PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Hillary heeft meningsverschil met Fuchs over diens tocht Naar een Vlissingen met 80.000 zielen DRIE KINDEREN IN TER APEL BIJ BRAND OMGEKOMEN „NIET-AANVALSPACT DEEL VAN ALGEMENE REGELING" 201e jaargang - no. 5 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 januari 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 259300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F, de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneu/.en, Brouwerijstraat 2: Zicnkzce, red, tei. 242.-1, adin. tel. 2034. IS HET RISICO TE GROOT? „Engelse expeditie zal haar eigen weg wel vinden" Dr. Vivian Fuchs, de leider van de Britse, zuidpoolexpeditie, die zich moei zaam in de richting: van de Zuidpool beweegt, heeft maandag geseind ver schil van mening te hebben met sir Edmund Hillary, de leider van de Nieuwzeelandse expeditie welke dezer dagen de Zuidpool bereikte. Het ge schil betreft het risico van een tocht dwars over het zuidpoolgebied. Fuchs heeft Hillary gezegd, dat de Engelse expeditie haar eigen weg zal vinden. Fuchs heeft de Nieuwzeelandse expeditieleider, die op hem had aange drongen van de oversteek af te zien, medegedeeld, hem thans niet te kun nen vragen om met hem, Fuchs, op een reeds lang tevoren afgesproken plaats samen te komen, namelijk depot 700. Het telegram van Fuchs is naar het hoofdkwartier van de expeditie in Londen geseind. De voorzitter van de expeditie-onderneming, sir John Slessor, heeft Fuchs getelegrafeerd volledig vertrouwen in hem te hebben. basis bij de Zuidpool hebben geves tigd, dr. Fuchs zeker willen helpen om de Zuidpool te verlaten en hem in no vember daar weer heen te brengen. Fuchs, aldus Hillary in zijn telegram aan het hoofdkwartier in Londen, be seft naar het schijntniet, dat zijn moeilijke vorderingen niet alleen de Nieuwzeelanders maar ook de Ameri kanen met zorg vervullen. Hillary acht het zeer onverstandig van Fuchs als hij zou pogen van de Zuidpool door te trekken naar de basis'Scott. Slessor heeft de organisatoren van het Nieuwzeelandse aandeel in de expeditie op het hart gedrukt, dat het Hillary's eerste taak is, al het mogelijke te doen om ertoe bij te dragen, dat de groep van Fuchs dit seizoen de basis Scott bereikt. Volgens het oorspronkelijke plan voor de expeditie, dat meer dan een jaar geleden is uitgewerkt, zouden dr. Fuchs en zijn ploeg het zuidpoolge bied voor het eerst in zijn geneel te land oversteken. Sir Edmund Hillary met zijn Nieuwzeelandse ploeg, die van de andere kant zou beginnen, zou 1120 km. van de kust het depot 700 inrichten en daar wachten op dr. Fuchs. Zoals bekend, is Hillary vanaf depot 700 naar de zuidpool gegaan en heeft deze bereikt. Daarna is hij naar zijn eerste uitgangspunt aan de kust per vliegtuig teruggevlogen, met ach- terlatinr zuidpool Maandag heeft Hillary doen weten, dat hij met het oog op het slechter wordende weer op dr. Fuchs, die nog steeds een kleine 500 km. van de zuid pool verwijderd is, heeft aangedron gen, van de oversteek van het zuid poolgebied af te zien als hij eenmaal de pool bereikt heeft en deze in het Groot Vlissingen Het gemeentebestuur van Vlissin gen heeft door een stedebouw kundig bureau een structuur plan laten ontwerpen voor het toe komstige Groot-Vlissingen, dat 80.000 inwoners zal moeten herbergen. Dat grote Vlissingen zal dienen te leven van industrie, scheepvaartverkeer en (in bescheiden mate) zomertoerisme. Het zal zich uitstrekken van de stranden ten zuiden van Dishoek (in het westen) tot aan de grens van de gemeente Borssele op Zuid-Beveland (in het oosten). Dit structuurplan, dat getuigt van een brede visie op de toekomst, sluit aan op verlangens en plannen, welke sedert enige jaren le ven in Zeeland. De Werkgroep Deltazakcn, die ook de Westerschelde in haar studies betrok, projecteerde op haar schets