Nieuwe jaar begint reeds met onzekere economische toestand Tumult in Romeinse Opera KLANKBORD REGERING BLEEF TE LANG DOOF VOOR ALARM UIT ONDERWIJS VRIJDAG 3 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE VAART ERIN HOUDEN Men moet nauwlettend toezien, dat afremming niet over doel heenschiet „Voor 1958 blijve de politiek erop gericht, de vaart er in te houden". Aldus besloot de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de nieuwjaarsrede, die hij gisteren hield in de radiorubriek „Uit het bedrijfsleven". Spreker zeide, dat 1958 reeds met een gedeeltelijk ontspannen maar ook met een min of meer onzekere economische toestand begint en hij vroeg zich af of de politiek van be perkende maatregelen reeds als voltooid moet worden beschouwd. De toestand dwingt tot de noodzaak om in de komende maanden zeer nauw lettend toe te zien, dat de toch als tijdelijk bedoelde afremming niet over haar doel heenschiet. Spreker wees op de noodzaak van toenemende investeringen. Het beleid tot beperking van de bestedingen heeft geleid tot de noodzaak, gezien de verminderde binnenlandse afzet, meer te exporteren om te voor komen dat de nationale produktie in haar totaliteit achteruit zou gaan. De heer Twijnstra zeide, dat de ont wikkeling van het tweede halfjaar van 1957 reeds toont, dat dit, althans ten dele, is gelukt. De nieuw verwor ven uitvoermogelijkheden dienen ech ter ook in de toekomst te worden ge handhaafd en zelfs nog uitgebreid. Vooral nu de grote Europese markt enerzijds een groot afzetgebied be looft voor onze produkten. staat aan de andere kant het feit, dat wij zullen moeten concurreren tegen oude, ge vestigde industriegebieden. aldus spreker en hg vervolgde: „concurren tiekracht eist modernisering, rationa lisering en dus investering. De heer Twijnstra noemde drie factoren, die de opgaande lijn van de economie remmen, n.l. de beste dingsbeperking, de schaarste aan kapitaal en de onzekerheid, waar mee men het toekomstige beeld van de wereldconjunctuur beziet. Hij zei. dat er een aantal sympto men is. dat tot voorzichtigheid noopt, en noemde bijvoorbeeld de uitzonderlijke lage scheepsvrach- ten. Een bijzondere onzekerheid voor ons land is gelegen in de re cente gebeurtenissen in Indonesië, aldus spreker. Hij was van mening, dat het afne men van dc werkgelegenheid in ver schillende sectoren van het bedrijfsle ven geen aanleiding behoeft te geven tot verontrusting. Deze gang van za ken beschouwde hij als het gevolg van het wégvallen van een overspanning in onze economie, waarvan wij reeds de nadelige gevolgen begonnen te on dervinden en op de vermindering waarvan het beleid juist is gericht. Tot dusverre !s de gemiddelde werk loosheid gebleven beneden het gemid delde. dat In overeenstemming met het uitgestippelde lieleld verwacht kon worden. Gevaren De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht en omstreken, jhr. L. Huyde- copcr van Nigtevecht, zag bij het be spreken van de economische situatie, waarin ons land zich bevindt, als de grootste gevaren de Inflatie en het on geduld om onze begeerten vervuld te zien, sneller dan de economische mo gelijkheden toelaten. Zouden wij op dit pad doorgaan, dan zal het ons ongetwijfeld voeren in een wereld van schijnwelvaart, waar de inflatie een rookgordijn op trekt over de uitholling van ons weerstandsvermogen en de vervul ling van dc begeerten maar een her senschim blijkt te zijn, aldus de voorzitter. Hij achtte dit gevaar uitermate reëel en het zou zijns in ziens onverantwoordelijk zijn het te onderschatten. Herstel De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente en Salland, de heer H. van Heek, acht geen reden aanwezig om de situatie in de Twentse textielin dustrie met pessimisme te bezien. De binnenlandse afzet vertoonde