Zeeuwse bejaardensociëteiten geven velen gezellige uurtjes VOORZITTER VAN KAMER VAN KOOPHANDEL WERD HERKOZEN :mn ^Ziffle Zeeuwse Almanak \y OOSTKAPELLE'S JEUGD IS HET SPORTVELD (NOG) NIET WAARD HAVEN VAN VLISSINGEN KREEG MINDER SCHEPEN Agenda a PROVINCIALE ZEEOW8B COURANT VRIJDAG 3 JANUARI 1958 ENQUETE STICHTING ZEELAND Een tachtigste deel der bevolking bezocht de bijeenkomsten Verspreiding zeer onregelmatig Medio 1957 waren er in Zeeland 54 bejaardensociëteiten, terwijl plan nen bestonden voor de spoedige op richting van nog 15 andere. De bij ten werden in totaal door 2547 per sonen bezocht ofwel 8.5 der Zeeuwse bejaarden. De \erspreiding van de sociëteiten was heel onregel matig over de verschillende gebieden der provincie. Op Schouwen-Duive- land bijvoorbeeld was er gemiddeld 1 sociëteit op 202 bejaarden, daaren tegen op Walcheren één op 886 be jaarden. In Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen nam 14,9 der bejaar den aan de bijeenkomsten deel; op Zuid-Beveland daarentegen slechts 5.2 In 45 Zeeuwse gemeenten wa ren er nog geen plannen tot de op richting van een sociëteit. Hiervan telden er 25 minder dan 1400 inwo ners. Het perceptage van de bejaar den, dat per gemeente deelnam, va rieerde van ruim 50 (IJzendijke, El- lewoutsdijk, Kattendijke) tot 4 a 6 in de grote gemeenten, met uitzonde ring van Terneuzen waar 27 deel nam. In het algemeen nam, naarma te de gemeenten kleiner waren, een groter percentage van de bejaafden aan de bijeenkomsten deel. Tot deze en andere concluisies kwam de socio loog der Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, drs. L. Turksma, aan de hand van de resultaten van een onder de gemeentebesturen en vrouwenor ganisaties gehouden schriftelijke en quête om een zo rechtvaardig moge lijke verdeling te krijgen van de uit de Zeeuwse collecte '56 voor de be jaardensociëteiten beschikbaar ge stelde gelden. Een nadere bestudering van de cij fers leert, dat na Schouwen het ei land Noord-Beveland op de tweede plaats komt met één sociëteit op 217 bejaarden, vervolgens W.Z. Vlaande ren met één op 275. Zuid-Beveland één op 441, O Z. Vlaanderen één op 498 en Tholen één op 703 bejaarden. Een verklaring voor deze verschillen is moeilijk te geven. Het is zeker geen zaak van algeme ne activiteitsverschillen tussen de gebieden, want bij andere aspecten van het verenigings- en organisatie leven, liggen de verschillen weer ge heel anders. Het gemiddeld aantal bejaarden per fremeente bedraagt in Noord-Beve- and 434, Walcheren 420, O.Z. Vlaan deren 405, Tholen en St-Philipsland 264, Zuid-Beveland 257. W.Z. Vlaan deren 236, Schouwen-Duiveland 157, Midden-Zeeland 334, Zeeuwseh- Vlaanderen 326; Noord-Zeeland 190 en geheel Zeeland 294. W. Zeeuwsch- Vlaanderen en Schouwen-Duiveland waar dus het gemiddeld aantal be jaarden per gemeente laag is, heeft juist meer dan de helft der gemeen ten een sociëteit. De grootte der sociëteiten varieerde tussen 10 en 140 deelnemers maar de meeste telden er tussen de 25 en 50. Het gemiddelde was 50. De bejaarden maakten eind 1955 in -totaal 10.9% van de Zeeuwse bovolking uit. Gemiddeld komt 0.0125 ofwel één tachtigste deel der bevolking de bijeenkom sten der bejaai'densociëteiten bij wonen. Bij een gemiddelde op komst van 50 personen wil dit dus zeggen, dat in kernen met meer dan 4000 inwoners splitsing nodig zou zijn, indien men 50 personen ook als maximum neemt. Neemt men de norm echter bij 100 perso nen, .dan is splitsing alleen nood zakelijk in de vier grote plaatsdn van Zeeland. In eerste Instantie zal men dus in de kleinere kernen mot een bejaardensociëteit kun nen vqlstaan. Daar godsdienstige verscheidenheid de oprichting van een sociëteit in de weg kan staan, wordt geconcludeerd dat