LEZERS SCHRIJVEN. Smokkelkoning achter trahes na botsing tussen twee van zijn auto's KERKVOOGDEN WEIGEREN GESCHONKEN DRIELUIK MELAATINDUSTRIE WENST 00K INVESTERINGSAFTREK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 JANUARI 1958 INCIDENT KWAM DOUANEN VAN PAS Douanen vonden behalve boter een belangrijk briefje (Van onze correspondent) Eind 1957 was de smokkelhandel aan de Nederlands-Belgische grens in Limburg weer zeer actief geworden. Roomboter, jenever en sigaren van Nederlands fabrikaat waren weer in prjjs gestegen op de markt in België en de smokkelbenden zorgden voor de clandestiene aanvoer. Er zyn altijd vele francs mee te verdienen. De Nederlandse en Belgische grenskommie- zen zyn door gebrek aan goed materiaal niet meer opgewassen tegen de modern beslagen smokkelbenden. Voor de kogelvrije pantserwagens zijn Spaanse ruiters op de weg, versperringen of slagbomen aan de grens geen obstakels meer. Zij ryden alles aan splinters en een nagezonden revolver schot ketst af op de kogelvrije ruit of de stalen platen die de bestuurders veilig in de cabines beschermen. Niet voor niets wordt er bij de recht zittingen van Amerikaanse gangster methoden gesproken. Menig grens- kommies kon zijn leven redden door als een haas en niet van angst in een greppel te duiken, een levens gevaarlijke sprong van de treeplank af te maken of op het laatste nipper tje opzy te springen voor de aanstor- 1 mende pantserwagens. Duizenden en duizenden kilo's Nederlandse boter komen op deze manier in België te recht. Kostbare jenever Een van de Belgische smokkelkonin- gen, Maurice van Vlierden, uit de plaats Sint Huibrechts-Lille, liep de zer dagen door een stom toeval tegen de lamp. Een dag tevoren hadden in Maastricht ambtenaren van de Cen trale Velddienst een kruimelboter- smokelaar achter de veren gezeten. Midden in de stad begon al een wilde achtervolging van een Belg uit Sint Truiden, die een snelle bestelauto vol boter had geladen. De Belg reed als een bezetene, joeg de voorbijgangers de stuipen op het lijf door af en toe stukken over de stoepen te rijden en maakte op de vrije weg slingerbe wegingen om de kogels die hem wer den nagezonden te ontwijken. Aan de grens liep hij echter in de val. Was deze Belg maar een kleine „drager" van de smokkelkoning Van Vlieraen Deze smokkelkoning, die nu achter de tralies gezet werd, beschikte niet al leen over een klein legertje dragers, maar zette een wagenpark van ruim tien snelle auto's en zelfs schepen in op het smokkelfront. Heel zijn orga nisatie werd opgerold door een on schuldige botsing, in het gehucht Vo- gelsanck. Bij deze botsing in de avond bleek dat de bestuurder spoorloos was. Toen werd de zware personen- Vooronderzoek tegen Tilburgse musicus (Van een correspondent) Het vooronderzoek tegen de Tilburgse musicus S. D. van E.. die verdacht wordt van spionage, is thans beëin- ding. Het staat nog niet vast. wan neer hij voor de Bredase rechtbank terecht moet staan. De kans dat de zaak in het open baar behandeld zal worden, is zeer ge ring. In verband met de aard van net misdrijf is het zo goed als zeker dat de rechtzitting achter gesloten deuren zal plaatsvinden. Acteur Ko van Dijk in ziekenhuis opgenomen De acteur Ko van Dijk. is zaterdag j.l. met een ernstige hersenschudding in de ziekenverpleging aan de Prin sengracht te Amsterdam opgenomen. De heer Van Dijk