ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER fje NIEUWS UIT DE KERKEN KONIJNENTENTOONSTELLING TROK VELEN NAAR OOSTBURG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 27 DECEMBER 1957 PROVINCIALE EXPOSITIE Den Hollander, Middelburg zond het fraaiste dier in De konijnen- en pluimveefokkers- vereniging „Oostburg en Omstreken" hield gedurende de kerstdagen in de bovenzaal van de „Katholieke Kring" te Oostburg een provinciale tentoon- stelling van konijnen en cavia's van de Nederlandse Konijnenfokkersbond. Een deskundige jury, bestaande uit de heren J, Boers uit Tilburg, Jac. van Kooten uit Rotterdam, B. Wermer uit Delft en P. Geeverding uit Amster dam had reeds vóór de opening de 387 ingezonden dieren beoordeeld en de prijzen toegekend. De tentoonstelling werd op de mor gen van eerste kerstdag geopend door burgemeester mr. K. Hoekzema van Oostburg, de ere-voorzitter van „Oost burg en Omstreken". De voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, de heer A. Krane uit Zuidzande, sprak een welkomstwoord. Reeds direct na de opening passèer- den veel bezoekers de controle, waar bij -vooral de belangstelling van Bel gische zijde opviel. Algemeen kampioen werd de door de heer P. J. den Hollander uit Mid delburg ingezonden Havana-ram, De eigenaar kwam in het bezit van het door de N.K.B. beschikbaar gestelde Delfts-blauw wandbord, alsmede van de wisselbeker voor het mooiste ko nijn van de tentoonstelling. Boven dien verwierf deze ram nog een be ker voor de le prijs in zijn klasse. De door Z.K.H. Prins Bernhard be schikbaar gestelde medaille voor het op één na mooiste konijn werd ge wonnen door de heer J. Dommisse uit Middelburg, met zijn zwarte Tan- ram. De heer Dommisse kwam daar mee tevens voor één jaar in het be zit van de wijlen-J. C. v. d. Boudt- wisselbeker met de daarbij behorende herinneringsmedaille. De medaille van de commissaris der koningin in Zee land werd gewonnen door de heer C. J. Mollet uit Hoofdplaat met zijn jon ge voedster uit de categorie Belgische hazen. De beker van het gemeentebestuur van Oostburg ging naar de heer K. F. van Tatenhove te Sluis met zijn We ner-voedster; de door de beide wet houders van Oostburg geschonken be ker was voor de jonge roodogige Po len-voedster van de heer M- v. d. Weel uit Middelburg. De beker van burgemeester Hoekze ma voor het hoogste aantal behaalde punten door één inzender in één ras en één kleur werd gewonnen door de heer P. J. den Hollander uit Middel burg met 40 punten. De heer J. H. Bakker uit Zierikzee zond de meeste dieren in: 28. De prijs voor de fraaiste collectie grote rassen was voor de heer J. H. Bakker uit Zierikzee, die voor de mid denrassen voor de heer P. J. den Hol lander uit Middelburg, die voor de kleine rassen «oor de heer P. J. van Hal uit Oostburg en die voor de dwergrassen voor de heer M. v. d. Weel uit Middelburg. Opening van expositie kunstkring „Het Zuiden" De voorzitter van de kunstkring „Het Zuiden", burgemeester, mr. B. Kolff van Vlissingen heeftdinsdag middag in het gymnastieklokaal van de Boned ijkeschool de jaarlijkse tentoonstelling der kring geopend. Na heel veel overleg werd besloten ook dit jaar weer een expositie te organiseren om op die manier een, twee jaar geleden begonnen, traditie voort te zetten, aldus de burgemees ter. De moeilijkheid om dit keer een geschikte zaal te vinden is heel groot geweest, maar tenslotte von den we dit lokaal, waar in ieder ge val ruimte is en voldoende licht. Bovendien is de school centraal ge legen. De burgemeester wees nog eens op de moeilijke jaren, die de kunstkring heeft doorgemaakt. Voor al direct