Prof. de Vries stelde vraag of er behoefte is aan Derde Kamer Geref. Kerken van Indonesië en de Wereldraad der Kerken KLAmORD TANKER „BURGUNDIA" RAMDE SLUISDEUR TE HANSWEERT VERNIEUWING VAN WESTERSE LEVENSHOUDING NOODZAKELIJK ZATERDAG 4 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EERSTE BIJEENKOMST VAN S.E.R. IN 1958 In elk geval moet aan deze Kamer beperkte taak worden opgelegd Er bestaat aanleiding om aan het bedrijfs- en beroepsleven in het par lement medezeggenschap te geven in aangelegenheden, die deze sec toren in het bijzonder raken. Dit zal echter niet moeten geschieden door aan de Staten-Generaal een speciaal voor dit doel samengestelde Kamer toe te voegen. Deze opmerking werd gemaakt door prof. dr. mr. F. de Vries tijdens zijn rede, die hij hield in de eerste openbare vergadering van de Sociaal Economische Raad, in dit nieuwe jaar. Het zal echter in geen geval raad zaam zijn het parlement op functione le basis samen te stellen, aldus prof. De Vries. De algemene belangen kun nen beter worden beslist door een li chaam, dat de gemeenschap als geheel vertegenwoordigt. Mocht daarnaast een Kamer worden ingesteld, die spe ciaal het bedryfs- en beroepsleven vertegenwoordigt, dan zal aan deze in elk geval een beperkte taak moeten worden toegekend, juist omdat an ders het functionele gezichtspunt in het gedrang zou komen. Prof. De vries zei verder in zijn re de, dat zich nog te vaak de neiging voordoet om de oplossing van sociaal- economische vraagstukken allereerst van de Staat te verwachten. Daardoor dreigt het gevaar van een te sterke concentratie. Nu echter met de be hoefte aan een meer geregeld econo misch verkeer zich in onze samenle ving weer organisaties hebben ont wikkeld die de nodige samenwerking op sociaal-economisch gebied kunnen bewerkstelligen zijn deze mede daar toe geroepen. Is echter daartoe de in schakeling van een functioneel samen gestelde Kamer in de Staten-Generaal de aangewezen weg Er zijn vele bezwaren verbonden zo zette prof. De Vries uiteen om de schappen of de S.E.R. in aanmerking Remy van de Kerckhove (.Brussel '58') overleden. Remy van de Kerckhove, adjunct- directeur van de voorlichtingsdienst van de wereldtentoonstelling te Brus sel is donderdagavond te Duffel om het leven gekomen, doordat zijn auto in botsing kwam met een vrachtwa gen. Twee personen, die hem verge zelden werden licht gewond. In 1956 werd Remy van Kerckho ve benoemd tot adjunct-directeur van de informatiedienst van het commis sariaat-generaal der regering bij de algemene wereldtentoonstelling te Brussel in 195S. Als letterkundige publiceerde hij „Gebed voor de kraaien" (1948). „De schim van Memlinc" (1949). „Kleine ruïnemu ziek" (1950), „Veronica" (1952), en „Gedichten voor een Kariatide" (1957). Hij was medestichter van het tijdschrift .Tijd en mens" en pu bliceerde o.a. in „Het nieuw Vlaams tijdschrift" „De Vlaamse gids" en „De Nieuwe Stem". De heer v. d. Kerckhove heeft enige maanden geleden het woord gevoerd voor de combinatie van Walcherse V.V.V.'s, de propa- gandacentrale Walcheren. Klei-aardappelwasserij te Barendrecht. Donderdag 16 januari om half drie zal do commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, in Barendrecht een ltlei- aardappel wasserij openen. Dank zij een nieuwe vinding kun nen in deze wasserij de verschillen de kwaliteiten aardappelen worden gescheiden. De aardappelen worden door een bad met een bepaalde zout oplossing gevoerd, waardoor de knollen met een geringer zetmeelge- haJte gaan drijven, zodat deze apart verzameld kunnen worden. De con sument zal van deze wasserij profi teren doordat hij aardappelen in gesloten papieren