Washington hoopt inflatie en deflatie met succes te bestrijden Gaillard voor overleg met Russen KLANKBORD BELEGGINGSACTIVITEIT VAN RIJKSPOSTSPAARBANK BEPERKT DINSDAG 31 DECEMBER 1957. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ECONOMISCHE VOORUITZICHTEN VOOR 1958 Internationale goederenmarkten na 1945 niet zo zwak geweest Het econmische leven in de wereld gaat het meest in verwarring bren gende nieuwe jaar sedert de tijd voor de oorlog tegemoet, zo schrijft de financiële redacteur van Reuter. De Amerikaanse industrie maakt haar duidelijkste kentering sedert 1954 of 1949 door, mogelijk ook van de ge hele na-oorlogse periode. De internationale goederenmarkten, waarvan vele in economisch opzicht minder ontwikkelde landen afhankelijk zijn, zijn zo zwak als na de oorlog nog niet het geval is geweest. Tot dusverre kan de kentering nog niet als iets zeer ernstigs beschouwd worden, gemeten met de vooroorlog se maat van inzinkingen. Misschien is het niet meer dan een pauze in de grote, historische expansie over de gehele wereld en niet zozeer eeif belanrijke inzinking. In 1954 woog een ..boom" in West- Europa op tegen 'n recessie in de Verenigde Staten. Overzeefee leveran ciers konden een betere Europese markt stellen tegenover een slechtere Amerikaanse en niemand werd ern stig getroffen. Ditmaal is een onaf hankelijke „boom" in de Europese en in vele andere landen niet moge lijk. Behalve West-Duitsland en en kele landen beschikken de landen over zo weinig dollars, dat zij zich wat moeten inbinden. Tenzij Duitsland nieuwe dynamische leiding kan geven, bestaat er een ze ker gevaar voor een kettingreactie of een deflatoire spiraal. Zowel in de Verenigde Staten als in Duitsland wordt veel gedaan om het gevaar te voorkomen. Zoals het goede crediteu ren past hebben beide landen het geld ruimer gemaakt, zowel ten ei gen bate als ten bate van de wereld. De grote depressie van de jaren der tig werd veroorzaakt doordat de Amerikanen voor de eerste en enige maal hun zelfbeheersing verloren. Ditmaal is dit niet het geval, en het lijkt ook niet waarschijnlijk dat het zal gebeuren. Al wat gebeurd is. dat de Amerikaanse, Duitse en Engelse regeringen de inflatie bestreden en daarbij een berekend risico van eni ge deflatie namen, welk risico zich heeft voorgedaan. Engeland had geen andere keuze.- De Verenigde Staten Veel zegen (Slot van oag een van de belangrijkste zaken, wel ke 1958 ons -brengen zal, maar ook voor die markt geldt, dat niet meer gedacht wordt in jaarkringen, maar in perioden van tien of vijftien jaar. Pas over een reeks van jaren zal blijken of Nederland binnen die Eu ropese markt een redelijk welvaarts peil kan handhaven. Heeft de jaarovergang op zich zelf dus een verminderende be tekenis, één nieuwjaarsver schijnsel is toegenomen in omvang. Dat is de gewoonte om elkaar in het nieuwe jaar „veel heil en zegen" toe te wensen. Dat gebeurt in talrijke officiële toespraken, in officieuze bijeen komsten en in de familiekring op een waarlijk overvloedige wijze. En het is bovendien nog oprecht gemeend ook! De mensen wensen elkaar het goede wel toe! Ze zijn niet uit op twist en tweedracht, op oorlog en op roof van elkanders goed. Alleendie nare dingen ko men er ondanks alle goede wensen toch dikwijls van Blijkbaar hebben de goede wensen nog niet voldoende kracht om de la ter opkomende kwade gedachten te verdrijven. Men zal daarom de goede wensen overvloediger en krachtiger moeten maken gedurende het gehele jaar 1958: „Veel heil en zegen!" JAGEN. Mirko Milicevic was de bes te jager van het dorp Rakitno, in de Herzogewina. Vijftien jaar had hij al