NIEUWJAARSREDE VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL WALCHEREN NOORD-ZEELAND GOEDE BELANGSTELLING VOOR TREKPAARDEN OP WALCHEREN ZEEUWSCH-VLAANDEREN VRIJDAG 3 JANUARI 1958 PROVINCIALE ZE E UW 8 E COURANT 5 (Slot van nag i> Schelde" kan over het gehele jaar bevredigend worden geacht. De scheepsvrachtenmarkt daalde scherp; mocht het prijspeil langdurig op een te laag niveau blijven, dan zal ook „De Schelde" hiervan de invloed on dervinden. Het interne bedrijfsbe leid zal voor de komende tijd scherp gericht dienen te worden op het be strijden van het nog steeds stijgende kostenniveau. Bij de P.Z.E.M. bleef ook in 1957 het stroomverbruik zich in gunstige zin ontwikkelen. De werkzaamheden aan de aanbreidin'g van de Centrale Zeeland gebeuren volgens het opge stelde plan. De NV Vitrite Fabriek te Middelburg zag in de eerste helft van 1957 de afzet wat teruglopen, maar in de tweede helft herstelde zich dat. Hierbij speelde de geleide lijke daling van de koperprijs in het eerste halfjaar een rol. Bij de NV Focus Veilig te Middelburg is, rekend over de eerste 10 maanden van 1957 en in vergelijking met de zelfde periode in 1956, de binnen landse omzet met 2\A pet gedaald en de export met 22 pet gestegen. De ijzergieterij Boddaert en Co NV rapporteerde, dat het afgelopen jaar de orderportefeuille op een behoor lijk niveau gehandhaafd is kunnen worden. De fabriek van de NV Han dels- en Industriemaatschappij Zuid- Beveland te Krabbcndijke kon in 1957 op topcapaciteit blijven draaien. Voor de NV Fabriek voor Hout bewerking „La Vitesse" te Goes was het een gunstig jaar. De Glasindustrie gebr. VVattez NV te Goes deed bevredigende zaken, evenals de Pit Beton NV te Mid delburg. De Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman NV te Zierik- zee heeft ook in 1957 haar pro- duktie kunnen uitbreiden. De vol tooiing van het nieuwe fabrieks pand zal omstreeks juli 1958 kunnen, geschieden. Op topcapa citeit werkte ook weer de gym- nastiekwerktuigenfabriek „De Schelde" NV te Goes. De Coöp. Zuivelfabriek „Walche ren" te Middelburgrapporteerde, dat de ontvangen hoeveelheid melk in 1957 nagenoeg gelijk was aan het voorgaande boekjaar. Groothandel De houthandel Alberts te Middel burg berichtte, dat in grote lijnen genomen, de situatie van de hout handel in 1957 niet veel verschilt van 1956. In het afgelopen jaar heeft de firma M. L. Polak en Zn NV te Middelburg haar prognose van een teruggaande conjunctuur cn prijsda lingen op de grondstoffenmarkt be waarheid gezien. Door het nemen van tijdige maatregelen kon zij deze beweging opvangen. De directie van de metaalhandel Agelink en Ren- tergem te Middelburg meende een voldoende basis bereikt te hebben om te kunnen spreken van een capa teerde plaats in de Zeeuwse metaal verwerkende industrie. (Advertentie) Restanten mooie DAMESPULLO- VERS, DAMESVESTEN, DAMES- SPORTTRUIEN, gooien wij eruit voor weinig geld. Zie de koopjeseta lages bij de „DE GOEDKOPE SI MON", Klokstraat, Goes. Marktberichten VEILINGEN EN MARKTEN TE BARNEVELD Eiervelling S.V.E. Aanvoer 501.640 stuks. Handel vlug. Grote eieren prijzen 5G—60 gram f 14.02—14.95, GO—63 gram f 15.10 15.61, 63—65 gram i 15.72—15.97, 66—72 gr. f 16.13—16.87, alles per 100 stuks. Handel vlug en handel grote eieren kalm. Coöperatieve Veluwse eiervelling Bar- neveld—Ede: Weekaanvoer ongeveer 1.100.000 stuks. Handel vlug. Grote eieren kalm. Eieren 54—57 gram t 13.73—14.34, 57 —60 gram f 14.53—14.96, 60—63 