Ministers verdelen opbrengst van Nationale woningbouwlening Communisme wil geen ander geloof als wereldbeschouwing naast zich KLANKBORD CAPACITEIT BINNENVLOOT MOET WORDEN VERHOOGD EIS VAN VERONTRUSTE VADER DOOR RECHTBANK AFGEWEZEN ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FINANCIERING HUIZENEN SCHOLENBOUW Richtlijnen aan provinciale- en gemeentebesturen bekendgemaakt De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft op 24 de cember 1957 in een circulaire aan provinciale- en gemeentebesturen de richtlijnen bekend gemaakt voor de verdeling van het deel van de op brengst der Nationale Woningbouwlening, dat bestemd is voor de finan ciering van de in de laatste twee maanden van dit jaar aangevangen bouw van woningwetwoningen en van aankoop en bouwrijp maken van gronden voor de woningbouw. Deze circulaire sluit aan bij een circulaire van de minister van binnen landse zaken, bezitsvorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie van 23 december, waarin onder meer de verdeelsleutel wordt gegeven voor het leningsbedrag, dat bestemd ïs voor consolidatie van kortlopende leningen en verdere financiering van reeds onderhanden zijnde werken op het ge bied van de woningbouw in de ruimste zin. De opbrengst van de Nationale Woningbouwlening ad 394 miljoen zal als volgt worden verdeeld: Voor in november en december aangevangen of nog aan te vangen woningwetbouw en voor aankoop en bouwrijp maken van terreinen voor woningbouw 115 miljoen; voor scholenbouw 25 miljoen; voor con solidatie of verdere financiering van reeds onderhanden werken op het gebied van de woningbouw in de ruimste zin 254 miljoen, totaal 394 miljoen. De toewijzing van gelden uit het bedrag van 115 miljoen zal ge schieden door tussenkomst van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Van een meer al gemene maatstaf bij de verdeling van het bedrag van 115 miljoen is door de regering afgezien om te be reiken, dat deze middelen op de meest bedreigde punten komen. Ver snippering van deze gelden over alle gemeenten werd niet verantwoord geacht. De toewijzing van gelden voor scho lenbouw tot een totaal van 25 mil joen zal door de Bank voor Neder- landsche Gemeenten geschieden door tussenkomst van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen. In het algemeen zal wat de lagere scholen betreft (met uit zondering van de ulo-scholen) voor- 0 De begrotingscommissie van de Tsjecho-Slowaakse nationale vergadering heeft een wetsontwerp van de regering, dat in een nieuwe belasting voor perso nenauto's voorziet, verworpen en ter wijziging naar de regering teruggezon den. Dit ls voor de eerste maai sedert het aan het bewind komen der commu nisten, dat een wetsontwerp naar de re gering is teruggestuurd. (Slot van pag. 1) Evacuatie de-Kruiswerkster, die op Schiphol kleding enz. uitdeelde aan de éva cués verklaarde, dat ze voor tien duizenden guldens aan goederen had uitgereikt en dat dit slechts een druppel was op een gloeiende plaat. „Ik heb", zo zei ze. „een groot ge voel van machteloosheid. Nederland heeft er geen notie van met welk probleem we hier geconfronteerd worden. Wat is dat vreemd. De wa tersnoodramp leefde onder ons volk. De Hongaarse opstand bracht ons spontaan in beweging, maar dit pro bleem van de gedwongen evacuatie uit Indonesië lijkt velen nog te ont gaan. Zou het misschien komen om dat er niet op deze mensen gescho ten is? Of omdat er geen oorlog over deze mensen is gegaan? Van waar anders deze lauwheid tegen over het drama dat zich aan velen van deze mensen voltrekt?" Tot zover deze Rode kruis-werk- ster. De verklaring van deze lauwheid is eenvoudig. Men beseft Nederland nog niet welk een ramp zich voltrekt aan duizenden Nederlanders, die