PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 50 Ook Zeeland kan gerepatrieerden onder dak brengen DUIZENDEN JAVANEN eten veldmuizen bij gebrek aan levensmiddelen NIEUWE SUBSIDIEREGELING VOOR GEZINSVERZORGING SLEEPBOOT ZONK: VIER MENSEN KWAMEN OM Hatta: gevolg van acties door „comité tot bevrijding van N.-Guinea" De voormalige vice-president van Indonesië, drs. Mohammed Hatta, heeft in een open brief, die zaterdag in de Indonesische kranten werd opgenomen het „Actiecomité tot bevrijding van Nieuw-Guinea" verant woordelijk gesteld voor de hongersnood, die Indonesië bedreigt als ge volg Van de anti-Nederlandse campagne. „Indien de Indonesische rege ring goede en concrete plannen had ontworpen, dan zou het volk niet lijden zoals het thans doet". Hatta verklaarde verder, dat het de bedoe ling was Nederland te doen lijden voor zijn weigering om Nieuw-Guinea af te staan, maar dat thans Indonesië voor een economische ramp staat. Premier Djoeanda heeft zaterdag ontkend, dat de maatregelen van de Indonesische regering genomen zyn zonder voldoende overleg. De minister van voorlichting Soedibjo heeft verklaard, dat het kabinet vanaf het begin van de West-Irian-campagne tegen de Nederlanders en hun belangen alle consequenties, welke daaruit zouden voortvloeien, heeft besproken. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio. heeft te genover de pers verklaard, (lat er een nüpend tekort aan ryst heerst in het binnenland. Ongeveer 80.000 mensen hebben te lijden onder een tekort aan voedsel. In sommige districten voedt de bevolking zich met veldmuizen. Het militair.- bestuur in midden-Java heeft bekendgemaakt, dat in deze streken 10.000 ton rijst zal worden in gevoerd en dat voorbereidingen wor den getroffen om een deel van de be woners over te brengen naar Zuld-Su- matra. Onlangs is gemeld dat president Soe- karno in de hoofdstad van India een ontmoeting zal hebben met de Engel se premier Macmillan. Dit bericht is door de Indonesische minister van voorlichting Soedibjo tegengesproken. De Indonesische regering heeft geen besprekingen gearrangeerd in ver band met het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea. Soekarno waarschuwt In een schriftelijk interview met United Press heeft president Soekar no het westen gewaarschuwd, dat als het iedere natie, welke andere politie ke ideeën heeft als een tegenstander beschouwt, het zich spoedig geïsoleerd zal zien van de meerderheid van de wereld en de meerderheid van de mensheid. Ook Verklaarde hij dat het niet verstandig zou zijn iedere afwij king van westerse gedachten in Azië toe te schrijven aan het communisme of aan communistische invloed. Vervolgens zette Soekarno uiteen waarom Nieuw-Guinea een onderdeel van Indonesië zou zyn. Op de vraag welke schikking zal worden getroffen voor Nederlands bezit en investeringen in Indonesië antwoordde hij: Alle Nederlandse bezittingen en investeringen staan onder controle en toezicht der re gering om de soenele gang van de economische ondernemingen te waarborgen. Regeling van deze zaak zal een onderdeel worden van een algemene schikking van het geschil tussen Nederland en Indo nesië met inbegrip van het pro bleem West-Irian. Op een desbetreffende vraag zei Soekarno dat het de politiek van de Indonesische regering is dat de werk loze Nederlanders Indonesië verlaten. Aan Nederlandse onderdanen, die voor een of andere belangrijke baan jHJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIË §f Uit Djakarta bereikte ons de- ze opnamegemaakt tijdens de inscheping van Nederlandse H evacué's op de „Captain Cook": Indonesische militairen contro- m leren de papieren van de reizi gers, alvorens zij toestemming ifof embarkatie geven. in Indonesië willen blijven, zal een verblijfsvergunning niet worden ont zegd. Evacué's Nadat zaterdag met het Engelse schip „Orontes" 620 geëvacueerde Ne derlanders uit Indonesië, uit Singa pore naar Nederland waren