PREDIKBEURTEN GEBREK WERKGELEGENHEID OP THOLEN BESPROKEN WALCHEREN OFFICIËLE PUBLIKATIES ZEEUWSE LANDBOUWERSZOON NU LUCHTHAVENDIRECTEUR ZATERDAG 4 JANUARI 1958 PRO V 1 N O 1 A LEI ZEEUWSE COURANT 5 „FORUMAVOND" IN POORTVLIET Vestiging kleine, arbeidsintensieve bedrijven is noodzakelijk In tie verenigingszaal boven het gemeentehuis van Poortvliet is vrijdag avond onder voorzitterschap van burgemeester VV. J. van Doorn van Poortvliet een „forumavond" gehouden over de moeilijkheden van het eiland Tholen in verband met het grote gebrek aan werkgelegenheid. In dit forum hadden zitting burgemeester Van Doorn van Poortvliet, burgemeester J. van den Bos van Sint Annaland, de heer E. Ph. Nieuw- kerk, fabrikant, notaris W. L. Blindenbach uit Sint Maartensdijk, ds. H. de Bouter uit Stavenisse, de heer C. J. Moerland, voorzitter van de af deling Tholen van de Algemene Nederlandse Agrarische Bond, en me juffrouw Paling. Vanzelfsprekend kreeg dit forum verschillende vragen te beantwoor den over de werkloosheid en de toekomstmogelijkheden voor het eiland. Belangrijk werd vooral geacht de opleiding tot geschoolde werkkrachten, intensivering van landbouw en het verkrijgen van tuinbouw. Maar de industrialisatie moet op de eerste plaats staan, al was men algemeen van mening, dat grote industrieën voorlopig niet op Tholen gevestigd zul len worden. Maar wel moet sterk gestreefd worden naar de vestiging van kleine, arbeidsintensieve industrieën. Ook werd het wenselyk geacht een sociologisch rapport over het eiland te doen samenstellen, waarin de oor zaak, het gevolg en de oplossing van het probleem op wetenschappelijk verantwoorde wijze zou moeten wor den vastgesteld. Er werd op .gewezen, dat Tholen in de loop van de jaren een sterk veranderde bevolking zal kr|jgen, omdat vele werkloze arbei ders inkomsten zoeken buiten het eiland, bijvoorbeeld in het Rotter damse havengebied. De bevolking van het eiland Tholen, zo bracht men naar voren, is nog te veel ingesteld op zware arbeid, wel ke in ae meeste gevallen dan werk is voor ongeschoolden. Maar in deze tyd van mechanisatie en automatise ring is er een grotere vraag naar geschoolde, gespecialiseerde arbei ders. Burgemeester Van Doorn zei in zijn openingswoord onder meer, dat er nog meer activiteit van het Thool- se bedrijfsleven moet komen, terwijl de uitbreiding van de werkgelegen heid zowel eilandelyk als provinciaal gestimuleerd moet worden. De fabrikant, de heer E. Ph. Nieuw- kerk, achtte het belangrijk, dat ook de reeds bestaande werkgelegenheid op Tholen zo veel mogelijk wordt uit gebreid. Dit is onder meer tè bereiken door samenwerking in de verschillen de bedrijven. „Het schreeuwen om industrie is wel erg leuk", zo zei burgemeester J. van den Bos van Sint-Annaland, „maar grote industrieën zie ik hier voorlopig nog niet". „Voorlopig zullen we het dan ook vooral moeten zoeken in intensivering van de landbouw en verkrygen van tuinbouw", aldus de burgemeester. De heer C. J. Moerland sneed de bezwaren aan, die in sommige kringen gemaakt worden tegen het verdwijnen van de landelijke sfeer door de komst van industrie- en. Maar als Tholen uit de moei lijkheden wil geraken, dan zullen ook in de landbouwsector opoffe ringen gedaan moeten worden, al dus de voorzitter van de afdeling Tholen van de Algemene Neder landse Agrarische Bond, Grotere samenwerking, vooral om de