Vijfhonderd mensen vierden kerstfeest op paleis Soestdijk P.Z.C.-kerstkrant KLANKBORD NEDERLANDSE NOTA AAN VERENIGDE NATIES RECHTBANK: KRANTENPUZZEL NIET IN STRIJD MET LOTERIJWET DINSDAG 24 DECEMBER 1957 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S OOK DE POSTAMBTENAREN VAN DE OVERKANT Zó zag de Vlissingse kunstschilder G. J. F. Naerebout de loods in de kerstnacht; lopend over het Roeiershoofd te Vlissingen, op weg naar de loodsboot met aan de hemel de kerst ster. Deze sfeervolle zwart-wit-tekening komt met twee andere v oor op de kerstkaarten, die voor het personeel van het Neder lands Loodswezen te Vlissingen beschikbaar worden gesteld. Mét de loodsen zijn er ook tijdens de kerstdagen vele andere wer kers. Hier vindt men meer over op pagina 11 van de speciale P. Z.C-kerstkrant, die als volgt is samengesteld: KERSTPLAAT De jonge Zeeuwse kunstenaar W. Vaarzon Morel jr. tekende onze kerstplaat. Hij styleerde een kerstboom en gebruikte daarvoor aller lei Zeeuwse „elementen", zoals torens, dijkwerken, paarden, land bouwtrekkers, vissers, schepen, gebouwen enz., met als sluitstuk twee openslaande kerkdeuren, waardoor een klokkenluider zichbaar wordt, die oproept tot viering van het feest. KERSTMIS EN ARMOEDE Wordt er in deze tijd met haar vele sociale voorzieningen nog wel armoede geleden? Deze vraag hebben enkele redacteuren gesteld aan diegenen, die zich met de zorg voor de sociaal minder-gunstig- bedeelden belasten. Het resultaat van deze gesprekken is op pagina 10 afgedrukt, WERKERS OP KERSTFEEST Onze redacteuren stelden een pagina samen uit gesprekken met „wer kers tijdens het kerstfeest". Want niet iedereen is vrij tijdens deze feestdagen, integendeel: menigeen móet.èan de slag...... (pagina 11'. KINDEREN WERKTEN OP ONZE REDACTIE Op tal van zondagsscholen is het kerstfeest het hoogtepunt van het „schooljaar". Wij nodigden daarom twee kinderen uit één uit Vlis singen en één uit Goes om op te treden als verslaggever van de P.Z.C. en aan onze lezers te melden hoe dit hoogtepunt verloopt (pa gina 12). EEN KLEIN KIND KAN NOG NIET TEGENSPREKEN Onder deze titel schreef de predikant-dichter Okke Jager, die tot voor kort gereformeerd predikant in Vrouwenpolder was, een kerst-over denking. Deze overdenking is eveneens op pagina 12 afgedrukt. KERSTVERHAAL. De bekende dichter en prozaïst Jan H. de Groot schreef voor de P.Z.C. het kerstverhaal, (pagina 13). KERSTHERINNERINGEN. De Engelse journalist J. H. Wyndham, Nederlands correspondent van het Amerikaanse blad „Christian Science Monitor" schreef herinneringen aan kerstfeesten, die hij elders meemaakte (pagi na 14). KERSTFEEST EN HEDENDAAGSE KUNST Op dezelfde pagina is een beschouwing opgenomen over het kerstgebeuren en de (hedendaagse) beeldende kunst. HET GEBOD VAN KEIZER AUGUSTUS „En het geschiedde in die dagen, dat er een bevel uitging vanwege keizer AugustusMet deze woorden begint de evangelist Lucas het oude kerstverhaal. Over de achtergronden van dit „bevel" geeft onze kerkelijke redacteur een beschouwing, welke eveneens op pa gina 14 is afgedrukt. TENSLOTTE is in deze kerstkrant op pagina 15 een grote puzzel opgenomen, als mede artikelen over Poolse kerstgebruiken en een „witte kerst" "X Misschien is Hammarskjölds reis uit de eenzaamheid van zijn flat naar de onherbergzaam heid van het grensgebied tussen Egypte en Israël te verklaren uit zijn gevoel van solidariteit. Hij zal I zich ervan bewust zijn geworden, 1 dat daar, aan de grenzen van Gaza, een internationaal legertje dat onder zijn verantwoordelijkheid staat, óók geen huiselijk kerstfeest kan vieren. Het zal de militairen van de V.N.