WILLEM haalde de W1NTERWANT tijd terug DINSDAG 31 DECEMBER 1957. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARSCHUWING Merkwaardige uitvinding: TELETEMPER (Van onze molen-redacteur) TUSSEN BROU EN HULST, 31 december. „Ik heb een teletemper uitgevonden!" zei Willempje Winterwant (43), ons opwach tend bij zijn tuinhekje. Hij zag er verhit uit en zijn boordje was verkreukeld. „Een teletemper?" vroegen we ver baasd. „Een teletemper"! zei Willem voldaan. „De buren kregen een nieuw televisietoe stel en vroegen of ik soms het oude wilde hebben. Dat was al bijna een jaar oud zie- je. Nou ja, dat wilde ik wel. Ik haal het ding in huis en maak een paar verbinding- jes met m'n uitvinding van vorige week, een supersonisch vergiet, en plotseling kreeg ik in de beeldbuis van het televisie toestel pi-er-kwadraatstralen. Ik heb, zo als je zult begrijpen, onmiddellijk contact gemaakt met die nieuwe versnellingsnaaf, die ik voor Kees Pellenaars had ontwor pen. En jawel, nadat ik het hele zaakje even grondig had vermenigvuldigd en wor telgetrokken, kreeg ik een teletemper...." Willempje was inmiddels voorgegaan naar het schuurtje en daar stond inderdaad een oud televisietoestel, gekoppeld aan het inmiddels bekend geworden Winter- wants Supersonisch Vergiet en aan het zo genaamde „Wind-waai-weg-naafje, dat nog op een omgekeerde renfiets gemon teerd zat. „Maar wat doe-je precies met die tele temper?" vroegen we. „De tijd terughalen" zei Willem ge heimzinnig. „Ergens in de kosmos hangt de tijd en mijn pi-er-kwadraat-stralen zijn daarvoor gevoelig. Ik vang de tijd op in het vergiet, draai hem door de versnel lingsnaaf en zet het toestel open en floep, de tijd is terug". Al pratend had hij het toestel ingeschakeld en begon aan de trappers van de fiets te draaien. „Let op" riep Willem plechtig. Er flitsten wat bliksemstralen over het scherm en het rommelde alsof er ee n donderbui over trok. Buiten klepperde ergens een deur en de wind gierde rond het oude schuurtje. Willem schakelde het licht uit, waarop de zaak helemaal mysterieus werd. Hij draai de wild aan de trappers en wij keken ge spannen naar het scherm.... :en uitstekend gelijkend portret van Middelburgs niéuwe burgemeester Er verscheen daarop een soort land kaart. Maar het gekke was, dat de lijnen op die kaart alsmaar heen en weer spron gen. „Ik ben nog niet ver genoeg terug" riep Willem draaiend, „Wat ju nu ziet is een projectie van minister Struyckens ge- dachtenwereld. Kijk maar, die man denkt Een exclusieve foto van Willem Win terwant achter de teletemper. (Foto P.Z.C.Ü) alleen maar aan grenswijzigingen. Hier heb je het Walcherse grenswijzigingsplan van vorige week: kijk die grenzen eens ver springen. Hij schijnt vastbesloten om er mee door te gaan „Probeer eens een gedachtenwereld te krijgen van een Walcherse burgemeester" riepen we verlangend uit. Willem draaide en schakelde. Maar het lukte niet erg. „Ik kan alleen een gezicht krijgen" zuchtte hij. En jawel, plotseling prijkte het nobele gelaat van een Walcher se burgemeester op het scherm: grote tra nen lopen over het geizcht. „Die denkt ook aan grenswijzigingen...." zei Willem droevig. Het zou een vreemde avond worden, had de uitvinder voorspeld. Het klopte! Het is een avond geworden met de zonder lingste dingen op het teletemper-scherm. Nu we onze aantekeningen nog eens raad plegen, vragen we ons zelfs af, of alles wel voor de krant geschikt is. We kunnen hier en daar slechts een greep doen. Wel nu, hier komen een paar ervaringen met Willems teletemper. Het scherm toonde de vergaderzaal van de Tweede Kamer, waar een grote kaart was opgehangen. „Aha, het Deltadebat", riepen we uit. Maar vreemd: plotseling kwam er uit het witte plafond een rekstok plus een touw zakken. En terwijl iedereen in de kamer en op de publieke tribune verbaasd toekeek, liet een man zich langs het touw omlaag glijden, greep halverwe ge de rekstok en maakte boven de kamer leden een pracht van een reuzenzwaai. „Wat is dat nou?" vroegen we Wil lem, „dat ding van jou werkt niet goed. In de Tweede Kamer doen ze niet aan gym nastiek. Dat past niet in het décor...." „Je moet die beelden interpreteren" zei Willem wijsgerig. „Terwijl de kamer toe kijkt, maakt de oesterwereld een omme zwaai. Is dat soms niet gebeurd....? Maar het beeld was al weer weg. Op het scherm kwam een groot vraagteken. „Oef," pufte Willem, „Ik