PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER BESLIST: 23 MILJOEN MINDER aan belastingverhogingen Landbouwerszoon uit Westdorpe bouwde luchthaven Schiphol op oE BILT NIEUWZEELANDER HILLARY HEEFT ZUIDPOOL BEREIKT 201e jaargang - no. 3 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7,00 p. kW.; fr. p p. f 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 januari '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regeis) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red, tel 2425. adm tel 2094 Overeenstemming na bewogen zitting Gunstige gevolgen voor rokers en voor scheep- en luchtvaart (Van onze parlementaire redacteur) Het resultaat van twee dagen lang opgewonden debatteren in de Tweede Kamer over de belastingvoorstellen van de regering laat zich samenvatten in de volgende punten: 1. Minister Hofstra krijgt in plaats van de voor het rijk bestemde 107 miljoen gulden 104 miljoen. Drie miljoen wordt besteed voor verlichting van de fiscale maatregelen betreffende de vervroegde afschrijving voor de internationale scheepvaart en de internationale luchtvaart. 2. Er zal geen 20 miljoen gestort worden in het gemeentefonds en in het provinciefonds. 3. Deze twintig miljoen worden aangewend voor verzachting van de door de regering wenselijk geachte maatregelen onder meer ten aanzien van de vervroegde afschrijving en de verhoging van de omzetbelasting op sigaretten, de verhoging is bepaald van 5 op 7 procent en niet van 5 op 8 procent. 4. Het is nog niet bekend, welke invloed deze belastingverhoging zal hebben op de verhoging van de prijs der sigaretten. Minister Zijlstra werkt eraan mee, de verhoging zo laag mogelijk te houden. 5. De schorsing van de investe ringsaftrek wordt tijdelijk verlengd. 6. De vervroegde afschrijving wordt, met enkele uitzonderingen tijdelijk verlengd. 7. De omzetbelasting op televisie toestellen wordt verhoogd van 10 Pessimisme? Alom in den lande hebben de voor zitters oer Kamera van Koop handel hun jaarredevoeringen gehouden, waaruit over het algemeen een gematigd optimisme sprak. Er waren wel bedrijfstakken, die klap pen kregen, maar in andere consta teerde men nog om zet vermeerde ring De welvaart was voor sommi gen bezig iets af te flauwen, doch er was geen reden tot pessimisme. De voorzitters hadden vertrouwen in de toekomst en zij legden niet al te veel nadruk op enkele ongunstige verschijnselen. Dit beeld van gematigd optimisme werd donderdagavond nog versterkt door de rede. die de minister van fi nanciën. de heer Hofstra in de Twee de Kamer hield. Hij wees op de in getreden verbetering van de financië le toestand blijkend uit de verrui ming van de betalingsbalans en hij achtte het van grote betekenis, dat het vertrouwen in de waardevast heid van het geld wordt hersteld. De minister meende overigens, dat het tijdstip nog niet was gekomen om uit de ingetreden verbeteringen reeds consequenties te trekken voor wat betreft de bestedingen, maar men kreeg uit dc ministeriële rede toch wel de indruk, dat dit wellicht een kwestie van even afwachten zou zijn. Tegenover al dit gematigde opti misme in zovele redevoeringen na de jaarwisseling doet 't pes simisme van minister Suurhoff wel merkwaardig aan. Hij heeft op de kerstvergadering van de P. v. d. A. te Amsterdam verzekerd, dat de hui dige bestedingsbeperking wel vijftien jaar kan durendus tot zo om en de bij 1970! Zoiets is voor het be drijfsleven en voor honderden ge meentebesturen, die snakken naar 't einde van de bestedingsbeperking ze ker geen aangenaam geluid. De minister had ooR nog een ver maan aan het adres van sommige arbeiders, die het er maar bij laten sloffen als ze gemakkelijk een an dere baas kunnen krijgen. Hij ver zekerde in dit verband, dat de rege ring zeker niet te vroeg zou optre den tegen de werkloosheid, welke thans geleidelijk toeneemt. Ook dat Is geen prettig geluid bij de aanvang van een nieuw jaar! Dan moet men het toch maar lie ver houden op mr, K. P. van der Mandele. die in zijn jaarrede voor de Rotterdamse Kamer