uit Indonesië wor den verdreven. Het wordt tijd, dat men voor het einde van dit jaar de lauwheid laat varen. Er zal in om vangrijke mate hulp geboden moeten worden en dat kan alleen, wanneer men inziet, dat door de Indonesische évacués een nieuwe en zware taak aan het Nederlandse volk is opge legd. Een taak, die in eendracht ver vuld moet worden. Tot die vervulling zal ieder zijn steentje dienen bij te dragen! WAT ZE ZEGGEN. John Steinbeck: ..Het vreemdelingenverkeer dient de vrede. Het is helemaal niet zo ge makkelijk. een land te haten, dat men kent." Ernest Hemingway: ..De wereldgeschiedenis is een klok. welks wyzers niemand kan terugdraaien. Zij bewegen zich onophoudelijk in de richting van twaalf uur." VONNIS VOLTROKKEN. James Carruthers, een Engelse zeeman, heeft op eerste kerstdag het vonnis ten uitvoer gelegd dat hem door een Poolse rechtbank wegens een smok- kel-zaakje van weinig betekenis was opgelegd: onder de misletoe thuis heeft hij zijn vrouw heel hartelijk ge kust. Want dat was het vonnis: Carruthers moest bij de eerste de beste gelegenheid zijn vrouw harte lijk kussen. „Eigenlijk zou ik het. onder een vonnis, ook wel gedaan hebben", merkte Carruthers na af loop ietwat dromerig op rang worden gegeven aan scholen in nieuwe wijken. Het bedrag van 254 miljoen, dat uit de opbrengst van de nationale Woningbouwlening is bestemd voor consolidatie of verdere financiering van reeds onderhanden werken op het gebied van de woningbouw in de ruimste zin, zal volgens een ver deelsleutel over de gemeenten wor den verdeeld. De helft van dit bedrag 127 mil joen, zal worden verdeeld naar ra to van de netto-vlottende schuld der gemeenten op 1 juli 1957. De andere helft wordt eveneens over de genieenten verdeeld, waarbij in aanmerking wordt genomen het totaal van bepaalde uitgaven en verplichtingen, welke de gemeen tebesturen in het tijdvak van 1 ja nuari tot en met 11 juli van dit jaar ten behoeve van de woning bouw hebben gedaan, respectieve lijk op zich hebben genomen. Deze uitgaven en verplichtingen zijn: a. de voorlopig berekende stich- tingskosten van de woningwetwo ningen, waarvoor in dat tijdvak een rijkssubsidie is toegezegd. b. de verplichtingen aangegaan ten behoeve van voor de verhuur be stemde premiewoningen, waar voor in genoemd tijdvak aan ge meente of woningbouwcorpora ties een rijkspremie is toege kend. c. De toegezegde of verstrekte lang lopende hypotecaire leningen voor woningen, waarvoor in dat tijdvak door het rijk aan derden een premie is toegekend. GEEN KAPITAAL VOOR VERVANGING Voorstel tot nieuwbouw van motorschepen. De capaciteit van de binnenvloot zal ten opzichte van de vervoersbe hoefte steeds verder achterblijven. Risicodragend kapitaal voor vervan ging en vernieuwing is niet voldoen de voorhanden. Wil men het niveau en het aandeel van onze binnenvloot in verhouding tot de bnitenlandse vlo ten handhaven, dan zullen, speciaal de particuliere ondernemingen, finan ciële faciliteiten moeten krijgen. Een concreet voorstel uit het eerste rapport van een speciale studiegroep van de (ambtelijke) verkeersco- ordinatiecommissie, behelst de nieuw bouw van 100.000 ton van de nood zakelijke 400.000 ton aan motorsche pen met speciale kredietfaciliteiten onder gedeeltelijke garantie van de staat. Deze nieuwbouw zou tot en kele standaardtypen beperkt moeten zijn. Voor deze 100.000 ton zou f 70 mil joen nodig zijn te verdelen over vijf jaar. Indien geld van derden wordt aangetrokken en niet met rendabele exploitatie rekening wordt gehouden, schat de studiegroep het staatsrisico op 10.5 miljoen gulden over een loop tijd van 50 jaar, zodat bij een risico- percentage van 1015 procent f 140.000 tot f 210 000 per jaar nodig zal