voordelen, die het Deltaplan zal op leveren te verkrijgen werd door no taris W. L. Lindenbach belangrijk ge acht. Ook noemde deze spreker een ZONDAGSDIENST ARTSEN Middelburg: dokter J. z. S. Pel, Rouaan- se kaal 11, tel. 2583; Vllssingen: dokter L, P. Boone, Badhuisstraat 30, tel. 2950; Serooskerke, Veere en westkapelle: dokter M. van der Sluijs, Markt A 155, Veere, tel. 01181—271: Koudekerke, Zou- telande en Oostkapelle: doktér M. Hui ghen, Dè Caserabrootstraat 2G, tél. 01187 —234. APOTHEKEN. Vllssingen D. H. van de Kleine Mulder, Singel 9. tel. 2730; Middelburg: Van der Harst, Korte Delft 12, tel. 2789. Zondagsdienst Taxi's Middelburg: T. C. WALCHEREN, tel. 3200. v. DOESELAAR, tel. 2158. instellen van een V.V.V. voor het hele eiland zeer wenselijk, want er bestaan op het eiland genoeg mogelijkheden voor recreatie. Ds. H. Bouter belicht te in een korte inleiding de geestelijke achtergronden van deze Thoolse pro blemen. Tydens het forum werd onder meer het instellen van een industrieschap overwogen. Een en ander zal echter op meer officiële wijze ingesteld moe ten worden. Burgemeester Van Doorn dankte in zijn slotwoord voor de grote opkomst. Bevolkingsaanwas Meliskerke. Het zielenaantal van de gemeente Meliskerke nam in het afgelopen jaar toe met 24. Op de laatste dag van 1956 had Meliskerke 708 inwo ners, waarvan, 372 mannen en 336 vrouwen. Dit aantal steeg in 1957 tot 732 personen door de geboorte van negen mannen en tien vrouwén en door de vestiging van 24 personen, te weten elf mannen en dertien vrou wen. Dit aantal verminderde door 't overlijden van vier personen drie mannen en één vrouw en door vertrek van vijftien personen, name lijk zes mannen en negen vrouwen. Zo bedroeg het aantal inwoners aan het eind van 't vorig jaar 732. Er werden twaalf huwelijken gesloten en geen echtscheidingen aange vraagd. KERKNIEUWS Ds. J. S. Hartjes 40 jaar predikant Maandag 6 januari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat ds. J. S. Hart jes te Hall als Néd. hérv. predikant in het ambt werd bevestigd. De ju bilaris werd 23 april 1888 geboren. Na het voltooien van zijn theologi sche studie werd de jubilaris predi kant te Barnave-Aucelon in Frank rijk. Op 6 januari 1918 werd ds. Hartjes te Hall in het ambt beves tigd. Daarna vertrok hij naar Ril- land-Bath, waar hij van 1925 tot 1928 predikant was. Óp 1 juli 1928 verbond hij zich aan de Ngd. herv. gemeente van Vlissingen, welke ge meente hij diende tot aan zijn emeri taat, dat hem in 1953 werd verleend. Tijdens zijn ambtsperiode in Schèldestad vvas ds. Hartjes praeses van de Classis Middelburg. In Vlis singen nam hij een vooraanstaande plaats in het kerkelijke leven in. Geen beslissing Viissings schooldamtoernooi. Onder grote spanning is do laatste ronde van het schooldamtoernooi in Vlissingen verspeeld. De beide riva len, de Nijverheidsschool B en de St. Paulus r.-k.-ulo A, stonden gelijk. Wie de laatste wedstrijd dus /.oü winnen, had beslag op de wisselbe ker gelegd. Zover Is het echter niet gekomen, want de beide zestallen streden met zoveel enthousiasme en volharding, dat er tenslotte een 66 eindstand Uit de bus kwam. Deze wedstrijd had een sensatio- néèl verloop. De Nijverheidsschool kon eerst een voorsprong van 40 nemen én hèt pleit leek toen al be slecht. Maar eerst werd het 42 en na de vierde wedstrijd-beëindiging was het zelfs 44. De Nijverheids school kwam daarna op 64 en de laatste partij moest dus de beslis sing brengen. Drie uur duurde die laatste partij, maar de r.