var Koophandel de vraag trachtte te be antwoorden „Wat is Europa?" en die daarbij getuigde van zijn hoop op vernieuwing en verbetering. Hij had vertrouwen in de Europese mens en h(j zag een goede toekomst voor hem weggelegd. Zijn rede besloot hij met de volgende gedenkwaardige woor den: „Een stuk kapitalisme, een stuk socialisme, een stuk vrijheid en een stuk gebondenheid zal in de nieuwe Europese mens bewust tot uitdruk king moeten komen. Het komt er niet op aan, dat hij spoetniks en ra ketten produceert, Siberië en de Sa hara bewoonbaar maakt, maar dat hij de diepere zin van zijn scheppin gen begrijpt en dat hü, uit de as van vervlogen illusies en ineenge storte ambities, met 'n nieuwe men taliteit zal herrijzen, die hem de moed en de kracht geeft van voren af aan te beginnen. Dat is Europa." P. v. d. A., V.V.D. en C-P.N.) legde de Kamer in concreto vast, dat de 20 miljoen niet in het gemeentefonds en het provinciefonds gestort zou worden. In de tweede plaats nam de minister een amendement van de heer Van Eysden (a.r.) over om omzetbelasting op sigaretten niet te verhogen van 5 op 8 procent, maar van 5 op 7 procent. Dat komt overeen met de helft van de 20 miljoen. De andere helft wordt opgeslokt door de verzach ting van de maatregelen betref fende de vervroegde afschrijving. Drie miljoen heeft de Kamer de minister in een verwoed gevecht ont futseld door de aanneming van een amendement van dr. Lucas van de k.v.p., dat bedoelde de investerings aftrek te doen herleven voor inves teringen van 1 januari 1958 af in de internationale scheepvaart en de in ternationale luchtvaart. Alleen de 1*. 1. A. en de C. P. X. verklaarden zich ertegen. Oude man omgekomen bij brand in boerderij. Een felle brand heeft gisteren een boerderijtje te Berkum (gemeente Zwollerkerspel) in as gelegd. De 89- jarige heer A. van het Hul is in de vlammen omgekomen. Twee gezin nen werden dakloos. Omstreeks acht uur hoorde de heer Seinen, die met zijn vrouw en kinde ren het achterhuis bewoonde, zwak hulpgeroep. Hij begaf zich naar de voorkamer, waar Van het Hul woon de. Dit gedeelte van het huis bleek reeds een vlammenzee te zqn. Seinen heeft toen met enkele buren getracht buitenom in de voorkamer te komen, maar d.e hitte was zo groot, dat men de reddingspogingen moest staken. tot 18 procent, op personenauto's, motorrijwielen en banden van 15 tot 20 procent 8. De tijdelijke verhogingen gel den tot 1 augustus 1959. 9- Het tarief van de vermogens belasting wordt voor de jaren 1958 en 1959 met 20 procent verhoogd. De regering had aanvankelijk om belastingverhogingen tot een totaal bedrag van 127 miljoen gulden ge vraagd. Twintig miljoen gulden zou volgens de bestaande gewoonte auto matisch overgeheveld worden'naar 't ">rovincie- en gemeentefonds. De mo le van de heer Lucas (k.v.p.), die werd aangenomen verhindert dat de ze twintig miljoen niet door de fiscus zal worden geheven; zo kreeg de Kamer de kans om scherpe kantjes van de regeringsmaatregelen af te -"■"jen. :jj het verdelen van de buit van twintig miljoen gulden raakte de Ka mer verstrikt in moties, ordevoor- stellen en procedurekwesties. De ver- .adering moest enkele malen wor- len geschorst, een keer zelfs voor 'n uur en vijftig minuten om de ex perts en de minister de gelegenheid te bieden enige orde in de chaotisch lijkende situatie te scheppen. Uiteindelijk nam de Kamer ach tereenvolgens. de drie aan de orde zijnde wetsontwerpen aan. Aan het eerste, dat tot tijdelijke verlenging van de schorsing van de investe ringsaftrek en tijdelijke verlenging van de vervroegde afschrijving, ver leende zij haar goedkeuring met de stemmen van de V.V.D. en de heren Gerbrandy (a.r.), Duynstee (k.v.p.) en Weiter (k.v.p.) tegen. Het tweede wetsontwerp tijde lijke verhoging van omzetbelasting voor enige goederen werd aange nomen met de stemmen van de C. P. N. en de heren Gerbrandy (a.r.) en Weiter (k.v.p.) tegen en het derde wetsontwerp tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting werd goedgekeurd met enkele V.V.D.