STORMLOOP NAAR ZEEUWS SUCCES Fraaie bekroning wielerseizoen Gebrek aan velden en sportzalen zal nog nijpender worden.... Tegenstelling in Zeeuws voetbal Weg geopend naar nationale pool? Turners beleefden triomf en ontgoocheling DINSDAG 31 DECEMBER 1957. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vlissinger Henk de Nooijer in het jeugdelftal dat in Spanje tot zulke voortreffelijke prestaties kwam in het FIFA-jeugdtoernooi, ook belangrijk. Het kan niet anders of deze Zeeuwse successen moe ten mettertijd ook hun afspiege ling vinden in de prestaties van de clubteams. Ondertussen kwamen ook de moeilijkheden in de afd. Zeeland tot een oplossing. Onder leiding van voorzitter 1. W. Bakker is het afdelingsschip in rustiger water gekomen. Het was ook een financieel gunstig jaar met een voordelig saldo van 8.409,13. Nog afgezien van de instelling van een KNVB-toto, was het jaar 1957 zeker belangrijk voor ons nationale voetbal. De voorronde om het wereldkampioenschap kreeg voor Nederland een drama tisch verloop door het „Schandaal van Wenen". Nederland verloor uit van Oostenrijk met 32, maar slechts door de beruchte pe naltyIn Nederland werd het een 1—1 gelijkspel en daarmee was Oranje uitgeschakeld. De verdere interlands waren: Span- je-Nederland 51 (voor de Hon gaarse vluchtelingen). Neder land-Luxemburg 41; Neder- land-Duitsland 1—2: Nederland- België 11 (geval Piet van der Kuil), Nederland-Luxemburg 5-2 en Nederland-België 5—2..... Deze dynamische stormloop naar het succes, die bij een sprintnummer tijdens de P.Z.C.-SPORTDAG op 29 juni in Goes te zien was, is symbo lisch voor dit grootste Zeeuwse sport evenement in 1957. Want een succes was deze P.Z.C.-sportdagalleen al omdat nu eens duidelijk werd ge toond, dat de Zeeuwse sport de laat ste jaren met sprongen vooruit is ge gaan. Symbolisch ook ts deze foto omdat hier de sport atletiek in beeld is gebracht, die tot het glans nummer 'van deze sportdag uitgroei de. Kees de Munck (linksen Eddy Kal (rechts) zijn op de sprint volko men aan elkaar gewaagd. Ditmaal won Kees met nauwelijks een borst- lengte, want voor beiden werd een tijd van 11 seconden precies afge drukt, terwijl de derde loper, Hans Nooderbos van Minerve 11,1 seconde liet noteren. De Munck (AV '56 Goes) en Kal (Marathon Vlissingen) hebben zich dit jaar onder de tien snelste lopers van Zeeland geklasseerd. Ook Willy Cijsouw (Marathon) en Hein Cujé (E.M.M. Middelburg) zorgden in 1957 door hun grandioze prestaties in bin nen- en buitenland, dat de Zeeuwse atletieksport in de aandacht kwam. Hein Cujé werd zelfs Nederlands kampioen op de tien kilometer. Eii achter deze „sterren" groeide de Zeeuwse atletieksport nog verder uit in de breedte. Vorig jaar telde het district Zeeland van de KNAU nog geen 350 leden en nu zijn er meer dan 400. Bijzonder belangrijk was in het afgelopen jaar, het besluit, dat het district Zeeland zelfstandig zou blijven. Maar dit district wordt bin nenkort organisatorisch voor zware problemen gesteld, want voorzitter Frans Kolijn en secretaris Wim Mijn heer zullen hun functies beschikbaar stellen. NEDERLAND is één van de armste „sportlanden" van Europa! Dit trieste feit kwam in 1957 ter sprake als er vrijwel altijd tevergeefs gezocht werd naar een oplossing om een eind te maken aan liet schreeu wende gebrek aan sportvelden, gymnastiekzalen, sporthallen, jeugd leiders en trainers. En het teleurstellende is, dat dit gebrek in het volgende jaar wellicht nog nijpender zal worden. Want terwjjl het aantal sportbeoefenaren in Nederland met sprongen toeneemt, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de sportsubsidie voor 1958 ingrijpend besnoeid. Voor 1957 was er nog 370.009 op de begroting geplaatst. Maar in het volgennde jaar moet de sport in Nederland het doen met 250.000. Daarom zullen de duizenden sport lieden ook in 1958 moeten bljjven woekeren met de ruimte, meer nog dan dit jaar. Eén belangrijk lichtpunt was er in 1957 voor de sport wel. De K.N. V B.