk niet alleen een kwestie van een redelijke verdeling tussen de nationaliteiten, doch ook van een zeker politiek evenwicht in deze posten. Deze beide factoren zo te verdelen, dat een ieder tevreden naar huis zou gaan, betekende een moeilijke opgave voor de ministers... De benoeming van de Duitser Hall stein tot voorzitter van de Europese Commissie kwam voor Nederland enigszins als een teleurstelling, daar de Nederlandse regering de heer Mansholt had voorgedragen. Er be stond bij de ministers evenwel een absolute eenstemmigheid over, dat in de beschikbare presidentschappen 'n politiek evenwicht gelegd moest wor den en dit was slechts mogelijk door de benoeming van een Duitser tot voorzitter der commissie der E.E.G. De kandidatuur van de heer Mansholt voor het presidentschap is tenslotte vooral afgestuit op de tegenstand der Duitse en Itali aanse gedelegeerden, die ver klaarden dat zij het ongewenst achtten, dat een zo geprononceer de landbouwfiguur als de heer Mansholt het eerste jaar voorzit ter van de commissie zou worden. De Fransman L. Armand werd zoals hierboven gemeld tot voorzit ter van de Euratom Commissie be noemd, waarvan het Nederlandse Eerste Kamerlid mr. E. M. J. A. Sassen lid werd. Een verrassing betekende de be noeming van de gewezen Belgische socialistische vakbondsleider Paul Finet tot voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal in de plaats van de afgetreden Fransman René Mayer. De heer Finet was reeds sedert de oprichting lid van de Hoge Autoriteit, doch daar hij zich slechts met sociale aangelegen heden bezighield, kwam deze benoe ming enigszins onverwacht. De Fransen, zo werd van Neder landse zijde verzekerd, hebben bij de verdeling van deze posten bepaald een zeer gematigde houding aange nomen en vooral voor de Beneluxlan- den, die in Hoge Autoriteit thans bij voorbeeld de drie eerste plaatsen in nemen, is de verdeling der posten gunstig te noemen. BUIT f 350- Afdoende beveiliging moeilijk te verkrijgen. Drie nog naar schatting ongeveer 25 jaar heb ben in dc nacht van maandag op dinsdag een overval gepleegd op het benzinestation van Esso aan de rijks weg AmsterdamDen Haag onder de gemeente Haarlemmermeer. De 43-jarige pompbediende H. Tuin uit Aalsmeer, die zich alleen in het kan toor bevond en die door de drie man nen in liet aan de achterkant van het gebouwtje gelegen toilet werd ge duwd, heeft verklaard dat zij in een blauwe Vauxhall voor het station ar riveerden. Inmiddels is gebleken, dat een blauwe Vauxhall in de afgelopen nacht in Den Haag is gestolen en aangenomen wordt, dat de dieven van dc auto en de daders van de overval dezelfde zijn. Gezien de vele overvallen op pomp stations waren er ook in dit Esso- station enige voorzorgsmaatregelen fetroffen, maar opnieuw is gebleken at een afdoende beveiliging moeilijk te verkrijgen is. Wel had de pomp bediende zijn kantoortje afgesloten, maar om half twee nachts tikte een van de drie mannen op de ruit en vroeg om benzine. Wel bevindt zich in het kantoor een knop, die aan een sirene is ver bonden, maar de bediende kreeg geen kans die knop in te drukken, omdat hij buiten bij de pomp pas werd bedreigd. „Kijk eerst maar even de remolie na", zei de man, die tegen het raam getikt had en tege lijkertijd ontwaarde de bediende, die naar buiten was gekomen, een pas sagier. „Van remolie heb ik geen verstand" zei hij nog, maar voor hij verder nog iels had kunnen doen stond er plot seling een derde man vlak achter hem, die hij nog niet had opge merkt. en die drukte hem iets in zijn rug. terwijl hij dreigend zei: „han den omhoog". Dat deed de pompbediende dan ook maar en hij liet zich op bevel naar het toilet brengen. De deur sloeg toe en de mannen reden en kele ogenblikken later snel met de auto weg. Uit de kas van het kantoortje hadden ze het aanwe zig geld weggegrist: ongeveer f 350.