PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INDONESIË HEEFT AMERIKA informeel om militaire uitrusting verzocht Rode Kruis verstrekt hulp aan evacués Schoondijke: belangrijke school in belangrijk landbouwgebied BILT 200e jaargang - no. 305 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Min lm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841: Goes, L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel 2425. adm. tel. 2094. NA ZES MAANDEN NOG GEEN ANTWOORD Een merkwaardige tegenstelling tus sen oud- ei?nieuw is de kerk van St. Thomas op sth. Avemie in New York: het toch heus niet zo kleine bedehuis zinkt in het niet tussen de gladde wanden van de twee wolken krabbers: links het „Tishman ge bouw, en rechts het Canadahuis.... INDONESIË heeft zes maanden geleden een in formeel verzoek tot Amerika gericht om wapens. De Amerikaanse regering heeft dit verzoek in stu die. De woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken Joseph Reap heeft meegedeeld, dat Indonesië verschillende soorten militaire uitrus tingsstukken wil kopen. Dergelijke verzoeken eisen overleg tussen verschillende departementen voordat een beslissing kan worden genomen, aldus Reap. Hij zei, dat de Amerikaanse ambassade te Dja karta de regering in Washington op de hoogte heeft gesteld van berichten over Indonesische plan nen aan communistische landen om wapens te vra gen. De woordvoerder wilde niet zeggen of de Amerikaanse regering bezorgd zou zijn over een dergelijke stap door Indonesië. Reap weigerde eveneens commentaar te geven toen hem werd gevraagd of de campagne tegen de Nederlanders en Nederlandse ondernemingen in Indonesië de oorzaak heeft kunnen zijn van het feit, dat de Amerikaanse regering nog geen ant woord heeft gegeven op het Indonesische verzoek om wapens. Afgevaardigden van leger zullen communistische landen bezoeken De „New York Times" schreef vrijdag van een Indonesiër vernomen te hebben, dat Indonesië niet langer op een definitief «yitwoord kan wachten en dat een afvaardiging van de strijdkrachten volgende week naar Tsjecho- Slowakije, Polen en Joego-Slavië vertrekt om aldaar te spreken over mili taire uitrusting. Volgens dit blad is het mogelijk, dat ter waarde van 200.000.000 dollar in deze landen zal worden aangekocht. De Indonesische regering is volgens Indonesische persberichten niet te vreden over het Engelse antwoord op haar protest tegen het gebruik van de marinebasis Singapore door Nederlandse schepen. Volgens deze berichten zou Enge land hebben meegedeeld geen beper king of weigering van normale facili teiten aan oorlogsschepen in een tijd van vrede te kunnen overwegen. In donesië had beweerd, dat de Neder landse oorlogsschepen de K.P.M.- schepen helpen om de Indonesische wateren te ontvluchten. In New-Delhi de hoofdstad van India, delen diplomatieke kringen mee, dat Engeland en India voort durend diplomatiek contact met elkaar houden over de toestand in Indonesië. Zij voegen daaraan toe, dat de houding van Engeland zeer voorzichtig is en dat Engeland er naar streeft Indonesië niet tegen zich in het harnas te jagen. Enge land zou graag zien, dat er spoedig een vredelievende' regeling tot stand wordt gebracht zonder dat de grote mogendheden tussenbeide zouden behoeven te komen. Joego-Slavië is bereid Indonesië te helpen. De Indonesische ambassadeur te Belgrado heeft om economische steun gevraagd. Binnenkort zullen In donesische officieren naar dit land vertrekken. Communistisch China heeft aan In donesië omvangrijke handelsaanbie dingen gedaan. Volgens .radio-Dja karta zou China bereid