lieD kwetsuren en commotio op toen hij op nieuwjaars dag 's avonds na de voorstelling van Gijsbrecht van Aemstel in de Stads schouwburg in zijn woning van de trap viel. Men verwacht dat de acteur gerui me tijd. minstens een maand, niet zal kunnen optreden. Daarom zal zijn rol in het stuk „Janus" van Carolin Green, waarvan op 18 januari a.s. de première zal worden gegeven, worden overgenomen door Louis Gimberg, Ook de voorstellingen van „Oom Wanja" gaan voorlopig niet door. wagen eens aan een onderzoek on derworpen en er kwamen 700 kilo Nederlandse roomboter uit. Maar er kwam ook een briefje uit voor welke afnemer deze boter bestemd was. Heet van de naald gingen grensdou- anes en Rijkswacht aan de slag. De ene arrestatie volgde op de andere tot nien uiteindelijk de groot-smokkelaar en chef Van Vlierden van zijn bed lichtte. Toen had men de hoofdper soon bij de kraag. De man, die royaal in zyu francs zit, had tien kogelvrye auto's, die rond de 130 kilometer per uur konden rjj- den, in dienst \an zijn smokkelbedryf. Daarby had deze boterkoning beste relaties met sehippers die hoofdzake- lyk tussen Nederland en Belgisch- Limburg op en neer voeren. Een inval op een Rynaak leverde 23.000 kilo Nederlandse boter verpakt in karton nen dozen op. De smokkelzending zat verborgen onder een laag cement- zakken. Onderw eg werd nog even een vrachtwagen, beladen met cement, aangehouden. Resultaat: 8.000 kilo boter. Eén hele bende zat in de gevangenis toen de zaak rond was. By de ver horen kwam men tot een verrassende ontdekking. De onschuldige botsing, die de hele zaak aan het rollen had gebracht, bleek een botsing te zijn geweest tussen twee smokkelwagens van dezelfde organisatie. De andere auto was een zogenaamde „voorloper", die in deze duistere praktijken het terrein verkent. VERWIKKELINGEN IN VOORBURG Centrale kerkeraad zal probleem bespreken Een geschenk, dat de Ned. Hervorm de Kerk te Voorburg, in de vorm van een schilderij is aangeboden, wordt naar aan de anonieme gever, via de kunstenaar is meegedeeld door de kerkvoogdij niet geacceptéerd. Het schilderij dat een hoogte van drie-en-een-halve meter en een to tale breedte van vijf meter heeft, be staat uit drie, scharnierend aan el kaar verbonden panelen en heeft de titel „Vader, Zoon en Heilige Geest". De kunstenares die het maakte, me vrouw Aalbers-Kollewijn, heeft reeds een wandkleed van zes bij drie en een halve meter ontworpen, dat in de nieuwe hervormde kerk te Voorburg een plaats gevonden heeft. Vrouwen de hervormde kerk voerden het werk destijds onder haar leiding uit. Aan het schilderij, dat nu bijna klaar is, heeft zij meer dan een jaar gewerkt. Het staat inmiddels in de kerk: het atelier van mevrouw Aal- bers was namelijk te klein om het er te voltooien. De verleende toe stemming om het werk, dat in op dracht van een anonieme schenker weid vervaardigd, in- de kerk af te maken blijkt op een misverstand te hebben berust. Het bericht over de weigering van het werk door de kerkvoogdij dreigt thans tweedracht te zaaien binnen de kerkelijke gemeente. De president-kerkvoogd, mr. H. L. 