Zij werken tijdens het kerstfeest. DE ORGANIST: het drukste etmaal DRUKTE VAN DE PREDIKANTEN MOET MEN NIET OVERDRIJVEN ersldngen bieden de her bifyondera mogelijkheden r Kmlmis, .10 m hoog lussen vier kale muren LOODS Spanjer: ook aan boord kerstsfeer J Spitsuur-drukte voor cIvAiiffcwrs DINSDAG 24 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT II Die drukte van de predikanten in de kersttijd moet men niet over drijven... zo zei ds. H. W. Buinink uit Noordgouwe, toen wij dezer dagen een praatje met hem maakten. „Inderdaad", zo vervolgde hij, „niet zonder reden heeft men deze periode wel aangeduid als een „tiendaagse veldtocht." Van de laatste advent tot en met nieuwjaar heb ik bijvoorbeeld acht preekdiensten. Maar het zou verkeerd zijn, te zeggen dat de dominee in de kersttijd meer werk verzet dan anders. Een predikant die weet, hoe belangrijk tegenwoordig 't huisbezoek is, maakt ook in andere weken niet zelden zeventig werkuren. In de kerst tijd werkt hij niet veel langer, ook wanneer men de meer of minder zware „worsteling met de preek" in^erekent. Het is immers zo, dat ander werk zoals het huisbezoek dan noodgedwongen wat op de achtergrond komt. Met kerst is er een andere indeling, niet eèn uit breiding van de werktijd. Niet alleen moet er in deze perio de veel worden gepreekt. Vooral in een dorp is het vaak ook de domi nee, die kerstverhalen vertelt bij de kerstfeestvieringen van allerlei ver enigingen en clubs. Ds Buinink is ervan overtuigd, dat deze kerst feestvieringen van groot belang zijn. Dan immers komen mensen onder het gehoor van de predikant, die ge woonlijk niet in de kerk willen of, wat ook wel voorkomt, niet durven komen. Wel vindt hij, dat men deze kerstfeesten wat meer zou kunnen „bundelen". Hun aantal is hier en daar aan de hoge kant. In Noordgouwe is het nu zover, dat de vrouwenvereniging het feest ge zamenlijk met de kring van bejaar den viert. Ook de domineesvrouw spant zich in voor deze feesten. Zij leidt in ve le gevallen enige clubs. Omdat. ds. Buinink en zijn vrouw (die piano en orgel speelt beiden in "de kerst dagen nogal eens van huis zijn, vin den zij het prettig dat domihee's schoonouders dan komen logezen. Die kunnen dan onder meer als ba bysitter optreden Het is wel een gemis, zo zegt ds. Buinink, dat er van een hui selijke kerstfeestviering in de pastorie niet veel terechtkomt. Vaak blijkt op eerste kerstavond dat nog enig voorbereidend werk voor het zondagsschoolfeest van de tweede kerstdag nodig is, of dat andere dringende organisa torische arbeid roept In Noordgouwe zal de kerstvie ring van de zondagsschool dit jaar worden opgeluisterd met een leke- spel. En ook aan de dienst in de ochtend van eerste kerstdag zullen kinderen belangrijke medewerking verlenen. Dan immers zal ziamelijk een kinderkoortje zingen. Ds. Bui nink verwacht, dat deze pretentie loze, eenstemmige zang een waar devol element in de samenkomst zal zijn. Een bijdrage ovez-igezzs, waaz- toe veel voorbereiding onder lei ding van mevrouw Buinink) nood zakelijk is geweest. Op het eind van het. gesprek zegt ds. Buinink, dat voor hezn en zijn collega's iu de tiendaagse veldtocht het probleem van de tijd niet het zwaarste weegt. Wel is het zo, dat in deze dagen een bijzondere ver antwoordelijkheid oj> de predikant rust. Hij wil en moet de Oude Bood schap immers zó brengen, dat ook degenen die anders niét in de kerk komen, erdoor gegrepeiz kunnen wordezz. Kerstznis biedt daartoe gro tere znogelijkheden dan welk