zakken kan ko pen. De verpakking waarborgt de kwaliteit en het ras. Tevens maken gewassen aardappelen het de huis vrouw mogelijk een aardappelschil- machientje of dunschilmesje te ge bruiken. KIPPEN. Het was tooh niet voor niets dat de brandweer van Saint Etienne te laat kwam toen een boer derij in de omgeving afbrandde. Zij waren in ieder geval op tijd om zich te goed te doen aan 3300 slacht offers van de brand: allemaal kippen. STAANPLAATSEN. Do bevolking van de aarde neemt zo snel toe. dat binnen 22 generaties er nog alleen maar staanplaatsen zullen zijn. Deze voorspelling komt uit de mond van een zekere dr. Paul Sears, pro fessor aan de Yale-universiteit, en oud-president van de „American As sociation for the advancement of science". Volgens de professor kan de mens niet zonder meer voortgaan met zich ongelimiteerd voort te planten bin nen de gelimiteerde ruimten van de aarde. De geleerden moeten zich niet be zig houden met de ruimte buiten de aarde, maar over het gebrek aan ruimte op de aarde. Ter geruststelling voegt hij eraan toe, dat het nog wel 700 jaar'zal du ren voordat de wereld nog maar staanplaatsen over heeft, want zo lang heeft de mens nodig om 22 ge neraties te produceren. te doen komen om de afgevaardigden voor de nieuwe Kamer te kiezen. De raad is in zijn tegenwoordige sa menstelling en met zyn huidige taak niet geschikt om als een deel van de volksvertegenwoordiging te fungeren. De taak van de Raad is de voorberei ding in overleg met het bedrijfsleven van de instellingsbesluiten van schap pen. het toezicht op een deel van hun werkzaamheden, de voorbereiding en de vaststelling van adviezen op so ciaal-economisch terrein, de uitoefe ning van bepaalde taken in medebe wind. Geen van deze werkzaamheden kan door een Kamer van de Sta ten-Generaal worden overgenomen. Het zou een achteruitgang zyn, wanneer deze werkzaamheden niet meer door een vertegenwoordiging van het georganiseerde bedrijfsleven zouden worden verricht, maar groten deels in handen van ambtelijke Instan ties zouden komen. Zou men daarom naast een Kamer van het bedrijfsleven de raad In stand willen houden, dan zou dit weinig in overeenstemming zjjn met de wensen van hen, die van wege hun kritiek op de raad een an dere oplossing zoeken. Minister Suurhoff brengt bezoek aan Zuid-Afrika. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suur hoff, zal in de tweede helft van deze maand een bezoek brengen aan Zuid- Afrika, op uitnodiging van de rege ring van dat land. De minister zal zich op de hoogte stellen van de om standigheden waarin de Nederlandse immigranten in Zuid-Afrika leven. Sinds de oorlog hebben bijna 27.000 Nederlanders zich er gevestigd. Met Zuid-Afrikaanse autoriteiten zal hij* over de toekomstige immigratiemoge lijkheden spreken. Het aanbod der Zuidafrikaanse regering, duizend Ne derlanders uit Indonesië op te nemen, zal daarbij ter sprake komen. Vrijdagmiddag heeft de 2119 ton metende binnenvaarttanker „Bur- gundia" uit Rotterdam, die leeg op weg was naar Antwerpen, na het binnenvaren van de Oostsluis te Hansweert de buitenroldeur van deze sluis geramd. Het schip liep vanuit liet kanaal door Zuid-Beveland nor maal de sluis binnen, maar tengevol ge van een storing van de motor liep de „Burgnndia" door en ramde zo de aan de Wosterschelde gren zende deuren van de belangrijkste sluis van Hansweert, die hierdoor ontzet werden. Dit gebeurde omstreeks half vier. Het technische personeel van het uit MR. K. P. VAN DER MAN DELE: Waarschuwing tegen zelfoverschatting. In zijn gisteren gehouden nieuw jaarsrede heeft de opnieuw benoem de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr. K. P. van