vertrok ken, zijn er in de kazerne van de Brit se marine 28 geëvacueerden overge bleven en 69 In die van de Britse lucht macht. Ongeveer 500 verblyven thans nog in de kazerne van de landmacht, van wie de meesten op 26 december te Singapore zyn aangekomen. Met de „Waterman" die thans op weg is naar Soerabaja worden op 2 januari nog 800 mensen te Singa pore verwacht, waarna de „Water man" naar Soerabaja en Djakarta andere evacué's gaat halen, die met dit schip rechtstreeks naar Neder land zullen worden vervoerd. Een aantal geëvacueerden verblijft te Singapore ook nog in hotels en bij particulieren. Gedurende het week einde vertrokken ongeveer 200 Nè- derlanders per vliegtuig uit Singa pore naar Nederland. Communistisch plan tot verovering van Indonesië? De Amerikaanse regeringsvoor lichtingsdienst heeft zondagavond in zijn radiouitzending De stem van Amerika bekendgemaakt dat men over bewijzen beschikt van het be staan van een communistisch plan ter verovering van Indonesië! Men was in het bezit gekomen van een geschrift van de algemeen-secretaris der Indonesische communistische partij, Dipa Noesantara Aidit, dat als leidraad voor de Indonesische communisten diende. Het boekje getiteld „Korte geschie denis van de communistische partij in Indonesië", was in december 1955 in India gedrukt. Gedurende de eer ste week van december 1957 had den de communisten een „bekende techniek" aan de dag gelegd, aldus de Usai. Toen bezetten de commu nistische vakverenigingen in de loop van een 24 uurs-stalcing Nederlandse fabrieken, maatschappijen en bedrij ven. Deze handelwijze gelijkt vol gens de Usia enigszins op de acties in Oost-Europa tijdens het grijpen naar de macht door de communisten in de jaren 19461948. GEZINSHULP VOOR BEJAARDEN Ruimer armslag voor ontwikkeling van het werk De subsidieregeling voor instellin gen voor gezinsverzorging is met in gang van 1 januari 1958 veranderd. Een der belangrijkste wijzigingen In deze* nieuwe subsidieregeling wordt gevormd door de mogelijkheid tot het verlenen van gezinsverzorging en gezinshulp aan bejaarden en chronisch zieken. In deze nieuwe bepalingen is o.m. de mogelijkheid opgenomen, liet werk van krachten, die geen gehele dag of slechts en kele uren per week in dienst zijn van de instelling, voor subsidie in aanmerking te doen komen. De nieuwe subsidieregeling bevat een aantal bepalingen, waardoor de gezins verzorgingsinstellingen ruimere armslag wordt geboden tot ontwikkeling van haar werk, met name wat de hulpverlening aan bejaarden en chronisch zie ken hierdoor veelal in eigen om- wordt van bijzonder belang ge acht, omdat de zelfstandig wo nende bejaarden en chronisch zie ken hierdoor veelal in eigen in geving kunnen blijven. Voor de hulp aan bejaarden en chronisch zieken zullen de instel lingen voortaan verzorgsters en help sters in los dienstverband kunnen aanstellen tegen uurloon. Dit kan vooral van belang zijn, wanneer in bepaalde gevallen volstaan kon wor- ,den met enkele uren verzorging of hulp per dag of per week door vrou wen en meisjes, die niet in de gele genheid zijn een volle dagtaak op zich te nemen. Evenals de oude laat ook de nieu we subsidieregeling niet toe, dat meer hulpdagen worden gesubsi dieerd dan verzorgingsdagen. De ge zinsverzorging en gezinshulp aan be jaarden en chronisch zieken zal ech ter buiten deze verhouding tussen subsidiabele dagen worden gelaten. Het percentage van het rijkssub sidie in het werk der gezinsver zorging is verhoogd van 25 tot 30 en in het werk der gezinshulp van 20 tot 25. Het maximum salaris van een gèzïnsverzorgster is in de nieu we regeling vastgesteld op 3300 per jaar voor verzorgsters met 6 jaar ervaring (in los dienstverband 1,48 per uur), voor gezinshelp sters met 6 jaar ervaring op 2400 per jaar (in los dienstverband 1.08 per uur). Voorlopig mag de deskun dige leiding ook worden toever trouwd aan een leidster in wier sa lariskosten gesubsidieerd