zijn. De coördinatiegroep, d:e zich bij de resultaten der studie aansluit, merkt o.a. op. dat het achterblijven van de vervoerscapaciteit ten dele het gevolg is van belangrijke wijzigingen in de economische verhoudingen, m hoofd zaak op het gebied der prijzen en voorts op de gebieden van onderne mingsvormen en financiering. Het is duidelijk geworden, aldus de commissie, dat het vraagstuk van de nieuwbouw, zonder hulp van de over heid, in het bijzonder wat betreft het particulier bedrijf, weinig aspecten blijkt te bevatten, die zich aanbieden Auto reed tegen boom twee chauffeurs gedood Een met kerosine geladen tankauto van het bedrijf Tibo te Duisburg (Duitsland) is gisteren op de rijks weg nabij Well in Limburg aan het slingeren geraakt en tegen een boom gereden. De boom. die een middellijn had van 1.20 meter, knapte af en drong de cabine binnen. De auto schoof van de weg in het talud, dat een meter lager ligt. Uit de wrak stukken kon men met grote moeite de twee inzittenden van de cabine bevrijden. Een van hen, een jeugdi ge bijrijder, was reeds overleden. De chauffeur, die zeer ernstig gewond was, is naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd, waar hij is overleden. Vragen over schrootfraude aan Hoge Autoriteit Twee Nederlandse leden van de ge meenschappelijke vergadering het parlement van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal (E. G.K.S.), de heren van der Goes van Naters, en Nederhorst, hebben de Hoge Autoriteit vragen gesteld op grond van artikel 41 van het regle ment van de gemeenschappelijke vergadering. Deze vragen hebben betrekking op de fraude, die in Ne derland heeft plaats gehad met het afgeven van licenties voor schroot. „NIET GEDWONGEN NAAR INDONESIË" Vertrek onder dwang in strijd met recht De president, van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft gisteren uitspraak gedaan in het kort geding, dat aanhangig was gemaakt door een vader, die be vreesd was dat zijn aehtjarig doch tertje, dat bij zijn geseheiden vrouw vertoeft, naar Indonesië zou vertrek ken. Dat in verband met het feit, dat de vrouw, die de voogdij over het kind kreeg toegewezen, met een Indonesiër was hertrouwd en onder meer door de zaakgelastigde van In donesië was meegedeeld, dat alle In donesiërs zich gereed moesten hou den. om eventueel naar Indonesië te vertrekken. De president wees de eis af en ver oordeelde de eiser tot betaling van de kosten van het geding. Een ver zoek tot voogdijwijziging werd dooi de Haagse rechtbank op 27 novem ber afgewezen. Toen in begin de cember in Indonesië moeilijkheden ontstonden en er in ons land geruch ten de ronde deden, dat mogelijk al le Indonesiërs zouden moeten repa triëren, werd de vader bevreesd, dat zijn dochtertje dan door de moeder zou worden meegenomen naar Indo nesië. De vader maakte daarop dit kort geding aanhangig, verzocht als fundament voor een constructieve oplossing. Vergroting van capaciteit zonder nieuwbouw is niet mogelijk. Ge dacht wordt aan het meer tot haai recht doen komen van de „Wet op de materiële oorlogsschaden", dooi voor 400.000 ton in de oorlog ver lor eïi gegane en niet vervangen scheepsruimte alsnog vervanging rnogplijk te maken en deze vervan ging zelfs althans voor een deel te stimuleren. Daarnaast wordt aan dacht gevraagd voor een aan het visserijplan analoge regeling. schorsing van het vonnis over de voogdij en vroeg het kind voorlopig aan zijn zorgen toe te vertrouwen. De echtgenoot van de ex-vrouw van eiser, verblijft reeds zestien jaar in Nederland. Hij heeft niet het verlangen terug naar Indonesië te gaan. In het vonnis van de presi dent wordt onder meer gezegd, dat de echtgenoot van de ex-vrouw van eiser een westers uiterlijk heeft en