gejaagd. Wolven, vossen en talloze wildsoorten waren voor zijn loop ge vallen. Maar een haas had hij nog nooit geschoten. Dat viel de dorpelin gen op; er werd over gepraat, en tenslotte begon men de gek te steken met de beste jager die nog geen haas geschoten had. Dat verdroot Mirko, en hij ging uit om een haas te vangen. Hij ving cr een, met blote handen. Hij maakte het beest met een touwtje vast aan een laaghangende tak van een boom, zodat de haas te spartelen hing, liep een eind weg en schouderde zijn ge weer. Een knal en weg was de haas. Want Mirko had het touwtje door schoten, inplaats van de haas. In Rakitno lachen ze nu nog ZEEWIER. Als we prof. dr. Billon in Texas mogen geloven dan is de mens een plant en een rechtstreekse af stammeling van het bekende bruine zeewier. De afstamming van de mens zo betoogt hij, moet men veeleer via de „innerlijke structuur der cellen" van primitieve levensvormen bestu deren dan langs de weg der uitwendi ge organen. En dan komt men vol gens hem tot de conclusie, dat alle leden „slechts tot één rijk behoren, het plantenrijk". Dr. Dillon beschouwt ons dan ook als een bijzonder hoog ontwikkeld soort van plant, met in een ver verleden •v.n ongeveer een miljard jaar als voorouder een voorloper van het te genwoordige bruine zeewier Voor de Noorse zuidkust nabij Jaeren zijn op eerste kerstdag drie niet-geïdentificeerde duikboten opge doken, die enige tijd binnen de terri toriale wateren hebben gevaren voor zij weer onderdoken, zo is in Oslo vernomen. Invloed van woningbouwlening Volgens de voorlopige gegevens van de Rijkspostspaarbank werd in 1957 bij deze instelling 655 miljoen gulden ingelegd en 660 miljoen gulden opge nomen. Er werd dus 5 miljoen gulden ontspaard, afgezien van de rente welke op de rekeningen zal worden bijgeschreven. Deze rente bedraagt bijna 50 miljoen gulden. Na bijschrijving daarvan zal het to tale inlèggerstegoed zijn gestegen tot rond 1960 miljoen gulden ultimo '57. De ontsparing in 1957 heeft uiter aard ook de beleggingsactiviteit van de rijkspostspaarbank ten zeerste be perkt. De daling in de besparing, wel en Duitsland streden niet zozeer te gen inflatie, dan wel tegen de ver wachting van een chronische inflatie. Het bedrijfsleven en de verbruikers maakten hun plannen voor de toe komst, aannemende dat het geld jaar na jaar zou voortgaan in waarde te verminderen, op een wijze dat de maatschappelijke orde er door on dermijnd had kunnen worden. Al heeft Washington misschien het gevaar van deflatie wat laat ingezien, het gevaar is thans er kend en wordt bestreden. Men mag redelijkerwijze hopen, dat de Verenigde Staten nog voor het einde van 1958 inflatie en deflatie de kop zullen hebben ingedrukt en het evenwicht in het economi sche leven hersteld zullen hebben. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Gure jaarwisseling, j §j (Van onze weerkundige eë medewerker). §j Achter de stormdepressie, M H die in de afgelopen dagen van §j IJsland over Zuid-Scandinavië ee M naar West-Rusland is getrok- M ken, transporteren noordwes- telijke winden koude lucht H naar ons land, waarin regen en m ee hagelbuien voorkomen. De tem- H peratuur steeg gistermiddag in =e s Zeeland nog tot 6 a 7 graden ee maar vandaag blijft het al iéts kouder. H Het zal tijdens de jaarwis- selmg vrij guur weer zijn met ee kans op enkele buien en vooral M ëe 's nachts nog iets kouder weer. n M Ten westen van Ierland komt er boven de oceaan een nieuwe depressie tot ontwikkeling, die naar alle waarschijnlijkheid n ee naar het oosten trekt. ij Het is mogelijk, dat in de loop van nieuwjaarsdag deze ëe depressie de kans op regen of ee ee natte sneeuw doet toenemen ëe H evenals de naar west tot zuid- H west krimpende wind. Ie Het blijft de komende dagen ëe vrij koud. evenals in Scandina- vië, waar nu weer matige tot n M strenge vorst voorkomt. Een hogedrukgebied boven Groen- H land transporteert met noor- H delijke winden koude poollucht via IJsland naar de oceaan, ee; in de komende dagen wellicht he ëh waardoor de depressieactiviteit ëe groter zal worden. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllI GEVOLG VAN ONTSPARING India overweegt naasting oliedistributiebedrijven Volgens de „Times of India" zou de regering van India op het ogenblik het vraagstuk van de nationalisatie van de vier grote oliedistributiebe drijven in India bestuderen. Het blad, dat het enige is, dat dit bericht pu bliceert, voegt daaraan toe, dat de maatregel genomen zou worden, om de verbruikers benzine te kunnen le veren tegen een lagere prijs dan de tegenwoordige. Verder zegt het blad, dat de nationalisatie een uitgave van 300 miljoen rupees voor schadeloos stelling van de maatschappijen met zich zou brengen. ëh Een van de nieuwste hobby's m in de Verenigde Staten is het 3 ij bouwen van raketten. Op de middelbare scholen zijn clubs ee gevormd, die zich met de Ën primitiefste middelen bezig H houden met de bouw van de ap- paraatjes. Charles Ferguson en Bruce Conway te Cincinnati in H H de Amerikaanse staat Ohio aan ij een werkbank in liet „labora- torinm". 3 ke zich reeds in het tweede halfjaar van 1956 aftekende, ging voort in '57. De hoge rentestand, veroorzaakt dooi de spanningen op de kapitaalmarkt, leidde tot een verschuiving van vele besparingen in de richting van be leggingen met een hogere rentevoet. Ondanks het feit dat bij de Rijks postspaarbank de kleine spaarsaldi verreweg in de meerderheid zijn, heeft, ook deze instelling hiervan de weerslag ondervonden. De Nationale Woningbouwlcning heeft vele spaarders er toe gebracht spaargelden bij spaarbanken om te zetten in obligaties van deze lening. Tot de eerste stortingsdatum (15 no vember 1957) werd in totaal van de rijkspostspaarbank ongeveer 30 mil joen gulden naar deze lening overge heveld. Ook na 15 november bleeft het opge nomen bedrag zich op een hoog ni veau bewegen, terwijl de inleggingen enigszins achterbleven bij de ver wachting. In hoeverre de uitgifte van rentespaarbrieven en bouwzegels ten behoeve van de Nationale Woning- bouwlening hierop invloed heeft uit geoefend, is vooralsnog- niet te zeg gen. Stroper schiet op majoor van rijkspolitie. In het grensgebied tussen Zundert en Rucphen is in de nacht van zon dag op maandag de commandant van het jachtdetachement van de rijks politie in Brabant, majoor jhr. de Beaufort, door een stroper aange schoten. De majoor werd licht ge wond en de dader, de 19-jarige A. de B. uit St. Willibrord, werd aangehou den. Drie stropers waren met de licht bak aan het stropen, toen lë0en van de „vliegende brigade", zoals het jachtdetachement wordt genoemd, hen betrapten. De stropers sloegen op de vlucht en één van hen loste toen het schot, dat de commandant, die zijn mannen deze avond vergezel de. raakte. Na een verwoede achter volging kon De B. gearresteerd wor den. De twee andere stropers ont snapten. Amerikanen werken aan plan voor ruimtevaartuig Generaal O. R. Cook, president van de „Aircraft Industries Association" en voormalig stafchef van de Ameri kaanse luchtmacht, heeft te Wash ington verklaard, dat de Amerikaan se vliegtuigindustrie momenteel werkt aan de eerste plannen voor een ruimtevaartuig. „De vliegtuigin dustrie heeft bovendien bijna alle grondstoffen en alle noodzakelijke kennis", aldus