PREDIKBEURTEN WALCHEREN WEG ZUIDZANDE-OOSTBURG SCHREEUWT OM VERBETERING ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN 8 MIDDELBURG Motor en auto botsten omdat straat te smal was Vrijdagmiddag botsten in de Zuster straat te Middelburg een motor en een auto tegen elkaar. Omstreeks kwart voor vier reed de personenau to, bestuurd door M. P. uit Middel burg, door de Zusterstraat in de richting Plein 1940. Vanuit de tegen overgestelde richting naderde de mo torrijder H. B., eveneens uit de Zeeuwse hoofdstad. Daar de straat door geparkeerd staande auto's te smal was om te kunnen passeren remde de motorrijder sterk af. maar slipte hierbij met het gevolg, dat hij tegen de auto botste. De motorrijder klaagde over pijn in het linkerdijbeen maar verder deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Ook de schade was gering. Omstreeks 2 uur gaf de bromfietser P. R. uit Lewedorp, die vanaf dé Markt de Lange Delft ingereden was op 't kruispunt met de Segeersstraat geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door Z. D. uit Gapinge. Het gevolg was, dat de bromfietser tegen de auto botste. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor; de voertui- fan werden licht beschadigd. en half uur eerder kwam mevrouw C. S.W. uit Vlissingen met haar bromfiets op de hoek Nieuwe Vlis- singseweg-Plct Heinstraat zo ern stig te vallen, dat zij op last van dok ter J. C. B. Simons naar het zieken huis te Vlissingen vervoerd moest worden. Zij schrok van een fietser toen deze evenals mevrouw S de Piet Heinstraat wilde inrijden. Mevrouw S. gaf te veel gas en slipte tegen de trottoirband, waarna zij met het hoofd tegen een paaltje langs de Stoeprand viel. De wielrijder had geen schuld aan dit ongeval. Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie te Middel burg maakt bekend, dat aan het bureau van politie te Middelburg inlichtingen zijn te bekomen omtrent in het tijdvak van 19 tot en met 24 december 1957 ver loren voorwerpen. Indien verloren voor werpen bij particulieren worden afge haald, gelieve dan hier van kennis te geven ten burelc van politie. Gevonden zijn: saneringskaart van tandarts: witte gebreide das; zakmes; groen wantje; kinderwant rood met wit; zwarte regenbroek; gele wollen das: lange sleutel no. 3: groene kinderwant: sleutel no 7: paar herenhandschoenen: geel plastic boodschappentas inhouden de zijden sjaal: bietneriek; sleutel merk Union F.A. 600: grijze rechter hand schoen; fietssleuteltje- kinderwant; groen etui m. inh.; kinderarmbandje; rode portemonnaie met inh.; linker brui ne herenhandschoen; geel gebreide hand schoen waarin rood en bruin verwerkt: gebreid kindertasje; armband, bestaande uit kralen en slotje; groene kinderwant; gebreide blauwe muts; grijze rechter handschoen; lichtblauw kinderwantje; ring waaraan 4 sleutels, ook lips; nieu we ruitenwisser van auto; groen wollen kinderdas; zwarte rechter glacé dumes- handschoen; want, blauw met grijs; 4- kleuiige ijsmuts; veldmuts; rode porte monnaie met inh. kinderportemonnaie zonder inh. 2 kleine sleuteltjes; gitte oor bel, wieldop van auto; rode want, beige pet: rode glacé dameshandschoen; kar tonnen doos, inhoudende 4 pakjes Knorr groentesoep; padvindersriem en nagel- Amerika wil dat Spanje lid wordt van NAVO Het Spaanse koningsgezinde dagblad „A.B.C." meldde vrijdag in een kop over de gehele breedte van de voor pagina, dat de Verenigde Staten thans zoeken naar een manier, om Spanje aan de Navo te verbinden. In een correspondentie uit Washing ton wordt medegedeeld dat de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles, Spanje onder meer heeft bezocht om de „onjuist heid van het feit, dat Spanje geen Navo-lid is, in het daglicht te stel len". Volgens „A.B.C." is men in Washing* tonse diplomatieke