na de oorlog was het be staan van de kring soms onzeker. De heer G. Jacobs heeft voor de in standhouding veel gedaan, maar kon dit door zijn hoge. leeftijd niet blij ven doen. Vele leden zijn toen hun eigen weg gegaan. Dat het met de kring toch nog goed gaat, bewijst deze tentoonstelling. De burgemees ter besloot zijn openingsrede met de hoop uit te spreken, dat de kring zal blijven bloeien, waaraan hij ove rigens geen ogenblik twijfelde ge zien de prestaties van het ogenblik, die hij gunstig vond .afsteken bij die van een jaar geleden. Inschrijving op schatkistpromessen. Het ministerie van financiën deelt mede, dat op vrijdag 3 januari 1958 ten kantore van de agent van het mi nisterie van financiën te Amsterdam de inschrijving zal worden openge steld op schatkistpromessen met een looptijd van respectievelijk drie, zes en negen maanden, tot een bij de toe wijzing vast te stellen bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals gebruikelijk, groot f 100.000, en wor den uitgegeven onder dagtekening van 6 januari 1958. De storting van het-verschuldigde bedrag wegens toegewezen promes sen dient te geschieden uiterlijk op 6 januari vóór 12.30 uur. Christen-democratische successen in Italië Bij de zondag gehouden verkiezin gen in de gemeenten Molfetta en Adelfia in Apulie, heeft de christen democratische partij gezegevierd. Ook de rechtse partijen boekten winst. De uiterst linkse partijen daarentegen zijn achteruitgegaan in vergelijking met de verkiezingen van december 1953. A. de Wit moet Antillen verlaten Aan de heer Adriaan De Wit, hoofd redacteur van de te Willemstad, Cura gao, verschijnende „Beurs- en Nieuwsberichten", is maandag mede gedeeld dat hij de Antillen binnen dertig dagen moet verlaten. De heer De Wit is, als bekend, door publikaties in zijn blad in conflict ge komen met de landsregering van Cu- ragao. Op grond van artikel 203 van het wetboek van strafrecht kan de heer De Wit tegen het bevel in beroep gaan bij de gouverneur. De „Beurs en Nieuwsberichten" meldt dat zijn hoofdredacteur onverwijld van deze gelegenheid gebruik zal maken. In afwachting van de beslissing van de gouverneur laat het blad commen taar achterwege. Arresten gerechtshof in moordzaak te Heer Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren arrest gewezen in de zaken tegen twee inwoners uit Maas tricht wegens moord in vereniging, gepleegd op de garagehouder M. H. J. M. te Heer en tegen twee inwo ners uit Heer wegens het opzettelijk uitlokken van moord en medepie- De arbeiders J. van G. en M. S., beiden uit Maastricht, werden ieder veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf met aftrek en terbeschikking stelling van de regering wegens moord in vereniging gepleegd op de de eist tegen deze twee verdachten, de rechtbank had de mannen veroor deeld tot vijftien jaar gevangenis straf. De procureur-generaal had evenwel bovendien onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering gevorderd. Het hof heeft de vrouw van de ga ragehouder, K. M. G. uit Maastricht veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring. De procureur-generaal bij het Hof had tegen haar bevestiging van het vonnis van de rechtbank, gevan genisstraf van vijftien jaar, gevor derd. De knecht van de geragehouder, H. J. N., uit Maastricht werd op grond van dezelfde tenlastelegging als de vrouw, opzettelijke uitlokking van moord en medepleging, veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. Ook tegen hem had de procureur-generaal bevestiging van het vonnis van de rechtbank ge vorderd: twaalf jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de re