Cook, „om de mens de wereldruimte te laten betredén. Een investering van 200 tot 300 miljoen dollar zou dat plan in minder dan drie jaar tot werkelijkheid kunnen maken". G. Veenstra met pensioen. Dc heer G. Veenstra heeft wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd afschéid genomen als directeur van de christelijke vereni ging „Het Hoogeland" te Beekber gen. De heer Veenstra heeft mefer dan dertig jaar „Het Hoogeland" gediend en heeft in die. tijd meer dan 4000 verpleegden zien komen en gaan. Bij zijn installatie als directeur telde „Het Hoogeland" dertig verpleegden, terwijl het er thans 315 zijn. Mevrouw Veenstra heeft al deze jaren de voeding en kleding van de verpleegden verzorgd en ondanks haar drukke werkzaamheden heeft zij tijdens de oorlogsjaren nog ver scheidene onderduikers een schuil plaats kunnen bieden. De heer Veenstra wordt opgevolgd door de heer W. Engedijk uit Vries (Drente). Eind januari l'J58 zal op Broadway -- Itet New Yorkse eh theatercentrum een toneel- stuk worden opgevoerd, ge- ee H naamd „Sunrise at Campobel- M Zo". De rol van wijlen presi- dent Franklin D. Roosevelt zal ëh worden gespeeld door de ac- teur Ralph Bellamy. Het stuk verplaatst de toeschouwer naar het begin van de twintiger ja- ren toen de president het eerst werd getroffen door een aan- ee 3 val van kinderverlamming. Op eee de foto ziet men de gelijkenis ff H tussen wijlen president Roose- ff M velt (HnksÊmmmmm^mÊK^ak ff Bellamy. W E lllll!lllllllllllllllll!llll!llllllllllllll!lllllllll!!lllllllllllllllllllllllllllllllll!lll!! Israëlisch kabinet heeft ontslag genomen. De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft maandag zijn ontslag als minister-president ingediend, om dat liij „niet in staat was de schade aan zijn coalitie-kabinet te herstel len". Ben Goerion deed deze mededeling nadat zijn kabinet vier uren ver geefs gepoogd had de crisis op te heffen, welke door het besluit van de premier was ontstaan om (zonder voorafgaand overleg met de minister raad) een vooraanstaande Israëlische functionaris in West-Duitsland over eventuele wapenleveringen te laten onderhandelen. Ben Goerion zei dat hij president Ben Zvi voor woensdag officieel zijn ontslag zou aanbieden. Hij weet de crisis aan de linkse Achdoeth Raa- voda-partij, welker ministers hij er reeds eerder van beschuldigd had de pers van de reis naar Bonn op de hoogte te hebben gesteld. De Achdoeth-Haavoda verzette zich in principe niet tegen aankoop van. wapens in West-Duitsland, maar te gen 'de keuze van de Israëlische func tionaris, die werd uitgezonden. Sji- moon Peres, de directeur van het Is raëlische ministerie van defensie. Regering bestudeert afschaffing douane documenten voor auto's De Nederlandse regering overweegt of, in navolging van Oostenrijk en Zweden, ook voor Nederland de douane-documenten voor de tijdelijke invoer van motorrijtuigen voor per soonlijk gebruik kunnen worden afge schaft. De minister van financiën heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Posthumus. Deze kwestie moet door Nederland echter worden geregeld in overleg met de twee andere Benelux-partners, zo deelt de minister verder mee. I Het Wereldgebeuren Niet wanhopen I' 11 dc nieuwjaarsboodschappen, die allerlei staats- en regerings leiders deze dagen de wereld in- i zenden, zal het meestal niet aan goe- :de wensen en aan idealisme ontbre- I ken. De jaarwisseling biedt 'n uitge zochte gelegenheid, om datgene wat Imen reeds ter gelegenheid van het i kerstfeest heeft betoogd, te bevcsti- I gen en nog eens te beklemtonen. In idc landen achter het IJzeren Gordijn waar de regeerders niet met het kerstfeest meedoen, zou „oud en I nieuw" dé tijd moeten zijn om te [zeggen wat men zoal aan goede be doelingen te bieden heeft. Zóu moe iten zijnIn feite komt het name- I lijk wel eens erop neer. dat niet de •goede bedoelingen worden uitgespro ken, maar ongezouten beweringen die zijn geïnspireerd door het binnen- 'landse machtsevenwicht of door de 1 krachtsverhoudingen in de wereld. 