kringen van me ning, dat de Verenigde Staten doen de zyn een band tussen Spanje en de Navo te leggen. Foster Dulles zelf zou hiervoor epn formnle bestuderen, die hij op een daartoe geschikt ogen blik aan de betrokken regering zou willen voorleggen. Geen Westduitse wapens voor Israël Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft Verklaard dat de le verantie van wapens aan Israël re gelrecht zou indruisen regen do offi ciële politiek der Westduitse regering. Het strookt niet met deze politiek wapens te sturen naar streken waar een conflict heerst, fie woordvoerder verklaarde dat de regering verbaasd is over de aankon diging die door de premier van Is raël gedaan is. dat dit land zou pro beren zekere types onderwater-wa pens van West-Duitsland te verkrij gen De woordvoerder wees er op dat de bestaande Duits-Israëlische over eenkomst over herstelbetalingen de leverantie van wapens met name uit sluit. Grondige kennis klassieken noodzakelijk voor bijbelstudie Het breed moderamen van de Gene rale Synode der Nederlands Hervorm de Kerk heeft z.lc.h schriftelijk tot de minister van onderwijs kunsten en we tenschappen gewend. Het breed mo deramen is gekant tegen het plan van de minister om voortaan houders van het diploma eindexamen b het recht te geven examens af te leggen In de faculteit der godgeleerdheid. Grondige kennis van Latijji, Grieks en Hebreeuws is nodig voor de weten schappelijke bestudering van de bij bel. Een kennis, die door het diploma b onvoldoende wordt gedekt. Voor houders van dit diploma, die theologie willen studeren, zou de propadeuse en de studie tn deze faculteit moeten worden verlengd en dat wordt onge wenst geacht door het breed modera men. garnituur; groene kinderwant; rechter bruine glacé handschoen; ring waaraan 9 sleutels, ook lips; bruine kinderschoen; paar zwarte dameshandschoenen. School-damwedsfrijden. De uitslagen der schooldamwed- stryden te Middelburg in groep I (la gere scholen) luiden: r.-k. lagere schoolhervormde school Zuidsingel 128; chr. 1. school ,,'t Zand herv. school Zuid singel 416; r.-k, lagere school chr. 1. school ,,'t Zand" 128. Rijksleerschool niet opgekomen. De tientallen van de r.-k. lagere school en van de herv. 1. school Zuid- singel gaan over naar de finale, die op 31 décember wordt gespeeld. Examen De heer W. J. Goedhart te Middel burg slaagde voor het tweede ge deelte van het staatspraktijkdiplo- ma boekhouden. VLISSINGEN Aanbesteding Vrijdagmorgen werden op het stad huis in Vlissingen aanbesteed de lood- en zinkwerken en het verf- werk voor de gemeente Viissingén. Uitslag lood- en zinkwerken: fa. H. Sanstra, Vlissingen, 1510, gebr. J. en P. Castélerin, Vlissingen 2575. Verfwerk: N.V. Rotterdamsche Zandstraal en Schildersbedrijf, Vlis singen, 10.664, schildersbedrijf De Jonge en Van Wijk, Souburg, 11.736, fa. Luitwieler, Vlissingen, 14.200, fa. De Hamer, Vlissingen -i 'Jw, xa. 158.000. Examens. Voor het surnumerairsexamen aan de rijksbelastingacademie te Rotter dam slaagde de heer W. T. van Vee- ren te Vlissingen. KOUDEKERKE Uitvoeringen „Lammerenburg" Dezer dagen gaf de V.C.B. „Lamme renburg" te Koudekerke een drietal feestavonden, de eerste begin decem ber voor haar leden, de tweede voor het Ko.udekerkse publiek, beide in het Gemeentelijk Verenigingsgebouw te Koudekerke en de derde avond vorige week te Biggekerke in de zaal van de heer Simpelaar. Tijdens deze avonden werd opgevoerd de vrolijke klucht „De verkochte bruid" Het waren geslaagde uitvoeringen, waarop men met tevredenheid kan terugzien. WESTKAPELLE Notaris P. Loeff bood schilderij aan. In tegenwoordigheid van burge meester mr. M. Tydeman, wethouder W. Gabriëlse Azn. en enkele raads leden reikte notaris, mr. P. Loeff te Westkapelle de tweehondervijftigste