zou kun nen worden op grond van de richtlij nen van de subsidiëring van het uit voerend algemeen maatschapplijk werk. Soekarno zal bezoek brengen aan Egypte Officiële zegslieden in Cairo hebben zondag medegedeeld, dat de Indonesi sche president Soekarno, voornemens is van 1216 januari Egypte te bezoe ken. P.v.d.A voor open gesprek met Indonesië Op een zaterdagavond in het Concertgebouw gehouden oudejaars- bijeenkomst van de -federatie Haar lem van de Partij van de Arbeid heeft de voorzitter van de partij, de heer Evert Vermeer, ten aanzien van Indonesië gezegd, dat de Partij van de Arbeid voorstandster blijft van een opengesprek, dat moge lijkheden biedt voor de toekomst. Er ligt op het westen een zware taak, als het de opmars van het communisme in Azië wil stuiten, al dus sprekqr. Dat is niet alleen in het belang van het westen, maar ook van de volken, omdat de vrijheid op het spel staat. Boerderij in Sellingen in vlammen opgegaan Zaterdag is brand uitgebroken in een boerderij te Sellingen, welke be woond wordt door dc familie J- Wilts. Het woonhuis en de opstallen gingen verloren, alsmede de landbouwwerk tuigen, eigendom van een in de nabij heid wonende boer. Ook de inboedel van de familie Wilts werd een prooi der vlammen. Het vee kon ternauwer nood worden, gered. De braindweer werd bij het blussen zeer bemoeilijkt doordat er in de na bijheid van de boerderij niet voldoen de water te krijgen was. De oorzaak van de braind is niet bekend. Onenigheid in Amerika over ontwapeningskwestie De pers te Washington ma3kt mel ding van meningsverschil in de Ame rikaanse regering over het antwoord op de jongste voorstellen van de mi nister-president van de Sowjet-Unie, Boclgauin, tot vermindering van de spanning tussen Oost en West. Volgens deze berichten is Stassen, president Eisenhowers adviseur voor ontwapening, van oordeel, dat de Amerikaanse regering met geheel nieuwe ontwapeningsvoorstellen moet komen om de onderhandelingen met de Sowjet-Unie te kunnen hervatten. De minister van buitenlandse zaken, John. Foster Dulles daarentegen zou de president een tegengesteld advies hebben gegeven. Politieke waarnemers te Washing ton zijn van oordeel, dat Stassen, die niet veel steun voor zijn opvattingen heeft kunnen verkrijgen, het onder spit zal moeten delven. Stassen heeft meegedeeld, dat hij van plan is uit de regering te treden om kandidaat te kunnen zij.n voor de verkiezingen voor een gouverneur van Pennsylvania. Hij zou echter zijn ont slagaanvrage hebben uitgesteld, tot dat de president een definitieve be slissing over zijn voorstel zal hebben genomen. Gezonken Russische duikboot werd geborgen Het blad van het Russische minis terie van defensie, „Rode Ster", meldt dat kikvorsmannen en speciale ber- gangsvaartuigen er in geslaagd zijn een gezonken duikboot te bergen. De gehele bemanning kon worden gered. De bergingsoperatie heeft drie da gen geduurd. Het blad vermeldt niet waar en wanneer de duikboot gezon ken is en hoeveel man er aan boord waren. De vier ton metende motorsleep boot „Koelie" uit Zwartsluis is za terdagmorgen in het Amsterdam- Rijnkanaal ter hoogte van de ge meente Breukclen door een met ste nen geladen vrachtschip aangevaren De „Roclic", die werkzaamheden verrichtte in Zeeland in het kader van het Deltaplan en naar Zeeland gebracht zou worden, waarna de be manning met de trein naar Zwart sluis zou terugkeren, maakte direct water en zonk onmiddellijk. Aan boord van cle Roelie bevon den zich vier personen, die met de sleepboot ten onder gingen; de 32-jarige kapitein A. J. Meij- waart, de 27-jarige H. Boef, de 22-jarige broer van de schipper en zijn vijfjarig zoontje. Door een tot nu toe onopgehelderde oorzaak week de Roelie plotseling van zijn vaarroute af en stevende aan bakboordzijde op het met ste nen geladen vrachtschip „Vertrou wen" af. Tijd om het roer te keren had de schipper van de Vertrouwen niet. Met een harde klap raakten