zulks remmend kan werken bij kernen beneden 4000 inwoners. Dan zou den bijv. 2 sociëteiten elk niet freer dan 25 deelnemers kunnen ellen. Meer mannen Onder de deelnemers waren in het al gemeen meer mannen dan vrouwen. Slechts een vijfde deel der socië teiten waren de arbeiders sterker vertegenwoordigd dan de andere standen; bij de andere namen alle lagen der bevolking aan de bijeen komsten deel. Naast de verscheidene spreidingsfae- toren, werd ook nagegaan of gods dienstige achtergronden in dezen ook van invloed zijn. Daarbij bleek, dat van de 34 gemeenten met de hoogste percentages Ned. Hervormden er 16 feen bejaardensociëteit hebben, van e idem Gereformeerden 22, en van de R.-K. 12. Afgezien van gemeente grootte en van het feit, dat slechts in een klein aantal gemeenten het percentage Gereformeerden aanzien lijk Is, wil dit dus zeggen dat bij de Rooms-Katholieken de bereidheid 't grootst is, gevolgd door de Ned. Hervormden. Tweeëntwintig sociëteiten werdén door kerkelijke groeperingen geor ganiseerd, de overige door neutrale, meest plaatselijk geconstitueerde comité's. Het merendeel had gratis de beschikking over zaalruimte. Bij dragen van particulieren waren geen regel, ook niet van de bezoekers, hoewel in enkele gevallen een kleine bijdrage voor de thee werd gevraagd In veertien gemeenten subsidieerde het gemeentebestuur (gemiddeld 200 per 50 bezoekers). De moeilijk heden bij oprichting lagen veelal in het vinden van gratis zaalruimte en geschikte leiding. De frequentie der bijeenkomsten varieerde van dage lijks tot eenmaal per twee maanden. Tengevolge van gratis beschikbaar stellen kwam men veelal bijeen in een aan een kerkgenootschap toe behorend gebouw; zelden in een dorpshuls cn slechts in twee gevallen in een café. PROPAGANDA VOOR SLOE-PLAN Te zijner tijd verschijnt telefoongids voor'Zeeland Tijdens de algemene vergadering van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Zeeuwse Eilan den, die donderdag in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" te Goes werd gehouden de jaarrede van de voorzitter is elders in dit blad in een afzonderlijk artikel weergegeven is de voorzitter, de heer G. A. Ka meraad te Middelburg, herkozen. De heren J. P. Maljers te Middelburg en K. van Everdingen te Vlissingen respectievelijk eerste en tweede plaatsvervangende voorzitter Wer den eveneens herkozen. Bij de rondvraag bracht de heer A. M. Zuidweg uit Krabbendjjke de wenselijkheid naar voren van een telefoongids, waarin geheel Zeeland is opgenomen. Hij richtte deze vraag speciaal tot de tweede plaatsvervan gend voorzitter, de heer Van Ever- dingen, die tevens voorzitter is van de P.T.T.-kamer voor Zeeland. Deze deelde mede, dat er inder daad naar de uitgave van dls- trictsgidsen wordt gestreefd en dat te zijner tijd ook een gids zal, verschijnen, waarin West-Bra bant en Zeeland zijn opgenomen. Voor het rrtaken van propaganda voor de uitvoering van het Sloe-plan pleitte de heer J. Germing. De voor zitter deelde mee, dat dit plan de volle aandacht van de Kamer van Koophandel heeft; in het openbaar wilde de heer Kammeraad hierover geen nadere mededelingen doen. Naar aanleiding van e.en opmer king, welke de heer A. G. M. Mar- kusse uit Wissekerke maakte over een minder goede postverbinding met Noord-Beveland, zegde de heer Van Everdingen toe een onderzoek te zul len instellen. Alvorens zijn jaarrede te houden, had de voorzde heer C. A. Kam meraad, een kort openingswoord ge sproken, waarin hij getuigde van de algemene sympathie met onze land genoten in Indonesië. Daarna Instal leerde hij de heer J. P. L. van Manen, directeur van de N.V, Stoomtram Walcheren te Middelburg, als nieuw lid. De heer Van Manen dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. VAN