toewijzingsacte uit. Het betrof hier het pand Zuidstraat 104 van de heer J. Lous. Het was de laatste acte, die door notaris Loeff werd uitgereikt. Daar de heer Loeff zich uit het no tarisambt terugtrekt, geschiedde de ze uitreiking enigszins officieel. Bur gemeester Tydeman noemde nota ris Loeff de „Westkapelse notaris" en dankte hem voor hetgeen hij al tijd voor de gemeente heeft ge daan. De heer Loeff haalde enkele herinneringen op uit de geschiedenis van zijn familie, die sinds 1809 no tarissen heeft gekend. De notaris bood hierna een schilderij aan voor stellende „de stad Westkapelle". DOMBURG Gymnastiekvereniging vierde jubileum. Te Domburg werd het 20-jarig be staan van de gymnastiekvereniging Domburg in tegenwoordigheid van tal van genodigden en belangstellen den gevierd in de zaal „Tramzicht". De voorzitter, de heer P. v. d. Vel de, dankte in zijn openingswoord voor alle steun en medewerking, welke de vereniging in de afgelopen 20 jaar mocht ontvangen. Speciaal richtte hij zich tot het lid L. van Rotten, die 10 jaar de functie van penningmeester vervulde. Namens de leden werd deze jubilaris een ca deau aangeboden. Vervolgens werd de heer Van de Velde, die 20 jaar als technisch leider optrad, gehuldigd. Hij mocht uit handen van de pen ningmeester een fraaie lamp in ont vangst nemen. Ook de leidsters mej. J. van de Welle en A. Gillese werden met enkele geschenkeA dank ge bracht voor hun Werk ten dienste van de vereniging. Waarnemend bur gemeester, wethouder A. Passenier, prees het goede en nuttige werk dat de vereniging speciaal voor de jeugd verricht en betrok in zijn huldiging ook de bijzondere prestatie van de heer v. d. Velde, die 20 jaar lang op zo bijzondere wijze leiding gaf aan de oefeningen en uitvoeringen. Hierna werden de 17 nummers van het programma zeer vlot afgewerkt. Het gulle applaus was volkomen ver diend. Ook dc komische nummers werden op prijs gesteld. De verlo ting in de pauze was eveneens een succes. Enkele bloemstukken van be schermvrouwe en zusterverenigingen sierden het podium. GRIJPSKERKE Collecten. De in Grijpskerke gehouden collecte ten bate van het. Prot. Interkerkelijk Thuisfront bracht op f 262.75; voor de Samenwerkende Kinderbescherming Organisaties „SAKOR" werd f 27.62 ingezameld. OOSTKAPELLE Raad vergadert. De ragd van Oostkapelle kom' donderdag 2 januari in openbare vergadering bijeen. Het belangrijk ste plint op de agenda is de bespre king van de brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland inzake de ge meentelijke herindeling op Wftlehe- ren. Kerstfeestvieringen In Vlissingen vierden de jeugdgroe pen van het hervormde jeugdzorg- werk het kerstfeest in de Johannes- kerk. De leiding berustte bij ds. Y. van der Schoot. De illustratie van 't kerstverhaal werd door middel van een filmstrook op de wand tussen preekstoel en kerstboom geprojec teerd. De kerstwijding van de C< J. V. F. en de C. J. M. V. te Zoute- lande werd gehouden in Middendorp. Mej. A. Sammuelse sprak over de betekenis van advent en de heer K. Wouters las een kerstverhaal voor. In St. Laurens werd het kerst feest van de Hervormde jeugdvereni gingen en de Jonge Kerk in het ge meentelijk vergaderlokaal gevierd onder leiding van ds. W. A. Kalk man. De heer H. van Langevelde vertelde een kerstverhaal. Te Grijpskerke werd in de gereformeer de kerk een interkerkelijke zang- dienst gehouden met medewerking van de zangvereniging „Halleluja". De predikanten ds. I. J. Wisse en ds. J. Vlaardingerbroek spraken een me ditatie uit. In dezelfde gemeente hield de hervormde zondagsschool „Het mosterdzaadje" kerstfeest in het dorpshuis. De heer A. Davidse en mevrouw F. Dingemanse-Poot vertelden het kerstverhaal. Te Koudekerke werd eveneens door di verse verenigingen kerstfeest ge