zijn rijst aan Indonesië te leveren en 40.000 ton rubber af te nemen. China zou ook kredieten hebben aangeboden voor de bouw van textielfabrieken. De In donesische Nationale Raad heeft tij dens een vrijdagmorgen gehouden Evacuatie Van overheidswege is de verzeke ring gegeven, dat alles gedaan zal worden om de tienduizen den Nederlanders, die uit Indonesië moeten vertrekken, zo snel mogelijk naar Nederland over te brengen. Dat laatste gebeurt thans en blijkbaar is daardoor bij het Nederlandse volk het denkbeeld ontstaan, dat het wel in orde is met deze évacués. Dat is een weliswaar begrijpelijke, maar toch tragische misvatting. Bij de eerste golf van evacués zullen zich bijna tien 'duizend Indische Neder landers bevinden, die tot de werklos zen of althans tot de niet-werkenden behoorden 'in Indonesië. Zij Ontvin gen steun via de Nederlandse consu laten of via hulporganisaties in Ne derland, maar zij gaven er tot heden de voorkeur aan in Indonesië te blij ven, omdat hun banden met dat land zo sterk waren en omdat zij vrijwel geen enkele familierelatie hadden in Nederland. Deze mensen komen thans als eer sten per schip of vliegtuig naar Nederland, waar ze geheel vreemd staan tegenover de Neder landse samenleving, tegenover het klimaat enz. Reeds speelden zich in de grote aankomsthal op Schiphol pijnlijke toneeltjes af. Kinderen in luchtige tropenkleding moeten ijlings in een dekentje gerold uit het vliegtuig worden overgebracht naar 'n Rode- Kruisstand, waar gezorgd wordt voor winterkleding. Straks zal men niet alleen voor de kleding, maar ook voor de huisvesting van deze mensen blijvend moeten zorgen. Bovendien zullen deze gezinnen aangepast moe ten worden aan de Nederlandse sa menleving en zullen de volwassenen zo snel mogelijk opgenomen moeten worden in het arbeidsproces. Dat zal aan de overheid veel geld kosten, het zal ook veel activiteit eisen van soci ale organisaties. Men is er niet met de évacuatic alleen. De nazorg zal stellig geruime tijd duren. Een Ro- I Vervolg op pag, 3) zitting de rijstsituatie besproken. Na afloop van deze vergadering deelde de vice-voorzitter mee, dat nog geen oplossing voor het probleem is ge vonden. In Djakarta werd vernomen, dat president Soekarno en oud vice-presi dent Hatta nog voor het vertrek van Soekarno naar India een ontmoeting zullen hebben. De bijeenkomst van de ze twee nationale leiders zal ook wor den bijgewoond door leden van rege ring en parlement. Volgens de berich ten zal tijdens dit onderhoud worden gezocht naar de meest geschikte vorm van samenwerking tussen Soe karno en Hatta. De minister van arbeid, Samjo- no, heeft meegedeeld, dat door alle diensten welke onder zijn minis terie vallen, zowel op Java als in de buitengewesten, thans hard wordt gewerkt om de gevolgen van de actie voor bevrijding van West- Irian op het gebied van de arbeid op te vangen. Deze diensten heb ben tot richtlijn gekregen dat d( produktie moet worden gehand- naafdhaafd en zo mogelijk vlotter moet lopen. TRIEST BEELD BIJ AANKOMST Vermoeide kinderen, die alleen maar met jengelen kunnen protesteren te gen de onbegrijpelijke overgang van een zonnige Indonesische wereld naar het kil mistige Nederland. Verloren kijkende volwassenen met bruine huidskleur, die er ook geen eind aan weten en de soesah van de aankomst dan ook verlaten ondergaanDét is het beeld van Schiphol, wanneer er een vliegtuig met evacuees uit Indonesië geland is. Het is een triest beeld. Groot is het aantal, dat gehuld in de kens of in een truitje met korte mou wen dan \tfel een zomerjasje uit het vliegtuig stapt. Welk