TOT Souburg zette 1958 met 7000 inwoners in. DINSDAGMORGEN, een tiental uren vóórdat het oude jaar ons in het verleden ontvluchtte, werd in <le gemeente OOST- EN WEST-SOU BURG de ZEVENDUIZENDSTE IN WONER ingeschreven! Om kwart voor tien kwam de naam van JAN HOOGENDOORN in de registers van de burgerlijke stand te staan. Op 30 december déarvoor, had deze thans N ier dagen oude Jan zich via de bekende kraaigelui- den voor het eerst doen horen als de KLAP. Op Oudejaar is het een merkwaar dig gebruik, <lat de ene helft van Ne derland bij de andere helft op be zoek komt tot ongeveer half twee in de nacht. Een gevolg daarvan is vaak, dat de jongste kinderen van die éne helft blijven slapen bij die andere. Zo had een jong Vlisaings echtpaar een vijfjarig Middelburgs neefje te gast omdat pa en ma „nieuwjaar kwamen vieren", zoals 'dat heet. Het logeerbed was voor de ze gelegenheid in de slaapkamer van oom en tante opgesteld, teneinde bij eventuele slaap m oeilijkheden van de jongeman onmiddellijk te kunnen in grijpen. De nacht verliep uitstekend. Er was slechts één incident. Oom, die een hartstochtelijk autobezitter is, droom de heerlijk van z'n wagentje, tot hij plotseling wakker schrok en met een zwaai het bed uitvloog. „Waarom spring jij het bed uit?" vroeg zijn echtgenote slaperig. „Èen lekke band!" riep oom ver- '■willderd uit, „hoorde jij clan die klap niet?" 't Neefje had geniesd. flinke zoon van de heer J. Hoogen- doorn en mevrouw C. E. Hoogen- doorn-De Putter. Hij werd de 7000e Souburger. Oost- en West-Souburg telde op 1 januari 1957 6875 inwoners. Men had over 1957 een grotere toename ver wacht, doch als gevolg van de stag natie in de woningbouw in de ge meente bedroeg deze toename slechts 125 personen. Niettemin heeft Sou burg dit jaar met een mooi, rond ge tal afgesloten: 7000. FANNY HAALT GEEN SLUIS HUISVUIL MEER OP Terwijl men in Sluis reeds van wee moed vervuld was vanwege het na derend afscheid van het oude jaar, moest men in die moderniserende ge- i meente in Zeeuwseh-Vlaanderen nóg een afscheid verwerken en wel, dat van Fanny. Ja, dat is namelijk het paard, dat ve le, vele jaren door Sluis liep, voor de oude vuilnisafliaalwagen van Lan- noye. Op de dag dat zij haar taak voleindigd had, was Fanny in spe ciaal feesttenue gehuld. Voor haar trouwe diensten werd zij beloond met een hele zak vol suikerklontjes. De voerman kreeg door burgemees ter en gemeenteraad tezamen met de overige gemeentewerklieden in hotel „Centraal" een verversing aangeboden. „Sluis is een traditie armer geworden, maar in 'n gemeen te met moderne opvattingen moet ook dit vernieuwd worden", zo sprak de burgemeester, ietwat weemoedig door Fanny's verdwijning, maar te vreden over de nieuwe aanwinsten: een vuilnisophaalauto met zand- strooier en kolkenzuigers, die dezelf de dinsdag in gebruik werd geno men. Al 55 jaar heeft de huidige voerman met Sluise huisvuil opge haald. Begrijpelijk dat men daarom in „Centraal" menige herinnering op haalde aan de „vunlkarre" Buiten, in liet winterse briesje, stond Fanny en wachtte met het hoofd ge hogen. Dacht zij nun vroeger tijden', Dacht zij aan het nieuwe jaar? Zakenleven op de Zeeuwse eilanden gedurende 1957. In de loop van 1957 werdL begonnen met een sanering van het arphief van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden, tenenïndc een zo eenvoudig en doelmatig mogelijke op berging en raadpleging te waarborgen- Deze werkzaamheden zijn op het eind van het jaar gereed gekomen. In 1957 werden 582 raken ingeschre ven tegen 305 het jaar tevoren, ter wijl 310 zaken werden opgeheven te gen 350 over 1956. He» aantal inge schreven wijzigingen was hoofdzake lijk tengevolge van de eerder genoem de vergelijkingsprocedure