PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT SCHERPE KRITIEK IN TWEEDE KAMER op de belasting-wetsontwerpen Beurs te Djakarta royeert Nederlanders Voor het bedrijfsleven in Zeeland was 1957 een belangrijk jaar PRINSESSEN IN OOSTENRIJK 201e jaargang - no. 2 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 januari 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red tel 2425. adm. tel. 2094. Debat eindigde in spraakverwarring Motie-Lucas: Geen 20 miljoen naar gemeente- en provinciefonds (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van de belastingvoorstellen is donderdagavond iaat in de Tweede Kamer uitgemond in een verward en verwarrend debat over een door de heer Lucas van de K.V.P. ingediende motie, waarin een aan tal wenselijkheden betreffende de voorgestelde maatregelen is neerge legd. Van vele zijden was 's middags scherpe kritiek op de wensen van de regering geleverd. In het begin van de avond verdedigde de minister van financiën, de heer Hofstra, de verschillende wetsontwerpen. Deze komen neer op het volgende: 1. Tijdelijke verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek. 2. Tijdelijke verlenging van de vervroegde afschrijving. 3. Tijdelijke verhoging van de omzetbelasting op sigaretten (van 5 tot 8 procent), televisietoestellen (van 10 tot 18 procent), personenauto's, motorrijwielen en banden (van 15 tot 20 procent) en verhoging van de omzetbelasting bij invoer van personenauto's, alsmede een daarmee ver band houdende gedeeltelijke intrekking van de vergunning tot splitsing van de assemblagebedrijven in een fabrieks- en handelsafdeling. De tijdelijke verhogingen gelden van 1 januari dat wordt wat de omzetbelasting betreft wat later tot 1 augustus 1959, 4. Verhoging van het tarief van de vermogensbelasting met 20 procent voor de jaren 1958 en 1959. Minister Hofstra: Niet tornen aan totaal van 107 miljoen De minister gaf een rechtvaardiging van de voorgestelde maatregelen en liet uitkomen, dat met hem te praten viel over enkele wijzigingen, ech ter onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat aan de totale opbrengst van 107 miljoen niet getornd zou worden. Tegen op de ene plaats waf minder en op de andere wat meer had hij geen bezwaar, al liet hij wel duidelijk van zijn voorkeur blijken. De motie van de heer Lucas ver enigde in zich een aantal uiteenlopen de verlangens. Dat bracht niet alleen de bewindsman tot moeilijkheden bij de beoordeling ervan maar ook de Kamer. Er waren afgevaardigden, die enkele onderdelen acceptabel vonden, doch de overige niet. Voor andere Kamerleden waren juist die overige onderdelen aanvaardbaar. Zij hadden bezwaren tegen de eerste onderdelen. Zo bleken er verschillende variaties te bestaan. Voor een der leden was dit aanleiding om de heer Lucas in over weging t< af trekken. De verwarring werd nog in de hand fewerkt, doordat enkele leden meen- en. dat een door de heer Lucas inge diend amendement in strijd met diens motie was. Men is er niet uitgekomen. Om twaalf uur vannacht sloot de waarne mend voorzitter, mr. Roosjen, de ver gadering. Vanmiddag om één uur zet de Kamer het debat voort. Misschien brengt de nacht raad. Tegen het einde van het debat is donderdagavond wèl duidelijk ge worden, dat een van de denkbeeL den van dr. Lucas vrij algemeen Instemming vond. De ïegerlng heeft over 1958 een bedrag van 107 l|illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll>i!ll'>'l|HIIIII|l j= Op nieuwjaarsdag heeft veld- maarschalk burggraaf Mout- gomery in de „Empire Hall H Olympia" te Londen de vierde j| H nationale scheepvaarttentoon- stelling geopend. Dit was zijn eerste, officiële daad als burger M na 50 jaar militaire dienst,. Na H de officiële opening maakte de veldmaarschalk een rondgang over de tentoonstelling en hier ziet men hem bij het kostuum f| van een kikvorsman. miljoen nodig. De voorgestelde maatregelen zullen, als zij worden aangenomen, 127 miljoen opbren gen. Van dit laatste bedrag moet echter 20 miljoen gestort worden in het provinciefonds en ln het ge meentefonds. Déze fondsen profi teren namelijk automatisch mee van de