vierd. In het gemeentelijk vereni gingsgebouw kwamen de Jonge Kerk de mannen- en vrouwenverenigingen In Dienst der Kerk bijeen onder lei ding van de heer Chr. Schipper. Ds. J. H. J. Hoffman hield een kerstme ditatie, de heer C. Don droeg ge dichten voor en de heer Schipper vertelde het kerstverhaal. In de Hervormde Kerk van Koudekerke vierden de kinderen van de zondags school kerstfeest. Het openings woord werd gesproken door de heer W. P. Rooze, voorzitter van de plaat selijke zondagsschoolvereniging. Mej. Janny de Pagter las enkele schrift gedeelten, de heer Chr. Schipper be speelde het orgel en enkele jongens speelden op de blokfluit. Ds. J. H. J. Hoffman vertelde de kerstgeschie denis en mej. Sari Brouwer een kerstverhaal. Met een groot aantal leden hield de N.C.V.B. 't Zand (Middelburg) een kerstavond. Een liturgie werd uitgevoerd en door een paar dames werd een mooi kerstverhaal gelezen en ook enkele verzen gedeclameerd. Eerder werd een kerstavond ge geven in het rusthuis „Ter Hooge" en in het rusthuis „De Griffioen". Deze beide avonden alsook de eigen kerstavond zijn zeer geslaagd te noe men. De bejaarden hebben genoten zo wel van de zang als van de kerstverhalen. Ook voor het aange boden fruit waren zij zeer dankbaar. Op alle drie de avonden gaf het zangkoor enkele nummers ten bes te". SINT-LAURENS Verkiezing ambtsdrager. Tot diaken van de Ned. herv. kerk te Sint Laurens is gekozen de heer P. Willemse. Officiële publikaties MIDDELBURG. WET AUTOVERVOER PERSONEN. Burgemeester en wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 24 december 1957 aan de gebrs. C. en P. A. Blanker te Middelburg voor 5 huurauto's vergun ning is verleend als bedoeld in artikel 46, le lid, van de Wet Autovervoer Per sonen. Middelburg, 24 december 1957. Geen bewijs, dat roken longkanker veroorzaakt Professor sir Ronald Fisher, van de universiteit te Cambridge (Ver enigde Staten) een autoriteit op het gebied van de erfelijkheidsleer, heeft tijdens een bijeenkomst van" de Ame rikaanse vereniging ter bevordering van de wetenschappen gisteren te In- diapolis verklaard, dat er geen bewijs bestaat voor de veronderstelling dat roken longkanker veroorzaakt. Waarnemingen, die in dit verband gedaan zijn „voldoen nog niet aan de eisen van het beslissende experiment. Zij houden aanduidingen in, maar geen conclusies en soms kent men aan deze waarnemingen groter be lang toe dan zij verdienen", aldus prof. Fisher. Een verband tussen het roken en longkanker wilde hij niet ontkennen, maar de werkelijke veroorzaker van longkanker is nog niet gevonden, en er zal nog zeer veel onderzoekings werk moeten worden verricht. Oud-voetballers hielden „varkensfestijn" De veteranen van de voetbalver eniging Middelburg hebben vrijdag in café-restaurant Wöhlerte Mid delburg een „folkloristisch varkens- festijn" gehouden. Een feestdat klonk als een klok. Alle oud-voetbal lers en hun dames waren hierbij ge stoken in hoerendracht. Dit „folkloristisch varhensfestijn" is eigenlijk reeds op tiveede pink sterdag j.l. begonnen. De muziek vereniging uit Wissekerke Apollo moest nodig nieuwe instrumenten hebben, maar had zoals vele ver enigingen geen geld om ze te ko pen. De muzikanten hadden echter geluk, want burgemeester J. van Halst had samen 's konings wapen rok gedragen met de leider van de Middelburgse veteranenvereniging, de heer A. Jobse sr. De zaak was snel beklonken. „We komen een partijtje voetballen tegen jullie", zei de heer Jobse en zo liepen de vete ranen op tweede pinksterdag in Wis- sekérke weer achter het bruine mon ster te rennen in de strijd tegen de plaatselijke favorieten. Het werd een feestelijke dag, die meer dan f 1000.in de kas van „Apollo" bracht. En een varken opleverde voor de heer Jobse. Deze veteraan won namelijk de eerste prijs in een verloting: een loopvarkentje van 80 ponden, gun nen jullie het beest opmesten tot kerstdag"?, vroeg de heer Jobse aan de organisatoren. Dat kon best en zo bleef het varkentje in de stal bij boer Ketelaar. Het „folkloristisch festijn" begon vrijdagmorgen om zeven uur al. Een deputatie toog naar Veere, waarheen het varken in verband met de mist reeds de vorige dag gedirigeerd was. 