NEDERLAND HAD MOEILIJK 1957 INDONESIË VOERT economische oorlog tegen NEDERLAND Verdragen Euratom en Euromarkt aanvaard Evenwicht moet worden hersteld HET WERD WAT RUSTIGER SCHUILPLAATS VAN ANNE FRANK WORDT HERSTELD 'DINSDAG 31 DECEMBER 1957. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT i po«* va* uncni u*a mtt vrsttwm, 1 BÖiGQÖUO*: „ISRAËL KAK I cvbhrk ktsru kvctwif&M Eigen ruiten worden ingegooid, maar scherven treffen ons land IN SINGAPORE verblijven honderden Nederlanders in kampen; ze ho pen, dat ze zo spoedig mogelijk naar Nederland kunnen gaan om daar een nieuw ie en 'e kunnen beginnen. Ze hebben Indonesië moeten verla ten, omdat de toestand voor hen onhoudbaar was geworden. Gemo lesteerd werten ze niet, maar wel waren voor hen winkels gesloten. Ze mochten niet meer bediend worden in restaurants. Ze kregen slechts op beperkte wijze stroom. Hun huizen waren beschilderd met anti-Neder landse leuzen en pubiikaties in het Nederlands waren verboden. De Indonesische regering ging nog verder met het nemen van maat regelen tegen Nederlanders. Ze tastte daarbij echter haar eigen econo mische positie aan. De staking, die 24 uur duurde op de Nederlandse bedrijven, kostte het land meer dan een miljoen roepiah. Deze acties achtte het comité tot bevrijding van West-Irian, dat de maatregelen te gen de Nederlanders heeft geleid, niet voldoende en men ging met toe stemming van de regering over tot het inbeslagnemen van Nederlandse bedrijven. Op bankgebouwen hesen arbeiders de rode vlag als ook op het gebouw van de K.P.M. Genationaliseerd werd de K.P.M. niet, zei de regering. De schepen zijn te oud daarvoor. Maar nadat enige schepen van deze maatschappij een tijdje in een haven hadden gelegen, kregen zij militaire bewaking aan boord. Men vreesde dat zij anders zouden uitwijken. Voor vele Indonesiërs betekende 't uitvallen van de diensten, die door de K.P.M. werden uitgevoerd, gebrek aan rijst en andere levensmiddelen. „Wij hebben de toestand in de hand", vertelde de Indonesische regering. Er moest echter ook worden verklaard, dat men be reid moest zijn om offers te brengen om de Nederlanders uit het Tand te verdrijven en om West-Irian in het bezit te krij gen. Een van de offers is voor bepaalde gebieden, zoals midden- Java hongersnood, in andere ge bieden, waar nog wel wat rijst was, werden zeer hoge prijzen voor rijst gevraagd. De bevol king die dat niet kon betalen moest zicht tevreden stellen met tapioca. Om het interinsulair verkeör weer op gang te kunnen brengen wend de de Indonesische regering zich tot enige landen, waaronder Japan, om schepen te kunnen huren. De Ja panse regering antwoordde dat de regering geen schepen beschikbaar kon stellen, maar dat zij de .reders niets in de weg zou leggen, wanneer deze Indonesië een aanbod zouden doen. Bedrijven Ook de K.LM. werd getroffen. De Nederlandse luchtvaartmaatschappij kreeg geen toestemming meer om op het vliegveld van Djakarta te landen. De employé's "noesten het land ver laten. Niet alleen zij maar alle Ne derlanders moeten weg, zei de mi nister van justitie Mqengkom. Dat moet in fasen gebeuren, volgens de ze minister bekend door het proces- Jungschlöger. Eerst de werklozen, dan de Nederlanders van de mid- den-klasse en in de laatste fase moeten de andere Nederlanders vol gen. Later werd deze order van mi nister Maengkom door uitspraken van andere ministers verzacht en al leen de werkloze Nederlanders zou den weg moeten. Alle winst en sociale transfers van de Nederlandse ondernemingen wer den bevroren. De waarde der Neder landse belangen wordt geschat op ongeveer vijf miljarti Nederlandse guïdèns. Déze acties, niet onmenselijk vol gens het Indonesische Rode Kruis werden ingezet, nadat de Algemene. Vergadering van de Verenigde- Na ties de Indonesische resolutie had verworpen. Indonesië wil Nederlands Nieuw-Guinea inlijven, omdat dit eiland volgens Indonesisch stand punt zou behoren tot Indonesië. Ne derland stelt zich op het tegenover gesteld standpunt. Vooraf had de politieke commissie de resolutie aanvaard. Indonesië kreeg zijn zin in de Algemene Ver gadering niet en de acties tegen de Nederlanders werden ingezet. Overi gens wordt deze economische oorlog voering tegen Nederland door velen gezien als een afleidingsmanoeuvre van de regering. Men wil de interne moeilijkheden camoufleren. Bij de debatten in de Verenigde Naties heeft de samenwerking tussen Nederland en Australië indruk gemaakt. In de verklaring die over deze samenwerking is uitgegeven, werd nog eens van Nederlandse zijde bevestigd, dat het de politiek van Nederland is om de inwoners van Nieuw- Guinea in de toekomst in staat te stellen over hun eigen lot te be slissen. De