aantal? Nie mand weet het. Maar onverschillig of deze mensen nu 's nachts om drie uur of 's middags o mhalf zes aankomen, het Rode Kruis staat klaar om hen op Schiphol even naar een hoek van de grote aankomsthal te leiden. In die hoek is achter enorme Rode Kruis-vlaggen een „toko" ingericht, waar zonder dat om betaling wordt gevraagd spiksplinternieuwe kleding stukken worden uitgedeeld. Geen lu xe kledingstukken. Het is een warme wollen trui en wat babykleertjes, een trainingsbroek en een paar wollen handschoenen, een wollen sjaal en een mutsje, een paar wollen kousen of een wollen deken. Sinds veertien december „draait" dit verdeelstation van het Rode Kruis reeds. Nog velen zullen moeten worden ge holpen. De Nederlandse evacué's die in Singapore tydelijk onderdak vin den, worden zo gauw als er schepen en vliegtuigen beschikbaar zyn naar Nederland doorgezonden. Drie ge charterde vliegtuigen waren gisteren gereed gemaakt om 190 geëvacueer- den van de 600, die gisteren met. de Waterman waren aangekomen naar Nederland te brengen. Het zyn meest vrouwen en kinderen. Ongeveer 600 h,;:g i M. J. Verbrugge: ....gedegen vakkennis van steeds groter belang (Foto PJL.C.)± landgenoten vertrokken gisteren met het Engelse schip Orentes. De maatregelen voor het welzijn van de Nederlanders, die tydelijk in kam pen moeten verblyven worden steeds verbeterd. Kerkelijke en andere orga nisaties hebben de handen ineenge slagen en doen hun best om het ver blijf van de geëvacueerden zo goed mogelijk te doen zyn. Amerikaans leger herziet redenen voor ontslag. Van ongeveer 30 procent der offi cieren en soldaten, die van 1948 tot 1955 uit het Amerikaanse leger ver wijderd werden, zal het ontslag „eer vol" gemaakt worden- Op het ogen blik worden de redenen van de ver wijdering herzien. De meestcn wer den verwijderd, omdat zij lid waren geweest van de communisten of een andere subversieve organisatie voor dat zij bij het leger kwamen. Voor ongeveer 30 procent bestond de reden tot ontslag in het feit, dat zij communisten in de familie of in hun kennissenkring hadden. Door hun verwijdering zondermeer uit het le ger hadden velen moeite om in de burgermaatschappij weer aan de slag te komen. Om dit gevolg weg te ne men wordt hun nu alsnog „eervol" ontslag .verleend. Prinsessen Irene en Margriet naar wintersport De prinsessen Irene en Margriet zijn per K.L.M.-lijntoestel voor een wintersportvakantie van Schiphol naar Lech (Oostenrijk) vertrokken. Belangrijke gift van Prinses Beatrix Prinses Beatrix heeft door storting op giro 777 van 't Nederlandse Rode Kruis aan de actie ten bate van Ne derlanders, die als gevolg van de ge beurtenissen in Indonesië in hoge ma te hulp nodig hebben, een belangrij ke gift geschonken. Deze actie wordt gevoerd door het Rode Kruis in over leg en samenwerking met het comi té, kerkelyk en particulier initiatief ten bate van gerepatrieërden uit In donesië. N.A.M. produceert 1% mil joen ton aardolie van eigen bodem De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij deelt mede, dat op 27 decem ber haar produktie in 1957 de 1,5 mil joen kg. ton hgeft bereikt. De jaar- produktie over 1956 bedroeg circa 1,1 miljoen kg. ton. Met de huidige produktie dekt de N.A.M. een kwart van het binnen landse verbruik van aardolieproduk- ten, dat voor Nederland voor 1957 op 5,8 miljoen ton en voor 1958 op 6,3 miljoen ton is geschat. R.M.L.S. JUBILEERT Wellicht spoedig bouw van lokaal voor onderricht in motorenkennis Op 12 januari a.s. zal de Rijks Middelbare Landbouwschool te Schoon dijke die tot 1 september j.l. nog