PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Japanners bereid aan Indonesië 26 vrachtschepen te verhuren Walcherse burgemeesters niet verheugd over „kerstverrassing" DAROEL ISLAM BETROKKEN BIJ AANSLAG OP SOEKARNO KONINGIN JULIANA SPRAK GEVOELIGE KERSTREDE UIT VERWACHT. 200e jaargang - no. 304 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 dec. 1957 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1...Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlertkzee. red tel 2425. «dm. tel 1094. UITTOCHT DER NEDERLANDERS VOORTGEZET President Soekarno zal Engelse premier Macmillan ontmoeten De Japanse reders hebben donderdag besloten een vloot aan Indo nesië te charteren. De Japanse rederijvereniging is bereid 26 vracht schepen met een totaal van ongeveer 75.000 ton en drie tankschepen van de 2000 en 3000 ton-klasse aan Indonesië te verhuren. De charterperiode is op een jaar gesteld. De schepen zullen eind ja nuari aan Indonesië worden geleverd. De overeenkomst zal binnen en kele dagen in Tokio worden getekend. Dit is meegedeeld door de pre sident van de scheepvaartmaatschappij Foedji. Tegen het eind van dit jaar zullen 10.000 Nederlanders Indonesië hebben verlaten. Tijdens de kerstdagen werd de uittocht van landgenoten voortge zet. Zeshon;'. rd Nederlanders bevonden zich tijdens de kerstdagen aan boord van de Waterman, die dinsdag uit Djakarta vertrok en donderdag in Singa pore aankwam. Zij werden ondergebracht in kampen, waar reeds eerder duizend Nederlanders zijn aangekomen. Een groep van ongeveer negen honderd Nederlanders zal vrijdag met het Britse schip Orentes naar Nederland vertrekken. Dit schip is door de Nederlandse regering ge huurd. Er is een nieuw schema voor de evacuatie van Nederlanders uit In donesië opgesteld voor tien afvaar ten van Nederlandse. Engelse en Italiaanse schepen, die uit Soera- baja, Djakarta en Belawan zullen vertrekken. Volgens de diplomatie ke vertegenwoordiging heeft de In donesische regering beloofd be hulpzaam te zijn bij het uitvoeren van het opgestelde evacuatiesche ma. Mr. Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, heeft in een commentaar op de regerings verklaring in de Tweede Kamer ge zegd, dat de Indonesische regering over een volledig programma be schikt om aan alle eventualiteiten in verband met het geschil met Neder land over West-Irian het hoofd te bie den, met inbegrip van de mogelijk heid, dat de weg van onderhandelin gen volkomen gesloten zal worden. Een officiële woordvoerder heeft in New-Delhi verklaard, dat president Soekarno In deze stad op 7 januari zal arriveren. Hij zal een ontmoeting hebben met president Nehroe. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht dat Soekarno ook een bespreking zal heb ben met de Engelse premier Macmil lan, die op 8 januari in de hoofdstad van India zal arriveren. Soekarno zal ook een bezoek brengen aan Egypte, Pakistan, Ceylon, Burma, Thailand en Japan. Prijzen van Franse auto's worden hoger. Met ingang van 23 december zijn de prijzen van automobielen der Franse nationale automobielfabriek Renault met gemiddeld 4 5 procent verhoogd. Met ingang van 24 decem ber zullen de prijzen van Citroën in ongeveer dezelfde mate verhoogd worden. Ook de Peugeot- en Panhard- fabrieken denken met ingang van 1 januari haar prijzen te verhogen. Deze prijsverhogingen berusten op een regeringsbesluit betreffende het prijsniveau en houden rekening met de hogere kosten der grondstoffen als staal, alluminium, autobanden, textiel en werktuigmachines. BELANGRIJKE ARRESTATIES VERRICHT Kolonel Loebis nog voortvluchtig Mohammed Natsir, de voorzitter van de Islamietische partij Masjoemi, een neef van de chef-staf, generaal- majoor Nasoetion, en nog 58 andere personen zijn gearresteerd in ver band met de mislukte aanslag op sident Soekarno op 30 november werd bekend gemaakt door het hoofd van de militaire inlichtingen dienst van de generale staf, luite nant-kolonel Soekendro tijdens een in Djakarta gehouden persconferen tie. Volgens overste Soekendro zouden de extremisten, die de aanslag op de president hebben gepleegd, oolc voor nemens zijn geweest de regering om ver tg werpen, en premier Djoeandë, de overige minister van het kabinet en de chef-staf te vermoorden. An dere verdachten zijn nog voortvluch- tig- Volgens Doekendro is ook de voor malige waarnemend chef-staf