azzder feest ook. Ds. Buinink vertelt een kerstverhaal Uilllilliillllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllli De kerstdagen worden vaak -j| betiteld als „een huiselijk feest bij uitstek". Maar lang M niet iedereen is in de gelegen- j| I heid, de huiselijke viering bij M kerstboom en kaarsen volledig j| 1 mee te maken. Velen zijn op A deze dagen zelfs extra druk m bezig met hun beroepsarbeid, m op de kansel, aan het stuur A van een autobus, ergens in 'n M televisietoren of waar dan ook... Onze verslaggevers zijn M erop uitgetrokken om te pra- ten met mensen die tijdens de 1| kerstdagen moeten werken. M Op deze pagina vindt men de weerslag van hun gesprekken, j Ook tijdens de kerstdagen moet de Goese t.v.-toren bezet blijven.... Voor mij, zo zegt Toine Theunis, organist van de r.-k. kerk te Vlissingen, is de Eerste Kerstdag de drukste dag van het jaar. En eigenlijk is het niet genoeg van de eerste kerst„dag" te spre ken. Eigenlijk ben ik het grootste Mannen in de weer voor ons T.V.-program VOOR DE TWEEDUIZEND televisie- bezitters in Zeeland, die tijdens „topdagen" met familieleden, vrien den en bekenden zo'n slordige 20.000 kijkers vertegenwoordigen, vormen de kerstdagen hoogtepun ten in 't overigens nog altijd schaar se t.v.-programma. Diep weggedo ken in het zachte pluche van een fautebil in een kamer, waar de kerst boom met zijn vele flakkerende kaarsen iets van de stille kerstsfeer brengt, kunnen zij een programfna zien, dat is afgestemd op deze feest dagen. Maar elders, in minder sfeervolle vertrekken, tussen vier kale muren zuilen mannen in de weer zijn om er vooz- te zorgen, dat de 20.000 kijkers in onze picv.'ncie het programma zonder atv. 'ng kunnen zien. Voor hen is er dit j r geeh kerstfeest in huiselijke kr.n;; Geen bomen en geen kaarsen, mnar de nuchtere werkelijk heid: het alledaagse routinewerk in de verschillende t.v. centra van ons land. HOOG EN DROOG Hoog boven het wijde Zeeuwse land waar zeker tijdens de kerst alles een serene rust ademt, op ongeveer 50 meter hoogte in de Goese tele visietoren zullen zich op 25 en 26 de cember twee mannen bevinden: zen der-chef C, Bellaart uit Vreeswijk en du bedieningstechnicus P. Wester uit Utrecht. De twee andere leden van het. „bedieningskwartet" bren gen deze feestdagen in huiselijke kring door, maar zij zullen tijdens de jaarwisseling paraat moeten zijn. De thans 48-jarige zender-chef Bellaart, die gehuwd is en vader van eezi jongen van 14 jaar, heeft reeds meer met dit bijltje ge hakt, want niet voor niets is Jlij 25 jaar in overheidsdienst, waar van 18 jaar bij de P.T.T. „Na tuurlijk valt liet wel even tegen als je dergelijke feestdagen ziiet in je gezin kunt doorbrengen, maar ik bezi er aazi gewend", zo vertelde de heer Bellaart ons tij dens een bezoek aan de vijftien de verdieping van dit markante bouwwerk. Hij gaf evenwel toe de laatste 10 jarezi de kerstda gen steeds thuis te hebben door gebracht, maar izi de jaren daar voor gizzg het tijdens feestdagen meer dan eens nzis! Waaruit de werkzaamheden dan zoal bestaan? In de eerste plaats moet de apparatuur worden be waakt, terwijl men voorts vele uren moet besteden on\ alles te regelen voor de uitzending. Tijdens de uit zending hebben de mannen echter niets te doen. Tenminste, als er geen storingen optreden. Zij moe ten steeds op hun post blijven, want een televisiezender is tenslotte geen vol-autoznatisch apparaat, dat zon der tussenkomst van mensen voor een perfecte werking zorgt. Het ziet er overigens naar uit, dat de heer Bellaart volgend jaar het kerstfeest binnen de vier muren van zijn woziing zal wieren, want hij zal zicli binnenkort defiziitief izz Goes vestigen. Dank zij zenderchef Bellaart ezz bedieningstechnicus Wester zal televisiekijkend Zee land hi>t N.T.S.