Rijkslandbouwwinterschool heette 15 jaar bestaan. Dat is weliswaar niet zo'n opmerkelijk jubileum en het zal zeker niet met een groot feest gevierd worden, maar opmerkelijk is wel de belangrijke functie, die de school in het leven van agrarisch wes telijk Zeeuwsch-VIaanderen en de Braakman vervult. Want hetgeen te genwoordig door de uiterst produktieve landbouw en de steeds ingewik kelder wordende maatschappij van de boeren wordt geëist, kan bepaald niet gering worden genoemd. En westelijk Zeeuwsch-VIaanderen is juist een landbouwgebied, dat deze eisen op de voet volgt! Het is overbekend, dat deze streek één van de zwaarst gemechaniseerde van ons land is. Op het punt van de trekkerbezetting staat het zelfs aan de top. Zonder chau vinisme mag worden vastgesteld, dat Zeeuwsch-VIaanderen qua opbreng sten één van de beste akkerhouwstreken van' Nederland is, een gebied met een „prima grondslag". Het spreekt voor zichzelf, dat een instituut als de Rijks Middelbare Landbouwschool te. Schoondijke in een dergelijk vooruitstrevend landbouwgebied node gemist zou kunnen worden. Een goede vakopleiding is voor de vooruitstrevende agrariër onmisbaar geworden. De landbouwwetenschap vordert gestaag en het is zaak, dat men „bij" blijft. Die naamsverandering van de school in september j.l. was om het middelbare karakter van het insti tuut goed tot uiting te laten komen. Want de school hoort thuis onder het middelbaar vakonderwijs. De inspecteur van het landbouw onderwijs, ir. G. Veenstra, schreef onlangs nog in de „Nieuwe Veld bode": „De middelbare landbouw school is dus wel in hoge mate de opleiding der intellectuele mid denklasse van de Nederlandse boerenstand". Zo is het inderdaad. De landbouw- jongeren, die tot een dergelijke school worden toegelaten, hebben eerst een lagere landbouwschool be zocht (in Schoondijke meer dan de helft van het aantal leerlingen) of hebben veelal een diploma 5-jaar h. b.s., 3-jaar h.b.s. of m.u.l.o. op zak. Het onderwijs aan middelbare land bouwscholen is er op gericht, begrip en inzicht bij te brengen, waardoor de leerlingen zelfstandig oordelende en denkende mensen worden. Er zijn 47 van dergelijke scholen in Neder land, waarvan 4 in Zeeland. Twee rijkscholen, in Schoondijke en in Goes, één r.-k. school in Hulst en één prot. chr. school in Middelburg. Het aantal vakken, waarin onderwijs wordt gegeven, is niet gering: 20. Daaronder is algemeen vormend on derwijs, zoals Nederlandse taal en wiskunde (in Schoondijke staat ook gymnastiek op het lesrooster) en ty pische landbouwschool-vakken zoals bemestingsleer, grondverbetering, plantenteelt, planteziekten, veeteelt, veevoeding, vruchtenteelt en melk- kunde. Voeg daarbij nog zaken als plantkunde, (veredelingsleer), dier kunde. natuur- en weerkunde, schei kunde, bodemkunde en grondbewer king, economie, landbouwhuishoud- kunde. bedrijfsleer en landbouw- boekhouden en vrijwel het gehele spectrum van de kennis, die men voor „modern-boeren" nodig heeft, ligt open. Vrijwel, want nog niet genoemd is de landbouwwerktuigkunde en (Vervolg op pag. 8) Minder zacht (Van onze weerkundige medewerker). De zuidwestelijke wind voerde donderdag en vrijdag 'n zach te luchtstroming naar ons land, waarin veel bewolking en hier en daar ook mist voor kwamen. Het hoge druk-ge- bied, dat voor deze luchtaan- voer zorgt, trekt zich lang zaam over Midden-Europa naar de Balkanlanden terug. Dit zal tot gevolg hebben, dat een storingsfront boven Enge land en de Noordzee gelegen, langzaam dichterbij komt. Dit front kan met wat lichte re gen of motregen in de komen de avond en nacht