MIJMERINGEN OP DE GRENS VAN OUD EN NIEUW Knallend en gillend wordt het oude jaar verdreven „SCALDIS" VERJAAGT HET OUDE JAAR MET DE SIRENE WVWWAAWVW Zo, dat zit er op. En nu poetsen, vooral flink poetsen. Daar staat het dan.... 1958! Als ze de boel maar niet op z'n kop zetten. We halen een streep door het oude jaar.... om met een schone lei te beginnen.... 't Zal mij benieuwen.... (Foto's P.Z.C.) PROBLEMENROND ROTJES EN VUURPIJLEN wel voor 50 of 60 gulden aan vuur werk, soms gaan zelfs 100 rotjes te gelijk de deur uit. U weet dus, als vanavond weer de bekende geluiden tot uw trommel vlies doordringen, aan welke mensen U dat te danken hebt. Men kan er ze ker van zijn, dat men wordt losge rukt van de gedachten van liet oude jaar en wakker en onverschrokken 't nieuwe jaar intreedt. Is dat dan niet loffelijk? JAARWISSELING OP SLEEPBOOT want velen zullen aan de wal af scheid van 1957 willen nemen, dan zal hij het zelf doen. Het zal dan bo vendien een teken zijn, dat aan boord van de „Scaldis" wordt gewaakt. Want al rust dé mens en al viert hij feest, de natuurelementen houden daar geen rekening mee. Daar kan de bemanning van de „Scaldis" over meepraten. Verleden jaar, tijdens de kerstdagen, moest worden uitgeva ren. Kapitein De Pauw, die aan boord van deze sleepboot zijn derde kerst feest en oudejaarsavond viert, kreeg toen opdracht om bij het eiland Wight een sleeptje over te nemen van Engelse collega's. Oudejaars avond of niet, de „Scaldis" is paraat en binnen de tien minuten is men ge reed om uit te varen. Indien het no dig mocht zijn, zelfs om klokslag twaalf uur op oudejaarsavond. „Eigenlijk", zo zegt kapitein Do Pauw, terwijl hij met één oor naar de morsetekens luistert, die uit de verbouwde auto-radio op zijn bureau komen, radio-techniek is de hobby van de gezagvoerder van de „Scal dis" „eigenlijk moesten we om de drie weken worden afgelost, in plaats van om de veertien dagen, dan was ik nu ook eens met oudejaar thuis". En daarmee Iaat hij blijken, dat ook de zeeman, die gewoon is om met feestdagen aan boord te zijn, op een dergelijke avond toch even met wee moed denkt aan de huiselijke kring... OUDEJAARSAVOND. Alles is an ders dan anders. Vooral omstreeks twaalf uur hangt er een wonder lijke atmosfeer in stad en dorp. Een drukkende stilte in de straten, want bijna iedereen zit binnen en wordt geacht gespannen naar de klok te staren, die alsmaar vóórt tikt, óp naar de twaalf slagen die" het nieu we jaar inluiden en die op 31 de cember stuk voor stuk plechtiger klinken dan op andere dagen. Die stilte is als een ballon: straks na de Grote Twaalf, spat die ballon met een knal en een klap uit elkaar en dan is men bevrijd van de zwaarste avond van het jaar. Met een knal en een klap. Inder daad. En of die knal nu door een „rotje" of een .gillende keuken meid" is geproduceerd, doet er niet toe. Het mag trouwens ook een voetzoeker zijn of vuurpijlAls het maar lawaai maakt of mooi is om naar te kijken, is het altijd ge schikt voor oudejaarsavond. Het is een traditie geworden, ook in Zee land. We zijn eens bij de leveranciers van dit oudejaarsgerucht op bezoek geweest. Zo liepen wij, op alles voor bereid, bij oud-voetballer Leen Ou- termans binnen die in de Lange Delft in Middelburg een winkel in „van al les" drijft. Geestelijk waren wij ge harnast tegen knallen, spatten en andere gevaren uit de „nep-business" want de heer Outermans handelt ook in feestneuzen en in alle spuitende of schokkende zaken die daarmee samen plegen te gaan. Maar zie: de heer Outermans bleek er in het ge heel niet op uit te zijn ons te ver schrikken en hij bleek ook helemaal geen redenen te hebben zélf de feest neus op te zetten. Want wat is er gebeurd? Wel, twee jaar geleden kreeg de heer Outermans te horen, dat hij geen rot jes enzovoort meer mocht verkopen. Hjj begreep het wel. „Ze kwamen weken van tevoren al om rommel en dagen voor oudjaar knalde het voor de deur." En op oudejaarsavond zelf, wierpen „de kwajongens" of de „vol wassenen die een borreltje téveel op hadden" hard knallende voorwerpjes tussen de Middelburgse mensheid. „Allemaal erg leuk natuurlijk totdat er eens een rotje in een kin derwagen terechtkwam. Of door een brievenbus gegooid werd en in da gang een kostbare bontmantel, die aan de kapstok hing, in brand zette. Of vlak echter een paard, dat op hol sloeg. Ik zeg dus: de politie hééft gelijk. Nu mag men alleen vuurwerk bij me kopen, als men een vergunning van de politie heeft. Er komt dus ie mand binnen