-ers en de heren Gerbrandy (a.r.). Wei ter (k.v.p.) en Duynstee (k.v.p.) te gen. Met 69 tegen 62 stemmen (tegen Moeilijkbeden aan boord van Nederlands schip. Van het 6687 Ion metende Neder landse vrachtschip Cartago, hebben 29 van de 46 bemanningsleden het werk neergelegd als gevolg van een geschil met de kapitein. De beman ningsleden klagen dat de voeding on voldoende is. De twist begon toen het schip het Panamakanaal gepasseerd was en op weg was naar San Fransico met een lading Portoricaanse bananen. Het schip is gecharterd door de United Fruit Company. Een woordvoerder van de beman ning. de 22-jarige Jacobus van de Wetering, zeide dat de kapitein voed sel achterhield. „Wij krijgen slechts het minimum waarop wij contrac tueel recht hebben. We krijgen niets extra. We beginnen honger te krij gen". Van de Wetering zeide dat in ver band hiermee 29 bemanningsleden him gage wensen te ontvangen en deze zaak willen voorleggen aan hun vakbond in Nederland. De moeilijkheden van de beman ning hebben de sympathie van een ploeg havenarbeiders van San Fran- sisco opgewekt. Gedurende drie uur staakten zij het lossen van het schip. Onderwijl werd met de pet rondge gaan en werd 35 dollar opgehaald om voedsel voor de bemanning te kopen. Wanneer het schip gelost is, zal het verhaald worden naar een anker plaats in de baai van San Fransisco, waar gewacht zal worden op de aan komst van een nieuwe bemanning uit Nederland. Albanië zal Brits vliegtuig vrijgeven. De regering van Albanië heeft toe gezegd dc Britse Skymaster, die dinsdag tot landen in Albanië werd gedwongen, zaterdag te zullen vrij geven, adus heeft de Britse ambas sade in Belgrado vrijdagavond be kendgemaakt. Fuchs moei nog 320 km afleggen. De Nieuwzeelander Sir Edmund Hillary heeft gisteren de Zuidpool bereikt. Om de Zuidpool zo snel te kunnen bereiken, moeten Hillary en de zijnen hun tocht vervolgd hebben zonder de gewone dag rust te ne men. De laatste offciële berichten meldden dat hij nog 72 km van de Zuidpool af was. Hilary heeft zijn prestatie weten volbrengen met behulp van snecuwtractoren, sleden en poolhon- den. Toen hij in oktober 1957 van het gebied bij de zee-engte van Mcmur- do vertrok, was hij niet van plan naar de Zuidpool te gaan. Hij wilde slechts bevoorradingsposten .aanleg gen en een route naar de Zuidpool zoeken voor de Britse expeditie on der leiding van dr. Vivan Fuchs. Naar verluidt bevond deze expeditie zich donderdag op 320 km van de Zuidpool. De bedoeling van de expedities van Hillary en Fuchs is gegevens te ver- zapvlcn over structuur en reliëf van de oodem in het Zuidpoolgebied, kli matologische omstandigheden en de invloed welke dezè op de mens heb ben. en dergelijke, dit alles in sa menhang met het werk van expedi ties van andere landen in het kader van het internationale geofysische jaar. De expeditie van Fuchs zou in het bijzonder de juistheid van de theorie nagaan volgens welke het Zuidpoolland eigenlijk een eilanden groep zou zijn. Het landschap waar Hillary en de zijnen doorheen zijn getrokken wordt beheerst door de 1700 meter hoge berg Markham en de 4500 meter ho ge berg Kirkpatrick. Fuchs en zijn gezelschap zijn 24 november vertrokken van de basis Shackleton bij de Weddellzee en in de tweede helft van december op de basis South-Ice, later dan het plan was, aangekomen. Zij reisden bij temperaturen van twintig tot vijfen twintig graden onder nul. Fuchs heeft onderweg enkele voertuigen moeten achterlaten. Zelf is hij tot driemaal toe met zijn sneeuwkat in een spleet terechtgekomen. Ook de te verrichten wetenschappelijke waarnemingen vertraagden zijn voortgang. Tijdens weekeind nog vorst. (Van onze weerkundige medewerker). M Nadat er donderdag in De- §j nemarken een pak sneeuw was gevallen trad er in de daarop volgende nacht zeer onver- n wachts een zeer strenge vorst n op. Enkele stations in midden- s M Denemarken meldden ruim 20 M graden onder het vriespunt, m j§ Het hogedrukgebied, waarvan het centrum nu boven Duits- land is aangekomen zal tijdens het