Nederlandse regering heeft de kwestie Indonesië ter sprake ge bracht tijdens de NAVO-conferentie te Parijs. De regering ontmoette daar begrip voor het Nederlands standpunt. Minister Luns heeft kort voor Kerstmis een verklaring afge legd in de Tweede Kamer. De Verenigde Naties zijn van de gehele toestand op de hoogte gesteld. In een nota aan de secretaris-gene raal is krachtig geprotesteerd tegen <Je handelingen en daden van de In donesische regering. In de nota werd onder meer be toogd, dat de vijandige handelingen tegen de Nederlandse gemeenschap In Indonesië een openlijke negatie betekenen van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden, die het handvest van de Verenigde Naties volgens de doelstellingen moet handhaven en waarvan de ont wikkeling voortdurend door de Ver enigde Naties wordt nagestreefd. Deining over huurverhoging In» het afgelopen Jaar en men zal zich dat nog wel zeer goed her inneren werd de wet tot ver hoging van de huren aangeno men. De vooroorlogse woningen, een deel van tijdens de oorlog en van na de oorlog gebouwde wo ningen gingen een huur doen, die 25 procent hoger lag. Het gevolg van deze wet was dat de huur van maar weinige na oorlogse woningen njet werd verhoogd. Dit werd mede in de hand gewerkt door de onduide lijke richtlijnen van de minister. Er ontstond enige deining over de huren, maar in feite werd er niet veel meer veranderd. Ingesteld werd het Grootboek wo- nigverbetering. Een gedeelte van de huurverhoging wordt im mers geblokkeerd. Te zijner tijd zullen de. gedeblokkeerde gelden worden gebruikt voor woningver betering. K.L.M. Super-Constellation verongelukt! Zesenvijftig mensen omgekomen; p twaalf overlevenden Grote ramp trof Nederlandse luchtvaart Kort na het vertrek van het vlieg veld Blak (Nieuw-Guinea) stortte op 15 juli nabij het eilandje Owi de superconstellafion Neutron van de K.L.M. in zee. Van de 68 inzittenden 59 passagiers en een bemanning van' negen koppen konden slechts twaalf personen worden gered. On der hen bevond zich de stewardess mej. D. J. Klein Klouwenberg. Door moedig optreden van Papoea's wer den zij in veiligheid gebracht en naar het ziekenhuis vervoerd. Kort na deze redding overleed ook de stewardess, zodat in totaal 57 personen bij deze vliegramp, de grootste in de geschiedenis van de Nederlandse luchtvaart, het leven verloren. Het meisje Anne Frank schrééf toen zij tijdens de oorlog onder dook om te ontkomen aan de vernietigingszin van de bezetter een dagboek. Zij kon helaas niet ontsnappen. Het huis, waarin zij leefde is door een firma ten geschenké gegeven aan de Anne Frankstich ting. Het achterhuis, waarin Anne woonde en zich veilig waande, zal worden hersteld. Het bestuur van de stichting heeft tevens het plan opgevat het voorhuis te bestemmen als internationaal werk centrum voor buitenlandse studenten. De Tweede Kamer aanvaardde met acht stemmen tegen de Deltawet. Een eerste voorlopige fase werd in het afgelopen jaar voltooid door de bouw van een ringdijk Jn het Haringvliet. De gevolgen werden voor Goedereede reeds merkbaar. De naven Goo'derééde werd ontoegangkeiijk voor de Vissersscheepjes en binnenvaartuigen. De foto toont een "kleine vloot van vissersschepen In de haven van Goederccde. Op de voorgrond de dam, welke de haven afsluit. Na uitvoerige debatten, waarin nogal bezwaren naar voren werden gebracht hebben de Eerste en Twee de Kamer de Europese verdragen met grote meerderheid goedgekeurd. De Euratom en de Euromarkt zullen ons leven in de toekomst niet on beroerd laten. Of dat altijd ten gun ste van ons zal zijn, is de vraag. Tijdens de debatten in de Staten- Generaal en in talrijke requesten gericht aan de Eerste en Tweede Kanier Is met veel nadruk gewezen op de nadelen, die mogelijk uit deze verdragen kunnen voortvloeien. Hel aantal verkeersongelukken in ons land is grool. Het werd mede daardoor nodig geacht dat de snelheid van de automobilisten wat werd beperkt. Met ingang van 1 november mag in bebouwde kom niet meer harder dan vijftig km per uur worden gereden. Het is wel wat rustiger op de weg geworden. In het begin van het jaar kon men op zondag zonder gevaar voor leven hoofdverkeerswegen oversteken. Zelden dat er een auto passeerde. Als gevolg van de Suez-verstopping kwam er geen ben zine en om het verbruik te beperken mocht er zondags niet worden gere den. Natuurlijk waren er mensen, die het toch waagden. Zij werden ver oordeeld tot een stevige geldboete. Bestedings beperking greep diep in In het afgelopen jaar werd een har de economische strijd gevoerd. Ge durende enige jaren had de Neder landse volkshuishouding een krachti ge expansie te zien gegeven. Er ontstond echter een conjuncturele