'De nieuwjaarsreceptie, die vorig jaar 31 december in het Kremlin werd ge- houden, was daarvan een duidelijk voorbeeld. Partijleider Kroesjtsjew, die in februari 1956 een urenlange redevoering had gehouden om de na gedachtenis van Stalin te ontluiste ren, tapte daar ineens uit een ander (wodka) vaatje. Hij zei nu, dat alle Sowjetleiders „stalinisten" zijn, als het aankomt op „bestrijding van de imperialisten." Dat was 'n wat te leurstellende mededeling, ondanks de toevoeging dat „de huidige Russische leiders de verantwoordelijkheid moe ten delen voor de fouten die Stalin gemaakt heeft". (Met deze verzuchting was Kroesjt sjew de eerste Russische leider, die openlijk toegaf, mede verantwoor- II Maar hel moet geen propagandabijeenkomst zijn. De westelijke landen moeten nooit de indruk vestigen, dat zij niet even zeer als de Sowjet-Unie ontwapening wensen, aldus heeft de Franse minis ter-president, Gaillard, liet Ameri kaanse blad „U.S. News and world report" in een vraaggesprek mee gedeeld. Gaillard zei, dat hij voorstander is van een topconferentie, zoals voorgesteld door Kroesjtsjew, op voorwaarde, dat deze conferentie zodanig wordt voor bereid, dat van tevoren vaststaat, dat zij geen propagandabijeenkomst wordt. Daarom is het noodzakelijk, dat een dergelijke topconferentie wordt voorafgegaan door een bijeen komst van de ministers van buiten landse zaken. De Franse premier zei voorts dat het besluit om zelf een atoombom te maken niet door Frankrijk op eigen houtje genomen zal worden. De be slissing hangt voor een deel af van de verdeling van de taken binnen de Navo met betrekking tot het gebruik van de atoomkoppen en atoombom men. Als Frankrijk hierbij het gevoel krijgt dat het als tweederangs natie behandeld wordt, zal het er eerder toe ovei'gaan zelf atoombommen te ma ken dan wanneer het de overtuiging krijgt dat het op voet van gelijkheid door de andere grote mogendheden wordt tegemoet getreden. Rotterdam verwelkomde 22.000ste schip Zondag stoomde het Franse s.s. „Les Glières" dc Nieuwe Waterweg binnen, komende van Manilla en bestemd voor Rotterdam. Daarmee is voor het eerst in de geschiedenis het aantal in één jaar te Rotterdam binnengekomen schepen op 22.000 gebracht. I11 dit cijfer zijn niet begrepen de schepen, die de pieren van Hoek van Holland binnenvaren met bestemming Maassluis, Vlaardingen, Dordrecht of andere havens. In dat geval zou het getal nog met ongeveer 2900 moeten worden verhoogd. Verleden jaar werd op 27 december het 21.000ste schip genoteerd dat was toen een record, maar het is dit jaar dus belangrijk verbeterd. Resultaat van VARA- speelgoedactie uitstekend. De resultaten van de VARA-speel- goedactie hebben die van vorige ja ren overtroffen. Behalve onvoor stelbare hoeveelheden speelgoed kwam er in totaal aan geld een be drag van ruim 93.000 gulden binnen, terwijl bovendien zeer veel tehuizen rechtstreeks werden geadopteerd door groepen burgers en militairen. Voor 34.671 kinderen in tehuizen van alle gezindten, kinderen die an ders waarschijnlijk op 5 december niets in hun schoen zouden hebben gevonden, is deze Sinterklaas een echt feest geworden. Geen tweede vliegkampschip met kernaandrijving Naar in Washington verluidt zijn de plannen voor de bouw