lager dan voorgaande jaren, namelijk 2325 tegen 5669 in 1956. Het aantal afglgcven certificaten van oorsprong was iets hoger, name lijk 949 tegen 736 het ïaar tevoren. De werkzaamheden verbonden aan de uit voering van de vestigingswet blijkt uit de volgende cijfers: aan het mi nisterie van Economische Zaken werd ih 611 gevallen advies, uitgebracht voor de zogenaamde ministeriele ver klaring. Bij dë Kamer kwamen725 aanvragen om een vestigingsvergun ning binnen, bovendien waren nog 23 in het voorafgaande jaar ingekomen aanvragen niet behandeld. Verleend werden in 1857 726 ver gunningen, terwijl er op het einde van-het jaar nog 22 in behandeling waren. Dank zij een intensieve con trole neemt, het aantal geconstateerde overtredingen af. In 1957 werden in het district slechts 38 gevallen berecht, tegen 53 in het voorafgaande jaar. De bakkers van Zoutelande Op de kleine kruistocht op zoek naar 1958 in ons oudejaarsnummer spraken wij ook met bakker J. v. d. Vreugde uit Zoutelande. Hoewel bij de enige is die in deze gemeente bakt, is de heer Van de Vreugde, echter niet de enige bakker in Zoutelande, zoals wij abusievelijk schreven. Dit dorp telt namelijk twee bakkers, namelijk de heren J, A. Dominicus en J. van de Vreugde. Autobestuurder reed na botsing bij Kloetinge door. Donderdagmorgen omstreeks 8 urn- ontstond op de rijksweg bij Kloetinge een aanrijding tussen een personen auto, bestuurd door de heer B. uit' Gravenpolder, die uit de richting Goes kwam en een auto, die plotse ling uit een zijweg de rijksweg op reed. De heer B. werd door de be stuurder van do andere auto- blijk baar niet opgemerkt. De rijkspolitie te Kloetinge wist de bestuurder van de laatste auto, die na do botsing was doorgereden, later op de dag op te sporen. Beide auto's liepen schade op. I Advertentie Tegen hoest en verkoudheid a— KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHIL1PS-ROXANE NEDERLAND N.V. G. Romijn nam afscheid bij „De Schelde". Na 52 jaar. Na een bijna 52-jarig dienstver band bij de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen, heeft de heer G. Komijn, sous-chef van de begrotingsafdeling, op oude jaarsdag zijn functie neergelegd. Nadat do heer Romijn maandag j.I. in de directiekamer was ontbo den voor een laatste onderhoud met de directie, nam de sous-chef 31 de cember afscheid van zijn naaste me dewerkers. Tijdens deze bijeenkomst zei de afdelingschef, de heer Van Wijngaarden niet in herhaling te wil len vallen met het schetsen van de grote verdiensten van de heer Ro mijn. Dit was reeds uitvoerig ge schied bij het vijftigjarig jubileum cn werd bij die gelegenheid tevens bekrachtigd door een koninklijke onderscheiding. Spreker, die ook namens de direc tie het woord voerde, sprak zijn waardering uit over de scheidende onderchef en gaf als baas van de heer Romijn deze nog een laatste opdracht: ,',Ga straks niet bij de pak ken neerzitten De tijd is nu geko men om verstrooiing te zoeken". Tevens zette de heer Van Wijn gaarden uiteen, dat het in de bedoe ling ligt voor de heer Romijn twee opvolgers te benoemen. De heren P. W. Louwerse en S. de Graaf zullen tezamen de taak van de scheidende sous-chef op zich nemen. De heer Sommeijer, sous-chef voor begroting scheepsbouw, die hierna een toespraak hield, memoreerde, hoe hij reeds als vijftienjarige jon gen bij de heer Romijn op de avond school zat, hoe het contact door de jaren heen was blijven voortbestaan en hoe beiden tenslotte op dezelfde afdeling waren gekomen, naóst elk aar, Hij prees de. ijver, het doorzet tingsvermogen en de juiste kijk op de zaken van de heer Romijn. De heer Louwerse, die als oudste assistent sprak, zeide zich te willen bepalen bij de gedachte de heer Ro mijn te zien als