-programma kunnen volgen Wsschien denken de vele du5zen:!i - tijdens de uitzending nog eens «v deze twee hardwerkende mannen, die straks op eenzame j hoogte, mogelijk temidden van laag I hangende wolken of traag' vallende sneeuwvlokken, het kerstfeest zul- len vieren! deel van het eerste kerst-„etmaal" in de weer En inderdaad: uit een kort gesprek blijkt, dat voor hem het kerstwerk te middernacht begint. Op dat tijdstip namelijk vangt een dienst aan in de kapel van het St.-Josephziekenhuis, en hij zorgt voor de orgelbegeleiding. Na afloop, om een uur of twee in die nacht, wordt in het ziekenhuis een feestelijk ontbijt gehouden, waaraan hij niet mag mankeren. Vroeger, in de vrijgezelletijd, bleef hij na dat ontbijt op; thuis, bij het haardvuur, las hij wat tot om vijf uur de eerste mis in de kerk begon. Hij vond het nauwelijks de moeite waard, om nog naar bed te gaan. Tegenwoordig, als vader van vijf kin deren, doet hij zijn best om toch nog een kort tukje te doen. Overigens is hij niet de enige, die 's morgens weer vroeg uit de ve ren komt. De kerk is voller dan ooit tijdens de nachtmis. Onder de aanwezigen bevinden zich mevrouw Theunis-v. d. Hemel en de kinderen, voor zover ze al mee mogen. De heer Theunis bespeelt niet alleen het orgel, maar dirigeert bovendien het koor. In afwijking van de dage lijkse gang van zaken in de r.-k. kerk. weerklinken niet alleen latijnse zan gen, maar ook Nederlandse kerstlie deren, die door de parochianen wor den meegezongen, zoals „De herder tjes lagen bij nachte", „Nu sijt welle- j come" en het „Stille Nacht". Deze liederen worden ook gezongen tijdens andere kerkdiensten op die dag. Omstreeks kwart over zeven is de nachtmis ten einde. Om negen uur zit Theunis echter alweer op de or- gelbank van de ziekenhuiskapel. En aansluitend op de dienst in die kapel, IHIIinillilllllllllllllllllllllllllllllllillllllilllllllllllllllllllllllllll»^ Voor A. J. Theunis A begint kerstwerk M te middernacht g iiiiiiiiiiii^BH|Iiiiiiiiiiii1 wordt om half elf zijn activiteit weer in de kerk gevraagd. Vroeger was er dan om drie uur weer een dienst in het ziekenhuis, maar die is nu ge schrapt. Inplaats van het ziekenhuis op te zoeken, kruipt de heer Theunis dan even onder de wol. Maar zo'n middagslaapje is toch niet het aan gewezen middel, om een hele waaknacht weer goed te maken. Vandaar, dat hij na het lof (van 7 tot 8) niet al te lang wacht met het nemen van een volledige nacht- j-ust. Tussen de bedrijven door heeft hij met zijn schoonouders en zijn gezin een feestelijke maaltijd genoten en, vooral voor de kinde ren, kerstliederen op de piano ge speeld De Tweede Kerstdag is wat indeling betreft als alle zondagen, en het is dus op die dag, dat er voor de kerkor ganist meer gelegenheid is voor een huiselijke viering. VAREN MET DE FEESTDAGEN,. *S_ TX HET GEZIN van de 43-jari- 1 ge rivierloods Tj. Spanjer in Vlissingen was men al druk bezig met het treffen van voor bereidingen voor de viering van 't Kerstfeeset in huiselijke kring. Maar de heer des huizes zal die viering hoogstens gedeeltelijk kunnen meemaken „Als je de deur uitgaat is het wel even vervelend, maar zodra je aan boord bent voel je je be trekkelijk vlug één met