der Vlandele, sprekend over het onderwerp „Wat is Europa?" aller eerst gemeend te mogen vaststellen, dat weliswaar het Britse wereldrijk tot liet verleden behoort, maar, daar het een stuk Europese geesteshou ding uitdrukte, mogen wij met liet uiteenvallen van deze westerse schep ping niet meteen de geest overboord gooien, die haar tot stand bracht. Na het totalitair systeem van de Russen en het „Duitse wonder" te gen elkaar afgewogen te hebben, wil de mr. van der Mandele aan de Ka mer voorleggen, wat naar zijn-me ning in onze westerse en met name in onze Nederlandse samenleving ver keerd is en op welke wijze en in wel ke richting wij misschien de verbete ring en de vernieuwing zullen kunnen vinden. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, zo ging spr. voort, dat wij door ons onafgebroken smalend uit te laten over dat, wat zich ach ter het IJzeren Gordijn voordoet, een soort westerse zelfoverschatting kwe ken. Hij noemde het zelfs hoogst waarschijnlijk, dat alles, wat daar gebeurt, van ons standpunt uit be zien,en voor onze eigen samenleving volstrekt ontoelaatbaar en onaan vaardbaar is. Maar. zo ging mr. Van der Mandele voort, alleen een herzie ning en vernieuwing van de wes terse levenshouding zelve, waar in wij de talloze problemen, die ons dooi- interne en externe ver schuivingen en omwentelingen op gedrongen zijn, op onze manier beantwoord en verwerkt hebben, kan misschien een voorbeeld wor den, dat anderen tot navolging noopt. drie sluizen bestaande Hansweertse complex stelde onmiddellijk een on derzoek in naar de aard en de om vang van de schade. Nadat ook ex perts van de assuradeur van Ph. S. van Ommeren tot welke maatschap pij de „Burgundia" behoort zich hiervan op de hoogte hadden gesteld werd gisteravond overgegaan tot het slopen van het bovenste gedeelte van de sluisdeuren. Men zal trachten de sluisdeur provisorisch te herstellen, opdat deze vandaag weer zal kun nen functioneren. De grote- of Oostsluis, die met een zogenaamde roldeur is uitge rust, is de belangrijkste van de drie sluizen te Hansweert. Deze sluis is 152 nieter lang, heeft een invaarwydte van 16 nieter en een diepte van 6(2 metpr beneden het kanaalpeil. Dé middensluis is on geveer even groot maar is uitge rust met draaideuren. Wanneer de Oostsluis, waarin sneller ge schut kan worden niet functio neert, betekent dit vertraging voor de scheepvaart door het ka naal door Zuid-Beveland. Men beschikt in Hansweert over reservedeuren voor de Oostsluis; montage ervan betekent echter dat de sluis ongeveer een week niet kan worden gebruikt. Men zal al het mogelijke doen om stremming van de scheepvaartbeweging door het kanaal te voorkomen. Hoewel het moeilijk is een schatting van de schade te maken, kan worden ge zegd. dat deze ettelijke duizenden zal belopen. Vandaag, zaterdag, zal de deze nacht provisorisch hei-stelde, geramde sluisdeur worden uitgepro beerd. Het schip weid bij deze onge wenste manoeuvre slechts licht be schadigd. Als de tanker geladen zou zijn geweest, zo vertelde de haven meester, de heer Van Oord, dan zou het schip ongetwijfeld dwars cipor de sluisdeuren zijn geramd, 's Avonds zette de „Burgundia" de reis naar Antwerpen voort. Leden van een reddingsploeg van de Engelse Royal Air For- ce onderzoeken hier bij Uolz- minden in West-Duitsland de ij wrakstukken van een Britse Canberra-straalbommenioer- per, waarvan men gelooft, dat. M het de Canberra van de R.A.F. is, wélke begin deze week tij- dens een gewone trainings- vlucht met drie man aan boord verdween. iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VOLGENS KENGPO: Zes scheepvaartmaatschaji- pijen