onder deze omstandigheden waar schijnlijk niet hartelijk zal worden ontvangen. Als er misschien een gedwon gen vertrek van de Indonesiërs uit ons land door Indonesië zou worden bevolen, dan kan de pre sident niet zien op welke wijze een zodanig bevel in het buiten land zou kunnen worden uitge voerd. Het zou in strijd zijn met alle volkenrechtelijke opvattin gen. Zolang er van Nederlandse zijde niet wordt besloten tot de uitwijzing van alle Indonesiërs, waartoe voor zover kan worden beoordeeld geen mogelijkheid be staat, is er evenmin gevaar van een gedwongen vertrek van het dochtertje naar Indonesië. De president wees er op, dat de toeziende voogd, de vader, zich kan wenden tot het ministerie van bui tenlandse zaken, om aan de grens posten te laten signaleren, opdat wordt voorkomen, dat een minderja rige Nederlandse het land verlaat. Leraren chr. kweekscholen waren in Utrecht bijeen In de'gisteren te Utrecht gehouden jaarvergadering van de vereniging van leraren aan protestants-christe lijke kweekscholen heeft ds. E. de Vries uit Amsterdam een referaat gehouden over de taak en de positie van het godsdienstonderwijs in de nieuwe kweekschool. De taak van de kweekschool kan volgens ds. de Vries in het algemeen op tweërlei wijzen worden beschre ven: de leerlingen bekwamen voor het vervullen van hun taak en de kweek school moet voor de leerlingen een geestelijk integratiecentrum zijn, zo dat zij een centrale visie krjjgen, die hen in staat stelt een positief chris telijk antwoord te geven op de reële situatie, waarmee zij in de moderne maatschappij en cultuur te maken krijgen. Naar de mening van de spreker is samenspel tussen alle leraren nodig, want de christelijke kweekschool staat of valt niet met een uur gods dienst meer of minder, maar of het lerarencorps zelf bezield is en of de schoolgemeenschap een geestelijke inspiratie voor de leerlingen moge lijk maakt. Het godsdienstonderwijs moet daarom geïntegreerd zijn in het geheel van het onderwijs en de le raar godsdienst moet ten volle deel uitmaken van het lerarenteam, waar van hij mee de geest en het enthou siasme bepaalt, aldus ds. de Vries. Op het Stationsplein in Cairo staat een kraampje, waar men foto's en portretten van president Nasser in alle formaten en kleuren kan kopen. De rechterfoto toont twee postze gels, die door de Egyptische P.T.T. worden uitgegeven in verband met het 25-jarig bestaan van de Egyp tische luchtmacht. Notaris verdacht van verduistering van 50.000. Een accountantscontrole van de „Kamer van toezicht" heeft aan het licht gebracht, dat de 55-jarige no taris G. A. K. Jr. uit Heemstede over een tijdsduur van vijf tot zes jaar onder zijn beheer geplaatste sommen gelds tot een totaal bedrag van 50.000 niet heeft verantwoord. De heer R., die zijn kantoor te Amsterdam heeft, is thans voort vluchtig. Het grootste deel van de ontbre kende gelden behoort tot de nala tenschappen van enkele Joodse fa milies, waarvoor R. het belfcer over de boedel voerde. De notaris zou in de afgelopen jaren op onregelma tige tijden sommen gelds van hun rekeningen hebben opgenomen zon der deze bedragen te verantwoor den. De controle wordt bemoeilijkt door het feit. dat de betrokken families zich na de oorlog over de gehele wereld verspreid hebben. De Heemstedenaar zou ook enke le cliënten hebben benadeeld. In die gevallen stopte hij het ene gat met het andere zo verklaarde de po litie. Over de verblijfplaats van R. was gister nog niets bekend. Ver moed wordt, dat de verduisterde be dragen niet meer te achterhalen zul len zijn, aangezien de fraude zich over een tijdvak van een aantal ja ren heeft uitgestrekt. Ook Interpol is bij de opsporing ingeschakeld. STEMMEN UIT DE KERKEN Leipziger