's Avonds werd het gedeeltelijk opgepeuzeld bij een geanimeerd di ner. De rest kregen de voetballers mee naar huis. Ieder zo een kilo of vier. Tot besluit voerde een ploeg ve teranen nog een gezellig cabaret programma op, waar tussendoor op de tonen van Jan Groenewouds band gedanst werd. ZUID-BEVELAND RAAD DRIEWEGEN Wethouder J. Moerdijk nam ontslag. In de jongste vergadering van de raad van Driewegen werd de reke ning-courant-overeenkomst met de N. •V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten ad f 8500 voor 1958 verlengd Aan de Gereformeerde Stichting voor Ker kelijk sociale arbeid werd een sub sidie van 5 cent per bij de Gerefor meerde Kerk ter plaatse aangesloten inwoner toegekend in de kosten van gezinsverzorging. Aan het gemeente- personeel werd voor het le halfjaar 1958 een looncompensatie toegekend in verband met huurverhoging. De rekening 1956 en de begroting 1958 van het burgerlijk armbestuur wer den goedgekeurd. Tot lid van het bur gerlijk armbestuur werd herbenoemd de heer P. J. Mol. Tot leden van de commissie tot wering van schoolver zuim werden herbenoemd en benoemd de heren J. P. Israël, C. de Jonge; Johs. Melio, A. Nijsse Jzn en A- P Smallegange. De straatverlichting zal worden uit gebreid met een lantaarn op het kruispunt van de weg naar Ellewouts- dijk met de Weldijk, indien de ge meente Ellewoutsdijk bereid is de helft van de hieraan verbonden kos ten te dragen. In principe werd beslo ten in de toekomst, zo nodig, ook andere kruispunten van een lantaarn te voorzien. Vastgesteld werden de eerste wijzigingen gewone dienst en de eerste wijziging van de kapitaal- dienst gemeente-begroting 1958. Daar hierdoor de begroting 1958 niet meer sluitend te maken is, werd besloten een aanvraag in te dienen tot verho ging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. De heef Moerdijk heeft bericht, dat hij per 1 januari 1958 ontslag neemt als raadslid en wethouder wegens vertrek uit de gemeente. De voorzitter memoreerde dat de heer Moerdijk van 1 augustus, 1945 af raadslid is Seweest. Hij bracht hem dank voor e wijze, waarop hij de belangen van dé gemeente heeft behartigd en voor al hetgeen hij voor de gemeente heefi gedaan. Als blijk van waardering bood hij hem, namens de gemeente, een ets van de gemeente Driewegen *aan. Walcheren ZATERDAG 28 DECEMBER. Interkerkelijk avondgeb. vlissin gen (Engelse kerk) 7.3U8; Middel burg Koorkerk) 8—8.30. Adventisten. Middelburg 10 Bijbel studie, 11 ds. de Raad; Viissingén 9.15 ds. de Raad, 10.15 bijbelstudie. ZONDAG 29 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 ds. van Woerden, 2.30 ds. Don; Ar- nemuidon 10 en 2.30 ds. de Hoedt; Biggekerke 9.30 ds. van Haarlem. 7.30 ds. Coenraad (jcugdd.); Dom burg 10 ds. v. Vliet. 3 ds. de Boer; Gapinge 2 ds. Richard; Qrypskerke 10 ds. Oosthoek, 2.30 ds. Wisse; Klc- verskerke 10 ds, Otte; Koudekerke 10 ds. Hoffman, 2.30 ds. Durkstra, Vliss. atv. 7 ds. Durkstra; 'L Zandt 10 ds. Durkstra, 10.15 jeugdk., 7 ds. Hoffman; Meliskerke 2.30 ds. van 't Hof; Middelburg Nieuwe kerk 9 ds. v. d. Linde (jeugdd.), 10.30 ds. Dijckmeestef, 7 ds. van Woerden; Engelse kerk 10 geen dienst; Koor kerk 10 geen dienst; Nieuw- en Sint Joosland 10 ds. Roscam Abbing, 2.30 ds. v. Haarlem; Oostkapelle 10 eir 2.30 ds. Richard; Ritthem 10 ds. van t Hof, 2.30 ds. de Groot; Seroosker- ke 10 en 2.30 ds. v. d. Wind: Sint Laurens 10 ds. de Boer. 2.30 ds. Kalkman: Veere 2 ds. Otte: Vlissin- fen St. Jacobskerk 10 ds. de Groot, ds. v, d. Schoot; Engelse kerk 9.30 kerk voor jongeren; Johanneskerk 9.30 ds. Kwast, 7 ds. Kloosterman; Havendorp 10 ds. v. d. Schoot; Vrou wenpolder 10 ds. Kalkman; Westka pelle 9.30 ds. Wisse. 