gram I 15.13 —15.67, 60—65 gram f 15.68—15.86, 66—71 gram t 15.97—16.53, alles per 100 stuks. Eiermarkt: aanvoer 1.500.000 stuks. Han del kalm. Prijzen eieren 55—59 gram f 14.25 —14.80, kg prijs f 2.54, 50—65 gram f 14.80— 16 25, kg. prijs f 2.48, Prijsnotering Gelders-Overijsselse Ver eniging van Bierhandelaren: grote eieren f 15.2510.25, gewicht 62—68 gram. Kleine eieren f 14.25—15.00, gewicht 5061 gram. VISMIJN VEERE, Aangevoerd: 356 kg cxportgarnalen 3.51 —4.12; 347 kg schar 43—60; 74 kg bot 39— 54; 5906 kg sardijn 28—38; 1 kg kabeljauw 50; 24 kg wijting 25—36. GRAANMARKT ST.-MAARTENSDIJK. 2 januari. Tarwe 27—28. Gerst 25—29. Haver 22—23. Erwten 30—37. Schokkers 40—55. Bruine bonen 35—50. Koolzaad 40— 45. Maanzaad 115—135, De glashandel, glasbewerking en verfhandel van de fa. Prins en Zo nen te Vlissingen was zeer bevredi gend; de glasslijperij werkte door personeelsgebrek op een kwart van de capaciteit. De handel in consumptie-aardappe len was in het voorjaar slap, maar tegen het einde van het seizoen trok de markt weer aan. De export van pootaardappelen -met grote prijs verschillen verloopt normaal. De oogst van uien was normaal. Bij de breekpeen was veel uitval. De verwachtingen bij de kwekerij en een veredelmgsbedrijvcn annex groothandel in zaaizaden, poot- en plantmateriaal zijn geheel uitgeko men. Bij de zaadhandcl overtroffen de resultaten verre de verwachtin gen, terwijl de bestrijdingsmiddelen en tuinbouwgereedsehappen een aan zienlijke uitbreiding van de omzet vertoonden. De groothandel in granen, zaden en peulvruchten rapporteerde, dat de buitenlandse overschotten weer hun invloed op de graanmarkt lieten gel den. Voor de veehandel in het alge meen was 1957 min of meer teleur stellend. Bij een hogere omzet van ca. 10 pet verwacht de groothandel in farmaceutische artikelen een ge lijke winst als vorig jaar. In ~de bouwmaterialen handel is de bedrij vigheid in het voorjaar door het uit blijven van vorst aanzienlijk groter geweest dan in dezelfde periode van 1956. Detailhandel De detailhandel kan terugzien op een redelijk jaar. De omzetten ont wikkelden zich vrij gunstig en van een verminderde vraag door de be- stedingsbepering was in het eerste halfjaar nog niets te bespeuren. In het tweede halfjaar werd de voor- raadpositie belangrijk verhoogd. De Advertentie) Over koopjes gesproken, DAMES- TRAININGSBROEKEN, tot lengte 120, gooien wij eruit voor 2,98. Zie koopjesetalages bij de „GOEDKO PE SIMON", Klokstraat, Goes. gang van zaken in de gedistilleerd-, bier- en limonadebranche was gun stig dank zij de mooie juni- en juli maand. De bouwbedrijven werden door de investeringsbeperking zwaar getroffen en vooral de grond-, weg- en waterbouw ondervonden de eerste grote afremming in de uitvoering der werken. Voor de graanmalerij en veevoederbran che was 1957 een moeilijk jaar. De omzetten in de Horeca-bedrij- ven zijn ondanks de goede voor seizoenmaanden niet boven die van vorige jaren uitgekomen. Bij de NV Haven van Vlissingen mag de gang van zaken niet on bevredigend genoemd worden, maar is minder dan 1956 en hetzelfde geldt voor de SHV en het oliebunkersta tion. De directies van de AMZ en de Stoomtram Walcheren zijn niet zo bijster optimistisch gestemd over de gang van zaken. In de binnen scheepvaart overtrof voor het eerst sinds de oorlog het aanbod van ruim te de vraag, zelfs in de bietencam- pagnetijd. De beurtvaart liep nog verder terug, terwijl het beroeps- goederenvervoer een