-k.-ulo kwam er tenslotte als winnaar uit te voorschijn. Eindstand dus 66. De r.-k.-ulo en de Nijverheids school B zullen nu nog een be slissingswedstrijd spelen. Eindigt deze wedstrijd ook in een gelijk spel dan beslissen de bordpunten. Daar de laatste wedstrijd zoveel tiid in beslag nam, sprak de wethou der van onderwijs, ae heer W. Pop- pe in een zaal van de voormalige Willem Hl-kazerne, een slotwoord nog voor de beslissing was gevallen. Hij kon de wisselbeker van de Ko ninklijk Nederlandse Dambond dus niet uitreiken. De heer Poppe bracht dank aan de Vlissingse damvereni ging DJ.D., en speciaal aan de he ren Goedbloëd, voor het organiseren van dit toernooi. De wethouder wees er op, dat aan vankelijk slechts aan een deelname van dertig veertig scholieren ge dacht was, maar dat het er tenslotte meer dan 200 bleken te zijn. Hij noemde dit toernooi een voortreffe lijke vrijetijdsbesteding. In overwe ging zal worden genomen, dat vol gend jaar ook het gemeentebestuur een prijs beschikbaar zal stellen. Op zijn vraag of de jeugdige dammers volgend jaar weer zullen deelnemen, kreeg wethouder Poppe uit tiental len kelen een massaal „Ja" te horen. Tenslotte reikte hij aan de leiders van de zestallen een diploma uit. De uitslagen van de finalewed strijden luiden: Nijverheidsschool f Nijverheidsschool d 66; Nijver- VLISSINGEN. HINDERWET VERGUNNING VERLEEND. B. én w. van Vlissingèn; gèlèt op art. 12 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 23 decem ber 1957 aan C. I. Somers te Vlissingen dp de daarbij gestelde voorwaarden vergunning is verleend tot het oprichten van een constructiewerkpiaats. waarin 13 elektromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 85 p.k. gebezigd zullen wor den en een opslagplaats van gas- en zuur- stofflessen op het perceel, kadastraal be kend gemeente Vlissingen, sectie B no. 1885, gelegen aan de Koningsweg. Vlissingen, 4 januari 1958. VLISSINGEN. HINDERWET VERZOEK VERGUNNING. B. en W. van Vlissingen: brengen tér openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie. 2e afdeling, ter Inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de C V. Vlissing se boekhandel, handelsdrukkerij en bin derij v.h. De Vey Mestdagh te Vlissingen om vergunning tot het uitbreiden van de drukkerij door het plaatsen van een elek tromotor met een vermogen van 4.5 p.k. op het perceel Bellamypark 45, kadastraal bekend gemeente Vllssingen, sectie E, nr. 1490. Gedurende tien dagen, te rekenen van 4 januari 1958 af, bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren te gen liet verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 21 Januari a.s., des voormiddags 10 uur, ten ge- méentehuizc, een openbare zitting wor den gehouden, waarin mondeling bezwa ren tegen de inwilliging van dit vër- zöëk kunnen worden ingebracht. Een leder kan ter secretarie der ge meente kennis nemen van de ter zake in gekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning én degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep ge rechtigd degene die, zonder op de open bare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwa ren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in déze gemeente of in een aangrenzende gemeen le, waar open bare kennisgeving wordt gedaan Vlissingen, 4 januari 1858. UITBREIDINGSPLAN VLISSINGEN 1933 Het hoofd ven het gemeentebestuur van Vlissingen brengt ter openbare ken nis: I. dat het besluit van de raad dezer gemeente van 27 juni 1937. no. 1, tot her ziening van het „Uitbreidingsplan Vlis singen 1953'" door Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd bij hun be schikking van 10 december 1957, no. 2548/ 270. 