Westerschelde ondergaat weinig verandering door Deltaplan s BANKROOF VELDMUIZEN DEDEN ZICH TE GOED AAN ZWARTE TOETSEN UNESCO-ZEGELS VAN MIDDELBURG De vreemde TROriVClTLLX ZEEUWSE COURANT DINSDAG SI DECEMBER 1957. BELGISCHE DESKUNDIGE MEENT: Scheepvaart uit noorden kan echter ongunstig worden beinvloed De Belgische minister van Openbare Werken Vanaudenhove heeft ©en technische nota gepubliceerd, waarin de eerste resultaten worden bekend gemaakt over de Belgische controle van de Nederlandse cyfers en gegevens om by benadering de invloed van het Deltaplan op de Westerschelde te be palen. De Brusselse correspondent van het Algemeen Handelsblad vermeldt uit deze nota enkele belangwekkende gegevens. Het belangrijkste studiewerk werd verricht door ir. Holsters, oud-hoofd ambtenaar van het departement, die volgens de methode der elektrische analogieën ingewikkelde en omvang rijke tot nu toe niet uitgewerkte stu dies neeft gemaakt. Hij deed hiervoor een beroep op het elektronisch reken centrum van de Brusselse universi teit. Uit zijn verslag kunnen, naar de minister van Openbare Werken mee deelt, de volgende voorlopige conclu sies worden getrokken: 1. Het Deltaplan zal geen grote tyverschlllen in het gemiddelde ty op de Westerschelde doen ontstaan. 2. Er wordt praktisch geen noemens waardige verandering in de monding der Westerschelde verwacht. 3. Ter hoogte van de monding der Ooster- schelde is de invloed van de afsluiting der zeegaten maximum 20 25 cm of ca. 10 pet. van het tyverschll aldaar. Wat de snelheid van de stromin gen betreft, concludeert ir. Holster als volgt: 1. In de Wielingen wordt prak tisch geen verandering der stroom- snelheden verwacht, noch in groot te, noch in richting. 2. De zand banken tussen de Wielingen en het Oostgat zullen geen noemens waardige wyziglng ondergaan. Echter zal de afsluiting der zeega ten in de banken en geulen, in de omgeving van het Steendiep een vermindering van diepte van de vaargeul tot gevolg kunnen heb ben, hetgeen de scheepvaart uit het noorden ongunstig zal kunnen beïnvloeden. Hierop wordt door het Belgische departement van openbare werken ae nadruk ge legd. Stormvloeden De Zweedse waterbouwkundige prof. Hellstrom heeft zijn rapport be- Graanproduktie mei 6 pet. gestegen. Volgens de uitkomsten van de defi nitieve raming van de oogst 1957, wel ke, volgens het ministerie van econo mische zaken, door het Centraal Bu reau voor de Statistiek zijn gepubli ceerd is de totale'graanproduktie ad 1-776.000 ton 6 pet groter dan 1956. Met uitzondering van de produktie van rogge en korrelmais, (welke met resp. 7 en 38 procent gedaald is) geven de overige granen alleen een hogere totale opbrengst te zien. De grootste stijging onderging de tarwe- produktie in.l. van 309.000 tot 393.000 ton (27 pet). De totale opbrengst van de peulvruchten steeg van 87.000 ton in 1956 tot 126.000 ton (plm. 46 pet). Hoewel de opbrenst per ha van de oliehoudende zaden hoger is dan in 1956 en ook boven het gemiddelde van de jaren 1952/1956 ligt, is tengevolge van een inkrimping van het areaal de totale produktie gedaald van 72.000 tot 59.000 ton (—17 pet). De netto-opbrengst van de klei- aardappelen ad 900.000 tan is 17 pet lager dan vorig jaar. De netto-pro- duktie van de zand- en veenaardappe- len steeg met 11 pet tot 932.000 ton. De suikerbietenproduktie is, afge zien van het suikergehalte, geraamd op 2.689-000 ton of 6 pet hoger dan vo rig jaar. Verwacht wordt, dat, gezien het kwantum dat door de suikerfa brieken is ontvangen, deze raming ca 4 pet te laag zal blijken te zijn. De opbrengst per ha van de zaai- uien bleef dit jaar 15 pet ten achter bij die van het vorig jaar. De totale produktie daalde hierdoor tot 148.000 ton 12 pet). treffende de invloeden van de storm vloeden in de Westerschelde inge diend. Hij diende z\jn methode voor