moeilijk jaar had. De gunstige ontwikkeling van het postale verkeer heeft zich in 1957 niet voortgezet. Het vreemdelingen verkeer is over het algemeen gbed geweest en van gunstige resultaten werd eveneens gesproken hij het bankwezen. Het afgelopen jaar zal in de Zeeuw se visserijwereid bekend blijven als een ongunstig jaar: er waren slech te vangsten en de Franse markt viel weg. Onbevredigend was de gang van zaken in de garnalen-, mossel-, en iu mindere mate de oesterteert. MIDDELBURG Clubhuis Trefpunt wordt 11 januari a.s. geopend. Het clubhuis voor de niet-georga- niseerde jeugd, ,,'t Trefpunt", in de Lange Giststraat 7 te Middelburg is behalve de zolder momenteel zover gereedgekomen, dat het a.s. zaterdag 11 januari om half drie of ficieel geopend wordt door de loco- burgemeester van de Zeeuwse hoofd stad, de heer J. W. Kögeler. Ruim tweehonderd jongeren heb ben sinds de opening medio oktober een weg gevonden naar de zolder van dit clubhuis, waar zij o.l.v. jeugdleider Faassen en zijn assisten ten worden beziggehouden met al lerlei traditionele en moderne vor men van vrijetijdsbesteding. Zoals bekend, is het initiatief voor deze jeugdzorg uitgegaan van de stichting voor Sociaal Cultureel Op bouwwerk in Middelburg. Chr. ulo I werd ongeslagen schooldamkampioen. Tijdens paasvakantie provinciaal toernooi. Met groot machtsvertoon is het eerste dam tiental van de christelijke ulo aan de Ohuenlaan te Middel burg kampioen geworden van het schooldamkampioen schap (groep III) van de Zeeuwse hoofdstad. Dit team, waarin reeds gerenommeerde dam mers meespelen als Kees van Eenennaam, Aart Walraven, Kees van Rijswijk, Nico van Eenennaam en A. Parinussa, won zonder moeite ook de wedstrijden van donderdag, zodat de ulo-dammers ongeslagen en zonder een enkel verliespunt met een bordgemiddelde van 10911 de titel in de wacht sleepten. Tweede werd de ploeg van de chr. h.b.s., die een totaal van 7 punten bereikte. De voorzitter van de Middelburg se Damclub, de heer M. F. de Jonge, overhandigde aan de aanvoerder van het ulo-team de beker. Daar deze school deze trofee voor de derde ach tereenvolgende maal won, kwam hij thans definitief in het bezit van dê chr. ulo I. De winnaars van groep III (de lagere scholen) te weten de chr. ulo Olmenlaan III en de hevv. school Zuidsingel, krijgen hun prij zen toegestuurd. Vervolgens deelde de heer De Jonge mee, dat tijdens de paasva kantie een provinciaal toernooi gehóuden wordt tussen de win nende scholen uit Middelburg, Vlissingen en Goes. Waarschijn lijk wórden deze wedstrijden in Middelburg gehouden, boewei dit nog niet zeker is. Tijdens de zo mervakantie komen dan de pro vinciale schoolteamkampioenen tegen elkaar in het strijdperk. De uitslagen van de donderdag gespeelde wedstrijden in de Schouwburg zijn: u.l.o. Dwarskaai Jubileum. De heer C, Heyboei; te Zierikzce herdacht donderdag de dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad van de gemeentelijke gasfabriek te Zie rikzce. I-Iet heeft de heer Heyboer, die thans fitter eerste klas is, op de ze dag aan belangstelling niet ont broken. SIN1-ANNALAND Verkeerscursus Onder auspiciën van de afdeling van de Bond voor Veilig Verkeer te Sint Annaland heeft wachtmeester P. J. van Engeldorp Gastelaars op nieuw een verkeerscursus gegeven, Er waren ditmaal 16 cursisten, wel ke examen aflegden. Hiervan slaag den er 15, waaronder zelfs één met nul fout, namelijk de heer A. J. San- dee. Bij het bekendmaken van deze