-toto trad in werking en de Hoge Raad stelde tenslotte vast, dat „een toto georganiseerd op uitslagen van K.N.V.B-wedstrij- den geen hazardspel is en wat dat betreft dus niet in strjjd is met de wet". Dat opent de weg naar een nationale toto, waar niet alleen de voetbalsport, maar de sportbewe- ging in haar geheel van kan profi teren. De voortreffelijke sportvel dencomplexen, sporthallen en gym nastiekzalen die in andere Euro pese landen dankzij de toto tot stand kwamen, bewijzen, dat hier in een oplossing gevonden kan worden... En voorlopig blijft Nederland ook verstoken van de al drie jaar ge leden beloofde sportnota. Onder liet motto „geen geld - geen plan nen" hielden de staatssecretaris mr. Höppener en het merendeel der Tweede Kamer deze sportnota voorlopig in de ijskast. Dat bete kent dan, dat men slechts hier en daar wat blijft knutselen aan het gebrek aan sportaccomodatie. maar dat men deze kwaal niet planmatig aanpakt... De zeer schrale sportsubsidie en het achterhouden van de sportnota getuigen overigens van een onbe grip voor de sportbeweging. die men vaak een voornaam sociaal verschijnsel noemt, maar die toch niet de aandacht krijgt die deze ontspanning verdient. Nu al zijn er in Nederland rond tweemiljoen sportbeoefenaren en dat aantal zal stormenderhand toe nemen. Want het is zo helder als glas, dat de sport een belangrijker taak krygt, naarmate de vrije tjjd van de mens toeneemt. En met een w ellicht 40- of zelfs 24-urige werk week in een niet eens meer zo ver verschiet, zal de sport zich snel ler dan ooit ontwikkelen. Maar het ziet er naar uit, dat de ontwikkel ing van de accomodatie voor de sport hier geen gelijke tred mee zal houden KORFBAL IS VOORAL IN ZEELAND POPULAIR'. Dat bewijzen onder meer de „wed strijden op het marktplein", waarvan er hier één in beeld is gebracht. Onmiskenbaar was in Zeeland in het afgelopen sei zoen de wedstrijd van Swift tegen Merwede de belangrijk ste ontmoeting. Swift won met 6lf en promoveerde hierdoor naar de landelijke tweede klas Ondertussen zal 1957 voor de korfballers geboek staafd worden als het jaar met de onregematigste competities (regen en a-griep). Swift II nam de taak van Swift I in de Zeeuwse competities over door na een nek-aan-nek-race met TOGO I kampioen van de eerste klas te wórden. Maar het spelpeil van deze eerste klas ging eerder achteruit dan icoruit, hetgeen ook bleek uit het feit, dat vijf van de acht clubs in een harde strijd wa ren gewikkeld om het degra datiespook te ontlopen Er heeft zich dit jaar een vreemd contrast in de Zeeuwse voetbal sport afgetekend! In 1957 was .er vaak voortreffelijk spel te zien van vertegenwoordigende elftal len uit Zeeland. Maar tegenover dit „betere voetbal" van de se lectie-elftallen stond de grauwe middelmatigheid van vrijwel alle Zeeuwse clubs in de competities. Neen, de Zeeuwse clubelftallen kwamen slechts bij hoge uitzon dering tot topprestaties. Een zes de plaats voor 2e klasser Middel burg en een zevende voor Goes bij het afsluiten van de competi tie 1956-1957 is beslist niet vol doende. Axel degradeerde zelfs. Hulst bracht het tot de 3e plaats. En in de eerste klas had Vlissin gen weliswaar een uitstekend seizoen en eindigde ais vierde van liet sterke 1 eiderskwartet, maar toch zijn de prestaties van de Vlissingers nu weinig hoopvol En dat is op zijn minst be vreemdendWant dat in Zee land in de voetbalsport ook top prestaties mogelijk zijn, bleek op 16 november in Vlissingen nog weer eens daar het Zeeuws elftal (met acht Vlissingers....) van een sterke amateur-bondsploeg met 31 won. Zelfs Karei Kaufman en de andere K.N.V.B.-prominen- ten waren verbaasd over het uit stekende Zeeuwse spel. Maar er waren meer goede prestaties van selectie-teams: het Zeeuwse za terdagmiddagelftal versloeg op 11 mei het Brabantse zaterdagteam met 64; op 30 mei werden zo wel voor de zaterdag- als voor de zondagbeker in Hogerheide wed strijden tegen de beide teams van Brabant gespeeld het zondag elftal plaatste zich in de finale door een 21 zege en het zater dagelftal speelde gelijk (2—2) en kwam door strafschoppen in de finale; het zondagelftal werd daarna uitgeschakeld, maar de fi nale van de zaterdagbeker in Utrecht leverde Zeeland een der de plaats op. Maar er is nog een bewijs, dat het Zeeuwse amateurvoetbal als geheel op een goed niveau staat; een tiental Zeeuwse spelers werd geselecteerd voor de training voor het Nederlandse elftal. In dit kader is de verkiezing van de Adrie Corstanjevinnig, snel en altijd ijverig, is één van de be kwaamste handbalspelers in Zee land. Hij heeft er dan ook een belangrijk aandeel in, dat de handbalclub uit Goes, Tonido, mo menteel in een uitstekende vorm verkeert. Maar ook andere ver enigingen