de beide boten elkaar. In de steven van de sleepboot werd een enorm gat ge slagen, waardoor de' boot onmiddel lijk zonk. Op de foto is te zien, lioe een drij vende bok uit Amsterdam de motor- sleepboot Roelieboven water bracht. VERWACHTING: OM EN BIJ 700 Provinciaal bestuur wacht op richtlijnen uit Den Haag NEDERLAND zal in de komende maanden tienduizenden repatrië- renden uit Indonesië onder dak moeten brengen, een zware taak, waar aan het gehele land zal moeten bijdragen. Ook Zeeland zal vanzelfspre kend naar evenredigheid aan een contingent gastvrijheid dienen te ver lenen. Zijn er in dit gewest reeds maatregelen genomen om na te gaan, waar deze mensen en hoeveel van hen moeten worden onder gebracht Wy hebben deze vraag voorgelegd aan de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. „Neen, zover zyn wy nog niet", zo verklaarde deze. „Noch van het ministerie van binnenlandse zaken, noch van dat van maatschappelijk werk hebben we tot dusver enige richtlijnen ontvangen. Wel heb ik een informele bespreking gehad over dit vraagstuk om vaste stekken te steken. Hopelijk kan er spoedig iets gebeuren, want hoe eerder we aan de slag kunnen, hoe beter Het is nog moeilijk om een juiste indruk te krijgen over het totale aan tal, dat in de komende tijd zal vepa- triëren, maar aangenomen mag toch wel worden, dat het de veertigdui zend ruimschoots zal overtreffen. De vraag is nu. waai- men deze mensen vooral de eerste tyd moet onderbren gen. Men heeft in Nederland op dit punt wel enige ervaring: in het jong ste verleden repatrieerden reeds gro te groepen en bovendien heeft men vorig en dit jaar aan vele Hongaar se vluchtelingen hulp en onderdak geboden. De problemen, die zich even wel thans zullen voordoen, mogen niet onderschat worden omda^ een groot deel van de repatriërenden nooit in Nederland is geweest. Er zyn dus allerlei vraagstukken, met be trekking o.a. tot klimaat, Ieveriswij- Vervolg op pag. 1) Nieuwe kernontploffing in de Sowjet-Unie. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft gemeld, dat de Sowjet-Unie zaterdag een kernproef heeft genomen in Siberië. Er werden geen verdere bijzonderheden ver strekt. De verklaring is de eerste be kendmaking van de Russische kern proef sedert 10 oktober Mijn-explosie in Amerika: tien arbeiders gedood. Reddingsploegen van een steenko lenmijn in Virginia (Amerika) hebben zaterdag de stoffelijke overschotten van tien mijnwerkers geborgen, die gedood werden bij een mijn-explosie op 150 meter onder de grond. Veertien andere mijnwerkers waren eerder verlost zonder een schram metje te Rebben opgelopen- Dulles woont bijeenkomst van Bagdadlanden bij De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, zal de vierde bijeenkomst van de raad van ministers van de verdragsorgani satie van Bagdad, die van 27 tot 30 januari in Ankara gehouden wordt, bijwonen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken be tekent dit niet dat de Verenigde Sta ten op het ogenblik overwegen vol ledig tot het verdrag van Bagdad toe te treden. VERWACHT.. IETS LAGERE TEMPERATUREN. Wisselend bewolkt met enkele buien. Overwegend krachtige westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen dan gisteren. ZON EN MAAN 31 december. Zon op 8.50 onder 16.40 Maan op 13.03 onder 2.58 Provinciale Directie: F. v. d. Velde en F. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. SSü SHI I Hlf 31 Sftfll IfiftBR" B m KW -1 IT I II fl UUH I mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok -u IC- cTrMr.liriU van l.—„Brieven of adres ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMNItw bureaü a D1,d.. meet. week; 7.00 p. kw.: fr. p. p. 7.25 Glro no. 359300 P.Z.C., Middelburg, per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g, adv. 2234); OostDurg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerpstraat 2; Ziertkzee. red tel 242a. adm. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1