overspanning mede als gevolg van de sterke toeneming der binnenlandse bestedingen. I11 1053 en iu 1056 wer den reeds enige anti-inflatoire maat regelen genomen. Ondanks dat werd de toestand slechter. Er ontstond een hoogst onbevredigende situatie, daar de nationale bestedingen het nationale pfodukt overtroffen. Om het evenwicht in de Nederlandse eco nomie te herstellen werden door de regering ingrijpende muatregclen genomen. De uitgaven op de rijksbegroting voor 1057 werden met ongeveer 157 miljoen gulden verminderd. Ook de lagere overheidsorganen moesten de uitgaven beperken. De eonsumeti- ten8Ubsidies op melk en suiker wer den afgeschaft. Ook werden tarief verhogingen o.a. bij de Nederlandse Spoorwegen en de PTT doorgevoerd en verscheidene belastingen werden verhoogd. Door dit alles steeg het levensonderhoud op een behoorlijke wijze. Zoals te verwachten was stonden de Troonrede en de begroting in liet teken van de moeilijke flnan- cieel-economische situatie. In de toelichting op de begroting zei de regering ernaar te streven een :belangrijke bijdrage te leveren tot herstel van het verstoorde 'evenwicht in onze nationale eco nomie. Mede ter verbetering van de betalingsbalans moet de vraag naar goederen en diensten tot een evenwichtiger peil worden terug gebracht. Mede door de getroffen maatre gelen echter ontstonden er ln ver scheidene bedrijven grote moeilijk heden. Enige fabrieken werden opge heven, bij andere werd de werkweek verkort en werden arbeiders ontsla gen. Op de arbeidsmarkt deed zich een ontspanning voor; in diverse ge zinnen Werd door de werkloosheid de sfeer gespannen. De werkloos ge worden arbeiders hadden meer tijd nodig om een nieuwe werkgever te vinden dan een jaar geleden. Het ruimere aanbod van arbeidskrachten werkte een strengere personeelsselec- tie in de hand, waardoor de werk loosheid van minder-geschikten toe nam. De bevolking leverde een belangrijk aandeel in net financieren van de woningbouw. Een door de Bank voor Nederlandse Gemeenten na mens de regering uitgeschreven wo ningbouwlening werd een groot suc ces. Het bedrag van de lening was vastgesteld op 100 mlljoon gulden. De lening leverde een bedrag op van 1 394 miljoen gulden dat ln zijn ge heel is aanvaard. De opbrengst wordt uitgeleend aan gemeenten om te worden gebruikt voor financiering van de woning bouw alsmede voor de met de wo ningbouw samenhangende werken. Het woningbouwprogramma is voor 1958 vastgesteld op 80.000 woningen. Een goed teken en vermoedelijk een gevolg van de bestedingsbeper king is de stabilisatie, het gelijk blij ven dus, van de invoer ten opzichte van het peil van vorig jaar. Dit te kent zich echter pas sedert augustus af. Voordien nam de Invoer hand over hand toe. Maar niet alleen de invoer blijft de laatste maanden op een ni veau, nog belangrijker is dat de uit voer duidelijk aan het stijgen is: van augustus tot en met november zelfs zeven en een half procent ten opzich te van diezelfde maande van 1956. Er is niet alléén een wending ten goede bij onze handelsbalans, ook de goud- en deviezenreserves ontwik kelen zich gunstig. Aan het eind van het jaar zien wi| dus bepaald minder gunstige ontwik kelingen: stijgende werkloosheid, omzetdaling in diverse branches, krimpende winstmarges en dalende investeringen, doch anderzijds zijn er toch ook lichtpunten: stabilisatie van de consumptie, de kosten van levensonderhoud en de invoer en stijging van de uitvoer en de devie zenreserves. Gevreesd wordt, dat bij verwe zenlijking van de Europese Eco nomische Gemeenschap (Euro markt onvoldoende met de de mografische positie van Neder land (dichte en sterke groeiende bevolking, die dwingt tot snelle industrialisatie) rekening is ge houden. Deze vrees werd gevoed door de vaagheid van verscheide ne verdragsartikelen. „Met dit verdrag echter zullen we in elk geval meer perspectief heb ben dan zonder het verdrag", aldus was het antwoord van de ministers Mansholt en Algera op de kritiek. Het verdrag voorziet in een over gangsperiode van twaalf jaar. Het is mogelijk deze periode, waarin de deelnemende landen zich aan 't ver drag moeten aanpassen, te verlen gen. Het doel is: aaneensluiting van de landen in Europa door coördinatie van welvaartsbronnen. bevordering van do economische en sociale vooruitgang, verhoging van de levensstandaard en verbetering van de arbeidsvoor waarden, wegneming van de belemmering voor de internationale handel, en versterking van de banden tus sen Europa en de overzeese gebie den. Dr. 8. L. Mansholt nam afscheid als minister van landbouw. Waarschijn lijk zal hij Nederland vertegenwoor digen I» de Europese commissie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 10