het berekenen van de hoogte van het water op grote meren, onder de In vloed van de wind, aan te passen aan het zeer complexe tijregime in de Noordzee en in de Scheldemondlng. Vandaar dat, naar de technische nota van het departement meldt, deze stu die van Hellstrom aanleiding geeft tot meer in detail uitgevoerde berekenin- fen. Met deze studie wordt ir. Holster elast. Tenslotte meldt de technische nota, dat de bouw van het model van de Belgische kust en de Schel- de-monding, in het waterbouwkun dig laboratorium van het departe ment te Antwerpen is voltooid, pe controle van dit mctfel zal nog on geveer drie maanden in beslag ne men. Zodra de gelijkvormigheid van het model met de natuur is verkregen, zullen de Belgische wa terwegen-deskundigen aldaar de invloed bestuderen van de Delta werken op de Westerschelde. TAt deze uiteenzettingen blykt, dat de studies en onderhandelingen be treffende de waterwegen en net re gime der Schelde worden voortgezet. Alleen mag worden geconstateerd, dat de kwesties thans door de discus sies tussen experts worden beheerst. Tenslotte meldt de Brusselse cor respondent van het Algemeen Han delsblad dat de Belgische minister van buitenlandse zaken Larock een beschouwing heeft gehouden ovei de juridische aspecten van het Belgisch- Nederlands verdrag van 1839 en het Deltaplan. Baron van Tuyl nam afscheid van Rode Kruis In het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerke van Zuylen afscheid genomen van zijn medewerkers, we gens aftreden als voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis. Gedurende twintig jaar is de heer van Tuyl lid geweest van het hoofd bestuur. In 1934 deed hij er zijn in trede als vertegenwoordiger van de orde van St.-Jan en in 1948, toen prinses Juliana in verband met haar troonsbestijging, het presidium neer legde, werd hij bij Koninklijk Besluit van 5 november 1948 tot voorzitter benoemd. Ir. Frederik Christiaan Constantijn baron van Tuyll van Zuylen werd op 15 juli 1886 geboren op de Keienberg te Renkum. Hij studeerde in Wage- ningen en was onder andere burge meester van Abcoude-Baambrugge en Abcoude-Proosdij. In 1916 volg de hij zijn vader op als burgemeester van de toenmalige gemeente Zuilen. Hij was onder andere lid van Gede puteerde Staten van Utrecht van de C.H.U., lid van het classicaal bestuur van de classis Amersfoort van de Nederlands Hervormde Kerk en voor zitter van de Nederlandse Christelij ke Officierenvereniging. Peron wil in 1958 weer dictator worden. De voormalige Argentijnse dicta tor Juan Peron heeft volgens de Dai ly Express aan een correspondent van het blad gezegd, in 1958 te zul len terugkeren, al zou dit gepaard moeten gaan met dood en vernieti ging. Peron en zijn aanhangers zou den in Caracas de komst afwachten van Patrick Kelly, leider van 157 peronistische cellen in Argentinië, die tot actie zouden overgaan als zij daartoe het sein uit Caracas krijgen. (Kelly heeft in Chili gevangen geze ten, maar heeft kans gezien als vrouw vermomd te ontsnappen). Belasting over storting voor woningverbetering De directeur van liet Grootboek Wo ningverbetering zal niet vóór 1 Janu ari 1958 overgaan tot het vaststellen van de bedragen welke ingevolge de wet Grootboek Woningverbetering over het stortingsjaar 1 augustus 1957 tot 1 augustus 1958 ter inschrij ving in het grootboek moeten wor den gestort. Bovendien wordt op praktische gronden het standpunt in genomen dat geen bedragen in het Grootboek kunnen worden gestort vóór het tijdstip van vaststelling van de stortingsverplichting. Aangezien particuliere beleggers het gedeelte van de huur dat over de pe riode tot 31 december 1957 is ge blokkeerd derhalve pas in 1958 in het Grootboek kunnen storten, kan dit ook pas in 1958 als kosten van ver werving worden afgetrokken. De over 1957 geblokkeerde bedragen zouden