zullen verbindingen in Indonesië onderhouden. Het Indonesische blad Kengpo heeft vrydag bericht dat zes buitenlandse scheepvaartmaatschappyen verlof van de Indonesische regering hebben gekregen om de verbinding tussen de eilanden van Indonesië te onderhou- van scheepvaart, Nazir, had gezegd van schepevaart, Nazir, had gezegd dat dit de Westdultse Hapag Is, de Japanse Tokio Senpakoe, de Britse Blue Funnel, de Amerikaanse Isth- mian-line en ondernemingen uit Polen en Joego-Slavië. De Hapag en de Japanse maat schappij waren reeds tien dagen gele den begonnen. Nazir verwachtte eind januari 26 Japanse schepen in Indo nesië met een totaal tonnage van 75.000 ton. Naar verwachting zouden in maart alle verbindingen hersteld zijn. Het charteren van de Japanse schepen kostte een 1V2 miljoen Neder- landse guldens, „maar dit was slechts een derde van de vier miljoen trans- fersonkosten en winst die de K.P.M. anders maandelijks binnenkreeg". Het Indonesische ministerie van voorlichting zei vrijdag in een ra dio-uitzending dat in binnen- en buitenland door provocerende rap porten een zenuwenoorlog was be gonnen om „onze strijd te ver zwakken". Men gewaagde van een niet nader aangeduide vijand die probeerde zfln verzetskracht door ondermijnende handelingen of met wapengeweld te vergroten. Een ongeïdentificeerd vliegtuig had bo ven Timor wapens uitgegooid. STEMMEN UIT DE KERKEN g Deze foto laat zien hoe dc Is- s raclisclie minister-president, David Ben Goerion, ernstig kij- H kend de wacht groette, terwijl g hij de residentie van de Israë- j§ lische president in Jeruzalem verlietna aan de president het §1 ontslag van zijn kabinet te M 1§ hebben aangeboden. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Besloten tot toetreding na diepgaand beraad De synode van de Ger. Kerken in Indonesië heeft aan haar leden een verantwoording; gezonden van haar besluit waarom zij zich heeft aange sloten bij de Wereldraad der Kerken. Dit besluit is gevallen in 1955. Inder tijd heeft dit besluit enige erwondering gewekt, hetgeen te begrijpen is. Deze Ger. Kerken in Indonesië zijn voortgekomen uit het zendingswerk van de Ger. Kerken in 011s land. Tot 1948 hebben deze kerken een classis gevormd van de Ger. Kerken in ons land als classis Batavia. Sindsdien hebben zij een zelfstandige kerkformatie gevormd: De Gereformeerde Kerken in Indonesië. Deze kerken zijn vooral te vinden op Midden-Java, terwijl het eiland Soemba, waar vroeger de Ger. Kerken van ons land zendingswerk hadden, dat zeer lange tijd nog al onvruchtbaar was, nu zendingsterrein is van de Ger. Kerken in Indonesië. Het zendingswerk van de Ger. Kerken is vrijwel gelijk verlopen als het zendingswerk van andere kerken, waar ook de kerken van Indonesië zelfstandig geworden zijn, gedeeltelijk vóór de Tweede Wereldoorlog en gedeeltelijk daarna. Het is ook te begrijpen dat deze jonge kerken een nauwe band hebben onderhouden met de kerken uit uier-zendingswerk zij zijn voortgekomen en dat zij voor allerlei zaken hulp hebben gevraagd waar zij deze nog niet konden ontberen. Zo -zijn er ook vanuit de Ger. Kerken voortdurend zendingspredikanten naar Indonesië gezonden. Evenals de andere zelf standig-geworden kerken hadden zij deze zendingspredikantcn vooral no dig voor de opleiding van eigen predikanten en zendingsarbeiders. Uit deze gang van zaken is weer te verstaan dat deze jonge kerken in Indonesië, hoewel zelfstandig, zich toch gewoonlijk nauw aansloten bij de adviezen die vanuit de moe der-kerk werden gegeven. Daarom heeft het enige verwondering ge wekt dat, terwijl de Ger. Kerken'' in ons land tot nu toe alleen maar een afwerend gebaar hebben