draai te hard, ik krijg de toekomst al op het scherm...." „Wat stelt dat vraagteken dan voor"? „Zie je dat niet? Dat is de nieuwe bur gemeester van Middelburg. Het portret lijkt sprekend...." Weg was het vraagteken. Een heer in fraai, oud gewaad gehuld, werd zicht baar. „Keldermans is mijn naam" zei hij plechtig. „Hebben jullie eindelijk mijn poort ontdekt in Hulst? Het werd tijd!" Maar toen we nog eens goed keken om de trekken van deze nobele architect scherp in de herinnering te griffen, was het beeld al veranderd in dat van een forse man met een snor, ook al in oude kledij. „Ha, daar hebben we Den Ruyter" mompelde Wil lem. „Klets niet Willem", zei het beeld nij dig. „Ik ben majoor bij de mariniers. Ik heb dit jaar voor De Ruyter gespééld. Dat is wat anders". Weg was hij. En op 't scherm ontrolde zich plotseling de hele landing van de grote vlootvoogd, zoals in juli van dit jaar duizenden in Vlissingen het hebben aanschouwd. Maar gek, links op het scherm zat een pasfotootje. En de man op dat fotootje knikte vriendelijk en zei: „Vlis- singse feesten? Meldt U bij de provinciale V.V.V. in Middelburg" Waar hadden we die man toch meer gezien? DIT IS EEN ZOT VERHAAL. Winterwant", zei hij. „Stuur eens Wie niet in vreemde dingen ge- een man naar me toe. Ik heb zit- looft, dient het dus over te slaan. ten experimenteren met een af ge- Het gaat over een raar mannetje dankt televisietoestel van de bu- plus een vreemde machine. ren en nu heb ik toch zo n rare Naam van mannetje: Wil- uitvinding gedaan. Stuur een lempjeWinterwant. Kenmerken: man, meneer en het wordt de Heeft iets weg van een bekende vreemdste avond van zijn leven... Amsterdamse Dorus. Wij hebben een man gestuurd. Woonplaats: Tussen Brou- En na rijp beraad besloten diens; wershaven en Hulst. verhaal te publiceren. Maar nog- Beroep: Uitvinder. maals: alleen bestemd voor su- Willem belde ons gisteravond per-rijpe lezers, die een klapje op, zenuwachtig. „Meneer, met van het molentje beet hebben. En opeens wisten we het weer: in'Sluis, waar de actieve middenstand een grote tentoonstelling organiseerde, eind april. En alsof Willem onze gedachten had ge raden, verscheen de hele tentoonstelling op het scherm, compleet met de openende staatssecretaris Veldkamp en de Zeeuwse middenstandsconsulent. Bij dergelijke fees telijke gebeurtenissen is de provinciale V. V.V. vanzelfsprekend aanwezig en daar om bleef het pasfotootje vriendelijk lachen, links onderaan. Het ging pas Weg, toen het scherm Rei- naert de vos liet zien, op weg van Hulst naar Axel. Dat was waar ook, in april poetste Reinaert in Hulst de plaat en dook in Axel weer op. Daar zat hij achter een bureau in de gemeentesecretarie. Maar ..fruitfee en fruitcorso.. dat was op het scherm niet te zien. Wel het vosje op de weg. Het beestje werd voort bewogen door een paar touwtjes en aan die touwtjes werd getrokken door.... „....zet dat nou maar niet in de krant", zei Willem vermanend, „dan krijgen ze in Hulst nog meer ruzie. Eén Reinaert-conflict is meer dan genoeg". Goed dan, mondje dicht. Het was inderdaad een vreemde avond.... Vreemd en gevaarlijk. Want toen we Willem vroegen of hij niet op het scherm kon krijgen wat er precies in januari in Nieuwland en IJzendijke was gebeurd, zei hij geschrokken: „Dankjewel, laat dat maar aan de parapsychologen over...." „Als ik nou aan dit knopje draai", ver klaarde de uitvinder in de loop van de avond, „dan krijg ik zogenaamde „com- bies". Dat zijn twee verschillende beelden, één aan de bovenkant van het scherm en één aan de onderkant. Twee beelden, te gelijk dus, die ergens iets met elkaar te maken hebben. Soms op een vreemde ma nier. Kijk zó..." En hij draaide het knopje om. Op het scherm zagen we, de volgende taferelen: de tewaterlating van de Naess Tiger en het opleggen van libertyschepen in Vlissingen. De tewaterlating van de nieuwe provinciale veerboot in november en het loslaten van de vrije veren door de provinciale staten in januari, een Vlissing- se barkeeper, die nationaal cocktailkam pioen werd en de opening van het Zeeuw se consultatiebureau voor alcoholisme, de stranding van de Vittangi vóór Vlissingen en.... Merkwaardig, op dat moment werd het andere deel van het scherm wazig. „Als ik nou goed kijk" zei Willem „lijkt dat wel 't bezoek van kamerleden aan de Zeeuwse industrie. Jawel, kijk maar, daar is een kaart van hef Sloeplan. Maar