aan vankelijk in 1957 een nogal sterke stijging ten opzichte van 1956, maar in de tweede helft van het jaar viel een teruggang te constateren. De veiwachting bestaat evenwel, zo zei-1 de de heer Van Heek tijdens zijn t nieuwjaarstoespraak, dat de binnen- landse vraag zich in de voorjaars- 1 maanden van 1958 weer zal hebben hersteld. VUURTOREN GEVRAAGD. De Times had de volgende advertentie: gevraagd ongebruikte vuurtoren, on middellijk te betrekken. De adver tentie is opgegeven door een dame, die altijd al van vuurtorens gehou den heeft en nu temidden van de golven wil wonen om „van alles af te zijn". GLAMOUK. De Engelse schooljuf frouwen zijn op nieuwjaarsdag op geroepen om meer zorg te besteden aan haar uiterlgk. De presidente van de bond van hulpondenvgzeres- sen voor middelbare scholen, made- leine de Mont, verklaarde op een bondsvergadering, dat er nog te veel onderwijzeressen zijn die slecht en ouderwets gekleed gaan. Wat meer poeder en lipstick en rechte kousen naden betekenen geen ijdelheid, zei zei. „Ik vraag me soms af, of het niet beter zou zijn, als ik wat meer tijd zou besteden om mezelf voor te be reiden op de lessen en wat minder voor de lessen". In verband met de dalende vrach- tenmarkt en de daaruit voortvloei ende winstcapaciteit blijft het nieuwbouwprogramma de Neder landse rederijen grote zorg geven, zo zeide mr. Delprat, voorzitter van de Kamer van Kooiphandel te Amsterdam. „De immer toenemen de concurrentie der goedkope viag- f;en en de volslagen onaandoenlijk- leid van het departement van fi nanciën tegenover dit probleem veroorlooft het nationale rederijbe- drijf geen optimistische kijk op de toekomst, zulks in tegenstelling tot andere scheepvaartlanden. Touwen strak Professor G. Brouwers, secretaris generaal van het ministerie van eco nomische zaken, heeft in het eerste nummer van 1958 van Economische statistische berichten een beschou wing gewijd aan het economisch per spectief. Overexpansie leidt tot inflatie en tot tekorten op de betalingsbalans, al dus prof. Brouwers. Bij een gegeven economische potentie past een stij gingstempo voor consumptie en inves teringen. dat men niet straffeloos overschrijdt. Het afgelopen jaar was ons pro bleem dit tempo te hervinden. Aan vankelijk leken de ontworpen midde len onvoldoende. In de herfst begon zich evenwel de omkeer te voltrek ken. Het uiteindelijke tekort voor 1957 zal waarschijnlijk van beperkte omvang zjjn. Als de touwen voldoen de strak worden gehouden, mag voor 1958 op een overschot worden gere kend. ONDERWIJZERS NAMEN 2 MOTIES AAN Noodtoestand nog steeds niet opgeheven. ,J)e regering en het volk zijn te lang doof gebleven voor de alarme rende stemmen uit onderwijskringen, waardoor er weinig of geen verbete ring is gekomen op onderwijsgebied." Dit zei de heer J. Lootsma, alge meen voorzitter van de Nederlandse onderwijzersvereniging, tijdens de opening van de twaalfde algemene vergadering, die in Amsterdam wordt gehouden. Het ziet er naar uit, zo vervolgde de voorzitter, dat er nog vele jaren een noodtoestand zal blijven bestaan. „Buitenstaanders concluderen aan de hand van het eindcijfer van de onderwijsbegroting misschien dat er heel wat verbeterd is. maar insiders weten jvel beter, zij denken aan het gebrek aan schoolruimte, de verou derde en ondoelmatige schoolgebou wen jan de veel te grote klassen." Ook herinnerde de heer Loots ma aan de slechte .salarisregeling van de kleuterleidsters, die hg' „ronduit een drama" noemde. Door de kleuteronderwijswet is ook deze tak van onderwijs wet telijk geregeld en verwacht mag worden dat de salarissen van de kleuterleidsters in ovèreenstem- ming zijn met de maatschappelij ke betekenis van het werk, zo zei ff Een aantal ministers som- M mi (/en vergezeld van hun echt- ff