de pionier van de begroters bij „De Schelde". Spr. had het over de noodzaak van „feeling1 in dit beroep, en juist aan die feeling heeft het de lieer' Romijn nooit ont broken. Hierna werd de heer Romijn nog door de heer Vader bedankt namens dc leerlingen van de avondschool. Tenslotte gaf de heer J. I. de Regt een chronologisch overzicht van de wereldgeschiedenis en de historie van Vlissingen in „wisselwerking" met de levensloop van de heer Romijn. Dit oeuvre, deels in proza, deels in dichtvorm, werd op uitermate geesti ge wijze voorgedragen, waarna aan de heer Romijn een ingebonden exemplaar werd overhandigd. Na dit meer officiële gedeelte van het afscheid werd er een drukbezochte receptie gehouden. Onder 't genot van koffie en si garen werd menige goede wens voor de scheidende nestor van dé begrotingsafdeling met een stevi ge handdruk bezegeld. GEMEENTERAAD VERGADERDE Grenswijzigingsplannen in besloten zitting besproken financiële aspecten somber. Waarschijnlijk als eerste gemeente In Zeeland, misschien zelfs in geheel Nederland is de gemeenteraad van Oostkapelle donderdagavond voor de eerste maal in fiet nieuwe jaar bijeengekomen. Onder meer ter bespreking van de nieuwste voorstellen betreffende de grenswjjzigingsplannon van mi nister Struycken waarbij de bewindsman de mogelijkheid geopperd heeft om Oostkapelle met Domburg en Vrouwenpolder (zonder Gapinge) samen te voegen of een combinatie te bewerkstelligen tussen Oostkapelle en Dom burg alleen. Noch verontwaardiging, noch instemming zo die er is heeft de raad kenbaar gemaakt jegens de voorstellen, tenminste niet in het openhaar. Wel werd dit agendapunt ruim een half uur lang in besloten zit ting besproken waarna burgemeester F. G. Sprenger uiteindelijk meedeelde, dat de raadsleden binnen tien dagen hun mening zullen kenbaar maken. Alvorens het voorstel in behande ling te nemen, stelde de heer A. Don (P.v.d.A.) voor om het voorstel van de agenda af te voeren en het in een latere vergadering te bespreken. De heer Don motiveerde zijn voorstel met er op te wijzen, dat de tijd te kort ge weest is om zich deskundig te laten voorlichten en zodoende een gefun deerde mening te krijgen over deze zoals de heer Don het noemde wel licht belangrijkste zaak in het leven van de raadsleden. Burgemeester Sprenger verzette zich daartegen, maar was er wel voor om zich ten aanzien van dit punt voorlopig nader in besloten vergade ring te oriënteren. Alzo gebeurde. Binnen 10 dagen zal men dus meer te weten komen over de mening van Oostkapelle's raad. Zoals te doen gebruikelijk gaf de burgemeester tijdens deze eer ste vergadering ln het nieuwe jaar een kort overzicht van 1957. Hij stipte hierbij aan, dat dit jaar met name door de grenswyzigingsplan- nen vaak een beroep zal worden gedaan op de raadsleden. Voorts memoreerde de heer Sprenger de belangrijkste werken uit 1957: de torenrestauratie, de bouw van een kleedlokaal op het sportveld en de verbetering van de Molenweg. Het inwonertal liep mede door de min der goede bezetting van „Zonne veld" iets terug en bedraagt thans 1837. Somber Do financiële aspecten zijn zeer somber, vervolgde de burgemeester. Verschillende kapitaalwerken, zoals de riolering, het zomerwoningterrein, de woningbouw, wachten op realise ring, maar veel ervan „hangt nog in Vlissingse Nutsspaarbank in de maand december Het tegoed van de spaarders bij de Vlissingse Nutsspaarbank is in de maand december gestegen van 15.410.312,25 tot 15.522.188,12. Er werd gedurende deze maand ingelegd f 449.700,94 en terugbetaald 697.152,92. Het verschil bedraagt In clusief bijgeschreven rente ƒ111.875,87 Er werden 203 nieuwe rekeningen ge opend en 58 rekeningen afbetaald, waardoor het aantal rekeningen op 23769 kwam. De