gering. f Mevrouw Ekaterina Furtseva, is be noemd tot secretaresse van het centraal comité van de Russische communistische partij. Prof. dr. J. de Zwaan overleden Op 74-jarige leeftijd is dezer dagen overleden prof. J. dè Zwaan, oud-Jid van de Eerste Kamer der Staten Ge neraal en oud-hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. de Zwaan was op zondag 14 april jl. vijftig jaar predikant. Johannes de Zwaan werd op 26 juni 1883 te Den Haag geboren. Op 14 april 1907 werd hij te Heemse (O.) in het predikambt bevestigd. Twee jaar later promoveerde hij cum laude tot doctor in de theologie. Hij heeft daarna gestaan te Oost- loorn en Baambrugge. In 1912 werd hij benoemd tot buitengewoon hoog leraar in het Grieks-Oosters chris tendom aan de rijksuniversiteit te Leiden. In 1913 werd hij benoemd tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen als opvolger van wijlen prof. dr. van Rhijn. In 1929 vertrok prof. de Zwaan naar Leiden, waar hij de uitlegging van het nieuwe testament en de oud christelijke letterkunde doceerde aan de rijksuniversiteit aldaar. Prof. de Zwaan heeft deel uitgemaakt van besturen van verscheidene verenigin gen en instellingen. Voor en tijdens de bezetting maakte hij deel uit van de algemene synodale commissie der Nederlands Hervormde Kerk. In '37 bracht de Christelijk Historische Unie hem in de Eerste Kamer, doch prof. De Zwaan heeft zich niet voor een herkiezing beschikbaar gesteld. Hij was vice-voorzitter van de Chris telijk Historische Unie en maakte ook deel uit van de hoofdredactie van het voormalige dagblad de „Neder lander". Op 22 mei 1953 trad prof. de Zwaan na meer dan veertig jaar als hoog leraar werkzaam te zijn geweest, als hoogleraar af en hield hij onder gro te belangstelling in de aula Van de universiteit te Leiden zijn afscheids college. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Warmond H. L. Boonstra te Wissekerku. Aangeno men naar Blijham G. Verschragen vic. te Borculo. Bedankt voor Rijk oord (toez.) A. W. Kranenburg te Tange-AIteveer. Benoemd tot diaconessenhuispre- dikant te Meppel ds. F. de Boer, al daar. Aangenomen de benoeming tot vi caris te Amsterdam (Willem de Zwijgerkerk gemeente a.) B. J. van Tent vicaris te Harkema-Opeinde. Beroepbaarstelling: de heer K. van Otteren, vic. woonachtig te Den Hel der is beroepbaar. GEREF. KEKKEN. Beroepen te Helpman (Gr.) J. van Leeuwen te IJmuiden. GEREF. KERKEN ART. 31. Beroepen te Schicbroek-Hillegers- berg C. J. Faber te Deventer. CHR. GEREF. KERKEN'. Beroepen te Amersfoort H. W. Eer- land te Lisse. Bedankt voor Bïezelin- ge W. van 't Spijker te Drogeham. NED. HERV. KERK. Beroepen te 's-GravenhageLoos duinen, wijkgemeente Bouwlust, (toezegging) J. C. H. Jörg te Apel doorn. GEREF. KERKEN. Beroepen te Wieringen N. H. Hei- nen kand. te Ter Aar. Aangenomen naar Sprangen W. B. van der Meulen kand. te Amster dam, die bedankte voor Bozum, Broek onder Akkerwoude en voor Oosthem. Bedankt voor Diever H. Veenstra te Veenwoudsterwal. Ds. L. Rienalda te Borne, die het beroep naar Bandoeng aannam ont ving thans van de kerkeraad aldaar bericht dat deze hem gezien de si tuatie in Indonesië van zijn gegeven woord ontslaat. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Zaandam D. Henstra te Oud-Beierland. REMOXSTR. BROEDERSCHAP. Beroepen te Rotterdam mej. da. G. S. Westerouen van Meeteren te Vlaardingen die dit beroep ook aan- GEREF. GEMEENTEN. Broepen te Boskoop J. B. Bel te Krabbendijke die bedankte voor Wolfaartsdijk. Maandagmiddag heeft de koninklijke familie met het personeel en hun ge zinnen in de garage van de koninklij ke marechaussee bij paleis Soestdijk een kerstfeest gevierd. Onder: v.l.n.r. H.M. de koningin, Z.K.H. prins Bern- hard en H.K. K.K. H.H. de prinses sen Beatrix, Irene en Margriet tij dens het kerstspel waarin H.K.H. prinses Marijke meespeelde. Boven: na afloop van de kerstviering deel den de vorstin en de prinsessen broodjes en chocolademelk uit. Botsing te Zierikzee Donderdagmiddag omstreeks kwart voor drie ontstond op de provinciale weg te Zierikzee ter hoogte van de Grachtweg een botsing tussen twee personenauto's. De bestuurder van één der wagens, de heer A. T. uit Zierikzee, kreeg een shock en ver wondingen aan de borst. Hij werd in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee opgenomen. De bestuur der van de andere auto, de heer W. de V., uit Burgh Sluis kreeg een lichte hersenschudding. Van de zes passagiers uit de wagen van de heer De V., kregen drie personen lichte verwondingen. De heer T. kwam uit de Nobelpoort en wilde afslaan in de richting Renesse. De heer De V. wil de met zijn auto vanaf de provincia le weg de Grachtweg oprijden. Beide voertuigen raakten bij vrij grote snelheid in botsing en werden zwaar beschadigd. Secretaris A.M.V.J.-centrum De heer W. J. Koole, theologisch kandidaat en leider van het culturele werk van de A.M.V.J. te Amsterdam, vroeger te Middelburg, is benoemd tot algemeen secretaris van het nieu we centrum, dat de nationale organi satie van de A.M.V.J. thans in Ge leen bouwt. Het betreft hier een nieuw Protestants Centrum voor on gehuwde beambten uit het Zuid limburgse industriecentrum. „Het Ned. Trekpaard" houdt vergadering te Goe« De afdeling Zeeland der Konink lijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" houdt op dinsdag 28 jan. 1958 haar algemene vergadering in „De Prins van Oranje" te Goes. Dr. G. Grootenhuis zal tijdens deze ver gadering een causerie houden over het onderwerp: „De mogelijkheid om onvruchtbaarheid, abortus en veu- lenziekten te bestrijden door fok- technisclie maatregelen. Voor de algemene kringvergade ringen zijn de volgende data vastge steld: 2 januari Kortgene Kring Noord-Beveland; 2 januari Middel burg kring Walcheren; 3 januari Axel kring Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren; 4 januari Tholen kring Tholen; 4 januari St.-Philipsland kring St.- Philipsland; 7 januari Goes kring Z.- Beveland; 8 januari Oostburg kring West Zeeuwsch-Vlaanderen; 9 jan. Zierikzee kring Schouwen-Duiveland. Uit de rekening van de afdeling Zeeland over 1957 blijkt, dat het be drag aan inkomsten en uitgaven over dat jaar 11.893,82 beloopt. Er Is een batig saldo van 495,42. Aan reser ves Is er thans een bedrag van 38.097,27. De ontwerp-begroting voor 1958 vermeldt aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 13.400. Boottocht chronische zieken van 14 tot en met 19 april De boottocht voor Zeeuwse chroni sche invalide patiënten, uitgaande van het Zeeuwse Rode Kruis, zal In 1958 vroeg in het jaar geschieden, namelijk van 14 t.m. 19 april. Om trent het reisschema is momenteel nog niets hekend doch de in- en uit- schepingsplaatsen zullen vermoede lijk gelijk zijn aan die van de voor gaande twee jaren, resp. Terneuzen, Vlake, Zijpe en Zijpe en Vlake. In de loop van januari 1958 zullen alle huisartsen en wijkverpleegsters in Zeeland door het kringsecretariaat worden aangeschreven om opgaven van een zeventig-tal patiënten, dat daarvoor in aanmerking komt. De regeringsleiders van de NAVO-landen z(jn weer naar hun landen teruggekeerd, na dat z(j in Parijs over de belangen van de NAVO hadden gecoulereerd. De „Washing ton Post" is niet geheel tevreden over het resultaat. De lengte van