genote heeft woensdagavond een voorstelling bijgeivoond ff van de „Gysbregt" in de Am- ff ff sterdamse Stadsschouwburg. ff s Op (leze foto van de loge ziet ff men v.l.n.r. minister Hofstra, premier dr. Drees, wethouder s De Roos van Amsterdam, mi- ff H nister Klompé, minister Suur- h off en minister Helders. spreker. Hg drong er op aan dat aan deze onrechtvaardigheid een einde zal worden gemaakt en hoopte daarbij op de steun van de minister. Er werden op deze vergadering twee moties aangenomen. De eerste motie betrof een amendement op het wetsontwerp tot wegneming van de belemmeringen, die het zowel de on derwijzer van het openbaar als die van het bijzonder lager onderwijs onmogelijk maken, lid van de ge meenteraad te zijn. De vergadering was van mening dat door deze rege ling rechten aan onderwijzers van openbare lagere gemeentelijke stho len zullen worden onthouden, die aan leerkrachten van bijzondere lagere scholen wel worden toegekend. In de motie wordt er bij de regering op aangedrongen het gewijzigde wets ontwerp in te trekken. Ook over de salarisregeling van de leraren hg het lager nijverheids onderwijs werd een motie ingediend. Hierin wordt ernstig bezwaar ge maakt tegen de uitgestelde verho ging van salarissen voor deze lera ren. Dokterswoning in Winsum afgebrand. Het Woonhuis van dr. U, J. Mans- holt, arts te Winsum, is gisteren grotendeels afgebrand. Arbeiders ontdekten het vuur, toen de familie Mansholt en vier logés nog te bed lagen. In nachtkleding konden allen, na door de arbeiders gewaarschuwd te zijn, ontvluchten. De brandweer van Winsum begon onmiddellijk met blussen. De brandweren van Groningen en Baflo werden te hulp geroepen maar hoefde niet meer aan het werk, om dat bij lnm aankomst het vuur al vrijwel bedwongen was. De inboedel ging verloren, met uit zondering va.n de instrumenten en medicamenten in de spreekkamer. Ook de spreekkamer zelf bleef ge deeltelijk intact. Verscherpte bewaking door Russen in Berlijn. Bij verscheidene grensovergangen in Berlijn staan sinds dinsdag Rus sische militairen. Er wordt in de stad ook door de Russen gepatrouil leerd. Een Britse woordvoerder heeft medegedeeld, dat een Russische mi litair enkele dagen geleden in de Britse sector van Berlijn politiek asiel heeft gevraagd. De man, die geen officier was, was niet meer in Berlijn. Vol gein s een Oostduitse politieman zoeken de Russen naar deserteurs. Westberlijnse tolbeambten hebben van Oostduitsers gehooid, dat et- drie Russische soldaten waren gedeser teerd. Andere Oostduitsers hadden verklaard dat er een hoge Russische functionaris was gevlucht. Thans is het Kon. Besluit ver schenen, waarbij mr. J. W. Beyen benoemd is tot Nederlands ambassa deur te Parijs. Tijdens de laatstgehouden ge- meenteraadsverkiezingen te Singapore is de links-georiën- teerde peoples Action Party" aan hei bewind gekomen en de penningmeester van deze par- M tij, de heer Ong Eng Goean werd gekozen tot eerste bur- j| gemeester van de stad. Zijn eerste daad was het wegvoer- pen van de scepter als ,JRéli- kwie van kolonialismeVoor M de aanvang van de eerste ver- ff gadering staken jonge suppor- ters van de partij vuurwerk af op de trappen van het stad- f§ huis maar de politie greep in M (onder) en arresteerde een aantal jongelui. Nieuwjaarsboodschap uit Moskou voor koningin. De Russische leiders K. Worosji- lovv, N. Kroesjtsjevv en N. Boelganin, hebben nieuwjaarsboodschappen ge richt aan koningin Juliana en aan de ministerpresident W. Drees. De tekst van de boodschappen is door de Russische ambassade te Den Haag bekendgemaakt. Het telegram aan de koningin luidt als volgt: „Uwe majesteit staat U ons toe bij de intrede van het nieuwe jaar U en het Nederlandse volk onze hartelijke gelukwensen van voorspoed te willen