dientengevolge volledig onder de inkomstenbelasting van 1957 val len. De minister van financiën heeft thans echter goedgekeurd, dat de in 1958 te verrichten stortingen van over 1957 geblokkeerde huur op ver zoek van de belastingplichtigen voor de heffing van de inkomstenbelasting kunnen worden toegerekend aan het jaar 1957. Melk in drie grote steden één cent duurder De algemene vereniging voor melk- voorziening heeft de melkhandel in die delen van haar werkgebied, waar de prijsverhoging per 30 juni beperkt bleef tót 5 cent per liter, geadviseerd de prijzen voor melk en karnemelk niet ingang van 5 januari 1958 met 1 cent per liter te verhogen. Dit wordt ons van de zijde van de ver eniging meegedeeld. De verhoging zal ondermeer kunnen worden ingevoerd in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Delft. Het werkgebied van de algemene vereni ging voor melkvoorziening omvat in hoofdzaak het vasteland van Zuid- Holland. het zuidelijk deel van Noord-Holland en het westelijk deel van Utrecht. De minister van economische zaken heeft medegedeeld, tegen de prijsver hoging geen bezwaar te hebben. 9 In de Sowjet-Unie zullen op 16 maart 1958 algemene verkleztngen worden ge houden. De Russen zullen dan een nieu we opperste Sowjet kiezen. Wie zich vol afschuw en niet-begrijpen af wendt van het mens dom, dat met atoom- en waterstofbommen be zig is zijn eigen graf te delven, en zijn troost gaat zoeken in de die renwereld, waar hij slechts eenvoudige na tuurlijkheid denkt te vinden, zal ook daar vaak zijn hoofd niet- begrijpend moeten schudden. Zoals bij voorbeeld de organist van de Allerheiligen kerk te Louth in En geland, die bij het uit oefenen van zijn ver heven ambt werd ge dwarsboomd door veld muizen. Toen hij op zekere dag zijn vingers spreidde over het kla vier, merkte hij dat de gladde toetsen werden afgewisseld met afge knaagde stukjes hout. Veldmuizen hadden zich tegoed gedaan aan de zwarte toetsen; alleen aan de zwarte. Uit King's Lynn in Norfolk kwam e'en soortgelijk bericht. Dierkundigen plaatsen alsnog een groot vraagteken ach ter het probleem, wat veldmuizen zo verlek kerd doet zijn op zwar te toetsen. Ook de Engelse mus, altijd een voorbeeld van gewone degelijkheid gaat zich de laatste tijd te buiten aan ex centrisch gedrag. De afgelopen zomer heeft hij de gewoonte ont wikkeld bloemen de kop af te pikken, liefst geelkleurige bloemen. Waar deze probleem- jcugdachtige vandali- teit vandaan komt, blijft de geleerden een raadsel. Begrijpelijker is het handigheidje van de graspieper, die nu op melkkarren wipt en de kapsules kapot pikt om de room op te zuigen, maar een mysterie blijft, waarom de Euro pese, boekvink, de Afri kaanse kwikstaart en Indiase „babbelaar" als razenden lospikken op naaf doppen- van auto's. Verhoging onderhoudsnorm van woningwetwoningen. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de bedragen, die jaarlijks voor het onderhoud van woningwetwoningen op de exploita tierekening kunnen worden opge voerd, verhoogd. Voor woningen in gemeenten, ingedeeld in de eerste groep, zijn bedoelde bedragen ver hoogd van 89 op 115 per woning, voor die in de tweede groep van 81 op 105 en voor die in de derde klasse van 73 op 95. De bedragen die voor algemene onkosten kunnen worden opgevoerd zijn per woning gesteld op respectievelijk 16.50, 15.50 en 14.50. Voorheen waren deze bedragen respectievelijk 13.75, 12.75 en 11.75. Wonlngbouwcoöperaties, die zijn aangesloten bij een of meer landelij ke federaties, kunnen deze bedragen per woning met 35 cent verhogen. Met betrekking tot de complexen wo ningwetwoningen die na 1 januari 1958 gereed komen, zullen vorenge noemde verhogingen in de huurprijs der woningen worden verdisconteerd. Ten aanzien van de complexen wel ke voor 1 januari 1958 gereed zijn gekomen zal met de verhoging van de bedragen voor onderhoud en alge mene onkosten van 1 augusttis 1957 af rekening worden gehouden, indien en voorzover de huurverhoging per die datum dit mogelijk maakt. Aanvullend krediet voor veerpont Haringvliet. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben aan Provinciale Sta ten gevraagd een aanvullend krediet van 20.000 beschikbaar te stellen voor de verbetering van de veerver- binding Hellevoetsluis-Middelharnis. Zij delen mede, dat bij het opma ken van de eindrekening van de ver betering de aankoop van een cas co en de ombouw hiervan tot de mo torveerpont „Haringvliet" geble ken is, dat de totale kosten ongeveer 40.000 meer zullen bedragen dan de aanvankelijk geraamde 1.400.000 enige in de laatste fase van de bouw nodig geachte voorzie ningen zijn mede als oorzaak van deze overschrijding aan te wijzen, aldus Gedeputeerde Staten. Aan de minister van verkeer en waterstaat is gevraagd, de andere helft van de frotere kosten voor rekening van et rijk te nemen. Verzamelen is een gelief koosde bezigheid van de Ne derlandse jeugd én van vele volwassenen. Het Unesco Centrum Nederland heeft daarom besloten het nuttige met het aangename te ver enigen en een geheel nieuw terrein voor de verzamelaar te ontsluiten, die daarmede tevens het werk van de Unesco op opvoedkundig, wetenschappelijk en cultu reel gebied financieel steunt. In de loop van januari 1958 zal een serie Unesco- beeldzegels uitkomen als eerste aanloop tot een wel licht wereldomspannende verzameling van foto's van bezienswaardigheden in gro te en kleine steden. De eer ste Nederlandse serie be staat uit: 3x8 afbeeldingen van Amsterdam, 's-Graven- hage en Rotterdam en daar naast uit 10 x 6 afbeeldin gen van de provinciale hoofdsteden van ons land: Arnhem, Assen, Groningen, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden, Maastricht, Middelburg, Utrecht en Zwolle. De beeldzegels hebben een geperforeerde strook aan de bovenkant welke het op plakken op brieven en in al bums vergemakkelijkt. De tekst van het onderschrift is tweetalig: Nederlands en Engels. Het idee van de beeldzegels is ontworpen door de secretaris-oprichter van 't Amsterdams Schrift museum, de heer P. E. A. Lindeman, die dit heeft uit gewerkt tot het Internatio nal Picturestamp-System. Hij heeft zijn vinding aan geboden aan het Unesco Centrum Nederland op voorwaarde dat 65 van de netto-opbrengst van de verkoop van de zegels ten goede zal komen aan Unes- co-projecten in binnen- en buitenland, 25 gestort zal worden in een internatio naal fonds voor het vluch telingenwerk en 10 aan het Amsterdamse Schrift museum of een door de ont werper aan te wijzen in stelling met een sociaal en cultureel doel zal worden afgedragen. Hierboven de zegels van Middelburg. Waar zijn onze schepen? Algenlb 29 te Suez Ameland (t) 30 te Willemstad Alhena 29 te Rotterdam Alcyone 28 v. Philadelphia Alioth 28 te Buenos Aires Brltsum 29 te Abadan Caltex Pernis (t) 20 te Port Said Caltex Rotterdam (t) 30 Bandar Mashur n. Suez Caltex The Plague (t) 29 dw. Mozambique n. Lour Marquez. Dongedijk 28 San Francisco n. Seattle Dalerdijlc 29 Cristobal n. Los Angeles Eenhoorn 29 Antwerpen n. Algiers Esso Rotterdam (t) p. 29 Finisterre n. Antwerpen Langkoeas 28 Beyrouth n. Pt. Said Leopoldskerk 30 te Mena al Ahmadt Louis Lantz 30 te Monrovia Maasdam 29 Havanna n. New York Moordrecht (t) te Bandar Shapur Musllloyd 29 Singapore n. Tj. Priok Merwede 28 te Newcastle Schelpwijk (t) 28 Meer van Caralbo n. Curacao Scherpendrecht (t) 28 te Abadan Sloterdijk 28 New York n. Boston Sommelsdijk 30 Antw. n. R'dam Nieuw Amsterdam 29 Curasao n. Kingston Ouwerkerk 30 te Nagoya Purfina Nederland (t) 30 te Las Piederas Rijndam p. 29 Scillys n. Southampton Merwelloyd 30 te Rotterdam Tjiluwah 30 te Semarang Tawali 20 to Bombay Weltevreden 30 te Barcelona Wonosarl p. 29 