belastingverhoging. Dr. Lucas opperde het denkbeeld In de wet een bepaling op te ne men, dat de 20 miljoen niet in deze fondsen gestort zal worden, doch zal worden gebruikt voor verlich ting van enkele voorgestelde fisca le maatregelen. De Kamer had daar wel oren naar. Ook de minis ter was er niet: afkerig van. H(j was zelfs bereid, als de Kamer dat wenste, om de desbetreffende wjj- ziglng zelf voor te stellen Maar welke maatregelen zouden met de 20 miljoen verzacht moeten worden Daarover kon de Kamer het op de late avond niet eens worden. Er werd aangedrongen op het soepeler maken van de vervroegde afschrij ving. Anderen verlangden, dat de om zetbelasting op sigaretten minder verhoogd zou worden. De minister dacht aan een combinatie van beide maatregelentot een beslissing is het niet gekomen. Die moet vandaag vallen. V er beter ing Bij de verdediging van de wetsont werpen wees de minister erop dat de laatste maanden een verbetering in de economische ontwikkeling te zien hebben gegeven, doch dat men uiterst voorzichtig dient te zijn in de beoor deling van deze gunstige wending. Van de fundamentele verbetering van onze financiële toestand kan pas wor den gesproken als het overschot op de betalingsbalans 500 a 600 miljoen be draagt bij een normale voorraadvor- ming van 800 miljoen per jaar. Zo ver zijn we nog niet. De deviezenvoorraad is nog onvoldoende om een ernstige tegenslag op te vangen. De heer Hofstra verzekerde verder, dat de regering de werkgelegenheid centraal stelt en dat er nog geen re den - tot ongerustheid behoeft te be staan over de toeneming van het aan tal werklozen. Hij zeide, dat de bedoe ling van de wetsontwerpen mede is, de besparingen te verhogen en daar mede enige expansie op de kapitaal markt te bewerkstelligen. Hy verwachtte, dat de niet-köhier- belastingen in 1957 100 miljoen min der zullen opleveren dan geraamd was en zeide erbij, dat de opbrengst van de kohierbelastingen nog niet valt te overzien. Fiscale faciliteiten voor de zee scheepvaart en de luchtvaart geen opschorting van de investeringsaftrek voor deze bedrijfstakken wees hij af. omdat hy een fiscale discriminatie uit den boze achtte. Wanneer echter mocht worden besloten tot verdere temporisering van de vervroegde af schrijving, dan is de regering bereid de luchtvaart ln de huidige positie te laten. (Vervolg op dag 8) NIEUWE MAATREGEL IN INDONESIË Gearresteerde notaris failliet verklaard De rechtbank te Haarlem heeft notaris G. A. R. te Heemstede, fail liet verklaard. De heer R. heeft een kantoor te Amsterdam en is, ver dacht van verduisteringen tot een bedrag van 300.000, gearresteerd, toen hij enige dagen geleden zich bij de Amsterdamse politie meldde. Tot rechter-commissaris in dit fail lissement is benoemd mr. N. Smits en tot curator mr. A. R. E. Kastein advocaat en procureur te Amsterdam Vele scholen gesloten De vertegenwoordigers van de Ne derlandse banken en effectenhuizen zijn yan hun lidmaatschap van de beurs te Djakarta geroyeerd. Aan de andere leden is verzocht niet langer het Nederlands, maar in de plaats daarvan het Indonesisch te gebrui ken. Het persbureau Antara meldt dat dit optreden van de beurs geba seerd is op een besluit van de minis ter van financiën, dat de vorige maand is genomen. De zakenbelan- gen, die hierdoor onmiddellijk wor den getroffen zijn de Nederlandse Handelmaatschappij, de Nationale Handelsbank, de Escomptobank en effectenhuizen als Dunlop en Kolff. Met ingang van 1 januari zijn in Indonesië 36 Nederlandse scho len gesloten. De scholen zijn on der meer gevestigd in Palembang, Djakarta, Bogor, Socrabaja en Malang. Verwacht wordt, dat ook de Nederlandse middelbare schor len in Bandoeng en Soerabaja bin nen enkele maanden zullen moe ten sluiten. De Australische ambassade te Dja karta heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de in Indonesië circulerende be richten over Australische troepen concentraties op Nicuw-Guinea vol komen zonder basis zijn. In verschillende Indonesische kran ten waren berichten gepubliceerd over Australische troepenconcentra ties, ter ondersteuning van de Ne derlandse strijdkrachten op westelijk Nieuw-Guinea. Ook waren er berich ten over het samentrekken van land-, zee- en luchtstrijdkrachten op Australisch Nieuw-Guinea. Er zouden gecombineerde manoeuvres zijn ge houden. Politieke kringen in Djakarta zijn gisteren ln opschudding ge- i.