aanvaarden. Wij hopen, dat in het nieuwe jaar alle staten, zowel de grote als de kleine, al hun krachten zullen aan wenden, om aan de verwezenlijking- van de innigste verlangens van de volken tegemoet te komen, n.l. het verzekeren van een duurzame wede en om de mensen voor de wees voor de dag van morgen te vrijwaren. Van deise gelegenheid gebruik ma kend zouden wij tevens onze beste wensen willen uitspreken voor het nieuwe jaar en de beste wensen voor de gezondheid en het geluk voor uw gezin. Maria Meneghini Callas staakte haar optreden. In de opera te Rome heeft zich donderdagavond een tumult voorge daan, zoals de operageschiedenis slechts zelden te zien heeft gegeven. Maria Meneghini Callas brak haar optreden in Bellini's „Norma" na de eerste akte af naar zij zeide wegens heesheid doch volgens een radiocommentator omdat zij niet genoeg applaus had gekregen. Tot degenen die de galapremière bij woonden behoorde Italië's presi dent Gronchi. Toen in de eerste acte „La Callas" de tweede romance gezongen had, was hier en daar in de zaal enig kri tisch gemompel hoorbaar geweest en het applaus had niet aan de verwach tingen beantwoord. Dadelijk snelde La Callas naar haar kleedkamer, deed de deur op slot, en vroeg om een dokter. Wan hopig smeekte men haar, de opvoe ring voort te zetten. Ze weigerde, zeggend dat ze door heesheid was overvallen. In de zaal steeg de spanning, toen (le pauze tussen het eerste en tweede bedrijf zich tot twintig minuten rek te. Aanvankelijk begreep het gala- publiek niet, wat er gaande was. Eindelijk betrad een functionaris de loge van Gronchi en fluisterde de president iets in het oor. Men zag, hoe de president opstond en met zijn echtgenote de loge ver liet. Enkele ogenblikken later kon digde de directie aan, dat de voor stelling afgebroken was „wegens force majeure". Daarop brak een pandemonium los. Het eerste ge joel en gefluit kwam van de goed kopere rangen, doch het tumult sloeg spoedig over op het typi sche première-publiek beneden op de duurste plaatsen. Tussen aanhangers en tegenstan ders van „La Callas" ontstond een woedend handgemeen. Bezoeksters zochten gillend een goed heenkomen uit het: tumult. De Italiaanse radio onderbrak ijlings de uitzending van de gala avond. Het Wereldgebeuren Oude pionier Toen David ben Goerion dinsdag aan Israëls president Ben Zwi het ontslag van zijn kabinet aanbood, was de achtergrond een heel andere dan in december 19o^. Toen immers hing hij de steek van eerste minister aan de wilgen omdat hij „na zeventien Jaren van inge spannen lichamelijk en geestelijk I werk voor het Zionistisch ideaal met I langer de nodige kracht kon opbren- 1 gen. die het ambt van regeringshoofd in een jonge, nog niet geconsolideer de staat als Israël nu eenmaal ver: 'eist". Hij voegde eraan toe. dat hij onmogelijk kon bepalen, wanneer hij zich weer in staat zou voelen, actief aan het staatsbestuur deel te nemen. Het duurde tot februari 1955, voor dat hij weer in de regering terug kwam uit een simpele barak van vier kamers in Sdei Bolter, een beginnen de nederzetting in het hart van de Negeb-woestijn, waar hij tussen de pioniers niet alleen had uitgerust, maar ook had teruggedacht aan de tijd. dat hijzelf als lid van een groep uit Polen geïmmigreerde intellectu elen als landarbeider werkte en zelf meebouwde aan woningen voor nieuw-aangekomenen en een garde oprichtte voor de verdediging van geïsoleerde kolonies in het eerste tiental jaren van deze eeuw). Neen, het ontslagbriefje dat Ben Goerion deze week aan Ben Zwi overhandigde, had niet te ma ken met de persoonlijke behoefte, zich een tijdje terug te trekken. Wel kon men de kabinetscrisis die zich nu voordeed in verband brengen met Ben Goerions levendig gebleven over tuiging, dat een goed uitgeruste ge wapende