de men sen^ die het tenslotte helemaal slecht, treffen met zulke feest dagen", aldus de heer Spanjer. „Die mensen", dat zijn dan de bemanningsleden van de schepen van velerlei nationaliteiten, zoals die ook tijdens de kerstdagen weer de rede van Vlissingen zul len passeren, van en naar Ant werpen, maar vooral op weg naar Antwerpen. „Want ze doen alle maal hun best om tenminste nog een haven te bereiken en dat wil juist met de kerst nogal eens eni ge drukte veroorzaken." Zo komt het ook, dat de meeste leden van het loodsenkorps (rond tweederde) ter beschikking moet blijven en dat de dienst geduren de de laatste decemberdagen over drie groepen verdeeld is. Groep I is mét Kerstmis vrij, groep n met oud en nieuw en groep III is in beide gevallen in touw. De heer Spanjer behoort tot de gelukki gen, die er in ieder geval op kun nen rekeenen althans oudejaars avond in de familiekring te kun nen doorbrengen en dat is om zo te zeggen „meegenomen." Overigens toonde de heer Span jer zich tevreden over de ont wikkeling in de laatste jaren met betrekking tot 't varen tijdens de feestdagen. „Vroeger ging elk schip zonder meer naar zee omdat TJ. SPANJER ....geen drama elk uur aan de wal geld kost. De laatste jaren is er een kentering merkbaar; in Duitsland is het zelfs in vele gevallen al zó, dat een schip een dag voor Kerstmis niet meer mag uitvaren. En in de kustvaart is net zo'n beetje ge woonte geworden om de beman ning in de laatste helft van decem ber met vakantie te sturen. Derge lijke maatregelen verlichten na tuurlijk ook de taak van het Loodswezen", aldus de heer Span jer, die sinds 1938 met de bijna „gebruikelijke" onderbreking in de oorlogsjaren in dienst is van het Nederlands Loodswezen. Hij heeft dan ook al menige kerstdag aan boord doorgebracht! .aak heerst er aan boord tij- dens die dagen als het wave ii een huiselijke stemming. Er is praktisch geen schip of er is wel een kerstboom aan boord en ook op andere manieren worden kerst versieringen aangebracht. Vooral op Scandinavische schepen is de maaltijd ook royaler dan op gewo ne dagen en zo"beleef je toch ook aan boord altijd de kerstsfeer min of meer mee. Waarbij ik me dan nog altijd gelukkig prijs toch weer naar huis te kunnen terugkeren, terwijl de bemanning immers ge doemd is om het feest ver van huis en haard te vieren." In dit opzicht acht de heer Spanjer zich gelukkiger dan bij voorbeeld een buschauffeur (zie elders op deze pagina). „Die men sen moeten het voortdurend maar aanzien hoe anderen, opgewekt en in het zondags pak gestoken, kerstfeest gaan vieren." Nee, hoewel ook de heer Span jer graag thuis zou zijn, een dra ma maakt hij van het werken met Kerstmis beslist niet. „Die kerstdagen in Engeland, tijdens de oorlog, waren heel wat erger", zo besloot deze „werker niet Kerstmis" het korte ge sprek. Ziet de heer Theunis nu tegen deze dagen op, vindt hij ze niet fees telijk? Het tegendeel is waar. Aan het kerkorgel heeft hij al var- jongs af aan, als organistenzoon, zijn hart verpand. Het doen klinken van orgeltonen door de gewelven van een bedehuis, is voor hem op zich zelf al een feest. Des te meer is het een feest voor hem, om al eist dat dan meer dan anders belangrijke medewer king te verlenen aan de kerstdiensten, waarin de geboorte wordt gevierd van Hem, tot Wiens eer het orgel bespeeld wordt. CHAUFFEUR VERHAGE familie-bezoek JACOBUS VERHAGE een goedmoedige, 43-jari- ge buschauffeur uit Ter- neuzen, weet precies wan neer de Zeeuwsch-Ylamin- gen het