PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT os BILT BUITENLANDSE deskundigen in Indonesië kunnen te werk worden gesteld Herverkaveling Zeeland thans voor zeventig procent gereed SPOETNIK III MET AAP WORDT 1 JANUARI GELANCEERD NOTARIS UIT HEEMSTEDE MELDDE ZICH BIJ POLITIE 200e jaargang - no. 307 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunet-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; £r. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 31 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 28 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adre» bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv.<2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerliysee, red tel 2425. adm Na een week mag men protesteren Deskundigen van alle nationaliteiten, die in In donesië wonen, kunnen door het militair gezag te werk worden gesteld in dienst van de regering of bij alle particuliere bedrijven. Deze verordening, die twee weken geleden werd uitgevaardigd, is pas maandag bekendgemaakt. Indonesisch leger beschikt reeds over door Rusland geleverde jeeps De verordening is gebaseerd op de bepalingen van de staat van oorlog en beleg. Zij is nog niet toegepast. De deskundigen', die gedwongen wor den een bepaald werk te verrichten, mogen een week na de benoeming hun bezwaren daartegen naar voren brengen. Indonesië beschikt reeds over Russische jeeps. Dit onthult „The Times of Indonesia" in 'n hoofdartikel. De Sowjet-Unie, zo vervolgt 't blad zal spoedig in de benijdenswaardige posi tie verkeren aan Indonesië wapens te hebben verstrekt, toen Amerika het verzoek van Inronesië om wapens had afgewezen. Vrijwel alle Nederlandse onderne mingen in Indonesië stellen hun em ploye's in de gelegenheid hun vrou wen en kinderen naar Nederland te zendén. Reeds zijn duizenden Neder landers vertrokken, nadat de Indone sische regering deze maand haar reeks van maatregelen tegen de Ne derlandse belangen begon. De Nederlandse gemeenschap in de Indonesische hoofdstad en andere steden op Java begint meer en meer een mannengemeenschap te worden. De mannen blijven over het algemeen voor het ogenblik in Indonesië. De status van de ondernemin gen die onder regeringscontrole zijn geplaatst loopt zeer uiteen en hoewel men in Nederlandse za- kenkringen eenstemmig van me ning is dat de economische voor uitzichten zeer zorgwekkend zijn. verschilt men van mening, over de vraag of die vooruitzichten nu geheel en al verdwenen zijn. De deskundigen, die op grond van de bepalin gen der nieuwe verordening te werk worden ge steld, stellen zich bloot aan twee jaar gevangenis straf of een boete van maximum tienduizend roe- piah als zij opzettelijk nalatig zijn om hun taak te vervullen. regentschap Koeningen op West-Ja va de dorpen Tjilimoes en Patala overvallen. Zeven dorpsbewoners werden gedood, 300 huizen zijn door brand verwoest. In het district Monandajaatin dezelfde provincie is het leger er in geslaagd negen leden van een bende te doden. Uit Makassar op Celebes wordt gemeld, dat de activiteit der ben den in de laatste dagen toegeno men is. Bij een fel gevecht tus sen militairen en een bende in het district Mandaar in Centraal Ce lebes zijn acht opstandelingen ge sneuveld. „Wapens worden niet tegen Nederland gebruikt". „Het moet" aldus het blad, „de blinde heer Dulles toch wel duidelijk zijn dat aan Indonesië geleverde wapens nooit tegen de Nederlanders kunnen worden gebruikt, omdat wij niet spelen met de gedachte aan een aanval op westelijk Nieuw-Guinea. Wanneer de Verenigde Staten vol doende moed konden verzamelen om wapens naar Tunesië te zenden en zich aan de vooravond van zeer be langrijke NAVO-brjeenkomst met de Fransen te embrouilleren dan is het toch ook mogelijk wapens aan Indo nesië te verkopen. Indien Washington nalaat onmid dellijk te reageren, zal de koude oorlog spoedig een nieuw operatie terrein vinden, aldus het blad. Het regeringsgezinde blad Soe- loek Indonesia meldt, dat Indonesië een delegatie naar Oost-Europa heeft gezonden om wapens te kopen „daar Amerika geen positief ant woord geeft" op het Indonesische verzoek om wapenleveranties. Vol gens het blad is de kwestie van be taling reeds geregeld, maar is het nog onzeker wanneer de wapens zullen aankomen. Veel zegen Bij alles dat wisselt en veran dert in de wereld, zou het wel wonderbaarlijk zijn, wanneer de jaarovergang steeds dezelfde be tekenis had behouden. Zij heeft dat niet. Zij verminderde gestadig in be tekenis. In de vroegere hoofdza kelijk agrarische samenleving leende de jaarwisseling zich inder daad tot het opmaken van een soort balans. Men overdacht dan wat het afgelopen jaar aan zegen en aan leed had gebracht en men richtte de blik op de komende tijdkring. Plannen werden gemaakt en hoopvolle ver wachtingen werden voorzichtig uit gesproken. De mens van de tweede helft der twintigste eeuw denkt weinig meer in jaarkringen. Hij rekent met vijf-, tien- of vijfentwintig ja ren-plannen. 