wat heeft dat nou met die stranding te maken? Ze kunnen die toegang naar het nieuwe Sloe- project toch op diepte baggeren Er was verder nog een beeld-boven van een tunnel en onder van een brug, beide geprojecteerd door een nee-schuddende minister Algera. De laatste „combi" was heel vreemd: het bovenste deel van het scherm toonde een boze kruidenier en het onderste stuk een textielhandelaar, die vergeefs moeite deed om met een ellestok een koffieboon te meten. „Ruzie, ruzie, ruzie...." zei Wil lempje raadselachtig. Waarop hij 't knop je weer omdraaide. Gelukkig, want we hadden schoon genoeg van zijn dubbele beelden. Ruzie... Daaraan herinnerde ook een beeld, dat alsmaar een vuist op tafel liet slaan. Het was ergens in een raadzaal, maar verder was niet te zien wat het voor stelde. Plotseling klonk een stem door de luidspreker, die zei „Te duur, meneer de voorzitter. Weet U, dat de gemeentewet de mogelijkheid opent het college van B. en W. aanspra...." Toen stierf het geluid weg en op het scherm werd de vuist vager. „Weet je wat er nu komt?" vroeg Wil lem. „De opening van het bejaardentehuis in Vlissingen", zeiden wij prompt. Tenslot te lezen we ook kranten.... „Als je het dan toch al weet, dan scha kelen we maar gauw op wat anders over", vond Willem, „het is anders wel een heel mooi tehuis. Ik wil er later best wonen". Vijf cijfers verschenen er op het scherm: 15.000. Het inwonertal van Terneuzen. „Dit jaar pas bereikt", vertelde de uitvin der. „Vanmorgen had ik het ook op het scherm, maar toen was er een vage schim bij. Ik dacht eerst dat het de burgemeester van een andere stad was, maar het beeld was niet te herkennen. Trouwens, de schim blijft nu weg. Je moet maar denken, de Walcherse en Schouwense plannen van minister Struycken hebben wellicht de hoop op Kloetinge doen herleven...." „Je spreekt in raadsels, Willem" zeiden we. „O ja Gut, dat heb ik helemaal niet in de gaten. Dat komt door de omgang met mijn teletemper, denk ik. Kijk eens wie we daar hebben: burgemeester Kodde. Wat kijkt hij benauwd! Hij snakt naar adem. Het gaat nu wat beter, kijk, een lid van Gedeputeerde Staten maakt zijn das wat los. Aha, dat was de financiële adem nood van Zoutelande. Da's waar ook, alle kranten schreven er over. Zelfs dat is in de kosmos blijven hangen. Maar mijn teletem per haalt het er weer uit..." En Willempje wreef zich in de handen. Wat nog meer te vertellen? Van die Noordbevelandse burgemeester, die met een jachthaven onder de arm uit Antwer pen kwam aanzetten? Van die eerbied waardige oud-ministerpresident met zijn vervaarlijke snor, die een televisietoren in Goes neerzette? Of van die zaal in Brug ge, waar een groot aantal Zeeuwse au toriteiten met de slaap zat te vechten? Neen, dan liever van de charmante fruit fee, die deze zomer in Goes een allerliefste gastvrouwe was. En van het fruitcorso, dat duizenden en duizenden naar de Ganze- stad trok. Dat was allemaal te zien op Willems Eigen TELETEMPER. Maar laten we er ver der maar over zwijgen. Want de uitvinder was achteraf toch niet zo gelukkig met zijn nieuwe apparaat. Hij was bang, dat de beelden verkeerd „gelezen" zouden wor den. En we moeten toegeven: die angst was niet helemaal ongemotiveerd. Want wanneer men bijvoorbeeld twee Zeeuwse burgemeesters ziet trekken aan een klein werkhaventje, daarbij uitroe pend: „Die haven hoort aan mij!", dan zou men al te spoedig veronderstellen, dat hier sprake zou zijn van een ernstige ruzie. En in werkelijkheid is dat helemaal niet het geval. Voor het begrijpen van de beelden is dus ervaring en wijsheid nodig. „En er zijn weinig ervaren en wijze mannen" zei Willempje bedroefd. Daarop koppelde hij de versnellingsnaaf los, evenals het super sonisch vergiet, zodat de teletemper weer gewoon een televisietoestel was. En kijk- eens aan, hoe scherp dat beeld op zo'n apparaat is. Wij in Zeeland boffen toch maar: een eigen televisietoren in het cen trum Goes! De oliebollen, die Hannie Lips of is het een van die andere lieve meis jes? naar binnen brengt, zijn zo duide lijk, dat men er in zou willen bijten. In die oliebollen! Welnu dan: hap! En: proost! En natuurlijk: veel heil en zegen. Laten we het verleden maar in de kosmos laten zwe ven. Daarom namens de uitvinder Willem en namens de hele redactie: gelukkig 1958. ....„Ik speel voor De Ruyter^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 21