3e afdeling; II. dat het onder I genoemde raads besluit van 6 januari 1958 af voor een leder ter inzage is nedergelegd ter ge meentesecretarie, 2e afdelfng (kamer no i); III. dat belanghebbenden, die bezwa ren tegen het onder I genoemde plan tol herziening bij de raad hebben ingediend, binnen één maand, te rekenen vanaf de onder II genoemde datum van ter In zagelegging. tegen voormelde goedkeu ring bij de Kroon beroep gunnen instel len. Vlissingen, 31 december 1957. heidsschool eNijverheidsschool r.k.-ulo-Nijverheidsschöol b 6—6. De eindstand luidt: i. St. Paulus r.-k.-ulo a 5 gespëeld 9 punten 52-8, bordpunten; 2. Nijverheidsschool b 59, 50-10; 3. Nijverheidsschool c: 56, 33-27; 4. Nijverheidsschool e: 5-3, 18-42; 5. Nijverheidsschool d: 5-2, 16-44; Nijverheidsschool f 5-1, 11-49. In totaal werden er 570 pa/tijen gespeeld voor dit toernooi, MIDDELBURG Botsing op kruispunt. Op het kruispunt Koepoortstraat Verwerijstraat te Middelburg botsten twee personenauto's, respectievelijk bestuurd door de heren W. G. P. en J. A. J. de J., beiden uit Middelburg, te gen elkaar. P. verleende hierbij geen voorrang aan de anderë automobilist. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Er was wel veel materiële schade: de auto van P. werd aan de rechterzijde ingedeukt, terwijl de auto van J. de J. aan de voorzijde bescha digd werd, VLISSINGEN GEVONDEN VOORWERPEN. De commissaris van politie te Vllssin gen maakt bekend dat in het tijdvak van 26 december 1957 tot en mét 1 januari 1958, de navolgende voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: diverse rijwielen, diverse handschoenen, diverse portemonnee's, diverse sleutels, plastic ballen, autoped op luchtbanden, diverse wantjes. En dat aan zijn bureau de adressen zijn te bekomen alwaar de navolgende voorwèrpén zijn te bevrègen: Groen dekzeil, diverse handschoenen, brillekoker, diverse portemonneès. sler- duif, bril, overal, veillngkist en etui met Inhoud. Waar zijn onze schepen? Aludra 1 Norfolk Aldabi 1 Santos. Amerskerk l Port Elisabeth. Annénkerk 1 Aden. Axeldijk 1 Santos. Bennekom 31 Punta Cardon n. Maracalbo. Bolssêvain 1 Mauritius. Bussum 1 Rotterdam. Caltex „Pernis" 1 70 m. n. Kp. Elba. Caltex „Rotterdam" 31 110 m. o.n.o. Bahrein. Charts 8 Maracalbo. Cottiea 1 Antwerpen n W.-Indië. Dongedijk 2 Vancouver. Eèmdljk 2 Tampico. Esso „Amsterdam" l Aruba verw. Esso „Den Haag" 1 75 m. z. Fiores. Esso „Nederland" 3 Suez n. Mena al Almadi. Frans van Seumeren 2 Newcastle. Gaasterkerk 2 Amsterdam n. Bremen. Grootekerk 2 Tanga. Groote Beer 1 270 m. n.n.o. Diego Garcia. Gulneekust 3 Freetown. Hersilia 1 Willemstad. Hestia 31 Puerto Ordaz n. Amsterdam. Hoogkerk 2 Marseille. Houtman 4 Lor. Marques verw. Jagersfontein l 420 m. n.o. St.