Gibraltar n. Tripoli Boskoop 29 te A'dam Camerounkust 29 te Amsterdam. Jupiter 29 te Amsterdam Senegalkust 29 A'dam n. Antwerpen Zuiderkruis 28 A'dam n. Indonesië Wieldrecht (t) 29 dw. Kp. Vilano n. Bremen Willemstad 29 Hamburg Aagtedljk 27 200 m nw. Cp. Guardaful Abbedijk 27 60 m wzw Mona eil. Aldabl 29 Rlo de Janeiro n. Santos Arendskcrk 27 850 m nw Dlegogarcla Delfsland p. 27 Vltorla Eemland 27 Bremen Heemskerk 27 530 m Hoogkerk uit p. 28 Dungeness Jagersfontein 26 Kaapstad; 15-1 A'dam verw. Kota Gcde 27 Napels n Genua Maasdam 1 New York verw. Oranje-Nassau J Trinidad verw. Sigli 28 Rejangrlver Stad Rotterdam 27 f00 m Dakar Straat Singapore 27 Fremantle n. Adelaide Camitia 27 730 m zo St. Helena Taria 27 45 m o Aden Tibia 28 Dakar Rita 28 Penang FEUILLETON door ALLAN PENNING 24 „Inderdaad weet ik dat, jonge man. Ook weet ik, dat er zo iets oestaat als een ambtsgeheim. Het spreekt dus ook wel vanzelf dat ik me daarover niet wens uit te laten; dat ik het zelfs niet kan. Zodra het testament wordt geopend en voorgelezen, zal dit bekend worden. Niet eerder". „Het was verre van mijn bedoeling U in de verleiding te brengen. Maar aan de andere kant ben ik er evenzeer van overtuigd, dat U niets zult nala ten dat kan medewerken bij het onder zoek naar de daders van de diefstal bij de Cheshire Bank". „Zolang dat niet in strijd is met de erecode van mijn ambt, ongetwijfeld. Maar intussen is het voor mij een vol slagen raadsel, wat het verleden van Sir Arthur in vredesnaam met de dief stal te maken zou kunnen hebben". „Laat ik met U duidelijke taal spre ken, mijnheer de notaris. Wy zitten in een allervreemdst parket, nu U al evenmin in staat is ons inlichtingen te verschaffen over Sir Arthur. U kent Sir Arthur gedurende de laatste vijf tien jaren. Tot zover prachtig. Hij had toen al een naam van betekenis in fi nanciële kringen; kort en goed Mr. Winslowe van 15 jaar her was reeds een gefortuneerd man. Waar kwam dat fortuin vandaanEn waar kwam Mr. Winslowe vandaan? Ik heb de officiële registers grondig ge raadpleegd. Die beweren dat mr. Winslowe uit Shanghai hier arriveer de, maar Shanghai kent hem niet en heeft hem nimmer gekend. Mr. Wins lowe is in Glanmorgan geboren De notaris knikte: „Ja. Inderdaad". „Maar Glanmorgan heeft nog nim mer van een mr. Winslowe gehoord. De naam zelfs is er volledig onbe kend... Ziet U nu onze moeilykheld? Bcgrypt U nu inderdaad, dat de vraag van mijn jongere collega verre van In discreet was? Dat het onvermijdelijk is. dat we te weten komen, wie en wat Sir Arthur was, voordat hij Sir Arthur of zelfs maar mr. Winslowe werd... Hulpeloos strekte de notaris zijn beide handpalmen over het tafelblad. Hij haalde de schouders op en zucht te: „Ik sta perplex, mijne heren.. Voor de eerste maal in mijn leven. Zoiets had ik nooit kunnen dromen. Ik begrijp... ik apprecieer uw moei lijkheden nu. Maar ik kan en ik mag niets zeggen, alvorens de tijd is gekomen, dat het testament wordt geopend. U zult geduld moeten oe fenen. En of deze wetenschap U iets verder zal brengenik vrees van niet, tja, ik kan U eigenlijk wel met zekerheid zeggen, dat het U in het geheel niet verder zal brengen. On verklaarbaar Winter en Pilchard namen zwij gend afscheid. De notaris bleef als een dromende achter. Zijn blik dwaale over het glanzend blad van de schrijftafel, waarin de keurig ge ordende stapeltjes papier zich berus tend schenen te spiegelen. Maar bo venop lag een klein couvert, beschre ven met de kricbelhand van sir Ar thur. Gedachtenloos lazen de ver moeide ogen van de notaris: „Onmiddellijk na mijn overlijden te overhandigen aan mejuffrouw Wi nifred Colman". Uit een zwaar-zilveren portretlijst staarden twee grote gazelle-ogen van een schattig vrouwtje op naar de perkamentige notaris HOOFDSTUK XVI Lizzie Jones schonk haar 'koffle- kom voor de tweede maal