2.30 ds. Oost hoek; Zoutelande 9.30 ds. Wagener, 7 ds. v. d. Schoot (jeugdd.) Eglise Wallonne. Middelburg 10.30 Pasteur Risseeuw. Evangelisatie op G.G. Vlissingen (WiHem III kazerne) 10 en 5 ds. Grisnigt. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Poelman; Domburg 10 ds. Streef kerk 2.30 ds. Dondorp; Gapinge 9.30 leesdicnst. 2 drs. Verschoor; Gryps- kerke 10 cn 2.30 drs. Vlaardinger broek: Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. van Hcesen; Meliskerke 9.30 cn 2 30 drs. Elshart; Middelburg ds Coiivcc, 5 drs. Vlaardingerbroek; Noorderket'k 0.30 ds. Couvée, 5 ds. v. Til: Lutherse kerk 7.15 ds. de Boer; Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. v. d. Wal; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. de Groot; Serooskerke 10 en 2.30 ds. Stoffels: St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 10 lèesd., 2.30 ds. v. Til; Vlissingen 9.30 en 5 drs. Ver schoor; Vrouwenpolder 10 en 2.30 ds. Brederveld; Westkapelle 10 ds. Don- dorp, 2.30 ds. Streefkerk. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30. 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30. 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2.30 en 7 leesd.; Middelburg 9.30, 2 en 6.30 leesd.; Oostkapelle 10 en 2.30 leesdf.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; RAAD ZUIDZANDE Financiële medewerking voor waterleiding aansluitingen. Tijdens de jongste vergadering heeft de gemeenteraad van Zuldzan- de unaniem als zijn oordeel uit, dat het wegvak Zuidzande:Oostburg zeer gevaarlijk en slecht Is, en daarom dringend verbetering behoeft. Ij it deze weg, die in het midden bol cn aan de zijkanten hol is, heeft men zelfs al op geregelde afstanden stenen gehaald om nog enige af watering te verkrijgen. Burge meester en wethouders zullen hier over contact opnemen met het ge meentebestuur van Oostbürg, tenein de gezamenlijk het nodige te doen om in de feitelijke onhoudbare toe stand, de nodige verbeteringen te verkrijgen. Bij de aanvang van de vergade ring gaf de voorzitter burgemeester H. P. Everwijn een uitvoerige blik op het afgelopen jaar. Spreker zelde dat de Deltawet «wel als de belang rijkste wet kon worden beschouwd, die het Staatsblad bereikte, welke wet voor de provincie Zeeland grote gevolgen zal hebben. Ook Zeeuwsch- Vlaanderen is daarbij betrokken, al is het dan voorlopig alleen, maar met betrekking tot de vraag wie de grote lasten van de dijk-verzwaring zal hebben te betalen, een kwestie die de streek ernstig zal moeten bekij ken. De burgemeester zeide het te be treuren dat de uit deze wet voort vloeiende verkeers-mogelijkheden eigenlijk bij Vlissingen ophoudt. Voor wat betreft de eigen ge meente zeide de burgemeester dat de financiële toestand zorgen baart om dat de verplichte uitgaven dermate zijn gestegen dat de normale inkom sten niet toereikend meer zijn om deze uitgaven te dekken. Wanneer Zuidzande niet een zich zelf aftakelende gemeente wil wor den en een zo hoog en redeliik mo gelijke verzorgingspeil handhaven, dan is een verhoogde financiële uit kering van het Rijk dringend nood zakelijk. Spreker bracht verder on der het oog het teruglopen van het inwoner-tal, waarbij de werkgele genheid een grote rol speelt. De steeds meer mechaniserende land bouw veroorzaakt een seizoen werkloosheid onder de landarbeiders, die daardoor genoodzaakt worden naar andere werkgelegenheid te zoe ken en als gevolg daarvan dikwijls uit de streek moeten