van de landmacht, kolonel Zoelkifli Loebis, die sedert zijn mislukte poging tot een staatsgreep in november vorig jaar voortvluchtig is, bij dit complot betrokken^ Door degenen, die voor nemens waren de regering omver te werpen, was gebruik gemaakt van de Daroel Islam-beweging en van een aantal officieren van het leger en leden van jeugdorganisaties. Volgens liet in Singapore verschij nende blad, Oetoesan Malayoe, heb ben de Indonesische militaire au toriteiten twee functionarissen van de Maleise overzeese jeugdliga ge arresteerd in verband met de moord aanslag op president Soekarno. In het bericht, afkomstig uit Dja karta, wordt gemeld, dat Gabrieb Raoef, leider van de jeugdliga, en de secretaris van de liga, Jakob Alias, verleden vrijdag werden gearres teerd. In hun woningen werd huis zoeking verricht, maar over de ar restaties werd geen officiële medede- ling gedaan. In Singapore zijn momenteel twee kampen ingericht voor de uit Indo nesië geëvacueerde Nederlanders. Boven: de huisjes waar de vrouwen en kinderen in ondergebracht wor den. Onder: een deel van het bijbe horende tentenkamp voor de manne lijke evacués. Zoeken naar bemanning van Narva gestaakt Een woordvoerder van het Britse ministerie van luchtvaart en de ad- mirivritoit heeft woensdag mede gedeeld, dat het zoeken door sche pen en vliegtuigen naar de vermiste bemanning van het Britse schip Nar va, dat twee dagen heeft geduurd, is opgegeven. Het enige resultaat is geweest, dat een omgeslagen red dingsboot, twee boeien en wrak stukken zijn waargenomen. De Narva, die een bemanning had van 28 koppen, was op weg van Zweden naar Aberdeen. Het schip zonk zondag in een zeer ruwe zee, terwijl het zich naar het in nood verkerende Britse vrachtschip Bos- worth, dat zware slagzij maakte, be gaf. Maandagavond zijn de veertien leden van de bemanning van de Bos- worth, die hun schip verlaten had den, in Aberdeen aan land gezet. Op avond voor Kerstmis ouders geslagen en gewurgd De 24-jarige Jean S. uit het vlak bij de Nederlandse grens gelegen Bel gisch-Limburgse plaatsje Ternaaien heeft op de avond voor Kerstmis zijn heide ouders vermoord. Hij sloeg zijn 71-jarige vader, toen deze zich alleen in de keuken van zijn boerderij be vond, een paar maal met een stuk ijzer op het hoofd en wurgde hem daarna met een touw. Op het erf van de boerderij wachtte hij daarna zijn 57-jarige moeder, die boodschappen was gaan doen, op. Ook haar sloeg hij met het stuk ijzer neer, waarna hij haar met het touw wurg de. Het stuk ijzer gooide hij na zijn daad in een put. Daarna ging hij met een meisje, vermoedelijk een Neder lands-Limburgse, naar de nachtmis in Luik. Toen hij van de mis was terug gekeerd ging hij zichzelf aangeven bij de rijkswacht te Kanne. Men twijfelt aan de geestvermo gens van de jongen. Vermoed wordt dat hij zich meester hoeft willen maken van een bedrag van ongeveer 40.000 Belgische franken, dat zijn ouders kort geleden van een verze keringsmaatschappij hebben ontvan gen. Dertien koeien in schuur verbrand Bij een brand in een landbouw- schuur te Callantsoog zijn tijdens de eerste kerstdag 13 koeien om het le ven gekomen. De brand is waarschijn lijk ontstaan door kortsluiting op de strozolder boven de koeien. De bewo ners van het huis, waarbij de schuur hoorde, hebben het vuur pas opge merkt toen de vlammen al door het dak sloegen. De schade wordt door verzekering gedekt. VOOR ONZE OGEN SPEELT ZICH 'N TRAGEDIE AF Hare Majesteit de Koningin heeft op eerste kerstdag een kerstrede uit gesproken, waarin zij ieder aanspoorde tot naastenliefde. „Het gaat niet alleen om zelfbehoud het behoud van ons sterfelijke ik en zelfs niet alleen om de toekomst van onze eigen kinderen het gaat om hef belangrijkste, om de naasten en om de toekomst van ook zijn kinderen. Of heel eenvoudig gezegd om een goede samenleving op onze aarde". tevens dankbaar voor wat anderen voor ons doen". De koningin stelde vervolgens vast, dat er in Europa een verhoogde sa menwerking in het vooruitzicht is ge komen. „Deze voorspelt nieuwe mo gelijkheden voor ons aller toekomst in dit oude werelddeel". „Ook was het afgelopen jaar", zo vervolgde de koningin, „cr een waarin haast iedereen verbijsterd werd door de verschrikkelijke mogelijkheden, die de techniek ons biedt. Deze zyn in de handen der mensen gelegd en de gro te vraag daarby is steeds weer: in