- politiemacht goed doen, te bemerken dat de secretaris-generaal hen niet vergeet; dat hij zelfs op deze onge wone tijd erop uit trekt om hun kam pen te inspecteren. Van Hammars kjölds kant gezien, zal deze reis on getwijfeld nut opleveren in zoverre dat hij het in de eenzaamheid wel wat vermindetende enthousiasme voor de dienst bij de politietroepen weer kan doen opleven. Ongetwijfeld zal hij de mannen, die van heinde en ver naar Palestina zijn gekomen om dit werk te doen, wijzen op hun belangrijke werk in het belang van de vrede. En hij zal daarbij zeker aanknopingspunten vinden in het kerstfeest, dat dan wel niet de be lofte inhield van een „vrede op aar de" in politieke zin. maar dat van deernis, van verzoening en van de ver zekering der goddelijke liefde spreekt, en dat niet losgedacht kan worden van het gebod van de naas tenliefde. Het is wel bijzonder ka rakteristiek voor de „verscheurd heid' van deze tijd, dat Hammars-, kjöld juist een gewapende politie macht moet wijzen op de functie, die zij in dit opzicht moet vervullen. Onwillekeurig denkt men hierbij aan de woorden van de Britse premier Harold Macmillan: „Totdat de harts tochten der mensheid kunnen wor den gekoeld door de rede of door de liefde, moeten zij geketend worden door vrees, en er is geen andere manier De politietroepen van de Verenig de Naties hebben ongetwijfeld hun nut bewezen in de afwikke ling van 't gewapende conflict tussen Engeland, Frankrijk en Israël ener zijds en Egypte aan de andere kant. Misschien wil Hammarskjöld op zijn reis ook de officieren en manschap- pe polsen in verband met de toespe lingen, die men zo nu en dan kan vernemen over de wenselijkheid van een permanente international poli tiemacht. die niet alleen in het „hei lige land" Palestina zou kunnen op treden, maar overal waar de vrede in gevaar is. Het experiment in Pa lestina heeft bewezen, dat het nut van zo'n politiemacht, gestationeerd tussen strijdende partijen, niet kan worden overschat. De vele inciden ten, die zich ook dit jaar weer in het Midden-Oosten voordeden, speel den zich niet af op de plaatsen waar de politietroepen voor een buffer zone zorgden. Canada's oud-minister van buitenlandse zaken Lester B. Pearson heeft de Nobelprijs voor de Vrede, die hij deze maand te Oslo in ontvangst nam, niet het minst te danken aan zijn initiatief tot oprich ting van dit legertje. En zo lang de vredeszin niet in alle harten heerst, zal Hammarskjöld aanhanger van de denkbeelden van de zendeling, ge leerde en kunstenaar Albert Schweitzer aan zijn kerstdagen een goede besteding kunnen geven met een bezoek aan zulk een politie macht. Kamer geeft Suurhoff zijn zin lagere bijdrage in werkloosheidspremie iVan onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft maandag middag met 101 tegen 26 stemmen liet wetsontwerp aangenomen, dat het rijksaandeel in de premie Aan de werkloosheidsverzekering tijdelijk verlaagt. Tegen stemden A.R.P., V. V.D. en C.P.N, Verleden week Was tegen dit wets ontwerp door alle Kamerfracties sterk geopponeerd. Men kon niet in zien, dat deze krasse maatregel die het Rijk 80'miljoen gulden oplevert heslist noodzakelijk is. Minister Suurhoff meende evenwel, dat deze 30Va miljoen nodig zijn om de begroting sluitend te maken. Ver werping van het ontwerp, zo zeide hij toen, zou de regering niet kunnen aanvaarden. Aan de stemming gingen korte ver- i klaringen van do heren Van Eiber- i gen (a.r.) en van Van Mastrigt (c.h.t vooraf. Eerstgenoemde zeide dat de uitlating van minister Suurhoff, zyn fractie met wrevel had vervuld. De A.R.P. wenste haar stem niet aan het regeringsvoorstel te geven. De heer Van Mastrigt wilde geen kabi netscrisis riskeren en zeide dat zijn fractie voor het ontwerp zou stem men, zij het met tegenzin. DAG HAMMERSKJOLD ....naar andere eenzamen- De Amsterdamse politie zal bij de jaarwisseling onder de .burgerij nieuwjaarskaartjes verspreiden, waarop de wens wordt uitgesproken, dat 1958 een veilig jaar moge zijn. Voorts vermelden de kaartjes de raad: doe het goed in het verkeer... 