kaart van het toekomstige Zeeland een strook industriegebied ter weers zijde van de Scheldemond. Van de noordelijke strook geeft thans het structuurplan Vlissingen .een enigermate gedetailleerde voor stelling. Ook het ontwerp, dat de Kon. Mij. „De Schelde" opmaakte voor een haven- en industrieterrein in het Zuid-Sloegebied, is in het structuurplan Vlissingen verwerkt. Wanneer men een schetsteke- ning van het structuurplan beziet die tekening is in dit blad op pagina vijf afgedrukt moet men wel bedenken, 'dat papier geduldig is en dat over vijf en twin tig of dertig jaar de werkelijkheid er wel anders zal uitzien dan men anno 1958 heeft gedacht en ge droomd. Zo'n structuurplan immers is niet meer dan een verzameling mogelijk heden cn wenselijkheden, die uiterst zorgvuldig aan de praktijk getoetst en vaak veranderd moeten worden, wanneer men tot gedeeltelijke uit voering wil overgaan. Men zou bijvoorbeeld twijfel kun nen opperen aan de vraag of een paar insteekhaventjes westelijk van het kanaal door Walcheren wel ooit nodig zullen zijn. Ook zal de plaats, waar het nieuwe spoorwegstation is fcprojccteerd zeker geen onverdeel- c instemming vinden. Dat men een vliegveld heeft ge projecteerd is vermoedelijk een uit vloeisel van vroegere planologische arbeid op hoger niveau, maar op dat niveau zullen straks wel andere in zichten gegroeid zijn. Bovendien is het opvallend, dat Vlissingen de toe komstige bevolkingsontwikkeling rond dit nieuwe industriegebied ge heel denkt op te vangen binnen eigen grenzen. De vraag kan gesteld wor den, of het niet even aantrekkelijk is rekening te houden met het stich ten van woonkernen buiten het toe komstige Vlissingse gemeentegebied. Men denke bijvoorbeeld aan plaat sen als Nieuwland en Borssele. Zoals bekend heeft de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in deze laatste plaats reeds woningen doen bouwen met het oog op het Sloeplan, Op dit ogenblik evenwel hebben deze opmerkingen slechts een beperkt nut. De hoofdzaak, waarom het thans gaat is immers, dat er een schets op tafel ligt, die enigermate gedachte-bepalend werkt. Er is nu discussie mogelijk. Een dis cussie, die op de duur tot bepaalde (Vervolg op pag. 3) volgende zomerseizoen, tegen het eind van dit jaar, te hervatten. In zijn telegram aan het expedi tiehoofdkwartier te Londen zegt Fuchs, Hillary te hebben medege deeld, dat er geen sprake kan zijn van het opgeven van de oversteek en dat hervatting van de over- steekpoging in het volgende zo merseizoen onmogelijk is. Hillary, zo vervolgt Fuchs in zijn telegram, wil zich niet bij de En- felse ploeg voegen als deze de uidpool heeft bereikt, maar stelt een samenkomst in depot 700 voor. Ik ben het niet met Hillary eens, aldus Fuchs, en heb hem laten weten, dat ik hem niet kan vragen zich bij ons te voegen in depot 700, opdat wij van de ken nis van Hillary gebruik kunnen maken. „Wij zullen onszelf wel redden", aldus Fuchs. Slessor heeft Fuchs getelegrafeerd zijn besluit en eventuele andere nog door Fuchs te nemen beslissingen te steunen. In een telegram van Hillary aan het hoofdkwartier in Londen staat onder meer, dat Fuchs hem gevraagd heeft een van zijn, Hillary's technici, op de Zuidpool op Fuchs te laten wachten. Deze technicus zou de ploeg van Fuchs naar de basis Scott (het hoofd kwartier van de Nieuwzeelanders aan de zuidkust) moeten vergezellen. Hil lary zegt, dat niemand van zijn man nen deze taak, die zij gezien de tijd van het jaar uitermate roekeloos ach ten, op zich wil nemen. Volgens Hillary zal admiraal Dufek, de leider van de Amerikanen, die een Syrische uitnodiging voor Soekarno Naar van welingelichte zijde te Damascus wordt vernomen, heeft de Syrische zaakgelastigde te Djakarta president Soekarno een uitnodiging van president Koewatli overgebracht om, als hij binnenkort een bezoek brengt aan Egypte, ook