ïJJi Soekarno bij zijn vertrek: „Wij trekken allen dezelfde lijn" Tal van voetangels en klemmen op weg naar „Europese hoofdstad" ONDERZOEK NAAR OORZAAK VAN ONGELUK MET „PAMIR" VIJFDE WINTERVAKBEURS VOOR LEDERWAREN GEOPEND DINSDAG 7 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „REIS VOOR RUST EN HERSTEL" IS BEGONNEN Men zal krachtige maatregelen nemen tegen samenzweerders President Soekarno van Indonesië is maandagavond per vliegtuig uit Djakarta in Calcutta aangekomen. Hij zou daar overnachten en van daag zijn reis voortzetten naar Nieuw-Delhi. Bij zijn vertrek uit Dja karta voor zijn periode van rust en herstel van gezondheid, tijdens welke hij zes landen in Azië en Afrika zal bezoeken, zei hij op het zwaar bewaakte vliegveld onder meer. „Zij, die een hekel aan Indonesië hebben, hebben gezegd, dat ik uit het land word verdreven. Doch tussen de eerste minister, de chef-staf van de landmacht en mij, en ik mag daar nog aan toe voegen de chefs van stav en van de lucht- en zeemacht en het hoofd van de staatspolitie, heerst er een volmaakte eenheid. Wij allen trekken dezelfde lijn bij de organisatie van het land in overeenstemming van de onafhankelijkheidsproclamatie van 1945. en om het land voor mogelijke ongelukken te behoeden. Tot de tien mensen die de president vergezellen, behoort de minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, de militaire commandant van Noord- Sumatra, luitenant-kolonel Djamin Gintings en de resident van Bali, Soetedjo. De militaire commandant van de Molukken. luitenant-kolonel Pieters, die aanvankelijk ook de pre- Groot Vlissingen (Slot van pag. 1) conclusies en resultaten moet leiden, resultaten die te zijner tijd bijvoor beeld vonrf moeten krijgen in een herzien Streekplan Walcheren. Men weet nu in welke richting de ontwikkeling van Vlissingen kan gaan en vermoedelijk ook zal moe ten gaan, want Zeeland en dus ook Vlissingen zal een deel van Neder lands groeiende bevolking moeten opvangen en het zal aan duizenden nieuwe inwoners een bestaan moeten bieden. Er zal veel enthousiasme nodig zijn en veel activiteit zal van het gemeentebestuur gevergd worden, wil Vlissingen de lange weg kunnen afleggen, die tot verwerkelijking van het thans ontworpen structuurplan leidt. Nodig zal vooral ook zijn Haagse kringen te doordringen van- de natio nale noodzakelijkheid aan deze Wes- terscheldemonding met haar vele mogelijkheden belangrijke projecten te doen uitvoeren. Dit structuurplan zal uiteindelijk met soortgelijke be langstelling ontvangen moeten wor den als het plan-Europoort voor Rotterdam Maar voorlopig mag men het ge meentebestuur toch wel gelukwen sen, want het is tijdig met dit gro-1 Een federale maritieme raad te L li beck is gisteren begonnen, om vast te stellen of ondeugdelijkheid van het materiaal, een menselijke fout, of de kracht der elementen het zeilschip Pamir op 21 september van het vorig jaar met 80 man tot zin- ui heeft gebracht. Slechts G man 4 zeelieden en-2 koopvaardïj-ka- detten hebben het ongeluk over- leefd. De I'amir zonk tijdons een or- kaan, op ongeveer 500 mijl ten zuid esten van de Azoren in de Atlanti- te structuurplan gekomen en daaruit j schf- Oceaan. Het schip was op weg blijkt, dat men de kans wil grijpen j "aar huis van Zuid-Amerika. met 51 om Vlissingen op te stuwen in de rij kadetten en 35 bemanningsleden en van de Nederlandse sleden. Dat die bad kans door de ontwikkeling van de sident zou vergezellen, bleef achter. In een afscheidsrede sprak premier Djoeanda de hoop uit, dat de presi dent tijdens zijn rustkuur niet zal worden gehinderd door gedachten