uitslag waren de bestuursleden van genoemde afdeling aanwezfg. Het ligt In het voornemen van do heer Gastelaars, om op 9 januari met een nieuwe verkeerscursus te beginnen, indien daarvoor voldoende deelname bestaat. OUD-VOSSEMEER Ds. A. van Grlethuysen 50 jaar Zondag 5 januari a.s. zal het vijf tig jaar zijn geleden, dat ds. A. van Griethuysen van Waspik werd be vestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. De jubilaris stond van 1917-1924 te Oud-Vossemeer. chr. h.b.s. 1010; chr.' u.l.o. II chr. u.i.o. I 020; chr. u.l.o. II u.l.o. Dwarskaai 119; chr. u.l.o. I chr. h.b.s. 191; u.l.o. Dwarskaai chr. u.l.o. I 416; chr. h.b.s. chr. u.l.o. II 119. De eindstand van deze groep luidt; chr. u.l.o. I 6 6 0 0 12 190-11 chr. h.b.s. 6 3 1 2 7 56-64 chr. u.l.o. II 6 3 0 3 6 35-85 u.l.o. Dwarskaai 6 0 1 5 1 38-82 Spannende strijd in Vlissings damtoernooi. In de finale van het school-dam- toernooi te Vlissingen zijn de volgen de wedstrijden gespeeld: le ronde. St. Paulus u.l.o. A Nijverheidschool F 120; Nijver- heïdschool BNijverheidschool E 12 0; Nijverheidschool CNijverheid school C 84. 2e ronde. Nijverheidschool CNij verheidschool F 120; Nijverheid school DNijverheidschool B 012; Nijverheidschool E.St. Paulus u.l.o. A 1—11. 3e ronde. Nijverheidschool BNij verheidschool F 102; Nijverheid school CSt. Paulus u.l.o. A 111; Nijverheidschool DNijverheidschool 4e ronde. Nijverheidschool FNij verheidschool E 39; St. Paulus u.l. o. ANijverheidschool D 120; Nij verheidschool BNijverheidschool C 10—2. De laatste ronde, die vandaag wordt verspeeld, zal een spannend duel worden tussen Nijverheidschool B en St. Paulus u.l.o. A. daar beide zestallen een gelijk aantal wedstrijd- punten hebben, doch in bordpunten een verschil hebben van 2 punten: 44—4 en 46—2. Koninklijke onderscheiding. De heer J. Meeuwsen te Terneu- zen herdacht op 1 januari het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de firma Klouwers, graanhandel in Terneuzen. Tijdens een bijeen komst ten huize van de firmant, de heer P. Klouwers werd hem door de waarnemend burgemeester, de heer M. de Vos de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt, welke hem in ver band met dit jubileum door Hare Ma jesteit de Koningin is verleend. Dhr. P. Klouwers sprak de jubilaris toe, waarbij hij hem prees voor zijn trouw en toewijding tijdens de afge lopen veertig jaar en hem lof bracht voor de wijze, waarop hij steeds de belangen der firma heeft be hartigd. Als blijk van waardering werd de heer Meeuwsen een enve loppe met inhoud overhandigd. Namens het personeel werd hem tenslotte de draagmedaille van de onderscheiding aangeboden, waar na allen nog geruime tijd gezellig bijeen bleven. Matroos stal voorwerpen uit Middelburgs zwembad. Op oudejaarsavond heeft zich bij de gemeentepolitie te Utrecht de 3S- jarige matroos E. C. S., zonder na dere verblijfplaats, gemeld en daar bekend in Middelburg gestolen te hebben. In het gemeentelijk zwembad aan de Poelendaelesingel had hij zich onder meer enkele koperen kranen en handvatten toegeëigend. S. werd op transport naar Middelburg ge steld, terwijl bij nader onderzoek bleek, dat men in het zwembad in derdaad enkele kranen en handvatten die gedurende de wintermaanden in een kastje opgeborgen worden, miste. Voorts kwam aan het licht, dat S. op een der boten van de Yacht Ho lidays Ltd." te Middelburg een kom pas en een Engelse vlag had wegge nomen. Hij had de gestolen voorwer pen meegenomen naar een auto, waarin-hij een deel van de nacht vóór oudejaarsdag had doorgebracht. Op weg naar Utrecht had hij een aantal van de kranen weggeworpen, maar een deel daarvan werd later weer teruggevonden. S. was juist een dag tevoren uit 't Huis van Bewaring te Middelburg ontslagen, maar door deze diefstal werd hij er onmiddellijk weer naar teruggevoerd. Hij zal worden voor geleid voor de officier van justitie te Middelburg. Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse eilanden. Bij het Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse eilanden kwamen tot 1 no vember j.l. 67 kredietaanvragen in. Van 1956 werden in het afgelopen jaar nog 11 aanvragen behandeld, terwijl er thans nog 21 aanvragen op afdoening wachten. In totaal werden dus 57 aanvragen afgehandeld. Inge trokken werden 13 aanvragen, afge wezen 13, zodat er 31 kredieten wer den toegestaan, waarvan 9 borgstel- lingsfondskredieten tot een totaal be drag van 15.495, 17 bedrijfsuitrus- tingskredieten tot een bedrag van 39.040 en 5 bijzondere kredieten tot een bedrag van 10.400. Vervolgens werden door de admi nistratie van het fonds nog 9 onder zoeken verricht, en daarvan rapport aan de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse eilanden uitgebracht in verband met de uitkeringsregeling aan door de watersnood getroffen middenstanders. Bovendien werden aan diverse gemeentebesturen nog 26 rapporten uitgebracht in verband met de zogenaamde kleine zelfstan digen-regeling. Het gehalte der aanvragen was over het algemeen vrij goed. Bedrijfs- uitrustingskredieten en bijzondere kredieten voor aanvulling voeren de boventoon. De geleidelijke prijsstij ging heeft de vraag naar kredieten uit de aard der zaak gestimuleerd. OOK IN AFGELOPEN JAAR „Nederlands Trekpaard" hield kringvergadering. De trekpaardenfokkerij op Wal cheren heeft zich ook in 1957 nog in een goede belangstelling mogen verheugen. Dat zei de heer I/,. de Buck, de voorzitter van de kring Walcheren van de koninklyke vere niging „Het Nederlandse Trekpaard" tijdens de vergadering van de afde ling, die donderdagmiddag in het Ne derlands Koffiehuis te Middelburg gehouden werd. De heer J. Q. C. Lenshoek, de voorzitter van de Zeeuwse afdeling, die deze verga dering namens het Zeeuwse bestuur bijwoonde, noemde Walcheren 't grootste gebied wat de trekpaarden- fokkery betreft. Hij hoopte, dat dit ook in 1958 het geval zal zijn. De heer De Buck wees er voorts op, dat de keuringen op Walcheren goed bezocht zijn geweest. „Deson danks moet al het mogelijke gedaan worden om de fokkerij te behouden en te stimuleren", liet hij er waar schuwend op volgen. Voorts deelde de voorzitter mee, dat de provinciaal secretaris, de heer A. Cappon uit Goes, zjjn functie om gezondheidsre denen moest neerleggen. Wat het le dental op 'Walcheren betreft, dit liep gedurende 1957 op van 358 tot 361. De heer De Buck noemde dit Nieuw materieel voor gemeentewerken RAAD SLUIS Nog geen beslissing over benoemen derde schoolarts De gemeenteraad van Sluis kwam in een openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester P. F. van Hootegem. De beslissing naar aanleiding van een schrijven van de Schoolartsen- dienst in Zeeuwsch-Vlaanderen, over het al of niet aanstellen van een der de schoolarts werd door de raad aan gehouden, onidat men hierover eersr nadere rapporten en cijfers wil af wachten. Op enkele verzoeken om subsidie ke. Zonder hooldelijkc stemming wer den door de raad goedgekeurd de voorstellen