's Jacob, heeft verklaard, dat „uitingen van beeldende kunst als o.m. schilderijen, sinds de kerk hervorming niet in plaatsen van eredienst thuishoren en wanneer op deze regel een uitzondering wordt gemaakt de afmetingen zo bescheiden mogelijk moeten wor den gehouden. Het drieluik in kwestie vraagt opvallend de aan dacht door afmetingen, conceptie en kleuren. Het dwingt als het ware tussen een keuzebepaling tussen mooi of niet mooi en dit moet binnen het kerkgebouw worden vermeden. Geen der kerk gangers mag geïrriteerd worden door iets overbodigs". Vijf Voorburgse predikanten en hun ouderlingen, tezamen vormende de centrale kerkeraad van Voorburg, hebben het werk evenwel zien groei en. Donderdag zal de centrale kerke raad vergaderen en men verwacht, dat de kwestie dan uitvoerig zal worden besproken. Het lente japonnetje brengt, ondanks het hartje van de winter, reeds een lentezonnetje. Deze japon, welke door de Engelse inode-ontwerper Horrockses werd ontworpen, is ver vaardigd van Satijnachtige katoen en in diverse kleuren bedrukt. In Londense kerk werd twee keer brand gesticht In de St. Markuskerk in Londen is zondagavond .twee keer brand ge sticht. Bij de tweede brand was juist een dienst aan de gang. Enke le mensen slaagden erin het vuur meester te worden. Het eerste brand je was in de sacristie. Het werd ge blust door de dominee zelf, nadat drie togen vernield waren. Het twee de vuur, op een verlaten galerij, moet door de brandstichter ontsto ken zijn vlak voordat de avonddienst begon. Tijdens de dienst hoorde'een koor zanger knappende geluiden. Hij ont dekte het vuur en ging, terwijl de gelovigen pen hymne zongen, drié mannen halen om hem te helpen. De half versmeulde stukken hout wer den uit een raam gegooid en toen gingen de mannen de predikant ver tellen wat er aan de hand was. Deze las eerst nog een les voor en de geloofsbelijdenis en deelde hierop rustig mee: „Het spijt me, maar de kerk staat in brand. Wilt U zo goed zijn rustig het gebouw te verlaten". En terwijl de gelovigen de banken verheten, gaf de dominee hen de ze gen. De koster had er ondertussen voor gezorgd, dat de brand op de ga lerij zich niet verder uitbreidde. Een gewaarschuwde detective verklaar de later, dat dit beschouwd wordt als een ernstig geval van brandstich ting. Irak geteisterd door zware watersnood. Legereenheden, officiële rege ringspersonen en leden van de Rode Halve Maan (het Rode Kruis) in Irak hebben zich aaneengesloten bij een massieve poging om steun te verle nen aan de provincie Diyala in Irak, die door een watersnood is geteiS' terd. Meer dan 4000 personen raakten het afgelopen weekeinde hun dak kwijt tengevolge van een zware re genval, die de rivieren van de pro vincie, welke recht ten noorden van Bagdad ligt, deed zwellen. De minis ter van binnenlandse zaken, generaal Sami Fattah, heeft de leiding van de hulporganisatie op zich genomen. Radio-Bagdad schatte gisteren, dat duizenden woningen in de steden Saa Diyah, Jalawla en Khaqoein ineen waren gestort. Legereenheden brachten gisteren, in allerijl medische hulp, terwijl de regering en de Rode Halve Maan de handen ineen geslagen hebben voor het leveren van voedsel en deken3 aan de dakloze bevolking. Portret van dr. Drees voor Tweede Kamer. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft het voornemen te ken nen gegeven een portret van de mi nister-president, dr. W. Drees. ge schilderd door de Wassenaarse kunst schilder J. Bruyn, aan de Tweede Ka mer aan te bieden. De overdracht zal geschieden op dinsdag 4 februari, omstreeks vijf uur. Gemaskerde wereldreiziger in Franse hoofdstad 1 Op het Parijse vliegveld Orly i is maandag een vliegtuig uit I New York aangekomen, waar- I in zich een Amerikaan be- i vindt die. een wereldreis maakt zonder iets te mogen zien. Deze straf is hem opgelegd 1 omdat hij vragen die hem ge- I steld waren bij een wedstrijd 1 voor de Amerikaanse televisie §1 1 niet heeft kunnen beantwoor- I den. 1 Het slachtoffer, John W. Guth, I is verzekeringsagent en vader E van negen kinderen. Een foto- graaf vergezelt hem en zal I hem na de wereldreis foto's laten zien van al het schoons, I dat Guth had kunnen zien als hij betere antwoorden gegeven E i had. De „blinde" die een mas- 1 ker draagt, neemt zijn „straf" i niet al te zwaar op en vindt 1 dat zijn ogen nu rust zullen krijgen. I De organisators van de wed- I strijd hebben echter een ver- i rassing voor Guth. bij zijn te- rugkeer in de V.S., in petto, E l ongetwijfeld als compensatie E voor wat hij heeft moeten mis- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllilllllllllll Zaterdag is op het militaire vliegveld vail Brindisi in Italië M de Engelse „Skymaster" ge- land, welke, toen hij onderweg M H was van Engeland naar Sin- - gapore met machine-onderde- len, werd gedwongen te landen H op het vliegveld van Valona door Albanese straaljagers van Russische makelij. Op de II foto ziet men het Engelse vrachtvliegtuig tijdens de lan- ding op het Italiaanse vlieg- p veld. Illllllilllilllllllilllllll Verdere daling der koerswaarde van aandelen. De daling van de koerswaarde der officieel op de Beurs van Amsterdam genoteerde fondsen heeft zich in de maand december voortgezet, zoals bureau voor de statistiekvbgkqj vg blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek. De totale koerswaarde van de gewone aande len der Nederlandse ondernemingen liep in december met 1216 (in mil joenen guldens) achteruit tot 14.460 (in november was de daling 550 tot 15.676). De nominale waarde van de ze aandelen bleef onveranderd op 4956. De daling was het grootst bij de internationale concerns, die reëel met 1053 verminderden tot 10.535 en no minaal onveranderd bleven op 2108. De handel, industrie en diversen ver- De daling was het grootst bij de minderden reëel met 89 tot 2102. Hun nominale waarde bleef onver anderd op 1417. Scheepvaart en luchtvaart liep met 30 achteruit tot 652 en bleef nominaal onveranderd op 520. Bank-, krediet en verzekeringswezen verminderde reëel met 3 tot 582, nominaal onver anderd op 413. Cultures gingen in koers met 5 achteruit tot 148, nomi naal onveranderd op 334. De reële waarde van de mijnbouw en petroleum verminderde met 35 tot 428, nominaal onveranderd op 85. Spoor- en tramwegen gingen weder om 1 achteruit tot 14, nominaal on veranderd op 79. De gemiddelde koers van al deze rubrieken kwam van 316 ultimo no vember op 292 eind december. Het beurswaarde indexcijfer (gemiddelde 1953—100) verminderde van 217,5 tot cijfer 235,3 Discriminatie tussen bedrijfstakken onjuist Het besluit bij de behandeling van de belasting ontwerpen in de Twee de Kamer, om de investeringsaftrek alleen voor de scheepvaart en de luchtvaart te laten herleven, heeft verwondering gewekt in de kring van de metaalindustrie. Dit is ge bleken tijdens een druk bezochte bui tengewone ledenvergadering van de Vereniging van Metaal-Industrieën, die op 6 januari in Utrecht is ge houden. Ofschoon men-zich verheugt over het feit, dat in principe