ons land passeren, gevolgd door een wat drogere en koudere lucht stroming, waarin zondag op klaringen worden verwacht. De temperatuur zal iets lager worden dan in de afgelopen twee dagen, toen in de middag ook in Zeeland nog ze ven graden Celsius werd ge meten. .Het is echter voor de tfjd van het jaar in een groot deel van Europa bijzonder zacht. Zelfs in Stockholm werd gisteren zeven graden Celsius gemeten, hetgeen voor decern- ber in deze stad hoog is. In Midden-Europa met name in Zuid-Duitsland en Zwitserland komt 's nachts matige vorst voor, maar verder liggen de temperaturen voor eind-decem- s ber bijna overal boven nor- maal. Illllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll KORTE PREDIKATIE NA HET KERSTFEEST. En het geschiedde toen de en gelen van hen heengevaren waren naar de hemel... Lukas 2 15 Ge kent het sprookje van Ander sen, van het meisje dat lucifers ver kocht in die koude nacht f Een daar van stak ze aan en dan zag ze heer lijke dingen. Maar het stokje was zo spoedig opgebrand en daarna was het weer donker en koud als voor heen. Zo is voor menigeen het kerst feest. Even wat anders in de kille eentonigheid van het bestaan. Even wat kerstfeeststemmingen. Op aller lei wijze is daardoor gezorgd. De radio- en televisietoestellen hebben er braaf aan meegedaan. En nu is dat alles voorbij. Ik kan me begrijpen dat er zijn die zeggen dat ze nu weer voor een jaar genoeg hebben van het kerstfeest. Er komt trou wens ook direct weer wat anders. De oudejaarsdag en de nieuwjaars morgen staan voor de deur beide met hun eigen sfeer en stemming. De herders op de velden van Bethle hem, waarvan Lukas 2 ons vertélt, hebben de gebeurtenis van hun leven meegemaakt. De heerlijkheid des he mels omstraalde hen, terwijl zij de nachtwacht hielden bij hunne kudde. Een engel zelf sprak tot hen. En dan het gezang van die grote hemelse legermacht, ter ere van God! Wij benijden de herders om deze bele venis. Het was echter maar even en dan in eens zijn die engelen er niet meer. De heerlijkheid des hemels is weg. Daar zitten dan die herders in de nuchtere werkelijkheid van de koude donkere nacht. Alles is voor hen precies hetzelfde gebleven als vóór de komst der engelen. Slechts voor enkele ogenblikken was de eentonig heid van hun bestaan verdwenen. Wanneer de engelen zijn heenge gaan, komt er het allerbelangrijkste ogenblik in het leven van de herders. Wat zullen ze dan gaan doen f Nog wat napraten hoe mooi alles toch wel geweest is? Alles is verdwenen, behalve de boodschap die zij hebben gehoord en daarom nemen zij het besluit: laten wij dan naar Bethle hem gaan om te zien hetgeen ge schied is en ons door de Here is be kend gemaakt. Nu is het kerstfeest voorbij. Al onze kleine schittering is weg. Blijft er iets van overf Niets!, tenzij wij weten van dat Wooj'd dat ons door de Here is bekend gemaakttenzij wij iets weten van Hem, die het vlees-geworden Woord van God is. Het ware geloof steunt niet op ver schijningen, zelfs niet op die van engelen, maar alleen op het Woord van God, dat ons van het Kindeke van Bethlehem gezegd is. En dit zal er ons altijd weer toe moeten bren gen te gaan tot Hem, die ook ons tot heil geboren is. H. VERWACHT. WEINIG VERANDERING Veel bewolking en later op de dag In het noorden van het land kans op eni ge regen of motregen. Matige langs de kust vr|j krachtige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 29 december. Zon ofi 8.50 onder 16.38 Maan op 12.14 onder 0.49 30 december. Zon op 8.50 onder 16.39 Maan op 12.37 onder 1.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1