Uileg van het school- sparen bedroeg 3.538,95; uit de spaarbusjes kwam 2.810,19. Hoofdkantoor: inleg 249.365.68, terugbetaald 392,526,68; tegoed 10.221.336,83. Souburg: Inleg 24.635,88. terugbe taald 25.250,16; tegoed 850.303,21. Goes: Inleg 117.005,40. terugbetaald 190.774.17; tegoed 2.965.885,66. WolphaartsdUk: inleg 12.180.82. terugbetaald f 12,021,60; tegoed 585.827,44. Terneuzen: inleg 27.729,23. terugbe taald 37,353,31; tegoed 468.236,61. Zaamslag: Inleg 2 500,—terugbe taald 2.957,20; tegoed 91.941,26. Axel: inleg 1.944.11, terugbetaald 13.710,70; tegoed 113.122,82. Noord-Beveland: inleg 3.354,42, terugbetaald 5.935.92; tegoed 77.019,75. Kapelle: inleg 5.398,32. terugbe taald 5.393,08; tegoed 105.685,69. SCHEEPVAARTVERKEER IN 1957 Als gevolg van Suez-crisis Het aantal zeeschepen dat vorig jaar gebruik maakte van de havens van Vlissingen, is in vergelijking met 1956 aanmerkelijk minder geweest, namelijk 2185 niet totaal 4.890.141 brt., tegen 2643 schepen met 'n ton- nenmaat van 5.091.204 brt. in 1956. Deze teruggang moet. voor een groot deel worden toegeschreven aan 't ge ringer aantal bunkersehepen tenge volge van de Suezcrisis, de mindere aardappelexport en 'u kleiner aantal vissers. Het aantal/ binnenschepen nam iets toe: 992 met 451.766 tonnen tegen 970 met 407.428 tonnen in 1956. Het stuwadoor.sbedryf van de N.V. Haven van Vlissingen verwerkte on geveer 25,000 ton minder nl. 126,367 ton in 1957 (1956 159.742 ton). Dit laat ste Is voornamelijk het gevolg van de mindere activiteit tn het, bouwbe drijf en de geringere aardappel- en ulenexport. In het afgelopen jaar kwamen 1182 bunkerschopen (olie) met totaal 3.617.233 ton (in 1956 resp. 1313 en 3.672.228 brt.) binnén. Voorts: bun- keischepen (kolen) 184 met 423.874 brt. (236 en 537.160). bijleggers: 617 met 2l2a;301, (851 en 288.470), ladende en lossende schepen: 85 met 217.567 (83 en 296,259), passagiersschepen; 4 met 40.116 brt. (9 en 99.732). repa ratieschepen: 37 met 194.905 brt. (31 en 154.553), My. Zeeland: 6 en 23.408 brt. (v.j. idem), diverse schepen: 13 en 106.467 brt. (2 en 15.164). vissers schepen: 57 en 2270 brt. (113 en 6281). Van de ladende. lossende, repare rende- en passagiersschepen bunker den er tevens 20 oiie, zodat het aantal oliebunkerende schepen 1202 (v. j. 1339) bedroeg. Ook in 1947 gaf de Italiaanse combinatie Fratelli Gri- maldi/Sicula Oceanica S.A. weer een viertal afvaarten van Vlissingen naar West-Indië en Zuid-Amerika, v.v. De ze dienst zal ook dit jaar hier komen. Tevens \verd de haven in 1957 ge bruikt voor het lossen van Ierse ossen en bevroren en gekoeld vlees. Het toeristenverkeer met België was dit jaar groter. Er werden 60 (v. j. 59) reizen gemaakt met 15.440 (v. j. 12.873) passagiers. Deze schepen maakten 47 (v. j. 45) maal gebruik van de gemeentelijke voorhaven en 13 (v, j. 14) maal van de buiten- en de binnenhavens. De vroegere aanlegplaatsen ten oos ten van het spoorwegstation bleven nog steeds onhersteld. Het in de loop van 1957 aan de bultenhuven gebouw de schoonmaakbedrijf voor het reini gen van tankschepen is gereed om schepen te behandelen. De loodsruim- te werd rendabel gemaakt met opslag van graan en als visitatiegelegenheid voor inkomende en uitgaunde passa giers. de lucht". De rede van de burgemees ter werd beantwoord door wethouder Z. Maljaars. In de rondvraag werd het sportveld onderwerp van bespreking. Behalve dat de heer Don er een afsluitingshek wilde laten aanbrengen, merkte dit raadslid op, dat de bemesting van het veld veel gekost, maar weinig opgele verd heeft. Hij stelde voor om advies voor de bemesting te vragen en vol gens dit advies te werk te gaan. Burgemeester Sprenger betoogde vervolgens, dat de wyze van gebruik van het