over de situatie in het land. „Ik ver trouw dat de regering de situatie on der controle zal houden", aldus Djoe anda De legerwoordvperder in Djakarta, majoor Harsono. heeft maandag ver klaard, dat krachtige maatregelen zullen worden genomen tegen dege nen. die tijdens de afwezigheid van president Soekarno de regering om ver zouden willen gooien. Hij zei met nadruk, dat leden van de gewapende machten trouw zullen blijven aan de president, die tevens opperbevelheb ber der Indonesische strijdkrachten is. Kolonel Maloedin Simbolon, leider van de militaire coupe in Noord- Sumatra verleden jaar, heeft, naar verluidt, verklaard, dat de centrale regering in Djakarta on der druk der communisten tot een „roekeloze" anti-Nederlandse cam pagne was overgegaan. Simbolon verklaarde volgens een interview in het dagblad Soeara Andalas. dat de anti-Nederlandse campagne „een politiek avontuur" is. dat de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea niet dichterbij een oplossing wordt gebracht, maar economische ach teruitgang heeft veroorzaakt, vooral op Java. In zakenkringen te Djakarta heeft men zijn bezorgdheid geuit over het afnemen van de Indonesische devie zenreserves, dat vergezeld gaat met een scherpe daling van de export. Volgens het verslag van de Bank In donesia zijn de deviezenreserves in de afgelopen twee maanden met bij na 25 procent gedaald. In zakenkrin gen voorspelt men dan ook. dat de regering de import zal inkrimpen teneinde te voorkomen, dat de devie zenreserve^ geheel opdrogen. In een doof hem te Tandjongkarang, in Zuid-Sumatra gehouden openbare redevoering, heeft de militaire com mandant van Zuid-Sumatra, luite nant-kolonel Barlain, maandag ont huld, dat West-Duitsland aan Zuid- Sumatra een lening van 25 miljoen mark heeft aangeboden. Barlain voegde hieraan toe, dat West-Duits land dit geld onmiddellijk beschik baar zou stellen. „moous iut Eerlijn met een groep hinderen als inzit- tenden. is in Landsberg (Beie- ren) tegen een huis gebotst. Drie inzittenden werden ge- dood en zeven gewond; de bus werd zwaar beschadigd, even- n als het huis, dat een groot gat in de gevel kreeg. (Telefoto A.N.P.) -s GEEN BEKLAAGDEN.. Duits schip beantwoordde S.O.S. van zeilschip niet Euiomarkt, door de Benelux-samen- werking en voornamelijk ook dooi de uitvoering van liet Deltaplan, ge boden zal worden, is voor velen aan geen twijfel onderhevig. ien lading graan aan boord. Er waren geen beklaagden op deze zitting. Kapitein Johannes Diebitsch, 61 jaar, en zijn officie ren zijn met het schip verdwe nen en het is alleen de taak van de raad om de oorzaak van onge lukken op zee vast te stellen en niet om iemand wegens onacht zaamheid te vervolgen. De belangiïjkste getuigen ter zit ting zullen de zes overlevenden zijn: de bakkersknecht Karl Otto Dum- mer, (24), de zeeman Hans Wirth, (20), de .zeeman Klaus Fiiedrich (18), de kadet Keinz Kraaz, (17), de kadet Volkert Anders, (18), en de zeeman Günther Hasselbach, (20). De vaste kapitein van de Pamir, de 45-jarige H. Eggers zal even eens gehoord worden. Wegens ziekte heeft Eggers de laatste reis van de Pamir niet meegemaakt. Voorts wordt de kapitein van het zuster schip Passat, kapitein Grubbe. opge roepen- De maritieme raad (Seeamt) staat onder leiding van rechter Eckhar Luhmann. De vier leden zijn alle zeekapiteins. Op de openingszitting - onder streepte rechter Luhmann dat deze behandeling niet bedoeld is om voortzetting van de opleiding van kadetten aan hoorei van zeilschepen te rechtvaardigen of te veroordelen. Het doel is alleen de oorzaak van de ramp op te helderen, ten dienste