deze fiscale tegemoetkoming opnieuw toe passing zal vinden, heeft men er zijn verwondering over uitgesproken, dat, hoewel de investeringsnoodzaak zich voor de metaalindustrie evenzeer als voor de scheepvaart en lucht vaart doet; gelden, aan eerstgenoem de bedrijfstak de investeringsaftrek niet wordt toegekend. Levering Deense wapens aan Indonesië gaat door Terwijl Zweden heeft geweigerd, wa pens met bestemming Indonesië te verschepen, zal Deense uitvoer van militaire uitrusting naar Indonesia voortgang vinden. Deze uitrusting wordt geleverd door het „Dansk In- dustri Syndikat", dat in het vrijha- vengebied van Kopenhagen is geves tigd. De vraag, of deze uitvoer zal worden voortgezet, heeft een onderwerp van bespreking uitgemaakt op het Deen se ministerie van buitenlandse zaken Daar voor deze uitvoer echter reeds lang geleden contracten werden af gesloten en het voornamelijk oefen materiaal betreft, zou het ministerie aan de uitvoer ervan geen belemme ringen in de weg leggen, aldus het onafhankelijke dagblad .Information' Dit blad voegt hier aan toe dat het zeer twijfelachtig is of de nieuwe ge- contractueerde uitvoer zal worden toegestaan, daar Denemarken op principiële overwegingen geen wa pens verkoopt naar landen, die mo gelijk gewapenderhand tegen ande ren zouden kunnen optreden. De metaalindustrie ziet hierin, zo als de regering zelf heeft erkend, een vorm van discriminatie tussen be drijfstakken onder de Nederland se verhoudingen tot dusver weinig gebruikelijk die op grond van ur gentie op gelijke behandeling aan spraak moeten maken, al is het slechts omdat voor het leeuwendeel van de aanwas van de beroepsbevol king door de metaalindustrie werk gelegenheid moet worden verschaft. Waren de investeringen in de me taalindustrie tot voor kort gericht op expansie en op verbetering van 't produktieapparaat, de tot standkoming van de Euromarkt plaatst deze industrietak thans voor de klemmende noodzaak, de investeringen in de technische uitrusting nog te verhogen met 't oog op de verscherpte concurren- toe. Hoewel deze investeringen moeten worden gefinancierd uit 'n winst, die de invloed van de te ruglopende conjunctuur onder gaat, heeft de metaalindustrie zich bij de tijdelijke opschorting van de investeringsaftrek kunnen neerleggen, in de overtuiging, dat deze als gevolg van de nationaal- economische toestand onvermijde lijk was. Nu echter blijkt, dat an dere bedrijftakken hiervan ont heffing kunnen krijgen, ondanks het feit, dat hiervoor geen dwin gender argumenten gelden dan die, welke voor de metaalindus trie bestaan, valt het de metaal industrie moeilijk het begrip voor het regeringsbeleid terzake te blijven opbrengen. Waar zijn onze schepen? Aagtcdijk 5 te Colombo. Algenib b" te Marseille. Amerskerk 4 Pt. Elizabeth n. Eastlondeu. Arendskerk 5 te Fiemantle. Bloemfontein 5 Kaapstad n. Pt. Elizabeth. Boissevain 4 Mauritius n. Singapore. Caltex Leiden (t) 5 Malta gepass. Caltex The Hague (t) 5 te Durban. Carillo 6 te Balboa. Crania (t) 4 te Lissabon. Diemerdijk 6 te Cristobal. Haulerdijk 5 Batonrouge n. Denemarken. Kara (t) 4 te Maracaibo. Kota Baroe 5 TJ. Priok n. Cheribon. Korcnia (t) 5 Tunis n. Perzische Golf. Louis Lantz p. 4 Dakar n. Emden. Marnelloyd 5 Suez n. Rotterdam. Meerkerk 6 te Lorenzo Marques. Mijdrecht (t) 4 d\v. Miami n. Houston. Oranje p. 5 Gibraltar n. Genua. Peperkust 5 Bordeaux n. Dakar. Rijndam 6 te New,York. Sibajak S Aden n. Suez. Sliedrecht (t) 5 te New York. Stad Rotterdam 6 te Pepel. Vasum (t) p. 5 Kp. Finisterre. Willem Ruys 4 Belawan n. Colombo. Zuiderkruis 5 te Port Said. Alhena 4 Rotterdam n. Bremen. Kabylla (t) 6 R'dam n. Stockholm. Merwelloyd 4 R'dam n. New Orleans. Weltevreden 5 te Rotterdam, Aldabi 9 Montevideo, 11 Buenos Aires verwacht. Alphacca 3 300 m. n.o. St. Kustatius. Alpherat 3 170 m. o. Cp Carnaval. Boskoop verin. 