van B. en W. tot uungaan van ccn rckeningcourant-ovcieen- komst voor 1958 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's Graven- hage en de Amsterdamse Bank te Sluis en tot goedkeuring der begro ting 1958 van de Godshuizen, Men besloot de voorbereiding van de bouw van 8 woningwetwoningen uun de Zuiddijkstraat op te dragen aan de architect L. A. J. van Don gen te Sluis en om de Stichting S.P.I. geen huur in rekening to brengen voor gebruikte gemeentegrond aan de St. Annastraat. In aanwezigheid van de leden der Sluise gemeenteraad en de heren Zuidweg en Boogaard van de Cen trale Dienst werd maandagmiddag het nieuwe materieel voor de dienst gemeentewerken overgedragen aan burgemeester P. F. 'van Hootegem van Sluis. Het materieel bestaat uit een drie zijdig kiepende vuilniswagen met een capaciteit van 4% ton, een kol- kenzuiger met een capaciteit van 2000 liter en 400 liter spoelwater en tenslotte een zandstrooier. burgemeester verklaarde in werd door de raad afwijzend be- zÜn toespraak, die hij in aansluiting schikt voor wat betreft de r.-k. vlas- scrsschool te Koewacht en de Stich ting Fruitteelt-proefbedrijf in Zw.- Vlaanderen. De subsidie voor de „Provinciale Vereniging voor t.b.c.- bestrijding en Bevolkingsonderzoek" werd door de raad ingewilligd. De leden van de burgerlijke instel lingen van weldadigheid werden al len herbenoemd, met uitzondering vati de heer A. Lako, die had be dankt. De burgemeester bracht namens de raad de dank over voor de wijze, waarop de heer A. Lako 35 jaar lang het Algemeen Armbestuur voor Heil- le heeft gediend. In zijn plaats werd nu benoemd de heer B. van der Slik- op een demonstratie van de nieuwe aanwinsten van gemeentewerken hield, dat Sluis er trots op is het modernste materieel te bezitten, dat in Zeeland te vinden is. OOSTBURG Benoeming Tot adspirant-schrijfster ten kan tore van de Ontvanger der Directe Belastingen te Oostburg is met in gang van 1 januari benoemd, mej. J. S. Neufeglise te Zuidzande. Allen gelukkig en voorspoe dig nieuwjaar toegewenst. l'H. MARKÜSSE-PORREY N 67 Retranchement Familie, vrienden en begun stigers een voorspoedig nieuwjaar toegewenst. J. VISSER Aannemer, Retranchement Familie, vrienden en begun stigers een voorspoedig 1958 toegewenst. J. LA GASSE Slager, Retranchement SAS VAN GENT Zilveren jubileum van de heer R. Slock, Donderdag herdacht de heer R. Slock, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Sas van Gerit, de dag waarop hij vijfentwintig jaar gele den op 1 januari 1933 in vaste dienst op de secretarie werd be noemd, nadat hij er al enige jaren als volontair werkzaam was geweest. De officiële huldiging werd 's mid dags in intieme kring op het gemeen tehuis gehouden, en in de loop van de dag kwamen vele vrienden en be kenden hun felicitaties aanbieden. Op het stadhuis werd de jubilaris des middags in tegenwoordigheid van zijn collega's en zijn familie toege sproken door burgemeester R. A. J. den Boer. Spr. noemde het een mijl paal in een ambtelijke loopbaan. „Er is heel wat gebeurd en heel wat ver anderd sinds ge op 1 januari 1933 als zeventienjarige jongeling een vaste aanstelling kreeg als ambtenaar ter secretarie, onder de toenmalige se cretaris Stubbé". De burgemeester kent de heer Slock als een geboren administra teur, als een geboren organisator. Na zijn toespraak overhandigde hij enkele waardevolle geschenken aan de jubilaris. Mevrouw Slock kreeg bloemen aangeboden. Hierna sprak de