ge maakt tegenover de Wereldraad der Kerken, de Ger. Kerken in Indone sië zich daarbij hebben aangesloten. Ook in eigen kring heeft dit besluit van een paar jaar geleden waar schijnlijk enige verbazing en beroe ring gewekt cn deze verbazing zal nog wel voortgaan in sommige de len van hun kerken, waarom de synode het dan nu nodig vindt te genover de leden van eigen kerken, rekenschap te geven van het in 1955 genomen besluit en daarmee alle motieven op tafel te leggen die haar hiertoe bewogen hebben. Reeds in 1949. dus in het jaar na de zelfstandigwording, is op de eer ste synode van deze kerken uitge sproken „dat wij de roeping gevoel den, gemeenschap te zoeken met alle kerken, die Jezus Christus als eeuwige Zoon van God en enige Za ligmaker belijden, dat de Wereldraad van Kerken zulk een gemeenschap van kerken ook bedoelt te bieden; dat een zich afzijdig houden van de Wereldraad een verzaking van onze roeping in dezen zou kunnen bete kenen". Wel had men bezwaar tegen „in terpretatie en gebruik van de basis formule. waarop de kerken in de We reldraad samen kwamen". Daarom nam men toen geen besluit tot aan- i sluiting. Men wilde eerst afwachten I het advies van de Gereformeerde Oecumenische Synode te Amster- I dam en dat van de Ger. Kerken ir Nederland, die beide in 1949 zijn ge houden. „De bezwaren tégen, kon den niet opwegen tegen de argu menten vóór". In 1950 te Semarang en in 1952 te Bandoeng is er op de synode van de Ger. Kerken in Indo nesië wederom over gesproken. Ir 1955, op de synode te Djakarta werd, „na uitvoerige overweging be sloten tot aansluiting bij de Wereld raad der Kerken over te gaan". Te vens is toen besloten eeiï „reken schap van gevoelen" te geven waar om het advies van de Ger. Oec. Sy node en van de Ger. Kerken in Ne derland, niet is gevolgd. Wanneer de kerken tot het besluit van aansluiting bij de Wereldraad gekomen zijn. heeft dit zijn oorzaak gevonden m het feit dat zij zich in Indonesië en met name op Java, waar de christenen als een kleine minderheid staan temidden van een Mohammedaanse bevolking, moei lijk zich geheel cn al konden isole ren. Reeds vóór 1940 waren er aller lei contacten en allerlei werk werd samen aangepakt. Na de laatste wereldoorlog zijn deze jonge, en nog zo kleine, kerken al meer op één hoop gedreven. Bij elkaar hebben zij steun gezocht en gevonden. Ge meenschappelijke kerkdiensten zijn daar „een veel voorkomende vorm van samenwerking". De „confessio nele verschillen" heeft men hier la ten rusten en des te meer nadruk gelegd op „de gemeenschappelijke belijdenis". Er is een afspraak ge maakt dat degenen die in deze diensten zouden voorgaan, „slechts het zuivere Evangelie naar de Schriften zullen brengen, de H. Doop zullen bedienen naar de instelling van Christus en volgens de formu lieren onder ons erkend". „Op grond van de H. Schrift kan de toe- gan gtot de Avondmaalstafel ech ter nimmer beperkt worden tot le den der Ger. Kerken alleen". Hier (Vervolg op pag. S) Het Wereldgebeuren Offers Zoals donderdag werd gemeld, zal aan het hoofd van het Afri kaans-Aziatische bureau in Cairo een Egvotische secretaris-ge neraal staan De secretarissen zullen afkomstig zijn uit Ghana. India. In donesië, Kameroen, Irak. Soedan, Syrië ende Sow jet-Unie alsme de communistisch China. De Afri kaans-Aziatische conferentie. die hiertoe besloot, was lang niet zo of ficieel als die van twee jaar geleden te Bandoeng. Nu waren niet de re geringen vertegenwoordigd; de gede legeerden waren er veelal in parti culiere functies. Zo waren er behal ve ambassadeurs ook vroegere mi nisters, verbannen leiders, voorzit ters van communistische „vredes- fronten" en