meest aan „fami lie-bezoek" doen! Een er varing van tien jaren als buschauffeur bij de Zeeuwseh-Vlaaiimso Tramwegmaatschappij heeft hem dat geleerd. „Dat is tijdens de kerstda gen", zegt hij. En hij weet het ook te motive ren „Voor zakendoen hoeft men op die dagen niet met de bus te reizen en toch is het altijd, voor al op Tweede Kerstdag, ontzettend druk op de lijnen. Dat moet wel fa miliebezoek zijn", zegt hij. Voor deze buschauffeur is Kerstmis dus niet be paald een rustpunt. Want er zijn op die dagen zo veel mensen, die weer eens naar vader en moe der reizen, die een oom of tante bezoeken of die hun kleinkinderen weer eens willen zien, dat voor Ja cobus Verhage en zijn col lega's ieder uur een spits uur is.... „Maar gezellig is liet toch wel", vindt Verhage, die voordat hij buschauf feur was eerst vijftien jaar bij Van Gent en Loos achter het stuur heeft ge zeten. „Bij eenzame boer derijen en huizen, die an ders zelden bezoek krij gen, moet je nu opeens stoppen om een man, een vrouw en wat kinderen of om een oud moedertje te laten uitstappen. „En natuurlijk biedt je dan wel eens de helpende hand", voegt hij er aan toe. TRADITIE De meeste buschauffeurs zijn dus wel in touw met de kerstdagen en er zijn honderden reizigers, die dat eigenlijk volkomen vanzelfsprekend beschou wen. Maar er zijn er toch ook veel, die hun waarde ring niet onder stoelen of banken steken. Want het „laat maar zitten", als 't om het wisselgeld gaat, klinkt tijdens de kerstda gen meestal wat vaker dan op „een dag door de week". „Ik heb overigens ook wel eens gehoord van verkeersagenten in som mige grote steden, die tij dens deze dagen nogal wat verrassingen toege stopt krijgen, zoals flesjes wijn enz. Dat lijkt me nou echt een traditie, die ze ook voor buschauffeurs mochten maken", zegt hij lachend. Intussen weet hij nog niet zeker of hij op tweede kerstdag wel op een bus- van-de-dieustregeling zit. „Voor die dag ben ik re serve", vertelt Verhagen, die in de afgelopen tien jaar al op alle lijnen van de Z.V.T.M. gereden heeft. „Maar opkomen moet ik in ieder geval. Misschien invallen voor een collega. Misschien ook een ritje maken met voetballers, die op tweede kerstdag voor de competitie moeten spelen". GEEN BOEMAN! Zelfs tijdens de kerstda gen moeten de buschauf feurs precies volgens, de regels rijden, want ook op die dagen houdt de 41- jarige rijksverkeersinspec- teur F. J. Schijf uit Ter- neuzen controle en toe zicht. De heer Schijf wist het ons heel netjes te zeg gen wat zijn taak nu wel precies is: „Toezicht en controle op het naleven van de wettelijke bepalin gen ten aanzien van het personenvervoer, tijd van vertrek, dienstregeling, te grote beladenheid enz." Dat is heel wat. „Maar een boeman is hij niet voor ons", stelde buschauffeur Verhage vast. En hij wist ook waar om: „Wij ï-ijden in voor treffelijk materiaal, waar mee het gemakkelijk is overtredingen te voorko men. En bovendien is die controle eigenlijk alleen maar preventief". Overigens doet de heer Schijf het rustig aan tij dens de kerstdagen. Op zijn motor controleert hij hier en daar de vertrek tijden van de bussen, rijdt eens een eindje mee met enkele wagens. „Maar brandblusapparaten en verbandtrommels haal ik op die dagen beslist niet uit de bussen om te zien of alles nu wel precies klopt", vertelt hij. „Al leen dis de verwarming niet brandt kom ik fors in het geweer", zo stelt hij de kouwelijke buspassa giers gerust

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 7