gemeente-secreta ris, de heer G. A. van den Hemel, die onder meer zei: „Meer dan vijfen twintig jaar zijn wij nu al collega's en wij hebben in die tijd de gemeen te zien groeien van 3016 tot 4170 in woners". Hierna dankte de jubilaris voor de geschenken en de vele hartelijke woorden en sprak de hoop uit, dat hij de 23 jaar die hij nog voor de boeg had, in dienst der gemeente Sas van Gent zou mogen doorbren gen. Hierna werd het feest in intie me kring verder gevierd. ZAAMSLAG Collecten Te Zaamslag werd in de Ned. herv. kerk een collecte gehouden ten bate van de Inwendige Zending. De opbr-engst bedroeg 131,50. AXEL Brandje In de woning van de fam. S. in de Oudewijk te Axel brak 'n schoor steenbrand uit. Daar de brand zich ernstig liet aanzien, werd de brand weer gealarmeerd, welke snel ter plaatse was. Het vuur was toen spoedig bedwongen en kon niet veel schade aanrichten. Duivententoonstelling De duivenmaatschappij „De Ver wachting" te Axel zal als laatste in haar serie van zgn. „Hoktentoonstel- lingen" zondag a.s. een show organi seren van de duiven van de heren Ch. Tieleman en W. Verhelst. VOGELWAARDE Biljartdriekamp De „driekamp", welke werd geor ganiseerd door de plaatselijke bil jartclubs van Stoppeldijk, Boschka- pelle en Hengstdijk (allen gem. Vo gelwaarde) werd gewonnen door Stoppeldijk met 1811 car. Tweede werd Bosch kapelle met 159S car. cn derde Hengstdijk met 1164 car. Stoppeldijk verdiende met deze zege een fraaie beker. Prijskaarting Te Boschkapelle (gem. Vogelwaar de) werd een grote prijskaarting georganiseerd, waaraan 48 spelers deelnamen. De uitslag was als volgt: 1 L. Jacobs en F. Eemans; 2 E. Maas en F. Lambert; 3 J. Mang- nus en P. Uitterhoeve; 4 A. Scheer ders en .T. d. Weduwe; 5 L. Somers en A. Sponselee (allen gem. Vogel waarde). ZUIDZANDE Gevonden voorwerpen Ter gemeente-secretarie van Zuid zande zijn de volgende gevonden voorwerpen gebracht: 1 boek; 2 bro ches, diverse wollen handschoenen; 1 zijden sjaal; 1 wollen sjaal; 4 zak doeken; 2 Lips-huissleutels; 1 paar glacé-handschoenen; 1 dames pols horloge. bijzonder verheugend, omdat het le dental in verschillende afdelingen in Zeeland achteruit gelopen is. De heer A. Wisse sprong vervol gens op de bres voor de hengsten. Deze dieren moeten op de prestatie keuringen ook een kans krijgen, meende deze spreker, toen enkele mededelingen over de premiekeurin gen gedaan werden. Verschillende sprekers voerden over dit onderwerp het woord en tot slot bleek, dat de meeste leden vóór het voorstel wa ren, zodat deze suggestie tijdens de algemene vergadering in Goes op dinsdag 28 januari a.s. naar voren gebracht zal worden. De bespreking over de keurin gen bracht de tongen los, met name die voor de 3-jarige merriën voor opname in het keurstam- boek. Zoals bekend, besloot de vergadering vorig jaar met alge mene stemmen om de keuringen centraal te houden in Middelburg. De heer Boone stelde echter voor om, wanneer dit gewenst wordt, de gelegenheid open te stollen om op stal te laten keuren. Verschil lende paardenfokkers op Walche ren hebben dit namelyk reeds la ten doen. hoewel de kosten dan aanmerkelijk hoger komen te lig gen. Zelf beslissen De heer D. A. van Niomvenhuijze wenste echter (le mogelijkheid open te laten om de leden zelf te laten he slissen <loor het invullen van formu lieren. Deze mogelijkheid zal ook in Goes voorgesteld worden. In dit verband deelde de heer De Buck nog mee, dat de keuring centraal 10 kost, terwyi dat voor de