macht niet kan worden ge mist in de Joodse staat, die telkens uit Arabische monden de bedreiging hoort, dat men haar inwoners „de zee in wil drijven". Met de geweren, zoals hij ze zelf bij zich droeg toen hij als jongeman op wacht stond, kan men nü niet meer volstaan. Ben Goerions streven is erop gericht, dat zijn land over een moderne strijd macht beschikt, die zo degelijk is toegerust dat de Arabieren met hun Russische wapens er niet tegenop kunnen. En nu had hij er zorgen over, dat zijn land bepaalde uitrus tingsstukken miste, die nodig kun nen zijn bij een onverhoopte bestrij ding van de nieuwe uit Rusland af komstige Egyptische duikboten. Het enige land. waar men naar zijn mening nog kon proberen, het ont brekende aan te schaffen, was de Westduitse bondsrepubliek. Het leek hem onvermijdelijk, een vooraan staand functionarisnaar Bonn te sturen om daar na te gaan of zulke leveranties mogelijk waren. Nadat hij zijn zin had doorgezet, werden de ministers van de zeer linkse Ach- doeth-Haavoda-partij zo boos. dat zij het geschilpunt dat in besloten ka binetszittingen was besproken aan de grote klok hingen, met de mede deling dat zij aan zo'n beleid niet langer konden meewerken. Lang en breed is in de ministerraad nog over dit probleem doorgepraat, maar men kwam niet tot overeenstemming. Ben Goerions ontslagaanvrage was daar na onvermijdelijk. Ben Goerions tegenstanders in de ministerraad baseerden hun houding voornamelijk op de in Israël uiteraard nog sterk levende herinneringen aan Hitiers schrikbe wind. De na-oorlogse Westduitse re gelingen kunnen hun best doen, om aan het nieuwe Duitsland een waar dig, democratisch stempel te geven maar de Achdoet-Haavoda en ande ren in Israël blijven ervan overtuigd dat men niet al te gauw ertoe moet overgaan vriendschappelijke banden met de Duitsers aan te knopen. De Achdoet-Haavoda partij was er bang voor, dat besprekingen over wapen aankopen wel eens gepaard konden gaan met overleg betreffende diplo matieke betrekkingen en wat dies meer zij. Maar inmiddels hebben de Duitsers laten weten, dat er aan \va- penlevei anties voor Israël niet te den ken valt: niet alleen zouden anders hun betrekkingen met de Arabische staten In gevaar komen, maar ook wacht de regering-Adenauer zich er voor, om olie op de Midden-Oosterse vlammen te gooien nu zij juist druk doende is, om te ijveren voor inter nationale ontwapeningsbesprekingen. Omdat niet alleen een paar Isra ëlische ministers ertegen waren maar ook de Westduïtsers niet genegen waren om op Ben Goerions verlangens in te gaan, moet het mo gelijk worden geacht, dat men in Is raël onder dit „incident" een streep zet en de samenwerking hervat. In elk geval heeft Ben Zwi woensdag de opdracht om een nieuw kabinet te vormen, weer aan de oude pionier Ben Goerion toevertrouwd. Installatie hoofddirecteur voor Monumentenzorg. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. It. G. A. Höppener heeft gisteren mr. It. Hotke geïnstalleerd als hoofddirec teur van de rijksdienst voor de mo numentenzorg. Mr. Hotke was tot nu toe hoofd van de onderafdeling monumentenzorg van het ministerie van O. K. en W. en fungeerde het laatste half jaar te vens als waarnemend hoofddirecteur van de rijksdienst, die na het overlij den van de heer Van de Velde reeds geruime tijd zonder definitieve lei ding is. I DAVID BEN GOERION weer formateur West-Duitsland leverde in 1957323 schepen af. In 1957 hebben de Westduitse scheepswerven 323 oceaanwaardige schepen met een gezamenlijke tonna ge van 1,1 miljoen afgeleverd. 136 van deze schepen, met een tonnage van 870.000. werden ge bouwd voor buitenlandse opdracht gevers. Ongeveer 100.000 Westduit sers vinden werk in de scheepsbouw- industrie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9