het communique is een van de tekenen van het gebrek aan besluitvaardigheid In deze conferentie. Als er een krachtig en heslist resultaat was be reikt, had men dit vermoedelijk onder drie, vier of hoogstens zes punten kunnen for muleren. De drieduizend woorden van het communique zyn meer een schildering van verwachtingen en wensen dan een leiddraad. Het blad klaagt erover, dat het westen nu in de positie gelaten is om aarzelend en niet van ganser harte te antwoorden op het veelomvattende initiatief van Moskou. Wat op de conferentie ontbrak, was de ma gie van een machtig denkbeeld. „The New York World Telegram" waar schuwde om het optimisme vau Eisenhower over de uitwerking van de conferentie niet te delen. Het blad acht, dat vrede beter kan worden behouden wanneei duidelijk het machtsevenwicht is hersteld. Het blad kri tiseerde de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, voor zyn houding. „The New York Herald Tribune" vindt het succes daarentegen veel groter dan men had durven hopen. Het verheugt zich erover dat met ieders mening reke ning is gehouden. Ook „The New York Times" is tevreden. De Londense pers is over het algemeen van oordeel, dat het succes van de conferentie niet volledig is, maar dat zy erg nuttig is geweest. De deur voor overleg met Rus land is geopend en de Amerikanen hebben ingezien, dat hun positie een andere is dan van Europa. „The Financial Times" vindt het jammer, dat de instemming van Amerika met een niepwe benalering van de Sow jet-unie door de Europese landen moest worden afge dwongen. „Dat ontnam er veel waarde aan". Het Franse blad „Paris Journal" schrijft de NAVO-vergadering een gebrek aan ver beeldingskracht loe. Er Is geen nieuwe weg uit de impasse gevonden, ontstaan door de bewapeningswedloop. Het blad juicht het toe, dat Europa in een groter verband voor het eerst zelfstandig- heeft gehandeld. Het links georiënteerde „Combat" schrijft, dat Amerika en Europa elk een half succes hebben geboekt. Amerika, gebruikmakend van de omstandigheid dat Europa nog ver deeld is, heeft gedaan gekregen dat er bila terale overeenkomsten over kernwapens worden gesloten, wat dat land van een be voorrechte positie verzekert. Europa heeft tot stand gebracht, dat er contact met het oosten zal worden opgenomen. Het regeringsgezinde Westduitse blad „Ge neral Anzeiger" zegt, dat de bondsrepubliek geen reden heeft om ontevreden te zijn over het resultaat van de NAVO-conferentic tc Parijs. Een evenwicht tussen bewapening en internationale goodwill is bet resultaat van de conferentie geweest, aldus het blad, dat hieraan toevoegt, dat het nu de beurt van de Sowjet Unie is om dezelfde good will te tonen. „Die Welt" noemt de conferentie een mis lukking omdat een demonstratie van da eenheid van de NAVQ-lapden het doel van de conferentie is geweest. In Parijs is de verdeeldheid van deze landen weer duide lijk genoeg gedemonstreerd, aldus het blad. Moskou is niet gemakkelijk met woorden alleen te overtuigen, zo schreef „Combat". Rusland heeft het voorstel om de ministers van buitenlandse zaken te lat enconfereren over het outwapeningsvraagstuk van «de hand gewezen. De commentaren i^n de Franse pers op het antwoord van partysecretaris Kroesjtsjew en minister Gromyjto op de besluiten van de NAVO-topconferentie variëren van uitla tingen van de rechtse radical „l'Aurore" als „Moskou schuift de voorstellen van de NAVO opzij", „het kremlin streeft aller eerst paar een propagandaeffeet" en „de Sowjet Unie wil de zenuwenguerilla voort zetten", tot de verzekering van de commu nistische „l'Humanité", dat de vredespoli tiek van de Sowjet Unie