Auto reed in haven van Burghsluis2 doden Douwe Egberts tabaic Zeeuwse Almanak VROUW OP BROMFIETS WEEK NIET UIT BIJ PASSEREN ONDERGANG VAN DE GRAF SPEE TE DANKEN AAN STRATEGIE Agenda 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COULANT ZATERDAG 4 JANUARI 1958 NA VERJAARDAG.... Derde inzittende kon bij herhaalde pogingen vrouw en zwager niet redden De 89-jarige heer P. Hoogenboom uit Noordvvelle en zijn 86-jarige zus ter, mevrouw J. LandegentHoogenboom uit Haamstede, zijn in de nacht van donderdag op vrijdag verdronken, toen zij met een personenauto in de haven van Burghsluis waren gereden. Een derde inzittende, de heer H. Landegent, slaagde er in uit de wagen te komen. Direct dook hij weer in het ijskoude water om zijn vrouw en zijn zwager uit de auto te be vrijden, maar dit lukte niet. Pas drie kwartier later, toen de wagen boven water was getakeld, kon men de slachtoffers uit de auto halen. Kunstma tige ademhaling, toegepast door dokter H. J. Simons uit Renesse, mocht toen niet meer baten. De heer Hoogenboom en het echt paar Landegent kwamen uit Noord- welle, waar de verjaardag van de heer Hoogenboom was gevierd. De heer en mevrouw Landegent waren met een Volkswagen uit Haamstede gekomen, maar toen zij 's avonds laat naar huis wilden terugkeren startte hun auto niet. De heer Hoo genboom bood aan hen met zijn wa gen naar huis te brengen. Op weg naar Haamstede vroeg de heer Landegent, die graanhandelaar is, aan zijn zwager even langs de haven van Burghsluis te rijden, om dat hij een schip verwachtte, dat vrijdag gerst zou moeten laden. De heer Hoogenboom, d'e achter het •tuur zat, voldeed aan dit verzoek. Omstreeks tien over twaalf kwa men zij bij de haven. Hier moest de auto van een dijk naar het haventer rein rijden. De wagen kwam echter nlèt snel genoeg tot stilstand en reed door het afschéidingshek van de ha- vèhpunt. Het voertuig verdween ge heel onder water. Met veel moeite kon de heer Landegent, die naast de chauffeur fcat, zich uit de wagen bevrijden, weike omgekeerd op de bodem Aan de haven lag. Hij dook weer In het ijskoude water om zijn vrouw en zijn zwager te redden. Drijfnat en slechts gekleed in zijn ondergoed is hij snel honderd me ter verder gelopen om de haven meester, de heer C. A. Overbeeke, en de kraanmachinist, de heer H. Visser, wakker te maken. Met een touw om zijn middel en bijgestaan door dit tweetal heeft hij toen nog drie keer naar de aütö ge doken, maar ook nu wa* hij mach teloos. Ondertussen was ook de bemanning van de vissersboot Tholen 48 van de gébróèdefs De Jong, die juist in de haven van Burghsluis lag, gealar meerd. Gezamenlijk heeft men de ge zonken wagen met draden van de mosselkorren vastgemaakt en met dè lièr van de visserboot een eind op getakeld. Vervolgens is de wagen mét een draglihe van de heer Lan degent, die donderdag bij de haven Was gekomen, op het droge gehesen. Dé levensgeesten vén mevrouw Lan degentHoogenboom en haar bróër waren toen reeds geweken. Deltacommissie van r.-k. middenstandsbond. De r.