't Kost TJ niets en 't baat U zeer". Prinses Marijke speelde rol van engeltje De koninklijke familie heeft gister middag op de gebruikelijke wijze het naderende kerstfeest gevierd, teza men met de gezinnen van het perso neel van het paleis. De kring was niet beperkt tot het paleispersoneel in engere zin, doch ook anderen, die door hun werk vaak in aanraking ko men met koningin, prins en prinses sen, waren ertoe genodigd. Zo waren er ook de postambtenaren van het te genover het paleis gelegen postkan toortje, de militairen van de staf van de inspecteur-generaal der Konink lijke Landmacht, personeel van het vliegveld Soesterberg en de beman ning van het koninklijk jacht „Piet Hein". Alles hijeen waren deze mid dag niet minder dan vijfhonderd mannen, vrouwen en kinderen by de koninklijke familie te gast. 'De vijfhonderd gasten vulden de gro te garage van de bij het paleis gele gen kazerne der koninklijke mare chaussee geheel. De hal was door trokken van de geur van fris denne- groen, dat wanden en zoldering be dekte. Zij was met honderden flakke rende kaarsen verlicht. Ook de kerst boom, die op het kleine toneeltje was opgesteld, was met kaarsen versierd. Toen de koningin, de prins en de prinsessen Beatrix, Irene en Mar griet onopvallend waren binnengeko- men en hun plaatsen op de eerste rij hadden ingenomen, heette prins Bernhard alle gasten welkom, daar bij opmerkend aat dit jaarlijkse feest al een zekere traditie heeft gekre gen. Koningin Juliana heeft, zoals de traditie van het feest wil, zelf de kerstboodschap uitgesproken. Zij las, terwijl er een plechtige stilte in de grote hal hing, de kerstgeschiedenis uit het evange lie van Lucas voor. Daarna heeft prins Bernhard een toespraak ge houden, daarbij aanknopend aan het evangelie van Mattheus. De prins ging dieper in op de beteke nis van het in goede christelijke geest gegeven kerstgeschenk. „Waar men ook in" het evangelie "leest, overal is het doordrongen van het grote gebod, dat ons zegt onze naaste lief te hebben, en een van de meest eenvoudige manie- ren om deze liefde te tonen is voor ons het geven, van een cadeau. Hij wees erop dat er ook nog onstof felijke geschenken zijn, die veel meer vragen dan een financieel offer, namelijk een overwinning op onszelf: een vriendelijkheid, vergevingsgezindheid. Het heerlij ke van deze gaven noemde hij, „dat iedereen, arm of rijk, jong en oud, en zelfs de meest hulpeloze zieken, op deze wijze in staat zijn het kerstfeest daadwerkelijk me de te vieren en dat niemand met lege handen aan de kribbe be hoeft te staan". De tonen van kerstliederen, beurte lings gezongen door alle gasteri en door het paleiskoor onder leiding van de heer A. Oudhof, hadden deze plechtigheid ingeleid. Mevrouw W. A. Repelaar van Driel, dame du pa lais, mevrouw A. M. de Ranïtz de Brauw, echtgenote van de burge meester van Utrecht, en mr. J. C. baron Baud, kamerheer i.b.d., voer den de sonate voor twee violen en piano van Handel uit. De kinderen van de leden van het paleispersoneel gaven daarna een kerstspel van R. Winkel ten beste. Vijfendertig kinderen zongen in het koor. Een van de vijftien engelen was prinses Marijke, die ook nog even naar voren mocht komen om met heldere stem haar kleine solorol letje te vervullen. De opvoering van het spel, ontroerend door zijn een voud, stond onder leiding van de heer A. Oudhof, die aan het einde allen opriep om de jubelende slotzang mee te zingen. Het laatste deel van het kerstfeest werd gegeven in (le kantine van <le kazerne. Daar.kwamen de gasten in groepen van honderd, omdat de plaatsruimte beperkt was, om teza men met de koninklijke familie cho colademelk en krentenbollen te ge bruiken. Er heerste een