1.7! Hij weet, dat het afgelopen jaar er een is uit een reeks en dan ziet hij dat 1957 onder de laatste tien jaren nog niet tot de slechtste behoort, maar dat er toch in dat jaar ernsti ge dingen zijn gebeurd, die 1957 stempelen tot een moeilijk jaar. Voor die moeilijkheden heeft men prachtige benamingen uitgevonden. De stijgende werkloosheid heet „ont spanning op de arbeidsmarkt". De bezuiniging of zo men wil „de in-1 krimping van het verbruik" heet gra cieus „bestedingsbeperking". Deze verzachtende benamingen ge tuigen gelukkig nog van optimisme en dat optimisme zal de Europese mens voor het jaar 1958 hard nodig hebben, wil hij althans het karretje van de welvaart weer in het rechte spoor brengen. Het zal een zware taak worden! Zoals de mens weinig meer denkt in jaarkringen, zo denkt hij ook minder na over „streek- welvaaït". De welvaart van de eigen streek is thans zo sterk gebonden aan die van het gehele land en aan het overheidsbeleid, dat het nauwe lijks meer mogelijk is voor de eigen streek bijzondere voorspoed te clai men. Men krijgt de voorspoed toegeme ten, nu nog landelijk en straks wel licht binnen het kader van de zes landen omvattende Europese markt. Die Europese markt is vermoedelijk (Vervolg op pag. 3) Kamer van Koophandel verklaarde men dat bijna alle onderaemingert zowel de industriële als agrarische en handelsondernemingen en banken op de een of andere manier onder controle zijn geplaatst. Maar terwyl er aan de ene kant ondernemingen zijn waar de Nederlandse leiding vrijwel uitgeschakeld is, zijn er ook waar het toezicht geen nadelige in vloed heeft op het normale werk. Bijna alle ondernemingen in Ban tam, West Java en een aantal plan tages op Oost Java zjjn verlaten. Een gewapende bende heeft In het Ontslagaanvrage minister Mansholt ingewilligd. Bij Koninklijk Besluit is aan dr. S. L. Mansholt op zijn verzoek op de meest eervolle wijze met ingang van 1 januari 1958 ontslag verleend als minister, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten aan H.M. de Koningin en den lande veel al onder zeer moeilijke omstandig heden bewezen. Tevens is bij K.B. ir. C. Staf benoemd tot minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening ad interim. Te Giza nabij Cairo in Egypte s staat, naast, de piramiden, de beroemde Sfinx van Cheops, die in de loop der eeuwen is aangetast door wind en wind. Volgens overleveringen werd zijn neus door de Napoleonti- M jp sche soldaten in 1798 eraf ge- §1 schoten. Thans heeft men een aanvang gemaakt met de res- H tauratie van dit kunstwerk. Onder de kin is een steiger ge- bouwd voor de restauratie- l| werkzaamheden. Tijdens deze M werkzaamheden zal ook de M H neus weer gecompleteerd wor- den. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Spoetnik I zal spoedig verbranden De eerste aardsafelliet van Rus land (en van de wereld) zal deze week, na bijna drie maanden lang rond de aardbol te hebben gecir keld, in de atmosfeer van de aarde opbranden, aldus werd maandag officieel meegedeeld. De mededeling, dat deze spoet nik binnenkort naar de aarde zal duiken was vervat in het dage lijkse communiqué, dat door het officiële persbureau „Tass" over de voortgang van de twee aard- satellieten uitgaf. Het zei, dat de eerste spoetnik er nu 90 minuten over deed om rond de aarde te komen en dat die tijdsduur nog voortdurend zou af nemen. De maximum-hoogte van de spoetnik is nu 320 km. ver geleken met 950 km. toen zij pas was gelanceerd, aldus het com muniqué. VOLGENS AMERIKAANS BLAD Atlas III volgt echter spoedig. Norman Baker, mede-hoofdredac teur van het tijdschrift „Missiles and Rockets" heeft gisteren gezegd, dat de "Verenigde Staten het inter-conti- nentale ballistische projectiel de „At las III" in het begin van het nieuwe