en ik zeg, ga maar om een vergunning, dan kan je zoveel krijgen' als je zelf wilt. Maar die ver gunningen kosten twee kwartjes. En de mensen willen liever niet op het politiebureau komen. Dus ze pakken de bus naar Vlissingen, want de ver ordening is plaatselijk, en kopen daar zónder vergunning die spullen. En 's nachts vergaat horen en zien je in Middelburg, net zoals altijd". Op onze vraag of hij iedereen naar het politiebureau stuurde, vertelde de heer Outermans: „Nee. Want het zyn niet alleen maar jongelui, die om spullen ko men, maar er zyn ook veel meer bezadigde oudere mensen, aan wie ik vuurwerk verkoop. Vooral vuurpijlen. Die mensen, byvoor- In de vmikéls, waar vuurpijlen en Icnalartilcelen worden verkocht, wordt het tegen oudejaar allengs drukker... (FOTO P.Z.C'.) beeld meneer zus-en-zo, geef ik zo maar vuurpeilen mee. Maar ei genlijk mag het niet". „Ik heb veel nadeel van de veror dening, want ik yerkoop nog geen derde aan rotjes van vroeger." Toen traden drie Ambonezen de winkel binnen, die nieuwjaarskaarten wilden hebben. Wij hebben de heer Outermans toen maar de hand ge schud en zijn naar de bushalte Mid delburgVlissingen gelopen, naar de begunstigde handelaar in knaltuig, die zónder vergunning nVag verko pen. ZONDER VERGUNNING. OOK DIENS WINKEL is vol met kleurige kerst-, nieuwjaars- en kin derartikelen. Het is het magazijn van de heer J. Huijser in de Hobein- straat. „Wjj bezorgen vuurwerk door heel Zeeland, heb ik eens in uw krant geadverteerd", zo vertelt deze. „Daar kwam de politie op af. Waarom? Ik mag dat doen, want hier hoeven de klanten geen vergunning te hebben." Toen Leen Outermans werd ver boden zonder vergunning vuurwerk te verkopen, kreeg de heer Huyser toestemming, dit zónder een derge lijke vergunning te doen. „Ik ben er sterk voor, om deze spullen af te schaffen, maar dan over het hele land", zo vertelt de heer Iluyser. „Want je bent aan leeftijd gebonden en er kunnen toch de grootste on gelukken mee gebeuren." In Vlissin gen mogen alleen mensen bóven de achttien de spullen kopen en je moet minstens eenentwintig zijn voor het zwaardere vuurwerk. „Maar als ik 'n kleine jongen rotjes weiger, haalt zo'n ventje een knaap van een jaar of achttien en dan komt die er om. Dus de regeling is waardeloos, al hou ik me er nog zo streng aan." Ook de lieer Huijser vertelde ons, dat het niet alleen de jeugd is, die zich aan oudejaarslawaai „te buiten gaat." Ook andere bewoners van de boulevard en veel zakenlui komen om het materiaal. Maar er is wel 'n groot verschil in de soorten vuur werk. Iemand van de boulevard komt niet om een rotje, maar om een hele doos met mooie vuurpijlen. Die wor den dan geschoten om twaalf uur, als de schepen blazen. Maar, evenals Outermans, verkóópt Huijser vooral rotjes. „Ik heb het er erg druk mee, want ze komen ook van de dorpen en uit Middelburg." Soms koopt men Bemanning viert feest, maar blijft paraat „Voor mij is Iedere dag, die ik thuis ben, een zondag", zegt kapitein E. de Pauw uit Antwerpen, wanneer we hem aan boord van zijn sleepboot, de „Scaldis" in de Vlissingse buitenha- i ven opzoeken en hem enkele vragen stellen over de Oudejaarsavondvie- ring. Met deze ene simpele opmer king geeft hij antwoord op alle vra gen. Een zeeman op de leeftijd van kapitein De Pauw, heeft zo langza merhand wel geleerd, dat hij het 'moet nemen zoals het komt. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de bemanning van de „Scaldis" op de laatste avond van het jaar om negen uur de kooien opzoekt. Integendeel, de avond wordt zo veel mogelijk on der elkaar doorgebracht. Er is wat te drinken en op het menu prijkt iets extra's. Natuurlijk doet de kok dub bel zijn best, al moet hij het doen met de middelen, die hem ten dienste staan. Kapitein De Pauw had wel graag een kalkoen op tafel gezien, maar in deze tijd van bezuiniging is dat er niet bij. Het was soepkip met kerstdag en liet zal konijn zijn met Nieuwjaar. Klokslag twaalf zullen ze de vrolijke kout even onderbreken om elkaar gelukkig nieuwjaar te wensen en met een minutenlang si- renegeloei het oude jaar vaarwel te zeggen. De traditie wil het zo en daarom zal kapitein De Pauw ook dit jaar op dracht geven om, wanneer de laatste Een krachtige ruk aan de stoomfluit en er vibreert weer een nieuw klank je in het oudejaarskabaal.... (FOTO P.Z.C.) klokslag te middernacht is wegge storven, even aan het touw te trek ken. En als er niemand aan boord is,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 14