studenten-predikant werd tot vijf jaar veroordeeld In de eerste maanden van dit jaar is in Duitsland-achter-het-ijzeren- gordijn, een studentenpredikant van Leipzig, dr. Siegfried Schmutzlcr, gevangen gezet. Waarom wist aanvankelijk niemand. Wel werden er na tuurlijk allerlei vermoedens geuit. Een maand geleden moest hij vóór komen en toen is hij veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf. Wat was de besehuldiging tegen hem? Dat hij betrekkingen zou hebben onderhouden „met reactionaire W'estduitse kerkelijke kringen". Het is eigenlijk van zelfsprekend dat een predikant uit Oost-Duitsland betrekkingen onder houdt met W'estduitse kerkelijke kringen, want kerkelijk behoren zij bijeen. Er zijn niet twee Evangelische Kerken, één in West- en één in Oost-Duitsland. Er is slechts één kerk en aan' het hoofd van die ene kerk staat één bisschop, n.l. dr. Dibelius, die voorzitter is van de Iïaad der Evangelische Kerk van geheel Duitsland. Dat deze studentenpredi kant betrekkingen heeft onderhouden met W'estduitse kerkelijke krin gen, is daarom vanzelfsprekend. Iedere predikant in Oost-Duitsland doet dat. En eveneens is vanzelfsprekend dat deze kringen door de communistische Oostduitse regering als „reactionair" worden beschouwd. Deze Westduitse kerkelijke krin gen zouden hem aanwijzigingen ge geven hebben om propaganda te ma ken voor de politiek van de Noord- Atlantische Verdrags Organisatie en ten behoeve daarvan zou hij dan weer in Oost-Duitsland illegale or ganisaties in het leven hebben ge roepen. Wie zal uitmaken wat er van zulk een beschuldiging waar is. Zij lijkt riiet erg waarschijnlijk. De- ons land noemen „vormingswerk". ze predikant deed aan wat wij in Verder zou hij in zijn preken de toehQorders hebben opgeruid. Hij heeft namelijk openlijk verzet aan getekend „tegen de zondagsarbeid, zoals die door de staat werd goed gekeurd". Het vermoeden ligt voor de hand dat dr. Schmutzler is ge vangen gezet en veroordeeld, om dat hij is opgekomen voor de heili ging van de zondag als dag des He ren, opdat de mensen gelegenheid zouden hebben naar de prediking van het Evangelie te luisteren. In navolging van andere communistisch geregeerde landen, poogt de regering met haar organen zoveel mogelijk op deze dag beslag te leggen. De jeugd moet mee met haar organi saties, evenals dat onder Hitier het geval was en voor de ouderen heeft men nu eens dit en dan weer dat, behalve dan nog die steeds toene mende zondagsarbeid. die met name wordt genoemd. Wanneer iemand daartegen openlijk protest aantekent is hij meteen staatsgevaarlijk ge worden en sluit men hem voor de tijd van 5 jaar op. In het korte lierieht dat we over deze veroordeling lazen stond (Vervolg op pag. 4) Het Wereldgebeuren Tegen vallen Bravo", riep iemand, toen dezer dagen de Franse premier Felix Gaillard met drie treden tege lijk het bordes opwipte naar de zaal, waar hem een officieel diner wachtte. Anderen applaudiseerden. Kennelijk zag men in de kwieke en jonge (38- iarige) premier een man, van wie het land belangrijke daden kan ver wachten. Eigenlijk heeft Gaillard zelf die verwachtingen gewekt, toen hij in zijn investituurrede herinnerde aan de tijd van het verzet, waarin hij ook zelf een werkzaam aandeel heeft genomen: „De mannen van mijn ge neratie zijn in de nacht van de be zetting gerijpt. Op dat ogenblik sprak men van Frankrijk alleen „in de toekomstige tijd." Deze categorie van jongeren heeft de strijd gevoerd om zich te bevrijden van de schaam te en zij is daarin ten slotte geslaagd. Maar het is niet voldoende om de vrijheid te herstellen. Men moet ook de vlam van die vrijheid aanhouden en de democratie elke dag bedrijven. Doen wij werkelijk alles wat voor dit doel noodzakelijk