jaar zouden lanceren en dat Rusland van plan is om de „Spoetnik III", met een aap aan boord, op 1 januari het hemelruim in te zenden. Baker zei, dat de „Atlas III" van af de Canaveral raketbasis in Florida in het begin van het nieuwq jaar ge'- lanceerd zou worden. Hij voegde daaraan toe, dat dit maal alle drie de raketten gebruikt zouden worden in de verwachting, dat de „Atlas IH" de afstand van 8000 km naar Ascension Island in de zuidelijke Atlantische Oceaan met topsnelheid af zou leggen. Baker zei ook in een interview, dat het leger hoopt omstreeks het begin van het nieuwe jaar zijn eigen satel liet door middel van het „Jupiter"- voertuig vanaf Canaveral te lance ren. Hij zei, dat dit een cylindervor- mige satelliet zou zijn in tegenstel ling met de „Vanguard"-satelliet, die Reactor uit V. S. naar Nederland De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft de A.C.F. In dustries Inc. te New York toestem ming gegeven een atoomreactor naar Nederland te exporteren. De reactor, die van het zgn. wa- tergekoelde tanktype is, gebruikt verrijkt uranium en heeft een maxi mumcapaciteit van 20.000 kwh. De waarde Indraagt 1,8 miljoen dollar (ca. 6,8 miljoen gulden). De reactor, bestemd voor het Reactor Centrum Nederland, zal te Petten worden geïnstalleerd. bolvormig is en dat die satellieten ongeveer hetzelfde gewicht zullen hebben. Hij onthulde ook, dat Rusland van plan zou zijn om „Spoetnik IH" op nieuwjaarsdag omhoog te zenden. Hij zei, dat er in die „Spoetnik" een aap zou zitten, als zij gelanceerd zou worden door middel van de aandrijving van een Russisch intermediair ballis tisch projectiel, maar ook een aap en een televisietoestel zou bevat ten, als zij door middel van een voertuig van een inter-continen- taal projectiel het hemelruim in zou worden geschoten. g Het nieuwe jaar, 1958, doet zijn M intrede. Zal het over twaalf maanden geboekstaafd blijven H als het „jaar van de ruimte- vaart" f iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiuu Belangrijke olielaag in Turkije ontdekt De Standard Oil, een Amerikaanse maatschappij, heeft in Turkije nabij Babaeski op 40 km ten oosten van Edirne een belangrijke olielaag ont dekt, zo meldt het blad „Havadis". Volgens het blad zou de olielaag 60 procent van de Turkse" behoeften kunnen dekken. ONGEVEER DRIE TON VERDUISTERD Nog maar enige guldens op zak De voortvluchtige notaris G. A. R. uit Heemstede heeft zich in de nacht van zondag op maandag op het hoofdbureau van politie te Amster dam gemeld. Deze 55-jarige notaris was sinds 23 december voortvluchtig. De accountantsdienst van de Kamer van Toezicht op notarissen had de administratie van R. onderzocht en een aantal vervalsingen van handte keningen gevonden. Op grond daarvan wordt hij ver dacht van verduistering tot een be drag van ongeveer 300.000 ge pleegd als beheerder van eigendom men van Nederlandse joden, die in concentratiekampen de dood hebben gevonden. Vermoed wordt dat de Raad van Toe zicht ongeveer een jaaV nodig heeft om volledig de frauduleuze handelin gen van de notaris te bepalen. Hij is vermoedelijk reeds in 1947 begonnen met het plegen van verduisteringen. Hij zou van tijd tot tijd geld hebben opgenomen van anderen en dat tot eigen bate hebben aangewend. Van dat geld leefde de notaris op grote voet. Hij had o.a. twee auto's en enige rijpaarden. Toen hij bemerk te dat z'n foutieve handelingen waren ontdekt was hij ineens verdwenen. Het bleek dat hij zich onder 'n valse naam in hotels in Amsterdam, Utrecht en Arnhem heeft opgehou den. Toen hij zich bij de politie meldde had hij nog maar enkele guldens op zak. Hij heeft reeds tegenover de po litie een bekentenis afgelegd. Ter stond na nieuwjaar zal hij voor de officier van justitie worden geleid. Hoeveel personen door deze frau de gedupeerd zijn, is nog niet met zekerheid vast te stellen, aangezien vele betrokken erfgenamen na de oorlog naar het buitenland zijn ge gaan en het boekhoudkundig onder zoek nog gaande is. REEDS 142 MILJOEN VERWERKT Proef met meerjarig egalisatie object op Tholen Hoewel de Herverkaveling Zeeland ook met vier miljoen gulden haar bij drage aan do bestedingsbeperking heeft moeten leveren, is thans op het eind van 1957 de situatie zo, dat deze kolossale werken voor onge veer zeventig procent gereed zijn. Sinds de aanvang van de herverkaveling is hieraan nu voor 142 miljoen