prettige, wel haast huiselijke sfeer. Koningin, prins en prinsessen hadden tenslotte hun handen vol werk met het uitde len van de gebruikelijke geschen ken aan hun gasten. Tafels vol lek kernijen en stapels prinsessenkalen- ders werden met vriendelijke opmer kingen rondgedeeld en men kon zien, dat de gevers der geschenken er evenveel vreugde van hadden als de ontvangers. (Slot van pag. 1) Wilem Siroky, door de Indonesische regering uitgenodigd een bezoek aan dit land te brengen in de laatste week van januari. De Indonesische minister van scheepvaart, Commodore Nazir, heeft maandag bekendgemaakt dat een regeringsdelegatie naar Japan is gezonden om formele onderhandelin gen te voeren met de Japanse auto riteiten over het huren van Japanse schepen. Volgens hem is reeds over eenstemming bereikt over het huren van 75.000 ton scheepsruimte. be stemd voor het interinsulaire ver keer. Evacués Naar verwacht wordt zullen vandaag met de „Sibajak" 900 Nederlandse evacué's uit Tandjong Priok naè-r Rotterdam vertrekken. De „Waterman", die zaterdag in Sin gapore ruim 900 Nederlandse eva cué's uit Soerabaja heeft ontscheept, is gisteren weer in Tandjong Priok, de haven van Djakarta, aangekomen om weer andere evacué's op te halen. De gezondheidsdienst in Singapore heeft de quarantainemaatregelen, welke zaterdag werden ingesteld op Nederlandse evacué's uit Indonesië, die met speciale of gecharterde vlieg tuigen zijn aangekomen, verzacht. Zij, die zelf aecomodatie kunnen vinden, hebben volledige bewegingsvrijheid. De K.L.M. zal deze week ten behoe ve van het vervoer van uit Indonesië geëvacueerde Nederlanders vier ex tra-vluchten van Bangkok naar Am sterdam uitvoeren. Hoofdredacteur ontslagen van rechtsvervolging De rechtbank te Amsterdam heeft de hoofdredacteur, die verantwoor delijk is voor de in een landelijk och tendblad gepubliceerde puzzel „Wie weet die wint", ontslagen van rechts vervolging. In eerste instantie had de kantonrechter de hoofdredacteur vrijgesproken onulat naar zijn oor deel de deelnemers aan de puzzel (gepubliceerd in het blad van 22 fe bruari j.l.) wel in staat zyn op de op lossing een overwegende invloed uit te oefenen. De officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, had echter in hoger be roep een boete van 100 gulden ge- eist omdat naar zijn mening de deel nemers geen overwegende invloed op de oplossing kunnen uitoefenen. Daarom was volgens de officier de puzzel een overtreding van de lote- rijwet. Het kans element is zijns in ziens gelegen in de aard der vragen en de oplossing berust volgens de officier op een subjectief inzicht van de puzzelredacteur. De raadsman, mr. C. R. C. van Wijckerheld Bisdom uit Den Haag, had zijn pleidooi besloten met de opmerking, dat de rechtbank moest uitmaken of het was: een vrijspraak, of twee ontslag van rechtsvervolging. Mr. Hart suiker zal van dit vonnis in cas satie gaan bij de Hoge Raad. In de overwegingen van het vonnis werd gezegd, dat de wijze waarop de gelegenheid wordt gegeven tot deelneming aan deze puzzel niet zon der meer het houden van een loterij is. De deelnemers kunnen zeer ze ker een overwegende invloed uitoefe nen als de gedeponeerde antwoorden juist zijn. Anders wordt dit wan neer een of meer der gedeponeerde antwoorden onjuist zijn. Doch dit is niet in de dagvaarding gesteld, al leen de vragen zijn er in opgenomen. De verdachte moet het strafbare feit aldus de overwegingen uit de dagvaarding kunnen lezen. De Kerstviering voor evacués in Singapore De manschappen van leger en ma rine van Engeland en Malakka tref fen voorbereidingen voor de viering van Kerstmis door de bijna 1000 Ne derlandse evacués, die in de twee quarantainekampen in Singapore zijn ondergebracht. In het kamp Woodlands, van de Koninklijke Marine van Malakka, hebben- de