stalkeuring 20 wordt. Betreffende de nationale keuring in Den Bosch maakten de leden er geen bezwaar tegen om deze in september te handhaven. De periodiek aftredende kringbe stuursleden, de heren I. de Buck en J. Maljaars. werden met meerder heid van stemmen herbenoemd. De samenstelling der dubbeltallen door de kringen werd eveneens akkoord bevonden, terwijl als afgevaardigden van de kring naar de algemene ver gadering te Goes benoemd werden de heren E. van Laare, H. J. Allaart, A. Maljaars en P. Koole en als reserve de heer P. Dieleman. Het financiële gedeelte kon na een korte bespreking de goedkeuring van de leden wegdragen. De voorlopige resultatenrekening per 1 december 1957 bedraagt aan debet- en kredit- zijde 11.893,82 met een saldo naar kapitaal van 495,42. De ontwerp begroting voor 1958 gaf aan ont vangsten en uitgaven een bedrag van 13.400 aan met een post van 315 onvoorzien. A.N.A.B. vierde feest met plezierige toneelavond. Succesvol optreden van groep „Jonge maskers". De federatie West Zeeuwsch-Vlaan deren van dc Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (A.N.A.B.) gaf donderdagavond in het Ledelthea- ter te Oostburg haar jaarlijkse uit voering, waarvoor een goede belang stelling bestond. Na een openings woord door de voorzitter van de fede ratie, de heer I. Michielsen uit Bier vliet. sprak de heer J. Hubregtse. dis trictsbestuurder van de A.N.A.B. te Groningen vroeger te IJzendijke en Breskens een propagandistisch woord, waarbij hij de verschillen he sprak tussen de organisaties in het noorden van het land en het zo gemoe delijke West Zeeuwsch-Vlaanderen. Vooral de bestrijding van de te ver wachten werkeloosheid zul volgens spreker een taak voor de organisaties zrjn. Na een korte uiteenzetting van de te spelen thriller door de heer Han Ockeloen. zakelijk leider van het to neelspreiding f-gezelschap Jonge mas kers" uit Zwolle, bracht cit gezel schap het stiik van Marion Osman en James Corbet, getiteld ..Het Chinese landhuis" over het voetlicht, waarin op meesterlijke wijze de verschillen tussen de westerse en oosterse begrip pen over het huwelijk tot uitdrukking komen. Op voortreffelijke wijze brachten al le leden van het gezelschap dit aan grijpende stuk ten tonele. Na de pauze werd als ontspanning de muzikale komedie „Je kunt het nooit weten" gebracht. Ontegenzeg gelijk was het optreden van dezelfde spelers in dit kolder^ukje ook goed. Als geheel kan van een goedgeslaag de avond worden gesproken. Van avond vindt een herhaling plaats. ZP) 3EVELAND DRIEWEGEN Nieuw raadslid De heer A. Nijsse zal de heer J. Moerdyk, die wegens vertrek naar 'n andere gemeente ontslag heeft moe ten nemen als wethouder, opvolgen als raadslid van Driewegen voor de Christelijk Historische Unie. Burgerlijke stand GOES. Bevallen: P. j. de Lange—De Reiger, z.; C. M. Vermaas—Roozemond, d.; J. D. Geijs—Langh, z.; T. Balkenende—Geerse, d.; G. van EekelenGoedegebuure, d.; A. A. van DammeSchipper, d.; M. de Dreu-Huysse. z.; C. van Dullemen— Hoogstrate. d.; A. AllemekindersTim merman, d.; L. Pattinama—Risakotta, d.; P. C. Meeuwse—Kloet, z Ondertrouwd j. Kuzee, 22 en G. J. de Jongh, 20 Jaar. Getrouwd: J. J. W. Lauret, 30 j. en W. J. Nagelkerke, 29 j. Overleden: D. de Ridder, 89 j., wedn. van M. C. Buljze; A. M. van Paassen, 84 j., \yedn. van C. Jobse; P. de Vos, 79 j., wedn. van M, de Jonge; J. Weststrate, wedn. van J. P. Bazen; R. A. Wisse, maanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7