besteed, ofwel zeventig procent van do voor het gehele werk geraamde 200 miljoen. Uit het feit dat het grootste deel van de voor dit jaar aan werken uitgegeven kredieten 16 miljoen aan egalisatiewerken werd besteed, kan mede blijken dat nu de aanleg van wegen en waterlopen voor een groot gedeelte gereed is. Het is thans de kavelrationalisatie, welke de grootste aandacht vraagt. Zoals te verwachten was, werd de voor 1957 toegestane 36 miljoen volledig verwerkt. Schouwen-Duive- land kreeg als grootste herverkave- lingsgebied hiervan het leeuwendeel, nl. 19.8 miljoen. Daarop volgt Tho len met 9.9 miljoen en de Zak van Zuid-Beveland en Waarde met 6.3 miljoen. Daar in het begin van het jaar, vóór de reeds vele werken waren aanbestet moest in de tweede helft van 1957 het aantal uit te geven werken worden afgeremd. Een der gevolgen hiervan was. dat bij de aanbestedingen door een sterke concurrentie onder de aannemers de inschrijvingen wel iets lager waren. De temporisering van de werken in de tweede helft van het jaar, was uiteraard ook van invloed op het aantal bij de herverkaveling werkza me arbeiders. Terwijl er in 1956 nog gemiddeld 1248 arbeiders waren in geschakeld, liep dit aantal in 1957 te rug tot 1124. Nog duidelijker komen de gevolgen van de bestedingsbeper king tot uiting in de maandcijfers, want terwijl er bijvoorbeeld in april j.l. nog 1633 arbeiders en 184 drag lines bij de herverkaveling te werk waren gesteld, waren deze aantallen in oktober gedaald tot resp. 612 en 90. Van de 36 miljoen werd er 23.4 miljoen aan aannemerswerken uit gegeven, 6.2 miljoen aan regiewer- ken van Ned. Helde Mij en Grontmij en 6.4 miljoen aan diversen. Hier uit blijkt dus. dat niet minder dan 80 der werken is aanbesteed en slechts 20 in regie is uitgevoerd. De regiewerken bestonden in hoofd zaak uit draineren. Zoals vorig jaar werden' de werken weer voor 95% (Vervolg op pag. 2) KORTE PREDIKATIE AAN HET EIND Luc. 2 29 en 30: ,fNu laat Gij, Heer, uw dienstknecht gaan in vrede, naar uw woord, want mijn ogen hebben uw heil gezien." Oude mensen hebben tegenwoordig niet te klagen over gebrek aan be langstelling. Overal worden prachtige bejaar dencentra gebouwd. In vele plaatsen is een sociëteit voor ouden van da gen. 's Zomers trekken ze in lange rijen auto's erop uit en 's winters vieren ze gezamenlijk het kerstfeest. Er wordt veel gedaan om het leven ■van de oude mensen te veraange- Duizenden genieten van hun oude- dagspensioen. Voor velen is het ide aal in vervulling gegaan: een ver zorgde oude dag te hebben Dat is ook heel belangrijk. Wat is het triest, aan het eind van het le ven afhankelijk te zijn van een an der Er is gezorgd voor de oude dag. Maar zijn we daarmee klaar? Hoe leven we dan vérderAls mensen, die het gehad hebben? Zo leven velen. Ze zijn verbitterd, teleurgesteld. Ze willen nog mee doen. Ze hunkeren ernaar. Maar ze zijn als afgedankte wagons op een dood spoor gezet. Uitgerangeerd. Wachtend op de sloper Het is tegengevallen Hoe komt dat f Omdat ze 't alleen van de wèreld verwachten. Dat moét tegenvallen, want de wereld gaat voorbij Gelukkig, als onze idealen vérder reiken! Als we weten, dat we een huis in de hemel hebben, als onze aardse, tent wordt afgebroken. Dat is te mérken aan een oud mens! Dan is er geen bittere trek om de mond. Dan straalt er iets uit van rust en vertrouwen. We zien het bij Simeon. Hij is oud, uitgeleefd. Maar intens gélukkig! Waarom Hij heeft Jezus Christus ontmoet! Hij mag het Kind in zijn oude bevende armen nemen.... Dan jubelt hij het uit: ,J7u kan ik in vrede heengaan, want mijn ogen hebben uw heil gezien!" We hebben kerstfeest gevierd. Nu zet ik even alle romantiek van kerstboom en kaarslicht opzij.... Ik stel U één vraag. Hebben we JEZUS CHRISTUS ontmoet Kennen we Hem als onze Redder en Verlosser? Dan zijn we gelukkig, even ge lukkig als Simeon was! Waf heil, een Kind is ons geboren, een Zoon gegeven door uw kracht! De heerschappij zal Hem behoren, zijn last is licht, zijn juk is zacht. Zijn naam is wonderbaar, zijn daden zijn wondren van genaad' alleen. Hij doet ons, hoe met schuld beladen, verzoend voor 't oog des Vaders treên. Serooskerkp (W.) F. H. A. van der Wind. VERWACHT IETS KOUDER. Wisselend bewolkt met enkele buien. Iets kouder. Overwegend ma tige wind tussen noord en west.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1