zakenlieden die kwamen zien of er zich commerciële moge lijkheden zouden openen. In Ban doen was de Sowjet-Unie niet ver tegenwoordigd, maar in Cairo had den de Russen het hoogste woord. Zelfs werd het werk der subcommis sies aangehouden in afwachting van een „economisch verslag" dat de Rus Arzoemanian moest uitbrengen. En toen deze Armeniër zijn relaas had beëindigd, klonk een stormachtig ap plaus. Arzoemanian beloofde namelijk koeien met gouden horens in een „verslag", dat overliep van vriendelijkheid. „Wij zijn bereid", zo sprak hij onder meer, „om U te hel pen zoals broeders elkaar helpen, zonder bij-oogmerken. Zeg ons, wat U nodig hebt, en wij zullen U helpen en U, naar onze economische moge lijkheden van dienst zijn. Wij willen voor U fabrieken bouwen. Wij kun nen voor U ziekenhuizên. scholen en wegen tot stand brengen. Wij kun nen professoren uitzenden om bij uw onderwijs van dienst te zijn en U kunt uw studenten naar ons sturen. Wij zijn niet op voordeel uit. Wij vragen U niet om lid te worden van een of ander blok. Onze enige voor waarde is. dat er geen voorwaarden mogen zijn Ook al is deze conferentie van Cairo onofficieel geweest en al hebben verscheidene Afrikaan se en Aziatische regeringen haar ge boycot omdat zij wisten dat er com- nunistische addertjes onder het gras schuilden, toch moet men de uitwer king van zulke beloften op de bevol kingen van deze achtergebleven ge bieden niet onderschatten. Immers: meer en meer worden de mensen in deze grotendeels met armoede, ziek ten en analfabetisme kampende lan den zich ervan bewust, dat het hun juist aan fabrieken, scholen, zieken huizen, professoren enz. ontbreekt. Op een of andere manier zal in al deze behoeften moeten worden voor zien. En daarbij kan hulp van bui tenaf niet ontbreken. De onbaatzuchtigheid die Arzoe- maniak voorwende moet men overigens niet al te serieus ne men. In dezelfde toespraak kwam de ware aap uit de mouw: „Er is voor U één methode om zelf kapi taal te vormen: door het van de ko loniale profiteurs in uw landen te nemenWij herinneren aan de Egyptische ervaring met de natio nalisatie van het Suezkanaal waar van het profijt vooraan aan Egypte ten goede komt. De Indonesiërs heb ben nu dezelfde weg ingeslagen". Het doel van de Russen is; de ver dere terugdringing van westerse in vloed uit het Afrikaanse en Aziati sche gebied, dat zich uitstrekt van de zuidelijke oevers der Atlanti sche Oceaan tot de noordelijke boor den van de Stille Oceaan en waar tweederde woont van de 2.7 miljard mensen, die de aarde bevolken. Het doel is de uitbreiding van het com munistische stelsel. Voor het westen betekenen Arzoe- manians woorden daarom een nieuwe uitdaging. Moeilijk kan men de betrokken regeerders in ach tergebleven gebieden verzoeken, de aangeboden hulp niet te aanvaarden. Maar wel is ei nu. naast het zede lijke motief dat altijd heeft bestaan, een argument v--n puur eigenbelang om de hulp aan de achtergebleven gebieden, ook van het westen uit, te vergroten en te versnellen. Voor de Russische despoten is het gemakkelijk, vast te stellen dat het meeste geld aan bewapening en aan buitenlandse hulpverlening moet worden besteed door aan het eigen volk zware offers op te leggen. In de westerse parlementaire democra tieën zal er echter tijd en betoog no dig zijn om een goed tegenwicht te vormen. Want het staat wel vast, dat zo'n grootscheepse hulpverlening ten koste zal moeten gaan van veel westerse luxe en weelde. Zodat ook hier zware offers nodig zijn, die ech ter vrijwillig kunnen worden ge bracht. „VEELBELOVENDE" KUSSEN confererend in Cairo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5