allereerst het geluk van de mens beoogt en dat de nieuwe Rus sische voorstellen er toe zullen bijdragen, dat in Frankrijk en elders in de wereld eht verlangen naar een vreedzame regeling van de internationale geschillen zal toenemen. De „New York Times" doet op de Ame rikaanse leiders een beroep om „het pro- pagandavuur van Moskou te beantwoor den met e eneigen vredesprogram". Thans zijn er „verbeeldingskracht en leiderschap" nodig aldus het blad. Te velen in, de wereld menen, dat de Ameri kaanse politiek „bevroren is en niet in staat tot moedige vooratellen, die hoop kunnen bieden op een uitweg uit de im passe". De „New York Herald Tribune" is van oor deel. dat de redevoeringen van de Russische leiders voor de Opperste Sowjet „een extra steun geven aan de Amerikaanse houding van reserve tegenover de NAVO-«uggestie betreffende een conferentie van ministers van buitenlandse zaken". Geen enkele in» ternationale conferentie heeft kans op suc ces, als er niet tevoren via de normale di plomatieke kanalen een basasakltoord is be reikt over omvangrijke maatregelen, aldus dit blad. De Londense „Times" constateert in een commentaar op de Russische voorstellen, dat partyleider Kroesjtsjew een dergelijk gesprek of op zo groot mogelijke schaal in een speciale bijeenkomst van de algemene vergadering der Verenigde Naties of zo beperkt mogelijk in tweezijdige onder handelingen met de Verenigde Staten schijnt te willen houden. Nu de twee partij en hun standpunt bekend hebben gemaakt, is het. volgens de „Times", tijd om achter de schermen uit te zoeken wat zjj precies bedoelen De liberale „Manchester Guardian" is van mening, dat de Russen door hun snelle re actie op de topconferentie van de NAVO een psychologisch en diplomatiek voordeel hebben behaald. Het blad voegt hier aan toe, dat het niet moeilijk voor het westen moet zijn om zodanig op de Russische voor stellen te reageren, dat m enbijdraagt tot het scheppen van een basis voor onderhan delingen. Over de mogelijkheid om van West- en Oost- Duitsland, Polen en Tsjecho-Slowakjje een zone te maken, waar geen kernwapens mo gen worden opgeslagen, zegt het blad, dat het westen niet dit voorstel akkoord kan gaan, daar er geen beslissende strategische nadelen aan zyn verbonden en men de Kus sen vervolgens kan voorstellen, ook de vreemde troepen uit deze zone terug t« trekken. Het invloedrijke Engelse blad „The Eco nomist" heeft e enhoofdartikel gewijd aan de gebeurtenissen in Indonesië. Het blad noemt, „president Soekarno's plotseling verlangen naar rust te oppor tuun om overtuigend te kunnen klinken". „Hoewel dit vrijwel niet te bewijzen is zou de presidentiële vermoeidheid kunnen zyn vergroot door de betogen van de chef-staf, generaal Nasoetion. Als goed strateeg heeft de generaal er wel voor gezorgd dat weini gen op de hoogte zyn met zyn activiteit, zodat hy altyd een uitwykruimte behoudt". „Toekomstige mogelijkheden zyn zelfs nog duisterder dan feiten die reeds In het ver leden diggen. Het zou de generaal het meest gelegen komen zich te associëren met de grote, doch verdeelde massa der gematig den, om premier Djoeanda te dwingen heen te gaan. Dr. Hatta zou dan, met goedkeu ring van het parlement, een nieuwe rege ring kunnen vormen," aldus „The Econo mist". „Het gevaar bestaat echter dat generaal Nasoetion, gesteld dat hij overtuigd is vón de loyaliteit van zijn troepen, de tijd rijp acht voor een onomwonden militair bewind. Als derde mogelijkheid ten slotte kan een bondgenootschap tussen links georiënteerde nationalisten en het leger Worden genoemd"4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 4