—. Zeshonderd zwartbonte. stamboelckoeien hebben de Friese weiden verruild voor het Italiaanse landschap: met een groep stieren zijn zij in een speciale trein naar Italië „geëmigreerd" om daar de roem van het Nederlandse vee hoog te houden. Men ziet een aan- tal van hen hier in de „wachtkamer" bij het station van Leeu warden, waar zij geduldig stonden te wachten tot het moment van instappen daar was. Volgens dinsdag in Djakarta uit Ma kassar ontvangen berichten, heeft de militaire commandant van de Molukken en de Indonesische pro vincie „West-Irian" de Noord-Mo lukken gesloten verklaard voor alle verkeer te land. Ier zee en in de lucht. De Noord-Molukken bestaan uit het nauwelijks bewoonde eiland Halmaheira, en een aantal kleine eilandjes ten oosten en ten westen van Halmaheira en zijn gelegen tussen Celebes en westelijk Nieuw- Guinea. De vorige week werd in een legercom muniqué, dat in Ambon was uitge- f even, bekendgemaakt, dat tien of icieren en burgers waren gearre steerd op duidelijke bewijzen-te heb ben willen pogen het wettige be stuur van de Molukken en West- Irian omver te werpen. Na deze po gingen zijn, naar later werd gemeld, verschillende gebouwen en bedrij ven onder sterke militaire bewa king gesteld. De „gouverneur" van Noord-Celebes, H. D. Manoppo. heeft de hoofden van de diverse bestuursorganen in zijn gebied beëdigd en via Radio Menado verklaard dat de nieuwe provincie eer. „realiteit" is. Zoals bekend riep Manoppo eerder deze week het gebied van Noord- Celebes uit tot e'en autonome pro vincie, waarbij alle administratieve en financile banden met Makassar, dat door de centrale regering be schouwd wordt als de hoofdstad van de provincie Celebes. werden ver broken. Intussen wordt gemeld, dat de vluch- IN STORM OP NOORDZEE Waakzaamheid bij Harlingse dijken Aangenomen moet worden, dat de kustvaarder „Capelle" van de rederij J. Rusthoven te Haren (Groningen), 499,39 brt., in de storm van gisteren op tien mijl noordoost van het Tes- selse lichtschip met man en muis is vergaan. Het schip seinde omstreeks 5.10 uur gistermorgen dat het vijftig graden slagzij maakte. De sleepboot „Holland" van bureau Doeksen uit Terschelling voer uit en een in de nabijheid verkerend schip, de „Bue nos Aires", stoomde ook met volle ten van de Garoeda Indonesian Air ways naar Menado via Borneo op zondag en maandag niet zijn door gegaan zonder dat daarvoor een verklaring werd gegeven. Een eer der bericht meldde dat de recht streekse dienst tussen Makassar en Menado is gestaakt. Dat de militaire commandant van het gebiéd, majoor Somba, is gereisd naar Djakarta voor een geheime bijeenkomst met de legerstafchef om verslag over de toestand uit te brengen. i Dit P.Z.E.M.-gebouwtje in Westdor- pe zal binnenkort leeg en verlaten zijnf want op 30 januari wordt de complete inventaris en dat is heel wat in het openbaar verkocht. Alles, van de machtige turbogenera toren tot stukjes koperdraad toe, wordt dan aan de man gebracht. (Foto P.Z.G.) ALS EEN KOSTBARE ANTIEKE KLOK.... Controle van „waslijst-catalogus" nam een dag in beslag „En dat is dan de kostbare antieke klok, het topstuk van de hele vei ling", zei de 37-jarige P.Z.E.M.-bankwerker J. Mangold uit Souburg. Maar het voorwerp, waarop zijn uitgestoken wijsvinger was gericht, zag er be slist niet als een ouderwetse staande klok uit. Het leek er in de verste verte niet op.... Het was een machtige stalen kolos, eens één van de be langrijkste krachtbronnen voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen: een machtige condensatie-turbine met een forse generator, geschikt om een imponeren de hoeveelheid elektrische energie op te wekken. Geen „kostbare antieke klok" dus, want de heer Mangold gebruikte, die uitdrukking alleen om eens duidelijk te illustreren, dat deze turbine het „topnummer" is van één van dc bijzonderste openbare verkopingen, die Zeeland ooit heeft meege maakt. Donderdagmorgen 30 januari wordt namelijk de complete inven taris van de elektrische centrale in Westdorpe verkocht. En dat is heel wat Al sinds jaar en dag woont er een kille, levenloze verlatenheid in de schemerige ruimten binnen de grau we muren van deze elektrische cen trale. Voorgoed doofden de felle vu ren in