Damascus aan te doen. De 18-jarige Herbert Baum- partner en de 19-jarige Georg n Ehman hébben het gepresteerd H om voor het eerst in de ge- n j§ schiedenis in wintertijd de noordwestelijke zijde van de 8200 meter hoge Torre val verde in de Dolomieten te be- tijgen. Vlei dagen en nachten hebben zij in de touwen H over de Alpen geklauterd. Op de foto ziet men Baumgartner (luiks) en Ehman, die tn ge- m zeischap van Alpengidsen te- H rugkeren in het Italiaanse dorpje AUeghe. M lilllllllllllllllllllllllMI!llllllll!ll!l!lll!l!llllllllllllll!llll!lllllllllll!l!lllll!lliÜi Prinses Josephine van België overleden Prinses Josephine, zuster van wijlen koning Albert, is maandag in een klooster te Namen overleden. Prinses Josephine, Carola, Marie, Albertine van België, die maandag avond in het klooster Saint Benoit, waar zij benediktijnernon was, over leed, werd 18 oktober 1872 te Brussel geboren. Zij was dochter van prins Philippe, graaf van Vlaanderen en broeder van koning Leopold. Uit haar huwelijk met prins Karei van Hohenzollern. dat 28 mei 1894 te Brussel werd ingezegend, werden vier kinderen geboren, waarvan er thans nog drie in leven zijn: prinses Stephanie, prinses Marie Antoinette en prins Albert. Prins Karei overleed 21 februari 1919 te Namedy. Drie kleine kinderen, résp. vier, drie en één jaar oud, zijn omgeko men bij een brand, die om halftien na een hevige explosie uitbrak in de woning van de heer P. de Boer aan de H.B.S.-weg te Ter Apel. De heer P. de Boer had zijn zoon, ds. H. P. de Boer, baptistenpredi kant te Heerlen, met diens echtge note en drie kinderen te logeren. Op het ogenblik dat de brand uitbrak waren de drie kinderen boven in de slaapkamer, hun ouders beneden. Ds. De Boer heeft nog geprobeerd zijn kinderen te redden, maar een grote steekvlam dwong hem terug te gaan. Met ernstige brandwonden is hij naar het ziekenhuis te Emmen vervoerd. De brandweren van Ter Apel en Emmen werden gealarmeerd, maar konden-niet verhinderen dat de wo ning geheel uitbrandde. In Ter Apel is men bezig aardgasleidingen te leg gen. In de woning van de heer P. de Boer waren de binnenleidingen al klaar. Maandagmiddag bemerkte de familie al een gaslucht in de woning. Nederlands meisje in Engeland dood in greppel gevonden Het 19-jarig Nederlands meisje, Maria Kriek uit Voorburg, dat sedert een maand in Engeland was, is maandag in de buurt van Colchester Engeland) dood in een greppel ge vonden. ijc politie meldt, dat zjj zware hoofd wonden had. Er wordt een onderzoek ingesteld op de basis van een misdrijf, waar zij het sla'chtoffer van zou zijn geworden. Het meisje was op een boerderij als dienstbode in dienst. MACMILLAN KRABBELT TERUG NAVO-landen zullen suggesties bespreken Engeland is weer wat teruggekrab beld wat betreft het plan van Mac- millan inzake een non-agressie pact tussen oost en west als gevolg van oppositie in de kring der geallieerden. De voornaamste woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken deelde aan de journalisten mee, dat het pact, zaterdagavond door premier Harrold Macmillan voorge steld, uitsluitend als onderdeel moest worden gezien van een „algemene regeling", die eveneens overeenkom sten zou moeten inhouden over „con crete kwesties, zoals de ontwape ning". In zijn radio-toespraak van zaterdag had de premier voorgesteld „dat wij zouden kunnen beginnen met een plechtiglijk gesloten non-agressie pact". De Russische premier Boelga- nin had in zijn brieven van vorige maand suggesties van dergelijke aard gedaan. Het plan Macmillan ontmoette on middellijk „zwaar weer". Het bete kende een scherpe ommezwaai in de westerse politiek van het verleden en blijkbaar hebben de Ver. Staten zulks laten weten. Nadat er zondagavond twee kabi- nets-zittingen waren gehouden, gaf Macmillan toestemming tot de pu- Hei. gemeentebestuur van Vlis singen liet een