-k. Middenstandsbond in het bisdom Breda heeft een eigen dioce sane Delta-commissie in het leven ge roepen, die bestaat uit de heren drs. W. L. A. Loekefeer te Hulst, P. Barra te Oost burg, M. C. Herbets te Steen bergen, L, A. Ampt te Bergen op Zoom en A. Rademakers te Roosen daal. De heer Hoogenboom, die op een boerderij in Noordwelle woonde, had twee kinderen. Mevrouw Landegent had drie kinderen. SCHIP KWAM LATER. Het schip, waarvoor het gezelschap naar de haVen was gereden en dat donderdagnacht zou aankomen, ar riveerde pas vrijdagmorgen om streeks elf uur. Schipper A. van IJs- seldijk van de „Drie Gebroeders" uit Sint Maartensdijk was donderdag reeds op tijd uit Goes vertrokken, maar moest terugkeren, omdat zijn vrouw op het gladde dek was komen te vallen en een pols had gebroken. De „Drie Gebroeders" moest in Burghsluis gerst laden voor Roer mond. Jhr.P. H. Verspyck overleden. Was lange tijd gezien arts in Zierikzee. Donderdag 2 januaj-t is in "het zie kenhuis Zuidwal in Den Haag over leden jhr. P. H. Verspyck, in leven geneesheer-directeur van de Haagse gemeente-ziekenhuizen. Pierre Henri Verspyck werd op 24 november 1902 in Den Haag jgêbd-' ren, waar hij het einddiploma h.b.s. behaalde. Hierna ging jhr. Verspyck medicijnen studeren te Leiden In 1930 behaalde hij daar zijn artsdiplo ma. Na enige tijd als hulp-geneesheer aan het ziekenhuis Zuidwal verbonden te zijn geweest, werd de lieer Verspyck in 1934 arts te Zierikzee. Hier werk te hg o.m. aan devóórbereiden de werkzaamheden van het Corneliazic- kenhuis. Tevens was hy voorzitter van het medisch contact op Schou-t wen-Duiveland. In '42 werd deze in het noorden van onze provincfë zo geziene figuur doör de bezet ter gevangen genomen en overgcr bracht naar de gevangenis te' Sche- veningen. Later was hij nog güze1 laar in St. Michielsgestel, maar aan het eind van de krijgsverrichtingen vestigde hij zich wederom in Zierik zee, nu als internist en gemeente geneesheer. Toen de bewoners van Schouwenr Duiveland op last van de puitse bezetter geëvacueerd moesten' wor* den, was jhr. Verspyck één der laat- sten .die het eiland verliet. Hy heeft zoveel hy kon de helpende hand gen boden. Met ingang van het jaar 1947 werd hij benoemd tot geneesheer-directeur van het gemeente-ziekenhuis aan de Zuidwal m Den Haag en ook hier werd hij zeer geliefd. In dit zieken huis breidden, onder jhr. Van Spyck's bezielende leiding», alle tak ken van de geneeskunde zich uit. VAN <S,tvi in TOT slijpt Knallen zónder knalpot öni nog even op oudejaarsavond terug te komen, er is toep weer maar loffelijk geknald! Niet alleen In de grote steden, hoewel Vlissingcn toch wel een enorpie hoeveelheid ge rucht opbracht. Reeds vóór elven, toen de vergunning pas inging, moest de Vlissingse politiemacht de knallende „vuurspuwende" jeugd niet de gummistok op de loop jagen Na elven en voorat rond twaalf uur was het in de Walstraat van de Reheldestad een hels lawaai, dat toen echter door iedereen geaccepteerd werd. Op de Boulevard was een naar jongelieden zo vriendelijk een knalding door een brievenbus te gooien in een huis waar twëe men sen ziek op bed lagen, maar verder OPVOEDING. In de bus van Brêskena naar Tri neuzen zat een ongeveer zevenjarig mèisje met een enorme pop, die zij gedurig en zéér vermanend toesprak. Een damedie het tafereeltje glim lachend had aangezienzèi vriende lijk: „Zó meisjedie pop is nogal on deugend, hé 11". Waarop het kind dntwöordde: „Bemoèi-iè asjeblief met de opvoeding avn je eigen hin ders Toen dé tot achter haar oren rood geworden mama van dé jongedame zover békoinén wdi van dè schrik, dat ze kon uitroepen: „Maar kind, waar haal je de brutaliteit vandaan 11", zei dochterlief vriendelijk: „Dat zei jij gï.slèrën tegen tante Jo, toen die mij ondeugend vond ging alles goed. In de Wastraat In Vlissingen reed om twaalf uur een scooter door het „lopende vuürtje", en die scooter produceerde een groot aandeel in het lawaai: de bestuur der had z.ijh knalpijp verwijderd. Ook in Bbrssele is dat gebeurd, zo vernemen we