manschappen van de ma rine o00 cadeautjes bijeengebracht, die vooi" de Nederlandse kinderen aan de kerstboom worden gehangen. In het legeropleidingskamp Changi zullen kerstversieringen worden aan gebracht, terwijl aan de evacués een kerstdiner en aan de kinderen een theepartijtje en bioscoopvoorstelling zullen worden aangebóden. Hogere premies bij reizen naar Indonesië en Nw-Guinea In Londen is gisteren een scherpe verhoging van de tarieven tot dek king van het risico van oorlog, sta- king, opstand en burgeroorlog be- kendgemaakt voor reizen naar, van I of tussen havens in Indonesië en/of Nederlands Nieuw-Guinea. rechtbank heeft «lus ni«*t kunnen De commissie van het Londense oordelen of hier een strafbaar feil ..Institute of underwriters", die de plaats gehaf. d-ta.™ v„,B- fS™, rSMMSFft de ontslag van rechtsvervolging. gaand, het tarief thans vijf shilling per 100 pond sterling zal bedragen, tegen tevoren twee shilling. In hotel „de Buryte Middelburg werd maandag de akte tuin herver kaveling gepasseerd, waarmee een afsluiting van deze grootse onderne ming op Walcheren werd bereikt. Mr. A. J. van der Weel, voorzitter van de Herver kavelingscownmsie middenondertekent de akte. Mr. B. S. Sieperda, rechter-commissaris (links) en ir. G. Frieling, secretaris van de Herverkavelingscommissie ondertekenden mede deze (rechts) akte. Foto P.Z.C.). Wegenwachters met Kerstmis en nieuw jaar thuis Op eei'ste kerstdag en op nieuw jaarsdag zal men de A.N.W.B.-we- genwachten niet op de wegen zien. Traditiegetrouw zullen „de ridders van de weg" de gelegenheid krijgen deze feestdagen in de kring van hun gezin door te brengen. Op tweede kerstdag wordt de normale zon dagsdienst gereden. BOOM. Mevrouw Ted Hardy in Memphis (Amerika) heeft voor zich zelf een bijzonder kersttoilet ontwor pen. Op haar japon naaide zij stuk ken groen vilt, in de vorm van een kerstboom. Vervolgens versierde zij die vilten lappen met kerstboombal- len en clokt i ische kaarsjes. Door middel van een zakbatterij laat zij die kaarsjes naar believen branden en uitgaan. Natuurlijk wordt haar wandelende kerstboom bekroond door een zilveren kerstster op haar hoofd. WARMTE. Vijf zwervende wcrklo- •/-•n werden cloov de politie van Frankfort op heterdaad betrapt bij ..et stelen v<.n bUO tabletten cbocola lit een warenhuis. De mannen had- len overigens niet veel moeite ge- ó.an om hun daad verborgen te hou- cn, want ze zeiden een warme cel p het politiebureau met kerstmis mier te kunnen waarderen dan de kou buiten. Het Wereldgebeuren Naar Palestina Vrijgezel Dag Hammarskjöld is gisteren in Cairo geland op door reis naar Gaza. waar hij een paar dagen bij de troepen van de Verenigde Naties zal vertoeven. Men kan zich voorstellen, dat ook zo'n secretaris-generaal van de Verenig de Naties het tijdens de kerstdagen niet helemaal naar zijn zin heeft in zijn eenzame flat, al ontbreekt het hem daar. aan de Newyorkse Park Avenue, niet aan allerlei gerief. Voor het bedrag van 40.000 dollar aan sa laris en vergoedingen behoeft hij niet bijzonder zuinig te zijn, ook wanneer hij zich geregeld werken op litterair gebied aanschaft, en, naar men mug aannemen, ook wel- eens een schilderij van een erkend artiest. Dag Hammarskjöld is na melijk een minnaar van de kunst. Grote belangstelling heeft hij voor de moderne Franse schilders. waar bij zijn voorliefde uitgaat naar Geor ges Braque, in wiens werken de fruitcoupe, een gitaar, eèn krant, een schoorsteenmantel, een verwar mingsradiator, een open venster met abat-jours, vruchten en een pijp tel kens terugkeren. Verder houdt hij van de litteratuur van Joyce, Proust, Eliot en Rilke. Ook hij zelf voor ziet in zijn onderhoud met een kunst en wel die van de diplomatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1957 | | pagina 3