vol. Er hing vrede en rust in het schamele .kamertje, waar het leven van Lizzie Jones en haar ietwat schonkerige kater lag. Niet altijd was het pais en vree geweest in de twee petieterige ka mertjes, welker ramen uitzagen op een binnenplaats, waar in de vroegte de vuilnisemmers van het blok ka zernewoningen met kletterend ge weld werden opgestapeld. Op dertigjarige leeftijd was in de schriele Lizzie de liefde ontbrand. De man in kwestie was waarschijn lijk enkele eeuwen te laat geboren, want in het stenen tijdperk, toen de hoogste vorm van minnekozen zich uitte door de teerbeminde bij de ha ren over de rotsbodem te sleuren, zou hij een soort van Rudolf Valen tino zijn geweest. De Ideale Minnaar. Bert Jones had een ingeboren he kel aan alles wat naar eerlijke ar beid zweemde. Maar de natuur weet steeds een compensatie te vinden en dus had Jones, om het evenwicht te herstellen, een vurige dorst naar al les wat naar alcohol rook, meege kregen. Bier noemde hij een oude- wijven-drankje, goed genoeg om er de mond mee te spoelen. Jenever ging iets beter, maar volgens Bert was het enige brouwsel, dat voor het gehemelte en de keel van een echte man was gebrouwen, rum. En hoe harder die beet des te beter. Lizzie was het huwelijk ingegaan met een witte bruidsjapon, een boe ket en fiere rechte schouders. In minder dan een uur na de plechtig heid, had ze van haar liefhebbende bruigom, die met de getuigen enkele roemers rum geplengd had ter vie ring van het heuglijk feit, een slag met het bruidsboeket gehad, die de bloemen achter haar oren deponeer de. Een maand na het festijn was de bruidsjapon in rum omgezet en zes maanden later waren de schouders van mevrouw Jones krom van het afbeulende werk en was er in haar ogen de blik geboren van een schich tig paard, zodra ze maar een manne lijk wezen in de nabijheid kon ver moeden. Als dierbare erfenis van haar moe der zaliger had Lizzie een vurig- rood mahonie kastje, een eettafel met vier stoelen van prachtig imi tatie-eiken en een tweepersoonsledi kant van pitch-pine meegebracht, waaruit, op warme dagen, de zware druppels hars traag omlaag vloei den. Bert Jones, in zijn onbeschrijfe lijke grootmoedigheid, fourneerde een twee-pits petroleumstel, waarin de pitten ontbraken, en een konijnen hok, op ingenieuze wijze uit oude zeepkisten geconstrueerd. In het leven van mevrouw Jones kwamen enkele rustige momenten voor, wanneer haar liefhebbende eega na min of meer heftige argumenten met enkele potige dienaren van de Heilige Hermandad, zijn benarde woning tijdelijk moest verwisselen voor oen nog benarder cel. Maar on gelukkigerwijs kwam het er nooit van, dat hij voor een enigszins lan gere periode kon worden opgeborgen. Nog echter zijn de wonderen de wereld niet uit. Op een avond, toen de linnenkast, de eettafel plus. stoe len en het bed reeds lang hun weg hadden gevonden naar een energiek man, die als contraprestatie Berts dorst had gefinancierd, liep Jones, danig beschonken te peinzen waar om hij zijn Lizzie de kozing van zijn vuisten kon doen gevoelen. Zo diep was hij in gedachten verzonken, dat hij regelrecht in de radiator van een 4-tons vrachtwagen liep. De radiator bleek daartegen bestand, doch de harde schedel van Bert Jones moest het in deze ongelijke strijd afleg gen. Lizzie Jones was diep gelovig, wat haar in staat stelde de boodschap van de „ramp", die haar tot weduwe Jones „promoveerde", berustend en gelaten te accepteren. Waarop zij met ongekende energie begon de kamers aan de kant te doen, in de wetenschap, dat het nu geen nutteloos werk meer zou zijn. Van heden af aan was de woning „haar" woning. Maar als een „zoete" herinnering aan wijlen Bert Jones bleven haar voor de rest van haar leven de schichtige blik in de ogen en de kromgetrokken schouders. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 6