van de scheepvaart. Ondanks de beperkte taak van de raad, zal zijn uitspraak stellig grote invloed op de toekomst van ge noemde opleiding hebben. Verschei dene hoge officieren van de West- Door bestedingsbeperking: Achteruitgang in de transportmiddelenbranche In de inleiding van het jaarverslag over de periode 1 oktober 1956 tot 1 oktober 1957 komt de Nederlandse vereniging „De Rijwiel- en Automo bielindustrie" tot de conclusie, dat de bestedingsbeperking in toenemen de mate van invloed is op de gang van zaken in de transportmiddelen- industrie en -handel. „De omzetten in de eerste negen maanden van 1957 gaveo ten opzichte van het voorspoe dige jaar 1956 over- de gehele linie een achteruitgang te zien: voor per- spnen- en bestelauto's met 'ruim 10 pet., vrachtauto's met ruim 30 pet motorr ijwielen ep scooters met bijna 25 pet., bromfietsen met circa 15 pet. en rijwielen met 6 pet". Daarbij wordt door de R.A.I. aan getekend, dat de situatie in de be drijf sautohandel na het beëindigen van de verslagperiode nog belangrijk is verslechtei d. welke achteruitgang in de hand wordt gewerkt door kapi- taalsschaarste bij de transportonder nemers en cle beperkingen in het in ternationale goederenvervoer. De R.A.I. is van oordeel en geeft voor deze opvatting een gedetailleer de argumentatie dat de nieuwe fiscale lasten op onevenredige wijze zijn verdeeld ten nadele van de weg gebruikers. MR. VAN DER SCHRIECK: Goede mogelijk heden voor West-Brabant De voorzitter van «Ie Kamer van Koophandel en Fabrieken voor weste lijk Noord-Brabant, inr. G. E. F. M. van der Sehrieek, heeft gisteren te Breda een nieuwjaarsrede gehouden. Uitvoerig ging hij in op de verhou ding tussen oost en west. over de ge volgen van de Europese Economische vemeenschap èu de vrij handelszone. Hij gaf bovendien een "overzicht over de stand van zaken bij het vlas. Als te zijner tijd de nieuwe noord en zuidverbinding, de nieuwe oost- westverbinding en de nieuwe haven plannen van Bergen op Zoom tot stand zijn gekomen, dan zal West- Brabant voorzien zijn van de vesti- gingsfactoren.waardoor het zich zal kunnen ontwikkelen tot een gebied dat met recht zal kunnen worden aongeduid als het „nieuwe westen". De heer Van'Sehrieek zeide, dat deze gedachte wellicht de indruk geeft van te hoge venvacht ingen. maar hij is van oordeel dat mede ge let op de Ugging van West-Brabant tussen de havengebieden van Neder land en België deze verwachtingen gerechtvaardigd zijn. Onontbeerlijk daarbij zal zijn de steun van rijksoverheid in de 'vorm van uitvoering van grote werken zoals de aanleg van wegen, water verbinding en havenwerken. West-Brabant moet blijven aan dringen op de spoedige uitvoering van dergelijke werken. De toe komst zal leren dat de daarmede te investeren bedragen voor het welzijn van het gehele volk be stemd zullen blijken te zijn, aldus de voorzitter. Pleidooi voor sanering van kleine bedrijven. De burgemeester van Utrecht, jhr, J. A. de Ranitz, heelt gisteren in de jaarbeurshallen te Utrecht de vijf de wintervakbeurs voor koffers en le derwaren geopend. Tevoren wees do directeur van de jaarbeurs, inr. H. A. Schuit, op de grote verseheiden- taillist Ten aanzien hiervan", opperde de heer Van der Pluym een samen- spreking tussen de lederindustrie, de hoedenindustrie en cle confectie-indu- strie. teneinde tot een grotere kleur- beperking te komen. Een dergelijke samenspreking zou de heer Van dei Pluym gaarne op internationaal ni veau gevoerd zien. Ook in de produk- tie van koffers is volgens de heer Van der Pluym een te grote verschei denheid in kleur cn type. zodat hij duitse marine, die een zeilschip in i h*N £l' n ^nV-'V-voor deze sector eveneens op kleur- bestelling had bij een Duitse werf I derland"e I en typebeperking aandrong. Ir.o.1 a.