wegtrekken, in Waar zijn onze schepen? Aagtekerk 25 te A'dam Abbekerk 25 te R'dam Xlphard 25 te R'dam Aagtedijk 26 te Aden Aldabi 27 te Rlo de Janeiro Algenib 25 te Aden n Port Said Alhena 27 te Antwerpen Alkald 27 te Rlo de Janeiro Alnati 26 v. Rlo de Janeiro n. Ilheos Amerskerk 27 te Kaapstad Arendskerk Pass. 25 Guardaful n. Fremantle Arkeldijk 26 Charleston n. Kingston Astrid Naess (t) 26 te Suez Boschkerk 24 te Rotterdam Blitar 25 te R'dam Bantam 24 Abadan n. Pt Swettenham Bengalen 24 Port Said n. G. Basrah Beninkust 27 te Luanda Cajtex Delft 24 R'dam n. Frederica Crania (t) 27 te R'dam verw. Camêrounkust pass. 26 Finisterre n. Amsterdam Eemdijk 26 te Havanna Eenhoorn 26 te Antwerpen Esso Rotterdam pass 26 Gibraltar n. Antw. Friesland 25 te Korramshar Gaasterland 24 Puerto Alegre n. Rlo Gr. Groote Beer 25 te Aden Heemskerk pass. 25 Guardaful n. Penang Ivoorkust 26 Monrovia n. Takoradl Joseph Frering 27 Las Palmas n, Monrovia Kara (t) 25 Port Said n. Thameshaven Kota Gede 26 te Napels Karimata 27 te Tandjong Prlok Loosdrecht 26 R'dam n. Londen. Louis Lantz 24 Las Palmas n. Monrovia Maasdam 26 Portauprince n. Havana Marnelloyd pass 26 Guardaful n. Port Soedan Merweiloyd 24 R'dam n. Hamburg Mijdrecht pass. 24 Gibraltar n. Houston Meerkerk 27 te Durban Pendreeht (t) 27 te istanboel Schie 25 te Lattakla Schiedljk 24 te Philadelphia Sibajak 2G ten z. Engano eil. n Aden Sloterdijk 25 te New Vork Sliedreeht (t.) 26 Boston n. Havana. Straat Singapore 25 te Fremantle Sumatra 25 rede Belawan Vasüm 26 Port Said n, Lands End Vlvipara (t) 30-12 te Port Debouc verw. Weitevreden 25 te Qenua Wonosobo 27 te Belawan Willem Ruys 27 te Tandjong Prlok Westkapelle 9 30. 2 en 6 leesd.; Zou telande 30 en 2.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 en 3 ds, v. d. Molen; Vlissingen 9.30 leesd.; 5.30 ds. v. d. Molen. Evang. Luth. Gem. Middelburg 10.15 ds. Johannes; Vlissingen 5 ds. Johannes. Doopsgez. Gcm. Vlissingen 10 ds. de Boer. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlissin gen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Leger des Hells. Middelburg 10 Heilsamenk., 4 openl. samenk., 7.30 verlossingssamenk.; Vlissingen 10 Heilsamenk., 7.30 verlossingssamenk. G.G.N. Middelburg (cantinezaal vei ling) 9.30, 2 en 6.30 leesd. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Middelburg: mevrouw J Pel—Meilink. Rouaanse Kaai 11, tel. 2585. Vlissingen: dokter J. Vader, Badhuisstraat 106, tel. 2472. Zoutelande, Koudekerke en Westka pelle: dokter L. Sloos, Middelburgsestr. 1. Koudekerke. tel. 0 1185—231. Veere, Serooskerke en Oostkapelle: dokter G. Schep. Dorpsstraat 46. tel. 0 118»—212. Apotheek Middelburg: Hummelen, Markt 69, telefoon 2134. Apotheek Vlissingen: J. M. H. van de Sande, Badhuisstraat 22-24, tel. 2066. dit verband wees spreker er evenwel op dat het aantal werknemers in de landbouw van onder op niet wordt aangevuld, daar jongelui die de school achter de rug hebben dit be roep niet meer kiezen. Het nieuw benoemde raadslid de heer J. Risseeuw. werden de voorge schreven eden afgenomen. Naar aan leiding van een schrijven van de Commissie van Beheer van de Schoolartsendienst besloot de raad dc aanstelling van een derde school arts noodzakelijk te achten. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme verkreeg voor 1958 een subsidie van 25: de Commis sie voor Maatschappelijk Werk werd 232,75 toegezegd, terwijl de Raad ook besloot de kosten van zaalhuur voor een in deze gemeente te houden naaicursus, georganiseerd door de Commissie Huishoudelijke Voorlich ting, voor gemeente-rekening te doen komen. Het maximum krediet in rekening- courant met de Bank voor Neder landse Gemeenten werd voor 1958 bepaald op 30.000. Aan de heer P. G. van de Veldo zal een perceel grond aan de Zegveldstraat ter grootte van 264 m2 worden ver kocht. WATERLEIDING Na een uitvoerige toelichting door de voorzitter werd in prin cipe besloten tot het verlenen van financiële medewerking voor aansluiting op de waterleiding van woningen en bedrijven bui ten de kom der gemeente. Behoudens hogere goedkeuring van de daarmee gepaard gaande kosten, besloot de raad verder tot wijziging van de bestaande wijkin- deLing der gemeente en de huisnum mering. Wanneer dit besluit kan worden verwezenlijkt, zullen de be staande Midden-, Oost- en Westwijk vervallen en zal de huisnummering in de kom aan de hand van de namen van dijken, wegen en buurt schappen. In verband hiermee kende de raad aan het uiterst noordelijk gelegen deel der gemeente de naam van Buurtschap „Ter Moere" toe. Tot leden van de Commissie Woon- ruimtewet werden benoemd de leden vgn de raad, niet wethouder zijnde, terwijl de heer A. A. Beerens werd herbenoemd tot lid van de Commis sie Wering Schoolverzuim. Daar de verplichte uitgaven van de gemeente zoals die voor onder wijs en verpieegkosten voor ar me krankzinnigen de afgelopen jaren onrustbarend zijn gestegen, waardoor het niet meer mogelijk is om urgente kapitaalswerken als de bouw van een kleuter- school.e en badhuis of een gym nastieklokaal voor het lager on derwijs, aan te vatten en waar door bvendien de deelname van de gemeente in voor het platte land zo noodzakelijke gemeen schappelijke regelingen zoals exploitatie van een muziekschool, de oprichting van een b.l.o.- school en andere, niet meer mo gelijk ls, besloot de raad om een aanvraag in te dienen voor een subjectieve verhoging van het basisbedrag der algemene uitke ring uit het gemeentefonds. KERKNIEUWS EVANGELISCH LUTHERSE KERK Aangenomen naar Breda-Den Bosch- Heusden ds. H. Johannes, Vlissingen. Marktberichten E IERVEILING BARNEVELD Aanvoer 543160 stuks. Handel kalm. Notering eieren van 57 tot 60 gram 15.80 tot 16.31. eieren van 60-62 gram f 16.30 tot 16.61. eieren van 63-69 gram 16.83 tot 17.79, alles per 100 stuks. Coöperatieve Veluwse eierveiling Barneveld-Ede: Aanvoer ca. 1.100.000 stuks. Handel kalm. Notering: eieren van 54-60 gram 15.12 tot f 16.27, eieren van 60-63 gram 16.34 tot 16.78, eieren van 63-70 gram 17.91 tot 18.17, eende-eieren 64-68 gram 11.50 tot f 11.75 alles per 100 st. Prijsnotering Gelders-Overrjselse vereniging van eierhandelaren. Grote eieren 16.— tot 17.25. gewicht 62- 68 gram. Kleine eieren 15.50 tot 16.50, gewicht 55-61 gram. Eiermarkt. Aanvoer circa 1600.000 stuks. Handel redelijk Notering: eie ren van 55-59 gram 15.50 tot 16.25, kiloprijs 2.76" eieren van 59-66 gram 16,25 tot 17.75. kiloprijs 1 2.70. ETERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM 27 december. Eiernoterlngen van de Coöp. Wouwse melkinrichting Bergen op Zoom. Prijsklasse 0 23 cent: prijsklasse I 22 cent: prijsklasse II 21 cent; prijs klasse til 20 cent; prijsklasse IV 19 cent; prijsklasse V 18 cent. VEILING BERGEN OP ZOOM 27 december. Andijvie 87 Rodekool 6 10. Wittekool 4—7. Savooiekool 7—21. Kroten 6. Waspeen 12—13 Prei 14—21. Sla 13—18. Spruiten 15—1.26. Boerenkool 8— IJ. Witlof 70—1.11. Appelen: Goudreinette 94—I 02. Cox Or. Pippin, keuken 85. Jonathan, huishoud 97. VEILING V.V.Z.B. GOES 27 december. Groenten: Spruiten A I 64—65, A II 60—64. B I 38—54, afwijkend SO—34. Witlof A II 114—116, B I 109-118. Veldsla 127—133. Kropsla 8—12. Prei 24— 30. Bosselderlj 19—22. Groene savooiekool 15—18. Rodekool 7—is. Wittekool 10. Boe renkool 21. Andijvie 12. Waspeen 10. Peen 8—11. Uien i. VISMIJN VEERE 27 december. kg. exportgarnalen J.68 -4.53 72 kg bot 27—38. 1203 kg. schardijn Zondagsdienst Taxl'a Middelburg: BLANKER, tel. 2865 T. C. WALCHEREN, tel. SM»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3