structuurplan sa menstellen. De stedebouwkundigen zien als mogelijkheden voor de ont wikkeling van de Scheldestad in de komendo decennia: drie nieuwe woonwijken, waar door Groot-Vlissingen (inclusief Souburg, Ritthem en gedeelte Koudekerke) 80.000 zielen zou kunnen huisvesten. nieuwe haven- en industrieterrei nen (230 ha) tussen buitenha ven en Rammekens. industriegebied Zuid-SIoe (pltn. 800 ha). centraal gelegen spoorwegsta tion aan rand huidige woonkern West-Souburg. nieuw wegenstelsel, o a. grote west-oost verbinding met brug over of tunnel onder Kanaal door Walcheren. Op pag. 5 wijden wij uitvoerig aan dacht aan dit plan, dat bij verwe zenlijking het beeld van Vlissingen en omgeving wel zeer ingrijpend zal doen wijzigen. Ontwikkelingen, waarbij mogelijk industrieën en werven zullen verrij zen op de schorregronden van het Zuid-Sloe en wellicht ook de dorps kom van Ritthem nu nog een oase van rust temidden van fa brieken zal komen te liggen, ja hierdoor misschien zelfs zal worden verdrongen.... blikatie van een officieel „commen taar" op zijn rede. „Deze passage in zijn rede zou als een geheel moeten worden gelezen", zegt het commentaar. „Wat hij naar voren wenst te brengen is het ver band tussen woorden en daden". In officiële Franse kringen is maandag gezegd, dat de regering der Navo-landen het voorstel van de Britse premier tot het sluiten van een nietaanvalsverdrag tus sen oost en west zullen bespreken De Russische vice-minister van bui tenlandse zaken Vassily Koeznetsow heeft gisteren in Moskou tegenover een groep verslaggevers verklaard Masniillan's voorstel, een non-agres siepact tc sluiten ,een positieve stap' te vinden. Britse minister van financiën afgetreden Peter Thorneycroft, de Britse minis ter van financiën„is afgetreden, aldus is maandagavond te Londen meege deeld, Thorneycorft is afgetreden uit pro test tegen de financiële politiek van de reegring. Hij wordt opgevolgd door Derick Heathcoat-Amory, de minister van landbouw. Deze wordt op zijn beurt opgevolgd door John Hare. tot dusver staatssecretaris van oorlog. Christopher Soames. financieel secre taris van het ministerie van marine, neemt Harrcs plaats in. Thorneycroft heeft onlangs In het brandpunt van de belangstelling ge staan in verband met het proces over het uitlekken van het voorne men van de regering het bankdiscon- to tc verhogen. Steeds heeft Thor neycroft er tijdens zijn ambtsperio de* op gewezen, dat hij bestrijding van de inflatie als zijn belangrijkste taak beschouwde. Begin december zei hij, dat de re gering ernaar streeft loonsverho ging te bemoeilijken. Tezelfdertijd drong hij er bij fabrikanten op aan prijsverlagingen in te voeren, waar zulks maar mogelijk is. Russen demobiliseren 300.000 man Tass bericht, dat de omvang van de Russische strijdkrachten op nieuw wordt verminderd en wel met 300.000 man. Van Oostduits gebied gaan 41.000 Russische militairen naar huis en uit Hongarije 17.000. Het Russische persbureau zegt dat de l egering dit als een belangrijke bijdrage tot een vermindering van de internationale spanning be schouwt. In 1955-1956 zijn er 1.840.000 Russen gedemobiliseerd. Mens in Russische raket afgeschoten? In westelijke kringen te Moskou meent men te weten, dat zich voor het eerst een mens aan boord heeft begeven van een Russische raket, die tot een hoogte van 300 km. is af geschoten. Het officiële Sowjet-pcrsburcau Tass deelde desgevraagd mee, dat er niets bekend was van een lancering van een bemande raket. Ook radio Mos kou meldde in zijn nieuwsuitzending niets van een dergelijk gebeuren. In welingelichte kringen te Moskou wordt het bericht dan ook voor on waarschijnlijk gehouden. VERWACHT. ONBESTENDIG Opklaringen, maar ook enkele buien. Tot krachtig afnemende wes telijke wind. Ongeveer dezelfde uiid- dagtemperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1