mei 1954 onder de ketels, waarin per uur duizenden kubieke meters stoom met een druk van 17 atmosferen door de hitte uit het wa ter 'geperst werden. En in het sche merdonkere ketelhuis en de grauwe askelders kan men niet eens kunst licht brengen, want een groot deel van deze elektrische centrale moet het nu zonder.... elektrische verlich ting doen. De schakelaars werken niet meer Dat is overigens allemaal geen wereldschokkend nieuws, want toen in 1954 de moderne „Centrale Zee land" in Vlissingen in werking werd gesteld, waren de andere elektrische centrales overbodig geworden. Dc oude centrale Vlissingen „viel uit", maar bleef in reserve en ook in de centrale in Westdorpe stopten de vier turbogeneratoren. Ook deze centrale ging in reserve Maar in 1956 kwam zelfs definitief een einde aan het bestaan van de ze elektrische krachtbron ïn Zeeuws- Vlaanderen. Want deze in 1923 in werking getreden elektrische centra le. de eerste van de P.Z.E.M., hoefde zelfs niet meer in reserve te worden gehouden. En nu Zeeuwsch-Vlaandcren dan sinds jaar en dag alle elek triciteit uit de „Centrale Zee land" in Vlissingen betrekt, kan het dus gebeuren, dat er een „zeer belangrijke openbare ver koping van de complete inventa ris der elektrische centrale te Westdorpe in Zeeuwsch-Vlaande- ren" wordt gehouden, zoals het in de advertentie van de heer M. Polak sr., makelaar in machine rieën en metalen, te lezen staat. „En werkelijk alles wordt verkocht, alleen de kale muren blijven staan", (Vervolg op pag. 2) kracht naar de opgegeven plaats. Van Den Helder on Terschelling ver trokken reddingsboten. De sleepboot „Holland" heeft echter niets kunnen doen. dan twee lijken uit de zee op vissen. De verdronkenen waren voor zien van zwemvesten. Een werksloep van de „Capella" dreef rond. In de sloep bevonden zich geen mensen. De „Capella" had vermoedelijk een be manning van negen personen. Kapi tein was de 36-jarige K. Rusthoven uit Rotterdam, broer van de reder. Gistermiddag is in IJmuiden de sleep boot „Zeeland" binnengekomen met op sleeptouw de Franse vrachtvaar der „Crozon" (4500 ton) die op de Noordzee elf mijl noordwest van IJ muiden in moeilijkheden was ge laakt. De „Crozon" had 's morgens om zes uur een S.O.S. uitgezonden: „Ik drijf naar de wal". De „prijs" die de „Zeeland" voor haar bergingssuc ces heeft moeten betalen was niet gering, want bij een van de drie ke ren dat de verbinding tussen de sle per en zijn prooi tot stand werd ge bracht heeft een zware „klap" water de sleepboot met zo'n kracht tegen de scherpe steven van de „Crozon" gesmeten, dat de neus van de Frans man zich diep in het achterschip van de sleepboot boorde. De sleper is in dok gegaan; de „Crozon" is aan de IJmuidense Kanaaldijk afgemeerd. De verhogingen van de waterstanden bedroegen gistermorgen te Den Hel der ongeveer 14, te Harlingen 21, te Delftzijl 15 en te Vlissingen 9,7 de cimeter. De algemene dienst van de Rijks waterstaat heeft gisternacht voor het district Harlingen een waar schuwing uitgegeven tot „beperk te bewaking" van de dijken. Dit was een voorzorgsmaatregel, die het dijkleger tot paraatheid heeft gewaarschuwd. Gevaar was er echter niet aanwezig, want de hoogste waterstand was in Har lingen rond 2.70 meter, minder dus nog dan het zogenaamd „grenspeil", een stand die daar gemiddeld eens iri de twee jaar wordt bereikt en 2,73 meter be draagt. Ook deze stand wordt niet als gevaarlijk beschouwd. Dc wrndkracht nam gistermiddag af: Ian s de kust van Zeeland van 8 tot graden Beaufort tot 7 graden; langs de kust van Noord- en Zuid- IIiilluiu! van 9 graden tot 8 graden Be; ufort en langs de Waddenkust van 10 tot II graden tot 8 graden Beaufort. Een windkracht van 11 graden Beau fort heeft een snelheid van ongeveer 110 km. per uur in windstoten en komt hoven land zelden of nooit voor. Ook nu is deze windkracht slechts op zee gemeten. KOUDER Veranderlijke bew olking met hier of daar enkele buien. Overwegend mati ge wind tussen noord en w est. Kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1