11 A'dam n Cd. Bolivar. Coolsingel 3 Porto Ordaz n. Morrisville. Eenhoorn 3 90 m. o. Gibraltar. Heemskerk 4 Pt. Swettenham. Groote Beer 8 Fremantle verw. Jagersfontein 9 Las Palmas verwacht. Kloosterdljk 3 Hamburg. Leopoldskerk verm. 5 Koeweit n. Basrah. Loosdrecht 9 Genua verwacht. Maasdam (cruise) vorm. 3 New York, 8 Kingston verw. Nieuw Amsterdam (cruise) 5 New York verwacht. Schie 3 Beiroet n. Lattakla. Senegalkust 3 Hamburg. Sommelxdijk 3 Ito m. z.w. Valentia. Straat Lombok 4 Beira. Van Waerwijck 3 700 m w Diego Garcia. Wonosari 4 Alexandria. Astrfd Neass p. 4 Lissabon. Caltex Pernis p. 4 Aden. Kellia 3 20 m. o. Aden. Kenia 3 Willemstad n. Cablmas. Ko ren ia 3 40 m, n. Oran. Kylix 3 50 m. Nieobaren. Naess Commander 3 Suez n. Mena al Ahmadl. Purmérend 3 igo m. n.n.o. Paramaribo. Scherpendrecht 3 400 tn. w Bombay. Schelpwijk 3 Curasao n. Buenos Aires. Tibia 3 Abidjan. Vivipara 3 Pt. de BOUC n. Mena al Ahmadi. De werkloosheidsuitkering Een mens lijdt dikwijls het meest door lijden dat hij vreest, enz. Zo is het ook nu m.i.z. met de dreigende werkloosheid. Het grotere aanbod op de arbeidsmarkt geeft ons thans een ruimere keus. Zullen we een voorbeeld nemen? Mijnheer A., was 20 jaar landarbeider. Hij kon in woningbouw of beton- industrie f 15.per week méér ver dienen en nam dat aan. Nu heeft hij ontslag gekregen, dus naar het dichtstbijzijnde arbeidsbu reau. Nee, bouwvakarbeiders wor den niet gevraagd, wel land- en tuinbouwarbeiders. Maar daar trapt A. niet in, hij is bouwvakarbeider en blijft als zodanig ingeschreven. W.W.-vergoeding 80 van zijn loon. Zijn loon was f 60.per week. de W W. betaalt f 54 per week. U kunt het hem niet kwalijk nemen. Want wie werkt er nu voor f 6. per week, met de mogelijkheid om hier of daar nog een „dienstje" te bewijzen voor f 10.dan komt hij met één dag te werken op f 64. per week. Mijnheer B. had een betrekking van f 80.per week en wordt nu op z'n contractloon teruggebracht op f 60.per week. Hij „neemt" dat niet en geeft aanleiding dat hij ont slagen wordt. Zijn werkgever wil hem toch nog „sparen" en vult z'n ontslagbewijs zo soepel mogelijk in, L hem nu toch kwijt en B. ontvangt f 54.per week. Mijnheer C. had ook f 80.per week en werd ook om die reden ont slagen. Hij kan eenzelfde betrek king krijgen a contractloon f 60. Hij wilals goed georganiseerd werknemer de „markt" niet beder ven en neemt het werk niet aan. Zijn toekomstige werkgever eist toch, dat hij komt. Nu moet hij kiezen, géén uitkering WAV. of gaan wer ken. Hij neemt het laatste. De ver houding werkgever-werknemer blijft erg gespannen en C. krijgt weer ontslag. Tussen werken en niet-wer- ken.ligt maar f 6.verschil: daar kun je de „markt" niet voor beder ven. Ja heus het „spook" der werkloos heid is (op wat uitzonderingen na) enkel voor de „bozen". Een werkgever. De raketbasis (III). Met voldoening las Ik in lezers grij pen naar