-, '<t door een verklaring, welke do voormalige premier _Soetan Sjahrir, thans voorzitter van de Indonesische socialistische partij, zou hebben afgelegd. Volgens het Indiase dagblad „Statesman" zou Sjahrir hebben gezegd, dat „een communistische greep naar de macht tijdens de afwezigheid van president Soekarno uit Indonesië een burgeroorlog zou veroorza ken". De minister van voorlichting Soe- dibjo verklaarde naar aanleiding hiervan: de verklaring van Shahrir doet mij herinneren aan de bewering van Hitier, dat de communisten in Duitsland de Rijksdag in brand had den gestoken, terwijl dit in werke lijkheid door zijn eigen mensen was gedaan". De Indische minister-president, Nehroe, heeft donderdag op een pers conferentie te New Delhi gezegd, dat de Indonesische president, Soekarno, en de Britse minister-president Mac- millan, elkaar misschien volgende week in de Indische hoofdstad zullen Vermist Brits vliegtuig nabij Hannover gevonden. De resten van hef sedert maandag vermiste V 'itse Canberra-straalvlieg- tulg zyn donderdagmiddag in de streek van Dassel, in de Harz, tach tig kilometer ten zuiden van Hanno ver. ontdekt. Een Britse afdeling is onderweg om identificatie te verrich ten. Het vliegtuig heeft bij het-neerko- men een voor van honderden meters lang door het heuvellandschap ge trokken. Overblijfselen van de drie bemanningsleden zijn in de bomen blijven hangen. Het vliegtuig maakte, toen het verongelukte, een nachtelijke oefenvlucht van het vliegveld Brüg- gen naar Hamburg en terug. ontmoeten. Nehroe zei niets over plannen voor besprekingen tussen de twee staatslieden te weten en hij voegde er aan toe, dat India niet het voornemen heeft Soekarno en Mac- millan met elkaar in contact te bren gen. Met betrekking tot de kwestie In donesië zeide premier Nehroe: „Wij hebben geen stappen genomen, doch wij maken ons zeer bezorgd. Ons standpunt is, dat West-Irian aan In donesië behoort te worden overge dragen, doch dit moet geschieden door een vreedzame regeling". VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL Verschillende noodzakelijke werken kunnen echter niet uitgevoerd worden „HET ACHTER ONS LIGGENDE jaar is voor liet bedrijfsleven in ons land en speciaal voor ons gewest een belangrijk jaar geweest. Een jaar, belangrijk niet alleen door de beslissingen, die op langere termijn onze toekomstige welvaart zullen bepalen, maar ook om hetgeen daad werkelijk tot stand kwam of waaraan in 1957 met man en macht is ge werkt". Aldus de heer C. A. Kammeraad, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden te Middelburg, in zjjn jaarrede over 1957, dié hij uitsprak tijdens de donderdag in ho tel „De Korenbeurs" te Goes gehouden algemene vergadering der Kamer. De heer Kami^eraad noemde onder meer de grot,ff5 verbetering in het spoorwegverkeer door de totstand koming van de „Zeeuwse geëlektri ficeerde lijn", de bouw van de werk- havcn te Vcere en de bouwput te Katseveer terwijl met het onder deel der Deltawerken te Bruinisse binnenkort kun worden begonnen de verbetering van de verbinding Vlissingen-Breskens, waarvoor de nieuwe installaties dit jaar in ge bruik kunnen worden genomen, en de automatisering van het telefoon verkeer op Schouwen-Duiveland. De voorzitter achtte het niettemin teleurstellend, dat de noodzakelijk gebleken maatregelen op het gebied der bestedingsbeperking hier en daar een spaak in het wiel steken. Ver schillende voor de verdere ontplooi ing van Zeeland hoogst noodzake lijke en nuttige werken zijn daar- do naar een later tijdstip van uit voering verschoven moeten worden. Ten aanzien van de werkgelegen heid noemde de heer Kammeraad een toeneming van de „arbeidsre serve" van byna 25 procent zeker nog niet verontrustend, maar toch was hij over het verdere verloop niet gerust. Van het tempo, waarin de weg een eindweegs terug zal moe ten worden