-Helena. Joseph Frering 1 Monrovia. Kalydon 2 Rotterdam n. Curagao. Katelysia p. 2 Kreta. Kenia 2 Curasao. Kermia 3 Curasao. Kertosono 1 Bëira. Korovina e Eastham n. Rotterdam. Kleldrecht 2 Rotterdam Kloosterdak 2 Rotterdam n. Hamburg. Kryptos 1 130 m. n.o. Paramaribo. Kylix p. 1 Singapore. Leersum 2 40 m. w. Acapulco. Leto l 120 m. w. Lizard. Lekhaven p. 1 Kp. Trio. Limburg p. 1 Mini. Louis Lantz 1 Monrovia n. Emden. Maashaven 1 100 m. z.o Recife. Macoma 4 Cochin venv. Merwedè 1 Gravezend. Malea l Colombo. Nestor 1 210 m. z.t.w. Kp. Hatteras. Nlas 2 Mahe. Nieuw Amstèrdam 2 Havana. Noordzee 1 130 m. n. Madeira. Neass Comander 1 Port Said. Ootmarsum 2 Havre. Oranje 3 Southampton. Oranjefontein 31 Hamburg. Peperkust p. 2 Ouessant. Phrontis 3 Port Said. Prins Casimir p. 3 Kp. Finisterré. Purfina Nederland 1 80 m. n.o. Guade loupe. Rijndam 1 650 m. o.H.o. Cape Race. Ruys 2 Kaapstad n. Rio de Janeiro. Röepat 2 Amsterdam n. Bremen. Samarinda 1 260 m. n.t.w. Fortaleza. Scherpendrecht 1 70 rn. z.o. Str. Urmuz. Sibajak 1 400 m. z.w. Minicoy. Silvretta 2 Antwerpen. Slledrecht 1 Havana n New York. Statendam 1 Havana. Stad Schiedam 3 Rotterdam. Straat Torres 3 Adelaide n. Fremantle. Straat Malakka - Slanghai n. Kobe. Sumatra 2 Djakarta. Sunetta 1 1320 m. w.n.w. Fidjl eilanden. Tabinta 2 BelawAn. Tar3 p. 2 Dungeness. Telamon 1 Pilot Orinocorivier. Theobaldlus 31 250 m. z.o. Kp. Palmas. TJiluwah 1 Singapore. TJinegara 2 Durban. Utrecht p. 2 Kp. Guardafui. Vasum 2 Gibraltar n. Lands End. Philadelphia. Waterman 2 Singapore. Weltevreden p. 1 Gibraltar. Willem Barendsz 1 Gotenburg. Wleldrecht 1 Bremen. Wonorato 1 340 m. n.w. Iwojima. IJssel 1 540 m. w.z.w. Fayal. Zuiderkruis p. 3 Kp. Bon. Geslaagd Donderdag slaagde in Den Haag voor het examen eerste stuurman G.H.V. de heer P. J. H. Seybel te Vlissingen, vroeger te Zierikzee en thans leer ling van de „De RuyterschooP' in Vlissingen. Walcheren ZONDAG 5 JANUARI 1958. Ned. Herv. Kerk: Arnemulden 10 en 2.30 ds. Verwey; Domburg 10 ds. Van Vliet, 7 ds. Van Vliet; 10 bev. kerkeraadsleden; Gapinge 10 ds. De Boer; Grijpskerke 10 vicaris Duve- kot, 2.30 as. V. d. Linde; Klevers- kerke 2 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. Hoffman (b. a.), 2.30 ds. Durlc- stra; 't Zandt 10 ds. Durkstra (b.d.) 7 ds. Durkstra; 't Zandt 10 ds. Durk stra (b.d.), 10.15 jeugdkerk, 7 ds. Hoffman; Meliskerke 2.30 Roskam Abbing; Engelse kerk Middelburg: 10 dr. V. d. Linde; Nieuwe kerk 9 vie. ds. Don, 10.30 ds. Dijckmeester (H.D.); Koorkerk geen dienst, 7 ds. Aalders (V.H.); Nieuw- en St. Joos- land 10 ds. Van Haarlem, 14.30 ds. Van 't Hof: Oost- en West-Souburg 9.30 en 11 ds. Haitjema; Oostkapelle 10 ds. Richard, 2.30 ds. De Boer; Ritthem 10 ds. Van 't Hof, 2.30 ds. Van Haarlem; St. Laurens 10 ds. Ko ning en 2.30 ds. Koning; Veere 10 10 ds. Otte; Vlissingen, St. Jacobs- kerk 9.30 ds. Y. v. d. Schoot (jeugd dienst) en 5 ds. J. Kwast; Engelse Kerk geen kerk voor jongeren; Jo- hanneskerk 9.30 ds. de Groot, 7 ds. v. d. Schoot; Havendorp 10 ds. J. Kwast; Vrouwenpolder 2 ds. De Boer; Westkapelle 9.30 ds. Oosthoek, 2.30 ds. Oosthoek (H.D.); Zoutelan- de 9.30 ds. Wagéner, 2.30 Idem. Adventkerk Vlissingen 4 jan.: 9.15 ds. Smit, 10.15 Bijbelstudie; Advent kerk Middelburg (4 januari): 10 Bij belstudie, 11 ds. Smit. Gercfornieel'de Kerk: Arnemuiden 10 en 2.30 ds. De Jong; Domburg 10 ds. De Groot; Gapinge 9.30 en 2 ds. De Nood; Grijpskerke 10 en 2.30 dis. Vlaardingerbroek; Koudekerke 9.30, en 2.30 ars. A. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. Van Heesen: Middel burg 9.30 ds. Koers, 2.30 dis. Van Hout en 5 uur ds. Koers; (Noorder kelk) 9.30 ds. Van Houten; Óóst- en West-Souburg 9.30 en 2.3Ö ds. Bre- derveld; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Dondorp; Serooskerke 10 en 2.30 ds. Van Wouwo; St. Laurens 10 en 2.30 Koning; Veere 10 en 2.30 cis. Streefkerk; Vlissingen 9.30 en 5 dra. Verschoor; Vrouwenpolder 10 en 2.30 V. d. Wal; Westkapelle 10 lees- dienst, 2.30 ds. De Groot. Gereformeerde Gemeente: Aagte- kerke 9.30, 2 en 6 leesdienst; Arne muiden 9.30, 2 en 6 leèsdiènst; Me liskerke 9.30. 2.30 en 7 leesdienst: Middelburg 9.30, 2 en 6.30 leesdienst; Oostkapelle 10 en 2.30 leesdienst; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 lees dienst; Westkapelle 9.30, 2 en 6 lees dienst. Chr. Gereformeerde Kerk: Middel burg 9.30 en 3 ds. Van der Molen. Ver. van Vrijz. Hervormden en Re monstrantenkring: Middelburg geen dienst; Vlissingen 10.45 ds. N. v. d, Wal. Evangelisch Lutherse Gemeente: Middelburg 5 ds. Johannes; Vlissin gen 10.15 ds. Johannes. Doopsgezinde Gemeente: Middel burg 10.30 mej. Bos; Vlissingen geen dienst. Hersteld Apostolische Zendingsge meente: Vlissingen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Leger des Heils: Middelburg 10 opdrachtdienst, 7.30 verlossingssa menkomst; Vlissingen 10 opdracht- dienst, 7.30 verlossingssamenkomst. Middelburg G.G.N. (kantinezaal vei ling): 9.30, 2 en 6.30 leesdienst. (Slot van pag. 1) sing mogelijk: „Op 8 januari 1918 ging ik in de sneeuw naar Soester- berg". Luchtdoop boven Souburg Maar dat alleen maar 'n afsluiting van wat veel eerder begonnen was. Eerst met Farman en de rug van Olieslagers en daarna, op 29 septem ber 1916, in Souburg met de lucht doop. Daar op Walcheren was tijdens de mobilisatie een vliegtuig gedeta cheerd, Het diende voor de kustver- kenning en de luitenant ter zee H. Nieuwenhuis, de latere directeur van de K.N.I.L.M., vloog die machine. De jonge luitenant Dellaert zag wat in die luchtvaart, dat wist men daar. En op die 29ste september nam Nieuwen huis hem mee. „Ik ben Nieuwenhuis m|jn hele le ven dankbaar geweest voor die luchtdoop. Al gauw ging ik gere geld mee. Ik was geen waarnemer, maar ik werd wel als zodanig aan gewezen. Ik kreeg zelfs een rijks daalder per uur vliegen en ik was vrijgesteld van piketdienst. Dat vond lk gewichtig. Ze hadden ge zegd: de luitenant moet 24 uur be schikbaar zyn.... Vanaf die eerste keer af dat lk een vliegtuig zag, had het vliegen me bekoord en ge grepen. Ook nog, nadat lk zo de no dige noodlandingen had meege maakt met Nieuwenhuis en met Karei Doorman, die daar eveneens gedetacheerd was. Meestal zag ik het gevaar niet, ook niet als ef bij voorbeeld een zuigerstang dwars door de cilinder vloog. Maar op een keer, toen ik met Karei Doorman mee zou gaan, had de mecano een oliekan op de vleugel laten staan. We waren net van de grond toen die ln de schroef terecht kwam en de hele zaak finaal ln elkaar from melde. Als we toen wat hoger had den gezeten, kon Ik dit nü.nlet meer vertellen. Die keer heb ik me wel gerealiseerd, dat het op het kantje af was. Toen ik weer eens zou gaan vliegen, lag ik met griep in bed. Maar Karei Doorman kwam me vertellèn: „Je moet mee de lucht in!" Er moet een soort vonk in mij geslagen zijn, want de griep was over. En het was toch werkelijk een echte griep met koorts Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: G. TaxSluis, z.: G. H. Ko- toun—Van der Linden, M. M. L. Bos- keljon—Zuidema. z.: P. M. Bommeljé— Joziasse. z.; L. C. de Wilde—De Pagter. z.: M. Keerssemaeckers—Walter, z.: T. Goeseije—De Visser, z.; C. C. Schipper— Marteijn. z.; M. Fagg—Hijman, d.; A J. Andries—Vermeulen, z.; L. J. Paczek— v Flierenburg cl.; J. M. Mulder—Van Rchie. z.: P. C. Vadfer—v. d. Giezen, z.; II. Wiénnga—Kullöer, d P. W. Schelkcrs —De Haas, z. Ondertrouwd: c. A. van Vèlzen, 28 j. en J. E. A. van dén Steen. 