-, Por.-,:,. ,,-o,urrlB,|osl unna s orui gtoraent. n„ i„,i„ i toen cle Pamir zon)c. waren aanwezig Kringen uit de omgeving van het Seeamt verklaren dat ver moedelijk een belangrijke rol in j deze behandeling gespeeld zal worden door een Duits schip dat het S.O.S. van de Pamir niet be- I antwoord heeft. Volgens deze kringen was dit stoomschip op 30 mijl van de Pamir, toen cle vier- master noodseinen uitzond. Het stoomschip ontving cle seinen, maar kwam de Pamir niet te hulp. De lederwarenindustrie, aldus de icer Van der Pluyi nitz beslissend voor het bedrijfslc- kleine bedrijv en, die volgens hem zou- ven. Dit bedrijfsleven wordt volgens j den moeten worden samengesmolten, ii:-i- «.I.om (.Pn sterke positie op de bitinen- en buitenlandse markt te verkrijgen. Het prijsgeven van een zekere zelf standigheid moet een offer zijn, zeide hij, om de zo noodzakelijke concur rentiepositie in te nemen. Duitsland noemde de heer Van der Pluym ten slotte de belangrijkste partner in de Euroniarkt en tevens voor de Neder landse lederwarenindustrie de be- langrijksete concurrent. hem namelijk thans voor cle taak ge steld de inflatie tegen te gaan. De voorzitter van de commissie van ad vies ledei-waren der jaarbeurs, de heer P. L. van der Pluym, pleitte voor kleurbeperking in de lederwa renindustrie, met name voor cle da mestassen. Een te groot assortiment voor wat de kleur betreft noemde hij schade lijk. zowel voor fabrikant als de KLEIN GELD. Een 54-jarige inwo ner van Sedgefield, in het Engelse graafschap Durham, klaagde erover dat hij de laatste tijd geen lust tot eten bezat. Hij werd in een zieken huis opgenomen en onderzocht. Het resultaat was verrassend. In zijn maag weiden 424 munten aangetrof fen. De man, werd financieel geholpen door de gemeentelijke verzorgings- (licnst. Op zijn verzoek weid hem zijn weekgeld altijd in klein geld uit betaald en de reden hiervoor is nu bekend. Men hoopt thans 's mans eetlust in noiynale banen te kunnen leiden. KATTEN. John Cotten in Waldstonc (Engeland) zal een volgend maal wat omzichtiger omspringen met katten in de tuin die hem door hun geschreeuw uit zijn slaap houden. Hij wierp de poesen met een steen en belandde zelf in het ziekenhuis met een uit cle kom geschoten bo venarm. Gisteren begon in het historische raadhuis van Lubeck in Duitsland de behandeling van de ondergang van het zeilschip „Pamir" door de- raad voor de scheepvaart. Op de fo to ziet. men een van de stille getui gen, een zwaar beschadigde red dingsboot van het vergane oplei dingsschip. ZES MINISTERS BIJEEN TE PARIJS Tijdelijke verdeling van instellingen? I Het Wereldgebeuren Na Parijs In de biografie van Harold Mac millan, de Britse premier, moet Parijs een paar keer worden vermeld. Het is immers voor de le zers belangwekkend, te weten dat zijn ouders elkaar in Parijs leerden kennen. Wie die ouders waren, is immers ook vermeldenswaard. Zijn vader, Maurice Macmillan, was in Parijs voor zaken. Hij was bezig, de relaties van zijn bekende en welva rende uitgeversbedrijf uit te breiden. Zijn moeder, Helen Belles, was een Amerikaanse, die toen in Parijs mu ziek studeerde. In het feit, dat Mac millan de zoon van 'n Britse vader en van een Amerikaanse moeder is, heeft men, toen hij vorig jaar tot premier werd benoemd, allerlei poli tieke speculaties vastgeknoopt. Na de verwijdering, die door de Suez- kwestie was ontstaan, zou Harold Macmillan misschien een „huwelijk" tussen Amerika en Engeland tot stand kunnen brengen. Inderdaad heeft hij zijn best gedaan, om de oude en gedegen samenwerking uit cle oorlogsdagen te herstellen. Hij heeft op zijn reizen naar Bermuda en Washington voor overleg met president Eisenhower, veel succes gehad. Vorig "jaar oktober legden de Amerikaanse president en hij in Washington cle grondslag voor cle topconferentie der Navo-landen, die in december te Parijs werd gehou den. Ook toen speelde Parijs weer een hoofdrol in Macmillans leven. Gezien de demonstratie van militair- technisch en technisch prestatiever mogen der Sovjet-Unie en de inter- nationaai-politieke initiatieven van j de Russen, werd besloten, de samen - werking binnen de Navo te verster- j ken. Tijdens dezeNavo-conferentie stond voorop de wens om, door I modernisering van de bewape- ning én door verder ontwapenigsover- leg met de Russen, de vrede, te dienen. En 't wa.s nu zaterdag Macmillan, die liet blijken, nog 'n stap verder te wil len gaan. Hij zei immers in een ra diotoespraak, van mening te zijn, dat men, om tot een ontwapenings verdrag te komen, zou kunnen be ginnen met het sluiten van een niet- aanvalsverdrag. Hij liet echter di rect daarop volgen, dat de vrede niet door woorden alleen verzekerd kan worden. Er moet overeenstemming worden bereikt inzake de kernproe ven. het maken van kernwapens, hun gebruik en aantal. Ook zal men zich moeten inlaten met de zoge naamde klassieke wapens. En over eenkomsten met de Russen moeten afhankelijk worden gesteld van een doeltreffend controlesysteem in alle betrokken landen. De reacties op deze woorden wa ren zeer verschillend. In West- Europa lieten verscheidene staatslieden zich vrij gunstig, maar toch nog wat gereserveerd erover uit. Amenka's president Eisenhower en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken weigerden, com mentaar te leveren. Macmillan is - misschien juist daaróm gisteren wat teruggekrabbeld. De voornaam ste woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken deel de aan journalisten mee. dat het door Macmillan voorgestelde niet- aanvalspact uitsluitend moest wor den gezien als onderdeel van een „al gemene regeling", die eveneens over eenkomsten zou moeten inhouden over „concrete kwesties, zoals cle ontwapening". En dus, kan men con cluderen, niet als iets „waarmee men zou kunnen beginnen". Dit lijkt een verstandige correctie. Voor een verdrag is een gemeenschanpelijkc basis nodig. Of de angst voor een atoomoorlog al voldoende is om als basis te dienen, mag betwijfeld wor den. Een voorwaarde is immers het vertrouwen, dat men zich aan het verdrag zal houden. En voordat men in het westen de Russen dit vertrou wen geeft, is het nodig dat zij tevo ren na overeenkomsten op onder delen. zoals het doen ophouden van proeven met kernwapens - doen blij ken dat zij het waard zijn. Daarbij kan een afdoende controle op de na leving van zo'n gedeeltelijke over eenkomst niet worden gemist Eén gunstige kant heeft Macmil lans optreden: dat hij althans een poging heeft gedaan, om een westers vredesinitiatief te ont wikkelen. Juist het westen moet met denkbeelden in die richting op de proppen komen Ook voor het be houd van vriendschap in Afro-Azia- tische gebieden zijn zulke initiatie ven groot belang. Misschien mag er dan ook wel verband worden gelegd tussen Macmillans radioredevoering en de wereldreis die de Britse pre mier dezer dagen onderneemt en die hem naar diverse landen van het Britse Gemenebest - waaronder Neh- roes India za voeren. Ook die reis zal zijn biograaf waarschijnlijk niet mogen vergeten.... In