vestigen dn aandacht op zich. Zo is het Middelburgse EMM kennelijk in kracht toege nomen. Een goed bericht was ook, dat het Goese Hellas, dat eerst uit de competitie tradtoch weer een dames- en een heren team in het veld bracht, elftallen, die het bijna té goed doen in de afdeling Zeeland. Een hoogtepunt in het afgelopen seizoen was het zaalhandbalka mpioenschap van het district Zuid in Eindhoven, waaraan ook de damesteams van Marathon en Zeeland Sport en de herenteams van Marathon en Hellas deelnamen. Vooral het da mesteam van Marathon deed het voortreffelijk. Uiterst belangrijk was de reorganisatie van het Handbal Verbond, waardoor Zee land in district Zuid B kwam en de ompetities aanmerkelijk ge wijzigd werden. Do onweerstaanbare opmars van de Zeeuwse wielersport in de jaren 1955 en 1956 heeft in het afgelopen seizoen een fantastische bekroning gekregen. Want op 18 september joegen Jaap Bruggenkamp, Theo van Wijchen, Jo de Roo, Piet Rentmeester, Jaap Huissoon en Emiel Ver- straete zo snel over het parkoers rond Wijk bij Duurstede, dat tenslotte deze renners voor de Zeeuwse ren- en toerclub „Theo Middelkamp" het clubkampioenschap op de weg behaaldenDaarvoor was er al een fonkelende aaneenschakeling van grandioze successen geweest. Het begon overigens triest: een provinciaal kampioenschap, gewonnen door Jo de Roo, dat minder allure had dan een simpele kermisrit! Maar daarna was alle slapheid van de Zeeuwse renners verdwenen. En de successen kwa men: zege in het ploegenklassement van Olympia's toer, Jaap Huissoon tweede op 11 seconden achter winnaar Roks; Jo de Roo tweede bij ama teurkampioenschappen op de weg; ploegenzege in Ronde van Zeeland; Bruggenkamp winnaar Benelux-ronde in Eede; De Roo winnaar Omloop van de Kempen en uitgezonden naar wereldkampioenschappen - helaas verhinderd door blessure; Bram van Sluijs reserve voor Tour de France- ploeg. En dat is slechts een greep! In het volgend seizoen worden Jo de Roo en Jaap Huissoon ook prof, zodat Zeeland dan tien prof-renners heeft. Verbazingwekkend zal het niet zijn als een Zeeuw in 1958 in de Ronde van Italië of in de Tour de France verschijnt Glorieuze triomfen en bittere ont goocheling; dat waren in 1957 de ervaringen van Zeelands stertur ners Nel Fritz en Jaap van der Sande. Nel Fritz deed het in het Nederlands kampioenschap voor dames voortreffelijk. Zo voortref felijk, dat zij met nog één nummer voor de boeg, de titel bijna voor het grijpen had. Maar dat nummer w as één van haar zwakste punten. En dus was het kampioenschap toch nog voor mej. Drommel. Internationaal is Nel Fritz wel licht de beste Nederlandse turnster want daar staat haar „zwakste onderdeel", de ringen, niet op het programma! Bij Jaap van der Sande was het een bijna gelijkluidende geschie denis. Met nog één onderdeel voor de boeg had hij Klaas Boot dan toch eindelijk van de eerste plaats verdrongen. Maar toen draaide de Vlissinger aan het r-ek te stroef En dus bleef Jaap van der Sande de „eeuwige tweede". Deze prestaties van de Vlissingse turners waren markante punten uit het Zeeuwse sportleven. Mar kant was ook de waterpolowed- strijd tussen Nederland en België, waarbij weliswaar geen Zeeuw be trokken was, maar die op Neder lands grondgebied Sas van Gent gespeeld werd. En dat was een symbolische eer voor Sas van Gent. Want wat Hilversum en Bussum voor de Nederlandse zwemwereld is, is Sas van Gent voor de Zeeuwse zwemsport ge worden. Dat bleek in vrijwel alle wedstrijden. „Bruinvis" uit Sas van Gent maakte wel heel duide lijk een einde aan de hegemonie van het Middelburgse „Luctor". Bij de Zeeuwse zwemkampioen- schappen veroverde „Luctor" 9 van de 12 titels... Felle concurrentie was er wel bij de tafeltennissers. Zo werd Frans Haarsma na een krachten en ze- nuwenslopende strijd, die om en nabij drie uur duurde, kampioen van Zeeland. Eerder had Hofman al het kampioenschap van Middel burg behaald. Zeeuws kampioene werd mej. Van der Hoeven. Ove rigens leed de Zeeuwse tafelten nissport dit jaar een gevoelig ver lies, doordat M.T.T.C., Be Fair en R.T.C. zich terugtrokken... Sportlieden, die ons aller medele ven verdienen, waren dit jaar de schaatsenrijders. Tevergeefs heb ben zjj gehooptEr was geen ijs en dus ook geen sportief succes voor de cracks uit Beveland en Zeeuwsch Vlaanderen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 27