28 j. A. P. Schuit, 21 ,i. en C Struiwigh, 23 J Getróuwd: G. Krieg, 26 j. en E. M. den Boer, 20 j.: M. Móés, 22 j, en w. B. Bron- ke, 17 j.; j. Inderwisch, 28 j. en C. C. van Marton, 21 j. Overleden: W. Langeraar, 68 j.: M. C. Somers, 67 j., echtg. v. W. C. Meijboom; van Peenen, 86 J„ weduwnaar van J. Risseeuw; L. Kesteloo, 66 J., echtge. v. W. Koelse; E, M. Roeglers, 65 J., weduwe "2. P. F. Alleljn; J. S. Gillissen Ver- schage, 50 j., weduwe v. Ch. A. Lute. RITTHEM. Éêvallfeö: c. J. vèrhagè—De Visser, d. Ze vond het goed Luitenant Dellaert zat er direct goed in, daar in Soesterberg. Hij had immers al gevlogen en hij kèndè Nieu wenhuis en Karei Doorman. H|j leer de vliegen onder de latere generaal Willem Versteegh en haalde op 22 september 1918 zijn brevet als zo als het toen heette „pilote-avia- teur". „Ik had daar eeii druk en een goed leven", vertelt de heer Dellaert verder. Je hoefde het er niet druk te hebben. Maar als je wilde, kon je er een hoop ieren. Dat deed Ik. want de bekoring van de vliegerij bleef. Ik wil daarom ook nog lets van ïflijn vróuw zeggen. Ze was toen nog mijn ver loofde. een Belgisch meisje, dat in de oorlog naar Zeeland was gevlucht. Nooit heeft ze het mij lastig gemaakt, nooit heeft ze iets van dat vliegen ge zegd. Ik wilde gaan vliegen. Dat vond ze goed en daar werd met meer over gepraat. het zelf noemt. En eigenlijk bekoorde dat woord gebruikte hij zelf graag alles hem, wat te maken had mei verre transporten. Een „traffic-mind" zei Flesman later. Er was echtér nog iets. In Vlissingen hadden ze een lek ke hangar. En een modderpad naar die hangar toe. „Dat was een aan rakingspunt voor me. Want ik wist toen al. dat je met het vliegtuig veel meer zou kunnen doen. Maar dan moest de zaak op de grond ook in or de zijn". En daarmee groeide in zijn geest het begrip luchthaven. Levenswerk Schiphol De luchthaven, onze internationale luchthaven Schiphol is zyn levens werk geworden. Toen hjj ln 1920 uit de militaire dienst kwam en alweer terug was in het landbouwbedrijf van zijn vader, liet Plesman hem naar Den Haag komen. H|j moest stationschef worden van Schiphol. Vader Dellaert was een wjjs vader. Hjj Het hem gaan. En daarmee liet hjj de man gaan, die twee luchthavens van de grond af heeft opgebouwd: eerst het Schiphol van 1920, dat ln 1926 aan de gemeen te Amsterdam overging: ,,'t Was di rect pakkend, hoe groot de moeilijk heden ook waren. We begonnen met niets. Elke dag ging je een stapje vooruit. En nu en dan kreeg je een klap op je hoofd En daarna in 1Ö45, het grondig door de Duitsers verwoeste Schip- Marktberichten COÖPERATIEVE VEILINGVERENIGING WALCHEREN G.A. MIDDELBURG. 3 januari. Fruit: Zoete Armgaard, K i, F 64. Goudrelnetten, K 1.07—1.08, F Jonathan, K 1.01. Comtesse de Parts, K 75. St. Romy, F 73. Aardappelen: Meerlanders, grote 6— 9.60. Groente: Glasandijvie 71—1.09. Natuur- andijvie 54—91. Savooiekool 18—22. Ro dekool 7— U. Witteköol 10—14. Prei 36— 44. Uien 30—22. Boerenkool 13—25. Wit lof 87— 102. Glassla 6—20. Spruiten schoon 69—1.