nu; enige jongelui re den met hun bromfietsen en motors knalpotten open enkele malen over de sitlgel, het tuide jaar uit en het nióuWe- in. Het was oorverdovend maar de riist daarna was er extra „rustig" door. 8 JANUARI 1858—8 JANUARI 1958 Niet te weinig heuglijk is dit be richt, namelijk dat mejuffrouw B. Quaak—de Graaff op 8 januari haar honderdste verjaardag zal vieren. Mejuffrouw De Graaf Is een Inwoon ster van Scherpenisse en binnenkdrt kan men in dit blad een'verslag over de blijde dag lezen. TOCH TWAALF SLAGEN En, ja, weer over oudejaarsavond. Vorig jaar augustus was de toren klok van de Nederlands hervormde kerk In Zuidzande plotseling stil: kortslbitMig veroorznakte een defect in de rlrktrische installatie van de klok, zodat deze niet meer sloeg en men miste het bronzen geluid van de klok wel een beetje Tegen oudejaarsavond werd dit an ders. Na vele pogingen, waarbij de klók zo dikwijls sloeg, dat men hem er van verdacht nog vóór de Grote Twaalf alle voorbije slagen sedert augustus 3957 te willen inhalen, kon men des nachts die twaalf slagen horen, die 1958 betekenden EfcN MEREL En tenslotte vandaag nog een be richt voor dé vetwoode lezers van Barend Zwerfmans: bij de heer I. de Gardeijn in de Mariastraat te Cadzand werd reeds enige malen een Witte tlierél gesignaleerd. Het diertje heeft éëtt witte baiid ëah de hals eh de rug is hóléhiëal wit. In de nacht van donderdag op vrij dag reed een personenwagen t» de haven van Burghsluis. Twee van de drie inzittenden konden zich niet uit dc gezonken auto bevrijden en vér- dronken. Met behulp van' een drag line werd de auto later op het droge gebracht. Op de achtergrond het schip, waarnaar de inzittenden had den willen kijken. Een beslissing viel er vrijdagmiddag nog niet (n het Vlissingse schooldam- toernooi. De beslissende wedstrijd tus sen de r.-k. u.l.o. en de nijverheids- dagschool eindigde namelijk onbeslist. Wethouder W. Poppe kon de wissel- beker dus nog niét uitreiken. De lei ders van de zestallen ontvingen voor hun groepen echter een diploma uit handen van de heer Poppe. Op een rijtje staan de jeugdige aanvoerders naast elkaar (v.l.n.r.)Berti van Ho ve, St. Paulus-u.l.o., Sjaak v. d. MetV- len, nijverheidsschool f, Leen Franke, nijverheidsschool c, Tinus Rosier, nij verheidsschool d, Sjaak Baijens, nij verheidsschool e en Rinus Selen. nij verheidsschool b. (Fotö P.Z.C.). hïeoh Onderzoek naar ongeval met vliegtuig bij 's-Heer Abtskerke, De raad voor de luchtvaart zal op vrijdag 17 januari a.s. (te 14.00 uur) in een in het gebouw van de Hoge Raad der Nederlanden te 's-Graven- hage te houden openbare zitting een nader onderzoek instellen naar de ongevallen overkomen aan de vlieg tuigen PH-NGD en PH-NGH en PH- 185. Het vliegtuig PH-NGD kwam tij dens een noodlanding op. 19 juni 193T nabij het dorp 's Heer Abtskerke in aanraking met een boom waarbij het ernstig werd beschadigd. De bestuur der bleef ongedeerd. I Advertentie! Jillllllllllllll HAZET-fABRIEKEN IE ZEVENBERGEN KANTONGERECHT MIDDELBURG Mantelslip hing niet voor brandend achterlichtje. Voor de kantonrechter fe Middel burg, mr. J. Moolertburgh, vervoegde zich vrijdagmorgen weer een aantal „zondaars", dat zich schuldig ge maakt had aan verkeersovertre dingen, overigens niet. van ernstigè aard. Zodoende behoefde dé kanton rechter geen hogere straffen uit te delen dan f 15. In de meeste geval len betrof hét een mankementje aan de verlichting van auto of brom fiets, of het rjjden door een stopte ken van de verkeersregèlaar. Slechts in één geval