afgelegd, zal veel af hangen of een meer geleidelijke aan passing mogelijk zal zijn, dan wel of met een schoksgewijze aanpassing rekening zal moeten worden gehou den, waaruit maar al te gemakkelijk een economische crisis kan ontstaan. Veel zal hierbij afhangen van de ontwikkeling in de internationale toestand. Voor het district achtte spreker het zeker een gunstige fac tor, dat de Kon. Mij „De Schelde' de eerste jaren nog ruimschoots van werk is voorzien. Verder merkte de heer Kamme raad op, dat het midden- en kleinbedrijf zich spoedig voor problemen geplaatst -zal zien, waar het zich thans nog geen voldoende of in het geheel geen rekenschap van geeft. „Het is duidelijk, dat zeer sterk de na druk op de verhoging van de pro- duktiviteit en de rationalisatie moet worden gelegd", aldus de heer Kammeraad, die voorts be toogde, dat niet .alleen in het grote algemene geheel, maar elk bedrijf individueel zich in een drachtige samenwerking met zijn medewerkers en met anderen zal moeten inzetten om naar metho den te zoeken, die meer en beter en goedkoper produceren moge lijk maken. Voorts zal met meer dan gewone belangstelling het werk van de Con tactgroep Opvoering Produktiviteit en van het NTVE niet alleen moeten worden gevolgd, maar er zal ook daadwerkelijk en met enthousiasme aan meegedaan moeten worden. Bedrijfsleven Ten aanzien van het bedrijfsle ven gaf de voorzitter in het kort het volgende beeld: De gang van zaken bij de XV KON. Mij. „De (Vervolg op pag. 5) Met vakantie in Oostenrijk. Twee beelden uit het Oostenrijkse plaatsje Lech, waar de prinsessen Irene en Margriet op liet ogenblik een winter sportvakantie doorbrengen. Op de bovenste foto zien we hoe de hoge gasten een muzikale hulde wordt ge bracht door het plaatselijke muziek korps. dat zich opstelde in de sneeuw voor het hotelterras. Op de onderste foto zien we de bur gervader van Lech, die de beide hoge gasten welkom heet. Zowel de bur gemeester als de muzikanten dragen op de foto's de merkwaardige slaap mutsachtigehoofddekselsdie tot de nationale dracht behoren. Geen conjunctuurionen in Haagse bouwbedrijven. De arbeiders op een aantal bouw werken in de Haagse uitbreidings plannen „Bouwlust" en „Berestein" is gisteren bij 't begin van het werk aangezegd, dat in de toekomst geen, wat werd genoemd, „conjunctuurio nen" meer zullen worden betaald. Deze stap is, naar wij vernemen, in gezamenlijk overleg genomen door de ondernemingen Gembouw, Habo, B. Meyer, Muis en De Winter en Stede- bouw. Voor de gehuwde arbeiders met kinderen die tot nu toe in loonklas- se 1 gemiddeld 95 per week netto verdienden, komt de maatregel neer op een loonsverlaging van 10 tot 12, ongehuwden gaan 15 tot 20 per week achteruit. Overigens liggen de nieuwe lonen nog gemiddeld 75 cent per uur hbger aan de bindende loonregeling, die een bedrag van 1.34 per uur voorschrijft. Over deze maatregel zou geen onderling over leg tussen de werkgeversorganisa ties zijn gevoerd, maar wel zou voe ling zijn gehouden met de overheid. Öp een aantal bouwwerken heb ben de arbeiders de nieuwe regeling zonder meer aanvaard, maar op an- dei-e werken is men overgegaan tot een langzaam-aan-actie, waarbij de arbeiders een produktie leveren, die naar huq, mening overeenkomt met genoemde lonen. Deense minister wil vuurwerk verbieden. De Deense minister van justitie, Hans Haekkerup. is van plari, om volgend nieuwjaar het gebruik van zwaar vuurwerk te verbieden wegens de vele ongelukken die bij de jaar wisseling gebeuren. Bij de laatste jaarwisseling werden 74 inwoners van de hoofdstad ge wond door vuurwerk en moest de brandweer 40 branden in Kopenha gen alleen al blussen. Op oudejaarsdag heeft de trekking plaatsgevonden van de NOVIB-we- reldkaart-wedstrijd. Tine Ferwerda uit Doudum heeft de hoofdprijs, een wereldreis ter waarde van 10.000 of goederen naar keuze van gelijke waarde, gewonnen. VERWACHT. NOORDOOSTELIJKE WIND. Opklaringen met in het binnenland droog weer, aan de klist mogelijk enkele sneeuwbuien. Temperaturen omstreeks het vriespunt. Zwakke tot matige noordoostelijke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1