—. Spruiten ongesch. 36—94. Waspeen 7—23. Breekpeen 6—20. Bos- kroten 6^8. Kroten kg 7—13. Glasveldsla 50—2.—. koolrapen 5—8. Herfstrapen 15 —18. V.V.Z.B. GOES. Groenten: Spruiten A n 66—78, B I 46 5B. afw. 3958. Witlof A n 90—109, B 1 84—86, afw. 63—84. Rodekool 6—12. Gr. savooiekool 11—29. wittekool 12. Boe renkool 15—24. Uien 1—4. Peen 4—10. Prei 31—39. Andy Vie 72—84. Veldsla 84— Kroten 5—12. Knolselderij 10—17. Bosselderij 17—19. VEILING ST.-MAARTENSDIJK, januari, zaalulen 40-60 15.60. 60-TO 15.20—14.98, bonken 14.70, drielingen j 18.90, picklers 22.60. Aanvoer 50 ton, hol. Luchtbavendirecetur Dellaert liet de foto's van de verwoesting zien. Daar hoeft hij niets meer bij te zeggen. Dat moet oneindig veel zwaarder geweest zijn dan de op bouw van het eerste Schiphol op de modder langs de ringvaartdijk. Het was een werk, dat door deze kleine, levendige en vooral bemin nelijke man mét zijn enorme erva ring en kennis tot stand werd ge bracht. Niet tot éen volledig einde, want z|jn tangentielo plan zal pas later Verwezenlijkt rijn. Als hij al met pensioen is. Maar wel zal het z|jn luchthaven zijn, waarvoor hij gevochten heeft. Hij won, zoals hjj hu ruim veertig jaar geleden won, toen hij wist, dat zjjn toekomst in de luchtvaart lag. Voor Schiphol Is dat een belangrijk ogenblik ge weest zeggen we nu. Zeker is, dat een belnagrijk ogenblik geweest zeggen we nu. Zeker is, dat de mensen daar everdrietig denken aan volgend jaar wanneer direc teur Dellaert 65 jaar wordt- Want: „Zo'n goede haas krijg je nooit meer", weten ze daar. En ze zeg gen het met warmte, hopend dat h|j nog lang blijven kan, als directeur van de nieuwe N.V. (Nagekomen advertenties). J. C. B. SIMONS arts, Middelburg wegens ziekte geen praktijk. Algemene kennisgeving. Heden ls van ons heengegaan na een langdurig, geduldig ge dragen lijden nog on verwachts onze gelief de zorgzame vrouw, moeder, behuwd- en grootmoeder PIETERNELLA BONNA DE JONGH geb. CÖRNELISSE op de leeftijd van 62 jaar; Haar verschelden valt ons zwaar. Vlissingen: D. J. DE JONGH Utrecht: D J. A. DE JONGH Al DE JONGH- ROSIER en kind. Vlissingen, 3 januari 1958. Paul Krugerstraat 199. De teraardebestelling zal plaatsvinden op dinsdag 7 januari aan staande des namiddags 2 uur vanaf het sterf huis. Heden overleed, na een langdurige ziekte in het rusthuis „Der Boede'l onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder DEBORA VERHULST- HENGST, in de ouderdom van 79 jaar. Uit aller naam, N. VERHULST. Westkapelle, 3 januari 1958. Heden overleed tot onze diepe droefheid nog onverwachts onze geliefde man en zorgza me vader, behuwd- en grootvader. broeder, Behuwdbroeder en oom, de heer JACÖBUS JOHANNES KEIJMEL in de ouderdom van bij na 80 jaar. Brëskens: E. KEIJMEL- REIJNAARS W. J. KEIJMEL S. M. KEIJMEL- SUWIJN Weduwe PH. A KEIJMEL- BAAS Weduwe J. J. KEIJMEL- VERKEIJ A. A. KARREMAN- KEIJMEL W. L. KARREMAN Aardenburg: J. BRAKMAN- KEIJMEL P. A. BRAKMAN Groede: E. M. 9 M. CIJ- SOUW-KEIJMEL H. M. CIJSOUW. Kleinkinderen. Breskens. 3 januari 1958. Boulevard 63. De teraardebestelling zal plaatshebben op dinsdag 7 januari aan staande des namiddags 3 uur vanaf Boulevard

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3