van een tweede Amerikaans vliegkampschip met kernaandrijving prijsgegeven ten bate van dc ontwikkeling van „missiles" in het Amerikaanse de fensiebudget voor het volgende jaar. De Amerikaanse marine heeft er volgens welingelichte kringen in toe gestemd, de plannen voor de bouw van deze oceaanreus opzij te leg gen, omdat het urgenter geacht wordt, eerst de met „missiles" be wapende duikbootvloot te bouwen. De eerste „carrier" met atoom aandrijving is reeds zover, dat hij in 1961 te water gelaten kan wor den. Het schip zal 85.000 ton me ten. De bedoeling echter was, tien jaar achtereen de kiel van een vliegkampschip te leggen. Daar om is deze beslissing een belang rijke omwenteling in de plannen der marine. edertdien is er alweer veel ver- I S anderd. Vóór en na de topcon- ferentie van de Navo-landen in december j.l. te Parijs kwamen uit Moskou reacties, die nu'eens te ver gelijken waren met een gebalde vuist dan weer met een toegestoken hand. Voor het geval Boelganins brieven (betreffende een eventueel akkoord tussen de Ver. Staten en de Sowjet- Unie en tussen de verschillende „blokken") een serieuze achtergrond hebben, is dan ook in het slotcommu niqué van de Navo-conferentie deze passage opgenomen: „De Navo-leden verklaren zich bereid om. bij voor keur binnen de Verenigde Naties, met de Sowjet-Unie elk gesprek te beginnen, dat tot ontwapening kan leiden. Zij zullen elk voorstel, van welke zijde dan ook. bestuderen". Dat Amerika's president Eisenhower met overtuiging zijn handtekening onder deze woorden heeft gezet, bleek wel toen hij een week geleden tot de Russen de uitnodiging richtte om „aan de wereld het mooiste kerstge schenk te geven: een gebaar van goede wil met betrekking tot de ont wapening". Dit kerstgeschenk is niet gekomen, maar wie weet voelen de Russen meer voor een geschenk ter gelegenheid van de jaarwisseling... In de afgelopen vijftien maanden is het wel duidelijk geworden, hoe broos het atomaire machts evenwicht eigenlijk i3. Op een of an dere manier zal de dreiging van het zwaard van Damocles, dat steeds bo ven de mensheid hangt, verminderd of opgeheven moeten worden. De vrees voor totale wederzijdse vernie tiging is niet alleen een belangrijke rem voor waaghalzen onder de poli tici, maar tegelijk een oorzaak van voortdurend onbehagen. Men moet dan ook erop blijven hopen en ernaar blijven streven, dat een ontwape ningsakkoord mét de Amerikaan se voorwaarde van doeltreffende con trole tot stand komt. En ook wanneer dit doel werd bereikt zouden alle nieuwjaarswensen nog niet zijn vervuld. Daarna zou immers nog zoals Frankrijks president Coty het in zijn kerstboodschap noemde een „ontwapening van de geesten en van de harten" nodig zijn. En dit verlangen is nog het aller moeilijkst te vervullen, omdat de vervulling van binnen uit moet ko men en omdat er politieke systemen zijn, die niet losgedacht kunnen wor den van een of andere vorm van aan val op andere stelsels. Wat het tegengaan van gewapende conflicten betreft, heeft het invloed rijke Franse dagblad Le Monde ech ter dezer dagen op grond van het reeds in het verleden bereikte het advies gegeven om nimmer te wan hopen: „Wie denkt er nog aan gods dienstoorlogen Waar zijn de Frans- Britse oorlogen? En waar zijn zelfs de Frans-Duitse oorlogen gebleven?" RENÉ COTY ..ontwapening der harten.. Nieuwe directeur van Centrale Raiffeisenbank. De heer H. J. Hendriksen, tot dus verre adjunct-directeur van de Coö peratieve Centrale Ra:ffeissen-bank te Utrecht, is met ingang van 1 januari 1958 benoemd tot directeur van ge noemde instelling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5