de pen in uw blad van 31 december het artikel van de Arne- muidse huisvrouw aangaande de ra ketbasis in Nederland. Ik ben het met haar voor 100 eens. Ook ik begrijp niet, dat onze regering dit besluit kon nemen., Wat boven ons hoofd hangt weet niemand dan God alleen, maar dit is wel ze ker, dat indien deze basis ooit ge bruikt mocht worden hot met ons land gedaan is. Zorgt onze regering soms ook voor atoomschuilplaatsen Ons volk wordt bij een (wat niet te hopen is) nTeuwe strijd er de dupe van. De pas ingevoerde bouwkas en de raketbasis vormen wel een schrille tegenstelling met elkaar. Middelburg. J. v. BEERS. Het carillon te Middelburg De woorden van mevrouw Wün- dert zijn me uit het hart gegrepen en ik geloof van velen met mij. De klompendans is heel aardig uitgevoerd met kinderen op klompen dansend in een lij met ritmische gebaren op de muziek, maar wat is een klompendans zonder die onaf scheidelijke kinderen in nationale klederdracht op klompen. Ik geloof dat niemand er enige luister aan vindt. Mevrouw W. herinnert zich de aardige carillonbespeling uit haar jeugd, waarvan ook ik genoten heb. maar mijn herinneringen gaan nog verder terug, naar den beiaardier uit mijn jeugd, ook hij wist van het klokkenspel iets bijzonders te ma ken. Toen speelde de grijze toren,, der Trompeter van Saskïngen op heel uur en een vreemdeling, eens op een zomeravond een wandeling over de Veerse weg makend werd er door ge roerd en elke dag opnieuw heeft het mooie klokkenspel hem getroffen en nu nog na 60 jaar kan hij erover spreken, hoe mooi dat was. Ieder luisterde met plezier ook naar het half uur en de kwartieren en neurie de ze mee. Op donderdag „het boerendeern- tje" en in mei op de le en verder iedere week „het meideuntje". Wat was dat allemaal mooi. De heer Marks heeft zijn stad- en eilandbe woners goed begrepen en de traditie van zijn voorganger in ere gehouden, en we herdenken en danken hem duurvoor. Zou dezen zomer de klompendans een vreemdeling getroffen of ge roerd hebben? Er zijn zoveel mooie liederen die de vreemdeling evengoed kent als wij en voor de kwartieren hebben we een schat liederen van eigen bo dem, ze zijn bij tientallen op te noe men en laat ze maar gerust een half jaar op de toren staan. Ze vervelen ons niet en de vreemdeling evenmin. Maar dan voluit en geen gepingel van enkele regels, dat zegt niemand iets. Dankend voor de plaatsruimte en hopend op verbetering evenals me vrouw W. Middelburg. M. L. PI .-BI. De raketbasis (IV). Naar aanleiding van „lanceerin- richtingcn voor raketten". De schrijver maakt het zich vol gens mij nogal moeilijk door alles nu al door een donkere bril tc guan bezien. Dit vooral onder de punten: 2-3-5-6-7 die hij opsomt. Op punt 4, moet ik hein gelijk geven. De macht van een grote watergolf is in derdaad verschrikkelijk. Ik denk hier speciaal aan die 3 „aardbevingsbommen" van Wallis, die achter elkaar zo'n machtige druk golf van 't water opwekten, dat de Möhnedam (ook: Ederdam) werd vernield (op: 17 mei 19-13 afme tingen dam: 500 x 40 x 30 meter grootste dikte). Wat de schrijver echter zegt over zijn voorstel tot b.v. volksstemmin gen. is volgens mij onjuist: De Tweede Kamer is gekozen door het volk; en ze zal ook beslissingen ne men, zoals die door het volk zouden worden genomen. Vlissingen, j. Suurmond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6