sportveld zal moeten veran deren. De jeugd heeft er een „zeker plezier" in om de boel te vernielen, aL dus de heer Sprenger. „Het fietsenrek wordt overai voor gebruikt behalve om er fietsen in te zetten. Is de jeugd dit sportterrein eigenlijk wel waard?", zo vroeg de burgemeester zich af. Een en ander is voor een groot deel te wijten aan het onvoldoende toezicht, meende de voorzitter. Overigens was de burgemeester in verband met de financiële moeilijkhe den niet in staat, om middelen voor verbetering aan te wijzen. „We kun nen niet zeggen: „Laten we dit maar doen of dar', wanneer er geen geld voor is", waarschuwde de heer Spren ger. Rest nog tc vermelden, dat de ronde bank in de Dorpsstraat in ere hersteld zal worden. JUBILEUM BIJ STOOMBOOTDIENST Agent J. I. de Waal koninklijk onderscheiden Commissaris der koningin reikte ere-medaille uit 2 jan. was "t veertig jaar geleden, dat dhr J. I. <le Waal te Terneuzen in dienst trad by do Provinciale Stoombootdiensten. Ter gelegenheid daarvan werd de heer De Waal gis termorgen in het kantoor van Prov. Stoombootdiensten in Vlissingen ge huldigd door de commissaris der ko ningin in Zeeland, jhr. mr, A. F. C. de Caseinbroófc, die bom de ere-me daille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, mocht uitreiken. Deze korte plechtigheid vond plaats in aanwezigheid van vrouw en doch ter van de jubilaris en hel, personeel van de diverse afdelingen van het kan toor te Vlissingen. Namens Gedepu teerde Staten was eveneens aanwe zig de heer 31. J. van Poelje. De waarnemend directeur van de stoombootdiensten, de heer G. H. Vier hout. sprak een kort welkomstwoord waarna hij het woord gaf aan de com missaris der koningin. Deze somde in een hartelijke toe spraak de goede kwaliteiten van de jubilaris op, die zich op voorbeeldige én trouwe wjjze van zijn taak als agent heeft gekweten. Veertig jaar lang... zonder dat er, zoals de com missaris door informaties te weten was gekomen, ooit klachten waren geweest. Hy wenste de heer De Maal van harte geluk en speldde de jubila ris hierna de ersierselen van de ko ninklijke onderscheiding op de borst. Namens de directie sprak hierna de heer Vierhout, die eveneens geluk wensen uitsprak, Hij overhandigde de heer De Waal de bekende enveloppe met inhoud. Vervolgens sprak de heer A. v. d. Velde, voorziter van het jubileum spaarfonds woorden van felicitatie en vreugde en bood een mooi bloemstuk aan. „Deze dag is voor mij een onverge telijke geworden", zo sprak dhr De Waal ontroerd in zijn dankwoord. Tijdens de koffie, nam de commis saris der koningin nogmaals het woord Op een sympathieke en geesti- 'ge manier wenste nij directie en per soneel van de Provinciale Stoomboot diensten een 1958 met veel heil en ze gen. Hierna kregen allen gelegenheid de gelukkig lachende jubilaris, zjjn vrouw, zijn dochters en de verdere leden van zijn familie te feliciteren met deze dag. 's Avonds werd in lunchroom Koe ne in Terneuzen een drukbezochte receptie gehouden, waar de in Ter neuzen zeer geziene jubilaris door vrienden en kennissen werd gefelici teerd. Onder de aanwezigen waren burgemeester P. H. W. F. Teilegen van Terneuzen en talrijke vertegen woordigers van handel, industrie en scheepvaart. Ook namens het comité „Reis ouden van dagen" en namens het comité „Mooi Terneuzen", waar van de jubilaris deel uitmaakt, wer den hem gelukwensen aangeboden. VANDAAG. Middelburg Electro: „De ondergang van do Graf Spee", 7 en 9,15 uur, 14 j.; Schouwburg: „Tarzan ln de gou den stad", 8 uur, 14 J. Vlissingen Alhombra: ..os15 het ein de", 7 en 9 uur, 18 J.j Luxor: „Gang sters van achttien" 8 uur, 14 j. Goes Grand:-,,De baby-sitters van de marine", 8 uur, aJ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2