weekeinde ook in ons land nog voor winterweer blijven zorgen. De zuid-oostelijke wind voert nog koude lucht aan, waarin in de kustprovin- cies lichte en in het oosten van het land matige vorst tot on- n gevcer 8 k 9 graden Celsius voorkomt. Boven de Britse eilanden ligt een front, waar- achter zachtere oceaanlucht voorkomt en waarin ook regen j| wordt waargenomen. Doordat H het hogedrukgebied zich zeer n langzaam naar zuid-Europa blijft verplaatsen kan het ge- noemde front langzaam over de Noordzee naar het oosten komen. Het is mogelijk dat dit front later ook in ons land ff aanleiding geeft tot sneeuw of j| regen, maar naar alle waai-- schijnlijkheid zal dit niet voor zondagavond het geval zijn. IllllllllllllllllllllUIIIIIIUIIIIIIIIIIllllllllllllllll Tilburgse musicus blijft in arrest. (Van een correspondent). De Bredase rechtbank heeft in de raadkamer het voorarrest van de Tilburgse musicus, S. D. van E., die verdacht wordt van spionage, weder om met een termijn van dertig dagen verlengd en daarmee het verzoek om invrijheidstelling van „verdachte af gewezen. In totaal hebben verkeersongeluk ken tijdens het nieuwjaarsweekend in de Verenigde Staten 169 doden geëist- Door brand eri andere ongelukken kwamen 35 personen om het leven. Hatta: onvoldoende voorbereidingen De voormalige vice-president dr. Hatta heeft vrijdag de Indonesische regering ervan beschuldigd in de hui dige anti-Nederlandse beweging zon der voldoende voorbereidingen te heb ben gehandeld. Reagerend op het ant woord van premier Djoeanda op zijn eerste verklaring over de acties zei Hatta: „Wat betreft de kern van de zaak wijkt de opvatting van Djoe anda niet af van die van mij". Di Nederlanders moeten kiezen tussen het teruggeven van West Irian aan Indonesië of toelaten dat de econo mische belangen in Indonesië worden geliquideerd". Hatta vervolgde: „Slechts om de keuze van de Nederlanders te verge makkelijken en om ons verder voor te bereiden voor verdere acties stelde ik voor dat Nederland een periode wordt gegeven van bijvoorbeeld zes maanden. De mogelijkheid in over weging nemend, dat Nederland kop pig zou vasthouden aan West Irian, zouden wij deze periode kunnen ge bruiken om te trachten een vervan ging te vinden voor de K.P.M.". Hier zien we Sir Edmund Hü- lary (midden) met vice-admi- raai George Dufek (rechts) en commodore John Mirabito ge- fotografeerd in het Zuidpoolge- bied bij Mcmurdo Sound. iïiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiii In Etten staat een fabriek leeg De Nedaf te Etten (N.B.), de Ne derlandse vestiging van de Antverpis, radiatorenfabriek te Antwerpen, zal voorlopig niet met de produktie be ginnen. Gezien de huidige marktsi tuatie en de bestedingsbeperking acht de directie de produktie van het Antwerpse bedrijf voldoende. In het bedrijf te Etten zou een belangrijk bedrag aan machines geïnvesteerd moeten worden. Deze investering heeft men thans uitgesteld. Een acht tal arbeiders, dat gewerkt heeft aan de inmiddels gereedgekomen ijzer constructie in de nieuwe fabriek en dat in het bedrijf verder in dienst gebleven zou zijn, is ontslagen. Met ingang van 6 januari wordt bij de haardenfabriek van Becht en Dyserinck te Rucphen een vierdaag se werkweek ingevoerd als gevolg van een gebrek aan orders. VLIEGERIJ TROK „JAN" DELLAERT Hij ontving de luchtdoop boven Souburg (Van onze speciale verslaggever) Op 8 januari 1918 stapte de luitenant der artillerie UIricht Fran cois Marie Dellaert met een koffertje in zijn hand het vliegkamp Soesterberg binnen. Veertig jaar geleden. En dus een jubileum? Hij wist 't zelf jiiet eens, toen wij hem opbelden. Want voor de directeur van de luchthaven Schiphol was devliegerij al veel eerder begonnen Misschien is het wél het jubileum van de naam Jan, waaronder ieder een hem kent want dat begon in Soesterberg en dat is verder zo gebleven: Jan Dellaert. Want deze jongen uit Westdorpe in Zeeuwsch-Vlaandcren. waar hij op 8 augustus 1893 geboren was en die een verstandige vader had. die hem liet studeren, toen hij dat