liet het „verkeersde lict" zich ernstig aanzien. Dat kwam, omdat mevrouw II. P. D.G. op 10 augustus van het vorig jaar op de Lenshoekdijk te 's-Gravenpolder op de bromfiets niet behoorlijk naar links uitgeweken was rijden* het passeren van een daar fietsend paar tje. De mannelijke helft daarvan kreeg een duw- van een koffer, die achter op de fiets van mevr. D. bevestigd was, en kwam daarby te vallen. Op dat moment naderde uit tegenover gestelde richting de aardappelhandè- FILMS IN ZEELAND „Gangsters van achttien doét ergens aan denken Anderhalf iaar van voorbereiding gingen vooraf aan het verfilmen van één der grootste zeeslagen uit de Tweede Wereldoorlog, waarbij het Duitse slagschip, de „Graf Spee" het onderspit nióé&t delven en door de golven van de oceaan werd verzwol gen. Michael Powell en Émeric Press burger, die deze Engelse film ver vaardigden hebben daarbij de nadruk gelegd op de uiterst kundige strate gie van geallieerde zijde, die ten slotte geleid heeft tot de vernieti ging van het Duitse oorlogsschip. Men ls uitgegaan van de authen tieke gegevens en heeft daaromheen een verhaal gesponnen, dat opmer kelijk reëel aandoet. Met spanning volgt men de voorbereiding aan boord van de oorlogsschepen, die de jacht openen öp de door ae Duitsers onkwetsbaar geachte „Grpf Spee", welke in de Atlantische Oceaan op de loer ligt en talrijke koopvaardij schepen, teeds in de grond heeft ge boord. VVanneer de „Graf Spee" ten slotte na een geslaagde aanval op een Engels lijnschip, volgens de ver wachtingen van zijn aanvallers, op de Rio Plata aankoerst, wordt daar het vonnis voltrokken. Het relaas het van deze strijd is te zien doek van Electro (Middelburg). Het doek van Schouwburg (Mid delburg) wordt voor een groot deel gevuld door de gi etalte van Johnny We zijn creatie van Tarzan. Ditmaal krijgt hij het in de jungle aan dé stok met vrouwen, die niet voor de poes zijn. Deze amazones voé len zich bedreigd wanneer Tar- zans zoon vreemdellngcn-riiet- kwade-bedoelingen naar hun dorp leidt. Uitvoerig bespraken wij rfeede ..08-15, het einde", de rol- pl-ent bver de ondergang van het Duitse rijk, die deze wéék in Alhambra (Vlissingen) wordt ver toonü. Dit ls eveneens het geval met „De baby-sitters van de marine". Waarin twee Jantjes op vreemde wijze in het bezit van een baby komen en bij hun pogingen om die aan boord van hun schip te verbergen voor de argus ogen van him officieren, in allerlei de lachlust opwekkende situaties verzeild faken. John Mills en Ri chard Attenborough vervullen de ko mische hoofdrollen ih deze geschie denis, die men in Grand (Goes) kan gaan ziett. Een komische film met een geheel ander soort humor wordt zondag middag in Grand (Goes) vertoond. Het zijn de avonturen van de be roemde Don Juah en Fernandel ver vult de rol van Sganarelle in deze Spaanse komedie. De vrouwelijke hoofdrol wordt vervuld döor Carmen Seviila, terwijl Erho Crisa de figuur van Don Juan uitbeeldt. In Ltixör (Vlissirtgón) wordt een film veftborid, die sterk dbet denken aart „Ort tlie waterfront". Het gege ven is hetzelfde, de strijd tégen de gangsters in de haven van New Vork. Kf koint echter nog eert twee de probleem bij kijken, namelijk de activiteiten van jeugdbenden, die de havenwijken onirillg maken. Het geheél Is in grote trekken een min der gestangde navolging van de eer ste film over New Yolks dokken, die Zo'n groot succes Is geworden. Burgemeesters van Veere Koudekerke en Ztiiddorpe opnieuw benoemd Bij koninklijk besluit zijn de burge meesters van