t Veld: Bemiddeling van Hammarskjöld vragen Het lid der Eerste Kamer de heer In 't Veld P.v.d.A.) heeft aan cle mi nister van buitenlandse zaken ge- vraugd, of de regering, gezien in de lijn van haar tot dusver met betrek king tot Indonesië gevoerde politiek, niet goed zou doen, cle bemiddeling van cle secretaris-generaal der Ver enigde Naties in te roepen om tot een gesprek met Indonesië te komen. Is de regering bereid, zo zegt hij voorts, om mocht zij tegen zulk een beroep op de secretaris-generaal der V.N. overwegende bezwaren heb ben clan mee te delen, langs wel ke andere weg zij zich voorstelt, zo spoedig mogelijk tot een gesprek met de Indonesische regering te ko men? „Het gaat niet erg vlot en er is nog geen enkel resultaat bereikt", ver klaarde de staatssecretaris van bui tenlandse zaken drs. H. E. van der Beugel gisteravond na afloop van de conferentie der zes ministers van buitenlandse zaken, die thans te Pa rijs onderhandelen over de zetel der Europese instellingen en benoeming der leden van de Europese commis sies. De ministers en hun vertegenwoordi gers zouden gisteravond aanzitten aan een banket, dat; hun werd aange boden in de ambtswoning van de Ita liaanse ambassadeur en zouden daar na de conferentie voortzetten. Een andere Nederlandse gedele geerde verklaarde nog, dat bij de gis termorgen gehouden besprekingen is gebleken, dat zelfs nog geen eenstem migheid bestaat onder de ministers met betrekking tot de vraag of alle Europese instellingen in dezelfde stad gevestigd moeten worden. Overwogen is tenslotte wel de zetel voorlopig ln een bepaalde stad te vestigen, doch by de discussie hierover bleek men niet tot. een akkoord te kunnen komen teil aanzien van de overgangs- ty.I na verloop waarv an dan een defi nitieve zetel gekozen zou moeten worden. Voorgesteld zou ook zijn, een voor bereidende commissie in te stellen, die allereerst een bezoek zul brengen aan de steden die zich kandidaat hebben gesteld als Europese hoofdstad. Deze commissie zou over het resul taat van dit onderzoek dun allereerst rapport aan de ministers moeten uit brengen. Maar naar vernomen werd, is bij de gisteren gehouden discussies nog geen enkele stad genoemd als mo gelijke zetel der Europese instellin gen, terwijl ook over de benoemingen nog niet gerept werd. Na afloop van de gistermorgen gehouden zitting merkte een der leden op „het is nog slechts een beleefdheidsvergadering geweest". De algemene opvatting in kringen rondom de conferentie dér zes minis- ters van buitenlandse zaken is, dat het zeer moeilijk zal zijn tot een ak- I koord te komen tijdens deze conferen tie ten aanzien van de plaats van de zetel der Europese instellingen. De Luxemburger Bech blijft vasthouden aan het standpunt, dat de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in I Luxemburg gehandhaafd dient te blij- I ven. waarbij hij wijst op de grote uit- gaven, die deze stad zich reeds ge troost heeft voor het onderbrengen J van de administratieve diensten van de Europese Kolen- en Staalgemeen- i schap. i Reuter heeft gisteravond uit conferentiekringen vernomen, dat de ministers het in beginsel eens zouden zijn geworden-over de vol gende tijdelijke verdeling van de zetels der Europese instellingen: 1. Gemeenschappelijke Markt en Euratom: Brussel. 2. Kolen- en Staalgemeenschap - Luxemburg. 3. Europese investeringsbank Milaan. 4. Hof van justitie: Den Haag. Een definitieve beslissing hier over hangt echter af van overeen stemming over de benoeming van de hoge functionarissen bij de Europese gemeenschup.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3