wilde, had tij dens zijn schooltijd in Gent Farman zien vliegen. En later, toen hij in Nq- i megen aan het Canisius College stu- i deerde en Jan Olieslagers daar een demonstratie gaf, had nü diens leren rug aangeraakt. „Daar kun je nu om lachen, maar toen was ik bezeten door verering voor deze man. Die be zetenheid voor de vliegerij bleef, maar zij werd reëler, toen ik later dacht: „Hier kan ik me indraaien Dat „me erin draaien" kwam tijdens de mobilisatie. Luitenant Dellaert was op Walcheren commandant van een Kustbatterij van voormalig scheepsgeschut. Hjj diende er onder „Dc god van Walcheren", zoals dc overste Goossen die daar het bevel voerde, werd genoemd. „Hij was een soort Confucius, maar dan een Confucius de Geweldenaar. Ik was maar een luitenant en keek norm omhoog naar hem op. Op 'n dag liet hij me bij zich komen. Het was een dwaze vertoning, want op ■:ijn inkwartieringsadres hadden ze deze Geweldenaar In een soort rose boudoir gestopt. Ik kreeg order, een kustbatterij „21 lang" te comman deren bij Oostkapelle. „Het gevaar lijkste punt van Walcheren", zei de overste. Een jaar later werd ik naar Vlissingen overgeplaatst en daar deed ik het bij schietoefeningen zo goed. dat de overste me niet wilde laten gaan. toen lk een rekest had ingediend om naar Soesterberg te KORTE PREDIKATIE AAN 'T BEGIN VAN EEN. JAAR. langs een andere weg. Mattheus li. He dag van de wijzen uit het oos ten (Driekoningen heeft de traditie er van gemaakt) heeft de kerk ge plaatst aan het begin van het jaar. Zij wijzen ons een weg naar Chris tus heen. Veel heulden zij niet ge zien, alleen maar een ster. God maakt gebruik van de uitleg die zij er aan geven en zo komen die wij zen uit het oosten, via Jerusalem, koning Herodes en de schriftgeleer den terecht bij het Kind van Bethle hem, om daar hun meegebrachte schatten neer te leggen aan zijn voe ten. Hun tocht vanuit Bethlehem zou anders verlopen dan zij het hadden gedacht, zoals alle weg anders ver loopt wanneer een mens met Chris tus Jezus in aanraking is gekomen. Dan moet hij rekening houden met goddelijke openbaring en zo keren ook deze wijzen langs een andere weg naar hun land terug. Zo staan deze mannen er voor ons als een teken aan het begin van het jaar. Ze zeggen ons dat wij rekening zullen moeten houden met Gods wil, die ons geopenbaard wordt en dan kan de weg die wij hebben te gaan een gans andere zijn dan wij zelf hadden gedacht en dit zal zeker zo zijn, wanneer wij voor Christus als ook onze geboren Koning hebben ge bogen. Evenals bij de wijzen uit het oos ten zullen we er dan van moeten uitgaan dat onze weg een onbekende weg is. Van de grote karavaanwe gen, waarlangs het menselijk den ken ziofi voort spoedt, zullen wij dan mêt altijd gebruik kunnen ma ken. God noodzaakt ons misschien langs onbekende paden te gaan. Wie weet waar we dit jaar nog zullen be landen. Die andere weg van de wijzen is in ieder geval een omweg. Terwille van de ontmoeting met limi Koning moeten zij deze omweg maken, zo als zovelen na hen, terwtlle van Hem, allerlei omwegen hebben moeten gaan, die zo lastig en vervélend kunnen zijn. God zelf kan de directe weg, die wij ons hadden gedacht, in dit jaar afsnijden. Zullen we dan blijven gaan in geloof f Die andere weg kan een veel moei lijker weg zijn, zoals ze dat voor de wijzen uit het oosten geweest is. Daarmee zullen we rekening hebben te houden. Maar, hoe het ook zij, al is die weg moeilijker, als wij maar weten dat het Gods weg is. Is er één bede, die beter in onze mond en in ons hart past aan het. begin van een jaar, dan die oude uit psalm 119: Leer mij, o Heer, de weg door U bepaald t H. U. F. M. - JAN - DELLAERT inspiratie uit een leren rug worden overgeplaatst", vertelt de heer Dellaert. De bemiddeling van vice-admiraal Smit maakte tenslotte de overplaat- lVervolg op pag, 5) VERWACHT. ZUIDOOSTELIJKE WIND. Droog weer met opklaringen. Mid- dagtemperaturen omstreeks het vriespunt. Overwegend matige zuid oostelijke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1