Veere. jhr. I. F. den Beer Poortugael (met ingang van 1 januari jl.), van Koudekerke, de heer J. L. Dregmans (met ingang 15 januari a.s.) êii Vrth ZUlddbipb, dó héér M. A. B. Puylacrt, opnieuw benoemd. laar W. de K. uit Kwadendamme. die dank zy krachtig remmen zyn autó nog juist voor de gevallen fietser tot stilstand kon brengen. De offi cier van justitie, mr. T. Lebret eiste een boete van 15 en toewijzing van de civiele vordering van 100. Dit laatste nam de kantonrechter con form over, terwyl hij de boete redu ceerde tot 10. De fruitkweker J. R. uit Ovezandè had zijn auto links van de weg ge parkeerd zonder verlichting. Con form de eis van de officier veroor deelde mr. Moolenburgh R. by ver stek tot betaling van 15. De buffét- bediènde G. B. de J. uit Vlissingen sloeg op 30 oktober j.l. te Souburg gèen acht op een stopteken van èèn verkeersregelaar, omdat hij, naar De J. verklaarde, deze niet gezien had. Conform werd het hier een tientje. De Vllssinger F. C. H. werd op 14 november j.l. geverbaliseerd, omdat het kentekenbewijs van zyn auto on voldoende verlicht was. Drie gulden móést H. betalen. Dp landbouwer F. D. uit Weet- kapp.lle bereed op 13 november 1957 zyn bromfiets, waarvan het achterlicht niet brandde. D. meen de, dat een mantelslip van z(jn dochtertje, dat achterop zat, voor het licht gehangen had, hetgeen de verbalisant echter tegensprak. De officier eiste een boete van 6; de kantortrechter volstond met 5. De landbouwer-handelaar A. W. uit Middelburg kreeg op 26 septem ber j.l. te 's-Heer Henarikskinderen een bekeuring, omdat zyn koplichten niet aan de daarvoor gestelde élsen voldeden. Conform de eis veroor deelde mr. Moolenburgh W. tot een boete van 15. Op het kruispunt Wijnga&rdstraat- Hecrohstraat te Domburg had J. M. te Dombüfg op de bromfiets geen voorrang verleend aan eén andere bromfietser. De officier eiste 15 of 3 dagen; dè kantonrechter veroor deelde M. tót 8 of 4 dagen. D& ëtrdatmaker A. O. uit Vlissingen reed op 7 Oktober i.l op de Nieuwe Vlissingséwég fè Middelburg in ssyn bestelauto, zonder dat daarvan dè achter verlichting goed functioneerde. De cis van 32 reduceerde de kan tonrechter tot 10. G P lilt Yéfséke had op 15 sep tember en 1 oktober van het vorige jaar zonder machtiging van B. en W. ziin diensten als gids aangeboden. Hij had wel een vergunning gehad maar die Was Ingetrokken omdat hij zich niet hièld aan de daarbij ge stelde voorwaarden. P. verklaarde, dat hij gestraft was naar aanleiding vah foutieve mededelingen van ande ren. „Ik werd als een misdadiger naar het politiebureau overgebracht, toen Ik myn bezoekers rond had ge leid", vertelde hy. „Alle mensen spraken er schande van." De officier eiste een boete van f 5 alsmede een week voorwaardelijke hechtenis met een proeftyd van 2 jaar. Mr. Moolenburgh veroordeelde verdachte tot betaling van twee geldboeten van 5 en tot een voor waardelijke geldboete van 24 subs. 1 week hechtenis met een proeftijd van 2 jaar. VANDAAG, Middelburg Electro- ,,De' ondergang van de Giaf Spee", 7 en 9 15 uur. 14 j. Schouwburg: .Tarzan in dè gouden stad", R uur, n J. Vlissingen Alhambra: „08-15, het èln- de", 7 en 9 uur. 18 j. Luxor: „Gang sters van achttien"", 7 en B uur, 14 j. MORGEN. Middelburg Electro: Als zaterdag, 3.30, 7 en 9 15 uur. Schouwburg: Als zaterdag, 2.30 en 8 uur. Vlissingen Alhambra: Als zaterdag, 3, 7 en 9 uur. Luxor: Als zaterdag, 3, 7 en 9 uur. Goes Grand: „De baby-sitters van de marine", 7 en 0 iiur, „Don Juan", i uur, 14 J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2