wel ke handen en wat die daarmee doen". „Het gaat om een goede samenleving" In het begin van de rede zei de ko ningin: „Ons allen vervult de zorg om het lot van de Nederlanders, die zich nu genoopt zien in ballingschap te trekken uit het land. dat zij veelal op recht toegewijd wilden dienen Een tragedie speelt zich voor onze ogen af en wij verwonderen er ons over. dat dit nog gebeuren kan in een tijd, waar in juist velerlei impulsen en gedach ten zich baan breken, die een recht vaardiger en betere toekomst voor allen wil verwezenlijken". „Ons volk hoeft in minder dan twintig jaren uitersten van ramp en voorspoed beleefd en heeft geleerd te aanvaarden en in zekere mate zich boven dit alles te verheffen. Steeds vertoont het een grote saamhorigheid in nood. Zo zullen wij ook nu de handen uit de mouwen steken en trachten alles mogelijk te maken wat nodig is. om de situatie samen het hoofd te bieden, ook al valt het ons nu moeilijker dan het dat vorige ja ren zou hebben gedaan. Wy zijn Ministerpresident dr. W. Drees is dinsdagochtend op het ministerie van algemene zaken in Den Haag gehul digd in verband met zijn 12jarig ambtsjubileum. Op de foto: de secre taris-generaal van algemene zaken, mr. C. L. W. Fock, die de premier complimenteerde met het jubileum. Bijzonder kerstfeest op Schiermonnikoog Het eiland Schiermonnikoog, heeft op een bijzondere wtjze kerstmis ge vierd. De avond voor eerste kerst dag is een kerstdienst gehou den in de Nederlands Hervormde Kerk, waaraan medewerkten de pas toor van dc Rooms-Katholieke Kerk, de predikant van de Gereformeerde Kerk, de predikant van de Hervorm de Kerk, het, Christelijk gemengd koor, liet Vrijzinnig Dameskoor en een solist. De lcerk was tot de laat ste plaats bezet. Onder de kerkgangers waren ver schillende zeelieden die met Kerstmis thuis waren en verscheidene badgas ten, die de kerstdagen in hun zo merhuisje doorbrachten. Op de eerste kerstdag des morgens om half zeven, toen de meeste eilan ders nog in diepe rust waren, werden zij gewekt door het plaatselijke fan farekorps. dat, op verschillende plaat sen in het dorp kerstliederen speel de. In de middag trok het christelijk gemengd koor door het dorp en zong op vele plaatsen kerstliederen, DE GRENSWIJZIGINGSPLANNEN VAN MINISTER STRUYCKEN De nieuwste grenswyzigingsplannen van minister Struycken, die de Wal cherse gemeentebesturen aan de vooravond van Kerstmis toegezonden kregen, zyn begrypelyk door het merendeel nu niet bepaald als een prettige kerstverrassing ontvangen. Het. was algemeen bekend, dat er op het punt van samenvoeging van gemeenten iets in de lucht hing, maar toch kwamen maandagavond de expresse-brieven van Ged. Staten, waarin de voofstellen van de minister werden uiteengezet, nog onverwacht. De Walcherse burgemeesters, die wij telefonisch naar hun mening over deze plannen vroegen, konden daarom slechts zeer voorlopige en per soonlijke indrukken weergeven. Reacties, welke evenwel in meerderheid niet enthousiast waren. Immers: bij verwerkelijking van de plannen zullen negen of tien gemeenten haar zelfstandigheid verliezen! Voordat het zover is, moet echter nog een vrij lange procedure worden ge volgd. Zoals men weet, zal minister Struycken midden januari naar Wal cheren komen om een „hearing" te houden. Alle gemeenteraden, die vóór die tijd hebben vergaderd voor Vlissingen is dit reeds bepaald op 13 januari a.s. zullen dan aan de mi nister hun oordeel kenbaar kunnen maken. Hierna zal de bewindsman waarschijnlijk definitief zijn stand punt bepalen en mogelijk aan Ged. Staten van Zeeland verzoeken een ontwerp-regellng te maken. Dit ontwerp zal dan alles vol gens het bepaalde in de Gemeente wet weer aan de betrokken ge meentebesturen worden toegezon den, die dan opnieuw adviezen baar kunnen maken. Ook Ged. Staten houden nog een „hearing". Is dit alles gebeurd, dan gaat het ontwerp met advies naar de mi nister, waarna het wetsontwerp de gebruikelijke weg in de kamers volgt. „Een kerstverrassing ziet er anders uit", vond burgemeester A. H. S. Ste- merding van Oost- en West-Souburg, welke gemeente volgens de plannen bij Vlissingen zal worden gevoegd. „Maar de pap wordt niet zo heet ge- feten als zij wordt opgediend", voeg- e hy eraan toe. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlis singen had uiteraard met voldoening van de plannen kennis genomen. „Het voorgestelde zal zeker aan de ver langens van de raad voldoen. Alleen het Zuid-Sloe waarover nog geen uit spraak wordt gedaan, zal zeker mede „De. structuur van een uitgesproken agrarische gemeente en die van een industrie- en havenstad als Vlissingen verdragen zich erg moeilijk", is het oordeel van burgemeester P. Daniëlse, van Ritthem, die voor zijn plattelands bevolking met een hechte onderlinge gemeenschapszin toch wel grote be zwaren ziet. wanneer zij opgenomen zou worden in een veel grotere en sterk afwijkende gemeenschap. Burgemeester P. Dregmans van Kou- dekerke en Biggekerke: „Heel wat radicaler dan het plan '56. maar in ieder geval consequent. Er wordt nu een bepaald systeem gevolgd, in te genstelling tot het vorige plan, dat niet geheel van willekeur vrij te plei ten was. Overigens: Er worden veel mogelijkheden genoemd en alles is nog zo vaag...". Tot zover burgemeester Dregmans. „Er wordt over het hoofd gezien dat zonder meer wordt verwoest, wat historisch gegroeid is. Laten ze het bestuur eenvoudiger maken, dan zal blyken, dat ook een klei nere gemeenschap reden van be staan bljjft houden", zo is de visie van burgemeester D. Kodde van Zoutelande, wiens gemeente met Koudekerke en Biggekerke zou worden gecombineerd. Bij een eventuele opheffing van Sint Laurens zijn de plannen voor Middel burg aanvaardbaar, hetgeen ook geldt voor de uitbreiding met een be perkt gebied van Koudekerke, te we ten „Ter Hooge" met omgeving. Dit vertelde ons waarnemend burgemees ter A. J. Bevenpas, die er aan toe voegde dat de raad zich destijds bij de bespreking van de voorstellen van G.S. reeds op een dergelijk standpunt gesteld heeft. AFWIJZEND! Sint Laurens evenwel neemt een zeer afwijzend standpunt in tegen de grenswijziging, aldus deelde burgemeester W. Baas mee. De minister wil de mogelijkheid van samenvoeging van Sint Laurens (dorp). Seröoskerke. Grijpskerke, Aagtekerke en Meliskerke plus Gapinge of een combinatie van Se- rooskerke en Sint Laurens (dorp) met Vrouwenpolder (Gapinge in begrepen). Burgemeester Baas vond de wijziging onredelijk, om dat zonder motivering de gemeen schap uit elkaar gerukt wordt. Vermoedelijk omstreeks 10 janu ari van het volgend jaar zal de raad zijn oordeel over de plannen van de minister uitspreken. De burgemeester van Nieuw- en Sint Joosland, mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijek, noemde de mogelijkheid om zijn gemeente en Arnemuiden sa men te voegen, evenmin een prettige kerstverrassing. Groter was de ver bazing van mr. Van Randwijek, om dat er in de plannen van Ged. Staten nooit sprake is geweest van deze sa menvoeging. Bovendien hebben beide gemeenten geheel andere belangen.' Wanneer de raad zal vergaderen, kon de burgemeester nog niet vertellen. Minder somber was de stemming ter (Vervolg op pagi 2) Japan wijst 852 buitenlanders uit. De Japanse autoriteiten hebben be sloten 852 buitenlanders, onder wie 686 Chinezen, 66 Amerikanen, 5 Ca nadezen en 3 Italianen uit te wijzen. Het merendeel van de uitgewezenen heeft de wetten op verdovende mid delen, deviezen of de invoer van auto's overtreden. Afro-Aziatisch overleg te Cairo begonnen De grootste AFRO-Aziatische sa menkomst sedert Bandoeng, is don derdag te Cairo gestart met vergui zing van het imperialisme, het kolo nialisme en de NAVO en met oproe pen voor beëindiging van de kern proeven en de wapenwedloop. Tenminste 325 gedelegeerden uit 35 naties woonden de openingszitting in de vergaderzaal van de universiteit van Cairo bij. Deze conferentie wordt door de organisatoren, het AFRO-Azia- tisch solidariteitscomitè, „de opvol ger van Bandoeng" genoemd, doch an ders dan de conferentie van Ban doeng, is deze van Cairo strikt onoffi cieel en vol met communisten en pro- linksen. Op de openingszitting werd door mevrouw Rameshwan Nehroe de zus ter van de premier van India, een aan- van op het westen gedaan wegens „het duidelijk plan van inmenging in onze zaken" en op de Parijse NAVO-confe- rentie, als zijnde „vol gevaar en het communiqué een beangstigend docu ment". NEVELIG WEER. Veranderlijke bewolking en plaatse lijk mist. Matige, langs de Wadden- kust af en toe vrij krachtige zuidwes telijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZON EN SLAAN 28 december. Zon op 8.50. onder 18.37 Maan op 11.53 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 1