is?". En hij liet zelf het antwoord op deze vraag ho ren: „Wij moeten aan het werk onmiddellijk". Eén van de wonde plekken, waar op hij de vinger legde, was de politieke instabiliteit van het land. Hij wist alles van dat gebrek aan stabiliteit afHeeft hij niet sinds 1947. als onderstaatssecretaris aan diverse departementen verbon den, de diverse kabinetten meege maakt, die vol goede bedoelingen aan hun werk begonnen en na korter of langer (maar meestal korten tijd een tuimeling maakten Het feit. dat een minister eigenlijk nooit een uit gesproken beleid kan voeren zonder telkens .het gevaar van een „val" te lopen, doet ongetwijfeld een kwade invloed gelden op het hele land. Vandaar, dat Gaillard nu het besluit heeft genomen, om verbetering in die toestand te brengen. Binnenskamers wordt druk gedelibereerd over voor stellen, die zijn minister van justitie, Robert Lecourt, in nauw overleg met hem heeft opgesteld. Eerst wil hij met de leiders van de negen partijen die deel uitmaken van zgn regering, tot overeenstemming komen, voordat hij zijn voorstellen tot grondwetswij ziging aan de Nationale Vergadering voorlegt. De plannen tot grondwetswijziging die Lecourt nu verdedigt, hou den in dat een groep van de op positie om een votum van wantrou wen moet vragen, als zij de regering ten val wenst te brengen naar aanlei ding van een wetsvoorstel, waaraan de regering de kwestie van vertrou wen heeft verbonden. Als de motie van wantrouwen door een absolute meer derheid (dus door de helft plus één van de 596 afgevaardigdenzou wor den aangenomen, zou de regering moeten aftreden. Als dat niet het ge val is. blijft de regering aan het be wind en wordt het wetsvoorstel waarbij de regering de kwestie van vertrouwen had gesteld, wet (Op het ogenblik treedt dc premier af als een eenvoudige meerderheid b(j de kwes tie van vertrouwen tegen hem stemt). Het plan van Lecourt geeft de pre mier ook grote bevoegdheden voor het ontbinden van de Nationale Ver gadering en voor het uitschrijven van nieuwe verkiezingen (vooropgesteld, dat hij niet eerst is omvérgeworpen door een motie van wantrouwenDe derde grote wijziging, die het voor stel van Lecourt bevat, wil de afge vaardigden het recht ontnemen om wetten voor te stellen, die de inkom sten van de regering beknotten of nieuwe uitgaven inhouden, tenzij de ze laatste door nieuwe inkomsten worden goedgemaakt. Gemakkelijk kan men zich voor stellen, dat Gaillard, die overi gens niet voor één gat te van gen is en die al erin is geslaagd, om tameljjk vérgaande financiële voor stellen goedgekeurd te krijgen met het herhaaldelijk stellen van de ver trouwenskwestie. in dit geval met be hoedzaamheid te werk gaat. Ver scheidene volksvertegenwoordigers hebben al laten blijken, dat zy weinig ervoor voelen om iets van hun macht in te boeten en dat zij bij aan vaarding van deze voorstellen tot grondwetswijziging het gevoel zou den krijgen, een eind aan hun plezie rige politieke leventje te maken. Dit „bordes" kan de premier niet met drie treden tegelijk nemen. Maar wel krijgt Gaillard de gelegenheid te be wijzen, dat hij inderdaad capaciteiten heeft om de frisse jonge regeerder van Frankrijk te zijn, die de omstan ders in hem zien. Als het hem lukt om de grondwetswijziging ingevoerd te krijgen zullen velen, zo niet hard op. dan toch wel in gedachten „Bra vo" roepen. FELIX GAILLARD „.drie treden tegelijk... Door branden in Nieuw-Zuid-Wales is veel vee verloren gegaan, een grote oppervlakte weiland verwoest en de spoorlijn Sydney-Broken Hill, een mijn- stad. afgesneden. Men heeft de pogingen om de branden te blussen opgegeven en beperkt zich nu lot het redden van hui zen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 5